Liefdewerk van de H. Cunera vierde luisterrijk eeuwfeest weeckelykse CRonycke HET GEHEIM IN DE KIST MERCEDES ISO DIESEL Tijdens val ging jachtgeweer af ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 DE T.ETDEE rOTmANT PAGINA 4 In enige artikelen In dit blad ls de geschiedenis van het honderd jaar oude „Liefdewerk van de H. Cunera" te Leiden uit de doeken gedaan. Vandaag was het een belangrijke dag voor deze stichting, want de mijl paal, die men bereikte, werd in een feestelijke viering in het brandpunt der belangstelling geplaatst. Het was feest, niet alleen voor het bestuur, dat ruim honderdvijftig ge nodigden ontving in de morgenuren, maar ook voor de kinderen van de scholen en instellingen die tot het liefdewerk behoren, tw. Huize „De Voor zienigheid", het St. Liduinahuis, de kleuterschool, de St. Liduina B.L.O.- school, de St. Catharina Schakelschool, de St. Barbara L.O. en U.L.O.-school. wordt bedankt voor de vele welda den, die hij door en in de „H. Cu nera" aan zo velen gegeven heeft Op de eerste plaats aan de kinderen zelf,daarnaast aan het bestuur en tenslotte aan hen, d e met de feitelij ke vorming en hst onderwijs zijn be last. De predikant citeerde de woor den van Paulus: „Noch degene, die zaait, noch degene die besproeit is het, maar het is God. die de wasdom moet geven". Daarnaast is dankbaarheid aan de mensen op zijn plaats, want God geeft de wasdom, maar de mens moet meewerken. Hij herinnerde de durf, die nodig was Dij de opricncing. Kracht, geduld en doorzettingsver mogen waren noodzakelijk bij het instandhouden- en ontwnckelen van de initiatieven. Mgr. Jansen onder de genodigden De leerlingen en pupillen hebben het feest bijgewoond, eerst 's morgens in de St. Petruskerk, vaar om ne gen uur de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, een plechtige H. Mis opdroeg, maar ook bij de feeste lijke bijeenkomst, waar zij het wa ren, die de genodigden met spel, voordracht en dans gezellig bezig hielden. Kerkelijke viering. De kerkelijke viering begon met de Pontificale H. Mis, die door mgr. Jansen werd opgedragen met assisten tie als presbyter assistens van de ken W. P. M. Haring, deken van Leiden en kanunnik van het kathe draal kapittel, als troon-diakens pas toor W. E. Blok en J. J. A. Starren- burg, directeur van „De Voorzienig heid" te Amsterdam. Diakens waren rector G. A. Beek, rector van Huize „De Voorzienigheid en rector L. P. M. Vester, rector van het St. Liduina huis, ceremoniarius was de secretaris van de bisschop E. E. F. Guljé. De lagere functies werden vervuld door kapelaans van de St. Petruskerk. Mgr. Th. M. Beukers volgde de H. Mis op het priesterkoor. Onder de genodigden in de kerk bevonden zich het bestuur van de ju bilerende stichting, de burgemees ter van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder S. Menken, de algemeen overste van de congregatie en vertegenwoordigers van verwante instellingen. Bij het binnentreden van de St. Petruskerk door bisschop en assis tenten zong men het „Sacerdos et Pontifex". Het koor van de St. Petruskerk voerde onder leiding van de direc teur, de heer H. Rijnbeek, de wisse lende gezangen van de votiefmis ter ere van Maria uit. De kinderen in de kerk zongen te zamen de vaste gezangen. Toespraak van mgr. Jansen. Onder de H. Mis sprak de bisschop de aanwezigen in de kerk toe. In een hartelijke en zeer persoon lijke predikatie, waarin hij zich ook tot de honderden kinderen in de kerk richtte, wees mgr. Jansen op het be langrijke werk, dat