ST. NICOLAAS-PUZZLE In u«r In de Krantentuin %ndeWt£iUj(L IN EN OM HET HEIDEHUIS Correspondentie DE SPOKENJAGE ZATERDAG 1 DECEMBER l&at DE LEJDSE COURANT PAGINA 9 Horizontaal: 1. sinterklaasbaksel, 8. van deze stad is St. Nicolaas de schutspatroon, 15. buigzaam, 16. jene ver, 20. elk, 21. hangt aan de mast, 23. reeks, 25. familielid, 27. houten bakje, 28. voorzetsel, 29. leger (Fr.), 31. muziekinstrument, 35. lengtemaat, 37. ontbrandbare stof, 38. in deze maand viert men het St. Nicolaas- feest, 40. boomscheut, 41. platvis, 42. aarden vuurpot je, 43. vrucht, 45. gra vure, 47. afkorting van item, 48. mu- xieknoot, 49. heer (afk.), 51. voorzet sel, 52. vlaktemaat, 53. tevens, 55. vreemde taal, 58. lieden van adel, 60. werkzaamheden, beurtelings door de manschappen van een compagnie te verrichten, 61. gering, min, 62. demande (afk.), 63. zoon van Noë, 64. voorzetsel, 66. deel van een ont kenning (Fr.), 67. titel (afk.), 68. afkorting van mangaan, 69. schrijft men mee, 71. Rom. keizer, 75. van deze stad was St. Nicolaas bisschop, 78. vis, 79. bedorven, 81. St. Nico laas is de patroon van de87. korte kous, 88. zwarte, 90. belemme ring, 91. gem. in N. Brab., 93. in loco (afk.), 94. rund, 96. eer, 97. voor, 8. muzieknoot, 99. de naam van een volk uit de oudheid, 101. vorm van plukken, 103. geestelijke, 105. inhoud van een vaartuig, 106. vervoer. Verticaal: 1. vrouw van Abraham, 2. oude lengtemaat, 3. godin van de landbouw, 4. vereniging, 5. lus, 6. af korting van argentum, 7. stoomschip (afk.), 8. overblijfsel bij verbranding, 9. muzieknoot, 10. voorzetsel, 11. gem. in N.H., 12. vlaskam, 13. academische titel (afk.), 14. voegwoord, 17. on gaarne, 18. god der liefde, 19. boom der tropen, 22. dieventaal, 24. voeg woord, 26. welgevormd, 28. zuiver ge wicht, 30. dof, 31. verkeerd, 32. deel van de bijbel (afk.), 33. geluid van een ezel, 34. East-Nort-East (afk.), 36. gesloten, 38. voornaamwoord, 39. lidwoord, 41. dit was St. Nicolaas, 42. erger worden (van een ziekte), 44. Brits Zuid-Afrikaanse Kolonie door de Zambesi gescheiden, 46. af stand tussen twee steunpunten (bouwkunde), 48. snel lopen, 50. groot wijnglas, 52. karakter, 54. voet angel, 56. rivier in Italië, 57. afkor ting van selenium, 58. landbouw werktuig, 59. water in Friesland, 65. vogel, 68. soort hamer, 70. bijwoord, 72. boom, 73. nationaliteits-letterteken voor motorvoertuigen voor Chili, 74. zijtak Mississippi, 75. tarwe, 76. years (afk.), 77. rijkstelefoon (afk.), 78. be dorven, 80. merk, 82. voegwoord, 83. nobel, 84. republiek in Z. Amerika, 85. gierigaard, 86. meisjesnaam, 87. stenen opstap van een huis, 88. klink nageltjes, 89. ontgonnen land, 91. me taalhoudende delfstof, 92. broedplaats van vogels, 95. water in Utrecht, 97. kookvat, 99. afkorting van mangaan, 100. voorzetsel, 101. oude inhouds maat (afk.), 102. geheel de uwe (afk. Lat.), 103. familielid, 104. radio omroep (afk.). Wanneer U, moe van het pakj< maken een ogenblik poogt uit te rus ten, wanneer u zoekt naar een rijm woord voor een nog onvoltooid ge dicht, of wanneer u na het bezoek van de Goed'heilgman voldaan van sui kergoed en marsepein een uurtje van weldadige rust ondergaat bij de huiselijke haard, neemt dan uw toe vlucht tot de puzzlepagina van de Leidse