2)e CddóeSoiiACMu Hongaarse provincie verklaart zich onafhankelijk Amerika besluit tot oüelevering aan Europa I Eisenhower draait de oliekraan open Honderdduizendste vluchteling in Oostenrijk Brits-Franse troepen met Kerstmis uit Egypte? Poolse boeren willen geen collectieve bedrijven Sabotage en overvallen HET NOODPLAN EINDELIJK IN WERKING GESTELD Tankers worden uit de mottebalCenzak gehaald Zenuwenoorlog tussen Syrië en Irak v "STi - ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 0 9 48ste JAARGANG I Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAFENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w, f2.35 p. mnd„ f 3c- p. kwart. Franco p.p. 17.40 Advertenties: 17 et. p. m.m Telefoontjes f 1.50 „KAN MIJ NIET SCHELEN" ZEI DE RUSSISCHE COMMANDANT Volgens te Wenen ontvangen berichten heeft de arbeidersraad van Mis kolc, een belangrijK weg- én spoorwegKnooppunt in Noord-Hongarije, tegen over de Russische garnizoenscommandant de omliggende provincie isorsod tot „onafhankelijke republiek" verklaart, die de door de Kussen gesteunde regering-Kadar niet erkent. De Russische bevelhebber zou nierop hebben gezegd: „Dat kan mij niet schelen, zolang mijn militairen maar met rust gelaten worden". De provincie Borso ligt enkele kilometers van de Tsjecho-Slowaakse grens en ruim honderd km. van de Russische grens verwijderd. ZE GAAN NOG NIET NAAR HUIS. Volgens andere berichten zoeken de Russen in grotere provinciesteden winterkwartieren op. Zij zouden er naar streven, zo weinig mogelijk aan stoot te geven en zich niet te mengen in plaatselijke aangelegenheden. Rus sische troepenconcentraties zouden al leen te Boedapest en langs de Oosten rijkse grens voorkomen. Radio Boedapest maakte bekend, dat sinds donderdagavond achttien honderd personen, die op weg wa ren naar de Oostenrijkse grens, door de politie zijn tegengehouden. Het waren vooral jongeren beneden de dertig jaar, van wie er verscheidene werden aangehouden wegens „terro ristische criminale activiteit", aldus de regeringsradio. GEEN RESULTAAT. De arbeidersraad van de hoofdstad hield vrijdag een vergadering, waar in verslag uitgebracht werd over de vorige dag gehouden besprekingen met premier Kadar. Dit overleg, dat in een opmerkelijk rustige en har telijke sfeer was gevoerd, had even wel slechts weinig resultaat opgele verd. Kadar had meegedeeld, dat hij de eisen van de arbeiders aan een com missie van ministers ter bestudering had voorgelegd. De arbeidersraad be sloot de kwestie van de terugkeer van Nagy voor het ogenblik te laten rusten. Wel werd een motie aan vaard, waarin de arbeiders werden opgeroepen, noch het orgaan van de communistische partij, noch het offi ciële blad van de vakbonden te ko pen of te lezen, zolang de arbeiders raad niet zelf een dagblad mag uit geven. De besprekingen tussen de arbei dersraad en de regering zullen niet voor het midden van de volgende week worden hervat. Onder de 32.000 arbeiders van Kard. Wyszynski naar Rome? De aartsbisschop van Gnesen en Warschau Stefan kardinaal Wyszyn- Csepel, een fabrieksvoorstal van Boe dapest, heeft de Hongaarse socialis tische arbeiderspartij de nieuwe naam waaronder de communistische partij optreedt tot dusver slechts 360 aanhangers kunnen werven. Op een ministerie, waarvan de ambte naren voor negentig procent lid van de oude partij waren, is nu slechts tien procent lid van de nieuwe bewe ging geworden. HONDERDDUIZEND VLUCHTELINGEN. Uit berichten uit het Oostenrijks- Hongaarse grensgebied blijkt, dat de Russen vrijwel de gehele grens on der hun controle hebben. Tussen Groisbach en Steinabrueckl zouden zij een strook mijnen leggen. Naar verluidt wil de Hongaarse regering het wegtrekken van arbeidskrachten zoveel mogelijk tegenhouden. Toch zijn in de nacht van donder dag op vrijdag nog bijna 3000 Hon gaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. In Wenen is officieel bekend - maakt, dat vrijdag de 100.000e Hon gaarse vluchteling over de Oosten»- rijkse grens is gekomen. Meer dan één procent van de Hongaarse bevol king heeft nu een toevlucht in Oos tenrijk gezocht. Onder de 100.000 vluchtelingen be vinden zich bijna 30.000 kinderen onder de 14 jaar. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat de Zwitserse autoriteiten een aan tal geheime agenten hebben ontdekt onder de Hongaarse vluchtelingen, die uit Oostenrijk naar Zwitserland zijn gebracht. Men verwacht dat deze ongewenste elementen in afzonder lijke kampen in Zwitserland onder gebracht zullen worden. President Eisenhower heeft zater dag te Augusta, in de Amerikaans^ staat Georgia medegedeeld, dat het aantal Hongaarse vluchtelingen, dat naar de Verenigde Staten zal mogen emigreren, tot 21.500 is verhoogd. Dit is geschied om verlichting te bren gen inhet vluchtelingenvraagstuk, waar Oostenrijk zich thans tegenover gesteld ziet. Argentinië heeft bekend gemaakt, dat het bereid is duizend Hongaarse vluchtelin 'engezinnen ongeveer vier tot vijf duizend personen en duizend wezen op te nemen. Boedapest antwoordde niet De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft vrijdag te New York voor de Assemblée verslag uitgebracht over de toestand in Hongarije en gezegd nog geen antwoord van de Hongaarse re gering ontvangen te hebben op zijn verzoek Boedapest te mogen bezoe ken. Hammarskjoeld verklaarde o.a., dat indien hij alsnog een uitnodiging ont vangt om persoonlijk een bezoek te brengen aan Boedapest, het zijn be doeling is tijdens zijn bezoek niet al leen de menselijke hulp te bespre ken waar zijn aanbod oorspronke lijk betrekking op had maar ook in het algemeen het standpunt van de Hongaarse regering tegenover de resoluties van de verenigde Naties. De Amerikaanse vertegenwoordi ging maakte bekend, dat zij maandag een resolutie over Hongarije zal in dienen. Na overleg te Londen De Franse minister van buitenland se zaken, Pineau, heeft vrijdag bij zijn besprekingen met zijn Britse ambt genoot, Selwyn Lloyd, overeenstem ming bereikt over het program en de voorwaarden van de terugtrekking der Brits-Franse troepen uit Egypte zo is uit Franse bron in Londen ver nomen. Diplomatieke waarnemers geloven, dat, behoudens nieuwe ernstige ont wikkelingen in het Midden-Oosten, de Brits-Franse troepen met Kerstmis Egypte verlaten zullen hebben. Troepen van het politieleger der Ver. Naties hebben gistermiddag stel lingen betrokken in het niemandsland tussen de Egyptische en de Engels- Franse strijdkrachten bij El Cap. Uit Poolse bladen blijkt, dat de Poolse boeren zelf het heft in han den genomen hebben om een ein- De Amerikaanse regering heeft gisteren het noodplan in werking gesteld om het vervoer van Amerikaanse petroleum naar West-Europa te bespoe digen. Het doel is, de Westeuropese landen die door de Suezcrisis gebrek aan olie hebben, te hulp te komen door dagelijks 1.1 miljoen vaten (bar rels) olie te verschepen. Zelfs met de Amerikaanse leveringen zal er deze winter in West-Europa een tekort aan olie van ongeveer 20 procent zijn, tenzij het Suezkanaal en de vernielde pijpleidingen naar de Middellandse Zee tijdig hersteld zijn. Tot de hulpverlening schijnt te zijn besloten nadat Amerika voldoende verzekeringen van de Franse en Britse regeringen heeft gekregen, dat zij hun troepen uit Egypte zullen terugtrekken. Aan vijftien oliemaatschappijen is len in de „noodcommissie Midden toestemming verleend hun inspan ningen op het gebied van produktie- verdeling en vervoer samen te bunde- Siamese tweeling gescheiden De Duitse chirurg Roettgen te ski, zal waarschijnlijk na beëindiging Bonn is er in geslaagd twee zes van