Hongaarse vluchtelingen brachten bezoek aan het paleis te Soestdijk Velen schakelen over op propaangas Koningin en Prins bij première van een bewogen oorlogstoneel WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 NIET MEER DAN 2000 Min. Klompé door Sint Nicolaas geëerd Op de foto ziet men H. M. de Ko ningin, die met de deputatie en en kele leden van het Rode Kruis het défilé van de bussen gade slaat. De Nederlandse regering heeft be sloten, het maximum aantal Hongaar se vluchtelingen, dat blijvend in ons land zal worden gehuisvest, op 2000 te handhaven. Er zullen nog 3000 vluchtelingen worden toegelaten, wanneer vaststaat dat deze binnen korte tijd door an dere landen zullen worden overgeno men. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. Marga Klompé, heeft gisteravond temidden van ruim 600 Hongaarse vluchtelingen in de Utrechtse Jaarbeurshallen het Sint Nicolaasifeest gevierd. Sint Nicolaas, die de Hongaarse taal voortreffelijk 'beheerst, bood baar mede namens de Hongaren een fraai boeket bloemen in de Hongaarse kleuren aan. Een langdurend en donderend applaus van de Hongaren getuigde' van hun grote instemming met de dank, die Sint Nicolaas namens hen aan mej. Klom pé overbracht. Ontroerd dankte mi- rister Klompé. Zij wilde in deze hulde een bewijs van dankbaarheid zien niet alleen voor zichzelf, maar voor allen die zich de laatste weken voor de Hongaarse vluchtelingen heb ben ingespannen. Stroom geschenken. Sint Nicolaas had voor de gewes telijke commandant van het Rode Kruis, dr. A. Vrij landt, de kolonne- commandant van het Utrechtse Rode Kruis, dr. J. G. Herschel en de direc teur van de Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit ook surprises meegebracht, die dankbaar werden aanvaard. Het personeel van de Jaarbeurs, het Rode Kruis en de stichting Stads- ontspanning Utreoht, dat voor de der de maal dit feest organiseerde, had ook nu weer van het bedrijfsleven honderden geschenken ontvangen om dit Sint Nicolaasfeest tot een onver getelijk gebeuren te maken. Voor ruim 75.000 aan Sint Nicolaas- ca-d-eau's zijn niu aan de drie trans porten uitgereikt. Ditmaal waren er vooral veel kleren. Kinderen kregen truitjes, trainingspakken, winterman- teltj-es, poppen en speelballen. Voor d>e mannen waren er vesten en truien, overhemden en dassen, sjaals en zak doeken en voor de vrouwen nylons, jurken, lingerie, shawls, overgooiers en toiletartikelen. Tot bij middernacht zijn Rode Kruis-zusters en B.B.-per- soneel bezig geweest de rijkdom aan geschenken uit te delen. Soestdijk en Zandvoort. De vrijheidsvlag, dde een jonge vrij heidsstrijder de vorige week de ko ningin aanbood, toen zij een bezoek bracht aan het vluchtelingencentruim in de Utrechtse Jaarbeurshallen, wap perde gistermiddag op het bordes van het paleis Soestdijk, gedurende de tijd dat acht bussen met ongeveer drie honderd Hongaarse vluchtelingen 'n rondrit door de provincie Utreoht maakten en o.m. een bezoek brachten aan het paleis Soestdijk. Niet allen konden de koningin per soonlijk begroeten, maar een zestal Hongaarse vluchtelingen mocht met de chef-tolk, de heer Tarnoczi, uit de bus stappen en de landsvrouwe de hand drukken. Koningin Juliana was in gezelschap van prinses Margriet. Zij onderhield zich ongeveer een kwartier met de deputatie en liet ook de Hongaarse pater Radanayi en de Hongaarse predikant Tuski aan zich voorstellen. „Eljen, el jen" riepen de Hongaarse vluchtelingen, waarmee ze bedoelen: „Lange leve de konining". Zij ver drongen zich voor de ruiten van de •bus en waren doodstil, toen een aan tal van hen zich met de koningin onderhield. Gistermorgen heeft een andere groep Hongaarse vluchtelingen een bezoek gebracht aan Zandvoort, waar velen van hen voor het eerst de zee sen passeerde, dacht men de zee al te zien, maar de verbazing werd enorm, toen men over de Zandvoortse boulevard reed. Protesten. Naar aanleiding van de gebeur tenissen in Hongarije heeft de „Ge zinsraad" te 's Gravenhage een adres gezonden aan de Raad van Ministers, waarin geprotesteerd wordt tegen het onmenselijk