In 1957 Spoortarieven omhoog Met de tem. de taan uit met melk meer mans ffienatuaenio op het toneel Is toez'cht op autorijscholen in strijd met onderwijsvrijheid? ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 int De Haagse Comedie brengt zaterdag de première van „Het huis aan het meer", een thriller van de Engelse auteur Hugh Millis. Jan Ketel voert de regie, een scène tijdens het eerste bedrijf v.l.n.r.: Paul Steenbergen als Maurice, Jan v. d. Linden als mr. Collin, Enny Meunier als Stella, en Myra Ward als Janet. Minister vraagt advies Minister Algera betreurt het dat 1 regeling waarbij het geven van rij- inzake de gewenste wettelijke maat-lessen aan bepaalde voorwaarden regelen tot het uitoefenen van toe zicht op autorijscholen nog geen con crete voorstellen zijn gedaan. De reden daarvan is dat de wijze, waarop deze materie zal zijn, te re gelen, voor een belangrijk deel af hangt van de beantwoording van de vraag of artikel 208 van de grond wet, dat de vrijheid van onderwijs waarborgt, zich niet verzet tegen een Staatssecretaris Buitenl. Zaken De directeur-generaal voor Econo mische en Militaire aangelegenhe den aan het departement van Bui tenlandse Zaken, drs, E. H. van der Beugel, zal vermoedèlijk tot stasts- 'seeretaris van dit ministerie worden benoemd. De heer Van der Beugel, die lid is van de Partij van de Arbeid, zal dan worden belast met de 'behartiging van de Europese Economische belangen. NOG 36 GEVALLEN VAN KINDER VERLAMMING De Staatscourant bevat om. de op gave van het aantal anagegeven ge vallen van besmettelijke ziekten over de week van 11 tot en met 17 novem ber j.l. Daaruit blijkt dat o.a. over de ge noemde periode zijn aangegeven in totaal 36 gevallen van kinderverlam ming, n.l. 29 gevallen met verlam mingsverschijnselen, zes zonder der gelijke verschijnselen en één zonder nadere aanduiding. Daarvajj kwamen voor in de provincie Zuid-Holland tien, n.l. zes in Rotterdam en tel kens één in Alblasserdam, Delft, 's-Gravendeel en s-Gravenhage. wordt gebonden. Over deze staatsrechtelijke vraag 'heeft de minister het oordeel ge vraagd van twee hoogleraren in het staatsrecht. Indien de minister tot de overtuiging mocht komen dat het in strijd met de grondwet zou zijn bet rijonderwïjs aan beperkende be palingen te binden, dan zal hij een zo spoedig mogelijke oplossing in an dere richting bevorderen. In Nederland wordt ongeveer 50 procent voor het rijexamen afgewe zen, terwijl in landen waar de rij- instructies wettelijk is geregeld dit percentage 1<5 tot 20 procent bedraagt. Alleen bij gelijkheid van examineren zou dit cijfer bewijskracht hebben, aldius de minister. De vraag of het nodig is een wet telijke regeling voor het verhuur van personenauto's zonder chauffeur in het leven te roepen, is eveneens nog in onderzoek bij de commissie vei ligheid wegverkeer. Huisbrandtekort blijft „Men zal zich moeten gaan instel, len op een verandering van brand stof voor ruimteverwarming", ald:'s prof. dr. J. Zijlstra gisteren in 1 Tweede Kamer bij de verdediging van dc begroting der Staatsmijnen. Door de algemene schaarste aan huisbrand kolen is er een permanente wanver houding tussen vraag en aanbod. Geen enkele toezegging kon de be windsman doen inzake een eventuele verkorting vau arbeidstijd in de mij nen tot 40 uren, omdat een commis sie uit de mijnindfustrieraad dit pro bleem bestudeert. Bovendien heeft cok minister J. G. Suurhoff een stem in het kapittel. VORST BEDREIGT GROV> TUINBOUW. In de centra van grove tuinbouw dreigt de vorst grote schade toe te brengen aan de nog te veld staande wintergewassen. In het Geestmeram- bacht staat nog veel winterkool, groenekool en andijvie buiten. In de