RIJNSTREEK DE LEIDSE BIOSCOPEN? India's ambassadeur opende Leidse tentoonstelling „Buddha in de Kunst" in Volkenkundig Museum Welkom „Bezoek van een oude dame'' Scherp ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 DE LETDSE courant pagina 2 Dit jaar viert.de gehele Buddhis- tische wereld de feestelijke herden king van het moment, waarop 2500 jaar geleden Buddha aan het eind van zijn leven werd opgenomen in het Parinirvana. In India, het ge boorteland van de meester, vinden dezer dagen grote herdenkingsplech tigheden plaats. In het kader van deze Buddha- herdenking werd gistermiddag de tentoonstelling „Buddha in de Kunst" geopend in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Bij de» openingsplechtigheid, die verricht werd door de ambassadeur van India in Nederland, de heer B. K. Kapur, waren o.a. aanwezig de heer S. K. Chowdry, eerste secretaris en Nirmal J. Singh, persattaché van de Indiase ambassade. Voorts bevonden zich onder de genodigden dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, presi dent-curator der Rijksuniversiteit, mr. M. C. Bloemers, hoofd van het bureau Natuurbescherming van het departement van O. K. en W., namens de chef van de afd. O.K.N., mr. F. P. Th. Rohling en vele vooraanstaande figuren op onderwijsgebied. Nadat de directeur van het museum H. Pott, in zijn inleiding was ipreker belichtte de positie, die "het Buddhuisme inneemt in het huidige de leden een vulpen en mevr. Lagen- India, dat geen Buddhistisch land meer is in de oude zin van het woord. Hij noemde de leer een leer van zachtmoedigheid en zeide, dat in de. Buddhistische geschiedenis geen voor beeld te vinden is van gewelddadige verspreiding van het geloof. Hij achtte het een voorrecht, de tentoonstelling te mogen openen en bracht daarbij nogmaals van harte lank aan dr. Pott. i Vervolgens maakte het gezelschap ingegaan op de betekenis van de ten- een rondgang langs de tentoonstel- Leidse Universiteit Geslaagd voor het kand.ex. Gen. II mej. A. D. Donker te R'dam, mej. A. J. ten Bokkel Huinink te R'dam, mej. A. S. van O verstraten Kruysse te Den Haag, mej. J. C. Maas te Hoek van Holland, mej. C. J. Oostveen te Scheveningen en de heren H. Burger te Utrecht, W. T. C. D. Cornet te Alphen a. d. RijnP H. Drabbe te Laren, D. J. van Dijk te Wassenaar, J. F. R. Harms te Den Haag, G. M. Hochwald (USA), A. P. A. Hoornweg te R'dam, A. C. Jöbsis te Oegstgeest, W. A. Kaasjager te Den Haag, R. N. Kellner (USA), A. B. Kunst te Haar lem, J. J. van Leeuwen te Voor schoten, Oh Dj ie Hoo te Oegstgeest, S. H. Overdiep, P. Spreü te Dordrecht R. E. Treurniet te Curasao en J. de Waard te Schiedam. Geslaagd voor het Semi-artsen- examen de heren F. Almekinders te Leiden, J. C. de Knegt te Delft en J. A. J. Spaans te Gouda. Geslaagd voor het Arts-examen Mevr. H. J. Bouwes Bavinck-Fran- cken te Den Haag, Mej. A. A. Biegel te Delft, en de heren H. E. Kern- pees te Den Haag, A. C. M. Vermeu len te Voorburg en A. R. v. d. Werff te Wassenaar. SLOPEN T. EN D. AANBESTEED. In het stadhuis te Leidèn is gister morgen aanbesteed het slopen van een gedeelte van het voormalige fa-r briekscomplex der C.V. Tieleman en Dros. Inschrijvers voor het toe te be talen bedrag aan de gemeente waren van laag tot hoog: Joh. Royers, Rot terdam f7.260.A. Oranje, R'dam, f 7.260.Firma F. J. M. Bots, Den Haag, f 7.800.Maatschappij voorh. P. R. Roosch, R'dam, f 10.500.C. J. en G. Hendriks, Utrecht, f 11.100. J. Kuyff en W. B. Schippers, R'dam f 13.555.N.V. Struyk's aannemers- en transportbedrijf, R'dam, f 16.100.