J Imam faymam Sfp Chefariiie,4 Scheep „Sempre Crescendo" na 125 jaar nog jong De Vikingen van Normandië versterkten volksgemeenschap WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 l/t HELPT SINT NICOLAAS! Op zijn verjaardag zou Sint Nico- laas de negentig beschermelingen van de zusters Carmelitessen graag met een cadeautje en wat snoepgoed verrassen. Hij doet daarom een be roep op alle kindervrienden uit Lei den en omgeving hem een handje te willen helpen. Moeder-Overste van het Carmelitessenklooster aan de Oude Vest zal iedere gift in dank aan nemen. Bij het glazenwassen gevallen. De 34-jarige glazenwasser van de „Cemsto", A. K„ wonende aan de Uiterstegracht, was gistermorgen om tien voor acht bezig met het wassen van de ramen in het schoolgebouw aan de Plesmanlaan, toen plotseling zijn ladder op de gladde vloer weg gleed. De man kwam te vallen en moest met enkele gebroken ribben in het Academisch Ziekenhuis wor den opgenomen. Gustav Mahler Gezelschap. Prof. mr. C. J. van Oven, hoogleraar aan de juridische faculteit van de Leidse Universiteit, heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in de be stuursraad van de Nederlandse af deling van het Internationale Gustav Mahler Gezelschap. 100 Jaar Cunera-stichting. Ter viering van het honderdjarig bestaan van de St. Cunera-stichting te Leiden wordt zaterdag a.s. na de pontificale H. Mis om 9 uur v.m. in de St. Petruskerk in het St. Li- dwinahuis aan de Zoeterwoudse Sin gel om half elf een plechtige bijeen- LEDENVERGADERING LEESZAAL „REUVENS". In die gisteravond onder voorzit terschap van mr. W. de Clercq gehou den algemene ledenvergadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", heeft de penningmeester, de heer M. Eek jr., een uitvoerige toelichting gegeven op de begroting voor het jaar 1957, welke sluit met een geraamd tekort van 70.210 te gen een geraamd tekort over 1956 van 17.925. Het grote verschil tussen beide posten moet worden verklaard uit het feit, dat in de begroting voor het komende jaar zijn opgenomen de kosten van een eventueel in een der buitenwijken te stichten filiaal, zowel van de bibliotheek voor volwassenen als van de jeugdbibliotheek. Deze kosten zijn gesteld op ruim ƒ41.000. Nadat enkele vragen waren ge steld en beantwoord, werd de be groting onveranderd goedgekeurd. De periodiek-aftredende leden van het dagelijks bestuur, mevrouw A. G. de Jong-Broers en de heren M. Eek jr. en J. Brouwer alsmede de heren F. Diemer, H. van Duyne, dr. K. Si mon Thomas, mr. P. J. Teebaal en K. Woudstra werden allen herkozen evenals de algemene leden, de he- rer* W. Blok, P. M. van Sermondt, J. L. C. de Wilde, H. van Wouden berg en W. Zwart. In de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer A. H. Huus- sen, die zich niet herkiesbaar stelde, zal nader worden voorzien, komst gehouden. Van half drie tot POTLOOD en GEEST No. 509. Horizontaal: 1. Java nse huisvogel, 4. kleefmiddel, 6. rang, 9. lengtemaat (afk.), 11. Europeaan, 12. lidwoord, 13. water in Friesland, 15. academische titel (afk.), 16. op gere gelde tijden terugkomend, 17. voor zetsel, 18. afkorting van selenium, 19. voegwoord (Fr.), 20. vaartuig, 22. mu zieknoot, 24. de gezamenlijke hoeveel heid, 25. munt in Polen, 27. boom. Verticaal: 1. afval van steen. 2. rund, 3. dorpsvertelling, 4. afkorting van gadalinium, 5. vermoeid, 7. voor zetsel, 8. deel van da bijbel (afk.), 10. gemeenschappelijke weidie, 12. smalle laan, 14. tijdrekening, 15. spijs- tafel, 19. telwoord, 20. afkorting van alinea, 21. Katholieke encyclopedie (afk.), 23. bekend dier, 24. meisjes- narm, 25. