DE AUTO-LOZE ZONDAG REDDE MINSTENS HALF DOZIJN NEDERLANDERS HET LEVEN Zal Nederland voor de tweede maal gastvrijheid vergroten? de omvang van NEDERLAND IN RUSTE Dag der werkgroepen van de KVP in geheel Nederland Wet frat&te ap HexeC met pxaktifd Schilders hebben bezwaar tegen ontwerp-vestigingsbesluit DE CHAOS IN OOSTENRIJK GROEIT De IJ~ponteri waren zondag leeg MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Telegrafisch advies: Nederland moet meer vluchtelingen nemen Het Internationaal Comité ter be strijding; van het Concentratiekamp systeem en Expogé, hebben aan de ministerraad een telegram gezonden, waarin verzocht wordt nog een be langrijk aantal Hongaarse vluchte lingen in Nederland op te nemen. Als middelen hiertoe worden in het telegram genoemd een groot aantal adressen van Nederlanders, die Hon garen willen opnemen, de vakantie oorden en vakantie-bungalows. Dege nen, die van deze vakantie-oorden dan geen gebruik meer maken, zijn toch gelukkig omdat zij in vrijheid leven, aldus het telegram. Burgemeester en dominee over de kop f 100,„gerold" voor Hongarije Terwijl zich op het toneel de leden van de Christelijke Gymnastiekver Gisteren is op zes plaatsen in Ne derland „De Dag der werkgroepen van de K.V.P." gehouden. Op alle bijeenkomsten waren leden van het partijbestuur, kamerleden en leden van Gedeputeerde Staten aanwezig. De 500 werkgroepleden, in Roer mond verenigd, besloten een tele gram te sturen aan het partijbestuur, waarin onder meer tot uitdrukking werd gebracht, dat de bouwvakarbei ders fiscale tegemoetkoming dienen te krijgen, indien ze overwerken ten behoeve van het bouwen van hui zen voor Hongaarse gezinnen. Amsterdam, ook druk bezocht, be sloot aan het bestuur van de K.V.P. te vragen een brief te schrijven naar het Katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg, opdat met de grootst mogelijke spoed wordt gewerkt aan de totstandko ming van een katholiek sociaal pro gram. De afdeling Bergen op Zoom ver gaderde met in haar midden een eniging Appingedam inspanden om de groot aantal Belgische gasten. De pessimisten spraken over „je reinste oorlogstoestand", maar de opti misten dachten meer aan het gezellige Victoriaanse tijdperk, toen je alleen bang behoefde te zijn voor het paard van een koetsje, dat een onverwacht vrolijke bui kreeg. Hoe het zij. Nederland heeft gisteren zijn eerste auto- loze-zondag beleefd en deze heeft in ieder geval een half dozijn Nederlan ders het leven gered. Volgens de statistieken hadden deze Nederlanders gisteren door een auto-ongeluk moeten sterven, maar zij zaten gezellig ach ter de kachel, of ze mopperden, omdat de regering het hun gisteren onmo gelijk heeft gemaakt om zich met hun eigen wagen de dood in te rijden. GEPOLIJSTE STILTE Een heerlijke rust was over Neder land neergedaald en de Natuur had deze gelegenheid gretig aangegrepen; een speels laagje ijzel lag gisteren over het stratendek gespreid en hier door deden de meeste bromfietsers grootmoedig afstand van hun voor recht om wèl te rijden. Een Amsterdamse auto-bezitter, die het niet mocht, waagde het er gistermorgen op, maar hij onder schatte de hoofdstedelijke politie; vannacht mocht hij zijn auto op komen halen en hij zou nog wel een briefje ontvangen, wanneer hij voor de rechter moet komen, ver telde de agent. Vier doktoren en een vroedvrouw uit de hoofdstad, wilden zich met hun beroep dekken, maar de politie maakte een scherp onderscheid tus sen beroep en vrije tijdsbesteding, waardoor ook deze auto's op het po litiebureau terecht kwamen. Aan de ketting Door het gehele land heen heeft men zich over het algemeen echter stipt aan het rijverbod gehouden. In sommige streken ging de politie er in de meest letterlijke zin van het woord toe over