-; D. de Rooy, Badhoevedorp f 17.850. Gebr. Van der Fu/tten, Amsterdam, f 20.300.T. Klein en zoon, A'dam, f 22.500.Metaalhandel en Sloopbe drijf v. Dijk, Veenendaal, f 22.785. T. Kramer, A'dam, f 23.666.J. Koek en Co., A'dam, f 23.799.J. Meijer. A'dam, f 24.777.Nic. van den Akker, Zoeterwoude, f 25.350. J. P. v. d. Linden, Leiden, f 44.000. H. Binnendijk, Leiden, f45.400.P. van Diemen en A. Hoogenboom te Leiden, f 50.200.Firma H. de Bol ster, Leiden, f 51.500. Burgerlijke Stand Geboren: Arend Hendrik, z. v. A. A. te Winkel en H. van Heusden; Juam Armando, z. van E. R. Frans en W. Pels; Hendrik Dirk, z. v. P. H. Barentsen en C. H. Maerten; Ma rianne, d. v. M. van Veen en D. van Dijk; Elizabeth, d. v. J. van Tol en A. van Iperen; Gerardus Laurentius Antonius Petrus, z. v. G. van Haes- tregt en C. A. Vaneman; Aart, z. v. J. Sekeres en E. Westdijk; Gijsbertus Johannes, z. van H. J. Koree en P. Tervooren; Femmichje Gezina, d. v. D. de Leeuw en F. Nyboer; Jrugens Paul, z. v. A. J. te Rijdt en E. de Beukelaar; Elisabeth Anna Maria, d. v. J. van Delft en M. J. Straver. Ondertrouwd: J. A. van den Broek en M. van Bohemen; F. Bakker en L. Hollebeek; K. Olde en C. van Erkel; J. van Ejjk en M. E. J. J. Spier; P. S. G. den Hollander en E. R. van der Linden; W. J. Huiskamp en H. T. Zekveld; H. F. J. Mentink en M. A. B. J. Overdijk; E. Tekens en J. M. T. Goddijn; A. Hanno en J. Weima; H. M. Tijkaar en M. M. Montanus; J. van Rossen en A. W. van Son; J. J. M. Soupart en M. T. A. Gilein; A. Moene en S. M. van Leeuwen; A. J. Lankhorst en M. M. van der Mark. toonstelling voor het onderwijs, zocht hij de ambassadeur de tentoon stelling te willen openen. Deze zeide erkentelijk te «ijn voor het werk van dr. Pott, waardoor het Buddhisme inneemt in het huidige die niet slechts een estetisch -.arakter draagt, maar die ook duide- :k van educatieve aard is. Nadat er thee was geserveerd, werd er een film vertoond over Buddha's leven in India. ALS DERDE ABONNEMENT^- begint men hem ook duidelijk te ma- VOORSTELLENG heeft men „Het ken, dat hij indertijd slecht gehan- bezoek van de oude dame"" gekozen, deld heeft. Kortom; het leven wordt een door de toneelgroep „Theater" op het program genomen spel van Frie- drich Dürrenmatt, dat nog slechts kort geleden z'n première geleefde. Een gelukkige keuze, want'het be zoek, dat de „oude dame" brengt is even verrassend als aangenaam. Dürrenmatt is een nog jong Zwit sers auteur, maar één die blijkbaar heel wat in z'n mars heeft. Reeds het gegeven van dit spel is buiten gewoon origineel. De oude dame (thans schatrijk) was vroeger een inwoonster van het verlopen plaatsje Güllen, dat zij als ongehuwde moeder met haar kind heeft moeten verlaten nadat zij door de vader in de steek was gela ten. Na zoveel jaren keert zij terug en biedt de gemeente het kolossale bedrag van 1 milliard gulden aan, als zij haar gerechtigheid verschaft. En die gerechtigheid bestaat in de dood van de man, die haar destijds in de steek liet, Alfreed 111. liet aan bod is voor het verarmde stadje wel zeer aanlokkelijk, maar men leeft tenslotte in een beschaafd land en de man dusdanig tot een hel gemaakt, dat z:ijn ondergang onvermijdelijk is. De raad veroordeelt hem plechtig, niet omwille van het geld, o neen, slechts om wille der gerechtigheid I Hij sterft aan „hartverlamming". rVEZE TRAGIQOMEDXE is door U de auteur tot een sterk geheel ge componeerd uit allerlei ingrediën ten. Hij maakt gebruik van alle mid delen, welke