De vrijwillige ziekteverze Beperkte K.L.M.-dienst Kerstmis tot Nieuwjaar 'n Zieke student door de Nederlandse Luchtmacht gered Zó rijdt U in 1957. Raad van Warmond debatteerde over de roltrommel-vuilnisauto Fuifnummer raakte zonder geld en mishandelde zijn echtgenote DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Dubbellonende bijverdienste DE INVOERING der ouderdoms- verzekering per 1 januari 1956 brengt nog al wat beslommeringen mede. Het is niet alleen het gereed maken van de kwitanties van de uit te keren bedragen, het gereedmaken van de premie-aanslagen door de be lastingdienst en zovele andere aan gelegenheden, maar ook de regeling van de ziekteverzekering voor onze bejaarden. Nu per 1 januari a.s. de noodwet ouderdomsvoorziening komt te ver vallen, vervalt daardoor ook de re geling van de verplichte ziekteverze kering, waaronder de ingeschrevenen vielen. Begrijpelijk, dat er iets an ders voor in de plaats moet komen; men kan nu eenmaal de groep der bevolking die slechts een betrekkelijk klein bedrag aan inkomsten ont vangt, niet buiten geneeskundige be handeling laten, althans een rege ling die enigermate te betalen is door deze groep, die thans een premie betaalt van ƒ1.50 per maand. NU PER 1 JANUARI vrijwel iede re Nederlander, die 65 jaar of ouder is, onder de ouderdomsvoorziening valt, ligt het voor de hand, dat niet al deze personen een geneeskundige behandeling kunnen krijgen voor een geringe premie. Er profiteren na 1 januari immers ook mensen van, die kapitaalkrach tig zijn of die naast hun ouder doms- uitkering een min of meer grote ne- venverdienste hebben. Zij die dan nog in loondienst zijn, vallen natuurlijk onder de verplich te verzekering en zullen hoogstens een premie voor de nieuwe ziekte verzekering moeten betalen voor hun echtgenote, indien het loon, dat betrokkene geniet niet hoger is, dan ongeveer de helft van het totale in komen! Teneinde nu een billijke regeling te bevorderen, is onlangs een wets ontwerp verschenen, dat een paar dagen geleden behandeld is in de Tweede Kamer en aldaar vrijwel on veranderd is aangenomen. In die re gering zodra de wet zal zijn af gekondigd zijn de inkomensgren zen vastgesteld op: beneden ƒ2400. per jaar, van 2400.tot f 3410. per jaar en tenslotte zij die boven laatstgenoemd bedrag vallen. DE PREMIES. DE EERSTE GROEP zal zich vrij willig kunnen verzekeren voor een premie van ongeveer ƒ0.50 per week per persoon, de tweede groep moet een premie betalen van ƒ1.— per week per persoon en de derde groep betaalt de volle premie, zolang het totale inkomen niet hoger ligt dan ƒ6.000.per jaar. Een alleenstaande persoon, die een uitkering geniet van f 70.50 per maand en een bijverdienste van 200 per maand uit arbeid heeft, laten we zeggen als vertegenwoordiger, niet onder de bepalingen van de ziekte wet vallende, geniet een totaal inko men van 846.en 2400.is to taal ƒ3246.Deze persoon zal dan 1.per week moeten betalen, voor waar een bedrag dat zeer laag ge noemd mag worden. Bedroegen die neveninkomsten 250.per maand, dan had hij een totaal inkomen van 3846.zodat hij het volle premie bedrag moet betalen. Opgemerkt wordt hierbij, dat men niet verplicht is zich vrijwillig te verzekeren, men kan tot de verzeke ring toetreden, zolaug de inkomsten een bedrag van ƒ6.000.niet over schrijden. LEGIO*V OORBEELDEN. ER KUNNEN natuurlijk legio voorbeelden aangehaald worden, doch we doen beter hierop niet al te veel in te gaan. Wel willen wij nog even naar voren brengen, dat er gevallen zijn dat een in loondienst ingeschreven persoon, gehuwd, 65 jaar of ouder, aan