Goed thuis in de problemen van Valkenburg Jiiet de tens, de taan uit voc r Aan de zijde van de burgemeester Onderdak gevraagd voor de Hongaarse kindertjes A.s. weck Kerst- fruit veilingen ZATERDAG 8 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURAWT - PAGINA 10 'J'OEN WIJ ENKELE MAANDEN geleden per helikopter van Hoedekenskerke naar Valkenburg vlogen viel mij van uit de lucht di rect het verschil in verhoudingen tus sen open vlakten en bebouwde ge deelten op", zegt mevrouw Van der Have. „In Zeeland zie je veel vlakke stukken met hier en daar een woning er tussen, maar boven Zuid-Holland merk je dat het juist andersom is". En daarmee zitten we midden in het probleem van de bouwgrond, die ten gevolge van de schaarsheid hier veel duurder is dan in Zeeland. Waar moet het heen?, vraagt men zich ook in Valkenburg af. De be volking neemt toe en de gemeente is niet uitgestrekt: men woont dicht op- een. De bloemkwekers staan niet graag hun grond af; volkomen begrij pelijk, want hij is hun broodwinning. De op straat spelende jeugd van Val kenburg onder de tien jaar vormt ze dertig procent van de totale bevol king; dat is dus nogal wat! loopt gevaar slachtoffer te worden van het drukke verkeer. Een kleuterschool zou geen overbodige luxe zijn. I/Iaar waar moet men in een gemeente, die zelfs niet over een recreatiezaal te- schikt, de ruimte voor een kleuter school vandaan halen? Het was wel moeilijk er iets op te vinden, maar binnenkort zal er toch een kleuter school komen. Bovendien, het zaal tje, dat als recreatieruimte moest dienst doen wordt veel te klein vcsr dit doel. Misschien is tegelijkertijd hiervoor een oplossing te vinden? H^evrouw Van der Have, die zich graag op sociaal gebied beweegt, hoopt het van ganser harte; er komt dan misschien een mogelijkheid voor een sociëteit van ouden van dagen. De bejaardenzorg zoals Valkenburg die thans kent rnag geen aanspraak maken op deze naam, omdat men, al weer vanwege de vestigingsmoeilijk heid, niet op vaste data bijeen kan komen. „Door bezoeken aan bejaarden ben ik er al een beetje „in" gekomen", zegt de burgemeestersvrouw. In sep tember maakten zij, haar echtgenoot en hun tienjarige zoon de tweedaag se paardenmarkt mee, die met grote feestelijkheden gepaard gaat. Behal ve de traditionele rijtoer op de eerste dag is er kermis en wordt de viering van het Oranjefeest er op de tweede dag aan gekoppeld. Het feest neemt reünie aan, vertelde onze gastvrouwe. „Mensen die jaren geleden uit Val kenburg vertrokken komen in die dagen terug naar hun familie of ken nissen. Zo kwam er zelfs een vrouw' van in de tachtig uit Katwijk hier heen „stappen", een bewonderens- Ned. R.K. Huisvestingscomité Mogen we nogmaals Uw aandacht vragen voor het volgende: Op de oproep in de Leidse Courant van j.l. dinsdag, kwamen zeer veel spontane reacties, maar toch viel het wat tegen. We hebben de oorzaak gezocht in de St. Nicolaas-drukte, veel zakenmensen, ook anderen hadden geen tijd de krant te lezen. Daarom een herhaalde oproep. Eerst een wijziging. Er komen geen Oostenrijkse maar HONGAARSE kinderen. Bij het bezoek aan Wenen, deed de Oostenrijkse Caritas Verein edelmoedig afstand van het transport ten behoeve van de kleine Hongaren. Het zijn kinderen van vluchtelingen, die in Oostenrijk willen blijven. Door de toestand in Hongarije, de vlucht, en de aanwezigheid in grote kampen, kunnen de kinderen niet voldoende op verhaal komen. Daarom komen ze nu 3 maanden naar Holland. De leeftijd en alles is hetzelfde, alleen zullen wij zorgen, dat er boekjes zijn, met de meest voorkomende woorden, om in de eerste tijd met de taal klaar te komen. Daarom hopen wij, dat degenen, die nog weifelden, zich nu spoedig op zullen geven; er valt nog veel te regelen voor de feestdagen, en januari is al gauw. Dit is het eerste transport, dat naar Holland komt. Helpt dus en steunt de actie van het R.K. Huisvestingscomité. U kunt zich opgeven bij: Kath. Soc. Bureau, Plantsoen 25, Leiden, tel. 20503. Mevr. Van SpanjeDe Boer, Kamerlingh Onneslaan 24, Leiden, tel. 26309. Mevr. Van WelyVan Deene, Breestraat 12, Leiden, tel. 20123. De heer A. Winkelmolen, Stadhouderslaan 30, Leiden, tel. 23508. Mevr. Van Bennekom, Rijndijk 338, Hazerswoude, tel. K 1714388. De heer J. van Gils, Conradstraat 35, Alphen av d. Rijn, tel. K 17202819 Mevr. v. Turnhout, Spoorlaan 19, Voorhout. Mevrouw Van der Have, die zelf jaren in Den Iiaag heeft gewoond, prefereert het dorpsleven boven het wonen in een stad. O, ja, zeker, zij erkent, dat de stad .voordelen biedt, maar deze wegen volgens haar niet op tegen de nadelen. Men leert de mensen in een dorp beter kennen, vindt ze. Er is de mogelijkheid van een warmer en directer contact, ook buiten de 'kring van kennissen met wie men zijn plezier zoekt. En in wezen zijn alle mensen gelijk,- of 4?un wieg stond in Hoedekenskerke of in Valkenburg. Daarom heeft de opmer king: „Wat ga je doen boven de ri vier, de mensen zijn er zo stug" haar enthousiasme voor Valkenburg niet kunnen doven. Geen angst voor A nare V dagen 1 - - Dames, Witte Kruispoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen maagstoornissen teweeg. WITTE KR VIS (Advertentie) fyitytmaag. Hoewel volgens recente rapporten het aantal beschikbaar komende huizen in Leiden en omgeving nog ver beneden de behoefte blijft, ver rijzen er toch regelmatig nieuwe woningen, die soms opvallen door hun ligging, architectuur, eenvoud of comfort. Ook de huizen, die we hierbij afbeelden, zijn hoe nieuw ook een bekend punt geworden in de omgeving van de Sleutelstad. Hoe heet de weg waarlangs en de gemeente waarin deze woningen staan? De vorige week Het vertrouwde beeld van de dorpspomp op het dorpspleintje voor het Raadhuis van het oude dorp Warmond, leverde voor de trouwe deelnemers aan onze foto wedstrijd geen moeilijkheden op. Het aantal inzendingen uit het dorp Warmond was overweldigend, zodat het ook geen verwondering kan verwekken, dat de prijs van vijf gulden daar is terecht gekomen bij Kees van Rijn, Dorpsstraat 7 (War mond). Hij krijgt de waardebon thuis gestuurd. Wat U moet doen Schrijft gewoon op een kaart, brief of briefje aan de pnzzlere- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. Envergeet U vooral Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redaotie zijn. JHeuke dingetjes in ieet ST NICOLAAS is reeds voorbij, maar toch zullen we 't eens over geschenken hebben, want de verjaardag van de Sint is niet de enige gelegenheid tot geven. Wat er allemaal voor grote en kleine geschenken mogelijk zijn? Geschenken van leer worden door de meeste mannen als een inderdaad „manlijk" materiaal gewaardeerd. Een verdere sleu tel voor een succesvolle keuze ligt bij het moderne reisverkeer. Zeker, voor op reis zijn er al lerlei lederen geschenken denk baar, die de man het leven in trein, auto, vliegtuig of hotelka mer comfortabel maken. Zo is er behalve de bekende soepele reis- pantoffels met een bijpassend etui bijvoorbeeld een schrijfkof- fertje in de handel dat dé druk bezette zakenman als een platte actetas tot in het vliegtuig met zich meeneemt. Zijn paspoort en rijbewijs bewaart hij in een le ren etui, evenals zijn bankbiljet ten en reischèques waarvoor bill folds en portefeuilles zijn. Éen portemonnaie is te vanzelfspre- Plastic rail stapt de geschiedenis binnen In Nederland is op het ogen blik een artikel op de markt dat, tot dusverre van metaal vervaar digd, verdrongen zal worden door plastic. In vrijwel ieder huis vindt men gordijnen en in veel huizen wor den deze bevestigd met metalen rails, waarover de runnertjes lo pen die aan de gordijnen worden vastgenaaid. Een groot gemak dat zijn nut terdege heeft bewezen. Maar: een gemak met kinderziekten! In de keuken hangen de katoenen gordijntjes keurig en alles zou goed gaan en blijven gaan als er maar niet werd gekookt. Want de wasem maakt dat rail en runnetjes