O.E.E.S. ziet de Europese olievoor ziening niet rooskleurig in Met moeite het hoofd boven water Scherp Ongeregeldheden tijdens de Olympische Spelen OPHEFFING „LEITEX" Nog 8 dagen Restanten DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Ondanks hulp uit Amerika Ce troebelen rond het Suezkanaal en het verbreken van de olieverbin dingen door het sluiten van de pijp leidingen van de Iraakse Petroleum Maatschappij hebben een radikale verandering gebracht in de Europese olievoorziening. Tachtig procent van de Europese behoeften, die 125 mil joen ton per jaar bedroegen, gere kend op basis van 1956, werd ge woonlijk gedekt door aanvoer uit het Nabije Oosten. De produktie van het Westelijk halfrond in aanmerking genomen, is het duidelijk, dat Europa als geheel slechts kan rekenen op ongeveer 60 van zijn geschatte behoeften. Geen reëel verlies. Deze vermindering van olie-aan voer is geen reëel verlies van olie, maar eerder een voortvloeisel van de onvoldoende tankertonnage, no dig om de langere aanvoerwegen te overbruggen. Om dit verlies van olie uit het Nabije Oosten voor Europa goed te maken, is op het Westelijk halfrond een produktieverhoging noodzakelijk van 1.7 miljoen vaten per dag, of 85 miljoen ton per jaar. De Organisatie van Europese Eco nomische Samenwerking die deze berekeningen gemaakt heeft, be schikt niet over de gegevens om te kunnen zeggen, of een verhoking van deze omvang mogelijk is. Een ding is zeker; het tot stand brengen van een dergelijke gigantische verhoging zou vele maanden moeten duren. Koerswaarde scherp gedaald Terwijl de nominale waarde van Het beste technische advies dat de OEES ter beschikking staat, geeft aan dat, om de olievoorziening op 75 van het normale peil te hand haven, dagelijks op het Westelyk halfrond 600 a 800.000 vaten meer geproduceerd moeten worden dan gebruikelijk is. Om één extra ton olie aan Europa te kunnen verschaffen zonden op het Westelijk Halfiond twee tonnen extra moeten worden geproduceerd. Volgens deskundigen ligt deze produktieverhoging binnen datgene waartoe de producenten in de V. S. en Venezuela in staat zijn. Niet slechts commerciële drijfveer. Onder de huidige omstandigheden is er echter meer nodig dan de com merciële drijfveer alleen om de aan vullende olie ter beschikking le doen komen. Wanneer namelijk deze krachtsin spanning verwezenlijkt zou kunnen worden, dan zou de samenwerking van de oliemaatschappijen en het meest efficiëntie gebruik van het tankertonnage noodzakelijk zijn om het voorzieningspeil in Europa van 60 tot 75 percent te verhogen. Zolang er nog geen grote produk tieverhoging op het Westelijk Half rond is tot stand gekomen en de exportmoeilijkheden uit dit gebied zijn toegenomen zullen de Euro pese voorraden snel blijven dalen, ondanks de invoering van strenge beperkingen in de landen van de OEES. De raad van de OEES heeft op 8 november bij zijn resolutie ermede ingestemd dat „in geval van een te kort 'in de olievoorziening van Euro pa de daaruit voortvloeiende last Franse socialisten vallen Mollet aan Voor de eerste maal sedert de re- gering van de socialistische premier, gewone aandelen, genoteerd op de Quy Mollet negen maanden geleden Amsterdamse effectenbeurs, in no- aan het bewind kwam, hebben leden vember slechts een geringe stijging van de socialistische partij (S.F.I.O.) heeft ondergaan t.w. van (miljoenen j baar ernstig aangevallen. Zeventien guldens) 4639 tot 4662, is de koers- afgevaardigden van de Nationale Ver waarde scherp gedaald, n.l. van 16489 j gadering, een senator, vier leden