inkomen uit loon dienst minder verdient dan uit ande re hoofde. Laten we zeggen uitke ring ouderdomswet 1408.op brengst uit huren 2400.Dit maakt een totaal van f 3808.Als dve werknemer, die uit hoofde van zijn werk als „verplicht verzekerde" staat ingeschreven en slechts f 100. per maand verdient, dan is wel hij zelf als verplicht verzekerde te be schouwen, doch zijn echtgenote kan dan niet als indirect verplicht ver zekerde v/orden ingeschreven, zodat deze echtgenote een vrijwillige ver zekering dient te sluiten. Deze regeling is thans ook zo, doch per januari a.s. zal dit veel meer het geval zijn dan voorheen, immers thans wordt wel rekening gehouden met eigen verdiensten, per 1 januari a.s. echter niet meer. Alsdan loont het de moeite een bijbaantje te accepteren; men krijgt de ouderdomsuitkering toch, terwijl het bedrag der bijverdiensten geheel buiten de berekening blijft. Indien in het geval, hierboven be doeld, dus het inkomen in totaal blijft beneden de 3410.dan kan de echtgenote vrijwillig ingeschre ven worden voor ƒ1.per week. Komt het totale inkomen boven dit bedrag, dan betaalt zij het volle pond. In de periode van 23 december tot en met 1 januari a.s. zal de KLM met het oog op Kerstmis en Nieuwjaar haar dienstregeling aanzienlijk be perken Europa. In het Europese Luchtnet zullen op 24 december de diensten naar Stockholm, Luxemburg, Nice en Ma drid vervallen; op die dag vervallen eveneens de late diensten naar Lon den, Parijs, Bremen, Hamburg en Brussel. Op eerste Kerstdag zal de K.L.M. in Europa geen vluchten uit voeren. Op die dagen tussen 25 de cember en 2 januari zal er. een be perkte dienstregeling zijn, waarbij bovendien enkele diensten, hoofdza kelijk naar Noord-Duitsland, volgens een gewijzigd schema zullen wordèij gevlogen. Nabije Oosten. De diensten naar het Nabije Oosten zullen op 25 december ook niet wor den uitgevoerd; ook de dienst Am sterdamTel Aviv op 24 december, de dienst TeheranAmsterdam op 26 december en de dienst Amsterdam Cairo v.v. op 31 december en 1 jan. zijn vervallen verklaard. Amerika. De diensten naar Curasao, Lima en Mexico, Johannesburg en Karthoem zullen in deze periode zeer beperkt worden uitgevoerd. De diensten op de lijn AmsterdamNew York ko men op 24, -25 en 31 december te ver vallen. Verscheidene diensten van het West-Indische luchtnet zullen worden geannuleerd, dan wel volgens een afwijkend schema worden gevlo gen. Met uitzondering van de dien sten naar Biak en Kaboel in Afgha nistan, zullen de KLM-diensten naar het Verre Oosten en ook die naar Zuid-Amerika in deze periode onver anderd worden uitgevoerd. NIEUWE KEUKENHOFAFFICHE. Het nieuwe Keukenhof-affiche, dat in het komende voorjaar de toeristen naar het hart van de Bollenstreek zal lokken, is zeer geslaagd. Het is een impressie van de kleuren- en bloe menpracht. Het affiche is vervaar digd door de Zwitserse kunstenaar Victor Ruzo, die in 1956 Keukenhof bezocht. OVERVALLEN DOOR ZWART WATERKOORTS Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelspel. 11.30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 12.00 Sopr. en piano. 12.25 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prome nade ork. 14.05 Gram. 14.25 Meisjes koor. 14.45 Cello en piano. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Gram. 17.05 Voordr. 17.25 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Fanfarekorps. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Rubriek „Verklaring en toelichting": mr. J. F. M. J. Jan sen: Overheid en kunst. 19.20 Rege ringsuitz.