roesten. En de gordij nen gaan hokken omdat de run ners niet meer over hun glijvlak kunnen lopen. Ook in andere vertrekken tre den dergelijke ongemakken soms .op. Daarom doet de rail, gemaakt van plastic, haar intrede en vanzelfsprekend is deze verge zeld van runners uit hetzelfde materiaal vervaardigd. In een keurige uitvoering, ivoorkleu rig, worden de plastic rails gele verd, stevig, roestvrij, geluidloos werkend en te buigen zoals men wenst. Op de gewone manier be vestigt men de sluitstukken aan de zijkanten. De runners zijn kleine U-vor- mige haakjes geworden, die vrij wel geluidloos hun gordijnvracht langs de rail voeren, want plas tic op plastic is 1 paald iets an ders dan metaal op metaal! Het tijdrovende aannaaien kan vervallen, want bij .'.offen gor dijnen haakt men de runners door de stootband aan de boven kant van het gordijn. Geen werk en als de tobbe roept kunnen die dingies rustig blijven zitten. Bij plastic gordijnen gaat het precies zo, vooral als het gordijn een bandje aan de b /enkant heeft waar een touwtje doorheen ge trokken wordt. De runnertjes haakt men door het band en het touwtje trek. men aan tot de ge wenste afstand. Dan hangt het gordijn zo perfect gerimpeld als op de ouderwetse wijze niet be reikt kon worden. En van scheu ren is geen sprake meer. kend om over te praten. En in de koffer zit natuurlijk een leren reisnécessaire waarin hij alle denkbare toiletbenodigdheden met zich mee kan voeren. En wat denkt u van dat han dige beursje, zowel voor 't man lijk als vrouwelijk geslacht ge schikt, dat met één hand te be dienen is. Het springt open en dadelijk liggen de muntstukjes voor het grijpen. Er uit vallen kunnen ze practisch niet. Een aardig etui voor bankbiljetten ziet u eveneens op onze illustra tie. Het wordt rondom gesloten met een rits en in de klep kan hij uw foto plaatsen, zodat hij u steeds bij zich heeft. Het leren slofje is wel erg klein vindt u niet? Het is ook geen slofje om aan de voeten te dra gen, maar een handig lederen reisasbakje. Waar geen asbak bij de hand is, heeft men een eigen asbakje bij zich! Zo zijn er heel veel leuke en aardige artikelen in leer uitge voerd en u ndt er waarschijn lijk wel iets hij naar uw keuze in verband met de komende feestdagen. Maand van de „onthutste magen' MET SINTERKLAAS zijn het vooral de kindermagen, die op een zware proef worden ge steld. Maar die kunnen meestal tegen een stootje! Ze zijn immers getraind, want de hele zoir.'. hebben de kinde ren ijsjes gesnoept, ze kluiven vaak vóór het éten nog op een lollie om daarna met smaak aan de soep te beginnen. Kinderen nuttigen een bo terham met jam en eten daarna zonder blikken of blozen een heel zakje drop leeg. En ze heb ben daar geen last van! Maar de groten! Met de volwassenen is dat wel heel anders, die beginnen in de tweede helft van december pas te eten. Er wordt wel luchtigjes over een „kerstdinertje" en over een „oudejaars-avondetentjc"' gespro ken, maar de festijnen zijn er, dat staat vast. Niet alleen bij de rijken dezer aarde, ook bij Leel doodgewone mensen wordt het spijsverteringskanaal in die da gen op een bijzonder harde proef gesteld. Het schijnt eerst weer januari te moeten worden voordat de mensheid zijn gedach ten /eer eens op andere dingen gaat richten dan op het voedsel. Menigeen komt niet zonder kleerscheuren uit het luilekker land van gebraden kerstganzen en kleverige oliebollen. En als deze heerlijkheden nu m. - eens niet overgoten werden met een drankje zus en een drankje zo.. Eén recept: vasten. Goed dan, de bedorven maag moet rust hebben om weer op orde te komen. Het enig goede recept is hier: vasten! De meeste mensen kunnen dat niet. Toch is het beslist verkeerd het al te illinium vroeg weer eens te proberen. Daarom geen zacht gekookte eitjes, geen beschuitjes met bo ter wanneer de maag nog niet tot rust gekomen is. Er moet nu eens even helemaal niets worden gegeten, want dat is er met de