Streek staan nog drie mil joen bloemkolen, die een wéarde van één miljoen gulden vertegenwoordi gen, te veld. Ruim 9 miljoen bloem kolen passeerden reeds de Grote- óroeker veiling'. Za yemaddetyd dee ft tttnexidaan&e axaiua 't niet De tarieven van de Nederlandse Spoorwegen zullen volgend jaar worden verhoogd, aldus minister Algera in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De minister schrijft, dat de exploitatieresultaten over het lopende en het komende jaar ongeveer hetzelfde zullen zijn. Als gevolg ech.er van de kostenstijging zal voor het bereiken van een redelijk rendement over het komende jaar een tariefverhoging nodig zijn. De minister meent, dat een situatie waarbij het spoorwegbedrijf subsidies behoeft, zoals in vele landen het geval is, moeten worden voorkomen. De regering is niet bereid het initiatief te nemen tot wederinvoering van goedkope weeken dretours. De elektrificatie van de lijn RoosendaalVlissingen, die in uitvoering is, zal naar verwachting mat ingang van de zomer dienstregeling 1957 gereed zijn. De lijn RoosendaalNijmegen zal met ingang van da winterdienst 19571958 voor elektrische tractie in dienst worden gesteld. De elektrificatie j van de lijn AlkmaarDen Helder zal vermoedelijk in de zomer van 1958 gereed komen. Shij-iwaay. Verloren langs de drukke straat weg staat een landhuishek; het sluit een rustige oprijlaan voor alle rumoer af en imponeert door zijn voorname hjnen. De sierlijke vojmen van de bo- venlijst is in ledentelling met de grimmige spijlen, die er door bij een gehouden worden. Twe» leeu wen, gezeten op de hekpalen, be waken de familiewapens. Waar bevindt zich dit hek en wat is de naam van het landhuis? De vorige week Moeilijk is het om zich, vechtend tegen de kou het landelijke weg getje te herinneren, waar de zon in de vroege middag op het bitu men wegdek stoofde en de boom pjes, getooid in een waas van ijl groen, stonden te wachten op de naderende zomer Onder de inzenders was er slechts één, die zich dit weggetje wel wist te herinneren. Het was de heer J. G. de Winter, Alexanderstraat 19 te Leiden, die de waardebon van vijf gplden krijgt toegestuurd. Wat U moet doen Schrfjft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- Men krijgt wel eens de indruk, dat de Nederlandse huisvrouw haar Amerikaanse zuster benijdt om haar gemakkelijke huishou den, haar frigidaire enz. Sommi gen denken zelfs, dat de Ameri kaanse huisvrouw niets anders doet dan haar nagels lakken en hij de kapper zitten. Deze indruk is echter onjuist, want de Ame rikaanse huisvrouw werkt zeker zo hard als de Hollandse, haar opvattingen zijn alleen anders. Het is de wens van iedere Amerikaan om eens zijn eigen huis te bezitten en in dit land van vele mogelijkheden blijft het meestentijds niet bij de wens. De arbeidersstand kan zich ook een eigen huis veroorloven. Het wordt zo gemakkelijk gemaakt met een laag vast bedrag (voor gewezen militairen is dat soms zelfs niet nodig) en elke maand een betaling die overeenkomt met een huurbedrag. Het huis is ingericht met een volledige bad kamer en keuken als het gekocht wordt. Een frigidaire en een groot modern fornuis bezit elk huis, sommige hebben zelf een was machine erbij en in de gootsteen een apparaat dat afval vermaalt, zodat alleen blikjes en papier in de vuilnisbak belanden. Deze ap paraten vergemakkelijken inder daad het leven van de vrouw, maar in andere opzichten geven ze haar meer werk. De Ameri kaanse vrouw heeft wel de be schikking over een wasmachine, maar u moet niet vergeten, dat dit betekent, dat ze daarom twee ochtenden of meer aan de was besteedt. Er wordt in Amerika veelvuldig verschoond en al wast de machine automatisch, de