het moderne toneel hem maai* verschaffen kan. Het is een pariodie op de werkelijk heid, een satyre, welke soms wrang en cynisch aandoet, maar dan weer verzacht wordt door de kluchtige overdrijving. -Wij komen geheel in een surrealistische sfeer, wanneer wij mensen in bomen zier veranderen -n een brigadier van politie als een ree zien weglopen. Maar aan de andere kant is het op- en afspringen van de conducteur op de rijdende trein weer verbluffend realistisch nage bootst. IN AANSLUITING aan het rijk ge- kan het leven van een mede-burger varieerde maar toch stevig opge- bouwde spel was de bezetting even eens sterk. Richard Flink had daar wel het leeuwenaandeel in; hij was zeer suggestief in de weergave van de veranderingen, welke zich in en rond he.n voltrokken. Zonder veel woorden tekende hij de ter dood ge doemde man ten voeten uit. Naast hem Willy Haak als de wraakgierige „oude dame"; zi; was geen furie, maar een eigenaardige soort menge ling van romantische sentimentaliteit en kille wraakzucht, "ten moeilijke opgaaf, waarvan zij zich uitstekend kweet. De overige rollen (er was een ontstellende veelheid aan acteurs) waren keurig op het geheel af ge» stemd, dank zij de regie van Elise Hoomans, die van de veelheid van middelen een eenheid schiep volgens de intentie van de auteur. De décors waren uiterst sober ge houden; ze waren meer symbolen die bij open doek veranderd werden door de spelers zelf, hetgeen bij het uitzonderlijk karakter an het spel geenszins stoorde. „Het bezoek van de oude dame" is een welkom bezoek geworden, dat maandag a.s. nog eens zai worden herhaald. zó maar niet opofferen. De burge meester weigert dan ook, maar de „oude dame" kan wachten. Het duurt niet lang of iedereen schaft zich wat nieuws aanop de pof, in het vooruitzicht van de komende wel vaart. Iedereen verzekert Alfred 111, dat niemand zijn dood wil, maar hij voelt hoe langer hoe meer, dat hij, zo lang hij leeft, de welvaart van het stadje in de weg staat. Bovendien Eeuwfeest St Cunera Liefdewerk te Leiden Het honderdjarig bestaan van het Sint Cunera-Liefdewerk te Leiden zal zaterdag 1 december plechtig worden herdacht. Om 9 uur die dag draagt mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, een pontificale H. Mis op in de Sint Petruskerk. Na de H. Mis is er een ontbijt in „De Voorzienigheid", waarna om half twaalf in de grote zaal van het St. Lidwinahuis de receptie gehouden wordt. doos bonbons. De voorz. ontving van POTLOOD en GEEST Oplossing no. 506. Horizontaal: l. pos, 4. anti, 7. telle, 9. Sumatra, 11. sck, 12. one, 14. To, 15. ode, 16. i.l., 17. ark, 19. ami, 20. tornado, 24. Regge, 26. rite, 27. alzo. Verticaal: 1. Po, 2. stuk, 3. Eem, 4. alt, 5. Nero, 6. in, 8. lan:ing, 9. soort, 10. animo, 11. sta, 13. Eli, 18. kort, 19. adel, 21. ree, 22. aga, 23. er, 25. do. ALPHEN AAN DEN RIJN Zangers vergaderden. Onder voorzitterschap van de heer S. v. Leeuwen hielden het r.k. Zangkoor en Schola Cantorum „St. Cecilia" vrijdagavond in de St. Josephzaal ge zamenlijk hun jaarvergadering. Vol gens het jaarverslag van de penning meester, de heer P. Heemskerk, be draagt het batig saldo ruim 200. De heren Joh. Bruinis en J. Dijkman werden benoemd tot kascontroleurs. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren P. Heemskerk en J. P. Smit werden herkozen. In de va cature wegens bedanken van de heer P. Slingerland werd de heer G. Odijk gekozen. Aan het einde van de ver gadering bood de deken een geschenk onder couvert aan de heren M. v. Gils, C W. v. d. Louw en Th. v. Leeuwen aan, i.v.m. hun zangers jubileum, res pectievelijk 35, 25 en 25 jaar. „St. Bonifacius" geeft „Wien bleibt Wien". Het r.k. Gemengd Koor „St. Bonifacius", dat zich in het mu ziekleven van Alphen a. d. Rijn een belangrijke plaats heeft weten te veroveren, gaat jubileren. Beter ge zegd: het hééft al gejubileerd, want de notulen van de oprichtingsverga dering zijn van 14 maart 1943. Be gonnen werd met twintig dames en heren; thans is het koor uitgegroeid tot een hechte vereniging van rond 80 leden. De kwantiteitstoename op zich zou niets te betekenen hebben, als er niet tevens een muzikale opgang viel te constateren, die zich niet alleen de monstreert in een groeiend audito rium, maar ook door gedurfdheid van programma. Het repertoire uit de eerste jaren valt op door veelzijdigheid. In de eerste jaren was het vooral de lieder. tafelstijl, die op de voorgrond trad. Later werden koornummers uit ora toria en opera's gekozen en de laat ste jaren werden we zelfs verrast door enkele grote en complete wer ken, die men zich niet te simplistisch moet denken: „Der Rastelbinder" van Franz Léhar, „Der Zigeunerbaron" van Johann Strausz en „Zar und Zimmerman" van Lortzing. Door het aantrekken van solisten van naam en goede orkesten wist het voor de Rijnstreek een muzikaal peil te be reiken, dat men in dit genre althans, hier nog niet eerder kon beluisteren. Daarnaast echter komt er meer malen relig'euse ir>"zi°k voor oo zijn programma, want het koor ontleent zijn bestaansrecht ook aan het opluis teren van kerkelijke feesten. Vrijdag 36 november a.s. verwacht het zijn donateurs cn vrienden in Avifauna te Alphen a. d. Rijn, (hoe lang nog onze concertzaal?) voor de viering van het koperen bestaans- feest. Een jubileum is een terugblik vanuit het heden. Het is dan ook goed gezien, vooral met het oog op de gebeurlijkheden om ons heen, het korte gedeelte voor de pauze te wij den aan serieuze muziek van een bij zonder gehalte, culminerend in het grootse „Te Deum laudamus" van Hendrik Andriessen, hiermede tevens rechtdoende aan het feest zelve. In dit programmadeel kunnen we te-j en A. de Vos; Frederik Jan, z. vens onze plaatsgenote Elly Verha- D. H. Gijbers en W. Holl; Jan Simon, gen horen in enkele alt-soli. In hete z. v. D. H. Gijsbers en W. Holl; tweede deel van de avond bieden deFrank, z. v. L. den Dekker en A. bekende radio-artisten Bert Robbe en I Malipaard. Christine Spierenburg, daarin bijge- Geh.: W. J. Zoet 32 j. en M. E. staan door Jos Carpay op zijn Ham-j J- Mollers 21 j.; L. C. Vonk 24 j. en mondorgel en ondersteund door het P. C. Mollers 24 j.; A. P. JWestdorp dijk een plant. De Moluku Hawayans uit Boskoop zorgden voor een gezel lig programma. Geb,: Kornelis, z. v. J. Jongenbur geren A. M. Rijsdyk; Jacobus Gerar dus, z. v. C. van Arkel en F. van Luinen; Cornelia Gerarda, P. Schrama en A. Visser; Huibert 'Anuthonie, z. v. W. Wille en T. van Ingen ^chenau; Janneke Maartje, d. v. N. van Oosterom en M. Staring; Engelbertus Gerardus Maria, z. v. P. J .M. van Klink en J. M. Koek; Ma ria Margaretha, d. v. G. van Deuren en M. Burger; Elizabeth Philippina, d v. A. F. van Weeren en A. C. van Onselen; Johanna Cornelia, d. x. W. Mesman en C. M. Klein; Johannes Maria, z. v. C. van Kreuningen en J. M. Grobben; Maria Catharina Barba ra, d. v. B. Bloemberg en B. van Velzen; Gerrit, z. v. C. van Vugt en A. van Grootheest; Astrid, d. v. H. C. van Schooten en M. E. C. Schild; Cornelia Elizabeth Maria, d. v. G. A