Bijna tweeduizend kinderen profiteren nu van het werk der pioniers BLIJF HONGARIJE HELPEN! HONDERD JAAR „SINT CUNERA" IN LEIDEN ffiegenten zitten nag, koatdeuat nieuvae plannen Benzineverbruikers zien de ernst van de toestand niet in Sint kan nauiaetgk& ócfdmtnet in bedwang houden HAMEA Pracht handen Rotterdam kan voorlopig geen huizen aan vluchtelingen geven ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 III. r\E geschiedenis van de Sint Cu- nera-stichting te Leiden heeft ons geleerd, dat er vaak grote offers ge bracht moesten worden, eer de Re genten hun idealen (het een was nog niet vervuld, of het ander doemde al op) werkelijkheid zagen worden. Maar al die offerzin en volharding werden vooral na 1920 opvallend ge zegend. Reeds onder pastoor Hafkenscheid kwam de verbouwing aan de orde van het Gesticht aan de Hogewoerd, een urgente aangelegenheid, wel'ke resulteerde in een ingrijpende reor ganisatie van het gebouw, waarbij de gevel haar huidig aanzien kreeg. Op 20 septemer 1923 werd het ver bouwde Gesticht door de president, pastoor Th. Beukers, ingezegend, in tegenwoordigheid van talrijke autori teiten. De Regenten gingen niet welvol daan op hun gedane arbeid neerzien. Een ander belangrijk object ging hun aandacht vragen: de bestaande scho len, welke met uitzondering van de Mulo niet meer aan de eisen des tijds voldeden. Verschhillende oude huisjes aan Levendaal en Krauwelsteeg waren in het bezit van het bestuur gekomen. De huisjes, die niet bepaald sieraden voor de stad waren, moesten tegen de grond, en daarvoor in de plaats zou een fraai scholencomplex verrijzen. Pastoor Beukers legde in septem ber 1926 de eerste steen, en beleef de anderhalf jaar later, op 16 februa ri 1929, de vreugde het indrukwek kende complex in te wijden. Het was een mooie gedachte van het bestuur de scholen onder de bescherming te stellen van de heiligen Barbara, Ca- tharina en Agnes, namen, die voor de Hervorming verbonden waren ge weest aan bekende Vrouwenkloos ters in Leiden. In totaal waren er toen 1 Mulo- school, 3 L.O.-scholen en 3 Fröbel;, scholen, die tezamen (de binnen plaats inbegrepen) een oppervlakte hadden van 1700 M2. Met het Ge sticht mee bedroeg de oppervlakte 3000 M2. B.L.O.-school. EEN jaar later vroeg een andere belangrijke zaak, waarover in 1925 reeds was gecorrespondeerd, de aandacht van de Regenten: de oprich ting van een school voor Buitenge woon Lager Onderwijs (B.L.O.). De Congregatie der Zusters was enthou-» siast voor het plan en men wilde eigener beweging de eerste moeilijke jaren tegemoet komen in de finan ciën. Na vele besprekingen met alle mo gelijke instanties, besloot' men tot stichting van een B.L.O.-school, waartoe het pand „Berkzicht" en la ter het aangrenzende terrein aan de Zoeterwoudse Singel werden aange kocht. Het vorig jaar (1955) vierde het ka tholieke buitengewoon lager onder wijs te Leiden zijn zilveren jubileum en bij die gelegenheid werd, ook in „De Leidse Courant", gewezen op het prachtige werk, dat daar verzet wordt en waardoor zovele kinderen de kans krijgen de talenten, waar over zij nog beschikken, te ontwik kelen. Wij mogen daarom nu volstaan met te herinneren aan de grote dag van de 27ste december 1935 toen na afbraak van het oude „Berkzicht" aan de Zoeterwoudse Singel het in ternaat en school verrezen waren en die dag ingezegend werden. Daar mede kwam een eind ~an het i.ich behelpen en het al te primitief ge doe, waarmee zusters en kinderen zich tevreden hadden moeten stel len. Het werk heeft zich onder de schut- se van Sint Liduina ontwikkeld tot een respect-afdwingend instituut, dat de trots genoemd mag worden zowel van het bestuur van het Sint Cunera-Liefdewerk als van de Con gregatie der Blauwe Zusters. Vreemde bezoekers. INTUSSEN leidde het Regentencol lege geen zorgeloos bestaan. Te crisisjaren van na 1930 deden zich geducht gelden en waren tevens de inleiding tot de barre tijd 19401945, jaren, waaraan iedereen zijn eigen droeve herinneringen bewaart. Voor het bestuur betekende sulles bezetting