van tot 14783. Zij is daarmee beneden de i de Assemblée van de Franse Unie en koerswaarde gekomen van eind no- drie gemeenteraadsleden hebben na- vember 1955, die 15776 bedroeg. melijk aan Pierre Commin, plaatsver- De waardedaling strekt zich uit vangend secretaris-generaal der par- over alle categorieën van de effecten- tij, een brief gezonden waarin tegen markt maar< heeft met name zwaar j de regeringspolitiek ten aanzien van door de OEES-landen op een eerlijke en rechtvaardige wijze zal worden gedeeld". Eerlijke verdeling. Voor de uitvoering van een eer lijke verdeling van de beschikbare olie tussen de OEES-leden heeft ze de OEEC-Petroleum Industry Emer gency Group" opgericht, die de olie commissie van genoemde organisatie zal voorlichten over de beschikbaar komende voorraden en zal hulp ver lenen bij de uitvoering van haar aan bevelingen. Alle deelnemende landen hebben er in toegestemd om, zonder vooraf gaand overleg met elkaar, geen maat regelen te nemen, die de olie-indus trie zullen belemmeren van het ge bruik van de tankervloot en de be schikbare olievoorraden over de ge hele wereld een optimaal gebruik te maken. Een nauwe samenwerking tussen de OEES-landen en de aard olie-industrie is noodzakelijk. Overleg tussen deze beide partijen zal niet leiden tot een direkte ver groting van olie-aanvoer, maar wel wordt een basis gelegd voor een eer lijke en rechtvaardige verdeling van de beschikbare voorraden, aldus be richt de organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Beginnen de speldeprikken weer? Een konvooi van Amerikaanse mili taire vrachtauto's, dat zoals tot dus ver iedere week is geschied, van Ber lijn naar West-Duitsland zou rijden, is woensdag naar West-Berlijn terug gekeerd. De Russische functionarissen van de controlepost te Dreilinden hadden geweigerd de tien wagens door te laten, als zij de inhoud van elk der wagens niet mochten controleren, een procedure die tot dusver nog nimmer is gevolgd. Sinds de opheffing van de blokkade van Berlijn in 1049 zijn de Ameri kaanse militaire konvooien zonder enig incident van Berlijn naar Helim- stedt in West-Duitsland gereden. De dienstplicht in W.-Duitsland Het parlement van de Duitse Bonds- „Niets van waar" In een uitzending van het Indone sische ministerie van voorlichting, die door alle radiostations in de archipel wordt uitgezonden, is donderdag naar aanleiding van de nota van de Ne derlandse regering aan de V.N. over de behandeling van de Nederlandse arrestanten in Indonesië gezegd, dat „alle Nederlandse beschuldigingen van waarheid zijn ontbloot". Een woordvoerder van het minis terie verklaarde in de uitzending, dat de Nederlandse nota „niets an ders is dan valse propaganda met het enige doel de naam van de Indo nesische regering in de ogen van de internationale wereld schade te doen". De woordvoerder voegde hier aan toe: ,,De werkelijke waarheid is, dat de Nederlanders de beestachtige daden van hun koloniale troepen in West- Irian wensen te camoufleren". In de uitzending werd voorts in een commentaar op de berichten, dat ze ven Indonesiërs zouden zijn terecht gesteld door Nederlandse troepen op Nieuw-Guinea (welke berichten in Den Haag categorisch zijn tegenge sproken), gezegd, dat „de enige wet, die daar van kracht is, het doodschie ten is van iedereen, die het waagt het Nederlandse koloniale gezag te trotseren". De betrouwbare getuige Tomasosa, een der kroongetuigen in het proces tegen wijlen de heer Jung- sclileger, is door de politie in Ban doeng gearresteerd wegens fraude. Tomasoa, die indertijd