Straathof en J. A. Kempen. Overl.r Koutei Oc Ridder 63 j. G. Straver, 81 j., echtgenote van P. M. Jansen; Mendrikus L. van Zuijlen 74 j. Ondertr.: F. Snel 24 j. en M. Bol 20 j. Getr.: K. A. J. de Jong 30 j. en G. M. D. van der Kleij 32 j.; H. J. van Hof 35 j. en H. H. Wolmersteett 30 j.; G. Slagter 21 j. en A. C. Bout hoorn 19 j.; G. Spruitenburg 26 j. en C den Boer 26 j.; N. van W-ilgen 23 j. en J. van den Hoek 21 j.; G. van Leeuwen 26 j. en J. J. Pauw 21 j. BODEGRAVEN Opbrengst Rode Kruiscollecte. De totale opbrengst van de door het Rode Kruis gehouden collecte met inbegrip van directie- en personeels- bijdragen van verenigingen, bedrij ven e.d. bedraaft 4525,74. Dit be drag dient gesplitst te worden in bij dragen uit de gemeenten: Bodegra ven 3276,89; Zwammerdam f 503,38; Nieuwkoop en Noorden 748,47. Geboren: Antonius L. M. z. van M. van Vlietvan Dijk; Adriana C. M. en Petronella A. M. d. van E. ZwanenburgBunnik; Pieter C z. van D. LinschotenVijfhuizen; Ge rard B. T. z. van G. HabesBlanken. Ondertrouwd: J. van der Poorte en K. van der Laan. Getrouwd; A. Terlouw en T. Maas kant; W. Wieman en C. van der Zee; J. van Donselaar en J. Doornekamp. KOUDEKERK Voor geneeskundige hulp wende men in Koudekerk en aan de Rijn dijk, zich tot dr. Blaauwendraad, Kou dekerk, tel 208. LEIMUIDEN Jeugdwerk. In de week van 26 november tot 1 december zal er in deze aprochie een jeugdweek wor den gehouden voor meisjes van 14 tot 17 jaar. De bijeenkomsten zullen worden geleid door mej. Noortman. Het programma van deze samenkom sten is veelomvattend. Zo zullen o.a. behandeld worden: de volgende pro blemen: zakgeld, de biecht, bidden, eerbied voor het leven. Ter voorbe reiding werd vorige week een bij eenkomst gehouden in het parochie huis, waar mej. Noortman aan de ouders de bedoeling van de jeugd week uiteenzette. Gemeenteraad. De raad komt bijeen maandagavond a.s. te 8 uur. Op de agenda staat o.m.: Voorstel van b. en w. tot wijziging van de bouwverordening in verband met brandveiligheid boerderijen en ver betering stalruimten. Voorstel van b. en w. tot het verstrekken van een crediet ten behoeve afvoer overtollig water. Overl. A. C. Hoogenboom 78 j., weduwe van G. van der Pouw Kraan. Ondertr.: A. Vis 33 j. en H. J. Wassenaar 26 j. Geb.: Hermanns Hendrikus Theo- dorus, z. v. J. P. Burgmeijer en P. van Loo; Marian, d. v. C. Zemel HAZERSW0UDE Gemeenteraad. De raad komt bijeen donderdag a.s. te 19.30 uur. Op de agenda staat o.m.: Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake de keuringsdienst van vee en vlees met de gemeente Leiden; wij- v. A. 1 ziging instructie keuringsveearts; voorstel tot het verlenen van een doorlopende machtiging aan b. en w. tot het aangaan van kasgeldleningen voor 1957. 33 j. en W. M. Beuk 18 j.; W. P. van Boheemen 30 j. en A. M. G. Mooren 26 j. LEIDERDORP jubilerende koor, ons een luchtige operette-fantasie, waartoe de titel „Wien bleibt Wien" ons al direct suggereert. Het zal een feest zijn op bescheiden wijze, aangepast aan deze tijd, niet uitbundig; maar toch met een ge-J voel van dankbaarheid, omdat wij in dit goede land nog kunnen en Mannenkoor en de personeelsvereni- mogen feesten. I ging v. Oosthoek gisteren gezamenlijk Voor verdere bijzonderheden zie een culturele avond belegd, welke annonce in dit blad. ongetwijfeld zeer in de smaak is ge- vallen. Na een inleiding van de voor- 7e Lustrum „De Blauwband zjtter, de heer J. Vermeer, die in het Onder grote belangstelling vierde debijzonder de directie van de firma