Een meisje uit Muiden kreeg f.1000 van min. als 'n Sinterklaassurprise Verklaring min. Luns over de verhouding tot Indonesië Sinterklaas verrassing van minister Luns dp, det uetfïeetde pedaal getiapt Groot watersportcentrum in Zeeland OP REIS RICHTING SUEZKANAAL Haagse overtreders van zondags rijverbod voor de rechter DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De verklaring, die minister Luns gistermiddag in de Tweede Kamer Iheeft afgelegd, luidt als volgt: In de memorie van antwoord heb ik de Kamer toegezegd mondeling nadere mededelingen te zullen doen met betrekking tot de vraag, of er stappen bij de Verenigde Naties zijn gedaan, betreffende de in Indonesië tegen Nederlanders gevoerde politie ke processen. Naar aanleiding van de gistermorgen in de pers versche nen berichten zou ik daarover reeds thans gaarne het een en ander zeg gen. Twee jaren en tien" maanden zijn verlopen na de eerste arrestaties van Nederlanders, onder wie de heer Schmidt, voordat het eerste vonnis in deze strafzaken werd uitgespro ken, daar, zoals bekend, de uit spraak in de zaak tegen de heer Jungschlaeger wegens diens overlij den in april jongstleden geen door gang had gevonden. Na al het onrecht, dat door het vervolgingsapparaat in Indonesië was gepleegd, waartegen door de Neder landse regering tevergeefs herhaal delijk bij de regeringsautoriteiten in Indonesië was geprotesteerd, bestond nog steeds de hoop althans de mo gelijkheid, dat de onafhankelijke rechter zich door deze politieke op zet niet zou laten beïnvloeden en de beklaagde vrij zou spreken van de hem ten laste gelegde feiten. Wij weten thans, dat Ook de Indo nesische rechter geen waarborg biedt tegen politieke invloeden en ern stige willekeur bij de rechtsbedeling. De landrechter te Djakarta heeft op 15 oktober jongstleden, nadat fana tieke jongeren zijn verdedigster had den aangevallen en de doodstraf had den geëist tegen de heer Schmidt, de door het openbaar ministerie ge- Twccdc Kamer meent: Omzetbelasting textiel moet definitief verdwijnen De Tweede Kamer is eenstemmig van oordeel, dat de tijdelijke vrij stelling van omzetbelasting voor tex- tielprodukten omgezet moet worden in een definitieve vrijstelling. Dit blijkt uit het voorlopig beslag over het wetsontwerp tot vrijstelling van omzetbelasting voor textielprodukten en verhoging van enkele "andere be lastingen. De leden van de Tweede Kamer hebben echter met bevreemding ken nis genomen van de motivering om de vrijstelling van de omzetbelasting niet te continueren. Zij vroegen, zich af, of een minder gecompliceerde weg niet verkieslijker zou zijn wanneer de minister onverhoopt zou stellen, dat de schatkist de opbrengst van de opnieuw ingevoerde omzetbelasting op suiker niet kan missen. Zij stel len voor bij de handhaving van de verwachte verhoging van de suiker prijs met 3.5 cent de vrijstelling van omzetbelasting definitief te ma ken, maar de subsidie op suiker uit het landbouwegalisatiefonds te ver minderen met een bedrag ter grootte van de omzetbelasting op suiker. Enkele leden vragen de minister, of de noodzakelijke verhoging van de benzineprijs ten gevolge van de moeilijkheden bij de aanvoer niet eerder aanleiding zou zijn om 't ne men van maatregelen om de benzine prijs te drukken. Zij leggen er-de na druk op, dat de verhoging van de benzineprijs ernstige moeilijkheden zal opleveren voor invaliden, die op vervoer met behulp van een benzine motor zijn aangewezen. Gevraagd werd, of aan deze personen geen benzine tegen gereduceerde prijs ge leverd kan worden. Van vraagde straf van 15 jaren verhoogd tot het maximum van levenslange gevangenisstraf. Bestudering van dit vonnis, waarover de regering inmid dels de beschikking heeft