S)eCcid^(2ou/rant De toestand in Boedapest spitst zich weer toe Men neemt de arrestaties van arbeidersraden niet Ophouden met marchanderen om Hongarije Italië weigerde Soeslof toe te laten Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13978 Klopjacht op raden-leiders in Hongarije Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20828. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct p. mm Telefoontjes f 1.50 MAATSCHAPPELIJK WERK Uet eerste optreden van de eerste vrouwelijke minister is succesvol Succesvol in zoverre dat er een mi nister aan het woord was, die slechts enkele weken na haar optreden de draiagfwijdte van haar capaciteiten bleek te kennen. Minder succesvol omdat zij op zo goed als alle vragen het antwoord moest schuldig blijven, al omzeilde zij deze moeilijkheid dan parlementair ook zo handig en tege lijk zo innemend mgoelijk. Men moest zich bij dat antwoord ongetwijfeld afvragen, waarom mi nister Van Thiel, die dit nieuwe de partement geheel had opgebouwd, eigenlijk aan de kant moest worden gezet. Het is natuurlijk aantrekke lijk en modern genoeg eindelijk in de geschiedenis van Nederland eens een vrouwelijk minister te zi'en optre den, hoewel Amerika ons daarin al lang was voorgegaan. Bij velen heerst echter toch nog altijd twijfel bij de vraag of het optreden van de eerste katholieke vrouwelijke minister wel opweegt tegen het verlies van de man, die in dit departement was ingegroeid, omdat hij zelf de zaak van, die grond af had opgebouwd. Het bericht, dat hij zelf zich wenste terug te trekken, kan men nemen voor wat het is. Nu hij lid van de Tweede Ka mer is geworden en gebleven, kan men zich moeilijk voorstellen, dat 'hij een beroep op hem in die richting zou hébben verworpen. F en andere zaak is, dat men geruste- lijk de overtuiging kan hebben, dat mej. Klompé haar taak ongetwij feld voortreffelijk zal verrichten. Zij heeft al haar taken, die zij op zich nam in verband met het parlemen taire werk dat zij deed, altijd met zorg en verve gedaan. Het meest te betreuren valt o.L daarbij, dat mej. Klompé door dit mi nisterschap haar belangrijke taken in Europees verband heeft moeten opge ven. Hier had zij een gezaghebben de stem en wij hebben irn de afgelopen weken gemerkt hoe dringend nood zakelijk een Europese aansluiting niet alleen militair maar ook parlementair en economisch is. Mej. Klompé was daarvan de bezieling en zij had in dit opzicht een belangrijke taak. Die is nu weggevallen. Dat is jammer. Daarvoor heeft zij een taak op zich genomen, waar zij zich momenteel nog geheel moet inwèrken. Uit de behandeling in de Kamer van de begroting van haar departe ment is duidelijk gebleken, dat dit departement nog lang niet de piaato heeft, die 'het verdient. Men kan er natuurlijk over specu leren wie het best in staat zou zijn geweest dit gevecht tot een goed einde te brengen. Dat weet men van te voren nooit. Er is een krant, die bericht heeft, dat aan het einde van de begroting van Maatschappelijk Werk, toen ook reeds minister Suur- hoff achter de ministerstafel zat, er tussen hem en zijn vrouwelijke col lega dreigende woorden zijn gespro ken over de afbakening van taken, v.aarover de minister van Maatschap pelijk Werk, mej. Klompé, het in zijn aanwezigheid had gehad:. Men moet zich dan realiseren, dat minister Van Thiel vier jaar met dit probleem heeft gezeten, dat niet tot een oplossing was te brengen tijdens de opbouw van zijn departement. Uit dit wat heftige gesprek van achter de ministers tafel in de Tweede Kamer is echter wel duidelijk gewor den, dat deze kwestie nog allerminst is ongelost. Minister Klompé heeft ge zegd, dat deze taak-afbakening het eerste is wat zal' moeten