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 508. Horizontaal: 1. prime, 5. Ali, 6. Ols, 8. pr., 9. Oss, 11. os, 13. een, 15. oma, 16. Eelde, 17. eng, 19. ree, 21. Ra, 22. dol, 24. St., 25. dar, 27. ent, 29. salvo. Verticaal: 1. pl., 2. rio, 3. mos, 4. el, 5. are, 7. som, 8. Peter, 10. salto, 12. sajet, 14. neg, 15. oer, 18. rad, 20. Est, 22. dra, 23. lev., 26. as, 26. no. half vier recipieert het bestuur van de sti-chting. Voor de vluchtelingen. Wij vragen even uw aandacht voor een tentoonstelling van de handwer ken van mevr. WaalsSchlatmann, Rijnsburgerweg 143. Ieder jaar ver vaardigt mevr. Waals vele werken en werkjes, die op een tentoonstel ling worden verkocht, waarna de op brengst wordt bestemd voor pakket ten aan de stille armen. Dit jaar heeft mevr. Waals beslo ten een gedeelte van de inkomsten ter beschikking van de Hongaarse vluchtelingen te stellen; daarnaast wil zij natuurlijk ook de stille armen niet in de steek laten. Vandaag, morgen en overmorgen is haar huis aan de Rijnsburgerweg de gehele dag open om belangstellende bezoekers toe te laten. De handwer ken zullen verkocht en verloot wor den. SPIEKER. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. De arbeidsreserve (het aanbod) daalde over de periode van 12 t/m 17 november 1956 nog enigszins, n.l. van 180 tot 160. Gezien het feit, dat de daling in hoofdzaak het gevolg is van administratieve maatregelen afvoering kan hieraan geen reële betekenis worden toegekend. Duidelijk treedt de grote toename van de werkgelegenheid naar voren, vooral van de z.g. blijvende. De ves tiging van nieuwe bedrijven en de toegenomen productie in de bestaande bedrijven zijn hiervan de oorzaak. Jïïen analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerk loosheid 90, seizoenwerkloosheid 20 en overige vormen van werkloosheid 50. De vraag onderging geen wijzi ging en beliep 470, waarvan er 190 betrekking hadden op jeugdigen, 14 t.m. 18 jaar. De vraag naar jeugdig personeel is in vrijwel alle sectoren van het be drijfsleven nog altijd groot. Het aan bod is echter gering. Wellicht ten overvloede wordt nog maals gewezen op het spreekuur elke donderdagavond van 78 uur. Het aantal als werkloos gere gistreerde vrouwen bleef vrijwel ge lijk en bedroeg 95. Leidse Agenda WOENSDAG 28 NOVEMBER. Lissone-Lindeman, Filmavond, De Burcht, 8 uur nam. Rollei-voordracht door K. de Groot, Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Emigratie-filmavond, Den Burcht, 8 uur nam. K. O. Nieuw Ned. Toneelgez. „Detective-Story", Schouwburg, 8 uur nam. Lezing: dr. R. T- Zuidema: „400 jaar Ethnologie in Peru", Rijksmu seum v. Volkenkunde, 8 uur nam. Jubileum Pro Patria. Schietwed strijden te Katwijk; Taptoe Pieters kerkhof, half negen nam. Leidse postzegelverzamelaars. ,Baar- frankeerstempels". De Kleine Burcht. 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. 8.30 nam. St. Petruskerk. DONDERDAG 29 NOVEMBER. Jubileum „Pro Patria". Overdracht nieuwe uniformen, Pieterskerkhof. 10.30 uur v.m. Parade af te nemen door Z.K.H. Prins Bernhard, Stad huis, 12.20 v.m. ARKA-Leidcn. Gezellige avond na lof in de 'kapel Nieuwstraat 45 „Het Gulden Vlies". Aanvang lof te 8 uur nam. Kamer van Koophandel „Rijnland" Vergadering, Stationsweg 43, 2.30 u. nam. R.K. EHBO. „Peerke Donders". Ver volgcursus. Mariënpoelstraat 8 uur namiddag. VRIJDAG Oegstgeest. Filmavond paters van Cadier en Keer. „Lourdes en zijn wonderen". Parochiehuis 8 uur nam. ZATERDAG 1 DECEMBER. R.K. Instuif. Soosavond. Leonar- dushuis, Haagweg, 8 uur nam. Jubileum „St. Cunera". Receptie St. Lidwina, 11.30 v.m. PontiP- cale H. Mis door mgr. Jansen in St Petruskerk, 9 uur v.m. Leidse Vogelvrienden. Tentoonstel ling. Clubgebouw „Oosterkwartier". 