door de stichting is tot stand gebracht. Niets bovenna tuurlijks echter zou hebben kunnen geschieden zonder de wil van God. Daarom is het goed, dat dit eeuw feest wordt gevierd in het offer van de H. Mis, dat een dankoffer is. God Geduld. De bisschop legde nadruk Op het geduld, dat nodig was. Van nabij had hij in zijn .Leidse jaren vele ma len gezien, dat het bestuur méér wilde, dan op korte termijn te ver wezenlijken was. Dit gaf wel eens aanleiding tot teleurstelling, maar zo is het in de honderd jaar van de stichting altijd gegaan. Het is werk van mensen, en ploete rend kan men slechts vooruitkomen. Spr. bracht dit ook in toepassing op de onderwijskrachtén. Hij toonde diepe bewondering voor het geduld en de toewijding, waarmede zij on der de kinderen werken. Hij richtte zich vervolgens tot de kinderen, hen er op wijzend, dat zij dank schuldig waren, maar dat de leerkrachten ook hun dankbaar moes ten zijn. Zij putten immers troost uit de volgzaamheid en de aanhankelijk heid van de kinderen. Ten slotte betoogde mgr. Jansen, dat deze H. Mis ook een smeekoffer is. De bange tijden leggen ons een; „Heer red ons wij vergaan" in de mond. Indien wjj echter aan God vasthouden behoeven wij nooit be- De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot behoorde tot de genodigden, die het plechtig misof fer in de St. Petruskerk ter ere van het honderdjarig bestaansfeest van het liefdewerk van de H. Cunera bij woonden. V.l.n.r.: de burgemeester, wethouder S. Menken, de heer J. Lij ten, voorzitter van de stichting, mevr. Lijten-Sengers, mr. G. W. M. Griin- demann, de heer Smits en de alge meen overste van de congregatie. Op de tweede: de heer P. C. Knaap. Het priesterkoor aan het begin van de pontificale H. Mis, die vanmorgen door mgr. Jansen werd opgedragen. vreesd te zijn. Bidt, dat God's H. Geest moge ver lichten, hen die leiding geven, maar ook heu, die zich aan die leiding onderwerpen. Tegen elf uur verliet mgr. Jan sen de kerk. Onder het heengaan van de bis schop en zyn assistenten zong het volk „Christus Vincit". Feestrede van de voorzitter. De plechtige bijeenkomst in Huize „St. Liduina" om half twaalf in de morgen werd geopend met een feest rede, die werd uitgesproken door de voorzitter van het liefde werk van de H- Cunera, de heer J. Lijten. Na allen, die tot zijn vreugde de uitnodiging tot deze viering hadden aanvaard, te hebben begroet, stelde de heer Lij ten vast, dat het goed is dit jubileum feestelijk te herdenken. Het feest staat in het teken van dank baarheid en hulde aan degenen, die 100 jaar geleden het initiatief tot de oprichting hebben genomen, en aan allen, die in deze 100 .'aar hét een maal begonnen werk zo machtig heb ben uitgebouwd. Spr. herinnerde aan de artikelen, die in „De Leidsé Courant" over de stichting zijn gepubliceerd en gaf nog eens in het kort een overzicht van haar geschiedenis. Het feit, dat het aantal kinder in het tehuis, dat door de „Zuste van de „Voorzienigheid" werd be heerd, steeds toenam, aldus spr., be wijst wel, dat de stichting in een be hoefte voorzag. Het ene project na 't andere werd vervolgens op stapel gezet. Vele nieuwe scholen werden gesticht. Nieuwe initiatieven werden steeds genomen en tot ontwikkeling ge bracht. Verandering. In 1949 ging zich een grote veran dering voltrekken. Het internaat aan de Hogewoerd moest worden opgeheven omdat de congregatie door allerlei omstandig heden geen zusters meer voor het werk beschikbaar kon stellen. De differentiatie in de katholieke