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gram. 20.30 Concertge- bouwork., koor en sol. 21.00 De jeugd vliegt uit^hoorsp. 21.30 Gram. 21.40 Metropole ork. 22.25 Rep. van de Hul diging van Eduard van Beinum. 22.45 i avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 1 Muz. caus. 23.45.24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 VPRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 ^Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Gram. 10.45 Piano duo. 11.35 Het hangt aan de muur en het tikt. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.30 Voor dracht. 14.50 Gevar. progr. 16.00 Gram. 16.20 Muz. caus. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50. De N.V.V. jeugd geeft het gou den jubileum kleur, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Opleiding tot gids. klankb. 19.30 Ons adres, caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zuid-Amerik. liedjes. 20.30 Europa één, cuas. 20.40 Nederlandse muz. 21.00 Latijns strijkork. 21.25 Mensen zoals wij, interv. 22.10 Bui- tenl. overz. 22.25 Amus. muz.. 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerork. Op doortastende wijze heeft de Ko ninklijke Luchtmacht in samenwer king met het luchtmachtcommando van de NATO te Parijs en met ver schillende Franse en Nederlandse mi litaire en diplomatieke autoriteiten hulp verleend aan een student van de Landbouwhogeschool te Wageningen die in de Franse havenplaats Cher bourg levensgevaarlijk ziek lag. Met een medestudent had de jonge man geruime tijd voor studie-doelein den op het eiland Martinique, een Franse bezitting, doorgebracht en toen zij de terugreis hadden aanvaard werd het tweetal ernstig ziek. Mid den op de oceaan, ver van familie en verwanten, overleed de vriend. Toen de andere jongeman in Cherbourg naar een hospitaal werd overgebracht, ontdekte men de symptomen van de gevreesde „zwart-waterkoorts", een kwaadaardige vorm van malaria. Zonder verwijl reisde de broer van de zieke, die in het zuiden des lands een dokterspraktijk heeft, naar Frankrijk. Hij achtte het raadzaam om de zieke naar Nederland te doen vervoeren en besloot alles en ieder een in het geweer te roepen om zijn broer per vliegtuig te doen overbren gen. Hemel en aarde bewogen. De Nederlandse consul alarmeerde de ambassade te Parijs, die zich op haar beurt in verbinding stelde met het „Aircent", het luchtmachtcom mando van de NATO te Fontaine- bleau. Daar nam men contact op met Na 25 jaar werden de bruidsdagen vervolgd Op 11 februari 1931 werd in Wilno in Polen het huwelijk voltrokken tus sen Emilio Sokolowsky en Tllaria So- bolowska. Zes dagen daarna vertrok de bruidegom naar Argentinië en het duurde tot 1956 voordat hy het geld bij elkaar had om zijn bruid in het nieuwe vaderland te laten overko men. Hij kwam hiervoor bij de K.L.M. en betaalde in Argentinië de passage- prijs voor zijn vrouw. Het paar is nu herenigd. Emilio is al die jaren over wegwachter op het station van Salta, in de provincie Buenos Aires geweest. KOSTEN LEVENSONDERHOUD ZIJN LICHT GEDAALD. Het prijsindexcijfer van levenson derhoud vertoont van 15 september 1956 tot 15 oktober 1956 een lichte daling en wel van 109 tot 108 (1951 100). aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze daling werd vrijwel alleen veroorzaakt door de daling van het cijfer voor groenten en fruit. De post voeding liep daar door terug van 116 tot 113, ondanks de prijsstijging van peulvruchten en zuivelprodukten. De post kleding steeg met een punt, en het cijfer voor ontwikke ling en ontspanning liep eveneens een punt op. Dit laatste door de stij ging van de abonnementsprijzen van