Courant. Zij zal u ontspan ning brengen en doet u misschien een passend rijmwoord aan de hand. Voor de beste oplossingen worden bo vendien vijf echte banketstaven be schikbaar gesteld. Deze oplossingen moeten, zoals ge bruikelijk, vóór vrijdagmorgen binnen zijn bij de puzzelredaktie van dit blad. Tegen die tijd zal zelfs degeen, die door de Sint het best van suikergoed voorzien is, weer het water in de mond lopen bij het zien van een ban- ketstaaf. OPLOSSING. Horizontaal: 1. kornak, 6. lel, 8. overal, 13. salade, 14. allure, 15. Mr, 17. ton, 18. gek, 20. mug, 21. s.s., 22. men, 24. filet, 26. bos, 27. Eger, 18. profiel, 30. gene, 31. ras, 32, dra, 33. Nes, 35. nar, 36. grond, 38. Putte, 40. allee, 42. Segre, 44. enge!, 47. Emma, 48. Lee, 49. anti, 50. knaap, 52. Demer, 54. gelag, 56. keper, 58. koper, 60. esp, 62. lok, 64. dal, 65. als, 67. eten, 68. terrein, 71. klei, 72. rok, 74. negen, 76. per, 77. Dr, 78, vos, 80. pol, 81. ook, 83. ne, 84. marine, 85. derrie, 87. ruiter, 88. Lee, 89. entree. Verticaal: 1. kommer, 2. Rs, 3. nat, 4 aloë, 5. kan, 66. legio, 7. lakei, 8. olm, 9. vuur, 10. erg, 11. re, 12. Los ser, 16. regaal, 19. elft, 21. sonate, 23. nes, 24. frans, 25. tenue, 26. ben, 28. pro, 29. Let, 32. drempel, 34. stengel, 36. gemak, 37. deler, 38. preek, 39. enter, 40. alk, 41. Lea, 43. gem, 45. gil, 46. log, 51. nestor, 52. deken, 53. Rodin, 55. alleen, 57. pot, 59. Pan, 60. eerder, 61. pek, 63. ergo, 65. alp, 66. sirene, 69. repel, 70. Eelde, 73. vore, 75. Born, 78. vat, 79. sir, 81. ore, 82. kit, 84. mi, 86. er. Vrouwe Fortuna heeft beslist: De taart, die we de vorige week uitloofden, werd gewonnen door Jan Bisschop, Overtocht C 19, Bodegraven. Het sieraad komt in het bezit van R. Feld, Donkersteeg 12a te Leiden en het boek is voor H. van der Burg, Aohterzeeweg 5 te Noordwijk-Bin- nen. De prijzen zullen toegestuurd worden. VERDUBBELING WEGDEK RIJKS WEG HAARLEM—VELSEN AANBESTEED. De rijkswaterstaat te Haarlem heeft aanbesteed de verdubbeling van het wegdek SlaperdijkHofgeest van rijksweg nr. 9 HaarlemVelsen, een gedeelte van ongeveer twee kilometer, dat de verbinding vormt tussen de Velser tunnel en Haarlem. Laagste inschrijfster was de firma A. Kraal uit Utredht voor 1.192.000. huisapotheek horen Witte Kruis-poeders tegen de pijntjes van elke dag. Wilt» Kruispoeders in huis houden de dokter uil huist ivun; kruis (Advertentie;. (Vervolgverhaal). Het kleine vluchtelingetje schrok van die spontane omarming van die vreem de mevrouw en begon opeens hard te huilen. Moeder had er al spijt van en toch.... ze had het zo goed bedoeld. Gelukkig had ze In haar tas een stukje speelgoed en nog wel de muis, die Har- rie op zijn verjaardag van oma gekre gen had. Ze nam dus de muis, draaide hem op en liet hem zo over de grond tippelen. De andere kinderen, ook in de kamer aanwezig, stonden er in een kringetje omheen en hadden het groot ste plezier. Moeder deed het nog eens en toen hielden de traantjes op. De zuster van het Rode Kruis, die al die tijd met vader had staan praten, kwam er nu ook bij staan. Ze gaf aan moeder een kaartje waarop z-'n naam stond: Iztwann. Met verwonderde ogen bekeek moeder die moeilijke naam: Iztwann. Gek toch, in haar gedachten had ze het jongetje steeds