Molotof krijgt belangrijke machtspositie in Moskou Een nieuwe algemene staking in Hongarije uitgeroepen Molotof in .opkomst „LAAT DE GEVANGENEN EN GEDEPORTEERDEN LOS" Twee lokomotieven tegen elkaar Russen in O» Duitsland Invloed der „stalinisten"' stijgt In Djakarta leefde men levendig mee met Suez S)e Directeur: CM» HAMEHSVELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 *96El ON ONVOHWf KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Lmmmmytmtt 20935, RedacUe 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 de, waarbij het kwik tot 10 graden Celsius onder nul is gedaald. Er worden pogingen gedaan om de Hongaren in Oostenrijkse hotels onder te brengen, maar de hulpor- ganisaties beschikken over vrijwel De Hongaarse nationale communistische arbeidersraad heeft gisteren een „een „.n meer nieuwe algemene staking van 18 uur aangekondigd, nadat Hongaarse rege- i 8 yoleens Honaaarse vluchtelingen ringstroepen en -politie, gesteund doer Russische troepen, een vergadering, heuC,!. R ^n hTSt Johaw Kn die door de arbeiders was belegd, hadden verstoord. De troepen verhinderden de arbeiders er waren afgevaardigden uit n^_(./f3_ pnnpl-^ het hele land in de sportzaal van Boedapest een bijeenkomst te houden, hit v?n vluchte waarop zij de algemene stoking wilden bespreken. I *et doel ,het wtwijicn van Het is de bedoeling, dat de staking tot zaterdag zal duren. De staking zou ^ngen langs deze weg onmogelijk vanmorgen beginnen, maar velen, o.w. de meeste bus- en trambestuurders, maken, legden gisteren het werk al neer. Oostenrijk heeft te weinig onderdak, wel kou Nieuwe eisen. De nationale arbeidersraad, die ge heel communistisch is, heeft tevens nieuwe eisen aan de regering-Kadar gesteld, o.a.: De regering moet de nat. arbei dersraad als de enige organisatie er kennen, die de arbeiders vertegen woordigt bij onderhandelingen. Voorts moet de regering haar goe de trouw bewijzen, door alle gevan genen en gedeporteerden vrij te la ten, hun namen te publiceren en de genen, die van misdrijven worden beschuldigd, in het openbaar terecht te laten stellen. Ook moet de rede ring volledige en ware voorlichting aan de pers geven. De afgekondigde staking geldt niet voor de levensmiddelenindustrie. Voortdurende arrestaties. Volgens A.F.P. worden te Boe dapest nog steeds arrestaties ver richt, hetzij door Russen alleen, het zij door Russen en Hongaren geza menlijk. Voornamelijk jonge mensen worden aangehouden en het schijnt, dat hierbij zeer willekeurig wordt i Hongaren naar Oostenrijk zijn uit- opgetreden. geweken. Van dit aantal zijn inmid- Het is absoluut zeker, dat ver- dels ongeveer 8.400 naar andere lan- hun oudere kameraden door de Rus sen waren vastgehouden. Volgens geruchten van de zijde van de Hongaarse spoorwegen zou den de Russen vier treinen met ge deporteerden hebben teruggezonden, nadat premier Nehroe zich tegen deze deportaties had uitgesproken. De „federaties van de revolutio naire werkers, de boeren, de intel lectuelen en de jeugd" hebben uit Boedapest een brief gezonden aan de Indische eerste minister Nehroe, waarin hem wordt verzocht als be middelaar op te treden tussen „de onafhankelijke Hongaarse regering, die erkend wordt door het Hongaar- Russen deserteren in Hongarije Russische troepen zijh in de Hon gaarse stad Papa onderling aan het vechten geslagen en het aantal de serties neemt de laatste dagen sterk toe. In Zuid-Slavië zijn reeds hon derden Russen aangekomen, die zich hebben laten interneren. De demora liserende uitwerking van het Hon gaarse verzet op de Sovjettroepen is het sterkst bij de Russische eenhe den die reeds voor de opstand in Hongarije waren gelegerd. Zuid-Sla- vië heeft zijn grenstroepen versterkt en in alarmtoestand gebracht. Russische soldaten zijn bij Szeged Onrust op N.