S)e £cicbe(Soti/ïa/nt 't Bezoek van Hammarskjoeld komt Kadar niet gelegen Weer de Russische tanks tegen betogende vrouwen Lloyd nodigt de Ven St uit KOMEN EN GAAN IN ISRAEL Hoeramet Kerstmis weer thuis De liquidatie van bet Egyptische avontuur DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13976 Hammarskjoeld mag komen kijken als er j Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN niets meer te zien is j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAFENGRACHT 32 1 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.t7.40 - Advertenties: 17 ct p. mm Telefoontjes f 1-50 De Hongaarse regering van Kadar dacht een mooi gebaar gemaakt te hebben met haar toezegging, dat zij de secretaris-generaal van de Ver. Na ties, Dag Hammarskjoeld, gaarne in Boedapest zou ontvangen. Evenwel nu niet, maarlater. Hammarskjoeld ging daar direkt op in en deelde mede, dat hij van 16 tot en met 18 december a.s. gaarne van de uitnodiging ge bruik zou maken. Dat was echter Kadars bedoeling niet en daarom liet hij radio-Boedapest bekend maken, dat deze datum de Hongaarse regering niet gelegen kwam. Deze houding heeft onder vele delegaties bij de Verenigde Naties verontwaardiging gewekt. Men ziet hierin niet slechts een nieuwe Hongaarse „slag in het aangezicht der volkerenorganisatie", doch men be schouwt het bovendien als een „persoonlijke belediging van de secretaris generaal". Demonstraties voor de Amerikaanse en Britse legatie WAT HAMMARSKJOELD NIET MAG ZIEN. Russische tanks hebben woensdag te Boedapest wederom een einde ge maakt aan nieuwe betogingen van Hongaarse vrouwen. Tweemaal werd met machinegeweren geschoten. Ruim duizend vrouwen met zwar te rouwvlaggen en Hongaarse natio nale vlaggen troklken in de richting van een standbeeld van de dichter Sandor Petoefi, de held van de re volutie van 1848. Zij wilden bloemen leggen bij het standbeeld, zoals zij dat dinsdag bij het graf van de On bekende Hongaarse Soldaat hadden gedaan. Ongeveer een half pur voordat de plechtigheid zou worden gehouden, stelden vijf Russische tanks zich rondom het standbeeld op. Later kwamen nog twee pantserauto's met Russische soldaten bij het monu ment aan. Leuenpolitiek r\E INTERNATIONALE POLITIEK l^heeft door de eeuwen heen nooit 't stempel van waarachtigheid en eer lijkheid gedragen. Maar in het ver leden geneerde men zich toch nog om onverbloemd leugens te verkopen; men probeerde er steeds zoveel mo gelijk een tintje van geloofwaardig heid aan te geven. De één zag het nu eenmaal een tikje anders dan zijn buurman en met een vage term was er heel wat te versieren. De „smoes" heeft daarom ook 0 vroeger opgeld gedaan, -maar zoveel „smoesjes" als er te genwoordig verkocht worden, heeft de verbaasde wereld nog nooit bij el kaar gezien. Dat de ene partij mensen, die in opstand komen tegen al te zwaar on recht, „misdadigers" noemt, terwijl de ander ze als vrijheidshelden beti telt, is nog begrijpelijk; het ligt ér maar aan, van welke kant men ze be kijkt. Maar als de Russische interven tie in Hongarije als een zuiver bin nenlandse aangelegenheid wordt voorgesteld, is dat nauwelijks meer een „smoes" te noemen. Wanneer men in Rusland spreekt van „vrijwil ligers", die onmogelijk tegen te hou den zijn in hun vurige drift om Nasser te hulp te snellen, weet ieder een, dat dit niets meer of minder dan een leugen is. Eveneens de bewe ring, dat er geen Hongaren zijn ge deporteerd, dat Nagy uit vrije wil naar Roemenië is uitgeweken, of dat de Hongaarse „regering" de hulp van de Russische troepen heeft inge roepen om „de orde te herstellen", welke verstoord was door het optre den van buitenlandse „imperialisti sche" agenten. Nog erger is het, wanneer aan mannen als Nagy en Dudas een vrij.