1022 uur. „De Bonte Duif". Postduiventen- toonstelling „Bellevue" 611 u. nam. ZONDAG 2 DECEMBER. Leidse Vogelvrienden. Tentoonstel ling. Clubgebouw „Oosterkwartier" 1016 uur nam. „De Bonte Duif". Postduiventen- toonstelling „Bellevue" 106 u. nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807; Apotheek „Tot hulp der Mensheid" Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. „Het leven van Buddha in dt Kunst", Mus. v. Volkenkunde, Steen straat la. Tot 14 februari, geopend van 104 uur, zondags van 14 uur nam. „Start V". Sted. Mus. „De Laken hal" tot 10 december. Franse kunst voor K en O De Franse avond, die K. Co. gis teravond onder leiding van mevr. A. SpijkerBouuaert georganiseerd had, mocht zich in een zeer goede belang stelling verheugen, want de foyer van de Stadsgehoorzaal vertoonde slechts weinig open plaatsen, toen de inleid- ster te 8 uur haar beschouwing gaf over de film, waarmede de avond werd geopend. Het programma werd door de pau ze ook wat inhoud betreft geschei den en het eerste deel van de avond werd besteed aan de vroege kunst van Frankrijk. Beelden uit de beroemde kathedraal van Vezelay gaven een ontroerende indruk van vroege Franse beeldhouw kunst. In de Bourgondische tijd, rond dc 9de eeuw, werd deze kathedraal gebouwd, die kort na zijn opening ge deeltelijk door brand verwoest werd. Erst 4 eeuwen later is deze schade volledig hersteld en de afwijking in bouwstijl Romaans en Gothisch geeft dit verschil van eeuwen aan. Het middenschap is groter dan dat er massale Nötre Dame te Parijs en 200 kantelen, dikwijls geschraagd door kunstig uitgebeelde duivelskoppen, scheppen voor de belangstellende toe schouwer een niet uitgeput rakende bron van kunstgenot. Een stijlvol intermezjzo van enkele Leidse studenten, die met enige Fran se kruistochtl ieder en de sfeer van deze machtige kathedraal, het uit- ganspunt van de 2e en 3e kruistocht, onderstreepten, vormde de overgang naar de tweede en laatste film voor de pauze. Langs de graftombe der Franse koningen uit de Middeleeuwen leert men thans nog de ingetogen roep van die tijd: „Memento Mori" ver staan en de uiteenzetting van me- vrouw SpijkerBouuaert vooraf, was een welkome leidraad langs deze keurcollectie van vroeg-Franse sculpure. Na de pauze werd het boek der historie vele bladzijden omgeslagen; begonnen werd met een film van het werk van de Toulouse-Lautrec, de suhilder van het „fin de siècle". Via een muzikale reis door de eeuwen, werd de avond besloten met een film over de weefkunst van het Franse wandkleed. Studenten vieren muzikaal jubeljaar Viert dezer dagen het Leidse Stu- Studenten Corps het negentigjarig bestaan van zijn weerbaarheidsver eniging „Pro Patria", er is in Univer sitaire kringen te Leiden en ook onder de kunstminnende burgerij van de Sleutelstad reden tot het vieren van een ander jubileum, dat zijde lings verband houdt met het eerst genoemde feest. De liefde tot de toonkunst bracht enige leden van het Studenten-Ja gers-korps na de Tiendaagse Veld tocht bij elkaar en, terug in Leiden, besloten zij aan hun inmiddels ge rijpte olannen gestalte te geven. Op 8 december 1831 werd de oprichtings vergadering gehouden van een Stu denten Muziek Gezelschap „Sempre Crescendo". Sinds zijn geboorte neeft „Sempre" altijd de warme belang stelling genoten van burgers en stu denten. Voor de burgerij werden veel vuldig Armenconcerten gegeven en van de zijde der studenten was de be langstelling zelfs zo groot, dat ze on der geen beding een concert wilden missen en zij zelfs hun hond van het gebeuren wilden laten genieten. Honds. Hierop