dagbladen. de luchtmachtstaf in Den Haag. Met toestemming van het ministerie van Oorlog vertrok nog diezelfde dag een Dakota van de Nederlandse Lucht macht met eentmedicus en een ver pleger. De Franse Marineleiding, die van de komst van het vliegtuig op de hoogte was gesteld, markeerde een landingsbaan op het marine-vliegveld Cherbourg met oliepitjes, waardoor ook de avondlanding aldaar vlot kon verlopen. Bij aankomst op Schiphol stond een ambulance-auto gereed, waarmede de jongeman naar het O.L.V. Gasthuis werd overgebracht. Later werd hij ondeA behandeling gesteld van prof. dr J. G. G. Borst in het Binnengast huis. Zijn toestand is thans gunstig. BIJ OVERSTEKEN GEDOOD. Gisteravond omstreeks zeven uur is de 65-jarige gehuwde timmerman aannemer J. van Olst, wonende te Oldebroek, op de Zuiderzeestraatweg bij het per rijwiel oversteken van de weg door een passerende personen auto gegrepen en op slag gedood. Stijf en Stram? Nn hier - dèn daar? Neem Kruschen en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oor zaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krij gen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van Uw rheu matische pijn. (Advertentie) Het Rijk sluit op 24 en 31 december Brandstof-besparing Teneinde mede te werken aan de bezuiniging op olie en brandstof in het algemeen, heeft het Rijk beslo ten de maandagen voor Kerstmis en Nieuwjaar zijn kantoren te sluiten. Alle departementen- en rijkskan toren zullen op deze twee maandagen gesloten zijn en de uitsparing is niet gering te achten, daar thans 5 da gen achtereen de verwarmingen ge doofd kunnen blijven. De extra-va kantie, die de ambtenaren hierdoor deelachtig worden, zal in het nieuwe jaar ingehaald moeten worden. GENEESHEER-DIRECTEUR TE GOES EERVOL ONTSLAGEN. Meningsverschillen. De gemeenteraad van Goes heeft na een langdurige bespreking met ge sloten deuren besloten de geneesheer- directeur van het gasthuis te Goes, dr G. J. Scherphuis, eervol te ont slaan. Tussen de betrokken genees heer-directeur enerzijds en de ge meenteraad plus het bestuur van het gasthuis anderzijds zijn dermate gro te ernstige meningsverschillen gere zen, dat de raad uiteindelijk tot de conclusie is gekomen hem te moeten ontslaan. Dr Scherphuis is niet van plan met het ontslag akkoord te gaan. Waar schijnlijk zal hij zijn zaak voorleggen aan het ambtenarengerecht. Infiressanta TENTOONSTELLING in de Dierentuin te DEN HAAG. Vele automobilisten, motorrij ders en bezitters van scooters en bromfietsen in ons land zullen er waarschijnlijk graag een ritje naar Den Haag voor over hebben om kennis te maken met de technische wonderen-van-de- weg, die 1957 ons zal brengen. Want van donderdag 6 december tot en met zondag 9 december worden in de Haagse Dierentuin de produkten geëxposeerd van de DKW, BMW, BSA, e.a. fa brieken. Als U ook gaat, hebben we een goede tip voor U: vraag Uw vrouw om met U mee te gaan. Want op dezelfde show worden speciaal voor de moderne huis vrouw de nieuwste elektrische naaimachines, breimachines, was machines en koelkasten ge toond. Talloze nieuwe, practi- sche snufjes zullen haar beslist aangenaam bezig houden, terwijl U van auto naar auto stapt. De poorten van de Dierentuin zijn voor U geopend van 's mor gens 10 -tot 's avonds 10 uur. (Zondag vanaf 's middags 1 uur). De toegang is vrij. Als U ons vraagt: beslist de moeite waard om er een paar uurtjes voor vrij te maken! HOGER INTERIM VAN KONINKLIJKE OLIE. De Koninklijke Nederlandse Pe troleum Maatschappij zal over 1956 een interim-dividend van V/z procent uitkeren tegen vorig jaar 6 