Postduivenver. „De Blauwband" vrij- welkom heette, zong Oosthoeks Man dagavond in hotel „Centraal" haarnenkoor o.l.v. de heer J. P. v. d. Vel- 35-jarig bestaan. Vele sprekers voer- de> een drietal nummers. Vervolgens den het woord. O.a. heeft de heer J-ltrad Willem van Ipendaal voor het H. B. Cazius, gemachtigde van het voetlicht. Hij sprak over „Volkstaal hoofdbestuur van het Ned. Roode en Volkshumor". Deze schrijver Kruis, de dank vertolkt van zijn in- toonde zich een zeer geestig verteller stelling voor de verschillende con- die uitnemend de kunst verstaat om coursvluchten welke de jub. ver. or- het publiek te boeien en daar gister- ganiseerde t.b.v. hef Ned. Roode avond volkomen, in slaagde. Kruis. Een afgevaardigde van de RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De raad komt bijeen woensdagavond 28 nov. te 8 uur. Op de agenda staat o.m.: Voor stel van b. en w. tot het aangaan van een rekening courant-overeen komst met de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente van Rijnsaterwou- de ter tijdelijke financiering van de restauratie van de kerk. Collecte voor Hongarije. Voor Hongarije werd in deze gemeente gecollecteerd door het Roode Kruis 200 en in de Ned. Herv. kerk 497. De collecte met de klaproos bracht ruim 27 op. WGUBRUGGE ST. NICOLAAS DEED ZIJN INTOCHT Voor de eerste keer deed St. Nico- laas in de gemeente op vrijdagavond te paard zijn officiële intocht in de gemeente. Voor het raadhuis, waar talrijke ingezetenen bijeen stroomd waren, werd de Sint toege sproken door burgemeester J. C. van Wageningen. Deze prees het bezoek van de heilige aan de Hongaren en verheugde zich over de oprichting van een plaatselijke middenstands vereniging. De Sint sprak zijn voldoening uit over de verlichte wijzerplaten op de kerktoren, waarvan hij op zijn nach telijke tochten over de daken veel gemak hoopte te ondervinden. Na mens de midenstandvereniging sprak de heer H. Burggraaff. Na het ge- meentebestur bedankt te hebben voor de betoonde bereidwilligheid bij de ontheffing der winkelsluiting wenste hij St. Nicolaas veel succes toe op zijn tocht door de gemeente. Spreker wekte de aanwezigen op bij de winkeliers in eigen gemeente te kopen, waartoe: deze een actie op touw hadden gezet, waarvan veel fraaie prijzen verbonden zijn. Ten slotte maakte de Sint, voorafgegaan door de Harmonie een rondgang door het dorp. Wat Hzers schrijven Hazerswoude 23 nov. '56. DUITSERS TANKEN BENZINE IN LIMBURG. Ondergetekende zou gaarne dit stukje in uw dagblad onder ingezon den mededelingen zien verschijnen, Het onderwerp waar het om gaat is het zondagsrijverbod. Deze maatregel juich ik van harte toe, temeer daar het bedrijfsleven in de week dan op normale wijze voort kan gaan. Maar nu het volgende. Ik was dezer dagen in Limburg met 'n vrachtwagen en toen moest ik met de lading op 'n weegbrug. De eige naar van die weegbrug vertelde mij: als je nu zondag hier komt kijken, dan is het hier mudvol met Duitse auto's, die hier benzine komen tan ken en dan weer teruggaan. Zo is het nu met Duitse auto's, die hier klei aanbrengen aan de fabrieken die ko men 6 maal per dag en ook 6 maal tanken, dat is zo'n kleine 900 L. die dagelijks door 1 wagen naar Duits land gaat. Nu zou, volgens mij, hier ook paal en perk aan gesteld moe ten worden door dit niet meer toe te laten en ook niet tanken aan Duitsers op zondag, dan zou de zaak tenminste zo efficiënt mogelijk uit gevoerd worden. 