worden onder handen genomen. Minister Van Thiel heeft dit in vier jaar niet klaar gespeeld en dat valt te verstaan voor wie de redevoering van mevr. Heroma Meilink van de PvdA goed heeft ge volgd Daar stond verhuld, mets meer ot' minder in dan dat er van een uit breiding van het departement van Maatschappelijk Werk geen sprake kon zijn, zij vroeg zich eerder af, waarom er niet van het afstoten van taken door dit departement werd ge. sproken. Dit spreekt boekdelen. IJet is, zoals minister Klompé heeft gezegd, nog niet gekomen tot een eigen plaats van het maatschappelijk werk in de samenleving. De vraag is of het daartoe, politiek gesproken, komen zal. Minister Suurhoff, die nogal een stem in het kapittel heeft, schijnt een onverzoenlijk tegenstander van dit departement en hij zal er zich niet zo veel aan gelegen laten liggen of het een man is of een vrouw, die dit departement beheert. Hij zal zich ook tegenover mej. Klompé wel blijven verzetten tegen uitbreiding van haar departement ten koste van het zijne. De interne moeilijkheden in het kabinet zijn r.og lang niet overwon nen. Behalve deze moeilijkheden zijn er moeilijkheden op het gebied van landbouw en op het gebied van bezitsvorming, waaraan minister Struycken met zijn Kerstboom van taken weinig zal kunnen doen. Minister Klompé staat voor een moeilijke taak, dat heeft de behan deling van haar begroting al vast aan. getoond. Men zal er naar moeten uit zien of zij de uitbouw van het depar tement, dat door minister Van Thiel is opgezet, zal kunnen verwezenlij ken. Daarvoor zal zij niet alleen al haar eigen krachten en die zijn Nieuwe Russische troepen naar Boedapest De Russische troepen in Boedapest hebben donderdag versterkingen ont vangen. Er werden vele vrachtauto's met infanteristen die stalen helmen, in plaats van hun gebruikelijke mutsen, droegen waargenomen. Deze versterking houdt vermoedelijk verband met de verscherping van de toe stand als gevolg van de arrestatie der arbeidersraden. De Boedapester cen trale arbeidersraad heeft gisteren een waarschuwing tot premier Kadar ge licht, waarin gezegd wordt, dat er een nieuwe staking en nieuwe opstanden zullen ontstaan, als de huidige stroom van arrestaties aanhoudt. Verzoek toelating van waarnemers genegeerd „GEORGANISEERDE JACHT". De arbeiders merkten in hun waar schuwing op, dat „naar het schijnt een georganiseerde klopjacht is inge zet op de arbeidersraden in het gehe- land. Als dit doorgaat verliezen wij de enige mogelijkheid om de orde te herstellen en een normaal leven te scheppen. Het vertrouwen van de arbeiders zal geheel verloren gaan en degenen, die de provocaties leiden, zullen hun doel, de arbeidersklasse definitief te gen de regering te keren, bereiken. Het einde zal een algemene staking, bloedvergieten en een nieuwe natio nale ramp zijn". De waarschuwing is gisteren in iedere fabriek in Boedapest bekend gemaakt. „Onze onderhandelingen met de re gering hebben niet de nodige resul taten opgeleverd", aldus de waar schuwing „liet schijnt dat Kadar niet macht heeft bepaalde personen, die hem omringen en die door de ar beiders worden gehaat, aan de kant te zetten. Deze personen lichten hem ver keerd in over de wil en de stemming van het Hongaarse volk en belemme ren van boven af de zuivering van 't staatsapparaat". Borsod centrum van verzet. Volgens het Weense blad Neuer Ku- rier is het industriegebied van Bor sod het centrum van het gewapend verzet in Hongarije. In het Buekerk- en Tafra-gebergte zouden zich een 25.000 vrijheidsstrijders hebben ver zameld. Het schijnt, dat het Arerk in vele Hongaarse fabrieken weer stil ligt. Volgens radio-Boedapest hebben „saboteurs" tussen Vac-Varos en Vac- Harson een trein tot ontsporing ge bracht. Vluchtelingenstroom wast weer. De stroom Hongaarse vluchtelingen is opnieuw toegenomen. Donderdag zijn 2330 vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. Sinds het begin van de vrijheidsstrijd zijn nu 119.029 Honga ren naar Oostenrijk uitgeweken. De deportaties uit Hongarije gaan onverminderd door. De laatste dagen grotendeels per vliegtuig en per trein via Roemenië. 