de werkzaamheden der regerings commissie, die tezamen met twee le den van het Poolse episcopaat de verbeteringen in de verhouding tus sen Kerk i.i Staat bestudeert, naar Rome vertrekken. In Warschau spreekt men het ver moeden uit, dat dit reeds in de loop van de volgende week zal gebeuren. Naar een correspondent van het Duitse Katholieke Persbureau uit de Poolse hoofdstad mededeelt, zou de commmissie bij de besprekingen over aangelegenheden een compromis ge vonden hebben. Zo zou men besloten hebber het godsdienstondt rricht, zij het dan buiten het normale lesrooster om, weer op jarige, met het hoofd aan elkaar ge groeide meisjes te scheiden. Een van de twee meisjes overleed na de moei lijke operatie die tien uren duurde. Het andere meisje zal vermoedelijk in leven blijven. Roettgen heeft voor hij de operatie verrichtte filmopnamen bestudeerd van een soortgelijke operatie die in 1950 werd uitgevoerd in de Verenig de Staten. Die operatie mislukte vol ledig. De Siamese tweeling verbleef ver scheidene jaren in de kliniek van Roettgen in Bonn. Vroeger stelden de ouders de twee meisjes uit geldge- de scholen in te voeren, brek ten toon op kermissen. Oosten". President Eisenhower, die in Georgia met vakantie is, heeft het bureau voor defensiemobilisatie ge machtigd aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken te verzoeken hier voor vrijstelling van de anti-trust- wetgeving te verlenen. Het voornaamste probleem Is vol gens Flemming de sdheepsruimte. Het huidige aantal beschikbare tan kers is niet genoeg om een oliever- bruik op normaal niveua in de ge hele wereld toe te laten. De samen bundeling zal leidien tot het doelma tigste gebruik van de tankers. In deze plannen is ook inbegrepen bet uit de mottenballen halen vam meer dan 40 Amerikaanse tanksche pen. Het werk om de schepen voor de vaart gereed te maken is reeds begonnen. De noodcommissie werd deze zomer opgericht, toen Egypte het Suezkanaal nationaliseerde. De betaling? De vraag hoe de Europese landen de aankopen van olie op het weste lijk halfrond zullen financieren, werd niet onmiddellijk beantwoord. Het is een uiterst belangrijke vraag daar de meeste Europese landen beperkte dollarreserves hebben. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had eerder plan. nen bekendgemaakt voor uitbreiding een krediet door de exportimport bank. Maar deze werden opgeschort hangende de Brits-Franse verzeke ring dat deze landen him troepen uit Egypte zouden terugtrekken. Staat van beleg in Iraakse provincies In vier provincies in Noord-Irak is de staat van beleg afgekondigd, om dat in dit gebied „aanhangers" van subversieve theorieën" onlusten trach ten te verwekken. Dit werd gister avond bekendgemaakt door radio- Bagdad. Onder de vier provincies be vinden zich de oliegebieden van Mo- De beroemde Honaarse doelman Vyul? Groslts, langetijd ster van „Honved" en vele malen keeper In het Hon gaarse nationale voetbalelftal, is met zijr ü-.w en zijn twee dochtertjes uit Hongarije gevlucht en in Wenen aangekomen. Deze foto toont Grosits met i dochtertjes Judith (links) en Tnende in een slaapzaal te Wenen, waar de familie kon bijkemen van de v -schrikkelijke tocht naar de vrijheid. Geheel links mevrouw Tuende Grosits, die tijdens het bezoek van de fotograaf onge stoord verder sliep. soel en Kirkoek, die grenzen aan Sy rië, Turkije en Perzië. Tegelijkertijd deden de Syrische minister van buitenlandse zaken, Sa- lah Bitar, en het blad van de Rus sische communistische partij felle en bijna identieke aanvallen op Irak en Turkije, Engeland, Frankrijk en Israël. Deze landen scheppen een sfeer voor een agressie tegen Syrië, aldius Bitar. Hij beschuldigde de Mo hammedaanse landen van het Pact van Bagdad er van deel te nemen aan een „imperialistische samenzwe ring". Syrië