om de wagens van overtreders ter plaatse aan de ket ting te leggen, doch meestal speurde de politie tevergeefs. Tractor! Een apart probleem deed zich voor op Texel. Een bewoner van Cocks- dorp, die 8 kilometer van de kerk af woont, en die zijn vergunning om te mogen rijden niet op tijd had ont vangen, spande teneinde raad zijn landbouwtractor voor zijn auto en bracht zo zijn familie -naar de kerk, want zo redeneerde de man het is niet verboden om met een tractor op zondag te rijden. Toen de man 's middags weer naar de kerk wilde, kreeg hij het seintje, dat de enige veldwachter van Cocks- dorp hem op zou wachten, omdat de veldwachter uitgedacht had, dat een tractor niet op de openbare weg mag rijdep. De man bestelde toen maar in Cocksdorp een taxi en rekende zijn belangstellende dorpsgenoten voor, dat de Nederlandse benzine-voorraad nu de dubbele hoeveelheid kwijt raakte. De taxi moet leeg uit Cocks dorp komen, rijdt ons naar de kerk en weer naar huis en moet dan ten slotte leeg weer naar Cocksdorp te rug. Als ik in mijn eigen auto gere den had zo zei de man had het 15 kilometer benzine gekost; nu kost het 30 kilometer brandstof. GEEN PROCESSEN-REGEN. Een voorzichtig opgemaakte ba lans toont aan, dat men over het al gemeen loyaal heeft medegewerkt om de dreigende benzine-distributie te ontlopen. Het grootste aantal bekeuringen werd opgemaakt in Rotterdam, waar 15 rijders hun tocht te voet en met een politiebonnetje moesten vervol gen. Een oer-Hollandse motorrijder had het gevonden: Hij ging op petroleum rijden, maar de politie nam toch zijn voertuig in beslag, omdat op zijn rij bewijs stond, dat zijn motor op ben zine reed! Verscheidene artsen, die naar een congres in Utrecht moesten, zijn een auto armer geworden, maar hier over zal de rechter het laatste woord moeten spreken, want de artsen meendfen, dat zij niet in overtreding waren, omdat zij hun wagens bij de hand moesten hebben, omdat zij voor noodgevallen weggeroepen konden worden. De eerste slachtoffers vielen in de vroege morgenuren en waren meest al verlate fuifnummers, die in het strak-gespannen politienet terecht kwamen; reeds om enkele minuten over 5 kwamen gistermorgen de eerste auto's „aan de ketting". Schuld en boete. Verwacht wordt, dat de zondaars voor deze eerste overtredingen een boete van ongeveer f 100,zullen krijgen, terwijl een groot aantal grensgevallen wellicht zonder boete vrij zullen komen. Inmiddels heeft het buitenland met grote belangstelling het Neder landse experiment bezien. In Duits land verwacht men, dat komende zondag ook daar een rijverbod zal worden gesteld en Griekenland heeft een nog drastischer maatregel geno men: Alle auto's, wier nummer ein digt met een even cijfer mogen slechts op even data rijden; de on even nummers komen op de andere toekeuring rijker en (tijdelijk) een dagen aan de 'beurt. jaarlijkse uitvoering te doen slagen, ontspon zich in de zaal een gesprek tussen dokter J. van der Kluit ener zijds en burgemeester C. C. J. Wel- leman en dominee A. J. Janssens, gereformeerd predikant, anderzijds. Dokter Van der Kluit daagde bur gervader en predikant uit, in de vorm van een weddenschap, een kop rol te gaan maken op het toneel. Zijn tegenprestatie zou zijn een bedrag van honderd gulden ten bate van de Hongaren. Nog voor de voorstelling was af gelopen, stapten burgemeester en pre dikant resoluut naar voren, trokken voor de ogen van de verbaasde toe schouwers hun colbertjes uit en maakten een keurige koprol. De daverende bijval in de zaal werd nog grote, toen 't doel van de krachtsinspanning bekend werd en dokter Van der Kluit zich, ter nau- wernood bekomen van zijn verba zing, naar het toneel begaf om als een sportief verliezer honderd gulden te overhandigen aan 'n nog enigszins hijgende burgemeester. De vergadering in Arnhem, die door de K.R.O. werd uitgezonden, ge noot een zeer grote belangstelling en werd opgeluisterd met muziek. Dr. de Kort hield in Den Bosch voor 500 deelnemers een zeer instruc. tieve inleiding over de bezitsvor ming. In Leeuwarden. In een vergadering van de werk groepen van het kader van de K.V.P.