optreden van de Russi sche troepen in Hongarije en waarin aangedrongen wordt, dat Nederland zich openlijk zal stellen achter ieder verantwoord te achten initiatief, waarmee beëindiging van de depor taties en hereniging van de Hongaar se gezinnen wordt beoogd. In de gistermiddag gehouden ver gaderingen van de provinciale staten van Noord-Holland, hébben de frac ties der democratische partijen een protest-verklaring afgelegd, tegen de gebeurtenissen in Hongarije. De fracties hebben met grote ver ontwaardiging kennis genomen van de reacties van de communistische woordvoerder in verschillende ver tegenwoordigende lichamen hier te lande. Zij zijn van oordeel, dat de communistische partij zich daarmee meer dan ooit buiten democratisch Nederland heeft geplaatst, en stellen zagen. Allen waren verrukt over deze voor daaraan de passende consequeq- tocht. Toen men de Vinkeveense plas- ties te verbinden. Nu benzinetekort dreigt: Het dreigend benzinetekort maakt eniging, zijn de bij de L.P.G.-Vereni de mogelijkheid van het gebruik van L.P.G. (vloeibaar propaangas) als brandstof voor automobielen ineens bijzonder actueel. Een Bussumse ga- garagehouder heeft dit ingezien: hij heeft een deel van zijn werkplaats in allerijl ingericht voor het inbouwen van de voor deze brandstof nodige tanks en installaties. Vandaag kan hij met seriewerk beginnen, dat wil zeggen: met ingang van vandaag kan hij elke zeven uur twee automobielen voor 't rijden op propaangas geschikt maken. Hij begint morgen zijn eigen huur wagens en voor de verkoop bestem de tweede-hands auto's om te bou wen, doch hij heeft tevens al orders van verscheidene particulieren en van autoverhuurders. Ook bij andere bedrijven, die pro- paangas-instalaties leveren, is het aantal orders met sprongen omhoog gegaan, sinds de maatregel die ben zinebeperking beoogt werd afgekon digd. Het zijn vooral verhuurders van automobielen zonder chauffeur (die hun verhuur op zondag enorm zien teruglopen), die willen over schakelen op L.P.G.maar ook parti culieren kloppen bij deze bedrijven aan. Volgens de heer C. W. Stants, advi seur van de Nederlandse L.P.G.-Ver- GROOTSTE RADARPROJECT V.D.WERELD I 0E RAOAR-INSTALLATIE VD. WATERWEG Op 30 november a.s. zal Prins Bernhard de radar-installatie van de Wa terweg openen. Daarmede zal ons land het grootste radarproject dat in wer king is bezitten. Het gehele gebied van Hoek van Holland tot Rotterdam zal door de radar bestreken worden. Van drie mijl buiten de kust tot in Rot terdam toe zal men de schepen m het waarnemingsgebied van de radar hebben. De basis van het gehele project zijn 7 radarstations van ca. 16 m. hoogte. Hoek van Holland bezit 4 radarschermen en de andere posten elk twee. De loods aan boord van een schip heeft de beschikking over een draagbare zend- en ontvanginstallatie zodat de radarstations in telefonische verbinding met de schepen zyn. Van de radarstations af zal men dan alle inlichtingen over de vaarroute en mogelijke obstakels aan het schip ver strekken. De totale kosten van het gehele project bedroegen ca. 4,7 miljoen gulden. Natuurlijk zal het niet mogelijk zijn om bij een zeer dichte mist zonder enige vertraging te varen maar bij een zicht van minder dan 1500 m. zal de scheepvaart ongehinderd voortgang kunnen vinden. De veiligheid van de scheepvaart is met deze radarinstallatie belangrijk verhoogd. ging aangesloten bedrijven echter niet in staat alle aanvragen vlot af te werken, vooral omdat zij niet in voldoende mate kunnen beschikken over de speciale tanks, die moeten zijn voorzien van een rijkskeur. De Bussumse garagehouder schijnt echter een fabrikant gevonden te heb ben, die deze tanks in grote aantallen kan leveren. Daar hij bovendien zijn bedrijf volledig op het inbouwen van installaties en tanks heeft ingericht, acht hij zich in staat in snel tempo zijn orders af te werken. Hij heeft een procédé gevonden, dat het mogelijk maaikt de auto eventueel ook weer op benzine te doen lopen, iets wat met de andere propaaninstal- laties niet zonder meer kan. In het Bussumse bedrijf wordt namelijk