is vastbesloten iedere agres sie te weerstaan, riep hij uit, maar in geval van nood zal het de hulp in roepen van „alle landen ter wereld". Syrische beschuldiging. De Syrische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Zeineddin, heeft vrijdag op een persconferentie in New York de beschuldiging geuit, dat Israëlische troepen versterkt met Franse eenhe den en Britse officieren en deskun digen in Israël worden samengetrok ken voor een „aanval" op Syrië Bij de Israëlische troepenconcen traties niet ver van de Syrische en Libanese grens bevinden zich Fran se eenheden, die bij elkaar bijna een halve divisie sterk zijn, en vele Franse vliegtuigen. De Britse „dreiging" komt van Cy prus en vliegdekschepen in de Mid dellandse Zee, aldus de Syrische af gevaardigde. Niets aan de hand. De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskoeld, heeft vrijdag avond meegedeeld, dat militaire waar nemers der V.N., die 27 november j.L ae gehele defensiezöne en de gedemi litariseerde zóne aan de Syrische kant van de Israëlisch-Syrische demarca tielijn inspecteren, niets ongewoons hebben op gemerkt en geen noemens waardige vergroting van de troepen sterkte in vergelijking met een jaar geleden waarnamen. Er waren geen aanwijzigingen, dat d)e Syriërs troe pen concentreren voor een offensief. de te maken aan het gehate stel sel van collectieve boerderijen. Speciaal in de vroegere Duitse ge bieden zijn de boeren actief met sa botage en gewapende overvallen. Dit optreden duurt reeds meer dan veer tien dagen, volgens de persberichten. Het nummer van 12 november van de Gazeta Robotnicza, het communis, tische partijblad dat uitgegeven wordt in Wroclaw (Breslau), maakt melding van verscheidene geweldda dige acties van boeren tegen plaat selijke communistische autoriteiten, die trachten de collectivisatie door te zetten. In Niemul en Miechowice zijn gro te stallen in brand gestoken door vergramde boeren, meldt het blad. In Wroblowka, in het district Kra- kau, hebben boeren een overval ge daan op pakhuizen van de staat en deze geplunderd. Soortgelijke inci denten hadden ook elders op het platteland van Polen plaats. De organisator van de collectieve boerderijen in Lany Male is door boeren aangevallen en met messen gewond. De Gazeta Robotnicza ging zelfs zo ver, dat zij ernstige kritiek lever de op de plaatselijke communistische autoriteiten, die trachten te voorko men dat de collectieve boerderijen worden opgeheven. Het blad schreef: „Wij hebben in het verleden vele stommiteiten begaan, omdat wij niet luisterden naar de boeren en omdat wij trachtten de landbouw tegen zijn wil te socialiseren". Luitenant had nooit van atoombom gehoord „Atoombommen en waterstofbom men? Wat zijn dat? Deze wedervra gen waren het antwoord van de Ja panse luitenant Jamamoto, die vrij dagmorgen met drie andere Japanse militairen voor het eerst na de oor log weer voet op Japanse bodem zet te, op vragen van journalisten. Tot oktober van dit jaar leefden Jamamoto en zyn metgezellen in de wildernis van het Phillippijnse eiland Mindoro, nog steeds in de ver. onderstelling verkerend dat de oor log nog voortduurde. Elf jaar lang hadden zij geleefd van wortels, wil de vruchten en wat de natuur ver der opleverde, vertelden zij toen zij eindelijk gevangen genomen werden. Jamamoto kon maar nauwelijke geloven dat Japan de oorlog had ver. loren. Hij had nooit gehoord van het bevel van de keizer, de wapens neer te leggen. Hij vertelde dat hij en zijn drie makkers de enige overlevenden waren van een Kamikasegroep die in 1944 opdracht had gekregen een Amerikaans vliegveld op Mindoro aan te vallen. Aan beide zijden van de wapenstil standslinie betrokken Deense infan- terie-eenheden bun etellinigen, na dat enige op het laatst door Egypte nog geopperde