Graag naar de mooiste plekjes van Noordwijk .1 Met de tem de taan uit Aan de zijde van de burgemeester JWiföutaag, „Middenstuk" uit de Hartebrug Mae tijm ik mijn meuteten? ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 HOGE GOLVEN komen dreigend aanrollen. „Het gestadig orgel van de zee" dreunt onder een gTauw- zwarte hemel, waarin hier en daar een kleine helderblauwe opening de stralen van de zon doorlaat, die de witte koppen van de golven doen blinken. Wij staan met mevrouw Van Berckel op de Zuidboulevard van Noordwijk, na een bezoek te hebben gebracht aan de burgemeestersvilla aan de Pickéweg. Het stormt in de kuststreek en de zon schijnt. De aanblik van die grauw en blinkend witte, kokende massa, die aan een verre horizon want er hangt deze keer geen nevel in het wolkendek schijnt op te gaan, maakt de mens stil, of hij nu een kind van de stad is of een liefhebber van de natuur. Mevrouw 'Van Berckel, die een echt „buitenmens" is, zoals zij dat zelf zegt, geniet ervan. Ze kent de mooie plekjes van Noordwijk, en ze laat ons zien waar de „parel van het Noordzeestrand" op haar mooist is wanneer de bollen bloeien en het van de duinen af de moeite waard is te kijken naar de kleuren beneden en naar het ritme van het landschap. ONZE GASTVROUW wijst ook het deel van Noordwijk aan dat er sinds 1947 is bijgekomen. Vijf hon derd en negentig huizen werden bij gebouwd; voor een groot deel volks woningbouw, doch ook vele villa's en huizen voor forensen, waarvan het aantal voortdurend toeneemt En straks komen daar nog honderd vier en zeventig woningen bij, waarmee de noordkant is volgebouwd. De bevolking is ondernemend, ac tief en op de vreemdelingen inge steld. De meeste inwoners spreken de moderne talen behoorlijk. Voor politieagenten zijn er zelfs cursussen Engels en Duits. Dit is wel nodig in deze badplaats, waar het inwonertal van 18.000 in het seizoen bijna ver dubbelt door binnen- en buitenland se gasten, waarvan de laatsten in de meerderheid zijn met 80%. OP ONZE VRAAG naar ontspan ning op .cultureel gebied ant woordde de burgemeestersvrouw dat deze, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Scheveningen, niet gezocht wordt in de eerste plaats. Men komt hier om van de natuur te genieten en om uit te rusten. En er is gebleken dat men daarbij weinig behoefte gevoelde aan culturele genoegens. Evenwel zijn er geregeld schilde rijententoonstellingen in Huis ter Duin; de congressen van allerlei aard volgen elkaar op en het experiment, enige jaren geleden ondernomen om een belangrijk orkest openluchtcon certen te doen geven op de terreinen bij het Casino, bleek voor herhaling vatbaar. IN DEZE PLAATS gaat veel om in het maatschappelijk en vereni gingsleven, en de tijd die mevrouw Van Berckel beschikbaar heeft is dus helaas beperkt. Haar man heeft in Noordwijk een veelomvattend werk terrein, waaraan hij zich geheel geeft. En het karakter van de bad plaats brengt mee, dat zij veel men sen moeten ontvangen. Voor hobbies j blijft er niet veel gelegenheid over. Maar waar mevrouw Van Berckel in j ieder geval de tijd voor neemt is voor haar drie katers en haar poe del. Zij ziet in ieder van hen een I geheel eigen karakter, en ze kent ze door en door. Het komt haar voor, i dat de meeste dieren niet in aanleg vals zijn, maar dat ze door de men sen zo zijn gemaakt. Verder vertel de ze graag naar muziek te luiste ren. „Nee, ik speel zelf niet. Maar er moeten ook goede luisteraars zijn", merkte ze geestig op. Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmakerlj - Sloffeerderlj Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie* JVervenie, bleke kinderen. V hébben iets extra's nodig. Geef ze Sarco-globine. Dit preparaat bevat 2**^ alle stoffen voor de opbouw en ver- p—- sterking van het jonge lichaam. Betoverd door een wals ...betoverd door bet romantische, praalzieke Wenen van 1815, door luisterrijke bals en onvergetelijke feesten, stort de jonge charmante gravin Wanda Schonbörn zich in een overrompelend avontuur. Het beroemde Wener Congres is bijeen, de tsaar van Rusland en prins Metternich vertoeven temidden van 'n briljant gezelschap van koningen en staatslieden in de Oostenrijkse hoofdstad. In dat Wenen zoekt Wanda haar weg, langs de geheim zinnige paden der liefde en door de kolkingen van twijfel, vrees en eerzucht, naar een stralende ont knoping. In Libelle van 8 decem ber a.s. begint het meeslepende vervolgverhaal, waarin de Engelse schrijfster Barbara Cartland met kleur en verve het Weense avon tuur van de jonge gravin vertelt, tegen de achtergrond van keizer lijke pracht en vorstelijke luister. Een avontuur rondom „EEN BETOVERENDE WALS". LIBELLE, Nassauplein 7, Haarlem Na zijn speurtocht langs molens en landhekken is de fotograaf te ruggekeerd in de bewoonde we reldNou ja, het was in ieder geval de bebouwde kom van een kleine plaats. Welke plek herkent u in dit plaatje en hoe heet de gemeente waar zich dit pleintje bevindt? De vorige week De omgeving van de Sleutelstad telt te veel landhuizen. Dat bleek ons wel zeer duidelijk uit het sterk variërend aantal inzendingen op onze foto van de vorige week. Eén oplossing was echter de juiste: Het was het landhuishek van Ter Horst aan de Veurse Straatweg onder Voorschoten. De gelukkige winnaar van de waardebon van vijf gulden is: J. C. v. d. Meer, Papelaan 58a te Voorschoten. Wat U moet doen Schrijft D gewoon op een kaart, brief of briefje aan de pnzzlere- dactie van onze courant, welk plekje O In deze foto meent te herkennen. Envergeet O vooral niet üw brief In te storen onder het motto: „Met de lens de laan alt" Het spaart de redactie moeilijkhe den en behoedt D zelf voor de teleurstelling dat ow inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. Donderdag 9 augustus 1956 was een historische dag voor de St. Antonius- parochie van Chakol in het Diocees van Kisumu, Kenya, Oost-Afrika. Op die dag werd de nieuwe, permanente kerk plechtig ingewijd door de bis schop van het diocees. Na de inwij- dings-ceremoniën werd de eerste en plechtige H. Mis gecelebreerd door de pastoor, geassisteerd door twee ne ger-priesters als diaken en subdiaken. De bisschop verleende pontificale as sistentie. Het was een dag van innige en oprechte dankbaarheid aan God. St. Antonius van Padua en al de weldoeners en weldoensters van Lei den, Engeland en Amerika. De gehele parochie, heidenen en protestanten inbegrepen, vierden de ze dag mee. De Engelse districts-commissaris. een niet-katholiek, stond er op, bij de plechtigheden en festiviteiten te zijn. Op. die dag zagen de pastoor en zijn onvermoeide Limburgse kape laan hun inspanningen, bedelbrieven, zweetdruppels (emmersvol!), half- slapeloze nachten, enz., enz. be kroond met een ruime, soliede, lich te en mooie kerk. De missionarissen zelf zijn de ar chitecten, aannemers en uitvoerders van hun bouwwerken. De foto spreekt voor zichzelf. Het is het hoogaltaar van de nieuwe St. Antoniuskerk. De „herder" van de ze rimboe-parochie is een geboren en getogen Leidenaar. Hij is nu met verlof in Holland. Hij twijfelt er niet aan, dat de katholieke Leidenaars „hun" missionaris niet zullen verge ten. H. VERHOEF, missionaris. Tijd. adres: Hogewoerd 140. 