Opnieuw ernstige botsingen in de straten van Boedapest Arbeiders verhinderen arrestaties door de Russen Talrijke deportaties in Bulgarije Meisjes 3.20 Directeur: G M. v HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. G J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13977 Houdt Kadar Hammarskjoeld voor de gek? Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f ZIEKTEVERZEKERING VOOR BEJAARDEN l/ooruitlopend op de aanpassing der pensioenen, waarover de Kamer vorige week met de minister van Binnenlandse Zaken in debat is ge treden, is in de Kamer een wetsont werp behandeld, dat met dezelfde materie verband houdt en dat van het grootste belang is voor de z.g. Drees- trekkers en dat zijn er nogal wat die straks op 1 januari hun zieken fondsverzekering, welke op de nood wet ouderdomsvoorziening was ge baseerd, zullen zien vervallen. Het betreft hier een regeling in verband met de invoering van de ver plichte oüderdomsverzekering op 1 januari a.s. Tegelijk met het op heffen van de Noodwet Ouderdoms voorziening vervalt dan tevens de daaraan verbonden verplichte zieken fondsverzekering. Daarom had de minister van Sociale Zaken een wetsontwerp inge diend, dat een vrijwillige verzekering inhoudt voor bejaarden, personen dus boven 65 jaar, waarbij de wei standsgrens is gebracht op f 3400 per jaar. Deze regeling houdt in, dat beneden een inkomen van f 2400 ongeveer f 2 premie per maand moet worden be taald, bij een inkomen tussen f 2400 en f 3400 ongeveer f 4 per maand. Boven de f3400 moet dan de premie der vrije ziekenfondsen worden be taald, wat zou neerkomen op een premie van f 12 tot f 17 per maand. Het is duidelijk, dat dit verschil te groot is. Natuurlijk zullen mensen op leeftijd zich willen verzekeren tegen de kosten, die ziekten nu eenmaal met zich meebrengen, al zou het goed zijn, indien in het algemeen deze kosten eens aan een bepaalde con trole zouden worden onderworpen. Maar onafhankelijk hiervan is een verschil van f 4 per maand beneden f 3400 en minimum f 12 per maand boven dit bedrag al te groot. Het was dus duidelijk, dat een tussenklasse de oplossing voor dit grote verschil zou zijn en daarom wenste men in de Kamer een derde groep met een inkomen van f 3400 tot f 4200, die dan ongeveer f 8 premie per maand zou hebben te betalen. Nu is het merkwaardig, dat dit op niets is uitgelopen. Men zou dit van minister Suurhoff niet hebben verwacht. Men zou met name niet van hem, die altijd voor de minst draagkrachtigen zegt op de bres te hebben gestaan, niet hebben ver wacht, dat hij de spoed, die met dit wetsontwerp vereist was het moet immers vóór 1 januari in kannen en kruiken zijn zou hebben aange grepen om te verhinderen deze rede lijke wijziging aan te brengen. Het ging er hier om, wie het op zijn ver antwoording moest nemen, dat de be jaarden op 1 januari geen ziektever zekering zouden hebben. De Kamer had volkomen gelijk, toen zij de minister aan het verstand bracht, dat voor deze mensen een verschil tussen f 4 premie per maand en minimum f 12 tot f 17 veel te hoog was. De minister argumenteerde nu aldus, dat het wetsontwerp, zoals het was, door het kabinet was aanvaard en dat hij bij een wijziging de zaak zou moeten opschorten en opnieuw in het kabinet zou moeten brengen, waardoor op 1 januari er geen ziekte verzekering voor de ouden van dagen zou zijn. Dat was eenvoudig een kwestie van dwang. O.i. rustte hier de verant woordelijkheid daarvoor op de minis ter. Hij sprak het onaanvaardbaar uit in de veronderstelling, dat de Kamer de verantwoordelijkheid voor het ont breken van een ziekteverzekering voor de ouden van dagen niet op haar verantwoording zou durven némen. Maar met dit onaanvaardbaar zou dit voor rekening van de minister zijn gekomen. Men kan erover twisten of hij dit wetsontwerp vroeger had kunnen in dienen, zodat bij een verschil van mening tussen de Kamer en de mi nister er nog tijd