- geleide wordt beloofd, terwijl men ze direct grijpt, zodra ze, vertrouwend op de gegeven belofte, naar buiten komen. Dat is regelrecht verraad. Tegenover deze tot hoge politiek gepromoveerde leugens vindt ïuen altijd nog mensen, die zeggen: „Nu zou ik wel eens willen weten, wat daarvan waar is". Zij sturen dan waarnemers. Of althans: zij willen waarnemers sturen, want leugenaars zijn nu eenmaal geen mensen, die zich goedsmoeds in de kaart Iatèn kijken. „Het komt toevallig niet ge legen", zoals Kadar zei, toen Ham marskjoeld zijn bezoek aan Boeda pest. aankondigde. En wat zegt het officiële Sovjet- persbureau „Tass" over het voorne men der Ver. Naties om waarnemers te zenden naar de aangrenzende lan den, als deze niet in Hongarije wor den toegelaten? Het is de bedoeling, zegt Tass, om de z.g. echtheid van de getuigenissen Kier fascistische or ganisators van de Hongaarse opstand te bewijzen. Het is een onderdeel van de „lastercampagne" die tegen Hongarije en de Sovjet-Unie gevoerd wordt. Arme Russen, ze worden zó ge plaagd door mensen, die graag de waarheid willen weten. De vrouwen, die inmiddels in de onmiddellijke omgeving van het beeld waren gekomen, werden door met ka rabijnen gewapende Hongaarse sol daten teruggedreven. Later hebben 200 vrouwen nog maals geprobeerd het monument te bereiken. Het merendeel werd door Hongaarse soldaten tegengehouden, maar drie van de vrouwen kregen toestemming kransen aan de voet van het standbeeld te leggen. Een derde poging, eveneens door ongeveer tweehonderd vrouwen, werd door het ingrijpen van twee Russische tanks, die recht op de betoogsters in reden, verhinderd. Inmiddels hadden acht gevechtswagens post gevat bij het standbeeld. Ook op andere plaatsen in de stad werden betogingen gehouden. Een groep vrouwen trachtte het parle mentsgebouw te bereiken, maar de straten in de omgeving waren afge zet door tanks en infanteristen. In de buurt van de Kiliankazerne, waar tij dens de opstand hevig is gestreden, werd tweemaal machinegeweervuur gehoord. Naar verluidde, werd in de lucht geschoten en zijn er geen slachtoffers. De betogers zongen herhaaldelijk het Hongaarse volkslied en riepen leuzen als „Vertrek Russen", „Weg met Kadar", „Waar is Nagy?", „Wij willen Nagy", „Weg met de veilig heidspolitie" en „Muennich moet af treden". Radio-Boedapest heeft later omge roepen, dat 39 personen werden ge arresteerd. Merkwaardig was, dat de Russen over het algemeen de Hongaarse po- litietroepen het werk lieten doen, ter wijl zij zichzelf op de achtergrond hielden. Vanaf die achtergrond ga ven zij echter hun bevelen. NOG ALTIJD GEVECHTEN. Volgens het partijloze Oostenrijk se blad „Neuer Kurier" heeft men woensdag aan de Oostenrijks-Hon gaarse grens nabij Szent Gotthard een vuurgevecht zien afspelen tussen mi litairen en Hongaarse opstandelin gen. Een eenheid in een kazerne scheen te pogen zich strijdend een weg uit het gebouw, dat door militairen werd aangevallen, te willen banen. De af loop kon van de grens af niet worden vastgesteld, aldus de „Neuer Ku rier". Radio-Praag meldde woensdag avond uit Boedapest te hebben ver nomen, dat er zo nu en dan nog in de straten van de Hongaarse hoofdstad wordt geschoten. Het uitgaansverbod in de nacht is nog steeds gerecht vaardigd, „omdat bandieten en ont snapte gevangenen mensen op straat aanvallen", aldus radio-Praag. Poli tie en leger zijn bezig met het on schadelijk maken van deze benden. Ontvoerd. De correspondent van de Zuid-Sla vische radiozender „Navi Sad" maakt melding van niet-officiële berichten, volgens welke woensdagavond ver scheidene jonge mensen uit een bij eenkomst van de Kossuthclub in Boe-> dapest zijn ontvoerd. De omgeving van het museum Koerut, waar de club vergaderde, is een uur lang door tanks afgezet geweest. Treedt toe tot het Bagdad-pact Engeland heeft gisteren een beroep op de Ver. Staten gedaan, zich als volwaardig lid aan te sluiten bij het anti-communistische verdrag van Bagdad. Bij het verdrag zijn Turkije, Irak, Perzië, Pakistan en Engeland aangesloten. Het plan voor het pact was oorspronkelijk afkomstig van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, maar Amerika maakt slechts deel uit van de econo mische commissie der Bagdadlan- den. Het beroep op Amerika werd ge daan door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Llyod, tijdens het Lagerhuisdebat over de regeringspolitiek in het Midden-Oos ten. De Britse minister verklaarde, dat aantijgingen als zou Engeland Israël ertoe hebben aangezet Egypte aan te vallen, volkomen onjuist zijn. Lloyd zei verder dat uit de hoe veelheden Russisch oorlogsmate- rieel die in Egypte buitgemaakt zijn, gebleken is dat Rusland zich voor bereidde op militaire operaties op grote schaal in het Midden-Oosten. Er was volgens de minister veel meer Russisch materieel dan Egypte nodig had. Lloyd stipte de spanningen aan die tussen Engeland en de Ver. Staten waren ontstaan na de Suezcrisis. Hij kwam echter tot de slotsom, dat de verschillen van mening wellicht de lucht gezuiverd hebben en in de toe komst een nauwere samenwerking tussen de beide grote mogendheden in de hand zullen werken. ill ^SSETTESv.»