Russen schenden de afspraak met Joegoslavische ambassade Ondanks vrijgeleide lilagy tnch gearresteerd ♦♦Flagrante schending der goede betrekkingen Luchtbrug tussen Napels en Egypte Aan Oostenrijk-Hongaarse grens HET ZIET ER VROLIJK UIT ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wat betekent één geschonden belofte j min of meer? j Directeur: C. M. v HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, 12.35 p. mnd., 11.— p. kwart. Franco p.p. 17.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes Nagy, de voormalige Hongaarse premier, is in Boedapest door de Russen gearresteerd en met zijn medewerkers weggevoerd. Deze beschuldiging heeft Joegoslavië gisteren officieel uitgesproken. De Hongaarse regering-Kadar beweert echter dat Nagy vrijwillig naar Roemenië is vertrokken, aangezien hij de wens te kennen had gegeven „in een volksdemocratisch land te leven*'. Donderdagavond had Nagy de Joegoslavische ambassade in Boedapest, waar bij na de mislukte vrijheidsstrijd asiel had gevonden, vrijwillig ver laten. Maar hoewel Nagy en zijn medewerkers van de Hongaarse regering- Kadar een vrijgeleide hadden gekregen, verdwenen zij spoorloos. De Joego slavische regering waarschuwde daarop, dat indien Nagy en zijn metgezel len niet zouden terugkeren naar hun woningen in Boedapest, dit een fla grante schending zou zijn van de bestaande goede betrekkingen tussen Joe goslavië en Hongarije en een schending van het internationale recht. Kadar: Hij wilde zelf naar Roemenië TIJDENS BESPREKINGEN MET KADAR. Uit betrouwbare bron in Boedapest heeft Reuter vernomen, dat Imre Nagy en zijn metgezellen vrijdag door Russische militairen zijn gearres teerd en weggevoerd nadat zij bespre kingen hadden gevoerd met de Hon gaarse eerste ^minister, Janos Kadar, in het parlementsgebouw in Boeda pest. Nagy zou met Kadar over de vor ming van een coalitieregering ge sproken hebben, Zij zouden overeen stemming bereikt hebben en er wa ren voorbereidingen getroffen voor een redevoerng van Nagy voor radio- Boedapest. Nagy en Kadar waren nog aan het onderhandelen toen Russische militairen de conferentiezaal in het parlementsgebouw binnenkwamen en Nagy en zijn metgezellen arresteer den. Met Nagy bevonden zich in de Joe goslavische ambassade nog 52 vluch telingen, onder wie 15 vrouwen en 17 kinderen. Tot hen behoorden voor aanstaande gematigde communisten en voorts mevrouw Julia Rajk, de we duwe van de vroegere Hongaarse mi nister van Buitenlandse Zaken, die in 1949 opgehangen werd wegens ver raad en Titoïsme. Aangenomen wordt dat alle perso nen, die met Nagy in de Joegoslavi sche ambassade gevlucht waren, naar Roemenië gestuurd zijn, hetgeen heel goed de eerste etappe kan blijken te zijn van een verbanning naar Rusland Van Nagy-en zijn lotgenoten is niets meer gehoord sinds zij de ambassade in een regeringsbus verlaten hebben. Joegoslavische lezing. De Joegoslavische regering heeft of ficieel de volgende schildering van de toedracht gegeven. „Toen allen, die gedurende 20 da gen asiel hadden genoten in de Joe goslavische ambassade in Boedapest, in de autobus gestapt waren, die door de Hongaarse regering te hunner be schikking gesteld was, tezamen met twee'Joegoslavische diplomaten, arri veerden twee Russische militaire auto's met een aantal leden van de Russsche militaire veiligheidsdienst. De ambtenaren van de Russische veiligheidsdienst probeerden, zich in het bezit van de autobus te stellen en gaven dat voornemen op toen de Joe goslavische diplomaten, die Imre Nagy en het verdere gezelschap bege leidden, energiek protesteerden. Toen de bus in de richting van het centrum van de stad reed, sprong een der officieren van de veiligheids dienst in de bus en beval de chauf- heet op eigen wens naar Roemenië is gebracht. Men houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat nieuwe on lusten zullen uitbarsten. DE ALGEMENE STAKING. De verbitterde algemene staking verlamde ook gisteren het economi sche leven van Hongarije, niettegen staande hartstochtelijke oproepen van radio-Boedapest om naar het werk terug te keren. dat hij onverschillig zou staan tegen over de problemen van de arbeiders. De afgevaardigenden eisten het on middellijk aftreden van 't