gezinsbescherming maakt het opvan gen van de gewone voogdij meisjes mogelijk. Het bestuur kwam echter met een ander ideëel plan om aan de Hoge woerd een dependance in te richten van het St. Liduinahuis voor de na zorg. Zo bleef men, traditiegetrouw, bezig met de uitbouw van de stich ting. Plannen. Op het ogenblik, aldus de heer Lij ten, worden plannen gemaakt om nieuwe gebouwen op te trekken voor de verzorging van geestelijk onvolwaardige meisjes ook na het „Sla Uw Slag" III Beste jongens en meisjes! Onze tekenaar tekende de SUS- platen na, die je binnenkort, overal, ook in het kerkportaal, ziet hangen. In enkele kranten heeft hij zich echter vergist en in' plaats van negen tekende hij t i e n balonnen. Dat is niet goed, want er zijn 9 katholieke charitatieve organisaties, die door middel van de nieuwe SUS- actie geholpen zullen worden. Tel de ballonnen en wanneer je in plaats van negen 10 ballonnen telt? Vraagt dan aan vader of moeder of je de KRO mag bellen. Een bijzondere verras sing staat je dan te wachten! 10 Ballonnen? Bel dan vandaag tus sen 18.00—19.00 uur KRO K 2950 9548. Luister zondagmiddag 2 decem ber tussen 14.0014.30 uur naar het radio-prentenboek. Maar tel goed. En wanneer je geen 10 ballonnen tel.? (Vraag dan aan ooms, tantes en aan de buren of je even mag komen tellen!). bereiken van de volwassen leeftijd. Een nieuwe _sLO-school voor meisjes is hard noodzakelijk. Bin nenkort hoopt men-van de autori teiten definitieve goedkeuring te krijgen. Een aparte school voor de geestelijk zeer onvolwaardige kin deren die thans op de St. Liduina- school gaan, staat eveneens op het programma. I Met dit summiere overzicht bewees spr. in alle eenvoud, dat de geest van de oprichters van het liefdewerk in het bestuur nog vaardig is. Het. eenmaal begonnen werk heeft over vloedige en zichtbare vruchten afge worpen. Spr. dankte de Voorzienigheid, voor de overvloedige en zichtoare huip. Hij bracht dan'x aan mgr. Jansen, die gedurende 3 jaren in het St. Liduina huis het werk van de stichting van nabij heeft kunnen volgen, voor diens komst naar Leiden. Hij dankte zusters, onderwijzers en' onderwijzeressen en alle pei. neel. Tenslotte richtte hij zich in een persoonlijk woord tot de verschillen de genodigden: de afgevaardigden van O. K. en W., het hoofdbestuur van de congregatie der zusters, de deken van Leiden, de wethouders van nderwijs en sociale zaken te Leiden resp. de heren v. Schaik en Menken, de oud-voorzitter en oud-leden van het bestuur: mgr. Th. M. Beukers en de heren Plouvier en ie ver tegenwoordiger van het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming. In Noordwyck was het weer eens mis waer door een droef ghebeurtenis twee rackers van de schout in hun yseren waegen te laet een ander saghen. Sy botsten en daer stonden sy, gehaevend, en gheloof mij vry, die sondagh dat het rij-verbod van kracht was een racker daer van pas was. Sy maeckten flux proces-verbael in hun-lieder eyghen tael betekent sulx een bon. Of het niet anders kon? Al reed er aers een langhe ry, de straeten waeren auto-vry, en laeghen daer veriaeten. So quam het dat dees schoone dagh een racker sich self bekeuren sagh! Oud Aede laet niet nae te feesten omdat een tweetal van der Geesten daer vyftich jaer hun keelen lieten klincken. (Om singhen, niet om drinoken). Maer ick gheloof dat op dat feest het toch geen gheest'lyck lied gheweest en is dat daer sal syn verkloncken. Op 't welsyn sal gedroncken syn; dat's op syn tyd, vergeet sulx niet, so goed als meenigh jubellied. Het leeven berght nogh wel playsier. Dat sagh weer Oeghstegheest, want hier was 't de pastoor die driewerf jubileerde en men hem dus festeerde. Housee! Oock daerop mocht gedroncken. Een verre-kyeker werd hem oock geschoncken. 