-Guinea De rust te Obano in het centrale bergland van Ned. Nieuw-Guinea is weergekeerd. Het verzet van de be volking tegen bepaalde maatregelen van het gouvernement ter voorko ming van onderlinge mishandelin gen en vechtpartijen is onderdrukt door patrouilles uit Enerotali, bij welke actie verscheidene doden onder de Papoea's zijn gevallen. Een deel der bevolking van deze streek is volgens de correspondent van het A.N.P. teleurgesteld door het niet in vervulling gaan van de ver wachting, dat het contact met de Westerse wereld materiële voordelen zou opleveren. Doordat het verzet, waarbij op 6 november een Ambonese onderwij zer met zijn gezin en een Papoea-po litieagent werden vermoord, op ver schillende plaatsen tegelijk ontstond, leek de toestand aanvankelijk ver ward. Alles is thans rustig, mede dank zij de medewerking van de be volking der Kapauku-stammen. Op vele plaatsen krijgen de patrouilles hulp en, bijstand van de loyale groe pen der bevolking. ties en personen die de breedst mo gelijke lagen van het Hongaarse volk vertegenwoordigen en de Sowjet-re gering". De brief draagt als datum 19 november. VLUCHTELINGEN IN OOSTENRIJK. Een woordvoerder van het bureau van de hoge commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen heeft bekend gemaakt, dat tot dusver ruim 51.500 scheidene duizenden Hongaren per trein in oostelijke richting zijn weg gevoerd en dat tenminste een deel van hen het land heeft verlaten. Een aantal middelbare scholieren zijn inmiddels te Boedapest terugge keerd. Zij vertelden, dat de Russen hen te Oejorod, op Sowjetrussisch gebied, hadden laten gaan, maar dat Inmens conflict IJ ET PARLEMENTAIRE WERK is weer begonnen. Na de heftige verkiezingsstrijd en na een kabinets formatie, die de kloof tussen de beide grote partijen nog scheien te verbreden is het tenslotte toch weer, zoals ook haast niet anders kon, tot een samen werking gekomen tussen de katholie ke en de socialistische partij. Een van de eisen, waarop de K.V.P. heeft moeten toegeven en wij ach ten deze eis waarlijk de minste was deze, dat de socialist Hofstra op Financiën zou komen. Veel erger was de kans, welke de K.V.P. daardoor miste om weer een zetel te krijgen in de sociaal-economische sector. Tijdens de kabinetsformatie zou deze moei lijkheid ten dele zijn ondervangen door de minister van Binnenlandse Zaken tot vice-voorzitter van de Raad voor Economische Aangelegenheden (R.E.A.) te maken," maar men acht het momenteel reeds aan ernstige twijfel onderhevig of dit kabinet wel het plan heeft om de R.E.A. te doen herleven. Intussen heeft minister Hofstra, de nieuwe bewindsman van Financiën, zijn eerste optreden in de Kamer ach ter de rug. Men kon daar wel gerust op zijn en dat bedoelen wij, als wij zeiden, dat zijn benoeming als minis ter van Financiën het gemakkelijkst te aanvaarden was. Minister Hofstra is een uiterst be kwaam man, die zijn zaken perfect kent, die men de leiding van het de partement gerust kan toevertrouwen en die ook in de Kamer een uitste kende indruk heeft achtergelaten. De angst echter, die men voor het optreden van de heer Hofstra als mi nister van Financiën koesterde, kwam voort uit diens uitgesproken socialis tische denkbeelden en wel vooral op belastinggebied. Hij heeft vroeger eens in een uitgebreid werk zijn denkbeelden over deze materie uit eengezet en men was nu natuurlijk bevreesd, dat dit orthodox socialisme zijn beleidjds minister zou gaan be palen. Men