Drie gezanten en drie geloofsbrieven Verenigde Naties aanvaarden drie resoluties over Hongarije Haarlemmerstraat ULO steunde Hongarije fet In volle vaart naar de vrijheid,.. DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 In het huis Ten Bosch In Den Haag heeft H.K. de Koningin Juliana woensdagochtend respectievelijk ontvangen de gezanten van de Libanon, Ethiopië en Ierland, die aan de landsvrouwe hun geloofsbrieven overhandigden. Deze foto-combinatie toont v.l.n.r.: de gezant van Ethio pië, de gezant van Ierland, de heer Brian Gallagher en de gezant van de Libanon, de heer Ibrahim-El-Ahdab, bij hun aankomst bij het huis Ten Bosch. Vrolijke fancy-fair bracht ruim f 1500 op De machteloze woede, die Nederland heitroop bij het vernemen van de dra matische wending, die de Hongaarse vrijheidsstrijd had genomen, verkeer de weldra in een stortvloed van hulp pogingen. Men werd bepaald vinding rijk waar het betrof het inzamelen van gelden, waarmee men de hulp verlening zou kunnen steunen. - De meisjes van de r.-k. Ulo-school aan de Haarlemmerstraat zagen een middel, waardoor zij geld bijeen kon den krijgen voor de Hongaren. Het idee ging uit van Tiny Barends uit de vierde klas, die direct gehol pen werd door haar klasgenote Yvon ne Staats. Ze gingen met hun plan naar de leraressen: er zou een fancy fair gehouden moeten worden. Het voorstel werd goedgekeurd en er werden comité'? opgericht in alle klassen. Winkels en fabrieken wer den afgesjouwd en dank zij de wel willende medewerking die de meisjes overal ondervonden, slaagden ze er in, om binnen een week hun idee te realiseren. Gistermiddag was het zover dat de fancy fair geopend werd. Niemand minder dan prof. dr P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling „Leiden en Omstreken" van het Roode Kruis, verrichtte deze plechtigheid. Prof. GaiUard zeide hierbij, dat hij zich temidden van leerkrachten en leerlingen thuis voelde, omdat zijn vader hoofd was geweest van een Ulo-school. Vol bewondering was hij voor het initiatief, dat door de meis jes genomen was om de nood van de Hongaren te helpen lenigen. Hij me moreerde de hulp die het Roode Kruis en het Nederlandse volk schonken m de eerste dagen en ook thans, bij de opname van een zo groot aantal vluchtelingen. Willen en doen. Spreker zeide, het initiatief dat de meisjes namen óp hoge prijs te stel- I len. Hij besefte, dat de leerlingen i Gezamenlijke Kerstviering van christelijke groeperingen Groepen van de Katholieke Actie I te Leiden zijn in overleg getreden met Hervormden en Gereformeerden ten-1 einde tot een samengaan in Advents- j en Kerstviering te geraken. De Katih. kerkelijke overheid heeft haar volle goedkeuring aan dit pogen gehecht, i De plannen, waarvan de concrete uit werking nog niet vaststaat omvatten vooreerst een spreukenactie „Kerst feest is Christusfeest", waarvan de heiligheid van het Kerstfeest naar buiten zal worden getoond en die als middel zal moeten dienen ter bestrij ding van de misbruiken ten aanzien van dit feest. Wanneer hier nog de tijd en de mogelijkheden voor zou den bestaan, denkt men er o.a. in dit veriband aan de middenstand via de verschillende bonden te vragen niet- christelijke uitingen van het Kerst feest niet over te nemen. Een volgen de actie „Met Kerstmis mag niemand alleen zijn, wil het persoonlijk ini tiatief stimuleren om alleenstaanden met Kerstmis in de gezinssfeer op te nemen. Van Hervormde zijde ontving men volgaarne het idee om de Ad vent ook meer te benadrukken als de tweede komst der Heren. Voorts denkt men er sterk aan de Grote of O-Antifonen, de Adventsaanroepin- gen met oud-testamentische inslag be kend te maken en onder brede krin gen te verspreiden. Tenslotte zullen aan de vooravond van Kerstmis alle Kerklckken en v/anneer de burgerlijke overheid hier. ir toestemt ook de klokken var openbare instellingen het Kerstfeest inluiden. veel kupnen WILLEN, maar dat zij afhankelijk zijn van begrip en steun van de leerkrachten, waar het aan komt op het DOEN. Derhalve zegde professor Gaillard ook de zusters, de damesleraressen en de heer Meys van harte dank. Hierbij bracht hij ook de dank