In Groningen kwam 't 500.000 ste na-oorlogse huis van Ned. gereed STAATSPENSIOEN f 846.- en f 1404.- Nog 250.000 woningen nodig 3de Nederlandse trein naar Wenen Herdenking van communis tisch kamerlid I. Haken Te weinig leerlingen bij het kath* nijverheidsonderwijs Spoorbrug bij Baanhoek neemt zijn hoed af DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Op 24 februari 1947 werd door de minister van wederopbouw in Tiel een rede uitgesproken, omdat het 50.000ste na-oorlogse huls gereedgekomen was. Precies 14 maanden en één dag later 25 april 1950 sprak de minister te Venlo, waar het 100.000ste na-oorlogse huls gereed kwam en vandaag ruim aar later spreekt de minister te Groningen, waar het half miljoenste huis afgeleverd werd. De minister vertelde, dat het bouw-cijfer in Nederland opgevoerd kan worden tot 75.000 per jaar eA dat in de naaste toekomst dit cijfer bereikt zaJ worden. Hij zei, dat Nederland vanaf het einde van de oorlog tot nu 750.000 woningen nodig had, zodat thans pas in twee-derde van de behoefte is voorzien. Door een geringe toename van het aantal bouwvakarbeiders, door soe pelere regeringsmaatregelen en door het mechaniseren van de bouw hoopt men de komende jaren de woningbouw tot een maximum op te voeren zodat de nijpende nood, die nog alom in Nederland heerst zo vlug en zo goed mogelijk gelenigd zal worden. ONDERVERDELING. 1 produktie te komen. Van de in de I loop der jaren op de markt gebrachte Gedetailleerde gegevens over de bouwsystemen zijn er thans nog en- 500.000 gereed gekomen woningen kele, welke regelmatig worden toe ge- zijn bekend, t.m. 31 augustus 1956. past. Voor een aantal van deze sy- Aan het eind van die maand waren 479.573 woningen gereed. De particuliere woningbouw wordt sinds 1947 van rijkswege gesubsidi eerd, aanvankelijk op grond van de „financieringsregelingen woningbouw 1947 en 1948". Daarna volgden de premieregeling woningbouw 1950 en de premie- en bijdrageregeling wo ningbouw 1053. Tezamen met de niet gesubsidieerde woningbouw, bekend als de „vrije sector", worden tot eind augustus 1058 in de particuliere sec tor in totaal 175.866 woningen ge bouwd. Het totaal aantal na de oorlog ge bouwde woningwet-woningen t.m. 31 augustus 1956 bedraagt 295.189; hier van werden er 162.407 gebouwd in opdracht van gemeenten en 132.782 in opdracht van woningbouwvereni gingen. Van de totale naoorlogse woningproduktie werden 8.518 wonin gen gebouwd in opdracht van het rijksdiensten). In het gehele land zijn thans ruim 90.009 woningen in uit voering. Teneinde op korte termijn voor een groter aantal gezinnen woon ruimte te scheppen, werd in 1947 overgegaan tot de bouw van zgn. „duplex-woningen". om te voorko men, dat de duplexwoning een blij vend verschijnsel zou worden, is in de wet voorgeschreven, dat na tien jaar onts-plitsing moet plaats vinden, zodat weer een normale eengezins woning ontstaat. Door tor passing van systeembouw is na de ooi-log getracht in de wo ningbouw met minder geschoolde ar beidskrachten en met minder schaar se bouwmaterialen tot een snellere sternen zijn door verschillende ge meenten langdurige contracten afge sloten, welke voorzien in de bouw van een groot aantal woningen. Sinds 1947 zijn t.m. augustus 1956 in totaal 53.203 woningen gebouwd in een der goedgekeurde bouwsystemen. Op die datum waren er rond 9.000 in uitvoering. Bejaarden-tehuizen. De toeneming van het aantal be jaarden maakt het noodzakelijk, dat de overheid op groter schaal dan voorheen medewerking verleent aan het tot stand komen van een bijzon dere woonvorm voor deze bevolkings groep. De vormen van huisvesting, die thans aandacht vragen, zijn: speciale woningen voor bejaarden, pension tehuizen, de combinatie van een pen siontehuis met een aantal kleine wo ningen. In het gehele land vind men thans zulke objecten in aanbouw, ter wijl in soortgelijke bouw in de na oorlogse jaren reeds voor 25.000 be jaarden huisvesting beschikbaar is ge komen. TWEEDE KAMER: Instemming met beperking olieverbruik De heren Van Leeuwen (V.V.D.), Neder horst (Arb.), Schmal (C.