zou nu kunnen zeggen, dat de minister Hofstra het Kamerlid Hof stra, dat hij eens was, heeft gerust gesteld. Hij heeft namelijk de Kamer duidelijk gemaakt, dat hij geen eigen politiek zal kunnen voeren, maar al leen kabinetspolitiek. Hij herinnerde daarbij aan de raad, die kort tevoren de liberale leider, prof. Oud, bij de algemene politieke beschouwingen hem had gegeven, in dien men hem zou herinneren aan hetgeen hij vroeger had geschreven. Hij zou dan moeten doen, zoals Kui per deed toen deze in 1901 als minis ter optrad, namelijk zijn vroegere ge schriften als „oude plunje" beschou wen. Eigenlek spreekt dit allemaal zo'n se volk, de revolutionaire organisa- de Zuidslavische grens overgegaan, J;- J~ J-i sommigen van hen waren in volle wa penrusting, anderen lieten hun wa pens in Hongarije achter. In totaal zouden enkele honderden Russen de voorkeur aan de Zuidslavische inter neringskampen boven de strijd tegen de Hongaren hebben gegeven. De Russische troepenbewegingen en -verplaatsingen in Hongarije zijn er nu kennelijk op gericht de oude garnizoenen geheel door nieuwe uit Rusland gekomen eenheden te ver vangen. De Sovjetsoldaten die reeds langer in Hongarije lagen waren ta melijk bevriend met de bevolking en hebben zich bij het begin van de op stand afzijdig gehouden of de opstan. delingen, zoals in enkele gevallen bewezen is, daadwerkelijke steün verleend. Volgens het Westberlijnse blad ,.BZ" zijn woensdagnacht twee Rus sische divisies luchtlandingstroepen aangekomen op het vliegveld van Cottbus in Oost-Duitsland. Deze divisies zullen over verschei dene vliegvelden in Oost-Duitsland verdeeld worden. Zij vormen een onderdeel van de versterkingen voor de Sowj et-luchtstrijdkracih ten in Oost-Duitsland, die vóór 1 december verwacht worden, aldus het blad. den overgebracht. Voor ongeveer 11.000 vluchtelin gen in Oostenrijk heeft men geen ge schikt onderkomen kunnen vin den. Scholen en andere grote gebou wen zijn wegens het gebrek aan sani tair ongeschikt voor het onderbren gen van Uitgewekenen. De toestand is nog verergerd door de felle kou beetje vanzelf. Wat iemand als auteur of als Kamerlid voor eigen rekening zegt of schrijft, kan hij in een nogal bont samengesteld kabinet, dat bo vendien zich te houden heeft aan een programma, nog niet tot kabinets politiek maken. jUf AAR DAT WIL nu ook weer niet zeggen, dat er geen enkel gevaar zoü bestaan en dat wie er ook op Fi nanciën zit, er tóch geen ongelukken kunnen gebeuren. Wij kunnen dit het best duidelijk maken aan de hand van een discussie, welke er bij de algemeen politieke beschouwingen is geweest tussen de anti-revolutionaire heer Bruins Slot aan de ene zijde en dr Drees aan de andere zijde. E>e heer Bruins Slot had het socia listische ideaal van staat en maat schappij tegenover de rechtse opvat tingen, dienaangaande gesteld. Daar bij had hij aan de hand van enkele min of meer recente conflicten gede monstreerd hoe die grote tegenstel ling aan de dag treedt en als voor beelden haalde hij aan de botsingen tussen de socialisten en de rechtse partijen over het soda-project, over de vrijere loonvorming en de bezits vorming. Daaruit kwam hij tot de uitspraak van een „immens conflict" tussen de socialisten en de rechtse partijen. Dr. Drees heeft toen daarop geant woord, dat er van dit immens con flict bij de kabinetsformatie nooit iets was gebleken. Hij stelde het aldus, dat er wel grote principiële verschil len zijn, maar dat men daarvan in de practijk niet zo heel veel merkt. Dan is het volgens hem een kwestie van een beetje meer of minder, van een beetje vlugger of langzamer. Nu is dat