over van het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis in Den Haag, waarna hij de fancy fair voor geopend verklaarde. De heer J. Meys, die prof. Gaillard dankte voor zijn openingswoord stel de hem vervolgens mej. Tiny Barends voor, die het plan tot werkelijkheid wist te maken. Hierna hees prof. Gaillard de Hon gaarse vlag en maakte als eerste be zoeker „om 't voorbeeld te geven" 'n rondgang langs de verschillende stands, waar hij ballen en ringen gooide en viste in een bak met prijs- karpers. Hij maakte kennis met het jongste medewerkstertje, de 3-jarige Antoinette Koster en met haar „ver meende moeder", Joop Heemskerk, die in schitterende costuums het Hon gaarse element vertegenwoordigden. Nadat de professor zijn schoenen had laten pbetsen, begaf hij zich even nieuwsgierig naar de opbrengst als elk der organisatrices? naar de waarzegster. Grote belangstelling. Inmiddels waren gangen en zalen van de school volgestroomd met be langstellenden. Er was muziek, geroep en een drukte, die grote verwachtingen wek te voor het welslagen van de aardige onderneming. In de avonduren nam het bezoekerstal nog toe en luid ge juich ging op, als een tussentijdse op brengst gepubliceerd werd. Om half tien bedroeg die ruim 1300 gulden. Hedenmorgen vernamen wij dat dc fancy fgir een bruto-bedrag van 1785 gulden opgeleverd heeft. NAZORGCOLLECTE. T.B.C.-PATIENTEN. Russen moeten eruit De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft de door Cuba ingediende resolutie aanvaard, waar in een beroep op de Sowjet-Russische en Hongaarse autoriteiten wordt ge daan het wegvoeren van Hongaren onmiddellijk te staken. In de resolutie wordt voorts de eis gesteld, dat de Sowjet-Russische strijdkrachten het Hongaarse gebied onverwijld verlaten. Tenslotte wordt er in de resolutie op aangedrongen, dat de Hongaarse regeringswaarnemers der Verenigde Naties zal toestaan, een onderzoek naar de toestand in Hongarije in te stellen en daarover verslag aan de Internationale organisatie uit te brengen. De Algemene Vergadering heeft eveneens haar goedkeuring gehecht J aan de door India ingediende reso lutie mede ondertekend door Cey lon en Indonesië waarin er bij Hongarije op aan wordt gedrongen waarnemers der Verenigde Naties toe te laten, „zonder dat hierdoor in breuk zal worden gemaakt op de Hongaarse soevereiniteit". De Indische resolutie werd aan vaard met 57 tegen acht stemmen, bij veertien onthoudingen. Een verrassing was, dat Polen zich van stemming onthield, terwijl de overige communistische landen tegen stemden» Nog een derde resolutie. De Algemene Vergadering heeft nog een derde resolutie goedgekeurd, waarin een beroep op de secretaris generaal en de hoge commissaris voor de vluchtelingen wordt gedaan, voort te gaan met hun streven ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. Regeringen en particuliere organisa- V.N. troepen in Port Said Op zaterdag 24 nov. houdt de Ver. tot behartiging der belangen van T.B.C.-patienten in Nederland een straatcollecte ten bate van het Na- zorgwerk. Dit bestaat uit een her scholing en omscholing van herstelde patiënten, wanneer dit noodzakelijk is. Zij doet dit in samenwerking met consultatie- en arbeidsbureaus. Ook Britse militairen met de bajonet op in Leiden hebben, dank zij dit werk, i geweer hebben woensdag te Port vele oud-patiënten weer hun plaats I Said een menigte Egyptenaren achter in de maatschappij teruggevonden. In- moeten dringen om ruimte tc ma- dien zij niet geholpen werden zou de ^en voor het eerste contingent van de kans groot zijn dat zij door zorgen politiemacht der V.N., ongeveer 220 wederom terugvallen. We weten dat Noren, die van basis Aboe Soeweir vooral in deze dagen veel gevraagd 1 aan de kanaalzone waren aangeko- wordt, maar gezien de noodzakelijk- - - De Egyptenaren trachtten door het Britse kordon te breken om de Noren te omhelzen. De straten van Port Said waren vol Egyptenaren die luidkeels president Nasser prezen. De Noorse onderbevelhebber van het VJT.