van de scholen, eerst door Nederlanders, later, althans gedeel telijk, door de Duitse soldaten. In die tijd om precies te zijn: in de nacht van 28 november 1944 werd het Gesticht de dupe van een dronkemansgrol van twee Duitse sol daten. Zij waren na een fuif de brandtrap opgelopen en rammelde/ aan de deur van de kinderziekenk: mer. Toen een der zusters eens pools hoogte ging nemen, klonk er plots een hevige knal. Een van de „beschermers" had een z.g. pantservuist, een explosief handwapen, als een dronkenman ge hanteerd. De gevolgen aan materiële schade waren verschrikkelijk: 369 ruiten hadden het begeven, deuren lagen in elkaar, kozijnen stuk gesla gen, muren gescheurd, enzovoort. De twee Duitsers probeerden de Zusters diets te maken, dat Fngelse soldaten die ravage hadden aange richt, maar zij liepen met recht een I „blauwtje". Bij een onderzoek van-1 wege de Feldgendarmerie kon de zus- j ter, die 's nachts het perste op on derzoek was uitgegaan, direct de da der aanwijzen: een Feldwebel. 's Middags arriveerden wat Duitse manschappen om de boel op te rui men, maar zij voerden niets uit. De zusters werden dat zat en sloegen een j manhaftige commandotoon aan. „Ar- i beiten", klonk het uit haar kappen en ze stopten de heren vrijpostig een j bezem in de hand. Intussen zaten de heren Regenten met een schadepost van ongeveer 10.000, Modieuze Zusters. ZIJ zijn niettemin ook daar over heen gekomen. De bevrijding kwam en daarmede nieuwe nood: ge brek aan schoolruimte. Het onder scheid tussen armen- en burgerschool werd gelukkig afgeschaft. De nieuwe tijd bracht nieuwe eisen: ook voor de kleding der kloosterlingen. De zusters van „De Voorzienigheid" wa ren daar al heel vroeg bij. Haar kleding onderging een grote verandering:de uit-stekende kap werd vervangen door een vlotte sluier, en voorts werden er nog andere ver anderingen aangebracht. Maar Blau we Zusters bleven zij! Leiden werd plotseling met die veandering geconfronteerd en nie mand wist, hoe dat precies gegaan was. Mogen wij nu, bij dit eeuw feest voor één keer uit het klooster lijk slot klappen? In het kroniekboek lezen wij„De cember 22. (1946). Degrote dag van de algemene „inkleding". Al maan den lang is er getornd, geknipt, ge naaid. Menig avondje bleven we al lemaal tot half tien of kwart voor tien op, om zoveel mogelijk alles op tijd af te hebben. De kinderen heb ben niets gemerkt. Vanuit Amster dam hadden we enige mooie gedich ten gekregen, één als afscheidsgroet aan ons oude kleed en één bij het nieuwe kleed. Om 4 uur trokken we naar boven en toen de schel van half vijf ging, verscheen de ren na de an der in 't nieuwe costuum in de ref ter. Daarna werd het lied gezongen en toen kregen we gelegenheid el kander te bewonderen. Bij de kin deren, die nergens van wisten, was het een en al verbazing. Ze dach ten, dat we naar de Missie gingen, dat we gingen voordragen enzo voort." Verdere uitbouw. rl die eerste na-ocrlogse jaren moest het bestuur lijdelijk toezien, dat de scholen maar langzaam op ganj_ konden komen. En steeds meer deed zich het gebrek aan ruimte voelen. Ondanks, dat men de beschikking kreeg over een Finse rchool, die in februari 1950 aan de Lorentzkade werd geopend (kosten bouwterrein ƒ36.520,en van school plus in ventaris 221.000,en die later met enkele lokalen werd uitgebreid; ondanks ook de dépendance aan de Franchimontlaan, bleef het voor de Regenten een passen en meten om alle leerlingen onder dak te krijgen. De kleuters kregen in enkele lo kalen van de Finse school gastvrij heid én voor de peuters beneden 4 jaar werd een schuur verbouwd! welk schooltje zijn ingang kreeg aan de Koenesteeg. Bij de B.L.O.-school waren de moei lijkheden minstens even groot. Een paar jaar geleden richtte het bestuur een aparte, aan Sint Pancratius toe gewijde, B.L.O.