van de in de auto aanwezige carburator een zogenaamde Dix-carburator ge maakt, een kleine verbouwing, be staande uit het plaatsen van een plaatje, dat de benzine-inlaat af sluit. Door middel van een kraan kan men deze afsluiting weer ongedaan maken en de propaan-inlaat dichtep, zodat is overgeschakeld op de ben zinetank. Dit heeft het voordeel,, dat men, wanneer men eventueel niet tij dig aan propagaangas kan komen, zonder meer kan overschakelen op benzine. Propaangas biedt, behalve dat men voor een benzinetekort of verdere beperkende maatregelen niet meer hoeft te vrezen, nog als voordelen, dat de motor minder te lijden heeft en dat propaangas aanzienlijk goedko per is (het kost 19 cent per liter en „is goed" voor evenveel rij-kilome ters) dan benzine. Hier staat tegenover, dat de we genbelasting voor een op propaan gas rijdende auto 70 procent hoger is en, vermoedelijk in januari, zelfs 120 procent hoger wordt, een nadeel, dat echter minder zwaar gaat wegen naarmate men meer kilometers rijdt. Geen tekort. De heer Stants zeide ons aldus „Trouw" dat voor een tekort aan propaangas voorlopig niet hoeft te worden gevreesd. Slechts een onbe duidend percentage van de produk- tie wordt momenteel geconsumeerd door het vervoer. Het overgrote deel verdwijnt naar de gasfabrieken „en het is", aldus de heer Stants, „toch wel een beetje jammer, dat men thee zet en aardappels kookt op hon derd procent propaan". De propaanproducenten zullen er bovendien geen bezwaar tegen heb ben meer propaangas ten behoeve van het vervoer te leveren, aange zien hun dit meer opbtengt. De kosten van de ombouw van een auto tot „propaan-auto" variëren van 600 tot 1250 gulden. Pastoor Van Alphen Kanunnik De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot ka nunnik van het kathedrale kapittel de zeereerw. heer W. Chr. C. M. van Alphen, pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad te Den Haag. Pastoor Van Alphen werd geboren te Leiden 23 maart 1896, priesterge- wijd 14 juni 1919. Hij was achter eenvolgens kapelaan te Achthui zen, Amsterdam, Gouda, Den Haag en Rotterdam. 18 Maart 1939 volgde zijn pastoors-benoeming te Badhoe vedorp, en vervolgens te Den Haag (O. L. Vrouw van Goede Raad) van af 22 september 1945. Nieuwe regeling voor uitvoer bloembollen Het produktschap voor siergewas sen heeft een nieuw systeem van mi nimumprijzen voor de uitvoer van bloembollen en knolgewassen aan vaard. Men wil hierdoor dumping en goedkope na-aanbiedingen voorko men en meer stabiliteit op de buiten landse markten bereiken. Het systeem dat reeds als een ordening is vastgesteld, omvat mini- mum-prijzen van alle gangbare soor ten hyacinten, tulpen en narcissen, gerekend naar de maten van de bol len. NEDERLAND BETAALT MEE AAN HET V.N.-POLITIELEGER. Ter dekking van de kosten, verbon den aan het optreden van het politie leger der Verenigde Naties in Egypte heeft dr. Hammarskjoeld bij de al gemene vergadering der V.N. een voorlopig bedrag van tien miljoen dollar aangevraagd. De bedoeling is, dat de kosten worden omgeslagen over de 79 landen, welke deel uitma ken van de wereldorganisatie. Dit zal geschieden in verhouding tot het jaar lijkse contributie-percentage, dat elk land aan de V.N. betaalt.. Voor Ne derland betekent dit een bijdrage var rond 115.000 dollar voor de interna tionale politiemacht. Over het aangevraagde bedrag moet door de V.N. nog een beslissing wor den genomen. KRUISHERENKLOOSTER TE AMERSFOORT TOT PRIORAAT VERHEVEN. De magister-generaal en het defi- nitorium der Kruisheren-orde heb ben besloten om met ingang van 12 december a.s. het St. Helena-klooster te Amersfoort, kanoniek opgericht in 1947, te verheffen tot prioraat. Op 12 december a.s. zal het conventuaal kapittel van het klooster bijeenko men om haar eerste prior te kiezen. L. Noliet O.S.C., rector van het klooster, heeft als bouwheer van het St. Helenaklooster en het Constan- tijncollege, de voorbereidingen ge troffen voor het tot stand komen van deze nieuwe situatie. DR. J. SCHOUTEN LID VAN DE RAAD VAN STATE. Bij K.S. is met ingang van 1 decem ber 