-leger, luitenant-kolonel Moe, verklaarde, dat de Noorse eenheid naar Port Said gezonden was met goedkeuring van de Britse, Franse en Egyptische regeringen. De eenheid zou incidenten tussen de Egyptische bevolking en de Brits-Franse troepen moeten voorkomen. Voor het ogenblik worden geen troepen van de V. N. mieer in Port Said verwacht heid van dit werk durven wij een be roep te doen op de offervaardigheid van onze stadgenoten. Collectanten zijn zeer welkom. Zij kunnen zich zaterdag 24 nov. a.s. vanaf half negen aanmelden in de Kleine Burcht, Nieuwe Rijn. Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen snel en grondig. Ik heb altijd een fles in huis. ABDBJSIBOQMSj (Advertentie). Prof. dr P. J. Gaillard maakte kennis met het jongste medewerkstertje, de 3-jarige Antoinette Koster, die ge kleed was in een echt Hongaarse dracht. Hij gaf het meisje een fluitje, dat hij juist gewonnen had bij het ringwerpen. Brits-Franse hulp aan Israël? Een woordvoerder van het Syrische ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat bewezen is dat de Brits-Franse troepen in Sinai en Gaza hebben samengewerkt met de Israëli sche strijdkrachten. Hij zei, dat er Britse troepen heb ben deelgenomen aan de aanval op Rafah en dat de Britse marine in de ochtend van 2 november Gaza heeft aangevallen, onder bedreiging dat de stad zou worélen vernietigd als zij zich niet overgaf. Gaza was vijf uur lang door de Britten en Fransen beziet ge weest voordat de Israëlische troepen arriveerden. De „Manchester Guardian' schrijft, dat enkele dagen vóór de aanval op Egypte Franse tanks en straalvlieg tuigen met piloten in Israël waren aan gekomen" 'Het sdhifint, dat in Tel Aviv de feiten omtrent een Israël isch- Franse verstandhouding in ruime mate bekend zijn. Dat zij niet tot Londen zijn doorgedrongen, is het ge volg van de Israëlische censuur'. De ontruiming van Egypte De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft woensdag in een brief aan de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, meegedeeld, dat Groot-Brittannië als blijk van goede trouw één bataljon uit het door Britse troepen bezette gebied van het Suezkanaal bij Port Said zal terugtrekken. JJoyd zei in deze brief, dat Groot- Brittannië bereid is samen te werken met de politiemacht der Ver. Naties en dat zijn land deze macht zal hel pen met voorraden. Groot-Brittan nië aldus Lloyd zal zijn troepen terugtrekken zodra de internationale politiemacht doeltreffend kan optre den. Vele waarnemers te Parijs zijn van mening, dat de Britse en Franse troe pen spoedig uit Egypte zullen worden teruggetrokken. De onafhankelijke „France Soir" meent, dat hiermede reeds in het komende weekeinde een begin zal worden gemaakt. De Israëlische regering heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties woensdagavond een brief doen toe- komen, waarin zij verklaart, dat „Is raël zijn troepen uit Eigypte zal teru-g. 1 trekken, zodra er bevredigende rege- I lingen zijn getroffen tussen Israël en de Ver. Naties inzake het internatio- 1 naie pólitieleger". ties worden hierin verzocht te blij ven bijdragen aan de zorg voor en hervestiging van deze uitgewekenen. De resolutie werd aanvaard met 69 tegen twee stemmen, bij acht onthou dingen. Slechts Hongarije en Roemenië stemden tegen de resolutie, terwijl de andere leden van het Sowjet-blok zich van stemming onthielden. Eden naar Jamaica Sir Anthony Eden, de Britse eer ste minister, zal vrijdagavond naar Jamaica vliegen, waar h j een va kantie van drie weken zal doorbren gen aldus is woensdagavond offi cieel te Londen bekendgemaakt. Volgens een officiële verklaring hebben de medische adviseurs van de premier een verblijf van enige weken in het buitenland aangeraden opdat de patiënt volledige rust zal krijgen. Lady Eden zal haar echt genoot vergezellen. Naar verluidt zal Orócobessa, een kleine bananenhaven aan de noord kust van Jamaica, het vakantieoord van Eden zijn. Volgens gezaghebbende kringen te Londen zal Eden gedurende zijn ver blijf op Jamaica blijven optreden als hoofd van de regering, terwijl de kabinetsvergaderingen door minis ter Butler zullen worden geleid. Men heeft Jamaica als plaats voor de rustkuur van de eerste minister gekozen, omdat dit eiland via het regeringsgebouw te Kingston goede