-school op voor jon gens, die gedurende enige tijd onder dak kreeg in enkele lokalen van het scholencomplex Haarlemmerstraat Pelikaanstraat, en later nooöhuisvest- ting vond aan de Breestraat. „Hogewoerd" opgeheven. sticht aan de Hogewoerd een be langrijke verandering voltrokken. Eind 1949 moest het bestuur der Congregatie aan de Regenten mede delen, dat zij door allerlei omstandig heden geen zusters meer beschik baar kon stellen. Dat betekende niet minder dan dat het eerste en oudste werk van de Stichting tot verdwij nen gedoemd was: De meisjes zou den het internaat aan de Hogewoerd verlaten. De verslagenheid was groot, bij e- stuur, zusters en kinderen. Op 16 de cember 1950 vertrokken de laatste drie meisjes. Voor het eerst sedert 93 jaar werd in „De Voorzienigheid" Kerstmis gevierd zonder kinderen. Gelukkig kregen de zusters niet veel later een ander ideëel werk, toen in het Gesticht een dépendance werd in gericht voor de nazorg ten behoeve van vroegere „Liduintjes". Sinds augustus '51 verblijft in „De Voorzienigheid" een groepje meisjes, die in de vrije maatschappij zich niet zouden kunnen handhaven en dus be schermd moeten worden. Zij ver- Leidse industrie onder eigen leiding Leidse industrie onder iegen leiding van het internaat. Nieuwe plannen. Vr»-go- van de H. Cunera met dankbaarheid te vieren. Bijna tweeduizend kinde ren, afkomstig uit Leiden en omge ving, bezoeken de scholen of wonen in het internaat. Het bestuur be heert nu de: Ulo-school aan het Le vendaal (hoofd Zuster Theresiana), L.O.-school aan het Levendaal met dépendance aan de Lorentzkade (hoofd Zuster Miriam), Fröbelschool aan het Levendaal met dépendance aan de Lorentzkade (hoofd Zuster Hungeria), Kleuterschool aan de Koenesteeg (hoofd Zuster Paulina), Schakelschool aan het Levendaal (hoofd mejuffrouw Broerse), Inter naat en B.L.O.-school aan de Zoeter- woudsesingel met dépendance aan de Hogewoerd (hoofd Zuster Accursia) en B.L.O.-school voor jongens aan de Breestraat (hoofd de heer O. Het- tinga). Der traditie getrouw blijven de Re genten bezig met de uitbouw van het Liefdewerk. Reeds jaren is men doen de om een nieuwe B.L.O.-school voor meisjes te bouwen, omdat de huidige 'school te klein is. Voorts wil men op de Sint Lidui- naschool een definitieve scheiding doorvoeren tussen moeilijk lerende kinderen. Voor de laatste groep zal een aparte school gebouwd worden in de buurt van de Sint Petruskerk. Over de plaats, waar de school komt, valt nog niet mede te delen. Wel is men verzekerd van de steun van het gemeentelijk en pro vinciaal bestuur. Verder zoekt men naar een gele genheid om een nieuwe school te bouwen voor het B.L.O. voor jon gens, en tenslotte moet „De Voorzie nigheid" aan de Hogewoerd danig onderhanden genomen worden. Ge bleken is, dat restauratie niet veel zin heeft, zodat men, mede door de ongunstige ligging van het gebouw, besloten heeft van verbouwing af te zien. Thans wordt uitgezien naar een mogelijkheid om een nieuw ge bouw op te trekken, bij voorkeur gelegen in de gemeente Leiden of althans in de onmiddellijke omgeving daarvan. I Na honderd jaar. MOGEN wij ten slotte melding ma- ken van het afscheid van pastoor j Beukers als president va het Regen- tencollege op 1 oktober 1954. Sii. 's- I dien wordt het bestuur, evenals in 1 de „oertijd" vcór pastoor Van Wis sen, gepresideerd door een „leek", de heer J. Lij ten. Het Regentencollege wordt thans gecompleteerd door de heren mr. G. W. M. Gründemann (se cretaris), G. W. M. Smits (penning meester), P. Knaap en Th. de Wit. De laatste jaren was pastoor A. M. A. Vollaerts bisschoppelijk gedelegeer de. Vermoedelijk zal hij ook in die functie opgevolgd worden door pas toor W. E. Blok. Aan het slot van dit overzicht, dat wij dank zij de medewerking van Regenten en Zusters en in opdracht van eerstgenoemden hebben samen gesteld, moeten wij één grote feest- kaars opsteken voor al diegenen, die in de voorbije eeuw hun krachten hebben gegeven aan het Liefdewerk van Sint Cunera. Priesters, Zusters en leken, met name voorrl volijverige Regenten, die niets nagelaten hebben de Voorzienigheid een handje te hel pen. In de vergeelde notulenboeken en de verslagen der Zusters zijn wij be kende en onbekende namen tegen ge komen van mensen, aan wie het