belastende verklaringen tegen de heer Jung- schleger aflegde en door de aankla ger „een betrouwbaar getuige werd genoemd ondanks zijn ongunstig ver leden, heeft nu met een medeplich tige Chinese winkeliers opgelicht. Hij haalde stoffen, radio-onderdelen en andere goederen af met de medede ling dat deze bestemd waren voor employé's van het bureau van de procureur-generaal in Djakarta. Op dit bureau wist men echter van niets. RECHTZAKEN EEN SCHEUTJE OLIE IN DE KACHEL. Een beetje verongelijkt stond de 72- jarige schilder uit Alphen a. d. Rijn voor de Haagse Politierechter onder het motto: „Nu heb ik al zo veel scha de gehad en nu moet ik nog terecht staan ook". Met brede gebaren ver telde hij over de ontploffing, die op 29 december 1955 had plaats gehad in een blok nieuwbouwwoningen te Ha- zerswoude. Tijdens de schafttijd had verdachte de half gedoofde kachel in een nog niet bewoond huis een beetje willen doen opflikkeren, want het was be hoorlijk koud. Hij goot daartoe een scheut lijnolie met terpentine in de kachel. Het gevolg was verrassend. Er ontstond een ontploffing, waarbij marxt maar neen met name zwaai rMinhllPir hppft wnensdae in tweede Kr ontstond een ontpioiiing, waarDij getroffen de internationale concerns i Algene en het Midden-Oosten wordt P nntwern vin wet het Plafond van de kamer naar be- (Kon. Olie, Unilever, Philips en geprotesteerd. en van TwSlf maan! A.K.U.) waarvan de reële waarde der De socialisten veroordeelden in hun aangenomen aandelen in november is gezakt van brief de Brits-Franse actie in Egypte j 11736 tot 10342. De overige rubrieken en noemen deze een „rampzalige) De sociaaldemocratische oppositie deh Nederlandse aandelen lieten de volgende cijfers zien: industrie-aan delen van 693 tot 664, bankaandelen van 646 tot 616 en diversen van 362 tot 353- De totale reële waarde der Neder landse aandelen is verminderd van 15610 tot 13983. Ook de Indonesische fondsen zijn in koerswaarde gezakt en wel de cultures van 227 tot 212 en de diversen van 652 tot 585, tezamen van 879 tot 797. De nominale waarde van de Nederlandse fondsen nam in dezelfde maand toe van 3983 tot 4006. Voor Indonesische aandelen bleef zij onveranderd op 656. De gemiddelde koers is ingezakt van 355 tot 317 te gen 362 eind november 1955. Voorts is de beurswaarde-index (basis ge middeld 1953 100) gedaald van 233,7 tot 209,1 vergeleken met 226,7 eind november 1955, aldus de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. 2 POTLOOD en GEEST No. 515. Horizontaal: 1. berisping, 6. gebod; 7. berg, 9. voorzetsel, 10. fraaie zangvogel, 12. sus loco (afk.), 13. aardappel, 15. hooghartig, 16. ven ster, 17. schrijfkosten, 19. boom, 21. troefkaart, 22. heden, 23. Europeaan, 25. achting, 26. hevige wervelwind. Verticaal: 1. afkorting van socië teit, 2. afkorting van tantalium, 3. aantekening, 4. bevestiging, 5. priem, 6. plakmiddel, 8. smeerstof, bestaan de uit pijpaarde, loodwit en lijnolie, 10. gem. ten Z. van de stad Gronin gen, 11. zeer kleine drukletter, 13. vlies, vel, 14. stapel, 18. niet een, 20. sportterm, 22. nieuw (Gr.), 24. meis jesnaam, 25. bekende afkorting. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514. Horizontaal: 1. os, 3. Goes, 7. prop, 9. eer, 11. aai, 12. eend. 14. kant, 16. el. 18. taal, 20. Et- na, 22. ik, 23. gene, 25. Aden, 27. nor, 29. ale. 30. dito, 32. koen, 32. ka. Verticaal: 2. spa, 3. go, 4. open, 5. sen, 6. er, 8. Rika. 10. eden, 11. anti, 13. eten, 15. alge, 17. laar, 19. akal, 21. tent, 24. ende, 26. dek, 28. ook, 29. af, 31. in. operatie". Geëist wordt, dat Frankrijk ha(j zjch heftig verzet, daar naar haar het internationale recht en in het bij- I inzicht "met een beroepsleger aan de zonder het Handvest der V.N. weer i verplichtingen kan worden voldaan zal eerbiedigen. en een algemene dienstplicht niet no- Voorts eisen de ondertekenaars, dat djg js er een buitengewoon congres van de I De \ye?tduitse minister van verde- socialistische partij bijeen wordt ge- diging, Strauss, hield de oppositie roepen, waarop de partijpolitiek kan voor> dat de Duitse bijdrage aan de worden vastgesteld. Navo onontbeerlijk is en de regering te Bonn vastbesloten is haar Navo- verplichtingen na te komen. Arrpfifatips in 7 - Afrika Dienstplichtigen kunnen vrijwillig rtire»UUlC5 111 L». niima ook anderhalf jaar onder de wapenen blijven. De eerste 15.000 dienstplichti gen zullen op 1 april 1957 moeten op komen. De Zuid-Afrikaanse politie heeft gis teren in alle delen van het land 140 vooraanstaande personen gearres teerd, tegen wie beschuldigingen, variërend van opruiing tot hoogver raad zijn ingebracht. Onder de beklaagden, die tot di verse rassen (blanke, Afrikaanse, Indische) en 48 verschillen vereni gingen behoren, bevinden zich een parlementslid, een predikant en een hoogleraar. Bovendien bevinden zich onder hen leiders van het Afrikaanse Nationale Congres, het Indische congres in Transvaal, het Indische Jeugdcon- gres, de Zipd-Afrikaanse organisa tie van gekleurde volkeren en andere linkse groeperingen. Al deze organisaties zijn verbit terde tegenstanders van de rassen politiek der regering. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft verklaard, dat de arrestaties een vervolg zijn op de politierazzia's van verleden jaar en dat zij verband houden met commu nistische activiteiten. Op hoogverraad staat in Zuid- Afrika de doodstraf. Opruiing kan met levenslang worden gestraft. Meskou weigert .te betalen De Sowjet-Unie heeft woensdag vierkant geweigerd bij te dragen in de kosten voor het onderhoud van de politiemacht van de V.N. in Egypte en geëist, dat „de agressors" (Enge- land, Frankrijk en Israël) deze kosten volledig betalen. Zaroebin, de Sowjet-ambassadeur in de V.S., deelde dit mee in een uit- i eenzetting van het standpunt van zijn land in de begrotings-commissie van de Algemene Vergadering der V.N.. De Sowjet-Unie zou een resolutie van de Algemene Vergadering, waar- in wordt aangedrongen op verdeling van de kosten onder de leden, naast zich neerleggen evenals een desbe treffende aanbeveling van secretaris generaal Hammarskjoeld. De permanente vertegenwoordiger van Nieuw-Zeeland, sir Leslie Munro, bestreed de Sowjetrussische argu menten onmiddellijk. Hij verklaarde, dat ook Egypte moest bijdragen in de kosten van het internationale politie- leger. neden kwam en de vloer in een oog wenk bezaaid lag met puin. De schoorsteen scheurde van onderen open. Tussen het plafond en 't dak was de schoorsteen geheel verdwe nen en op het dak herinnerde een groot gat er nog aan, dat hier eens een schoorsteen was geweest. Ook de voorschoorsteen was gescheurd. Of de kachel na dit alles nog brandde vermeldt de historie niet Op de vraag waarom verdachte dit gedaan had zei hij: „Hij was temet uit en er was geen papier te vinden". „Ik heb te goeder trouw", begon hij, „de huizen opgeblazen" vulde de of ficier van justitie lachend aan. Het vonnis viel tenslotte nog mee, want overeenkomstig de eis werd W. ver oordeeld tot 20,boete of tien da gen. NOORDEINDE 42 - LEIDEN TEGEN EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN II SLUITING