Mr. W.L.G. Lemaire hoogleraar te Leiden Voorzitter Kortink: ,/t Roer wenden om grote problemen aan te kunnen" Nederlandse piloot nu Captain in Canada SWEEr 0p.po/?4< Havenradarnet voor de Nieuwe Waterweg voltooid yrnN Utrechtse aannemer kreeg dreig brief en werd daarna overvallen Vlotte handel in gladiolen ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Bondsraad van K.A.B. in Haarlem Vanmorgen is in het St. Bavoge- bouw te Haarlem de Bondsraadver gadering begonnen van de K.A.B. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam met een rede van de voorzitterde heer J. Kortink. Bij de aanvang van zijn toespraak herdacht spreker de slachtoffers van de ellende in Hongarije. Nog ballen we onze vuisten, zo zeide hü, tegen zoveel onrecht, en moeten we ons hoofd buigen voor het verschrikke lijke alternatief, een derde wereld oorlog, waardoor de vrije wereld van daadwerkelijk ingrijpen wordt afge houden. Komend tot de binnenlandse pro blemen, waarmede de K.A.B. gecon fronteerd wordt, vestigde de heer Kortink de aandacht op de invoering van de Algemene Ouderdomsvoorzie ning. Wij weten niet, of er een totale compensatie zal plaats vinden. De economische positie van ons land is er de laatste tijd niet beter op ge worden, maar we vertrouwen, dat het georganiseerde bedrijfsleven en de overheid maatregelen zullen nemen, die door iedereen als redelijk worden erkend en dat naar billijkheid en draagkracht ook met betrekking tot de laagstbetaalden gehandeld zal worden. Twee punten. Twee punten stelde spreker op de voorgrond: De vereenzaming van de mens in deze moderne tijd en de zeer bijzondere positie, waarin de K.A.B. in de twee diocesen verkeert in ver band met de problemen in de Rand stad Holland. Hoe meer mensen er „op een hoop gedrongen worden", des te groter wordt de vereenzaming. Beide punten houden verband met elkaar. De tijd is voorbij, dat mensen naar grote vergaderinge komen. We zullen het roer moeten wenden. In dit verband stelde spreker voorop de kadervorming, omdat er altijd men sen moeten zijn en steeds meer om leiding te kunnen geven. Ook de Gev estelijke Sociale scholen die reeds merkbare resultaten op leverden, beval spreker aan. Meer interesse is nodig voor de eenvoudige cursussen. Mogelijkheden. Zeer sterk benadrukte de heer Korting het belang van de Discussie groepen en de Credo-Pugno-clubs, die „hun beweging" verleggen naar de huiskamer in het vlak van de persoonlijke ontmoeting. By het Credo-Pugno-werk zijn we overgestapt naar het ,^elfvormende gesprek", waarbij uitgegaan wordt van actuele problemen. Deze veran dering is een verbetering. In de ko mende winter krijgen de leden van deze clubs opdracht om gesprekken te organiseren, om naar buiten te treden en met met een paar getrou wen bij elkaar te blijven zitten. Wat de „gespreksgroep" betreft zijn we het experimentele stadium in zekere zin voorbij, omdat deze groe pen als zodanig blijvend de mogelijk heid van het experiment in zich hou den en de soepelheid moeten kennen om zich aan de directe behoeften en omstandigheden aan te passen. Spe ciale ïnstructiestof wordt beschikbaar gesteld voor de gesprekleider, be doeld om het gesprek op gang te brengen. Spreker vroeg hiervoor be langstelling en hoopte, dat in het ko mende seizoen iedere K.A.B.-afdeling voor minimaal 1 gesprekleider zorgt. „Geef ons die ene man en dan komen we wel verder". Grotere binding. Zeer nadrukkelijk wees de heer Korting op de noodzaak, welke uit diepgaande onderzoekingen naar vp- ren is gekomen, om de band met de ongeschoolde arbeider hechter te maken. Voorts kondigde hij aan, dat de activiteit van het Kanunnik van Schaikfonds zal worden uitgebreid. Uit de actie „Op naar de 400.000" is gebleken, dat een goed opgezette centrale propaganda van grote be tekenis is. Over het gehele land werd een ledenwinst geboekt van 53.000. Er is hard gewerkt, ook in dit diocees en er zijn de nodige wimpels uitge deeld. Bijzonder onderscheidden zich in dit opzicht o.a. de afdelingen Lei