maar Harrie genoemd en er niet bij gedacht dat een Hon gaars kind, toch ook een Hongaarse naam heeft. Toen moeder dan ook z'n naam noemde keek hij haar met z'n grote bruine ogen, die nog nat waren van het huilen, aan. Ze gaf hem de muis in z'n kleine knuistjes en nam hem aan de hand mee de kamer uit. De zuster, die een paar woordjes Hon gaars kende zei hem goedendag en toen moest ze zich weer met een volgend kind bezig houden. Het allermoeilijkst voor vader en moeder was dat de kleine Iztwann geen woord Nederlands verstond. Ze begon nen dan ook dadelijk met hem de een voudigste woorden voor te zeggen. Op de muis wijzend zei moeder: m-ui-s. Ze gingen naar de auto en toen was het weer: au-to. Onderweg stapten ze even uit om een kop koffie te drinken. Izt wann kreeg een bekertje melk en weer was het: m-el-k. „Och moeder, laten we ons nog maar niet te druk maken, als hij bij de andere kinderen is, gaat dat vanzelf. Nu leer je Roosje en hem samen de namen van de dingen, dat is wel zo gemakkelijk". Nou, moeder vond het nog niet zo gemakkelijk, 't Leek haar een hele op gave. Maar toch vader had inderdaad gelijk. Ze zou er met de hulp van de kinderen thuis best komen. Vooral Leni en Lia zouden zich wel veel met hem bemoeien. „Een fijne jongen was het", vond moeder, toen ze hem zo eens bekeek terwijl hij een koekje zat op te peuze len. Onderwijl vertelde vader wat hij van de Rode Kruis-zuster over hem ge hoord had. Z'n vader was gesneuveld en z'n moeder lag met zware brand wonden in een ziekenhuis. Of hij nog broertjes of zusies had wist de zuster niet maar in elk geval zou ze aan de zieke moeder berichten dat haar zoon tje Iztwann een goed tehuis gevonden had. Met tranen in de ogen had moeder het trieste verhaal aangehoord, 't Was toch ook zielig. Een rukje aan haar arm deed haar opkijken: „M-au-s", riep het kleine jochie verheugd, terwijl hij de muis, opgedraaid, over de grond liet trippe len. „O heerlijke schat" riep moeder en tilde hem op haar schoot om hem te liefkozen. Zie je wel hij leert het al" riep vader verheugd. „Maar we zullen eens op stappen anders zijn we niet voor don ker thuis". Ze stapten weer in de auto en gingen huiswaarts. Onderweg zei Iztwann niet veel. HIJ leunde wat tegen moeder aan en door het gewiebel van de auto viel hij in slaap. Tegelijk dacht moeder er aan, dat hij de laatste dagen misschien veel slaap was te kort ge komen. Ret was al schemerig toen de auto voor het Heidehuis stopte. Het kleine Hongaartje sliep nog vast. Va der nam het in zijn sterke armen en droeg hem voorzichtig naar binnen. Tante Liesje zat al met de hele kinder schaar te eten. Ze waren druk geweest en nog was het rumoerig aan tafel: maar toén vader met het slapende kind in zijn armen binnen kwam, was het opeens doodstil. Doch dat duurde maar even en toen kwamen de vragen los. Het geluid van de ho,<*e kinderstemmen maakte het kind wakker. „Hier is nu Iztwann, jullie nieuwe broertje", zei vader toen hij het jochie op een stoel zette. „Wat een rare naam" vonden ze al lemaal. „Zeg het nog eens vader", wou Lia weten. Nu volgde weer een huilbui, toen ze allemaal zo dicht om hem heen ston den. Tante Liesje duwde ze echter al lemaal weer op hun plaats aan tafel en terwijl moeder z'n jasje uit