ZATERDAG 15 DEC. A.S. PROFITEERT DEZE LAATSTE WEEK Rustig weer In de afgelopen dagen lag ons land in een zuidwestelijke luchtstroming, die voor de tijd van het jaar bijzon der zachte lucht aanvoerde. De ge middelde temperatuur was in De Bilt meer dan 6 graden boven de normale waarde. Vooral de nachten waren warm. Een oceaandepressie, die over Schotland naar Denemarken is ge trokken, heeft een einde gemaakt aan deze warme-luchtaanvoer. Aan de achterzijde van deze storing voeren noordwestelijke winden minder zach te lucht aan. Deze lucht bereikte don derdagmorgen het noorden van ons land. Ze heeft een lager vochtgehalte, zodat er flinke opklaringen in voor komen. Intussen trekt de depressie verder naar het oost-zuidoosten weg. De luchtdruk in onze omgeving en ook in Scandinavië stijgt vrij snel, waardoor de wind verder zal gaan afnemen. Daardoor zal de tempera tuur minder bepaald worden door aanvoerprocessen dan wel door be wolking en mogelijke uitstraling ge durende de nacht. De regenkansen nemen af. Duitsers mogen uit Polen Duzenden Duitsers, die in en rond om Stettin wonen, zullen toestem ming krijgen zich naar West-Duits- land te begeven, aldus heeft het Pool se persbureau, Pap, woensdag ge meld. De Poolse regering heeft plaatse lijke autoriteiten gemachtigd uitreis- vergunningen te verstrekkén, aldus het persbureau. NIEUW LID VAN DE TWEEDE KAMER. De heer B. Brandsen te Amsterdai die benoemd was verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Haken, heeft zijn benoe ming niet aangenomen. De voorzitter van het centraal stembureau heeft thans tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer C. Borst (C.P.N.) te Amsterdam. SPORT OLYMPISCHE SPELEN DUBBELE JAPANSE ZEGE OP DE 200 M. SCHOOLSLAG. De uitslagen van de finale 200 m. schoolslag heren luidde: 1. Furukawa (Japan) 2 min. 34.7 sec. (nieuwe ol. record); 2. Yoshimu- ra (Japan) 2.36.7; 3. Lounishev (Rusl.) 2.36.3. Het oude olympisch record stond sedert 3 december j.l. op naam van Furukawa .net een tijd van 2 min. 36.1 sec. DUBBELE AUSTRALISCHE ZEGE OP DE 100 M. RUGSLAG. De uitslag van de finale 100 m. rugslag luidt: 1. en ol. kampioen Theile (Austr.) 1.02.2 sec. (nieuw ol. record): 2. Monckton (Austr.) 1.03.2; 3. Mckinney (V.S.) 1.04.5; 4. Chris- tophe (Fr.) 1.04.9; 5. Hayres (Austr.) 1.05.0; 6. Sykes (GB.) 1.05.6; 7. Wig gins (V.S.) 1.05.8; 8. Oyakawa (V.S.) 1.06.9. Het oude olympisch record stond op naam van de Australiër Monckton met 1 min. 3.4 sec. en werd in de series gemaakt. AUSTRALISCHE ZEGE OP 4 x 100 METER ESTAFETTE. Australië won de 4 x 100 m. vrije slag estafette dames in de nieuwe we- reldrecordijd van 4 min. 17.1 sec. Het officiële record stond sedert 1 aug. 1952 (Helsinki) op naam van Honga rije met een tijd van 4 min. 24.4 sec. Op 20 oktober van dit jaar liet een Australische ploeg, bestaande uit Lorraine Crapp, Dawn Fraser, May Gibson en Betty Jackson, een tijd van 4 min. 22.3 sec. afdrukken en op 25 oktober zwommen dezelfde meisjes dit nummer in 4 min. 19.7 sec. De laatste twee prestaties zijn evenwel nog niet als wereldrecord erkend. De uitslag luidde: 1. Australië (Dawn Fraser, Faith Leech, Sandra Morgan, Lorraine Crapp) 4. 