- kringen in Groningen, Friesland er Drente, is in de harmonie te Leeu warden het woord gevoerd door het Tweede Kamer-lid dr. L. A. H. Albe- ring over de les van Hongarije. Spre ker hield zijn gehoor voor zich be wust te blijven van de gebeurtenis sen in Hongarije. De werkelijke be doelingen en de methoden van de Sovjet-Unie zijn nu duidelijk gewor den. Vrijheid is alleen mogelijk bin nen een democratische werkorde, Spreker drong aan op samenwerking in christelijk-europees verband. In De „Commissie Financiën Bedrijfis- li-chamen" van de Sociaal Economi sche Raad heeft haar goedkeuring onthouden aan de heffingsverorde- ning 1966 van het Bedrijfschap voor hiet Schildersbedrijf. Dit is medegedeeld in de te Den Wanneer het ontwerp vestigings- toesluit van kracht wordt, dan zal het aantal bedrijven, dat bevoegd h schilders werkzaamheden te verrich ten onder de werkingsfeer van het bedrijfschap te vallen, veel groter zijn dan het aantal bedrijven dat deze gehouden vergadering van dit bevoegdheid bezit en wel onder de bedrijfschap. werking^feer van het bedrijfschap Er zijn in deze vergadering verder Valt. harde noten gekraakt over het ont- werp-vestigingstoes-luiit bouwnijver- heidsbedrijven 1958, waarvan het be drijfschap met verontrusting had ken nis genomen. Het bouwbedrijf omvat plm. 18000 aannemersbedrijven en het schildersbedrijf plm. 9'8Ü<9 'bedrijven. SHELLGROEP NEEMT „KLEINE" TANKERVLOOT WEER IN GEBRUIK. Te Vlissingen wordt vernomen dat dc opgelegde zgn. kleine tanker- vloot van de Koninklijke Shellgroep, in verband met de bijzondere olie situatie, weer in de vaart zal worden gebracht. Reeds gepensioneerde gezagvoer ders en werktuigkundigen van de Curacaose Stoomvaart Maatschappij hebben van deze maatschappij 'het verzoek ontvangen opnieuw in dienst te komen. Gisteren is reeds een 15-tal van hen per vliegtuig van Schiphol naar Curasao vertrokken. Het zou hier zes tankschepen betreffen met een inhoud van 4000 ton, die tijdens de oorlog het olietransport verzorg den tussen Venezuela en de eilanden Aruba en Curasao. 3de Transport arriveerde met 12 uur vertraging „Als je mij voor het vierde transport nodig hebt, dan geef je maar een gil!", zeiden vannacht de leden van de treinstaf, die het derde convooi Hongaren van Wenen naar Utrecht hadden gebracht en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hun medewerking voor een volgend transport zal wor den gevraagd, want de moeilijkheden in Oostenrijk worden zo groot, dat alle Westelijke landen zich tot het uiterste zullen moeten inspannen om niet één land economisch ten gronde te laten gaan bij de uitvoering van een plicht, waarvoor het gehele vrije Westen zich garant heeft gesteld. De minister van justitie, prof. mr. J. Samkalden, die namens de regering van nacht de 667 vluchtelingen verwelkomde, vertelde, dat de Nederlandse regéring vandaag weer bijeen zal komen om te bezien of een uitbreiding van het aantal vluchtelingen mogelijk zal zijn. Zowel te Venlo als te Utrecht v/as een grote groep mensen ondanks het nachtelijk uur, de kou en de regen zamen gestroomd om dit derde transport te begroeten. De hulpdien sten werkten weer op volle toeren en oneffenheden bij de ontvangst van vorige transporten waren nu met ervaren hand gladgestreken. Enkele uren na aankomst lagen alle vluchtelingen in de bedden van de Jaarbeurshallen, vol vertrouwen op een nieuwe toekomst, die