procent. Hieruit mag volgens het bestuur niet worden afgeleid, dat het totale di vidend van 1956 ook hoger zal zijn dan dat over 1955. De winst over de eerste negen maanden van dit jaar van de Ko ninklijke/Shell Groep vertoont ten opzichte van dezelfde periode van 1955 een stijging van ruim 16^ pro cent. De opbrengst is meer geste gen dan de kosten, belastingen en afschrijvingen. De raad van Warmond kwam dins dag bijeen. Mededeling werd gedaan, dat door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot verkoop van grond aan de heer C. v. Schagen. In behandeling kwam hierna het be roepschrift van de heer H. Dekker namens de heer Th. Leenen, tegen het niet verlenen van vergunning tot de bouw van een kantoor aan zijn wo ning in de Sweilandstraat. Een minderheid van het college heeft er geen bezwaar tegen dat de heer Leenen kantoorruimte bij zijn woning schept, echter wel tegen de plaats waar deze in het onderhavige plan is geprojecteerd. Deze minder heid heeft er geen bezwaar tegen, in dien dit kantoor gebouwd zou wor den achter of terzijde van de garage. Een meerderheid heeft er geen be zwaar tegen, dat op het onderhavige plan bouwvergunning wordt ver leend onder voorwaarde, dat dit plan uitgevoerd wordt in steen van dezelfde kleur, formaat en structuur als het bestaande woonhuis en dat de voorgevel van het kantoor een har monisch geheel vormt met dit woon huis, hetgeen betekent, dat bij die voorgevel 'n zelfde raam moe worden aangebracht als aanwezig is in de voorgevel van genoemd woonhuis. De heer v. d. Voet heeft bezwaren tegen de z.i. lelijke uitbouw en hij kan niet begrijpen hoe Stad en Landschap hierover een gunstig advies hebben kunnen uitbrengen. Geen bezwaar. De heer Schepers heeft geen over wegende bezwaren, maar zag de dak constructie liever anders, anders krijgt het kantoor meer het aanzien van een schuurtje. Hij is voor het voorstel van de meerderheid van het college. De heer van Vliet is van oor deel, dat door deze bouw de eentoni ge bebouwing nu enigszins gebroken wordt. Wat de plaatsing van het kan toor betreft, moet men de belangen van de eigenaar niet uit het oog ver liezen, want plaatst men het kantoor achter de woning dan verliest de wo ning aan aantrekkelijkheid. Ook hij is voor het voorstel van de meerheid van het College. Dit laatste voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heren J. Dekker en J. v. d. Voet. B. en w. deelden mede dat de lan taarn voor de woning van de fam. Moerkerk zal worden verplaatst zoals in de laatste vergadering is verzocht, doch b. en w. deelden hierbij mede dat de kosten hiervan zullen uitgaan boven het bedrag, dat voor het straat verlichtingsplan is uitgetrokken. De heer van Vliet 'ziet hierin niet de schuld van de raad, maar acht dit een fout van de technische uitvoering. Besloten werd aan Ged. Staten te adviseren de wedde van de wethou ders met minstens 15 te verhogen, welk voorstel algemene instemming vond. In bespreking kwam hierna de nota van b. en w. met betrekking tot de aanschaffing van een roltrommel- vuilnisauto. De heer Willemsen wil met betrekking tot deze zaak nog een kort resumé geven. Op 24 april kwam een eindprijs binnen van de firma Geesink, doch toen werd besloten ook een andere firma een aanbieding te laten doen. Beide aanbiedingen wer den in de vergadering van 29 mei uit voerig behandeld en toen bleek, dat de aan de raad verstrekte calculaties terzake niet juist waren. De firma Geesink bood toen een vuilnisauto wf J aan voor een bedrag van 18363.en afhankelijk wilde zijn van adviezen technische voorlichting betreft, vindt spreker