niet helemaal onwaar, maar toch wel wat al te simplistisch gesteld. Theoretisch kan men wel ze ker stellen dat er tussen beide par tijen sprake is van een immens con flict, maar de politieke praktijk maakt, dat deze conflicten nooit zo sterk aan de oppervlakte komen, om dat dit van te voren in de minister raad wordt uitgemaakt en dan gaat het nadien, in de Kamer, werkelijk meestal nog om een beetje minder of een beetje meer. Maar het grote con flict blijft bestaan. Dan zou het er op neerkomen, dat de taak van" nauwlet tend toezien vooral rust op de niet- socialistische ministers in het kabinet. Voor een deel is dat ook zo, maar daarnaast moet men ook in het poli tieke leven nauwkeurig toezien dat door de socialistische politiek aan de rechtse maatschappij-opvattingen geen afbreuk wordt gedaan. Het blijft hier het botsen van twee opvattingen en het spreekt welhaast vanzelf, dat met een orthodox exponent ter ener zijde, ook bij kabinetspolitiek, nauw lettend toezien gewenst is. En daar hebben we tenslotte een democratie voor. Een ladderwagen van de Amster damse brandweer, op weg naar een brandje, vloog op de hoek van de Konin.gslaan en de Errumalaan uit de bocht. De wagen ramde een lantaarn paal en een boompje en kwam tegen een andere boom tot stilstand. Drie brandweerlieden kregen niet ern stige verwondingen. Twee van hen zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Een jonge tie, dat op het trottoir speelde, liep enkele schram men op. Dinsdagavond is op het enkelsporig baanvak tussen Ommen en Dalfsen een „blauwe engel" uit de richting Emmen in botsing gekomen met twee gekop pelde diesellokomotieven die uit de tegenovergestelde richting kwamen. De foto geeft een beeld van de op elkaar ingereden treinen. Molotof, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjeh- Unie, is benoemd tot minister van Staatstoezicht. Dit schijnt te betekenen dat de stalinisten in de worsteling om de macht in het Kremlin een over winning hebben behaald. De minister van Staatstoezicht oefent controle uit op het werk van andere ministeries en vele instellingen. Molotof, de voornaamste leider van de pro-stalinistische groep in Moskou, bezet de laatste tijd 'n betrekkelijk onbelangrijke post. Hij was eerste plaats vervangend voorzitter van de ministerraad. Deze post zal hij behouden en in dit licht betekent zijn nieuwe benoeming een promotie. Op zijn nieuwe post van minister van Staatstoezicht is Molotof volgens Ra.dio-Moskou be noemd in 't presidium van de Opperste Sowjet (het Sowjetparlement). Hij volgt in dit ambt V. G. Zjavoronkow op, die onder aan de lijst van ministers stond en in het Westen onbekend was. Stalin was ook minister van staatstoezicht ook van de minister van Defensie, maarschalk Zjoekof. In Zuidslavische kringen ziet men de benoeming van Molotof, die zich steeds 'n tegenstander van Tito heeft getoond, als een zet in de strijd tussen „stalinisten" en „liberalen". BELANGRIJKE POST. Door zijn benoeming is Molotof die reeds 66 jaar oud is, in de rangorde van het Kremlin nummer twee ge worden, na premier Boelganin. Molotof zal er in zijn nieuwe func tie op moeten toezien, dat de andere ministeries de decreten en instructies van de regering uitvoeren. In de afgelopen jaren heeft de hou der van deze post, Zjavoronkof, be trekkelijk weinig prestige gehad in het Kremlin. Maar Stalin is geduren de drie jaar minister van Staatstoe zicht geweest, voordat hij in 1922 de hoogste leider van de Sowjet-Unie werd. Volgens de sowjet-encyclopedie heeft het ministerie van Staatstoe zicht de controle op de produktie, de economische en financiële activiteit