bondsbe- stuur, het opstellen van een nieuw collectief arbeidscontract, een nauw gezet nakomen van de bepaling, dat de werkdag niet langer dan acht uur mag duren, een belangrijke verho ging van de gezinstoeslagen en de af schaffing van het ónder scheid tussen hoofd- en handarbeiders. Ook arbeiders in de textielindustrie en van enige metaalbedrijven hadden „stormachtige" bijeenkomsten gehou- den. De studenten van Wroclaw hebben voorgesteld een nieuwe jeugdorgani satie op te richten onder de naam „eenheidsfront van jongeren". De gemeenteraad van Wroclaw be sloot de naam van de Stalinstraat te wijzigen in „straat van de nationale eenheid". Dorstige auto's in Franse woestijn feur, de koers te wijzigen en naar het militaire hoofdkwartier te rijden. De chauffeur gehoorzaamde. „Niets mee te maken". i In het militaire hoofdkwartier be gon het dispuut tussen de Joegosla vische diplomaten en de officieren van de veiligheidsdienst opnieuw. De Joegoslaven vroegen de bevelvoeren de Russische luitenant-kolonel te ge dogen dat de autobus Imre Nagy en de rest van het gezelschap naar hun woningen zou brengen, overeenkom stig de garanties van de Hongaarse regering dat niets tegen hen onder nomen zou worden. De Russische of ficier antwoordde dat hem niets be kend was over een Joegoslavisch- Hongaarse overeenkomst, maar dat hij strikte bevelen had de bus te doen stilhouden en de inzittende te arresteren. Later vertrok de autobus, omringd door verscheidene lichte pantserauto's naar een onbekende plaats van be stemming. Met spanning wacht men af, hoe het (stakende) Hongaarse volk erop zal reageren, dat de man, die men weer in de regering wenste, naar het Eden naar Jamaica vertrokken Sir Anthony Eden, die zoals ge meld, ernstig overwerkt is, is vrijdag avond met zijn echtgenote voor een vakantie van drie weken naar Ja maica vertrokken. De premier, die de reis maakt met een vliegtuig van de B.O.A.C., verklaarde op het vliegveld, dat hij met zijn ministers de brede lijnen van de Britse politiek ten aanzien van de crisis in het Midden-Oosten had besproken. „Ons standpunt is onge wijzigd", zo zei hij. Hij verklaarde het zeer te betreu ren, dat hij op dit ogenblik het land moest verlaten. „Ik ga, omdat de artsen zeggen, dat ik dit doen moet, en het is de snelste manier om weer beter te worden. Ik heb de verzeke ring gekregen, dat ik bij mijn terug keer volkomen hersteld zal zijn en volledig in staat mijn werkzaamhe den te hervatten. Ik zal u allen, naar ik hoop, zeer spoedig terug zien", aldus de Britse eerste-minis- ter. Vrijdagmiddag van 2 tot 3 uur leek Boedapest een uitgestorven stad. Geen voorbijganger of voertuig, af gezien van de Sowj et-patrouillewa gens, was in de straten te zien. Deze zwijgende betoging was het antwoord op het donderdag aangeplakte beroep op de burgerij om zo van haar afkeu ring voor het regime blijk te geven. Uit Wenen wordt vernomen, dat te Boedapest geruchten de ronde doen, volgens welke het hoofd van de Rus- 1 sische geheime politie, generaal Iwan J_JC OlltSIUltlDQ Vclll Serow, vier dagen geleden in de Hon- 1 gaarse hoofdstad is aangekomen. Vongens de „Daily Herald" mag worden aangenomen, dat Serow nu de leiding heeft bij de deportaties, die nog steeds in Hongarije plaatsvinden. Serow, die de bijnaam heeft van „Iwan de Verschrikkelijke", heeft een groot aandeel gehad in de massa deportaties van politiek „gevaarlijke" personen in Polen en de Baltische staten. KAARSEN VOOR BOEDAPEST. Het het K.L.M.-lijntoestel zullen morgen tienduizend verlichtings-kaar- sen naar Wenen worden vervoerd.' Vandaar zullen zij per Rode Kruis konvooi naar Boedapest worden ge bracht. Onrust in Pools Silezië Volgens radio Wroclaw (Breslau) heerst er in Pools Neder-Silezië on rust onder de arbeiders en studenten. Zo is op een bijeenkomst van de bond van arbeiders in de energiebe drijven felle kritiek geleverd op de betrokken minister, Zadrzynski, om- Grenswacht schoot Rus dood Een Russische soldaat, die Hon gaarse vluchtelingen achtervolgde tot op Oostenrijks gebied, is gisteren door Oostenrijkse grenswachten doodge schoten. Een tweede Sowjetsoldaat werd door de Oostenrijkse grenswacht gevangengenomen. Een derde, die tot dezelfde patrouille behoorde, is