den, Oud-Ade en Zevenhoven. Hoe groter het aantal leden, hoe groter ook onze verantwoordelijkheid. Deze kan zo groot worden, dat er gezocht moet worden naar meer spreiding, om een overzichtelijker werkgebied te krijgen. LUNS UIT AMERIKA Olieprobleem zal opgelost worden! Tijdens een openhartig onderhoud, dat minister Luns met de Amerikaan se onder-minister van buitenlandse zaken heeft gehad, kreeg iij de zeker heid, dat Amerika zich volledig be wust is van de moeilijkheden die voor Europa dreigen met betrekking tot de olie-voorziening. Nederland, zo verklaarde minister Luns, heeft voorraden genoeg; in het Nabije Oosten en Indonesië^ zijn zo veel Nederlandse voorraden aanwe zig, dat ons land de gehele wereld van olie zou kunnen voorzien. De transportmoeilijkheden, ontstaan door --het Suez-conflikt, met de daaruit voortvloeiende financieringsproble men scheppen edhter een moeilijke periode. Na zijn onderhoud met de Ameri kaanse onder-minister had minister Luns goede hoop, dat Amerika de Westeuropese landen zal willen hel pen en deze hulp niet afhankelijk zal stellen van het al dan niet terug trekken der Frans-Engelse troepen uit Egypte. Bijna 20 jaar is Capt. van Rees uit Aerdenhout bij Haarlem piloot bij de K.L.M. Thans loodst hij zijn DC-6B met 58 passagiers van Montreal naar Mexico en Curagao. Voordat h:: zich in 1952 voorgoed in St. Adcle, Quebec vestigde, vlo g Capt. van Rees reeds 3 jaar de transatlantische route naar Canada. „Jaren geleden," zegt Capt. van Rees, „rookte ik mijn eerste Sweet Caporal, sindsdien heb ik ze altijd ge rookt. Ik hoop, dat jullie in Nederland ze even lekker vinden als ik". Origin'!' verklaring ligt ttr inzage. Nederland schenkt het beste aan Canada Canada schenkt het beste aan Nederland: CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 1887 Een 2uivere Virginia voor slechts 80 cent l/ia ver ten lie i ONDERWIJZERS GEVEN 1 PCT. MAANDSALARIS VOOR HONGARIJE. Naast verschillende andere instel lingen en organisaties heeft ook de A.N.O.F., de Algemene Nederlandse Federatie van Onderwijzers, waarbij de K.O.V. is aangesloten, gehoor ge geven aan de oproep van de Stichting van de Arbeid tot deelneming aan een steunactie voor Hongarije op de zelfde basis als twee jaar geleden gel den zijn ingezameld voor de vluchte lingenhulp, de zogenaamde één uur loon-actie. De A.N.O.F. wekt alle leden van de bij haar aangesloten or ganisaties op om bij de salarisbe taling per 1 december 1 pet. van l.ct maandsalaris af te sta„n voor deze actie en stelt als de eenvoudigs* methode, die bij deze inzameling kan worden gevolgd, voor om de per school bijeengebrachte gelden recht streeks te zenden aan de penning meester van de bij de A.N.Ö.F. aan gesloten organisaties. Voor het K.O.V. is dit de heer H. Eezems, Korte Schijf straat 15, Tilburg, gironummer 568308, met vermelding op het giro strookje of postwissel „Voor Hon garije". Op 30 november door Prins Bernhard geopend Wanneer Prins Bernhard op 30 november a.s. in Hoek van Holland het havenradarprojeet voor de Nieu we Waterweg in werking zal hebben gesteld, zal een voor de Rotterdamse haven zeer belangrijk werk zijn vol tooid, n.l. naar men ons verzekerde een radarsysteem, dat wat de groot te betreft zijn weerga in de wereld niet vindt. Reeds in het begin van 1949 beslo ten b. en w. van Rotterdam een ra darcommissie voor de Nieuwe Water weg in het leven te roepen. Zij kon voor haar onderzoek gebruik maken van een rapport van de staatscom missie onderzoek radiotechnische hulpmiddelen voor de navigatie, dat vergezeld ging van een ontwerp ra- darloods-dienst. Het in dit rapport ontwikkelde systeem is door het Nederlands ra dar Proefstation te Noord wijk aan Zee in étappes uitgewerkt. Het on derzoek wees uit, dat er zeven radar posten zouden moeten worden opge richt. De post te Hoek van Holland kan, inoemd het „raplotsysteem", waar door het mogelijk is ook de z.g. lich- tenlijnen dat zijn de door lichten aangegeven routelijnen in de vaargeul op het radarscherm vast