bezwaren uit de weg geruimd waren. Waartegen de Egyptenaren nog be zwaren hadden, is niet meegedeeld. Slechts wist men, dat het uren ge duurd had, vóór het hoge woord uit Cairo kwam. Aan de Engelse zijde heeft de komst der politietroepen niet al te veel ver schil in de opstelling gemaakt. Wel vertrok de Britse voorhoede naar een bataljonskwartier, ongeveer tien km. noordelijker, maar andere Engelsen, die 150 meter verder lagen, bleven liggen. HET SUEZKANAAL. De Britse admiraliteit heeft vrijdag bekendgemaakt, dat bergingsvaartui gen van bevelsposten der Britse mari ne ten oosten van het gebied der Mid- dellandse Zee in Aden verzameld worden en gereed gemaakt om, zodra de omstandigheden het toelaten, naar het zuidelijke uiteinde van het Suez kanaal te varen om daar wrakken te lichten. Een V.N.-functionaris maakte don derdag in New York bekend, dat Nederlandse en Deense bergingsvaar- tuigen reeds naar Egypte onderweg zijn. Als het nodig zou blijken, zou den nog meer bergingsvaartuigen on der auspiciën van de Ver. Naties naar het Suezkanaal gezonden worden. Hatta afgetreden Vice president Hatta is vandaag af getreden Hij is eii jaar in functie geweest. Het aftreden van de sterk anti-communistisclie vice-president, die we.' tens „het geweten van de na tie" ie genoemd, heeft onder indone- sische politici grote bezorglied ver- Mekt. Tot vrijdagavma heeft een sptc.- ale pailementai.e delegatie getracht dr. Hatta te bewegen zijn besluit te herzien n et het oog op de „verwarde binnenlandse toestand", die reeds heeft geleid tot een vergeefse poging van een groep legerofficieren de re gering omver te werpen en tot ver deeldheid tussen de politieke partijen, die zijn vertegenwoordigd in de re gering van Ali Sastroamidjojo. De pogingen van de delegatie hebben echter geen succes gehad. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zachter weer Tussen de Azoren en Ierland be vindt zich nog steeds een gebied van hoge druk, dat de luchtbeweging over een groot deel van de Oceaan en West-Europa beheerst. Het heeft zich het afgelopen etmaal vooral in de richting van de Alpen uitgebreid. Een nabij IJsland gelegen gebied van lage druk breidde zich in de richting van de Noorse kust uit. Van ochtend vroeg bevond de hoofdkern van deze depressie zich echter nog steeds tussen Groenland en IJsland. De fronten van deze depressie trok ken over de Noordzee naar het zui den. Ze namen echter gaandeweg in betekenis af. Na het voorbijtrekken van de fron ten wordt de wind westelijk en dan gaat zachtere oceaanlucht ons land binnenstromen. Het ziet ernaar uit, dat het zachter weertype zonder vorst dat daarvan het gevolg is, enkele da gen kan aanhouden. De regenkansen zijn niet groot HOE wordt het weer (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WESTELIJKE WIND. Over het algemeen veel bewol- king, maar geen "regen van be- tekenis. Matige tot krachtige j westelijke wind. Vannacht geen vorst. Morgen dezelfde tempe- raturen als vandaag of iets ho- gere. 2 Dec. zon op 8.29; onder 16.34; maan op 8.29; onder 16.49. 09.12 N.M. 3 Dec. zon op 8.31; onder 16.33; maan op 9.22; onder 17.42. Hoogwaterstanden 2 Dec. v.m. 3.10; n.m. 3.30. 3 Dec. v.m. 3.55; n.m. 4.05. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO geheel bew. 4 1 nevel 13 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 ABERDEEN onbew. 5 DUBLIN geheel bew. 7 LONDEN motregen 4 AMSTERDAM zwaar bew. 3 BRUSSEL nevel —1 PARIJS mist —3 BORDEAUX onbew. —2 GRENOBLE zwaar bew. —0 NICE onbew. 4 BERLIJN nevel —1 FRANKFORT nevel —7 MüNCHEN mist —7 ZüRICH nevel —5 GENèVE onbew. 0 LOCARNO onbew. 0 WENEN half bew. —0 ROME geheel bew. 7 INNSBRUCK nevel —5 MALLORCA licht bew. 7 Korreltje Door één vonk kan een heel huis afbranden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1