1956 benoemd tot lid van de Raad van State dr. J. Schouten te Rotterdam, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. ARKA HEEFT 20.000 LEDEN. Het kader van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenbond heeft gisteren te Utrecht vergaderd over een aantal problemen die onder meer de materiële- en rechtspositie van de ambtenaren betroffen. Tevens werd de propaganda actie afgesloten, die gedurende een drietal jaren is ont wikkeld met als doelstelling het be halen van 20.000 leden. Door de voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot, werd medegedeeld dat door het tot nu toe bereikte ledental van 20.645 dit streefcijfer rijkelijk is ge haald. „Het dagboek van Anne Frank" H.M. de Koningin en Prins Bern hard behoorden tot de toeschouwers, die gisteravond in het intieme nieu- me De la Mar Theater te Amster dam de Nederlandse première van „Het Dagboek van Anne Frank", ge speeld door de toneelgroep „Thea ter", hebben bijgewoond. Dat dit Arnhemse ensemble dc eerste voorstelling van de Neder landse vertaling van dit toneelstuk in de hoofdstad ten tonele voerde, gebeurde niet zonder reden. In Am sterdam staat nl het kantoorgebouw aan de Prinsengracht, in welks ach terhuis acht Joodse landgenoten het onderduikdrama hebben beleefd en waar de 13-jarige Anne Frank haar dagboek heeft bijgehouden van 12 ,t Ongeluk te Leeuwarden Toestand 2 gewonden is niet zorgwekkend De juiste toedracht van het onge val op de vliegibasis Leeuwarden, waarbij eergisteren vier militairen van die luchtdoelartillerie om het le ven zijn gekomen, is nog niet bekend, omdat de chauffeur, die een shock opliep, nog niet kan worden gehoord. De in het Sint Bonifatius-hospitaal opgenomen militairen, de dienstplich tige soldaten M. van Dijk uit Nieuwe Pekela en J. Broer uit Rotterdam, hebben vele verwondingen opgelopen en. slootwater binnengekregen; hun toestand is echter niet zorgwekkend. De overige inzittenden van de truck en nog vier militairen van de Lua, die bij de redding geassisteerd heb ben en daahbij water hebben -binnen gekregen, zijn voor observatie in het hospitaal op de vliegbasis opgeno- Op de foto zien we het Koninklijk paar en de burgemeester van Arn hem in de hal van het theater. juni 1942 tot 1 augustus 1944. Van deze acht personen heeft alleen de vader van Anne het leven er af ge bracht, nadat de acht onderduikers waren gearresteerd. Tegen kwart over acht arriveer den de Koningin en de Prins met enkele leden van de hofhouding in de hal van het theater waar zij wer den begroet door de burgemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser en dienst echtgenote. Grote ontroering. Na de uitvoering van het spel bleef een absolute stilte in de zaal hangen, slechts onderbroken door hier en daar een onderdrukt gesnik; er was geen huldiging en geen ap plaus voor de spelers. In tien taferelen, verbonden door gelezen fragmenten uit het dagboek, was het twee jaar du rende onderduikdrama met de kleine ruzies, de grote angsten der beide in de enkele zolder kamers van het achterhuis op gesloten gezinnen en met de voor de Amsterdammers zo be kende stadsgeluiden, alsmede met de heldendaden der moedi ge helpers, aan het oog van de talrijke autoriteiten en andere gasten ontrold. Het stuk eindig de, waar het dagboek van de 13-jarige Anne verder blanco bleef, nl. met de op de deur stompende Duitse politieman nen en met de terugkeer van vader Frank uit zijn gevangen schap in het verlaten huis. De Koningin en de Prins hebben zich na afloop van de voorstelling enige tijd onderhouden met de di recteur van „Theater", Robert de Vries, en de andere medewerkers. OtuitetA Cui&tetdea huuaelyfc ap in jVaatdwiJde^fiau^ Vanmorgen trouwden In de St. Victorparochie te Noo rdwijkerhout de heer Kees Warmerdam uit Lisse met mej. M. Geerlings. De heer Warmerdam heeft in zijn woonplaats een bestuursfunctie in de landelijke riiver- enigmg en daarom werd de huwelijksplechtigheid omlijst met hoefgetrappel. Foto: Het paar gaat door de poort van een nieuw leven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7