voldoende zou zijn geweest om het wetsontwerp te wij zigen. Misschien was dit niet het ge val. Maar ook dan had de minister van deze machtspositie, dat er haast was, niet dit gebruik mogen maken. En de Kamer had o.i. beter gedaan de verantwoordelijkheid voor deze aan gelegenheid duidelijk op de schou ders van de minister van Sociale Zaken te leggen, nu haar verlangens zo eenvoudig en bovendien zo gemak kelijk te verwezenlijken waren. Mi nister Suurhoff heeft zijn zin ge kregen en het wetsontwerp in de oorspronkelijke vorm erdoor gedrukt, maar daarmee heeft de Kamer voor de zoveelsté maal gedemonstreerd, dat het machtsmiddel van „onaan vaardbaar" door een minister rustig kan worden gehanteerd en dat de Kamer daarmee aan handen en voeten is gebonden. En intussen hebben degenen, die tot nu toe trokken van de Noodwet Ouderdomsvoorziening - de weten schap, dat zij, indien zij meer inkomen hebben dan f3400 en dat is dan bij de behandeling in de Kamer f3410 geworden ongeveer viermaal zo veel premie voor hun ziekteverzeke ring zullen hebben te betalen dan hun lotgenoten, die juist onder deze grens van f 4310 blijven. Minister zijn blijkt toch nog iets anders te zijn dan Kamerlid en lid van de partij zonder deze ministeriële verantwoordelij kheid. Ernstige botsingen hebben gisteren wederom plaatsgevonden in Boeda pest, nadat bekend was geworden, dat vijftig leden van arbeidersraden de vorige avond in de stad waren gearresteerd. Er vielen doden en gewonden, toen Russische tanks en pantserwagens vuurden om volksoplopen uiteen te drijven. Deelnemers aan demonstraties tegen de regering-Kadar botsten om som mige plaatsen op blijkbaar voor deze gelegenheid geformeerde communis tische propagandagroepen, die vóór de regering-Kadar betoogden. De spanning in Hongarije is opnieuw toegenomen. Kadar zetelt op Russische tanks PANTSERWAGENS VERSCHENEN. Toen, na het middaguur, de beto gingen begonnen rukten de Russische tanks en pantserwagens bij tiental len uit en bezetten de strategische punten op de hoeken van de straten en op de pleinen. Omstreeks half drie 's middags had zich een groep demonstranten ge vormd ongeveer 500 ingetal die met de Hongaarse driekleur over de Lenin-boulevard marcheerde. Uit de tegenovergestelde richting kwam een groep aanhangers van de legering, blijkbaar op de been ge roepen om de indruk te wekken dat de bevolking van Boedapest in nerlijk verdeeld is. De communistische demonstranten hadden steun van tal van Russische tanks en eenheden van de Hongaarse politie. De anti-communisten schreeuwden „Weg met Kadar, weg met de sla vernij, weg met de Russische troe pen uit Hongarije". De communis ten riepen: „Wij willen vrede". De anti-communisten raakten uit het gelid en poogden, de rode vlag te bemachtigen, die de tegenpartij meevoerde. In dit handgemeen open den de Russische tanks en pantser wagens het vuur, grotendeels in de lucht schietend, doch ettelijke anti communistische betogers vielen ge wond neer. Zij werden snel met am bulance-auto's van de politie weg gevoerd. Br vielen hier ook enige doden. Slaags met de politie. De tegenstanders van de regering zochten onder dit vuur een goed heenkomen. Doch het duurde niet lang, of voor het station-west ontstond een nieuwe oploop, ditmaal van enige duizenden. Voor een ring van Rus sische tanks had zich Hongaarse poli tie opgesteld. De demonstranten raak ten slaags met de politie. De tanks zowel als de politie openden daarop het vuur op de betogers. Nu vielen de betogers by tientallen tegelijk gewond neer. Het merkwaardigste was dat de de monstranten op het ogenblik dat de strijd het hevigst was, toch nog tijd vonden, de westelijke fotoreporters te helpen bij het maken van opna men. „Wij willen, dat de hele wereld ziet, wat ze met ons doen", werd er Canadese minister hield persconferentie Arrestaties verhinderd. Eerder op de dag slaagden onge veer 6000 arbeiders van de textiel