gekregen, heeft de overtuiging bevestigd, dat in de zaak Schmidt ook door de rech ter het recht met voeten getreden is. De Nederlandse regering kan in deze zaak niet berusten; zij heeft daarom na ampele overweging be sloten om thans reeds terzake een nieuwe stap te doen. Zij heeft bij de Indonesische regering een nota doen indienen, waarin een opsomming wordt gegeven van de gepleegde rechtsschendin'gen. Voorts wordt daarin betoogd, dat de processen Jungschlaeger en Schmidt in verband met de gereleveerde gedragingen van gezaghebbende autoriteiten onmis kenbaar een schending opleveren van volkenrechtelijke verplichtingen en wel met name van de verplich ting om met betrekking tot de rechts bedeling een minimumstandaard in acht te nemen. De Nederlandse re gering beschouwt de gevangenhou ding c.q. berechting van de betrok ken Nederlandse arrestanten als een geval van rechtsweigering (deni de Justice) en daarenboven als in strijd met de menselijke rechten. Zoals be kend, heeft de Indonesische regering de verplichte rechtsmacht in het In ternationale Hof niet aanvaard. De Nederlandse permanente verte genwoordiger bij de Ver. Naties heeft aan de Indonesische regering ver zocht voor dit geschil de rechtmacht van het Internationale Hof te erken nen, in de hoop dat op deze wijze een onafhankelijk oordeel over deze kwestie verkregen zal kunnen wor den. De Nederlandse permanente ver tegenwoordiger in New York heeft tevens de secretaris-generaal der Verenigde Naties ingelicht over de Nederlandse bezwaren tegen de In donesische rechtsschendingen en het aan Indonesië gedane voorstel met verzoek de leden van de organisatie hiervan in kennis te stellen. VAy! Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met ABP1JSIWOOP/ (Advertentie) Beroep op bedrijfsleven Garantiefonds voor atoomexpositie Het bestuur van de stichting in ternationale tentoonstelling „Het Atoom" heeft een beroep gedaan op-, het bedrijfsleven van Amsterdam en omgeving om mee te willen werken aan het tot stand brengen van een garantiefonds van 200.000 a 250.000 gulden voor speciale doeleinden, welke vallen buiten de voor de ten toonstelling opgestelde begroting en waarin dus de gemeentelijke subsidie niet voorziet. (De gemeente heeft drie miljoen beschikbaar gesteld). Het fonds dient o.a. om de kosten verbonden aan opstellen, onderhoud en bedienen van een kernreactor te bestrijden. Ook staan de organisatoren o.a. plannen voor ogen tot het stichten van een permanent voorlichtings in stituut te Amsterdam, op het gebied van de kernenergie. afsluitdijk gestremd. Wegens herstelwerk aan de draai brug in Den Oever, gelegen in de Afsluitdijk zal alle autoverkeer over deze draaibrug 9 december vanaf 6 uur 's ochtends tot 18.00 uur 's mid dags zijn gestremd. Rijwielen en motorrijwielen zullen, mits aan de hand gehouden, met tussenpozen worden doorgelaten. „Japans smartegeld": 385 gulden p. persoon Minister Luns heeft gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat ook hij op 5 december behoefte had om als „goedheilig man" op te tre den en wel met betrekking tot de burgerlijke geïnterneerden, die recht hebben op Japans smartegeld. Reeds werd aangekondigd, dat de uitbetaling hiervan op of na 1 de cember zou plaats vinden, maar nog steeds had men moeilijkheden- met het vaststellen van bet bedrag per In de eerste openbare vergadering van het produktschap voor zuivel is gisteren door alle bestuursleden der werknemersorganisaties het verlangen uitgesproken het conflict, dat de on dernemers aanleiding gaf geen be stuursleden in dit produktschap te benoemen, bij te leggen. In zijn ope ningswoord had ir. B. van Dam er op gewezen, dat de bevoegdheden van de voorzitter anders zijn dan onder het oude