hen hier in een klein, maar gastvrij land in het vooruitzicht is gesteld. Er zal wanorde ontstaan in het be drijfsleven, zo redeneert men. patroonsorganisaties en onder-aan nemers willen protesteren tegen het ontwerp. Zij denken dit te doen met een groter protestvergadering in de maand januari 1957. Krachtig protest. In <Ie vergadering van het bedrijf schap was het vooral de heer Van dei Wey, die krachtig protesteerde tegen het ontwerp. Hier dreigt, zei bij, de overheid mis te tasten. Wij hebben 1'5 jaar reeds ons eigen ves- tigingsbesMt en waarom dan nu dit ontwerp, waardoor ons bedrijfschap wordt uitgehold en ontkracht9 Cok andere leden lieten zich vrij scherp uit over het ontwerp, en vroegen zich af of het voor de vertegenwoor diger van de organisaties nog wej zin zal hebben deel te nemen aan de v.-fc] kzaamheden van het bedrijfschap. De voorzitter, de heer E. J. van Lent, dieelde mee dat het bedrijfschap tot 1 decemlber zijn bezwaren bij de S/ER ban indienen. Er zal een schrij ven verzonden worden. De vergadering ging voorts akkoord met een vakantieregeling voor de schilder in 1957. Van 20 tot 29 juli gaan de schilders boven de Moer dijk met vakantie en van 10 tot 19 augustus de sdhilders in de zuidelijke provincies. Rotterdam en Arnhem zijn ingedeeld bij het noorden. zijn betoog ontraadde dr. Albering het verbod van de C.P.N. uit prac- tische overwegingen, aangezien er psychologische invloed van uit gaat, dat de C.P.N. telkens klappen krijgt en vrede is belangrijker dan een ver- bpd, want dan zal toch infiltratie op- truien. Spreker deed vooral een be roep op de jonge mensen hun taak te begrijpen; de ouderen zijn veelal nog meer aan een historische groei gehecht en staan neutraliteit voor. Bezitsvorming. Drs. F. Langemeyer sprak hierna over bezitsvorming. Na een uitvoe rige uiteenzetting van het begrip be zitsvorming en de houding van het socialisme daartegenover, wijdde spreker uit over de vorm, waarin het sparen zal moeten geschieden (pre miestelsel via bedrijven). Daarbij kwam onder andere aan de orde de geringe spaarzin bij de jeugd en het stimuleren ervan. Na een uiteenzet ting over de kabinetscrisis merkte spr. op, dat het huidige kabinet niet helemaal bevredigend is voor bei de partijen, maar mogelijkheden in zich heeft om de bezitsvormingsge dachte door te zetten. De heer C. Kleisterlee, Tweede Kamer-lid, hield een toespraak on der de titel „Wij strijden voort", waarin hij de K.V.P.-politiek aan een beschouwing onderwierp met het accent op de gezinspolitiek. De vergadering stond onder lei ding van de heer T. van der Zee uit Bolsward. Een muziekgroep zong Hongaarse liederen. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de Hongaarse vluchtelingen die in het vakantiecentrum „Coldenho- ve" te Eerbeek in bungalows een tij delijk onderdak hebben gevpnden. Prinses Wilhelmina heeft zich door middel van tolken met verscheidene ouders en kinderen verstaan en lat in het gemeenschappelijk gebouw dé thee gebruikt. Haar bezoek heeft ruim 2 uur geduurd. DR. PATIJN OVERLEDEN. In de nacht van donderdag op vrij dag is na een lang lijden op 92-jarige leeftijd overleden dr. R. J. H. Pa- tij n, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, staatsraad in buitengewone dienst. Autobus te water met 22 meisjes Geen slachtoffers Zaterdagavond omstreeks 20 uur is een autobus, waarin 22 meisjes wa ren gezeten, onderweg van Hallum naar Berlicum, geslipt en in de Zui dervaart gereden. Hoewel de bus kantelde konden door de tegenwoor digheid van geest van de bestuurder, de bus-eigenaar blager uit Hallum, alle inzittenden de bus verlaten en op de vaste wal klauteren. Zij wer den met een andere bus naar huis gebracht. De politie heeft de auto bus, nadat deze door een kraanwa gen op het droge was gebracht, in beslag genomen voor een onder zoek. VERVROEGD PENSIOEN VOOR N.S.