zouden tenminste de onlangs gevonden oude Sempre-wetten kun nen duiden, die verbieden met een hond of in bedronken of beschonken toestand de zaal te betreden. Op de concerten ging het gemoede lijk toe; en mag de gemoedelijkheid thans plaats hebben gemaakt voor de ernstige beoefening van de schone kunsten, het oude enthousiasme is gebleven. Laatste Berichten HERVATTING VAN SPOORWEG- VRACHTVERKEER TUSSEN HONGARIJE EN OOSTENRIJK. Radio-Boedapest meldt, dat het spoorwegvrachtverkeer tussen Hon garije en Oostenrijk is hervat. De eerste goederentreinen met levensmiddelen, kledingstukken en medicijnen voor de inwoners van Boedapest zijn aan het Oostenrijks- Hongaarse grensstation Hegyeshalom aangekomen. DE HONDERDDUIZEND VIEL BIJNA GEHEEL IN DE HOOFDSTAD Van de honderdduizend van de staatsloterij," gevallen op lot no. 2654, zijn vier series in de hoofdstad ver kocht. Een collectrice in Zuid had een half lot verkocht aan een klubje van een groot kantoor, yK lot via het loket en de rest in tientjes en twintigjes. in het centrum had een collecteur, die vier jaar geleden ook reeds uit een hoofdprijsserie had verkocht, dit keer een heel lot aan een kleine winkelier in het hartje van de Jordaan ver kocht. In Oost was de serie in „tien tjes" en „twintigjes' aan de man ge- En met dezelfde geestdrift gaat I bracht. En in West had een. collecteur men thans het vijf en twintigste lus trum vieren. Programma. Op vrijdag, 30 november, is er voor de leden van het orkest een diner, dat voorafgegaan wordt door een borrel. Om tien uur wordt het lus trum officieel geopend door de prae- ses van „Sempre", de heer J. H. Geertsema, waarna het Leidse Har- (Advertentie). Gisteravond sprak prof. Michel de Boüard van de universiteit van Caen in de serie winterlezingen van het rijksmuseum van Oudheden te Lei den over de „Vikingen in Normandië". De Middeleeuwse teksten verschaf fen ons weinig gegevens omtrent de vestiging der Noormannen in Nor mandië en over de geschiedenis van dit gewest gedurende de 19e eeuw. Het sohijnt echter wel, dat Nor mandië nog ongeveer een eeuw, nadat Rollo en zijn makkers zich er geves tigd hebben, vrij nauwe relaties met INSIGNES VOOR „FINANCIëN VAARDIGHEIDSPROEVEN". Gisteravond vond in de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" een speciale bijeenkomst plaats, georganiseerd door de Personeelsvereniging van de Rijks Belastingdiensten te Leiden „De Sleutelring". Het doel van deze avond was de uitreiking van diplo ma's en insignes aan hen, die heb ben voldaan aan de Financiën Vaar- digheidsproeven bestaande uit een aantal proeven op het gebied van de athletiek, zwemmen, wandelen enz. De voorzitter vari de Sleutelring, de heer W. van Lochem, opende de ze bijeenkomst met een woord van welkom speciaal aan de directeur van 's Rijks Belastingen te Utrecht, de heer H. J. Ploos van Amstel, die zich bereid had verklaard, de diploma's namens het Ministerie uit te reiken, de heer D. Schoorl, voorzitter van de Federatie van Personeelsverenigin gen, de heer J. J. P. Hut, personeels consulent van het Ministerie van Fi nanciën, vele hoofden van Leidse Be lastingdiensten en personeelschefs. Vervolgens sprak de heer J. J. P. Hut. Hij overhandigde namens het Ministerie van Financiën de diplo ma's aan de heer Ploos van Amstel, die ieder gelukwensende aan 6 dames en 28 heren het begeerde diploma uitreikte. De heer D. Schoorl reikte namens de Federatie van Personeelsvereni gingen aan alle deelnemers die een diploma ontvingen een draaginsigne uit. Door de hoofden van dienst was vorig jaar een wisselplaquette ge schonken bestemd voor de dienst, welke in verhouding tot de