51 Hongaren die naar Joegoslavië waren gevlucht zijn blijkens een of ficiële bekendmaking vrijwillig naar hun-land teruggekeerd. HONGERSNOOD DREIGT. Roger Gallopin, voorzitter van het bestuur van het Internationale Rode Kruis, heeft vrijdag te Genève op een perconferentie verklaard, dat Boeda pest na 15 januari a.s„ ernstig gevaar loopt door hongersnood te worden ge teisterd, indien niet tijdig aanzienlij ke hulp uit het buitenland wordt ver leend. Gallopin ontvouwde een uit drie stadia bestaand plan, dat voorziet in de eerste, dringende hulpverlening aan een 450.000 in nood verkerende Hongaren, namelijk 173.000 kinderen tot zes jaar, 150.000 kinderen tussen zes en zestien, en een honderdduizend volwassenen, waaronder grote gezin nen, invaliden en bejaarden. Er zullen oproepen om hulp tot de Nationale Rode Kruisverenigingen worden gericht. Er is voorts behoefte aan 36.000 ton steenkool, 100-000 de kens en honderd ton glas voor zie kenhuizen en vluchtelingenkampen. Gallopin verklaarde nog, dat de hulpverlening van het Internationale Rode Kruis zich op het ogenblik t Dt Boedapest beperkt. De Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en andere Oost- Europese communistische staten ver lenen Hongarije hulp buiten het Rode Kruis om. NIET TOEGEI ATEN WAARNEMERS. Secretaris-generaal Hammarskjoeld zal vandaag (16.30 uur Ned. tijd) de Algemene Vergadering schriftelijk rapport uitbrengen over zijn pogin gen om een bezoek aan Hongarije te brengen of toestemming te krijgen om waarnemers daarheen te zenden voor een onderzoek naar de toestand aldaar. De veertien landen, die de laatste resolutie over Hongarije hebben op gesteld, welke door de Algemene Ver gadering is aangenomen, hebben met Frankrijk, Engeland, België en Peru besloten, de Assemblée te verzoeken, het debat over Hongarije maandag te heropenen, nu de Hongaarse autori teiten niet vóór vrijdag middernacht ermee akkoord zijn gegaan, waarne mers van de V.N. toe te laten, zoals hun in genoemde resolutie *vas ver zocht. Men heeft gedacht aan de mogelijk heid van een eventueel verzoek aan de Algemene Vergadering om Honga rije uit de volkerenorganisatie te sto ten. Men liet deze gedachte echter varen, nadat een aantal afgevaardig den als hun mening te kennen had gegeven, dat men beter niet het con tact met de Hongaren kan verbreken. 65 Britse parlementsleden, conser vatieven, labourleden en liberalen, hebben vrijdag een motie ingediend, waarin de Britse regering verzocht wordt in de Ver. Naties voor te stel len, dat de landen die vóór toelating niet gering maar ook de steun van de andere katholieke ministers nodig hebben. Deze strijd zal zich in het 'begin van de vierjarige periode van het kabinet dienen te voltrekken. Men kan alleen maar met belang stelling het resultaat ervan afwach ten. Artikel van de „Osservatore" Gisteravond heeft de „Osservatore Romano" in een hoofdartikel, onder tekend door de hoofdredacteur graaf Dalla Torre, een scherp verwijt ge richt zowel aan de Ver. Naties als aan de Sowjet-Unie in verband met het feit, dat voor Egypte en Hongarije verschillende maatstaven zijn aange legd. Aanleiding tot dit artkel is de weigering van de regering-Kadar in Hongarije om waarnemers van de Ver. Naties toe te laten. Deze