te leggen. Om de gegevens van het walstation naar de schepen over te brengen was een speciale „walkie-t .lkie" nodig, die niet te koop was. Het is in op dracht van de commissie door de n.v. Van der Heem vervaardigd. Op deze moderne „portofonen", welke voor het eerst voor dit doel in Nederland zullen worden gebruikt, is als nieuwe vinding een luidspreker ingebouwd. Daardoor kunnen allen, die aan boord bij de navigatie betrok ken zijn, kennis nemen van de ver strekte informaties. Wanneer de installaties in gebruik zijn genomen zullen de gezagvoerders bij het bevaren van de Nieuwe Wa terweg bij minder gunstig zicht een loods" aan boord krijgen, die voortdu rend op de hoogte wordt gehouden van de positie van het schip ten op zichte van wal en lichtenlijn en ook alle verdere inlichtingen ontvangt over tegenliggers, veerboten, enz. Niet „biimengepraat". schappen en de bijzondere vraagstuk ken, die zich voordoen bij een weten schappelijke studie op dit terrein. Voor deze oratie bestond, naast de gebruikelijke belangstelling uit Leid- se universitaire kringen, eveneens belangstelling uit kringen van de volksvertegenwoordiging. Prof. Le maire is thans Tweede Kamerlid voor de Katholieke Volkspartij, na in de vorige Kamer zitting gehad te hebben voor de katholieke nationale partij. Onder de aanwezigen bij de oratie en de daarop volgende recep- Tweede Kamerlid voor de K.V.P. Gistermiddag heeft mr. W. L. G. met een oratie in het groot-audito rium van de Leidse universiteit het ambt aanvaard van gewoon hoogle raar in het conflictenrecht en het westerse privaatrecht van de overzee se rijksdelen en van Indonesië. Prof. Lemaire behandelde in zijn rede de problemen, die ontstaan bij tie bevonden zich de voorzitter van de de toepassing van uiteenlopende I C.H.U.-fractie van de Tweede Ka- rechtsopvattingen in samenlevende mer, de heer H. W. Tilanus, C. W. J. of elkaar rakende volksgemeen-1 Wttewaal van Stoetwegen, Tweede (Foto: N. v. d. Horst) Kamerlid van de C.H.U. en dr. J. W. Meijer Ranneft, lid van de Raad van State en oud-president van de volksraad in het voormalige Neder lands Oos't-Indië. Vele Kamerleden o.m. de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. Kor- tenhorst, de leden van de K.V.P.- fractiewaren verhinderd, omdat de Kamervergadering gistermiddag niet tijdig was beëindigd. De huwelijkssluiting Nederlands rituaal Deze week heeft de Congregatie der Met nadruk heeft men er ons op Riten goedkeoJing verleend aan het gewezen, dat een schip niet, zoals in nieuwe Nederlandse rituaal, te ge in tegenstelling tot de andere zes, als dejjliegwereld, wordt „binnenge- £taük De kapitein zal zelf dienen te be-maakt van de volkstaal. Ook de op- slissen, of hij al dan niet met ge- van plechtigheid is aanzien- bruikmaking van het walradarsys- lijk veranderd, teem zal binnenvaren en de radar- loodsdienst zal zich uitsluitend be perken tot het geven van de ge noemde inlichtingen. Men mag ook niet verwachten, dat Huidgenezing I Huidgezondheid I Huidzuiverheid - een dubbele post worden beschouwd. Hier zijn n.l. vier beeld chermen op gesteld, twee voor het aanlopen van de haven en twee voor het rivierge deelte. Perfecte beveiliging. Het N.R.P. heeft buiten de haar op gedragen taak nog gezocht naar nieu we mogelijkheden en het is er in ge slaagd de apparatuur verder te per fectioneren. In dit opzicht wordt ge- ZOUTZUUR EN MESSTEKEN De vorige week ontving de 34-jari- ge Utrechtse aannemer J. L. A. Oord een dreigbrief, die hij kalm naast zich neerlegde, maar beter had hij wellicht de politie kunnen waarschu wen, want thans ligt hij vrij ernstig gewond in het Utrechts ziekenhuis. Donderdagavond hoorde hij op het dek van zijn woonark gestommel en toen hij buiten ging kijken, wat er aan de hand was, vloog een steen ra kelings langs zijn hoofd. De steen verblijzelde een ruit en toen de heer Oord twee mannen zag wegrennen, sprong hij woedend op Zijn fiets om de dadeis te achterha len. Val. Om het onderzoek niet te bemoei- Hierdoor liep