fabriek „Danubia" in een oostelijke wijk van Boedapest erin, de arrestatie van drie leden van de arbeidersraad van de fabriek te voorkomen. Zij negeerden daarbij Russische tanks en pantserwagens. Ooggetuigen vertelden, dat de poli tie bij de fabriek was aangekomen om de drie mannen in hechtenis te nemen. Toen de arbeiders dit hoorden ver lieten zij hun werk en ze verzamel den zich bij de hekken van de fabriek. Zij versperden de politie de weg. Een honderdtal arbeidsters van een sui kerfabriek tegenover de textiel fabriek gelegen voegden zich bij de 600 man. Op dat ogenblik arriveerden twee vrachtwagens met leden van de Hon gaarse militie, die zich een toegang tot de fabriek probeerden te banen. De arbeiders hielden ze tegen. Vervolgens verschenen vier Rus sische tanks en een viertal Russische pantserwagens op het toneel. Zy re den dreigend heen en weer. De menigte weigerde echter zich te laten intimideren. De Russen en de politie beseften, dat zy niet zon der bloedvergieten in de fabriek kon den komen en trokken zich kort voor het middaguur terug. Een delegatie van de centrale ar beidersraad van Boedapest heeft don derdagmiddag het parlementsgebouw bezocht voor het overhandigen van een lijst met de namen van meer dan honderd arrestanten aan premier Kadar. De raad wil, dat de arrestanten óf in vrijheid worden gesteld, óf dat de voornaamste punten uit de tenlaste leggingen worden gepubliceerd. Amerikaans protest. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag bij de Sowj et-Unie geprotesteerd te gen „ongerechtvaardigd militair Sow- j et-optreden in Boedapest", dat het leven van Hongaarse burgers voor de Amerikaanse delegatie in gevaar had gebracht. Het mondelinge protest is door de plaatsvervangende onderminister van buitenlandse zaken Robert Murphy uitgebracht aan de Sowj et-zaakgelas tigde Sergei Striganof. Volgens een woordvoerder van het state departement heeft Murphy Stri ganof erop gewezen, dat de Ameri kaanse legatie zich op Hongaars ge bied bevindt en niet op Sowjet- gebied. Murphy betuigde ook de „ernstige bezorgdheid" van de Verenigde Staten over het Russische militaire optreden in Hongarije in het algemeen. DE VLUCHTELINGEN. De stroom vluchtelingen uit Hon garije is in de afgelopen 24 uur weer toegenomen. Donderdag kwamen meer dan 770 Hongaren over de Oos tenrijkse grens, in de nacht arriveer den 1.562 vluchtelingen. Er waren veel vluchtelingen uit Boedapest en een grote groep Pecs in Zuid-Hongarije. Sommigen van hen hadden gevochten in de laatste verzetscentra, die enige da gen geleden door .Russische troepen zijn uitgeschakeld. By elkaar zijn nu sedert eind okto ber meer dan 119.000 Hongaren naar Oostenrijk uitgeweken. GEHEEL NIEUWE SORTERING NATUURLIJK bij.... HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 voor onze cliënten. midza-bonnen (Advertentie) Politiek onbetrouwbaar Een aanzienlijk aantal personen is uit Sofia verbannen en naar gebieden in het noordoosten van Bulgarije ge zonden. Dit is donderdag te Wenen vernomen van uit Sofia gekomen rei zigers. De gezinnen die moesten verdwij nen kregen van twaalf uur tot drie dagen tijd, al naar gelang de omstan digheden, om hun zaken te regelen en de stad te verlaten. Een groot aantal van de gedepor teerden zijn boeren, die naar Sofia waren gegaan om niet te hoeven deelnemen aan de collectieve boerde rijen. Anderen waren „politiek onbe- trouwbaren" die reeds eerder uit de hoofdstad waren verwijderd, maar die kans hadden gezien terug te ke ren. Ongeveer 200 studenten van de universiteit van Sofia en verschillen de technische scholen zijn in de af gelopen weken in hechtenis genomen, aldus deze reizigers. Er zouden betogingen zijn gehou den te Plowdif nadat de vroegere boerenleider Gitsjef weer in hechte nis was genomen. De betogers, voor het merendeel studenten en jonge ar beiders, waren door het leger ver spreid. In de bladen worden steeds weer