deed, maak te ze een fijne boterham met jam voor hem klaar en toen was alle verdriet weer gauw over. De hoge bijzetstoel van Harry werd weer aan tafel gezet en even later troonde Iztwann, nadat moeder z'n handjes goed gewassen had. aan de ta fel, alsof hij er altijd al bij gehoord had. Hij begon warempel al een paar woordjes te brabbelen, maar niemand verstond er iets van. „Moeder, mag hij nu in Harrie's bedje slapen? Krijgt hij nu de nieuwe spoortrein van Harrie? Mag hij de kle ren van Harrie aan?" Allemaal vragen, die ze om beurten deden en waarop moeder lachend de handen voor de oren hield. „Hoor eens, niet allemaal tegelijk. We beschouwen hem nu als een nieuwe Harrie en hij krijgt alles van hem, ten minste als de kleertjes passen, maar dat denk ik wel. Verder moeten Jullie er aan denken, dat het kind jullie niet verstaat, dus we moeten allemaal ons best doen om geduld met hem te heb ben. We zullen de woordjes heel lang zaam moeten voorzeggen". (Wordt vervolgd). ONS KNUTSELHOEKJE. We hebben ons de laatste weken steeds bezig gehouden met het maken van surprises en cadeautjes voor Sint Nicolaas. Vandaag gaan we eens ver der'kijken en dan weten we dat achter het Sinterklaasfeest het grote feest van Kerstmis schittert. We weten ook dat we aanstaande zondag de eerste zondag van het kerkelijk jaar hebben en dat daarmee de Advent begint, dat wil zeg gen de voorbereiding op het Kerstfeest. We willen allemaal mee doen aan die voorbereiding op het Kerstfeest en daarom maken we vandaag nog, een Adventskrans. We hebben daarvoor nodig een niet al te grote hoepel, liefst van hout. We halen uit de tuin wat klimopranken of wat nog mooier is, wat dennegroen en winden dat netjes en gelijkmatig om de hoepel. Nu vragen we aan moeder paars lint en hangen dan de krans met vier paarse linten midden in de h"Js- kamer en daartussen vier kaarsen, die we op een kaarsenhouder*je gemakke lijk in het hout prikken. Op iedere zon dag in de Advent gaat er nu één kaars meer branden, zodat op de vierde zon dag de kaarten alle vier aangestoken zijn. Het wordt dus al lichter en lich ter, hoe meer we Kerstmis naderen. Terwijl de kaarsen branden, zingen we een kerstl'ed^e of vertelt vader of moeder al iets over het grote kerstge beuren. Fla, Nel en Rift v. d. Hulst Voorscho ten. Als ik het goed begrepen heb. heeft Fia het verhaaltje gemaakt en ook de aardige tekening er bij. Ik zou wel eens willen weten of het echt gebeurd is, ON8 AAPJE. We hebben een aapje en het heet Jim- mie. Het is een heel lief diertje. Eens toen Sjanneke en Sjaak naar tante gin gen hadden ze het meegenomen want het aapje vergeten ze nooit. Verleden jaar had vader een mand voor hem ge maakt en daarin mocht hij mee. Ze zwaaiden vader en moeder goedendag en daar gingen ze. Toen ze in Eindho ven aankwamen kwam tante al aan lopen om hen te verwelkomen. Zij gingen al gauw in de tuin spelen terwijl tante op de bank zat te lezen. De aap kreeg een plaats in het hoekje van de tuin maar natuurlijk had hij al gauw een apenstreek uitgehaald zoals altijd wanneer hij bij iemand anders is. Heel stilletjes, zonder dat iemand het zag. sprong hij achter op een stoel. Van de stoel op het kozijn en daarna zat hij in het openstaande raam. En toen ge beurde het. Hij