bedrijfschap, met name dat de voorzitter zich niet meer recht streeks tot de minister van Land bouw kan wenden met het verzoek een bepaalde bestuursbeslissing on gedaan te maken. In de huidige ver ordening werd een toevoeging opge nomen, welke deze bevoegdheden op 14 februari a.s. weer intrekken. De intrekking der bevoegdheden heeft tot doel de werkgeversorganisaties, verschillende zijden wordt wanneer zij in de komende weken ernstig bezwaar gemaakt tegen de handhaving van de omzetbelasting op gedistilleerd op 8 pet. Sommige leden betreuren het, dat de voorstellen voor bepaalde belas tingverhogingen niet vergezeld zijn gegaan van mededelingen over voor genomen bezuinigingen, die deze le den zeer wel mogelijk achten. alsnog tot het bestuur van het pro duktschap toetreden, de gelegenheid te geven straks die bevoegdheden opnieuw te helpen vaststellen, Zonder hoofdelijke stemming nam het bestuur de verordëmng aan even als die regelende de vergoeding van gerechtigde, zolang 5t aantal gerech tigden niet bekend is. Proefberekening. Daartoe werd een oproep gedaan iii de dagbladen en voor de radio. Eeh proefberekening heeft uitgemaakt op hoeveel gegadigden de regering moet rekenen. Daardoor - kon men gister morgen op het departement van Bui tenlandse Zaken het bedrag per ge rechtigde vaststellen op 385,Over enkele dagen zal met de verzending van dit geld begonnen worden. Men rekent er op, dat 600 gegadig den per dag kunnen worden tevre den gesteld. Met de uitkeringen zul len overigens enkele maanden ge moeid zijn. Ten aanzien van de schadeloosstel ling aan krijgsgevangenen in de Ja panse bezettingstijd zullen binnen kort mededelingen worden gedaan. Een stationcar kwam gistermid dag om tien voor zes in de voortuin tjes van woningen aan de Leliestraat te Leiden terecht. De wagen had eerst een motorrijder aangereden, vervolgens een meisje en is tenslotte, na het hek van de tui nen vóór de percelen 92 en 94 ver nield te hebben in de rododendron struiken tot rust gekomen. Het gebeurde aldus: de stationcar, bestuurd door de 49-jarige G. B., wo nende in de Doezastraat te Leiden, reed in de Leliestraat komende van de richting Herenstraat. Op de hoek van de Lindenstraat verleende hij geen voorrang aan een motorrijder, de achttienjarige P. O. wonend in de Pioenstraat, met het gevolg dat de motorrijder tegen de grond werd ge slingerd. De bestuurder van de stationcar verklaarde later, dat hij in plaats van op de rem op het gaspedaal had ge trapt. De wagen reed vervolgens op het trottoir het dertienjarige meisje P. O. aan. Het meisje kreeg ontvellingen aan de beide onderbenen en een shock. De beide gewonden werden naar het Academisch ziekenhuis overge bracht. De motorrijder, die er zeer ernstig aan toe is, liep ernstige in wendige kneuzingen op. Levensge vaar is nog niet geweken. Volkskerstzang in de Jaarbeurshallen Hongaren zingen mee Het comité Volkskerstzang te Utrecht houdt vrijdag 21 december in de Margriethal van de Jaarbeurs een massale samenzang; vorig jaar is hieraan door 8100 mensen deelgeno men. Een koor, waarin ook een aantal Hongaarse vluchtelingen meezingt, staat onder leiding van Mees van Huis; het muziekcorps van het Leger des Heils verleent medewerking. Een korte toespraak wordt gehouden door prof mr L. W. G. Scholten, waarna de burgemeester van Utrecht jhr mr C. J. A. de Ranitz de schriftlezing ver richt. De predikanten A. Dronkers en A. J. Brinkman sprdken respectieve lijk een openings- en een sluitings woord. Het comité, dat los staat van be paalde kerken, heeft zich dit jaar uit gebreid met een Rooms Katholiek, en in verband met de aanwezigheid van de Hongaren is een Hongaarse pater verzocht een welkomstwoord tot de vluchtelingen te