totale be. zetting het grootst aantal geslaagden opbracht. Vorig jaar werd deze ge wonnen door het personeel van het Ontvangkantoor der directe belastin gen. Dit jaar is de plaquette gewon nen door de inspectie der invoerrech ten en accijnzen. De heer W. R. Smits, hoofd van de landmeetkundige dienst alhier reikte met een van waarde ring voor sportbeoefening getuigen de toespraak de plaquette uit aan de heer L. H. Bodde Bouman, inspec teur der invoerrechten en accijnzen alhier. Van de Vinva-sportdagen 1955 en 1956 had de heer H. J. Devilee eni ge pakkende films gemaakt, die wer den vertoond. Vooral de prachtige beelden van het Hollandse landschap waardoor de wandeltocht werd ge maakt verdienen vermelding. Na de pauze vertoonde de heer Hut de film van de jaarlijkse Landelijke Sportdag te 's Hertogenbosch. Deze film was het werk van de cineasten H. J. Devilee en H. Trip- i pensee. 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare fniddelen helpen elkaar en.... doen wonderenf Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking moniegezelschap „De Post" een con- van de werking van verschillende genees- 1 eert aanbiedt. Óm elf uur wordt ver- middelen. De vier middelen verenigd in volgens in het archief der Sociëteit /•li a" il i „Minerva een tentoonstelling ge- Chefarine„4 - elk afzonderlijk al beroemd- i opendj gewijd aan de geschiedenis van werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook „sempre". Het muzikale hoogtepunt dan, wanneer andere middelen falen en van de reünistendag, op zondag 2 de- doen werkelijk wonderen I I cember, is een concert, dat bestaat uit 'r I werken, die ook op de oudste reper toires hebben gestaan, zoals de ouver ture tot „Le Vampyr" van P. Lind- paintner. Dit concert wordt gegeven in de grote zaal van de Sociëteit, evenals de Interacademiale, die maandag, 3 december des middags om drie uur een aanvang neemt. Dit programmapunt bestaat vrijwel al leen uit werken van klassieke mees ters. Het hoogtepunt. Het spreekt vanzelf, dat „Sempre Crescendo", dat altijd de medewer king heeft gehad van de grootste diri genten en musici, ook deze keer met een bijzonder concert naar vorën treedt. Door de „Camerata Academica", een orkest dat geheel bestaat uit do centen en leerlingen van het Salzbur- ger Mozarteum, zal aan de burgerij van Leiden en aan de Universitaire samenleving een Mozart-concert wor den aangeboden. Dit concert op vrij dagavond in de Stadsgehoorzaal zal onder leiding staan van prof. dr. B. Paumgartner, terwijl de 15 jaar oude pianist Gemot Sieber als solist op treedt. Het is de eerste maal, dat de Ca merata in Nederland optreedt en na de uitvoering vertrekken de leden weer direct ndar Salzburg. De Nederlandse Radio-Unie heeft belangstelling voor het optreden van het gezelschap. Op zaterdag 8 december tenslotte is er in de Kurzaal te Scheveningen een galaconcert, waar de première gegeven wordt van een fluitconcert, dat ir. H. Badings opdroeg aan de direkteur van „Sempre", de heer A. W. A. van Oordt. Na afloop vormt het Semper-bal een feestelijk besluit van dit muzikale jubileum. Leidse Universiteit in de zelfde coupures een serie aan voornamelijk kleine luiden verkocht. Lot nummer 2554 van de serie B is verkocht aan een speelklub in Har derwijk. Het is de derde maal bin nen drie jaar dat de honderdduizend in Harderwijk is gevallen. Het geld kwam in januari 1954 tweemaal daar terecht op loten van twee verschillen de series, die door twee agenten van de staatsloterij in Harderwijk waren verkocht. Het lot is nu verkocht door weer een ander agentschap te Har derwijk. OLYMPISCHE SPELEN. Scandinavië heeft