ka tholiek onderwijs in Leiden enorm veel verschuldigd is. Voor hen allen dus die éne maar eeuwig brandende feestkaars. Voor de katholieken in Leiden en omge ving in het algemeen, en voor de pa rochianen van Sint Petrus en Sint Lodewijk in het bijzonder is er boven» dien alle reden tot dank en waarde ring. En van harte hopen wij, die u hebben mogen vertellen van het wel en wee der Sint Cunera-Stichting in Leiden, dat nooit meer de klacht van tachtig jaar geleden gehoord moge worden, toen een der Zusters in het kloosterlijk kroniekboek schreef: „Jammer is het, dat er zo weinigen zijn, die het geluk enei christelijke opvoeding boven het staatsonderwijs weten te stellen." Ons katholiek onderwijs mag pre tenties hebben. En de nederige Sint Cunera bij dit eeuwfeest evenzeer! WIM HELVERSTEIJN. Staatssecretaris voor Verkeer Mr. J. van Andel genoemd Minister mr. J. Algera is thans van mening, dat het op grond van de omvang van zijn taak aan het depar. tement van Verkeer en Waterstaat nodig is zich die bijstand van een staatssecretaris te verschaffen. De nieuwe staatssecretaris zal een deel van de verkeerssector voor zijn rekening krijgen. In parlementaire kringen verluidt, dat voor deze nieuwe functie ern stig in aanmerking zou komen een politieke geestverwant van de minis ter, n.l. mr. J. van Andel Gzn., oud commies-griffier van de Eerste Ka mer. Mr. Van Andel is voorzitter van de commissie Vergunningen Autover voer Personen en lid der commissie Vergunningen Goederenvervoer, ter wijl hij tevens lid is van het college van beroep van het bedrijfsleven. De pijn verdwijnt direct - U Witte Krulspoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- en rheumotitche pijnen. HET ZONDAGSRIJVERBOD Strenge controle De minister van justitie heeft op dracht gegeven aan rijks- en gemeen tepolitie streng toe te zien op de na leving van het zondagsrijverbod. Te gen ieder, die in strijd met de desbe treffende bepalingen op zondag tus- sn 5.00 en 24.00 uur benzine ge- of verbruikt in een motorrijtuig, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Naar verwacht wordt zullen mor genochtend te 5 uur een legertje van 10.000 politie-ambtenaren alle weg- knooppunten van Nederland bezet ten, zodat geen enkele „clandestiene" automobilist de illusie van een onge stoord ritje behoeft te koesteren. Alleen al uit de enorme stroom van verzoeken om ontheffing van het ver bod, die het bureau van de rijks- hoofdinspecteur van het verkeer in het district Gelderland te Arnhem schriftelijk, telefonisch en mondeling bereikt, moet de conclusie worden getrokken, dat de betrokken houders van benzine-motorrijtuigen de ernst van de situatie niet inzien. Deze in druk wordt nog versterkt, aldus de rijkshoofdinspecteur, wanneer men kennis neemt van de argumenten, die worden gelanceerd om op zondag te mogen blijven rijden. Toen de grootse ontvangst van de goed-heiligman in Amsterdam ge heel en al achter de rug was, gaf hij ons het volgende kijkje achter de schermen: „Mijn paard is wel aan enige druk te gewend, want het heeft vroeger gewerkt in een groot circus. Toen het dan ook al die duizenden men sen om zich heen hoorde juichen, wilde het terstond zijn oude kun sten voor het publiek weer gaan vertonen. Gelukkig kon ik hem er nog net bijtijds van afbrengen. Want, zoals een mijner knechten zeer terecht opmerkte, de Neder landers hebben heus mijn schim mel niet nodig om hun hart op te halen aan circus-genoegens: er wordt hier immers een voortreffe lijk circusalbum uitgegeven, met de kostelijke verhalen en illustraties over de grootste circussen aller tij den en aller landen. Voorwaar, een dolgezellig en spannend boek, dat ik graag aain iedereen cadeau zou willen geven!" Dit boekwerk „De bonte droom van het circus" is geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Do- veren en Fred Thomas. Voor slechts ƒ2.50 kunt u dit boek krijgen bij uw roomboterleverancier of per brief(kaart) bestellen by Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan nog op tijd toegezonden om als Sin- terklaas-suprise te kunnen geven. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes en kleurenplaten ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zondag! (Advertentie) 3de Transport onderweg De derde trein met Hongaarse vluchtelingen uit Oostenrijk wordt in de loop van aanstaande zondag in Utrecht verwacht. In deze trein ko men ruim 600 vluchtelingen naar ons land. Met dit transport is het contin gent van 2000 vluchtelingen, tot toe lating waarvan de regering toestem ming heeft gegeven, volgemaakt. Een N.S.-uur. Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen zal een uur loon afstaan Zusters is er niettemin alle reden om het eeuwfeest van het Liefdewerk Het is de Hamameiis die 't 'm dot* (Advertentie). I voor Hongarije. De directie zal het totaalbedrag verdubbelen. 999: 1.820.000, De stortingen die gisteren op giro 999 van het Nationaal Comité Hulp verlening Hongaarse Volk te Am sterdam zijn geboekt, hebben de giro rekening met rond 100.000 gulden doen stijgen tot een totaal van 1.820.000,—. De besteding. De doelstelling van het Nationaal Comité is thans als volgt: a. De financiële zorg voor de 2000 Hongaarse vluchtelingen, die in ons land zijn aangekomen tot het ogen blik, waarop zij in onze Nederlandse maatschappij zijn opgenomen. b. Naar vermogen, hulp te verle nen aan de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk en eventueel in andère landen, waar zij hun toevlucht hebben gezocht, in nauwe samenwerking met de daartoe aangewezen internationale organisaties. SOCIALE VOORZIENINGEN STIJGEN MET 6 PCT. De complementaire sociale voorzie ningen worden met 6 pet. verhoogd, met ingang van 27 augustus jl. Het betreft hier vooreerst de uit keringsnormen van de sociale voor zieningen, de zelfstandigenregeling, de voorziening voor blinden, de rege ling sociale opdrachten beeldende kunstenaars en de hulpverlening aan ex-militairen. De kinder- en gezins ledenbijslagen blijven, in afwachting van een wijziging van de kinderbij slagwet, vooralsnog ongewijzigd. Eveneens zijn de sociale werk voorzieningsregelingen voor hoofd en handenarbeiders verbeterd. De lo nen worden met 6 pet. verhoogd en de vakantietoeslag van 2 tot 4 pet.; de vakantie wordt tevens gebracht van 12 op 15 dagen per jaar. Rijbewijs voor bromfietsers? De vraag of een soort rijbewijs voor bromfietsers zal worden ingesteld, wordt nog overwogen. Dit deelt minis ter Algera mee in zijn memorie van antwoord. De minister hoopt dat de maatrege. len ter bescherming van de voetgan gers in de eerste helft van 1957 in werking zullen treden. Hij verwacht dat op 1 juli 1957 alle trams in Ne derland van richtingaanwijzers zullen zijn voorzien. Bij de regering bestaan geen plan nen om voor de oplossing van de parkeerproblemen in de steden recht streeks financiële steun te verlenen. GEEN MAXIMUM BUITEN BEBOUWDE KOM. Minister Algera meent dat er thans nog niet voldoende aanleiding be staat voor het invoeren van een al gemene maximum-snelheid buiten de bebouwde kom. De minister deelt in zijn memorie van antwoord verder mee dat hij be reid is een wettelijke basis te schep pen voor de verplichting vracht auto's periodiek te laten keuren. Distributie dreigt. Eigen nood te groot Omdat in Rotterdam ruim 22.000 gezinnen op een woning wachten, waaronder sommige, die helemaal geen onderdak hebben en „zwerven de" zijn, heeft de gemeente meege deeld, dat Rotterdam voorlopig geen woningen voor vluchtelingen beschik baar zal kunnen stellen. Natuurlijk, zo deelt het gemeen tebestuur mede, zijn ook de Rot terdammers hevig begaan met het lot van de vluchtelingen en op alle andere gebied zuUen de Maasstad bewoners hun hulp niet ontzeggen. Het woningprobleem ligt echter in rotterdam zo ernstig, dat men op dit punt voorlopig geen medewer king kan verlenen. Men gaat van de veronderstelling uit, dat er gemeenten in Nederland zijn waar de woningnood minder groot is, of waar een kleine uitbrei ding van het contingent verwezen lijkt kan worden; in Rotterdam is dat vooreerst niet mogelijk. Mocht