beneden peil en hij wenst in de toekomst verschoond te blijven van dergelijke adviezen. Hij vraagt zich verder af, hoe het mogelijk is dat als de raad een crediet van 18263.voteert b. en w. kunnen overgaan tot bestelling van een vuil nisauto voor een bedrag van 19090. Hij zou gaarne zien, dat hij een be vredigend antwoord krijgt op de vol gende vragen: Hoe kan de gemeente architect wederom prijsopgaaf vra gen als hij eerst beweert, dat de een maal opgegeven prijs onveranderd blijft en hoe kan een groter crediet worden uitgegeven dan door de raad is vastgesteld. Hoe is het verder mo gelijk, dat in de nota van Geesink ge calculeerd is 18184.terwijl be taald moet worden 19090.Toen b. en w. de opdracht werd gegeven de betalingsvoorwaarden van Geesink te bestuderen zullen zij zeker tot de conclusie gekomen zijn, dat deze door de gemeente-architect niet juist wa ren opgegeven en het heeft hem ten zeerste verwonderd, dat b. en w. hier van aan de raad nimmer enige mede deling hebben gedaan. De heer van Vliet zegt, dat de fi nanciële commissie tegen de aange boden begrotingswijziging geen be zwaren heeft, maar hij wil deze zgak toch nog in besloten zitting behan deld zien. De heer Van der Voet kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat de raad door de firma Geesink „in de boot ge nomen" is. Nu echter de aanbieding van de Netam ook hoger geworden is, verzacht dit zijn oordeel. Antwoord voorzitter. De voorzitter ging op deze aangele genheid uitvoerig in. By b. en w., al dus spreker, speelde deze zaak eigen lijk niet meer, omdat in het raam van de toen bestaande begrotingspositie der gemeente Ged. Staten toch geen toestemming zouden verlenen tot aanschaffing van een vuilnisauto, omdat hiervoor geen dekking aanwe zig was en niet gerekend moest wor den op een extra uitkering terzake uit het gemeentefonds. Dit werd hem door de Provinciale Griffie duidelijk te verstaan gegeven. Toen kwam on verwachts een extra uitkering uit het gemeentefonds over 1955 en was er plotseling wel dekking voc_- deze uit gave en werd de zaak voorheen plot seling weer werkelijkheid. De con clusie, dat het goed is geweest, dat de zaak in november is aangehouden, onderschrijft hij ten volle. Na 19 no vember heeft hij de zaak in eigen handen genomen, omdat hij niet meer FIETSER DOODGEREDEN. De 43-jarige E. J. de Neef, wonende op de Oudedijk te Rotterdam, is gis termiddag omstreeks half vier, toen hij met zijn fiets op het Oostplein reed, door een auto overreden en vrij wel op slag gedood. Rode (chocolade) haan De Amstelveense banketbakker Van Es zag in de nacht van dinsdag Jer fraai wijze van behandeling. Door op woensdag j.l. talrijke vruchten het,voorstel aan^de raad voorgelegd van moeizame bakkersarbeid letter- hierbij werd door de gemeente-archi tect, in de vergadering aanwezig, medegedeeld dat dit de eindprijs was en hierin geen verandering zou ko men. Ondanks deze mededeling werd op 7 juni toch bij de firma Geesink geïnformeerd hoe de eigenlijke eind prijs was, een z.i. volkomen overbo dige vraag, wan de prijs stond im mers vast. In november werd toen door genoemde firma medegedeeld, dat de eindprijs zou bedragen 19937 derhalve een verhoging van 1674 en zulks nog onder voorwaarde, dat de raad binnen een week een be slissing moest nemen. Enkele vragen. Aangezien de raad zich niet met de rug tegen de muur gesteld wilde zien, werd terzake geen beslissing geno men en de zaak aangehouden. Toen viel de firma Geesink weer terug op een bedrag van 19090.een min- lijk in vlammen opgaan, want tien tallen banketletters en bovendien de hele