aanvallen gedaan op het titoïsme. Amerikanen blijven op IJsland Amerika en IJsland hebben volle dige overeenstemming bereikt over het verdere gebruik door de "meri- kanen van de strategische luchtbasis te Keflavik, halverwege Moskou en Washington. Het werk aan de uitbreiding van de basis zal hervat worden, een project, dat ongeveer 12 miljoen dollar per jaar kost. De uitbreiding werd stop gezet, nadat IJsland de Verenigde Staten en de NATO-raad had later weten, dat de 4.000 Amerikanen te Keflavik teruggetrokken moesten worden. Politici hier en in Reykjavik schrij ven de wijziging in het standpunt van de regering van IJsland toe aan het Russische optreden in Hongarije en het Nabije Oosten. Sjepilof juicht anderen toe De Sowjet-minister van buitenland se zaken, Sjepilof, heeft donderdag op een receptie van de Finse ambas sade te Moskou (ter gelegenheid van de Finse onafhankelijkheidsdag) te genover westelijke verslaggevers ver klaard, dat zijn regering het Brits- Franse besluit uit Egypte terug te trekken toejuicht „vooropgesteld dat dit onvoorwaardelijk geschiedt". Sjepilof vervolgde: „Eerst moet het Egyptische grondgebied weer vrij zijn, dan kunnen ook andere vraag stukken worden opgelost". Desgevraagd ontkende Sjepilof, dat er 'n overeenkomst zou bestaan tussen de Brits-Franse interventie in Egypte en het optreden van de Sow- jet-troepen in Hongarije. Sjepilof zei, er de nadruk op te willen leggen, dat zodra de orde daar is hersteld, dit vraagstuk onmiddellijk zal worden besproken. „Niet één Sowj et-soldaat zal op Hongaarse bodem blijven te gen de wil van het Hongaarse volk en de Hongaarse staat'. Voor degenen, die mochten menen, dat dit toch mooi gezegd is door Sje pilof, zij opgemerkt, dat ziplang het Hongaarse volk de Russen'nog niet smeekt om te blijven, de „orde" nog altijd niet hersteld zal zijn. De Canadese minister of citizenship and immigration, mr. J. w. Pickershill, die in ons land vertoeft voor besprekingen met de Ned. regering, hield donderdag een persconferentie op de Canadese Ambassade. Rechts de Ca nadese ambassadeur de heer Thomas A. Stone. De regering heeft concessies aan de boeren gedaan door het invoeren van kinderbijslag en verhoging van het pensioen van boeren op collectieve boerderijen. Tito eist Nagy's vrijheid In een nota aan Hongarije ontkent de regering-Tito, dat de zaak van de ontvoering van ex-premier Imre Nagy een interne Hongaarse kwestie is. Joegoslavië staat er op, dat de over eenkomst, waarin Nagy een vrijge leide werd verstrekt, wordt uitge voerd. De Joegoslavische regering ver klaart tevens, dat het het Hongaarse standpunt, „dat de kwestie-Nagy is afgedaan", niet kan delen. Volgens een overeenkomst tussen Joegoslavië en Hongarije zou Nagy de Joegoslavische ambassade in Boe dapest waar hij op 4 november asiel had gekregen verlaten, op voorwaarde dat hem niets zou ovei'- komen en dat hij vrij naar zijn huis zou kunnen terugkeren. Joegoslavië blijft volhouden, dat Nagy bij het verlaten der ambassade is ontvoerd en door de Russen naar Roemenië is getransporteerd. De terugtocht uit Egypte Tweeduizend Britse militairen heb ben donderdag aan boord van het troepentransportschip „Dilwara" de thuisreis naar Engeland aanvaard. Nog meer Britse en Franse troepen zijn ingescheept en klaar om Egypte te verlaten. De opperbevelhebber van de ver bonden strijdkrachten in Port Said, luitenant generaal sir Hugh Stock- well, heeft woensdag aan verslagge vers medegedeeld, dat er 13.000 Brit se en 6500 Franse troepen in de ka naalzone waren. De Egyptische gouverneur van Port Said zei de veiligheid van bui tenlanders „zelfs van Britten en Fransen" te willen garanderen tegen molestatie door menigten. „Er zal geen weerwraak zijn tegenover wie ook". Hij zei voorts, Caïro te hebben gevraagd om 1000 politiemannen, daar hij meer dan de helft van zijn korps van 1600 man had verloren. Egyptische eisen. Egypte heeft