echter blijken, dat de Hon gaarse vluchtelingen niet allen een onderdak vinden in andere gemeen ten, dan zal Rotterdam het plobleem opnieuw in studie nemen. Men realiseert zich kennelijk niet, dat de uitvaardiging van het zondags rijverbod een poging is om, althans voorlopig, aan een distributie van motorbrandstof te ontkomen en dat, wanneer deze poging niet slaagt en er dus een bonnenstelsel moet worden ingevoerd, wellicht verscheidene ca tegorieën gebruikers van motorrijtui gen geheel zulen worden uitgescha keld en andere, veel drastischer dan thans, in het gebriuk van hun voer tuigen zullen worden beperkt. Het is dus voor ieder auto- en mo- torbezitter van het grootste belang, dat het zondagsrijverbod een vol doende benzinebesparing oplevert. Ieder voor zich dient derhalve, alvo rens tot het indienen van een ver zoek om ontheffing over te gaan, te overwegen of de rit (ten), die men ge woon was op zondag te maken, be slist niet achterwege gelaten kunnen worden en zo niet, of men zijn doel niet per openbaar vervoermiddel, per fiets of te voet kan bereiken. Is dit wel het geval, dan moet het ge bruik van het privé-motorrijtuig wor den nagelaten. Overigens kan niet elk lichamelijk ongemak aanleiding geven tot verle ner. van ontheffing, terwijl eveneens maar te veel gebezigde motieven als kerkbezoek per auto, vervoer van ouden van dagen e.d. slechts in zeer speciale gevallen kunnen leiden tot uiterst beperkte tegemoetkoming. Zij echter, die op zondag beslist over een auto, motor of scooter moe ten kunnen beschikken en deze categorie is niet erg groot dienen zich schriftelijk tot de rijksverkeers inspectie te wenden, aldus de ryks- hoofdinspecteur. Kamerleden rijden niet. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dn Kortenhorst, heeft gister middag meegedeeld, dat in overleg met het seniorenconvent van de Ka mer geen verzoek aan het departe ment van Verkeer en ".vaterstaat zal worden gericht tot het verlenen van ontheffing van het zondagsrijverbod aan Kamerleden. V ervoer starie ven aan banden In verband met het streven der re gering naar prijsstabilisatie worden geen verhogingen van de maximum- tarieven voor het particulier vervoer van goederen toegestaan tenzij is aan getoond, dat een verhoging daarvan noodzakelijk is voor een rendabele exploitatie. Dit schrijft minister Algera in zijn memorie van antwoord. Een verzoek om verhoging, gestaafd met de no dige gegevens, dient uit te gaan van de ondernemingen zelf of de organi saties. De regering neemt hier niet het initiatief. Er bestaat volgens de minis ter geen verschil tussen de behan deling van aanvragen van particuliere ondernemingen en van ondernemin gen, waarin de rijksoverheid finan cieel is geïnteresseerd. Het streven der regering is erop ge richt dat door de overheidsbedrijven tarieven worden toegepast die een redelijk rendement waarborgen. De bestaande maxlnuum-tarieven zijn daar, voor zover de minister bekend, nog geen beletsel geweest. De minister meent in het huidige stadium zich te moeten onthouden van stappen in de richting van de in stelling van een bedrijfschap wegver voer. VERHOGING ZIEKTEPR EM1F WASSENAAR EN LE1DSCHENDAM De in de gemeenten 's-Gravenhage, Leidschendam, Rijswijk, Voorburg en Wassenaar werkende algemene zie kenfondsen, verenigd in „De Haagse Ziekenfondsraad", delen mee, genood zaakt te zijn de premie voor de vrij willig verzekerden in deze gemeen ten voor het jaar 1957 aanzienlijk te verhogen. Door de afwijkende constellatie van de genoemde ziekenfondsen zijn de verhogingen van de premie niet bij alle fondsen gelijk. Voor het Wassen aarse ziekenfonds bedraagt de verhoging 40 cent per be talende verzekerde per week. Voor het ziekenfonds „De Volharding" 35 cent. Van het ziekenfonds „St. Joan nes de Deo" kan het bedrag der pre mieverhoging nog niet worden opge geven. Voor al deze fondsen geldt, dat de premie voor de aanvullende verzeke ring voor 1957 met 1 cent per beta lende per week zal worden verhoogd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5