voorraad taarten schrokte het vuurdiuiveltje in een ommezien op, zonder de Amstelveense stervelin gen ook maar iets te gunnen. De schade aan de machines is nog niet bekend, maar het verlies van de grondstoffen en baksels betekent voor de bakker, die zijn chocolade- hoop in rook zag opgaan, een schade post van enige duizenden guldens. De vermoedelijke oorzaak is oververhit ting van een oven. Vergeefs beroep op Sinterklaas Tegen een hulpmonteur uit Budel, die door de Bossche rechtbank we gens ernstige mishandeling van zijn echtgenote was veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd1 van drie jaar, werd gis teren in hoger beroep opnieuw 12 maanden gevangenisstraf geëist zon der aftrek van voorarrest, waarvan zeven maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man was op 22 juli 's avonds dronken van de kermis naar huis ge komen om zijn vrouw geld te vragen voor nog meer drank. Toen zij dit weigerde, heeft hij haar een uur lang mishandeld. Aan de hand van het psychiatrisch rapport noemde de procureur-gene raal hem een gevoelsarme en prik kelbare egoïst, die een gevoelige stok achter de deur moet hebben in de vorm van een langdurige voorwaar delijke straf. De verdediger schetste de man als een produkt van zijn opvoeding, die door zijn vader veel te streng en door zijn moeder veel te slap ter hand is genomen. De vrouw heeft verklaard, haar man te hebben vergeven. De verdediger achtte het daarom in ver band met de hereniging van het gezin gewenst, dat de man spoedig op vrije voetep komt. Hij meende in verband met. de dag van 5 december aan het hof een verzoek tot onmiddellijke in- vrijheidsstelling te mogen doen, dat echter na overleg in de raadkamer werd afgewezen. Uitspraak op 19 dec. perken. in de vergadering van november, niet te aanvaarden, heeft de gemeente thans een voordeel van ruim 800. ïie wijze, waarop deze zaak aan de raad is voorgedragen, speciaal wat de van anderen en hij zich direct met beide firma's in verbinding heeft ge steld, waarvan het resultaat is neer gelegd in de door b. en w. overgeleg de nota. Wat betreft de al of niet juis te technische voorlichting, dit wil ook hij liever in besloten zitting behan deld zien. Ook de heer Weijers vindt de gehele zaak minder fraai en het feit, dat de firma Geesink plotseling op haar oude prijs terugvalt geeft hem veel te denken. De heer Willemsen acht zich door het antwoord van de voorzitter niet bevredigd. Nogmaals vraagt hij waar om de raad niet is ingelicht, toen b. en w. de betalingsvoorwaarden van de firma Geesink kenden en waarom zonde toestemming van de raad het toegestane crediet is overschre den. De voorzitter zegt, dat terzake door de architect een vergissing is ge maakt, terwijl b. en w. de overschrij ding van het crediet niet zo groot vonden, om hiervoor weer een extra vergadering uit te schrijven. Met na druk wil hij echter verklaren, dat hier geen enkele opzet in het spel is. Hier na wordt het voorstel van b. en w. met algemene stemmen aangenomen en wordt overgegaan tot besloten zit ting. Woensdagochtend is een groep Deense bergingsdeskundigen op Schiphol geland om met hun Nederlandse collega's onder leiding van de Amerikaanse generaal Raymond A. Wheeler door te reizen naar Athene met Cairo als einddoel. Zij zuUen zich een oordeel vormen over de opruimingswerkzaam heden in het Suezkanaal. Op de foto ziet men mr. W. F. P. C. Vieton (rechts), directeur van een Nederlandse bergingsmaatschapp:i. in gesprek met zijn Deense collega, captain H. Kiaer op het v!'»» ~'-T —Voi

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6