'n Jurkje voor de werkende vrouw tJit de keuhen geklapt IN ONZE MODERNE TIJD be staat er grote behoefte aan kleding voor de werkende vrouw en dat is begrijpelijk, wanneer we weten hoeveel vrouwen en vooral jonge vrouwen er een be roep uitoefenen. Dit brengt veel al met zich mee, dat er speciale eisen aan de kleding geste'wor den. Deze dames gaan dagelijks door weer en wind naar haar werk, waardoor haar kleding reeds meer te lijden heeft dan normaal. Daar komt dan nog bij, dat tijdens de werkzaamheden ook grotere eisen aan de kleding worden gesteld. Daarom .moet de kleding voor de werkende vrouw solide zijn. De mening die bij velen bestaat, dat een goedkoop jurkje goed ge noeg is voor het dagelijks ge bruik van de werkende vrouw, is beslist onjuist. Een dergelijk jurkje kan weinig hebben en in minder dan geen tijd zal men het niet meer willen dragen, niet omdat het versleten is, maar om- iat het dé draagster ei- onver zorgd doet uitzien. Neen, ook voor in het werk is een deugde- s lijke japon een eerste vereiste. Daarnaast kan zo'n jurkje het i best eenvoudig zijn, zonder veel opsmuk, het model moet het „doen". Bovendien verdient het aanbeveling als een dergelijk kledingstuk gemakkelijk en snel te wassen is. Hierdoor is de wer kende vrouw in staat er altijd keurig en co/rect uit te zien en zal zij veel plezier kunnen heb ben van haar jurken. Onze illustratie toont zo'n een voudig, degelijk, maar toch aar dig jurkje voor de werkende vrouw. Slechts een kleine corsa ge breekt het geheel. Zo'n corsa ge is gemakkelijk te vervangen door iets anders en vormt ook geen beletsel om de jurk snel en goed te reinigen, wanneer dat nodig .ïocht zijn. Spaanse hutspot. 200 gram witte bonen, 1 kg. aardappelen, 250 gram wortelen, 1 groen kooltje, 2 uien, 2 dl. melk, 60 gram boter, zout. De geweekte witte bonen met wat zout en met 'zoveel water, dat ze onderstaan, gaarkoken en daarna uit het water scheppen. In het kooknat de in stukjes ge sneden aardappelen, uien, worte len en kool gaarkoken. De melk, de boter en de bonen er nu aan toevoegen, het geheel goed door een scheppen en het vocht met aardappelmeel binden. Macaronie met uiensaus. 150 gr. macaroni, 1 1. water, zout, 20 gr. bloem, 20 gr. boter. Drt macaronie gaar koken. De ui fijn snipperen en in de boter gaar fruiten. De bloem er door roeren en er met het ma car or i- nat een saus van make: De macaroni er door doen en 't geheel evzen zachtjes laten stoven. Amerikaanse appelen. 4 grote appelen, suiker, kaneel, boter. Caramelsaus: 6dl melk, 125 gr suiker en 20 gr maizena. De appelen schillen en boren. Ze in een vuurvast schoteltje zetten, de holten opvullen met het mengsel van suiker en kaneel en dan een klontje boter er bo venop leggen. Een bodempje wa ter in het schoteltje doen en de appelen in de oven gaar maken. De appelen dan overgieten met de caramelsaus. U KUNT NIET VAN ALLE WETEN. Hebt u last van transpireren de handen en moet u glacé handschoenen dragen, bestrooi uw handschoenen van binnen met talkpoeder. Ni>kelwerk aan kachels kan men schoonmaken .net knJk- hydraat. Noten kraken met de kiezen i- nooit aan te bevelen, zelfs niet voor iemand met een ..erk gebit. Men kan het kauwvlak gauw beoshadigen, waardoor bac teriën vrij spel krijgen. Stugge bandhanddoeken kan men