-H.) en Hazenbosch (A.-R.) konden zich gistermiddag in de Tweede Kamer verenigen met het regeringsleed luit tot beperking van het olievedbruik en met de instelling van het zondagsrij- verbod. „Elke auto, die in een garage blijft staan, is een Europese daad", merkte de heer Nederhorst op. Alle kamerleden vroegen wat de verwachtingen van de regering zijn. Hoe lang kunnen wij het met onre voorraden olie uitzingen, voordat tot scherpe maatregelen moeten worden overgegaan, zo werd algemeen ge vraagd. Hoe eerder ons volk zich op de gewij zigde situatie kan instellen, hoe beter, zei de heer Hazenbosoh. Dan zal ook blijken, dat de regering de zaak mees ter is. Uit Utrecht is gisteravond om ne gen uur een extra-trein vertrokken om de derde groep Hongaarse vluch telingen te halen, die in ons land zul len worden ondergebracht. De reis wordt wederom meegemaakt door een arts, Rode Kruishelpsters, tolken en reisleiders. Giro 999. Het saldo van de girorekening 999 Nationale Comité Hulpverlening Hon gaarse Volle te Amsterdam is gisteren met ƒ145.000 gestegen tot ruim 1.595.000. Haarlem: ƒ10.000. De Haarlemse gemeenteraad heeft gistermiddag eenstemmig besloten een bedrag van 10.000 gulden be schikbaar te stellen voor de bestrij ding van de eerste kosten van de hulpverlening aan Hongaarse vluch telingen, voor wie vijf woningen zullen worden ingericht. De CPN- fractieleider zeide zonder enige poli tieke achtergrond vóór het voorstel te stemmen. Nationale Comité Hulp Hongaarse Volk te Amsterdam. De artisten en het technische personeel hebben be langeloos meegewerkt. Lajos Veres en zijn zigeuner orkest met de Ne derlandse zangeres Rie Heimig voe ren uit het bekende Hongaarse volkslied „Droevige Zondag" en twee Hongaarse liefdesliederen. Verkiezingen. De ruim tachtig studenten, die zich onder de Hongaarse vluchtelin gen bevinden, hebben een voorlopig onderkomen gevonden in het Doops gezind Conferentiecentrum „Heeren wegen" te Zeist, waar zij worden verzorgd door het Studentenasiel- fonds en de Nederlandse Studenten raad. Nu moet er een kampraad worden ingesteld, die als vertegenwoordi gend lichaam van de Hongaarse stu denten bij alle voorkomende aange legenheden zal kunnen optreden. Op democratische wijze zullen er vanavond verkiezingen worden ge houden. Propaganda voor de kandi daten wordt nog niet gemaakt, om dat de studenten van de eerste en tweede groep vluchtelingen eerst nog eens wat nader kennis met elkaar wensen te maken, waarvoor vandaag de gehele dag de gelegenheid is. Maar vóór de avond moet men zijn keuze bepaald hebben en dan kan het rode potlood op het stembiljet worden geplaatst. Gramofoonplaat. Een firma te Heemstede geeft een gramafoonplaat uit „Holland helpt Hongarije, H.H.H. 999", waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Stram en Rheamatisch? Doe dan toch eens een bloedzuiverende knar. Het Eruscben Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat 't principe waarop Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantact en verdrijft. Rheumatische Pynen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde wer king van de bloedzuiverende orga nen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weer op gang. 