1 en praeten maer, en praeten maer over begrootingh en van veele duyten. (Waar ick nu al so langh naer sit te fluyten!) Sy spreecken daer van een miljoen of men noyt anders had te doen dan die maer op te maecken aen heughelycke saecken. En is dat werek dan weer gedaen dan vanght ooak hier het drincken aen! l\,?en praet er vroegh, men praet er laet, wij weeten wel hoe of sulx gaet. Noordwyckerhout die laet de vroeghte winnen, daer isset vroegh beghinnen. By 't kriecken van de daegeraed is daer de vroedschap al paraet. Maer nae veel wyse saecken gaet men een reysjen maecken. En is oock daer het werek gedaen dan sal de raed aen't touren gaen. Sy gaen een spuyt sien spuyten. Ay, Ay! Daar gaen ons duyten! WILLEM VAN HORSTENDAEL. Leidse Universiteit Hebt U reeds de -film in het Lido Theater gezien? UNINIAT de machinefabriek in huis voor bewerking van STAAL NONFERRO METALEN HOUT PLASTICS Wij geven U gaarne vrijblijvend voorlichting BALKESTEIN - IJZERHANDEL HOGEWOERD 1X1 LEIDEN Zeventien aannemers ontvingen vakdiploma Leidse Cursus" met succes bekroond thans de MEEST economische auto, de ENIGE auto ter wereld die zijn kostprijs terug verdient aan brandstofbesparing. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de dealer van Leiden en Omstreken AUTOMOBIELHANDEL ROOIJAKKERS Leidse Straatweg 1 Oegstgeest Telef. 22855 Gisteravond werden de Vakdiplo ma's Aannemer uitgereikt aan de ge slaagden van de Aannemerscursus, alhier. De geslaagden waren daartoe i met hun vrouwen of verloofden bij- Geslaagd voor het Doet. ex. Gen.eengekomen in „De Harmonie". II de heren O. M. Dooijes te Den 1 heer E. P. Bakels van de Raad Haag en P. C. de Jong te Rotterdam; va.n Bestuur, de leden van de Com- voor het Semi-artsex. mej. F. W. H. mis,sie van Toezicht alsmede directeur Kohl te Weert (L.) en de heren Liem leraren van de cursus waren hier- Sik Tjiauw te Leiden en A. vantegenwoordig. Noort te Leidschendam; voor het Artsex. mej. D. C. Bekkers te Leiden1 De diploma s werden uitgereikt aan en de heren N.S. Fastman (U.S.A.), de h.ere,?:„C- A' Blaazer Rijnzater- F. Gottlieb (U.S.A.), R. Klein te ^u^.e' J' van d? Big Oegstgeest; Dordrecht en I. W. A. Lnsecaat Ver- Th' ¥;,v^1?°rp.Le,Tden: A' Hoof meer te den Laag; voor het Cand. 'en Leiden; A de Jong Sassenheim; ex. Romaanse taal- en Letterkunde u i J' Af Van de heer F. Panhuysen te den Haag. SSS.H wen Katwijk; A. C. van Ooi Boskoop; GEVEILDE PERCELEN M. Reyerse Leiderdoro; J. B. Schuit Ten overstaan van Notaris N. W. Hillegom; J. Smit Leiden; A. J. Zand- Holtkamp te Leiden. I vliet Wassenaar; T. F. van der Zwan Het herenhuis met erf en tuin Hooi- Alphen; J. J. Boers Hazerswoudc; K. gracht 79 in bod: 50.000.—; koper: I Verloop Katwijk en G. Visscher Lei la. Zitman te Leiden q.q. voor den. 63.000.Na de uitreiking werd allereerst het Ten overstaan van Notaris M. P. W00rd gevoerd door de heer A. P. de Kaptein te Leiden. Rooy, voorzitter van de Commissie Het herenhuis met erf en tuin van Toezicht Na eerst de vrouwen Thorbeckestraat 18 in bod f 12.500.van de geslaagden gefeliciteerd te koper: H. van Kampen te Leiden hebben, richtte hij zich tot de ge- voor 18.500.slaagden. Nu zij hun opleiding had den voltooid, kunnen zij zich als zelf standig aannemer