bedorven december-maag meest al reeds genoeg gedaan. Men late zich met een bedor ven maag geen „zachte kostjes" aanpraten, geen bordje lamme tjespap -en geen kopje heldere bouillon. Men blij've doof voor de mooie praatjes over de heerlijke „restjes van gisteren", die zo no dig op moeten omdat ze anders bederven. Een mens kan het gemakke lijk vir" en twintig uur en langer zonder eten stellen. Alleen de toevoer van vocht kan niet ge mist worden. Daarom gebruiken we met een bedorven maag al leen maar slappe thee zonder suiker. Pas wanneer er vic - en twintig uur met werkelijk vasten zijn doorgebracht, mag men eens aan de licht verteerbare kostjes gaan denken. Dr Alfreda BPJEDé. Uit de keuken geklapt Ananastoast met kaas. 125 gr taas, 75 gr amandelen, l schijf ananas, 65 gr mayon naise. De kaas, de amandelen (die men in wat heet water heeft la ten broeien waardoor 't schilletje gemakkelijk loslaat) en de ana nas in f'ine reepjes snijden en met mayonnaise en eventueel nog wat citroensap op smaak af maken. Langwerpige toastjes ermee bedekken. Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmaker!] - Stoffeerder!] Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie* In de komende week zullen op de fruitveilingen in alle delen van het land speciale veilingen worden gehou den, waarop verpakt standaardfruit zal worden aangevoerd. Elk jaar op nieuw worden deze speciale veilingen gehouden, vaarvan het doel is, de handel tijdens de feestdagen te voor zien van eerste kwaliteit standaard fruif. De eerste indruk van de kerstvei- lingèn van dit jaar is, dat de aanvoer over het algemeen geringer zal zijn dan iri voorgaande jaren. De meeste veilingen van verpakt fruit worden gehóuden in de Betuwe, terwijl er ook georganiseerd zullen worden in Rotterdam en op de Zuidhollandse eilaftdeai. Op de Zeeuwse fruitveilin gen' wotden geen speciale Kerstfruit- veiïingen gehouden. De veilingen is het advies gegeven om de aanvoer op deze veilingen niet te veel op te voeren. STOMPWMK C. WAAIJER 40 JAAR VOORZITTER VAN „NOOIT GEDACHT". De harddraverijvereniging „Nooit Gedacht", die de laatste jaren zulke uitstekende paardensportfeesten weet te organiseren, zal op de eerstvol gende jaarvergadering, woensdag a.s. in het „Blesse Paard" een jubilaris in haar midden hebben. Dan immers herdenkt de voorzit ter, de heer C. Waaijer, zijn veertig jarig bestuurslidmaatschap dezer vereniging. De heer C. Waaijer volgde in 1916 zijn vader, die wegens hoge leeftijd als bestuurslid bedankte, op in het bestuur der harddraverij vereniging en vier jaar later, in 1920, werd hij gekozen tot secretaris der vereniging, waarop hij in 1935 de heer B. den Elzen als voorzitter opvolgde, zodat de heer Waaijer nu reeds meer dan twintig jaar de voorzittershamer hanteert. De Stomp wijkers en dus vanzelf de bewoners van Leidschendam, maar ook velen in de omgeving hiervan en talrijk velen in het gehele land we ten welk een vlucht „Nooit Gedacht" in de laatste jaren genomen heeft en dat is voor een zeer groot deel te danken aan het onvermoeid werken van de huidige voorzitter, zodat wij menen te mogen veronderstellen, dat dit jubileum niet zonder meer voorbij zal gaan. Dit temeer, omdat de heer Waaijer sinds vele jaren op maatschappelijk en sociaal terrein geen onbekende is. Van 1946 tot 1953 was hij lid van de gemeenteraad van Leidschendam. Tot 1954 was hij voorts penningmeester van de R.K. Bond van Zuivelhande laren, sinds 1934 bestuurslid van het Wit-Gele Kruis, terwijl hij tenslotte nog steeds lid is van het Borgstel lingsfonds voor de Middenstand. Ook in het zakenleven is de heer Waaijer geen onbekende, getuige het feit, dat zijn zich steeds uitbreidende zaak twee jaar geleden het gouden bestaansfeest mocht herdenken. Zijn hobby was en is nog steeds de paardensport en de waardering, die men hem hierom toedraagt, zal in deze dagen wel duidelijk blijken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12