„R28,. (Advertentie) In Israël is het op het ogenblik zeer druk met komende en gaande mensen. Door Nassers uitwijzing van Egypti sche Joden komen er weer vele vluchtelingen in Israël aan. Anderzijds worden de zwaar gewonde Egyptische krijgsgevangenen naar Egypte gebracht. In de haven van Haifa kwam een schip met uitgewezen Egyptische Joden aan (foto rechts) terwijl op het vliegveld Lydda bij Tel Aviv gewonde Egyptische krijgsgevangenen in een Italiaans vliegtuig werden geladen voor repatriëring. De martelgang van Kard. Mindszenty Kardinaal Mindszenty heeft in een vraaggesprek met een vertegenwoor diger van het Amerikaanse tijdschrift „Look" verklaard, dat de communis tische geheime politie hem in 1949 na zijn arrestatie op beschuldiging van spionage gedurende 29 dagen en nachten had gemarteld. De kardinaal zei, dat men hem zijn kleren ontnomen had en dagenlang met een rubber slang had geslagen. Om zijn zwakke longen te irriteren, had men hem in een koude, vochtige cel opgesloten. Voortdurend had de politie hem on dervraagd zonder hem rust te gunnen Wanneer hij het bewustzijn verloor, was hij onmiddellijk weer bijge bracht. De geheime politie had ech ter geen verdovende middelen ge bruikt om hem te dwingen op het proces een (valse) bekentenis af te leggen. Het eerste deel van het vraagge sprek met de vertegenwoordiger van „Look" vond op vier november in een huis nabij het parlementsge bouw plaats, kort nadat de kardinaal na ruim zeven jaar in de gevangenis te hebben gezeten, was bevrijd. Het vervolg van het gesprek werd gehou den in het gebouw van de Ameri kaanse legatie, waar de kardinaal een toevlucht heeft gezocht. Bij zijn vlucht was hij nog door een Sowjet- tank achtervolgd. De primaat is bezig zijn gedenk schriften te schrijven. De ontploffing in Brooklyn De commissaris van politie in New York heeft verklaard, dat de gewel dige ontploffing van maandag op een kade'in Brooklyn heel goed kan zijn veroorzaakt door springstof. In de ruïne op de haven is name lijk een connossement gevonden, waarop 1950 kisten detonators staan vermeld. Een onderneming in Connecticut heeft intussen bevestigd, deze partij aan haar agent in Californië te heb ben verzonden, via New York. „Geslaagde terugtocht" De geallieerde troepen in de Suezkanaalzöne begonnen precies twee uur na de befaamde verklaring van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, waarin hij mededeelde dat de FransEngelse troepen zo snel mogelijk uit de kanaalzone zullen worden teruggetrok ken, met vreugdebetoon over het feit dat zij denkelijk Kerstmis weer in de huiselijke kring zullen kunnen doorbrengen. Op dc foto ziet men manschappen van het 1 zesde koninklijke tankregiment die uitbundig uiting geven aan hun vreugdegevoel. Syrische diplomatieke kringen in Bagdad hebben woensdag gezegd, dat de Syrische regering binnenkort met de Iraakse petroleummaatschappij zal onderhandelen over het herstel van drie pompstations, die door het Sy rische leger na het BritsFranse in grijpen in Egypte zijn vernield. Genoemde kringen schrijven de be reidheid van Syrië om de pompsta tions op eigen kosten te herstellen toe aan de olieschaarste en de Brits Franse ontruiming van Egypte. De directeur van de Iraakse petro leummaatschappij, Gibson, heeft woensdag gesproken met de Iraakse minister voor economische zaken over oliekwesties. De hoofdvertegenwoor diger van de oliemaatschappij in Irak, Todd, woonde de bespreking bij, die in zeer vriendschappelijke geest werd gevoerd en eindigde in volledige overeenstemming, aldus een woord voerder van de oliemaatschappij. Donderdag zullen de twee verte genwoordigers van de maatschappij met premier Noeri al Said van Irak spreken. Port Said is bang voor represailles. De inlichtingèndienst van (het Brit se leger meldt, dat inwoners van Port Said, die geen anti-Britse houding aan de dag leggen, worden bedreigd. Grieken en andere niet-Egyptische inwoners van de stad, die zaken met de verbondenen hebben gedaan, zijn bang voor vergeldingsmaatregelen door het gepeubel na het vertrek der BritsFranse troepen. Het is bekend, dat de ondergronds werkende Egyptische beweging in de Arabische stadswijken een ophits- campagne tegen de Britten voert en het wordt dan ook waarschijnlijk ge acht, dat eventuele wanordelijkheden hier hun oorsprong zullen vinden. De reeds in de Suezkanaalzöne ge legerde troepen der V.N. hebben tot opdracht niet te schieten, tenzij uit zelfverdediging. Een zegevierende nederlaag. President Nasser van Egypte heeft in een interview met 'een weekblad onder meer verklaard dat de „ge slaagde terugtrekking" der Egyptische strijdkrachten uit de woestijn van Sinai" het plan van de vijand heeft verijdeld.". Hij zei, dat er bij de ontruiming van Sinai door het Egyptische leger dertig Tsjechoslowaakse tanks, vijftig pant serwagens en een bataljon Sherman tanks verloren waren gegaan. Dooi de terugtrekking waren echter 170 tanks en 250 pantserwagens gered, onder meer een aanzienlijk aantal Stalin- en Oenfcurion-tanks. Neemt Kardinaal Mindszenty ontslag? Kard. Mindszenty volet zich, na acht jaar gevangenschap, niet meer op gewassen tegen de taak, die op zijn schouders drukt. Hij is voornemens, zo meent men in Rome met zekérheid te weten, de H. Stoel ontslag te vra gen als aardsbisschop-primaat van Hongarije, zodra zijn land vrij is. Onmiddellijk na zijn bevrijding door de verzetsstrijders, had Kard. Mindszenty reeds zijn ontslagaanvrage ingediend; dit verzoek werd evenwel door de H. Stoel afgewezen. Ver scheidene malen is reeds aan de Kardinaal, die zich nog steeds in ie Amerikaanse legatie te Budapest be vindt, aangeboden hem veilig uit het land te brengen. Tot dusver heeft Kard. Mindszenty elk aanbod afgewe zen omdat hij weigerde het land te verlaten, alvorens Hongarije vrij is, daar hij er van overtuigd is op het critieke moment van de bevrijding van groot nut voor het volk te kun nen zyn. De interventie in Egypte blijkt voor Frankrijk veel minder kostbaar te zijn geweest dan voor Engeland, zo werd heden in officiële kringen te Parijs medegedeeld. Een hooggeplaatste functionaris van het Franse ministerie van finan ciën deelde mede, dat er geen over eenkomstige druk op «je Franse goud en dollarreserve is geweest en dat er geen vlucht uit de frank heeft plaats gevonden als resultaat van de inter ventie. Dc Franse regering ziet zich thans gesteld voor twee belangrijke vraag stukken: de financiering van de in voer van dollarolie en de stagnatie, die in bepaalde takken van nijverheid dreigt te ontstaan als gevolg van het brandstofifentekort. De Franse rege ring is van plan de bedreigde secto ren, waartoe de autoindustrie, de glasindustrie en de bouwnijverheid behoren, te hulp te komen door deze industrieën voorrang te verlenen bij de olieleveranties en door het plaat sen van militaire orders met het doel werkloosheid te voorkomen. Functionarissen van het ministerie van financiën legden er de nadruk op, dat de interne druk op het prijs peil weliswaar gevaarlijk, maar min der ernstig is dan in Engeland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te S 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Aanvankelijk vooral in het noorden en midden opklaringen. Overwegend droog weer met in de ochtend op enkele plaatsen i mist. Tot zwak afnemende wind. weinig verandering in tempera- tuur. 7 Dec. zon op 8.36; onder 16.31; maan op 11.36; onder 21.55. Hoogwaterstanden 7 Dec. 6.15 v.m.; n.m. f.30. Het weer in Europa STOCKHOLM CSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAm BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRiENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA sneeuw —2 C. onbew. —1 onbew. 3 zwaar bew. 4 geheel bew. 9 zwaar bew. 10 zwaar bew. 10 motregen 8 motregen 9 zwaar bew. 6 nevel 4 geheel bew. 10 regen 9 regen 8 regen 3 geheel bew. 4 nevel 3 onbew. —2 regen 7 sneeuw 1 nevel 3 onbew. 3 Korreltje Geld blust geen gierigheid.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1