'n Chauffeur uit Hazerswoude. n... HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Lelden voor Gehoorleaankondigingen MoIIet antwoordt Boelganin Premier Mollet heeft vrijdag zijn Sowjet-Russische ambtgenoot Boel ganin geantwoord op diens boodschap betreffende het Midden-Oosten van vorige week. De Franse regeringsleider zegt, dat „de verantwoordelijkheid voor de crisis in het Midden-Oosten hoofdza kelijk rust op de tegenwoordige Egyp tische regering, die is aangemoedigd door de steun in alle vormer., welke zij heeft gekregen". Hoewel de Sowjet-Unie in haar no ta van 15 november verzekerd heeft, dat zij geen enkel speciaal doel in het Midden-Oosten nastreeft, acht Mol let de in deze nota vervatte eisen moeilijk te verenigen met de resolu ties van de Algemene Vergadering der V.N. en hij voegt hieraan toe, dat deze eisen de taak van le V.N. slechts kunnen bemoeilijken. Voorts zegt de Franse premier, dat de militaire tussenkomst van de Sow- jet-Unie Hongarije door geen en kel argument kan worden gerecht vaardigd. „De resoluties van de V.N. over deze kwestie zijn duidelijk en ik wens, dat u er tenslotte gehoor aan zult geven". Tenslotte verklaart Mollet: „Ik ver baas mij er over, dat u gemeent het# u te kunnen mengen in de binnen landse aangelegenheden van Frank rijk door in termen, die ik niet kan accepteren, het Franse optreden in Algerië ter sprake te brengen". OEGSTGEEST Te Den Haag slaagde voor het vakdiploma Schoonheidsspecialiste Mevr. J. E. M. v. d. Linden-Bosdriesz. Wilt U iets weten? Vraag: P. M. te L. inzake mogelijk, heid van echtscheiding bij ongenees lijke krankzinnigheid van een der echtgenoten. Antwoord: De Nederlandse wetge ving erkent krankzinnigheid niet'als een reden tot echtscheiding, terwijl er trouwens ook wel geen genees heer te vinden zal zijn, die zal kim men verklaren, dat genezing uitge sloten is. Het kerkelijk recht kent alleen de dood als mogelijkheid tot ontbinding van het huwelijk. Er is slechts één uitzondering, het z.g. Paulinische pri vilege: wanneer twee ongedoopten geldig getrouwd zijn en één van hen gaat tot het Katholicisme over, kan deze een nieuw huwelijk sluiten, in dien de andere partij niet bereid blijkt, met de gedoopte „in vrede en zonder onrecht tegenover God" te blijven samenleven, d.w.z. als de on gedoopte de ander belet de verplich tingen na te komen. Overigens kent het kerkelijk recht wel de ongeldig verklaring van een huwelijk, hetgeen iets anders is dan scheiding. Scheiding is n.l. het ont binden van een geldig gesloten hu welijk, ongeld'gverklaring is het constateren, dat er nimmer een gel dig huwelijk is geweest. WAT BRENGEN Casino verrast Leiden met een royale overvloed van films; niet min der dan zeven, voor elke dag van de v/eek een andere film. Vrijdag ging „Blanke paria's", en film voor jaar, vandaag wordt „Simon en Lau ra" gegeven (14 jaar). Voor zondag staat „Doctor at sea" op het program ma (alle leeftijden), terwijl voor dinsdag „Opstand der Maori's" (18 jaar), voor woensdag „Ontmoeting Londen Airport" (alle leeftijden) en voor donderdag ,In de rimboe van Australië" (alle leeftijden) zijn aan- Willem van Iependaal vertelde. - «ekortdlgd. Men heeft dus ruime keus. In het Dorpshuis hebben Oosthoeks Ned. Alg. Bond van Postduivenhou- ders, afd. S, bood een zilveren me daille aan. Sprekers van verschillende Postduivenverenigingen boden be kers en bloemen aan, welke door de voorz. der ver., de heer C. Lagendijk, dankbaar werden aanvaard. Op zijn beurt huldigde de heer Lagendijk de heren C. Ofwegen, mede-oprich ter en 35 jaar