richten. (nal de verbinding door dijken van Walcheren, Noord- en Zuid-Bever land) zal met de aanleg van het wa tersportcentrum van Zeeland worden begonnen. Over een afstand van 22 kilometer en met een breedte van 200 meermalen 1500 meter is zeilen OVER 5 JAAR GEREED Het westelijk deel van ons land, de Randstad Holland, dreigt grote stuk ken recreatieterrein door een steeds meer om zich heen grijpende uitbouw van steden te vei liezen. Bovendien, in vrij korte tijd is twee vijfde der hjer mogeljjk. Men kan zijn zeemans- Nedoriandse bevolking in dit diAfst $loed sneller do™ str0™n te m'd" bevolkte deel van de wereld samen- jden ™n wuivende, goudkleurige ko- gehoopt zonder dat recreatiemogelijk- renvdden, uitgestrekte zeer attrac- heden wat betreft de natuur met die "e™ bossen, strandbaden en kam- bevolkingsvergroting steeg. peerterreinen en jachthavens tussen nog rustieke Zeeuwse dorpjes. De uitvoering van het Deltaplan zal Deze mededeling verstrekte eer- echter voor 'n niet gering deel in deze j gisteren de heer M. Ruytenschildt, de voorzitter (23.300 gulden per jaar) 1 groeiende leemte'voorzien. Eerst na hoofd van het bureau voor watertou- en der bestuursleden. uitvoering van het drie-eilanden plan Woensdagochtend is een groep Deense en Nederlandse duikers en 'n bergingsexpert onder leiding van de Ameri kaanse generaal Raymond A. Wheeler van Schiphol naar Athene vertrokken om vandaar naar Cairo te gaan ten einde zich een oordeel te vormen over de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal. Op de foto ziet men de bergingsexpert op de trap van het door de Verenigde Naties gecharterde SJV.S.-vliegtuig. Radiohandelaar luisterde nooit naar radio De economische politierechter te en was „zonder nadenken" in de auto 'g-Gravenhage heeft gistermorgen een scooter-rijder uit Den Haag, con form de eis van de officier van justi tie, veroordeeld tot een boete van 100.subsidiair veertig dagen hechtenis omdat hij op 25 november j.l. de eerste zondag van het rijver bod 's avonds zonder vergunning had gereden. Beklaagde, die niet was versche nen, had tegen de politie-agent die hem had bekeurd, gezegd dat „hij het eens had willen proberen, omdat zijn scooter te vergelijken was met een bromfiets". Het vervoermiddel, aldus de man, gebruikt niet meer benzine dan een bromfiets. De offi cier van justitie zeide in zijn requi sitoir dat dit argument geen steek houdt. De wet stelt het verbod en daaraan moeten de mensen zich hou den. Milder was de boete, welke de eco nomische politierechter oplegde aan de 45-jarige rijwielhandelaar uit Den Haag. Het vonnis tegen hem luidde 100.subsidiair veertig dagen hech tenis, waarvan 75.subsidiair der tig dagen voorwaardelijk met een proeftijd van ïén jaar. De rijwielhandelaar had niet zoals hij verklaarde met opzet zonder ver gunning gereden. Hij had vergeten dat het niet mocht. Hij moest die zondagochtend enige schakelaars naar zijn broer in Voorburg brengen risme van de KVNWV en de ANWB op een in Domburg gehouden verga dering, belegd door de Zeeuwse WV. De heer Ruytenschildt wa6 van me ning, dat Veere de pijler wordt, waar op het uitgestrekste en belangrijkste watersportgebied van Nederland en België gaat rusten. Spr. geloofde, dat 't watersportcen trum over vijf jaar al werkelijkheid is, wanneer nl. de afsluitdammen j paalde richtingen gesloten verklaard van het Veeregat en de Zandstreek voor het verkeer met alle voertuigen, voltooid zullen zijn. I ry- en trekdieren en vee. verkeersperikelen op wegen rond luchthaven rotterdam Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben besloten verkeersmaat regelen te treffen voor het wegvak Rijksweg-Bovendijk van de provin ciale rijksweg RijswijkRotterdam BerkelBergschenhoek