17.1 sec. (nieuwe wereld- en ol. record); 2. Ver. Staten (Silvya Ruuska, Shelly Mann, Nancy Simons, Joar. Rosazza) 4.19.2; 3. Zuid Afrika (Natalie My- burgh, Susan Roberts, Jeanette My- burgh, Moira Abernethy); 4. Duits- Tijdens de wedstrijd Hongarije Rusland waterpolo te Melbourne is het tot ongeregeldheden gekomen, waarbij de Hongaarse speler Zador behoorlijk werd toegetakeld. Op de foto ziet men de aanvoerder van de Hongaarse ploeg, Gyarmati, die de blessure aan het gezicht van Zador bekijkt nadat de wedstrijd was af gelopen. Telefoto ANP. land 4.26.7; 5. Canada 4.28.3; 6. Zwe den 4.30.0; 7. Hongarije 4.31.1; 8. Groot Brittanië *.35.8. VERTREK HONGAARSE PLOEG UITGESTELD. Het vertrek van de olympische ploeg, waarvoor twee vliegtuigen wa ren gecharterd, is uitgesteld om de atleten enkele dagen langer tijd te ge ven voor zichzelf uit te maken of ze het aangeboden politiek asyl in Au stralië al dan niet zullen aanvaarden. Tot nu toe hebben ongeveer 20 at leten zich met de Australische auto riteiten in verbinding gesteld en in lichtingen gevraagd. Dit betekent niet, dat ze ook allen zullen achter blijven, maar aan de andere kant zouden anderen misschien nog poli tiek asyl kunnen vragen, voor de vliegtuigen Melbourne verlaten. OOK EEN OLYMPISCH RECORD. De 66-jarige Londenaar George Mc Kenzie, die te Melbourne voor de achtste maal olympische spelen bij woont, maakt nu reeds plannen voor de spelen van 1960 te Rome. Hij kwam voor het eerst uit, als lid van de Britse worstelploeg, in de Londense spelen van 1908, en heeft als zodanig ook de spelen van Stock holm in 1912, van Antwerpen in 1920, van Parijs in 1924 en van Amsterdam in 1928 meegemaakt. Als official dien de hij de Britse ploeg in de overige spelen, nu eens als kwartiermeester, dan weer als chef van de post of di recteur van de garderobe. Alleen die van 1932 te Los Angeles miste hij om dat er toen geen geld was voor de uitzending van een Britse worstel ploeg. De heer Mc Kenzie is onlangs ge kozen tot bestuurslid van de int. wor stelf ederatie voor de tijd van zes jaar. Vandaar dat hij nu al aan Rome kan denken. NACHTELIJK „DUEL" AAN HET STRAND. De politie van Sydney is heden nacht gealarmeerd wegens nachtelijk rumoer en verstoring yan de orde door Amerikaanse en Britse olympi sche atleten. Zij hadden na afloop van de atletiekontmoeting tussen de ploegen van Amerika en het Britse rijk, de „strijd" aan het strand van Sydney voortgezet. Door het verbe teren van een serie wereldrecords was de „dadendrang" van de sport lieden blijkbaar nog niet uitgewoed. Op de „party", welke na de wedstrij den werd georganiseerd, ging het al tamelijk wild toe. De Amerikanen schijnen later het hotel van de Brit ten te hebben bestormd, waarna al len tezamen zich nog eens uitleefden in eeri soort Romeins wagenrennen (zij het zonder paarden) aan het strand. Pas tegen de ochtend kwam er een einde aan het vrolijke spel. Op de klachten van de politie ant woordden de ploegleiders, dat het „helemaal niet wild" was toegegaan. VOETBAL. DEENSE AANVOERDER KREEG HERSENSCHUDDING. Aage Jensen, de aanvoerder van het Deense elftal, dat gisteren door Engeland werd verslagen, is aan het banket na afloop van de wedstrijd bewusteloos geraakt. Aanvankelijk vreesde rnen, dat hij in het vuur van het spel een hersenbloeding had op gelopen. In het ziekenhuis werd ech ter slechts een lichte hersenschud ding geconstateerd. Jensen maakte 'n rustige nacht door en het zag er naar uit, dat hij tegelijk rr.et 7yin genoten naar Denemarken kon te rugkeren. IN DECEMBER KOPEN W»J.. ..ca. 3x zoveel hand schoenen dan normaal ^a5j?zoveel speel goed dan normaal A M caTÖ^omeer gebak envjoepgoed dan nor- drenken dan normaal ...ca.40% meer boe- ca. 65 °/o meer bloemer en planten aan normaal meer herenmode-arfike |en dan damesmode-ar nkelen ...ca eOTomeerhuls- houdellike-arhkeleri dan normaal [Jfjg

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2