wei gering, aldus de „Osservatore", houdt in een toegeven van alle gruwelen, die de communisten in Hongarije heb ben aangericht. Het blad constateert, dat ondanks het feit, dat het goede meestal het onderspit in deze wereld moet del ven tegen het kwaad, de mensheid een plechtige morele veroordeling van het Russisch optreden verwacht, alsmede maatregelen, die deze ver oordeling onderstrepen. Er is een groot verschil in het optreden der Ver. Naties in het Midden-Oosten en in Hongarije aldus de „Osservatore". In het Midden-Oosten werd het te rugtrekken der troepen bevolen. Men verzocht niet waarnemers te zenden en 'n internationale politiemacht. Men wachtte niet op toestemming. Men handelde onmiddellijk en men deed dit omdat men wist, dat men met be. schaafde mogendheden te maken had, die bovendien niet zo onhandig zou- Griekse premier in Joegoslavië De Griekse eerste minister, Constantinos Karamanlis, brengt een officieel bezoek aan Joegoslavië en zou o.a. met het Joegoslavische staatshoofd Tito over het Balkanpact hebben gesproken. De foto geeft een beeld vair een informeel ogenblik in het witte paleis te Belgrado als de Griekse minister Karamanlis de Joegoslavische president Josip 'Broz Tito van een vuurtje voorziet. den zijn zich te verzetten tegen een supernationaal lichaam, dat zij zelf hadden helpen oprichten. Wanneer men nu zonder verder marchanderen hetzelfde zou doen ten opzichte Van Hongarije, aldus de .Osservatore", dan zouden er twee dingen kunnen gébeuren. De waar nemers zouden met tegenzin worden toegelaten of hun wordt de toegang geweigerd. Deze weigering zou in de ogen van de gehele wereld een andere betekenis krijgen dan de uitvluchten van Moskou middeLs zijn stromannen in Boedapest, namelijk een formeel verzet tegen de Ver. Naties. De Ver. Naties zouden dan redenen hebben deze leden buiten te sluiten, die mo menteel anderen voordelen, doch zelf zich schuldig maken aan wandaden, die nog vele malen erger zijn. Ongetwijfeld zou de wereld, zo be sluit het blad, wederom in twee bloes gescheiden worden, maar deze verde ling heeft eigenlijk voortdurend be staan en niemand zal erin slagen bei de met elkaar te verzoenen. Het is niet slechts een scheiding van ideologieën, van V.N-waarnemers in Hongarije zijn, hun diplomatieke vertegenwoor digers in Hongarije opdragen aan de Ver. Naties verslag uit te brengen, als Hongarije blijft weigeren de V.N.- waarnemers toe te laten. Japan verzoekt toelating tot de V. N. Japan heeft vrijdag officieel ver zocht om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad om de toelating van Ja pan tot de organisatie der V.N. te bespreken. Het Japanse verzoek is vervat in een brief aan secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld. Oud-Weense charme in het moderne Londen Donderdagavond werd In het befaamde Savoy Hotel te Londen een liefda digheidsbal gegeven waar vele prominente figuren uit Londen aanwezig waren. Op de foto ziet men H.K.H. Prinses Margaret van Engeland dansen met de markies van Bladford. Westelijke Grote Drie bijeen Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag verklaard, dat er tegen het einde van januari in de V.S. mis schien een bijeenkomst van de Wes telijke Grote Drie zal worden ge houden. Hij zei, dat dit het resultaat was van een gedachten wisseling tus- w sen de Amerikaanse regering en de maar een scheiding van beschaving I Britse en Franse ambassadeur te Was- en barbaarsheid. hington. Partijcongres in Rome Italië heeft de Russen gisteren een diplomatieke draai om de oren ge geven door het visum van de Rus Michail Soeslof, die het congres van de Italiaanse communistische partij zou bijwonen, in te