pakte de mooie vaas met bloemen en goot het water over het hoofd van oom, die gillend opvloog. Tante kreeg alle roosjes op haar hoofd. Ze waren allebei boos. want tante dacht dat oom het deed en oom dacht dat tante het gedaan had. De aap had zich, heel verstandig verbprgen. Des avonds ginoen ze naar huis, maar ze vertelden niets aan moeder anders kreeg Jimmie geen nootjes. Loesje en Willie Datema, Voorhout maakten ieder een verhaaltje. Loesje moet het eerst maar eens vertellen: NAAR DE SPEELTUIN. Het was vandaag mooi weer en moe der riep de kinderen Marijke, Martien en Lida om vlug op te staan. „Het is al haast acht uur", riep moe der er nog bij. De kinderen gingen zich vlug was sen en aankleden en dan baden ze sa men hun morgengebed. In die tijd heeft moeder de boter hammen al klaar gemaakt. Onder het eten zegt moeder: „Als Jullie vlug de boterhammen eten gaan we vandaag naar de speeltuin". De kinderen dansten van pret en aten gauw hun brood op. Samen ruimden ze tafel af, wasten de vaat en toen gingen ze lopen naar de speeltuin, want het was niet zo ver. Er was ook een café bij. Ze gingen eerst een poosde schommelen en daarna op een fijne glijbaan. Het was onderde- hand al twaalf uur geworden en ze kre gen trek In hun boterham. Ze gingen dus eerst eten en speelden toen nog de hele middag in de speeltuin. Het werd tijd om naar huis te gaan. Het was een fijne middag geweest. Willie vertelt over: ELSJE'S VERJAARDAG. „Elsje het is zeven uur. Opstaan kindje!" riep moeder aan de trap. „O ja, ik ben vandaag jarig", dacht Elsje en vlug kleedde ze zich aan. Toen ze beneden kwam, zag ze de tafel al gedekt staan en vader en moeder zaten al op haar te wachten. Ze feli citeerden hun dochtertje en gingen toen naar een andere kamer. Daarna kwamen ze terug met ieder een pakje in de hand. „Wat zou daar wel in zitten?" docht Elsje nieuwsgierig. Eerst het pakje van moeder. Weet je wat daar in zat? Een prachtige mamapop. Toen maakte ze het pakje van papa open en daar zat een mooi étui in. Wat was ze blij. Dan send liep ze om de tafel. Op school vier de ze ook feest en om vier uur moch ten haar vriendinnetjes komen spelen. Ze mochten ook blijven eten. Om acht uur mocht Elsje haar vriendinnen weg brengen en toen mocht ze tot negen uur opblijven. Ze droomde nog van die heerlijke dag. Thea Klink, R.veen. Gezellig Thea dat je ons weer eens met een briefje ver raste. De oplossing was ook goed en je verhaaltje volgt hierachter. HAAR EIGEN SCHULD. 't Was op een morgen in de vacantie een weekje wilde komen logeren en ze mocht haar vriendinnetje meebrengen. Nou Ansje wou wel en ze holde naar Anja. Ze liet de brief lezen en Anja maakte een dolle sprong. In die brief vroeg tante ook of ze kastanjes wilde meebrengen voor haar dochtertje Fietje. Zo gingen ze 's middags naar 't bos om kastanjes te zoeken. Na een paar uren te hebben gezocht, hadden ze er bijna honderd gevonden. Toen vroeg Ansje: „zullen we verstoppertje gaan spelen?" „Goed", zei Ansje. „Ik zal wel aftellen", en Anja be gon al. Zo kwam het dat Ansje moest staan. ,,Nu kan ik lekker alle kastanjes meenemen en dan geef ik ze morgen aan Fietje", dach Anja en ze ging met de doos naar huis. Ansje had onder tussen tot honderd geteld en ging zoe ken. Toen