huis vrouw moet het goed sorteren, inbrengen, wringen, ophangen, strijken enz. wat heus veel tijd in beslag neemt. Ze kan hier tus sen door slechts kleine karwei tjes in huis opknappen, want als een lading in de machine klaar ligt, moet de volgende er weer in. Alleen de stijve overhemden worden meestal uitgegeven, al het andere goed wordt thuis ge wassen. Noodzakelijk kwaad. Met een afwasmachine, die overigens niet veel mensen tot hun beschikking hebben, is het al net zo. De borden moeten tóch afgeschraapt worden, op de rek ken gezet en opgeruimd worden. Een groot gemak is wel 't warm stromend water waar men altijd de beschikking over heeft De frigidaire is niet een luxe maar door het kilmaat een nood zakelijk kwaad. De Amerikaanse huisvrouw doet boodschappen voor een hele week (op het plat teland beschikken veel mensen nu over een z.g: freezer waar al les in bevroren wordt, maar wat de huisvrouw nog veel meer werk bezorgt omdat ze zich nu geroepen voelt alles zelf te pre pareren, wat op bevriezings-in- maak neerkomt). De oorzaak vindt men in het feit, dat de af standen zo groot zijn in dit land: een winkel is er meestal niet vlak naast de deur. Daarom is ook een auto buiten de stad een noodzaak, maar de huisvrouw heeft hier niet altijd de beschik king over en ze kan niet elke dag een uur naar de winkel lo pen voor haar boodschappen om beladen met zakken nog eens 'n uur terug te lopen. In sommige buitenwijken komt een melkboer per auto langs de deur, maar daar blijft het dan bij. Boodschappen worden niet be zorgd, of tegen vergoeding wat de Amerikaanse vrouw, die graag een cent hier of daar bespaart, zonde vindt Gemeenlijk brengt de man de dagelijkse behoeften als brood en melk thuis als hij van kantoor komt. Een andere reden is, dat de vrijdagen en zaterdagen koopjes aangekondigd worden in alle grote supermarkets en de handi ge huisvrouw zich dikwijls een paar dollars kan besparen door hier op te letten. Ze gaat dus meestal 's zaterdags, vaak met haar man, boodschappen doen, brengt een half uur of meer zoek met het verzamelen van de arti kelen in een zelfbedieningszaak en staat dan een half uur in de rij voor ze klaar is; met de tocht naar de winkel en weer naar huis neemt dit soms de hele morgen in beslag. Geen hulp in 't huishouden. Gedurende de week hééft de Amerikaanse vrouw haar handen vol met het schoonhouden van het huis, dat veel sneller schijnt te vervuilen dan in Nederland; eten koken voor de familie (meestal bevroren goed en niet zóveel blikjes als u vermoedt), de kinderen naar school of bus brengen' en afhalen, man per auto naar het station brengen en afhalen, tuinieren, naaien, ver stellen en verven. De Ameri kaanse families knappen hun huis graag eens per jaar op en vaak doet de vrouw het schilder werk zelf. Huishoudelijke hulp is niet al leen onbetaalbaar, maar ook niet te krijgen. Alleen negervrouwen en buitenlandse meisjes willen nog huiswerk doen, maar dan te gen exorbitante prijzen. Om een voorbeeld te noemen, een meisje voor dag en nacht (zonder de bekwaamheden van een Hollands meisje) verdient een minimum van 50.00 (dat is 190,—) per week plus kost en inwoning. Ze heeft haar vaste dagen en avon den vrij, en heeft haar eigen bad kamer, radio etc. Een werkster verdient minstens 1.25 4.75) per uur plus reisgeld Het is dus niet verwonderlijk, dat weinig vrouwen zich hulp kunnen veroorloven. Er komt dus geen verademing in het huiswerk en de meeste vrouwen worden meer ontmoe digd door de monotonie van de steeds weerkerende vatenwas, het koken en bedden opmaken, dan door het werk zelf. Om hier aan te ontkomen werpt ze zich op allerlei bijkomstigheden, het zij een club (vrouwenclubs