aangehouden, maar na 1020 ongeveer begint het op te gaan in de cultuur van Noord-Frank rijk. Dit neemt niet weg, dat men in de Middeleeuwen, ja zelfs tot op de huidige dag, nog diep ingewortelde Scandinavische invloeden kan consta teren, zowel in plaats- en persoons namen als in. bepaalde spreekwijzen en in het bevolkingstype. Met het onderzoek der archaeologisehe gege vens is onlangs een begin gemaakt. Teksten uit het begin van de 11e eeuw vertonen ons Normandië nog, ondanks de geleidelijke assimilatie, als een vreemd lichaam in het Fran se koninkrijk. Aan de andere kant vindt men in het Middeleeuwse Normandië vrijwel geen enkele in stelling van Scandinavische oorsprong. Ten onrechte hebben sommige onder zoekers daaruit de gevolgtrekking gemaakt, dat de Vikingen er geen enkele blijvende invloed hebben uit geoefend. Nieuw leven. In het algemeen valt het op, dat de Scandinaviërs van de Vikingtijd zich steeds met groot gemak hebben aangepast aan de instellingen van de landen die door hen bezet of onder worpen zijn. Het vorstendom Kiëv is daar een goed voorbeeld van. De Vikingen waren sterke persoonlijk heden, die overal nieuw leven inge blazen hebben aan verzwakte volks gemeenschappen en bestaande instel lingen verjongd en verstevigd heb ben. Dat hebben zij ook in Norman dië gedaan. R.K. OPFNFARE LESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Ontwikkelingslectuur. Van Albada: Intelligentie en licha melijke gesteldheid; Apollo's reis door Nederland; Baruch: De oDvoe- ding in nieuwe banen; Bamm: Kleu rig tapijt van oude historie; Bérence; De Italiaanse Fr".v,,>""~r.ce: van den Berg: De leiders in het bedrijf; Beyen Klassieke en nieuwe schilderkunst; Bezembinder: Vra?en betreffende Geslaagd voor het Doet. ex. schei kunde de heer H. Kienhuis te Den Haag B.S. Na de wedstrijden van vandaag zag de officieuze punten-verdeling met inbegrip van de olympische rui ter wedstrijden te Stockholm er als volgt uit: 1. Ver. Staten 252 pnt.; 2. Rusland 184 pnt.; 3. Duitsland 65 pnt.; 4. Australië 64 pnt.; 5. Italië 57 prat.; 6. Zweden 54 pnt.; 7. Gr.-Brittannië 47^ pnt.; 8. Polen 35 pnt.; 9. Frank rijk 27 pnt.; 10. Hongarije 23 pnt.: 11. Finland 23 pnt.; 12. Canada 19 pnt.; 13. Tsj.-Slowakije 17 pnt.; 14. Iran 15 prat.; 15. Noorwegen 11 pnt.; 16. Korea 11 pnt.; 17 Argentinië 10 pnt.; 18. Brazilië 8 pnt.; 19. Nieuw Zeeland 7 pnt.; 20. Denemarken 7 pnt.; 21. Trinidad 7 pnt.; 22. Japan 6 pnt; 23 Zwitserland 5 pnt.; 24 IJs land 5 pnt.; 25. Chili 5 pnt.; 26. Griekenland 4 pnt.; 27. Bulgarije 4 punten; 28 Oostenrijk 4 punten; 29. Zuid-Slavië 3 pnt.; 30. Nigeria 2 pnt.; 31. Mexico 2 pnt; 32. Malakka 1 pnt.;" 33. Spanje 1 pnt.; 34. Zuid- Afrika 1 pnt.; 35. Roemenië 1 pnt. De medailleverdeling. De medaille-verdeling was als volgt. goud zilver brons Ver. Staten 18 14 6 Rusland 10 9 9 Zweden 4 11 Duitsland 2 6 1 Italië 2 3 4 Australië 2 2 6 Gr.-Brittannië 12 3 Frankrijk 112 Polen 111 Canada 111 Noorwegen 10 1 Tsj.-Slowakije 10 1 Brazilië 10 0 Nieuw Zeeland 10 0 Finland 0 14 Hongarije 0 1 1 Argentinië 0 10 Denemarken 0 10 IJsland 0 10 Chili 0 10 Iran 0 0 Korea 0 0 Zwitserland 0 0 Griekenland 0 0 Oostenrijk 0 0 Dvorak; Rutten: Inleiding tot de li teratuur; Rij kens: Theorie en prak tik van de wiret elirag; Smit en Post: Naar Rome; Soren Kierkegaard: Fragmenten uitgekozen en ingeleid door W. Leendertz; van de Ven: Het vrije beroep; Voldoening van de ar beid; Winsner: Sigrid Undset. Nederlandse romans Bruyn-Ouwehand: Liefde en lot; Carmiggelt: Vliegen vangen: VOORSCHOTEN Op 1 april 1955 besloot de raad overeenkomstig een voorstel van het R.K. Armbestuur een perceel grond aan te