ont komen. Aan de Hongaars-Oostenrijkse grens hebben de Russen nu snelle politieboten in gebruik genomen, daar waar de grens gevormd wordt door een kanaal. Maar de vluchtelingenstroom laat zich zelfs door deze scherpere bewa king niet tegenhouden. De gehele dag door kwamen gisteren de vluchtelin gen in kleine groepjes naar Oosten rijk. Men zag ze van de grens af cip de loer liggen in het riet tot de pa trouilleboten voorhij waren. Dan wierpen mannen, vrouwen en kinde ren zich in het water en zwomimen naar de vrijheid. Na de tocht door het ijskoude water beklimmen de vluchtelingen de C tenrijkse oever en staan zij bloot aan de snerpende wind. Vaak zijn hiun kleren reeds stijf bevroren en hun ledematen in groot gevaar van be vriezing, vóór de reddingsploegen hen bereiken. Volgens inlichtingen zijn Russische en Hongaarse troepen bezig in de om geving van het Neusiedlermeer de grens af te grendelen. De soldaten zouden vluchtelingen, die Oostenrijk trachten te bereiken neerschieten. het Suez-kanaal Met ingang van maandag gaan twaalf „vliegende verhuiswagens" van de Canadese luchtmacht een luchtbrug tussen Italië en Egypte vor men. Het voorlopige contract met de „Swiss Air" voor het overbrengen van militairen en voorraden van de internationale politiemacht in het Midden-Oosten is dan afgelopen. De Canadese vliegtuigen zullen op Kreta een tussenlanding maken voor het innemen van benzine, dear de Egyptenaren hebben geweigerd brandstof te verschaffen voor de re tourvluchten. 'Kolonel Morrison van de Canadese luchtmacht zal het bevel voeren over achthonderd officieren en man schappen, die ten behoeve van de luchtbrug te Napels en op Kreta zul len worden gestationeerd. Volgens een communiqué van het Brits-Franse hoofdkwartier op Cyprus zal binnen enkele dagen een Brits bataljon Port Said ontruimen. In gezaghebbende kringen in Jeru zalem is vernomen, dat de Israëlische troepen in de woestijn van Sinaï zich over een afstand van 50 km terugge trokken hebben. De Britse admiraliteit deelt mede, dat het dit weekeinde mogelijk moet zijn enkele van de 13 in het Suezka- naal opgesloten schepen via Port Said naar de Middellandse Zee te brengen. De kwestie is opgenomen met de ver- In lange rijen wachten de Franse automobilisten bij de tankstations om een paar liters van het kostelijke vocht te verkrijgen. De benzinepositie in Frank rijk is dermate precair, dat de premier zich reeds via radio en televisie tot autorijdend Frankrijk heeft gewend, met het verzoek de uiterste beheersing met rijden te betrachten zonder veel resultaat evenwelOverigens staan vele stations al „droog" Turk. Naar men aanneemt zijn de overige passagiers Italianen. Het vliegtuig, een DC-6, had ko mende van Rome op Orly een tus senlanding gemaakt om brandstof in te nemen. In de Italiaanse hoofd tad waren er 23 passagiers aan boord ge komen en op Orly waren er nog twee bijgekomen. Het sdhiijnt, dat het toestel niet snel genoeg hoogte heeft gekregen, waar door het een dak van een huis te Paray-Vielle Poste raakte en vervol gens op een tweede huis neerstortte. De zenzinetanks, die 22.000 liter brandstof bevatten, ontploften en het wrak en de twee huizen stonden direct in lichterlaaie. Er zijn twee gewonden geborgen. Van de bewoners der huisjes, waarop het toestel stortte, is er slechts één licht gewond. HET TREINONGELUK IN INDIA. Volgens latere officiële berichten bedraagt het aantal doden van het treinongeluk in India 104; er zouden 60 gewonden zijn. De trein ontspoorde tussen Arija- Ioer en Kallagam, ongeveer 270 km ten zuiden van Nieuw Delhi. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's GEEN BENZINERANTSOENERING IN DUITSLAND. De Westduitse oliemaatschappijen hebben gisteren verklaard, dat de Westduitse voorraden aan vloeibare brandstoffen voorlopig tegen de schaarstesituatie zijn opgewassen. De maatschappijen blijven daarom een benzinerantsoenering afraden. Een gunstige factor voor West-Duitsland vormt de binnenlandse produktie van ruwe olie, welke in ongeveer 1/3 van de behoeften kan voorzien. De West duitse raffinaderijen hebben tot dus verre haar produktie slechts met 20 procent verminderd. Noorse soldaten, die deel uitmaken van de V.N.