staan hier zeer in aanzien), hetzij de padvinderij waarin ze als leidster werkt, een andere vrouw zoekt het in de politiek en doet onbe taald werk voor haar partij, weer een andere doet liefdadig werk in een ziekenhuis of gaat deuren langs met collectes. Omdat veel vrouwen hier scho ling als typiste of secretaresse hebben gehad (op de middelbare scholen leren zij meestal al ty pen en steno) helpen zij haar echtgenoten 's avonds met aller lei administratief werk als dat nodig is. Het klinkt misschien niet erg indrukwekkend, maar het is een heel programma en desondanks zorgt de Amerikaan se huisvrouw er voor er altijd netjes uit te zien, zich niet te verslonzen en geeft ze de impres sie zich helemaal niet met het huishouden op te houden. M. E. Th. Verboom. Uit de keuken geklapt PUDDING MAKEN ZONDER ROMPSLOMP. Saroma, een heerlijk romige pudding, die niet gekookt behoeft te worden en daarom in zeer korte tijd kan worden klaar ge maakt, zal door de Erven de Wed. J. van Nelle N.V. op de markt worden gebracht. Saroma Instant Pudding is het eerste resultaat van een licentie overeenkomst met het Ameri kaanse concern Standard Brands Inc. te New York. Deze Instant Pudding is op de Amerikaanse markt gebracht na jarenlange onderzoekingen in de grote la boratoria van dit wereldlevens- middelenbedrijf. Jaren van be studeren, experimenteren, per fectioneren. Het werd een enorm succes in Amerika, Engeland en andere Europese landen. Overal raakt het „pudding-na" zo langzamer hand van het kookboek naar het vergeetboek, want al dat geroer en gekook, aangezette pannen, overkokende melk, grote af was dat zijn bezwaren die de moderne huisvrouw, niet meer aanvaardt. En toch.het ontbre ken van dat „pudding-toe" werd nog steeds als een gemis gevoed. Saroma Instant Pudding lost het hele probleem in een minuut op. De koude melk in de kom doen de puddingpoeder er (niet aanroerenl) instrooien gedurende een minuut kloppen met een keukengard, eierkhztser of desnoods twee vorken des gewenst uitgieten in pudding glazen. Klaar! Na het kloppen en uitschenken heeft Saroma amper 10 minuten nodig om vol ledig op te stijven. Dan kan het smullen beginnen voor 4 tot 6 personen is een pakje (a 35 cent) voldoende. Er zijn twee smaken: vanille en frambozen. Beide even zuiver, even zacht, even romig. De pud ding kan men desgewenst garne ren met vruchten, slagroom enz. Saroma Instant Pudding is ook volkomen geschikt voor de klein ste kinderen. dactie van onze courant, welk plekje in deze foto meent te herkennen. Envergeet U vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan oit" Hot spaart de redactie moeilijkhe den en behoedt zelf^oor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bedt van de redactie rijn- n ELEGANT TOILETJE Hl Sprankelend jeugdige elegan- 'f? !H ce is 't, wat dit alleraardigste H toiletje tot uitdrukking brengt. §jü Naar'n ontwerp van het mo- j= iehuis Hauser, uitgevoerd in perion met heel fijne horizon- ïy §H :ale streepjes en versierd met pi Hg üjne perion-kant. De rok telt vele baantjes ruches, halver- |p vege onderbroken door een donkerder streepdessin. jj U KUNT NIET ALLES WETEN! Hl Nappahandschoenen maakt §H men schoon met te tra (voor- H - zich tig te werk gaan). Nawrij- ven met een beetje was, maar goed uitwrijven, anders kle- - ven ze. Nieuwe schoenen gekocht? H= Wrijf de zool af met schuur- jp papier, dan voorkomt u uit- glijden. Hl Hebt u uien schoongemaakt, veeg uw handen na het was- jp H| sen af met zout, dan is de H| lucht verdwenen. Gooi uw oude vilthoed niet H weg, maar maak er schoen- H zooltjes van; ze zijn warm en sterk. liliilllMlliilliiiiliiiï

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12