't Blopd gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen! In de Tweede Kamer heett de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, het overleden lid J. Haken herdacht. de diepe politieke scheidingslijnen heen verloochenden zich zijn mense lijke goedheid en zijn. hartelijkheid niet. Ik heb mij nooit over hem be- Afgevaardigden van alle partijen hoeven te beklagen. Ik ben hes met stonden op, toen dr. Kortenhorst zijn toespraak begon. Hii sprak aldus: Gisteren is het benoemd lid Jan Haken op de jeugdige leeftijd van 44 jaren na een langdurig en smarte lijk lijden overleden. Zijn vrouw en kinderen heeft hij in rouw achter gelaten en zonder vwijfel is in de partij, waartoe hij behoorde, een leeg te ontstaan, die moeilijk op gelijk waardige wijze zal zijn aan te vullen. Dit heengaan confronteert de Ka mer in haar geheel ir-et de betekenis van het optreden van een oppositie, zonder welke ons democratisch par lementair systeem aan betekenis zou inboeten. Het zou onoprecht zijn bij de herdenking van ons medelid te verzwijgen, dat hii als communist dikwijls, ik zou willen zeggen als re gel, zich geplaavst heeft in het te ken van tegenspraak; immers hij is tot het laatste toe een onverzoen lijk vertegenwoordiger van ziin groep gebleven, hetgeen zeggen wi, dat de afstand tussen zyn denkbeelden en die van de rest van de Kamer zo zijn politiek standpunt nimmer eens geweest wanneer ik het anders zeggen zou, dan zou hij de eerste z geweest om te verklaren, dat. het nooit zijn bedoeling is geweest, mij in dit opzicht naar zich toe te trek ken maar als man tot man koester ik de overtuiging, dat bij mij riet als zijn persoonlijke vijand beschouw de en ik heb de benoefte te verkla ren, dat dit sevoe'en wederkerig was. Tegenover de majesteit van de dood vallen de scheidingslijnen weg ep zien wy, die hem overleefden, de heer Haken in geheel andere dimen sies. Wij denken aan zijn harde leven als kind en jongeling in Finslei wolde,- wij staan open voor z'jn felle reactie op zijn levenservaringen en wij heb ben een mild begrip voor de redenen, die hem de weg deden kiezen, die door de meesten onzer niet als juiste wordt geoordeeld, mensen komt R.K. HUISVESTINGSCOMITé: MEER DAN VIJF TON VOOR HONGAARSE VLUCHTELINGEN. Het Nederlands r.k. Huisvestingsco- mité te Den Bosch heeft gisteren een schrijven ontvangen van de directeur van de Oostenrijkse Caritas, dr. Un- gar. In deze brief zegt dr. Ungar o.m.: „Het spijt mij u niet eerder te heb ben geschreven, omdat juist uw orga nisatie als eerste ons heeft geholpen de nood der (Hongaarse) vluchtelin gen te overbruggen. Met uw bijdra gen konden wij onze actie voor het onderbrengen der vluchtelingen be ginnen. Momenteel hebben wy onge veer 2200 vluchtelingen in pensions ondergebracht, voor wier verzorging wij verantwoordelijk zijn. Dat bete kent een dagelijkse uitgaven van 55.000 shilling 8.000.—.). Het schrijven besluit met de verkla ring, dat de bijdragen van het r.k. huisvestingscomité van de grootste waarde zijn voor de verzorging der vluchtelingen. Gisteravond waren by het r.k. huisvestingscomtié, 13.788 giro-over schrijvingen binnengekomen, het to taal bedrag voor hulp aan Hongarije daarmede brengend tot 512-168.98. MEER DAN 2 MILJOEN OP 777 Van de 2.032.645.38. die de giro rekening 777 van het Nederlendsche Roode Kruis vandaag aanwees, gaat morgen o.a. weer voor een waarde van ongeveer 90.000 naar Wenen. Het vluchtelingenkamp te Sankt Pol ten kan de dagelijks wassende stroom Hongaren niet behoorlijk meer on derbrengen, daarom stuurt het Neder- landsche Roode Kruis nu 700 com plete bedden met matrassen dekens en linnegoed. Deze goederen worden vervoerd in een vrachtauto met aan hanger, die bovendien nog vijf ton ryst bevat. In de memorie van antwoord op bijslag ontvingen, wettelijke voorzie- de begroting van Sociale Zaken Öeelt minister Suurhoff mede, dat het ongehuwde 65-jarigen 846 en voor ongehuwde 