lid, H. W. Martens, 30 jaar lid, waarvan 17 jaar voorzitter en H. Bauer, 30 jaar lid. Zij ontvin gen een barometer. De dames Van Of wegen-Windhorst en Bauer-Zwaan manJ. Horsting 01; J. Verwey- ontvingen voor hun verdiensten een A. C. v. Winden 10. Luxor heeft de Franse film „Het trottoir" met een week geprolon geerd. Toegang 13 jaar. Lido. In een zeer bijzondere rol zien we deze week Edward G. Robin son in de film „Spion voor de onder wereld". Hij speelt hier de rol van Victor Scott, een gevreesde officier van justitie in de staat New York. Hij is een rechter, die moet zego vieren in alle strafzaken, die hem onder handen komen. Hij weet de juryleden daarbij in een ban te bren gen, zodat zij het „schuldig" zullen uitspreken. Maarals hij eenmaal faalt, is het te laat: een onschuldige is daarvan het slachtoffer. Dit ver oorzaakt een heftige reactie bij Scott, die zelfs aan lager wal geraakt en ten slotte niet anders kan doen dan een advocaat-van-de-kwade-zaiken te worden. Daarbij is hij .tegenspeler van de nieuwe officier van justitie en het komt tot interessante verwikke lingen. H-it meesterlijke spel van Ro binson dwingt als steeds bewonde ring af en hier is dit het geval in zijn beide rollen. Nina Foch, I-Iugh WindenJ. Verwey 01; A. Plai- j Marlowe Jayne Mansfield vervullen zierJ. v. Ginkel 10; A. A. de de oveiige hoofdrollen. En zij doen TroyeD. v. d- Laan 01_; J. Schuur- het, naar het voorbeeld van hun meester Robinson, evenmin slecht. KFC-keuring 18 paar. I NIEUWKOOP Schaken. Uitslagen wedstrijden voor de onderlinge competitie: A. A. de TroyeJ. Horsting 10; D. v. d. LaanP. de Rooy Yz\ Th. J. F. TeunissenJ. Schuurman 10; G. J. BremerJ. G. Vroonhof 10; J. bekveldA. Vijfhuizen 01; J. v. GinkelW. v. d. Bosch 10; A. Trianon. De filmwereld heeft de smaak te pakken gekregen van het uitbeelden van de levens van his torische figuren, vooral als deze uit de oude geschiedenis voortkomen. Hollywood heeft zich ook gezet aan het verwerken tot een „superfilm" van het leven vain „Alexander de Grote". Zijn veroveringslust, zijn heil- leger blijken kleurig een brood ge noeg voor een spectaculaire Cine- mascopefilm, waarin de toeschouwer het volle pond ontvangt aan wilde strijdtonelen en indrukwekkende pa norama's. Als Alexander deze film gezien had, zou hij ongetwijfeld zijn leven nog eens over willen doen. Overigens brengt de film pretente- loze ontspanning voor ieder, die 14 jaar of ouder is. Rex. In „De sheriff van Wichita" worden we verplaatst naar een Ame rikaans stadje waar alles mag. Het draagt dat predikaat om de cow boys aan te trekken, die de plaats groot moeten maken. Het blijkt een goed middel, want nog voordat de drankvoorraad op is, staat de stad al op zijn kop. Niet alleen ergert het de bevolking, er vallen ook doden. Dan blijkt in de persoon van Wyatt Earp een natuurlijk sheriff-talent te schui len. De man beschikt over een pijnlijke vingervlugheid, waar het de trekker van zijn colt betreft en zijn vuisten zijn sneller dan het geluid. Hij stelt zulke drastische maatrege len, dat de notaibelen, die hem she riff hebben gemaakt, zelfs het plan opvatten om hem uit de weg te rui men: het gaiat immers om de toekomst van de stad! Ze geven echter de ver keerde de opdracht, en met enige medestrijders twee broers en een jonge journalist weet Wyatt het slagveld schoon te vegen en de rust in Wichita te doen terugkeren. Het laatste luidruchtige feest is dat van zijn bruiloft. Toegang 14 jaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2