kopen, gelegen achter de R.K. Kleuterschool, en dit te bestemmen voor uitbreiding van het Burgemees ter Berhoutpark. Directe aanleiding tot deze aankoop was een verzoek van het R.K. Schoolbestuur om in het belang van de veiligheid van de leer lingen van de R.K. Kleuterschool aan de Leidseweg een uitgang via menselijke verhoudingen; de Casto: Doolaard: Het land achter Gods rug; het Burgemeester Berkhoutpark te rip wprpirtkaart van dp hrvneer: Che- van Eemlandt: Afrikaanse Venus: Fa- I matpn Vnnr nitv->rpiriincr Vipt narir De wereldkaart van de honger; Che- nu: De arbeid; de Coo: De boer in de kunst; De dijken; Dondeyne: De zin der wijsgerige studie in de vor ming tot het priesterschap; van Dom- fci'-r.g: Wa'.fer Rutt^Pim en het begin sel: Dorgelo: Medelspoorwegbouw vandaag; Euwe en Muhring: Zo leert U goed schaken; Evers: Muziekopvoe- ding op de lsjg-ere srhcol; Oartmenn: Vlucht in de ruimte; Gradmann: Bouwstijlen: idem: Meubelstijlen; Hahn: Pius XII en de internationale vraagstukken; Hanselmann: Zorgen kinderen; Herwig: Ik kan planten en bloemen in huis verzorgen; Ik kan grootbrengen; Kan het zo op de BLO? Koning: Levend ballet; Labourdette: De erfzonde en de oorsprong van de mens; Linschoten: Psychische moei lijkheden; Lippe: Chirurg achter bam boe; Meester der Italiaanse vertel kunst; Meyers: Erfrecht; Müller-Eck- hard: Kinder on vragen begrni; Oege- ma van der Wal: Proeven ener theo retische kleurenpsychologie; Onder de -luifel; Over Dostojewski; Van Peiirsch: Riskante filosofie; Plato: Applogie Crito Euthyphdo; van de Pol: Het wereldprotestantisme; van Praag: Beknopte geschiedenis van de Spaanse letterkunde dl. 1; Prein: De i Maaltijd des Heren; Prick van Wely: van Eemlandt: Afrikaanse Venus; Fa- bricius: Setoewo, de tijger: van Goe- ree: De wilde waan; de Graaff: Wer kend wacht ik; van der Hoogte: Huis in de nacht; Knap: Bent U ook van gisteren?; Maaskant: Stad op stelten; van der Molen en Valk: Na mij me vrouw; Nebben: Het kind van de Sparrehorst. Vertaalde romans. Arnothy: Gods molens; Bauer: De witte hel; Dostojewski: De jongeling; Edwards: De onzichtbare vijand; Fal- lade: Kleine man wil vooruit; Fon- seca: Ivoren toren; de Greeff: Mr. Maurie, rechter; Grouscard: Vlucht in Parijs; Habe: Naspel; Holesch: Ru- ta de hond; Mathi: Als de sperwer maar niet komt; van der Post: Fla- mingoveer; Rachmanowa: De rivale van de czarina; Schoonover: De rare maken. Voor uitbreiding van het park en de aanleg van een verbindingsweg, waarmede op eenvoudige wijze aan het verzoek van het R.K. School bestuur kan worden tegemoet geko men, zal blijkens een kostenbegro- ting een bedrag van 1.150.— beno digd zijn. B. en W. stellen de raad voor dit crediet beschikbaar te stel len. 4F PMPM MN DEN HUN In de Emmalaan, ter hoogte van Varossieau en Cie N.V., was dins dagmiddag omstreeks 3.30 uur een expediteur van Van Gend en Loos bezig om vaten te lossen. Als ge woonlijk rolt men de vaten van de laadbak af en laat men ze op een autoband vallen, zonder dat zich hierbij moeilijkheden voordoen. Eïft&ÏSiï Z0 graag; Turn- Maar dit keer stuitte een der vaten van de band terug en rolde de weg over, juist op het momern dat de buil: De gulden reis. Engelse romans. Dickson Carr: The third bullet; idem: Captain Cut-Throat; Queen: The door between; idem: the french powder mystery; idem: The murderer is a fox. wielrijdster, mej. N. de B., passeer de. Het vat rolde tegen het voor wiel van haar rijwiel, waardoor zij kwam te vallen en zich o.a. aan haar linker knie ernstig bezeerde. Bovendien werd haar kleding be schadigd, evenals haar fiets.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2