dondei'dag in de be grotingscommissie van de Verenigde Naties geëist, dat Engeland, Frank rijk en Israël alleen de Losten van het onderhoud der politiemacht van de Verenigde Naties dragen alsook de landen schadeloos stellen, wier eco nomieën geleden hebben doordat het Suezkanaal niet gebruikt kon worden. Amerika boos op Kadar De Verenigde Staten hebben gis teren aangekondigd, dat zij onmid dellijk besprekingen zullen beginnen om te bepalen, welk optreden van de Verenigde Naties het meeste suc ces zal oogsten tegenover de klaar blijkelijk Hongaarse weigering Ham marskjoeld op 16 december te opt- vangen. Deze mededeling was vervat in een verklaring van de permanente ver tegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, Cabot Lodge, welke bedoeld is om de aan dacht van de VJM.-Assemblée te ves tigen op de ernst van het bericht, dat de regering-Kadar niet heeft in gestemd met Hammarskjoeld voor gestelde bezoek van drie dagen aan Boedapest. „Het bericht van de Hon gaarse beslissing om de secretaris generaal niet op 16 december te ont vangen als het tenminste waar is werpt bij iedereen de vraag op of de verklaring van de Hongaarse woordvoerder te goeder trouw was. Er blijk duidelijk uit, dat de Hongaar se woordvoerder, die als de minister van buitenlandse zaken van dat land wordt aangeduid, hetzy niet spreekt uit naam van de Hongaarse regering, of indien dat wel zo is zo han delt om de secretaris-generaal en de Assemblée te bedriegen en om de tuin te leiden", aldus Cabot Lodge. Algerijnse balans De Franse strijdkrachten in Alge rië hebben in de afgelopen drie maan den 3.000 Algerijnse opstandelingen gedood en verloren zelf bijna dui zend man. Deze raming is afkomstig van gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs. Sedert de opstand 25 maanden ge leden begon werden naar schatting tot 1 december j.l. 16.500 opstande lingen gedood. Van de Franse veilig heidstroepen sneuvelden in totaal naar schatting 2.300 man. De raming van de verliezen der op- standelingen is moeilijk, omdat de' verzetslieden hun doden met zich meevoeren, wanneer hun dit moge lijk is. Weinig verandering Een hogedrukgebied, dat donder dag boven de Golf van Biscaye was gelegen, heeft zich in de afgelopen 24 uur verplaatst naar Frankrijk. Het weer in ons land wordt nu be paald door dit maximum. Ook boven Scandinavië is de druk tamelijk hoog, zij het ook minder hoog dan in West- Europa. Daardoor komen in onze omgeving zwakke westelijke winden voor, waarmee zachte en vochtige lucht, die boven de Britse eilanden aanwezig was, naar Nederland wordt getrans porteerd. Hierin komen plaatselijk motregen en mist voor. Wel zal de wind in het komende etmaal verder naar het zui den gaan krimpen en iets in kracht toenemen, maar voor de rest veran dert de weerstoestand niet belangrijk. Op de oceaan is de laatste van een reeks depressies, die van het zeege bied ten zuiden van New Found- land naar het noordoosten trokken, nu bij IJsland aangekomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). NEVEL OF MIST. Zwaar bewolkt en overwegend droog weer met nevel of mist. J Zwakke tot matige zuidwestelij- ke wind. Weinig verandering in temperatuur. 8 Dec. zon op 8.37; onder 16.31; maan op 11.57; onder 22.56. Hoogwaterstanden 8 Dec. v.m. 6.50; n.m. 7.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt —3 C. OSLO onbewolkt 10 KOPENHAGEN regen 1 ABERDEEN licht bewolkt 8 DUBLIN onbewolkt 9 LONDEN mist 2 AMSTERDAM motregen 8 BRUSSEL zwaar bewolkt 8 PARUS mist 6 BORDEAUX geheel bewolkt 9 GRENOBLE geheel bewolkt 3 NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN rNNSBRUCK ROME MALLÖRCA onbewolkt mist geh. bewolkt motregen mist nevel onbewolkt zwaar bew. mist niet ontvangen onbewolkt 1 Korreltje De beschaming is een schone bloem, tussen twee uitbarstingen op de rand van een krater ontloken. (H. Taine).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1