met zijtak naar de veiling Rodenrijs, om te voor komen dat autobestuurders op deze wegen stoppen om naar de vlieg tuigen in de lucht en de verrichtin gen op de luchthaven Rotterdam te kijken. Op verscheidene gedeelten van deze wegen is een stopverbod uitgevaar digd en andere gedeelten zijn in be- gestapt, zoals hij beweerde. „Het was helemaal niet mijn bedoeling ge weest zonder vergunning te rijden", zei hij. „Maar er is toch voldoende rucht baarheid aan gegeven?", vroeg de politierechter. „Ja, maar, ik heb er niet bL stilge staan". „U verkoopt ook radio's?", vroeg de officier. „Ja". „Dan zet u de radio toch wel eens aan?" „Zeker". „Het rijverbod is toch dikwijls ge noeg over de radio medegedeeld". „Dat weet ik niet want ik zet de radio alleen aan bij demonstraties. Anders nooit". De officier van justitie zeide in zijn requisitoir dat hij het tenlastegelegde buitengewoon ernstig vond, maar hij had niet de indruk gekregen dat de verdachte met opzet was gaan rijden. Hij requireerde 100 boete subsi diair veertig dagen hechtenis, waar van 60.of 24 dagen voorwaarde lijk. gewichtsgrens baconvarkens. Het productschap voor Vee en Vlees deelt mede, dat de Engeis" baconmarkt zich gunstig ontwikkelt. Het is daarom niet nodig, de ge- wichtsgrenzen voor baconvarkens te beperken zoals werd verwacht..In de week ingaande maandag 10 december mogen dus'Wederom varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t,m. 72 kg. voor de baconbereiding worden bestemd. man verdronken. Gistermiddag is de 43-jarige beton werker H. Bogaarts, wonende op de 's-Gravenweg te Rotterdam, in de Waalhaven verdronken. Hij was bij pier I bezig een werkbakje, dat in het water lag, te verhalen. Dit "bakje liep vol, waardoor hij te water raakte en verdronk. Het stoffelijk overschot van de man is door de rivierpolitie met dreggen opgehaald. Enkele maanden geleden was Alie Roozendaal in de winkel van haar tante te Muiden klanten aan het helpen, toen zij plotseling ontdekte, dat zij een vals tientje in handen kreeg van een dame, die met een auto gekomen was. Ongemerkt wist Alie de politie te waarschuwen en dit betekende het einde van de valsmuntersbende, die gedurende enkele maanden Nederland onveilig had ge- inaakt. Alie kreeg toen de harte lijke dank van de politie en meende, dat de waar dering van de overheid zich tot deze hulde zou beper ken. Toen zij dan ook en kele daigen geleden 't ver zoek kreeg even op het gemeentehuis van Muiden te komen, dacht ze hele maal niet meer aan de val se tientjes, maar hield een gewetensonderzoek in ijl tempo om te ondekken, wat bijster opgewekt, staple Alie naar de burgermees ter. Deze verkeerde echter al helemaal in Sinterklaas stemming en met roekeloze royaliteit duwde hij Alie GOEDE OGEN BLEKEN GELD WAARD TE ZIJN haar wel allemaal verwe ten zou kunnen worden. Hoewel zij haar geweten blank bevond, stelde dit haar geenszins gerust, want juist de onzekerheid maakt de mens ongelukkig en niet tien bankjes van 100 in de hand. Van de minister van Justitie zei de burger vader glunderend tot de verbijsterde Alie, omdat je de politie de valsmunter bende in handen gespeeld hebt. Ze mocht er niet met andere mensen over spre ken, zo vertelde de burge meester, want andere Myi- denaren, die ook tot de ar. restatie medegewerkt had den, zouden lagere bedra gen krijgen. Doch toen Alie eenmaal in de zaak van haar tante was teruggekeerd, en toen het goed tot haar was doo; - gedrongen, dat zij 1000 werkelijke guldens rijker was geworden, liep haar hart over van dankbaarheid en waar zou die overvloed anders een uitweg moeten vinden, dan via Alies mond? De Muidenaren hebben zich niet afgunstig getoond.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5