65-iarjgen f 846 en voor een echtpaar 1404 zal bedragen. In het oorspronkelijke wetsontwerp wa ren deze bedragen resp. f 804 en 1338. De nieuwe bedragen zijn gebaseerd op het indexcijfer der lonen van 30 juni jj. Loonstijgingen, optredende tussen die datum en 1 januari, zullen bij de eerstvolgende herziening der pensioenbedragen (waarschijnlijk per 1 juli 1957) alsnog met terugwer kende kracht in de pensioenbedrogen kunnen doorwerken. De maximuminkomensgrens, waar over premie moet worden betaald (in de wet ƒ6000 genoemd) staat nog niet vast, omdat dit afhangt van het indexcijfer per 1 februari as. Wijzi ging van de minimuminkomensgren zen. nl. van 1500 en 2100, terstond bij het In werking treden van de wet op 1 januari, ligt niet in het voorpe- men. Dit zal pas geschieden nadat een blijvende stijging van enige omvang in de kosten van levensonderhoud duidelijk aanwijsbaar is. HOOFDLIJNEN. De minister geeft enkele hoofdlij nen aan voor zijn toekomstig beleid in de komende vier jaar: 1. Verdere uitbouw der sociale ze kerheid door een nieuwe k'nderbij- slagvolksverzekering met een aanvul lende regeling voor hen, die tot dus ver al van het eerste kind af kinder- 80 Scholen te kort In de te Utrecht gehouden alge mene vergadering van de Bond voor Katholiek Nijverheidsonderwijs hield de voorzitter, de heer B. A. A. En- gelbertink, een pleidooi voor een nauwe samenwerking tussen het nij verheidsonderwijs en het VGLO. Er is zijns inziens volodenden redenen aanwezig om deze beide vormen van onderwijs, die op sommige punten dezelfde doelstelling nastreven, met name voor wat betreft ie algemene vorming van de rijpere jeugd, op de duur te combineren tot een type. Met leedwezen constateerde de voor- Voor doorvaart van „Straat Madura" De „Straat Madura", in opdracht van de K.P.M. in aanbouw by de n.v. scheepswerf en machinefabriek ,De I december zijn technische proefvaart Merwede" te Hardinxveld, zal op niaken. stremd zijn van 12.20 tot 14.50 uur. In deze tijd zullen bussen en verbinding tussen Sliedrecnt en Dordrecht on derhouden. De „Straat Madura" gaat te Rotter dam in dok en zal van daaruit op 4 dinsdag, 27 november door de brug- opening bij Baanhoek moeten krui pen als door het oog van een naald. Het schip, dat bij een lengte van 134 meter een breedte heeft van 18.21 meter, heeft bij het passeren van de spoorbrug tussen de pijlers een speling aan beide zijden van 1.75. Plet nieuwe schip zal gesleept wor den door twee of drie van de sterk ste slepers van Piet Smit Jr. De dertig meter lange overspanning van de brug, die een gewicht heeft van 120 ton, zal verwijderd worden door de sterkste bok, die in ons land be schikbaar is, de „Heracles" van de fa. Kraaijeveld en Peters te Rotterdam. Het is geen gemakkelijke opdracht om een schip van 7200 ton zonder «S'S? -hap heeft p, teren het SER-rapport !er aan de Sliedrechtse züde onder1 water op een basis rust, die aanmer kelijk breder is dan die aan de an- Bij „Do Merwedestaat thans nog de „Straat Singapore" op stapel, die de breedte van de „Straat Madura,f nog met zestig centimeter overtreft. Ook voor de doorvaart van dit srliip, zal de spoorbrug a?»n de Baanhoek voor de achtste maal zijn hoed moeten afnemen. Landbouwschap contra S.E.R. Kritiek op rapport melkprijsvorming Het bestuur van het Landbouw- sproken. Het bestuur deelde de kri- i tiek,die de hoofdafdeling veehouderij dere zijde. Het vaartuig moet hier-1 het Ranclbouwschap op een aan- door zover mogelijk uitwijken naar ^gebracht Va° raPPort heeft Het bestuur ging akkoord met de bezwaren, die vooral bestaan tegen de wij-ze, waarop de SER het verband tussen melkprijs en melkproduktie heeft aangetoond. Aangedrongen werd op sipoedige concrete maat regelen ten