van de staat en de coöperatieve en publieke organisatie ondernemin gen. Het heeft verder het toezicht op de staats-uitgaven en de toewijzing van materialen aan deze organisaties. Het verzekert, dat de beslissingen van de regering ten uitvoer gebracht worden. Het legt de regering vraag stukken voor van algemeen econo misch belang. Het heeft het toezicht op de vloot. De benoeming van Molotof brengt hem in nauwe samenwerking met ge neraal A. I. Serow, het hoofd van de Russische geheime politie. KROESTSJEF IN 'T GEDRANG. Men kan verwachten, dat Molotof in zijn nieuwe functie grote invloed kan uitoefenen op veranderingen in de personeelsbezetting. Men denkt dat verschuivingen op het tweede plan, mogelijk op ministerieel niveau, spoedig zullen volgen. Van meer belang voor de huiten- wereld is, dat de post Molotow in een sterke positie brengt om partijleider Kroestsjef aan te pakken wanneer hij dat wenst. In de westelijke wereld gaan reeds enige dagen geruchten, dat Molotof met steun van het rode leger en een groep stalinistische communisten, zich erop voorbereidt Kroestsjef en wel licht ook premier Boelganin te laten tuimelen. De twist in het Kremlin is ver scherpt nadat de opstanden in Polen en Hongarije uitbraken. Aan Kroests jef werd verweten, dat zijn zachtere politiek deze opstanden op zijn ge weten heeft. De meeste Westelijke diplomaten geloven, dat Molotof de actieve steun heeft van maarschalk Ivan Konjef, de commandant van de legers van het verdrag van Warschau, en mogelijk Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het veer 5 (Geldig van donderdagavond 5 tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uiur). BESTENDIG. Droog en zonnig weer maar in in het noorden enkele wolken- velden. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Hogere middag temperaturen. Vrij krachtige tot matige ooste- lijke wind. 23 Nov. zon op 8.15; onder 16.41. Maan op 22.45; onder 12.25. Hoogwaterstanden 23 Nov. v.m. 6.30; n.m. 6.50. Het weer in Europa STOCKHOLM mist -5 C. OSLO nevel —8 KOPENHAGEN geheel bew. 2 ABERDEEN onbew. 5 DUBLIN regen 8 .i LONDEN onbewolkt —3 AMSTERDAM onbew. —2 BRUSSEL nevel —5 H PARIJS onbew. —4 BORDEAUX nevel 7 GRENOBLE geheel bew. 1 NICE licht bew. 4 BERLIJN zwaar bew. —3 FRANKFORT onbew. —5 MüNCHEN geheel bew. —6 zürich nevel —3 GENèVE nevel 0 LOCARNO geheel bew. 3 ROME regen 6 MALLORCA licht bew. 8 WENEN nevel —9 INNSBRUCK nevel —4 Minder vorst Het krachtig hogedrukgebied bo ven Zuid-Scandinavië verandert wei nig van plaats, waardoor aan de zuid- 1 flanken koude continentale lucht ons land blijft binnenstromen. Vanmor gen vroor het in het zuidoosten 4 tot 5 graden. Elders in het land ongeveer i twee graden.. Intussen vloeit over de i Oostzee minder koude lucht, waarin de temperaturen nauwelijks tot be- neden het vriespunt dalen, naar i Noord-Duitsland. De voorste begren- j zing van deze lucht komt vergezeld van wolkenvelden langzaam naderbij. Als gevolg hiervan wordt de komen de nacht minder vorst verwacht, vooral in het noorden van het land. De wind draait naar richtingen tus sen oost en noordoost en neemt ver der in kracht af. De neerslagkansen blijven gering. In Djakarta heeft een enorme menigte gedemonstreerd tegen wat zij noemden de Engels-Frans-Tsr?ë'ische agressie in Egypte. De Britse ambassade werd bestormd en met stenen bekogeld, het bureau van de Britse in formatiedienst werd in brand gestoken. De massa-b een komst werd gehouden op bet „Vrijheidsplein" in de Indo nesische hoofdstad. Korreltje Wie een raaf opkweekt, heeft kans op uitgepikte ogen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1