hij echter in een val, die kennelijk te voren opgesteld was, 1(jk h f, d uü yan Soest £erst want toen hij in de richting van de-TL, „t. Ernstig gewond. Omwonenden, die van verre iets opmerkten, waarschuwden de politie, die even later met een politie-auto de bewusteloos-geraakte aannemer langs de weg vonden. Een behandeling in het academisch ziekenhuis en ooglijders gasthuis had tot resultaat, dat de toestand van de aannemer thans weliswaar ernstig doch niet levensgevaarlijk is; zijn ogen zal hij hoogstwaarschijnlijk kunnen behouden. De ploitie, die onmiddellijk met speurhonden het onderzoek begon, heeft nog geen spoor van de overval lers kunnen ontdekken. BIJ INBRAAK 20.000 VERDWENEN. Utrechtse Everhard Meysterlaan fiet ste, werd hij ter hoogte van het park Oog en Al door twee mannen, die uit gtruiken te voorschijn sprongen, van 2Ójn rijwiel afgesleurd. De aannemer verzette zich tegen de aanval, maar de onverlaten smeten- - hem zoutzuur in het gelaat, zodat hijgesteld omdat de heer O zaken aan heden meegedeeld dat vorige week zaterdagavond bij de familie O aan de Birkstraat te Soest een inbraak is gepleegd waarbij een koffertje met 15 a 20.000 gulden aan bankpapier werd gestolen. De juiste omvang van het bedrag kon nog niet worden vast- het afwikkelen was. Het gezin O. ver diets meer kon zien. i Hierna sloegen zij hem met een huic^e pas enkele maanden g°leaen hard voorwerp op het hoofd en brach-van de Noot*doostpokder naar Soest. Het hangt echter geheel van de Nederlandse Bisschoppen af, of en wanneer het ritueel zal worden in gevoerd. schepen bij potdichte, z.g. Londen se, j Voorstellen tot verandering van mist de Waterweg met behulp van het ritueel der huwelijkssluiting zijn walradar kunnen opstomen. Gelukkig ree(js geruime tijd geleden door het komt een dergelijke dichte mist daar episcopaat ter goedkeuring aan de echter zeer zelden voor. j Congregatie der Riten gezonden, na- Wanneer men er rekening mee ^at een door de bisschoppen inge- houdt, dat in het afgelopen jaar ge- stelde commissie advies had uitge- durende 350 uren er een zicht was bracht, van minder dan 1500 m., dan acht men het duidelijk, dat de havenradar van grote betekenis zal zijn voor de scheepvaart. ZIEKENFONDSEN EN HET VROEDVROUW-HONORARIUM. De Ziekenfondsraad deelt mede, dat het honorarium dat een algemeen ziekenfonds per bevalling aan een vroedvrouw betaalt van 36.50 tot 40.is verhoogd. Voor vroedvrou wen, die de uit de wet van 1 juni 1951 voortvloeiende ruimere bevoegd heid niet helbben verworven, is het honorarium van 34.tot 37.50 verhoogd. Voorts is het aantal gevallen, waar in een vroedvrouw, die niet de vol ledige verloskundige 'hulp verleent, toch op honorarium recht heeft, iets uitgebreid. Verder is bepaald, dat de vroedvrouw, die uitsluitend prenatale hulp verleent, hiervoor een derde gedeelte van het honorarium ont vangt. De nieuwe regeling is met terug werkende kracht tot 1 juli j.l. in wer king getreden. BEELD VAN STALPAERT VAN DER WIELE. In opdracht van het Delftse gemeen tebestuur heeft prof. L. O. Wencke bach een beeld vervaardigd, voor stellende de priester-dichter Stal- paert van der Wiele. Het beeld zal geplaatst worden in de nabijheid van de woning op het DeHtse Pagiinhof, waar Stalpaert in 1630 zijn intrek nam. Doodslag te Zeist voor het Gerechtshof Verdachte niet toerekeningsvatbaar Het Amsterdamse Gerechtshof heeft zich gistermiddag wederom bezig ge houden met de destijds geruchtma kende zaak uit Zeist, waar op 24 no vember van het vorige jaar mevr. B. K.