verbindingen met London heeft, zo dat Eden altijd contact kan opne men met zijn regering. Politieke kringen in Londen ver klaarden woensdagavond dat het leeuwendeel van de Britse parle mentsleden, die Edens politiek steu nen, zich tijdens de afwezigheid van de premier krachtig zullen verzetten tegen de terugtrekking van de Brit se troepen uit Egypte. Zij vinden de terugtrekking voorbarig. Amerikaanse oliepolitiek In over het algemeen goed Inge lichte kringen te Washington ls men van mening, dat de Amerikaanse re gering er binnenkort toe komen zal hair politiek van non-interventie in de tegenwoordige Europese oliecrisis te wijzigen. Het schijnt, dat men zich op het ogenblik te Washington rekenschap geeft van de noodlottige gevolgen, welke op de lange duur een langduri ge verstoring van de voorzienkigsmo. gelijkheden van Europa met vloei bare brandstoffen voor de gehele Europese economie kan hebben. Daarom zou de Amerikaanse rege ring voornemens zijn de noodcom- missie voor olie uit 't Midden-Oosten te reorganiseren en waarschijnlijk ook een andere naam geven. Daar door zouden bepaalde Arabische ge voeligheden ontzien worden de nieuwe commissie zou zich vrijwillig losmaken van het Suez-probleem maar zou ook de noodzakelijke ver binding tot stand komen met de bij zondere commissie, welke door de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking (OEES) werd opgericht met betrekking tot de voor ziening van Europa met olie uit het Westelijke halfrond. Het is duidelijk, dat de technische maatregelen, welke üe commissie na haar oprichting zal willen nemen, niet eenvoudig zullen zijn en dat de gevolgen daarvan niet onmiddellijk merkbaar zullen zijn. Zij zouden niet alleen omvatten het leiden naar Europa van een deel van de Zuid- Amerikaanse olie uit Venezuela en Mexioo, doch ook een vergroting beogen van de produktie der bron nen in Texas en Oklahoma, opdat aan een dagelijkse vraag van meer dan een miljoen barrels voldaan zal kunnen worden. Ook zullen voorzie ningen getroffen moeten worden voor een vloot van olietankschepen, waarvan de meeste nog gebouwd moeten worden. De Hongaarse machinist Istvan Kassai behoort ook tot de duizenden vluch telingen, die in Oostenrijk zijn aangekomen. Kassai en familie maakte de tocht op de loc van de machinist, die in volle vaart doorreed tot Jenners- dorf aan de Oostenrijkse zijde van de grens. Hier zien we hem met vrouw c-n kinderen en zijn zuster met haar man, die allen de tocht op de loc meemaakten. Rechter te Eindhoven: Geen brommende „buddy-seats"! Tachtig veroordelingen De kantonrechter te Eindhoven heeft gistermiddag, overeenkomstig de eis van de ambtenaar van het openbaar ministerie, een tachtigtal personen ieder tot een geldboete van 1veroordeeld, wegens het niet op eerste vordering vertonen van een rijbewijs. Het betrof tachtig ge vallen bestuurders van bromfietsen, waarop een zogenaamde „buddy seat" was gemonteerd. De kantonrechter overwoog bij zijn vonnis, dat, ingevolge de wet, het monteren van een „buddy seat" aan de bromfiets het karakter geeft van een tweewielig motorrijtuig: voor het besturen van een tweewielig motor rijtuig moet de bestuurder in het be zit zijn van een rijbewijs. Werd hotelbrand te Haren aangestoken? De justitie te Groningen heeft aan wijzingen, dat de brand die vrijdag j.I. het voormalige hotel Van der Woude te Haren (Gr.) voor een groot deel heeft verwoest, is aangestoken. Naar aanleiding hiervan zijn ingeslo ten in het huis van bewaring te Gro ningen een 21-jarige inwoner van Haren en een ongeveer 40-jarige in woner van Assen. Verdachten hebben belangen bij een stichting, die in Haren en ook elders flats wil bouwen. In voorbe reiding was een project, dat zou ver rijzen op het terrein, waar het ho tel stond. Het hotel was vrij hoog verzekerd (een ton) en was eigen dom van een makelaarskantoor en een geldschieter. Een der verdachten woonde officieel in de bovenverdie ping van het voormalige hotel, maar was weinig thuis. De avond voor de brand is hij echter met enkele an deren in de woning geweest. Het onderzoek duurt voort.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7