trekken. Het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken had aanvankelijk een visum verleend aan Soeslof, de secre taris van de Russische communistische partij, die zich in Boedapest bevond, toen de Russen begonnen de kort stondige Hongaarse vrijheid met bruut geweld neer te slaan. Doch de Italiaanse minister van defensie maakte gebruik van de toevallige omstandigheid, dat er gisteren geen geregelde vlucht MoskouRome was, door voor de laatste dagen van deze week een verbod voor bijzondere vluchten boven Italië af te kondigen. Soeslof wijzigde onmiddellijk zijn plannen en stapte in de trein. Maar toen greep de Italiaanse minister van binnenlandse zaken in en gaf de Ita liaanse grensposten opdracht Soeslof „uit morele overwegingen en om de openbare orde te beschermen" niet in Italië toe te laten. Soeslof stapte voor de Oostenrijkse grens uit de trein, doch de overige leden van de Russische delegatie reisden door naar Italië. De Italiaanse regering had ge hoopt dat de overige leden van de delegatie uit solidariteit met Soeslof zouden terugkeren. Speciale Italiaanse politietroepen hebben de wacht betrokken bij het grote station van Rome en bij het vliegveld, waar gisteravond commu nistische delegaties uit zestien lan den werden verwacht, om te voor komen dat het tot anti-cömmunisti- sche demonstraties of tot ernstiger in cidenten zou komen. Op strategische punten in de stad stonden eenheden van de mobiele brigade opgesteld. Het congres van de Italiaanse com munistische partij is intussen van bij zonder belang omdat het de eerste maal is na de gebeurtenissen in Po len en Hongarije, dat communistische leiders uit talrijke landen elkaar ont moeten. Onder de afgevaardigden be vinden zich ook delegaties uit Polen, Ziuidslavië en China. De tegenstel lingen, die in de communistische we reld zijn ontstaan na de destalinisa- tierpolitiek en vooral na de Hongaarse opstand zullen zeker leiden tot ver hitte debatten tussen de delegaties. Somber, maar zacht Een hogedrukgebied, waarvan het centrum in Frankrijk wordt aange troffen, beheerst het weer in ons land. Zwakke westelijke winden voeren zeer vochtige en zachte lucht aan. Hierin vormt zich gemakkelijk mist. Zaterdagmorgen was deze mist in een groot deel van het land aanwezig. Op de oceaan bevond zich toen een actieve depressie, die in ongeveer noordoostelijke richting trok. Deze zal in de komende 24 uur de luchtdruk tussen Schotland en IJs land flink doen dalen, maar het is de vraag of deze dalingen van de luchtdruk de wind in ons land zul len doen toenemen. Een belangryke toeneming van de wind is althans niet waarschijnlijk, zodat op een aanhouden van het som bere, vochtige en nevelige weer moet worden gerekend. Dit nnmmer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot J zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS MINDER ZACHT. 5 Zwaar bewolkt met op vele J plaatsen mist, maar ook enkele opklaringen. Geen regen van be- tekenis. Tot matig toenemende wind tussen west en zuid. Iets minder zacht. 9 Dec. zon op 8.38; onder 16.31; maan op 12.17; onder 10 Dec. zon op 8.39; onder 16.31; maan op 12.36; onder 0.01. 12.51 E.K. Hoogwaterstanden 9 Dec. v.m. 7.30; n.m. 7.50. 10 Dec. v.m. 8.15; n.m. 8.40. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL. PARIJS BORDEAUX grenoble NICE BERLIJN frankfort ZÜRICH GENEVE LOCARNO WENEN ROME MALLORCA half bewolkt 6 C. poolsneeuw 5 zw. bewolkt onbewolkt 5 geheel bew. 8 motregen 7 mist 3 geh. bewolkt 9 mist 6 mist 1 nevel 2 half bew. 5 nevel 4 motregen 8 motregen 2 nevel 2 onbewolkt 0 regen 7 nevel 4 zw. bewolkt 8 Korreltje Waar de hovaardij groeit slinkt het geluk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1