-V. dodelijk werd getroffen door pistoolschoten, die op korte afsatnd door een 23-jarige timmerman Zeist op haar waren gelost. Nadat de procureur-generaal op 5 juni j.l. vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling had geëist, bepaalde het hof veertien da gen daarna, dat het een tweede psy chiatrisch rsipport wilde doen uitbren gen. ditmaal door prof. dr. J. van der Horst en dr. S. P. Tammenons Bak ker. Tevoren was reeds een rapport uitgdbradht door andere psychiaters. Het nieuwe rapport werd gistermid dag behandeld, waarna de procureur- generaal, mr. W. B. J. Aberson, per sisteerde bij de eis van vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek en tsi'be- sdhikkingstelling van de regering. De president van het hof, mr E H F. W. van SchaeckMathon, stel de voorop, dat het hier gast om de vraag óf het feit de verdachte toege Houdt de wintel uit handen en voeten. (Advertentie) en in welke Lange straf zou hem schaden". Dr. Tammenons.Bakker zei hier over: „Ik geloof niet, dat wij als me dischs deskundigen over voldoende objectieve gegevens beschikken over het moment, waarop de daad ge pleegd is, om een oordeel uit te spre ken over zijn psychische toestand op dat moment. Wij zijn zijn- gehele structuur nagegaan en met zekerheid menen wij te kunnen vaststellen, dat d>e verdachte niet lijdend is aan een herseri aandoening". In hun rapport zijn prof. Van der Horst en dr. Temmen t Bakker tot de conclusie gekomen, dat de ver dachte „in het algemeen vrij bedui dend verminderd toerekeningsvat baar is". De verdediger van verdachte, mr F. Pauwels, haalde de woorden van dr. TammenonsBakker, „Van medische zijde moet gesproken worden van een gebrekkige ontwik keling der geestvermogens van de verdachte" aan, en zei dat dit de ter- minonlogie is van artikel 37 van het wetboek van strafrecht, waarin staat: „Niet strafbaar is hij, die een feit begaat, dat hem wegens de gebrek kige ontwik kei ill:? of ziekelijke sto ring zijner geestvermogens niet ken worden toegerekend". Mr. Pauwels verzocht ontslag van rechtsvervolging en terbeschikkingstelling van de rege ring. Het hof zal op 4 december a.s. ar rest wjjzen. Door gasverstikking kwam don derdagmorgen in Den Haag een 31 De bollenexporteurs zien de toe komst kennelijk niet somber in. In ieder geval nam men de afgelopen j week een vrij groot aanbod van gladiolen grif op tegen prijzen, die wéér iets hoger lagen dan een week daarvoor. Vooral voor de dikke ma ten werden flinke prijzen gemaakt. Verschillende soorten brachten zeker ƒ2.per 100 meer op dan in de tijd, dat het kruitvat in het Midden oosten op ontploffen stond. Zo zagen we prima veertienen van Acca Laurentia verkopen voor f 6.50 en hoger per 100, terwijl de rose massasoort General Eisenhower nog tot 8.lieo. Prijzen van ƒ7.tot 7.50 per 100 voor de veertienen waren schering en inslag. Soorten als Hopman's Glorie, Boulogne, Glorio- sa, Benjamin Britten, Uhu, Picardy, Golden Show, Gold Dust., Flower Dream, Red Fox, Spotlight, Rosa van Lima, Palet, e.d., brachten het vrij wel allemaal op. Zélfs Sneeuwprin- ses, drie weken geleden volkomen „in de goot" voor ƒ1.per 100 voor veertienen, trok flink in or'js aan. De mooiste veertienen brachten nu in ieder geval weer 3.50 op en twaal- van 2.50 tot 2.80. Nieuw Europa, de laatbloeiende én laatTceiende gladiool, kon men in goede kwaliteit nog niet zo veel kopen als men maar wilde hebben. Wie beste veertienen in de kisten wilde stoppen, moest aan prijzen van 8.en 8.50 per 100 voor veer tienen en prima twaalven kocht men niet beneden de 7.50. Harry Hop kins kon men ook niet gemakkelijk aan het lijf komen, of men moest voor veertienen resp. ƒ7.50 en ƒ6.50 neertellen. Veertienen van Ravel veranderden van eigenaar voor 8.50 per 100 en Abu Hassan kwam nog veel hoger. Twaalven van deze soort werden nog verkocht voor 13.en 14.per 100 en tienen gingen zelfs nog van de hand voor de alles- j ui.1 t u - zeiis iïuh van uc naiiu vuui ue auea- jarige arbeider om het leven toen hu h «rite van f4 60 en tr.^4^ maf aacrwUr rte Warbei oenaive sc ameie prus van ƒ4.0u en trachte met een gaspook de kachel aan te maken. De man die waar schijnlijk de gaspook met een sigaret wilde aansteken, moet onwel gewor den zijn. Hij kwam te vallen met zijn mond vrijwel op de ontbrande gas pook. Toen z'jn vrouw om half acht beneden kwam, trof zij hem dood op de vloer aan. ƒ5.50 per 100. U nadert een wegversmallin*

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6