weer soepel krijgen door deze te wasesn in water waar aan wat azijn is toegevoegd. Koopt men een zeem, let er dan op, dat de beste kwaliteit soepel en dun is, yiooi geel zijn, vooral niet pluizig en geen slechte plekken vertoont Eiwit blijft lang stijf, wanneer u er een beetje bakpoeder door heen klopt Petroleum moet men op een donkere plaats bewaren. Door zonnestralen treedt verdam ping op. TN ELK HUISHOUDEN komt het wel eens voor, dat de lijm, waarmee de verbindingen van een of ander meubelstuk vast gezet zijn, loslaat De practische huisvrouw knapt dit zelf op, nietwaar? Men zal echter eerst moeten weten, welke lijm hiervoor ge bruikt wordt. U heb natuurlijk wel eens gehoord van hout-, meu belmakers- of timmermanslym. Dit is lijm, die van been.'eren gemaakt wordt. In de handel is leze lijm verkrijgbaar in de vorm van platte koeken. Ook v*el in korrelvorm; dan word hij pa rellij m genoemd. Voor gering ge bruik kunt u beter parellijm ne- men, omdat deze in kleinere hoe veelheden te krijgen is en bo vendien ook vlugger voor het ge bruik gereed te mfken is. IN KOJD WATER WEKEN r\E KORRELS LIJM zet men U minstens een dag in koud water te weken. Zij zwellen daardoor op en worden p'akke- rig. Maar nu moeten zij nog op gelost worden. Het overtollige water giet men eraf en dan kookt men de lijm „au bain-marie" tot een dunne vloeibae massa. U weet wat „au bain marie" betekent, nietwaar. De pan met lijm mag het vuur niet raken, doch wordt gekookt in e-n pan met kokend water. De plaatsen van het meubel stuk, die gelijmd moeten worden, maakt men van te voren goed schoon, doo alle oude aange koekte lijm er met acetor af te halen. Dan verwarmt men die plek en strijkt er met een dunne kwast of penseel zo snel moge lijk de hete lijm op. Daarna drukt u de stukken stijf op el kaar en bindt er een touw om heen of legt u er een stapel boe ken of iets anders zwaars op, zo dat er druk op uitgeoefend wordt, totdat de lijm hard is geworden. Belangrijk is, dat het lijmen ge beurt in een warme ruimte, waar het niet tochten kan. ZUINIGJES OPBRENGEN. Losgeraakt galon van een stoel of fauteuil kan met deze zelfde lijm geplakt worden. Het verwarmen van de plaats kan in dit geval het gemakke lijkst met een heet strijkijzer ge beuren. Denkt u erom hierbij de lijm zuinigjes op te brengen, om te voorkomen, dat er vlekken in de bekledingsstof komen. Na het plakken drukt u het passement stevig aan, houdt het een poosje vast en laat het ver der rustig drogen. De volgende dag zit het weer stevig vast. Als er lijm over is, kan men deze bewaren. Bij volgend ge bruik behoeft men hem slechts weer au bain marie te verwar men. Mocht het gebeuren, dat de lijm bij een volgende gelegen heid te dik zou blijken te zijn, dan giet men er onder het roeren voorzichtig een beetje warm wa ter by. Een belangrijk «jling om aan te denken bij het lijmen van meu belen is om de lijm altijd zo warm mogelijk aan te brengen. Na het gebruik wordt de kwast of het penseel dadelijk in warm water uitgewassen, hetgeen hard worden Voorkomt. Voor het vastlijmen van klei ne voorwerpen kan men zich het beste bedienen van in tuben ver krijgbare lijmsoorten als cellu loid kit, velpon e.d. Ook hierbij drukt men de breukplaatsen na het lijmen stevig tegen elkaar en laat het voorwerp daarna enige tijd rustig drogen. Een ideale plaats om gelijmde borden en an der -erviesgoed te laten drogen, is een teiltje droog zand. IBIIIIIIlllllOII!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12