-MACHINISTEN. Van de mogelijkheid voor de ma chinisten van de Nederlandse Spoor wegen van 59 jaar en ouder, om onder de zogenaamde gunstige voor waarden het bedrijf van de N.S. te verlaten, zal met ingang van 1 decem ber a.s. reeds door 29 personen ge bruik worden gemaakt. Deze afvloeiing is het gevolg van het overcompleet aan machinisten door de reorganisatie, welke althans voor het krachtvoertuigenpersoneel in haar eindstadium is gekomen. j Ruim 100 machinisten komen voor deze gunstige ï'egeling in aanmer king. GROTE MOEILIJKHEDEN. De moeilijkheden, waarop men reeds gestuit is en waarmede men bij een verhoging van het aantal vluchtelingen geconfronteerd zal worden, zijn echter niet gering. Niet alleen is het aantal aanbiedingen van de zijde der industrie om werk te verschaffen aan vluchtelingen, be neden de verwachting gebleven, doch tevens zoekt men nog steeds naar een oplossing van het huisvestings probleem. Door gemeentebesturen zijn thans 300 woningen beschikbaar gesteld, maar dit aantal dreigt slechts de spreekwoordelijke druppel op een gloeiende plaat te worden. Daarnaast doen zich ook vele prak tische problemen voor; om te begin nen moeten natuurlijk gezinnen bij elkaar blijven; er zijn echter gehele families tegelijk gevlucht zoals de 51-jarige Laszlo, stationschef van La- josmirse, die na 30 kilometer lopen met zijn vrouw, zoon, schoondochter en kleindochtertje de Oostenrijkse grens bereikte en vannacht in Utrecht aankwam. Ook een derge lijke groep wil bij-elkaar blijven. Daarnaast zijn er vele paar tjes, die uit angst van elkaar ge scheiden te worden, onmiddellijk pogingen in het werk stellen om in het huwelijk verbonden te worden. Pater Rochus Radanayi, die de vorige week het eerste paartje te Ommen in het huwe lijk verbond, heeft voor de ko mende week al 10 nieuwe can didates en de minister van bin nenlandse zaken heeft deze vluchtelingen-aalmoezenier thans een auto met chauffeur ter be schikking gesteld om langs de woonoorden te rijden, waar de vluchtelingen een tijdelijk onder dak gevonden hebben. Omdat het voor deze mensen, die wel krampachtige pogingen doen om de Nederlandse taal te leren, maar van wie op dit gebied voorlopig geen overdreven vorderingen kunnen worden verwacht, ondoenlijk is in een plaats te wonen, waar niemand Hongaars spreekt, moet men ook op dit gebied zeer voorzichtig optreden en de taaimoeilijkheid doet zich na tuurlijk helemaal in de bedrijven gelden, waar de mensen mogelijk te werk gesteld kunnen worden. Dure plicht. Al met al zijn de moeilijkheden niet gering, maar Oostenrijk ziet da gelijks duizenden mensen zijn land binnen stromen, mensen, die alles willen aanvaarden, als zij het naakte leven maar kunnen redden; zowel voor de vluchtelingen als voor Oos tenrijk zullen de westelijke landen zich grote opofferingen moeten ge troosten. Het derde transport is door de ver warring, die momenteel in Oosten rijk heerst, 12 uur over tijd in Ne derland aangekomen. Op het station te Wenen, waar de vluchtelingentrein startte, stonden duizenden Hongaren op goed geluk te wachten, en smeek ten om een plaatsje. De meesten moesten teleurgesteld worden en slechts een heel klein gedeelte kon tenslotte de reis aanvaarden in een trein, die 450 meter lang was, door twee locomotieven getrokken moest worden en 22 wagons telde, waarvan een gedeelte voor België bestemd was. Het is lang geleden dat de Amsterdamse IJponten vrij wel leeg heen en weer voerén maar door het zondags- rijverbod in verband met het benzineverbruik, waren er zondag geen files van mopperende chauffeurs zoals ue foto laat zien.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8