aanzien van de melkprijs, waarover grote ontevredenheid be staat, vooral in de noordelijke provin. cies, op de grasbedrijven en op veen gronden. de andere kant. Een krachtige wind dwars op het schip zal de doorvaart onmogelijk maken en ook mist is een gevreesde vijand. Men heeft overigens al enige er varing: het is de zevende keer, dat van de spoorbrug van Baanhoek een brugdeel verwijderd moet worden om de doorvaart van een schip moge lijk te maken. De leidinggevende personen van het karwei komen des morgens te Dordiecht bijeen, om aan de hand van de weersverwachting te beslissen of de doorvaart doorgang zal vinden. Volgens de voorlopige plannen, zal het treinverkeer ge- De machinist veroorzaakte botsing wijd bleek te zijn, dat een positieve schepsel als wijzel/e, produkt van zijn opbouwende discussie zelden moge- tijd en van zijn omgeving. Het eigen lijk bleek. geweten is de enige novm Vim wat Dit vooropzettend, meen ik toch te J wij tegenover de Schepper werkelijk mogen zeggen, dat bij elk verschil waard zijn geweest en ik ben er van van mening velen c-nzer, waaronder i overtuigd, dat hij, aldus gezien, een Het spoorwegongeluk, dat dinsdag avond gebeurde tussen Dalfsen en Ommen, is ontstaan doordat de beide aan elkaar gekoppelde lokomotieven de1 ede de botsing veroorzaakten, niet Aan ons zoals de dienstregeling voorschrijft, ;n oordeel volgens i in Dalfsen gestopt zijn. Zij hadden de maatstaf van goed en kwaad over daar pas mogen vertrekken, na een onze medemens toe. Haken was een sein, dat gegeven wordt door het sta- tionspersoneel, dat eergisteren wacht- ik mijzelf reken, vcor de men: ken eerbied koesterden en dat niet alleen wegens zijn moedig gedrag tij dens de bezetting, dat hem een ja renlang verblijfin het concentratie kamp Buchenwald bezorgde maar ook wegens znn ongevei v-de vriendelijk heid in de persoonlijke omgang. Over goed en een oprecht mens is ge weest. Zo, en zó alleen wil ik hem in ons midden gedenken. r Wij hebben diep medelijden met zijn vrouw en vier jonge kinderen en als fristen spreek ik de hoop uit, dat hij moge rusten in vrede. WIJZIGING GEWICHTSGRENS BACON. Aangezien met het oog op de ko mende feestdagen de verschepingen van Bacon naar Engeland in de twee de week van decemlber enigermate kunnen worden opgevoerd, heeft het prod-uktschap voor vee en vlees be sloten, dat met ingang van maandag 26 nov. a.s. varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tot en met 72 kg. voor de bereiding van bacon mo gen worden bestemd. Te verwachten valt, dat ingaande 3 dec. a.s. de maxmium gewichts- grens weer van 72 ott 70 kg moet worden teruggebracht, omdat de ex- portmoeilijkfheden voor bacon om streeks Kerstmis en Nieuwjaar ge woonlijk gering zijn. te, tot de trein uit Ommen zoti ziijin gearriveerd. De oorzaak van net ongeluk is dus de machinist, die meende, in Dalfsen niet te hoeven stoppen. Het betref fende traject is ril. niet ingedeeld in blokken, een veiligheidstelsel, dat erop is gebaseerd, dat binnen een zekere lengte (een blok) van de spoorrails slechts één treinstel rrag, rijden. Staat deze trein stil. dan blijft j man was op slag dood. het hondje aan het begin van het blok het sein I werd zo zwaar ee"-ond, dat het moest zitter, dat nog een onvoldoende aan tal leerlingen uit katholieke kringen het katholiek nijverheidsonderwijs volgt. Voor wat het lager onderwijs be treft volgt 40 procent van de Neder landse schooljeugd het katholiek on derwijs. Bij het nijverheidsonderwijs is dit percentage beduidend lager. D oorzaak hiervan moet worden ge zocht in de omstandigheid, dat een aanzienlijk aantal van katholieke scholen afkomstige leerlingen het nijverheidsonderwijs aan neutrale in stellingen volgt en aan het feit, dat