zij bijna 1 y7 uur gezocht had, zou ze naar huis gaan,' maar ze zag geen bekende weg. Ze werd moe en ging aan de voet van een boom zitten, al waar ze gauw insliep. Ondertussen was haar moeder naar Anja gegaan en had gevraagd waar Ansje was. Toen vertelde Anja alles. De beide vaders gingen zoeken en na een goed half uur gezocht te hebben vonden ze haar onder de boom. De vaders schud den haar wakker en namen haar gauw mee naar huis. Anja moest voor straf alle kastanjes aan Ansje geven en ze mocht niet mee naar tante. Het was haar eigen schuld. Mien Opdam, Oud-Ade. Maar Mien- tje wat een groot vel papier en dan maar 1 regeltje er op. Kan ik de vol Tineke van Latum, Leiden. Wat heb laasverhaal. jij je best gedaan op je briefje, 't Ziet er keurig uit met die mooie tekenin gen. Renee van Dam, Katwijk. Weer zo'n groot vel papier met maar alleen de oplossing. Ik vind het altijd zo prettig wanneer er een klein briefje bij is. DE PECHDAG VAN ZWARTE PIET. „Ik vandaag alweer pech heb", zucht te zwarte Piet, toen hij met z'n beste rode fluwelen broek aan een haak van de schoorsteen bleef hangen. „Ik voorzichtig ldfepeuteren, anders scheur komt", mompelde hij zacht. Maar hoe voorzichtig hij zich ook keerde of wendde, hij kwam niet los en Sint Ni colaas stond op het volgende dak op hem te wachten. Ze hadden reuze haast. Ginds in die grote zaal stonden twee honderd kinderen op hen te wachten. Je kon ze hier al horen zingen. De goede oude Sint wenkte hem om te kommen. Nou, vooruit dan maar. „Rang, oef" loa was hij. Hij keek eens achterom en zag tot zijn grote schrik, dat er een flinke lap aan zijn broek hing te wapperen. Wat nu te doen? Sint Nicolaas floot op zijn fluitje en dan was 't mis hoor. „Wat moest jij zo lang bij die schoor steen doen?" vroeg de Sint streng. ,,Ik mijn broek gescheurd heb, ik vast zat", en tegelijk draaide hij zich om. De heilige man moest inwendig lachen, 't was ook zo'n mal gezicht en hij, die overal raad op wist haalde een rolletje plakband uit z'n zak en plakte de scheu ren keurig dicht terwijl Piet voorover gebogen angstig stond te wachten. En nu vooruit!" Tegelijk stapte Sint Nicolaas op z'n paard. Piet nam nu heel voorzichtig met de hand op de scheur een sprongetje en samen reden ze ver der, „O, kom toch eens kijken, wat er in mijn schoentje zit!", klonk het de ves tibule in, waar de Sint en Piet nu klaar stonden om binnen te gaan. „Boek nog buiten liggen", zei Piet en rende terug om het boek te halen. Hij moest een grote draaideur door en in de haast knelde de prachtige witte veer van zijn muts. in de deur en brak af. „Rakkerdedlesi. weer pech hebben", en beteuterd bekeek Piet het stompje dat nog od zijn muts stond. „Sint Nicolaasje kom maar binnen met je knecht!", juichten de kinderen toen de deur al op een kiertje open ging. Nu stond Piet weer te dralen zo kon hij immers niet binnengaan. Maar op eens begonnen zijn donkere ogen te rol len en zijn witte tanden te schitteren. Hij greep een bont gekleurd tafel kleedje, draaide dat als een tulband om zijn zwarte krullebol en ging stralend achter Sint Nicolaas aan, de zaal bln- Allemaal een heel prettig Sint Nico- laasfeest. Dag kinders. TANTE JO en OOM TOON. (77)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11