vestigen. Maar er wacht hun een moeilijke tijd. De heer van Rooy wenste de ge slaagden een succesvolle loopbaan toe. De heer J. J. M. Bruschke, direc teur van de cursus feliciteerde zijn blijden. Hij zag de geslaagden met lede ogen vertrekken. De band, die in de 3-jarige opleiding was gelegd, werd verbroken. De heer J. Smit dankte de leraren namens de leer lingen. Na nog enige tijd gezellig bij een te zijn geweest werd de bijeen komst door de voorzitter gesloten. LEIDSCHENDAM Merkwaardig ongeval bij burenruzie De rijkspolitie te Leidschendam heeft op het ogenblik een zaak in onderzoek, die aan een burenruzie een merkwaardig verloop heeft ge geven. De 43-jarige mej. De H. ontmoette op een bruggetje aan de Oostvliet- weg haar buurman H., die met zijn jachtgeweer op weg was naar zijn jachtterrein. Tussen deze buren heerste reeds enige tijd ruzie. De heer H. wilde de buurvrouw voorbij lopen zonder iets te zeggen, maar kreeg plotseling een klap met een hondenriem. Toen hij zich omdraaide kreeg hij een tweede klap en viel op de grond, waarbij hij op zijn geweer terecht kwam. Geen van de beide betrokkenen heeft een schot gehoord, maar plotseling stroomde het bloed uit de hals van de vrouw, die bij nader onderzoek getroffen bleek te zijn door een sohot hagel. De heer H. haalde direct dokters hulp. H. heeft verklaard, de vinger niet aan de trekker te hebben gehad. De vrouw heeft bekend de eerste klap te hebben gegeven. Verder weet zij leerlingen met het behaald succes en zich niet te5 h6erinneren. Het geweer wees er hun op, de studie voort te zet- js do0r de poiitie inbeslag genomen. ton, omdat de verkregen kennis bij de opleiding voor het Vakdioloma een goede basis vormt voor verdere studie. Vervolgens vestigde de heer E. P. Bakels de aandacht op de stil iie in rationele en efficiënte bed rijf s- v..-ermg. Medewerking aan het L^r- lingenstelsel wed door hem in de aandacht van de toekomstige aanne mers aai uevoier' De heer Stig+er, lid van d" Com missie van Toezicht, vroeg aan de ge slaagden om het geleerde in de prak tijk toe te passen en goed werk te leveren. De heer De Groot merkte op, dat ofschoon we op het ogenblik in een tijd van hoogconjunctuur leven, we toch niet met grote werken moeten beginnen. Dat kan beter na een aan tal jaren geschieden. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heren Ponsen en Van Zijp, leraren van de Cursus. De heer Ponsen werkte de verhouding archi tect en aannemer nader uit: een de gelijk aannemer krijgt gemakkelijk opdrachten. ST0MPWIJK Operette. De operette, die maan dag voor en door de schooljeugd zal worden uitgevoerd, ter gelegenheid van het jubileum van de heer Boog- mans, zal 's avonds om 8 uur in het Rlesse Paard worden herhaald voor de ouders en oud-leerlingen. KERSTSTUKJES ZONDER VERGUNNING. De officier van justitie bij de Haag se Economische Politierechter eiste tegen een koopman uit Hazerswoudc een boete van 30,of 12 dagen, waarvan 25,— boete of 10 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Conform deze eis veroordeel de de Economische Politierechter hem. Verdachte had vorig jaar op 23 december te Leiden op de markt kerststukjes verkocht zonder hier een vergunning voor te hebben. De offi cier van justitie zeide, dat hij expres deze zaak zolang had aangehouden, totdat het weer tegen Kerstmis zou Advertentie. I lopen. Hij hoopte dat vele kooplieden De heer Van Zijp was blij met de hiervan lering zullen trekken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6