-politiemacht, worden bij hun frontlijn* begroet door Engelse parachutisten. RH aankomst in El Cap, aan de Britse tegenwoordigers van de V.N. in Port Said. De Britse marine is vrijdag begon nen het eerste gezonken schip in het noordelijk deel van het kanaal te lichten. Als alles goed gaat, zal men dit weekeinde ruimte genoeg hebben om 8.000 tons Liberty-schepen en mo gelijk grote tankboten te laten pas seren. Het is moeilijk te schatten, zo wordt van Britse zijde gezegd, wan neer het noordelijke stuk van het Suezkanaal geheel vrij zal zijn. Het zal eerder °en kwestie van maanden dan van weken zijn, meent men. Russen blijven wapens sturen Twee nieuwe Russische straaljagers van het type MIG zijn woensdag op het vliegveld Aboe Soeweir in Egyp te geland, meldt de correspondent van het Noorse persbureau in die plaats. De toestellen werden gevlogen door twee Russische officieren in uniform. Dadelijk na de landing zetten de Egyptenaren er een gewapende wacht bij. Donderdag stegen de toestellen op voor oefeningen boven de omge- ministerie van buitenlandse zaken heeft het „waarschijnlijk" genoemd, dat de Sowj et-Unie vliegtuigen en wapens naar Syrië blijft zenden. Op de vraag of hij de ongerustheid van Irak en Turkije in dit verband deel de, zei de woordvoerder: „Het zou van optimisme getuigen dit als een bijdrage tot een vreedzaam naast el kaar bestaan te beschouwen". Vliegramp bij Parijs Een passagiersvliegtuig van de Ita liaanse maatschhappij L.A.I. is vrij dagavond, kort nadat het van het Pa- rijse vliegveld Orly was opgestegen, neergestort. Er bevonden zich aan boord van bet verongelukte vliegtuig 25 passa giers en 10 bemannigsleden. Het aantal doden bedraag 32. Vol gens een woordvoerder van de Itali aanse maatschappij zijn er onder de passagiers 13 Amerikanen en één Vorst verdwijnt Doordat een groot gedeelte van de bewolking in de nacht van vrijdag op zaterdag tijdelijk verdween, heeft het op de meeste plaatsen licht tot matig gevroren. De laagste temperatuur werd ge rapporteerd van het vliegveld Gilze- rije, daarentegen vroor het in Den Helder slechts 2 graden. In de algemene luchtdrukverdeling komen nu belangrijke veranderin gen voor. Het hogedrukgebied boven Scandinavië, dat de afgelopen week in West-Europa winters weer veroor zaakte, neemt snel in betekenis af onder invloed van een stormdepressie, die met grote snelheid over Zuid- Groenland naar IJsland koerste. Deze depressie verplaatste zich in noord-oostelijke richting naar het zeegebied tussen Noorwegen en IJs land. Een deel van de luchtdrukda lingen zal vermoedelijk naar het noordelijk deel van de Noordzee uit wijken. Het windveld van de depressie zal zich over de Britse eilanden en de Noordzee uitbreiden. Als gevolg hiervan zal de wind bij ons uit zuid-westelijke richting op steken en tot krachtig en langs de kust mogelijk tot hard aanwakkeren. Aan de vorsttoestand komt daardoor de komende 24 uur een einde. Voorafgegaan door wat regen zal de zachtere oceaanlucht binnenstro men, hetgeen met een flinke tempe- ratuursstij ging gepaard zal gaan. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot 5 zondagavond. Opgemaakt om 5 11.15 uur). 5 VORST LOOPT TEN EINDE. 2 Veel bewolking met morgen j j tijdelijk regen. Tot maitg of krachtig en langs de kust moge- lijk tot hard toenemende zuid- 2 westelijke wind. Vannacht aan- vankelijk lichte vorst, later stij- ging van de temperatuur. 25 Nov. zon op 8.19; onder 16.39. Maan op 0.04; onder 13.16. 2.12 L.K. 26 Nov. zon op 8.20; onder 16.38. Maan op 1.22; onder 13.39. Hoogwaterstanden 25 Nov. v.m. 8.20; n.m. 8.50. 26 Nov. v.m. 9.30; n.m. 10.10. Het weer in Europa weer temp. OSLO sneeuw 7 C. STOCKHOLM geheel bew. —4 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 ABERDEEN licht bew. —1 DUBLIN onbew. —1 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM geheel bew. 3 BRUSSEL nevel —5 PARIJS sneeuw —2 GRENOBLE nevel —1 BORDEAUX nevel 4 NICE zwaar bew. 4 BERLIJN nevel 2 FRANKFORT onbew. —5 MUNCHEN sneeuw 3 ZURICH nevel —3 GENEVE nevel —1 LOCARNO geheel bew. 2 WENEN sneeuw 4 INNSBRUCK geheel bew. 3 ROME nevel 6 MALLORCA licht bew. 6 Korreltje Beter als kind gestorven, dan als man bedorven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1