vele van onze lagere scholen afkom stige leerlingen zich niet melden voor het nijverheidsonderwijs. Beide verschijnselen acht de heer Engel- bertink bedenkelijk. Vervolgens wees spreker op de noodtoestand, waarin het nijverheids onderwijs verkeert tengevolge van het ontbreken van de nodige scholen of lokaliteiten; hij pleitte voor een betere financieringsregeling voor de ze bouw. Er is op het ogenblik een achterstand van circa 80 nieuw te bouwen scholen. Verder vraagt de opleiding van leerkrachten voor het nijverheidsonderwijs veel zorg. Er hiervoor sinds kort een stichting in het leven geroepen, die zal trachten een avondopleiding van dusdanige leerkrachten in enkele plaatsen van ons land te verzorgen. De animo voor de opleiding is behoorlijk groot: te genover een 800 900 candidaten va*, vorige jaren staan er thans circa 2000. Medegedeeld werd dat er plannen in voorbereiding zijn tot een gron dige reorganisatie van het bondsbe- stuur in dier voege, dat het een fede ratie zal worden van de onderschei dene sectoren uit het nijverheidson derwijs. AANWAS STUDENTEN STEEG 13 PCT. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde vorlopige cijfers blijkt, dat het aan tal eerstejaarsstudenten der univer siteiten en hogescholen in oktober 1956 4.850 bedroeg tegen 4.300 een jaar tevoren (toeneming met 13 pet.). Bij vrijwel alle faculteiten nam het aantal eerstejaars toe, behalve bij godgeleerdheid en geneeskunde, waar het enigszins terugliep. Beperking vuurwerk- gebruik in Den Haag Het college van b. en w. van 's-Gravenhage heeft aan de gemeen teraad voorgesteld een wijziging van de algemee politieverordening vast te stellen, waarbij een artikel in de verordening wordt ingevoegd, dat e verkoop van vuurwerk nade- regelt. ningen voor weduwen en wezen en van het ziekenfondswezen en een herziening van de invaliditeits- en ongevallenverzekering. 2. Zorg voor de werkgelegenheid en arbeidsvoorziening o.m. door middel van een soepel, doch niet te vrijgevig beleid ten opzichte van overwericver- gunningen. 3. Voortzetting van het emigratie- beleid en onverflauwde aandacht voor de aanvullende v/erkgelegen- heidspolitiek, omdat het huidige te kort aan arbeidskrachten gemakke lijk kan omslaan in zijn tegendeel. Bejaarden krijgen slechts halve maand extra. Minister Suurhoff meent het advies van de Stichting van de Arbeid, die voorstelde de trekkers van de Nood wet ouderdomsvoorziening een maand extra uit te keren, niet te kunnen volgen. De minister is .vei bereid de uitkeringen over de maanden sep tember, oktober, november en decem ber elk met tien procent te verhogen en de som daarvan dus veertig procent voor deze groep naar bo ven af te ronden. Het resultaat zal dan wel sljn, dat de bejaarden In december in plaats van een hele maand, een halve maand extra zullen krijgen. 2 Kinderen verbrand In het woonwagenkamp te Wenum, gemeente Apeldoorn, zijn gisteren tengevolge van brand in een van de woonwagens, twee kinderen van de familie RotmansFink om het leven gekomen. Tijdens een korte afwezigheid van de ouders is het wiegje van de drie maanden oude baby, vermoedelijk door de hitte van de straalkachel, in brand geraakt, waarbij het kind le vend is verbrand. Het. vuur deelde zich spoedig mee aan het in de *-a- gen staande meubilair, waardoor ook het ledikantje van een zoontje van anderhalf jaar vlam vatte. Toen men de uitslaande brand con stateerde, kon men het kind nog le vend uit het ledikantje nrmen, doch kort na aankomst in het Julianazie- kanhuis is 't aan de opgelopen brand wonden bezweken. De woonwagen brandde totaal uit. ZONDAG-RIJVERBOD Ontheffingen aangevraagd Begrafenisbedrijf en rijscholen De bond voor bedrijfsautoverkeer in Nederlad en de Nederlandse Bond voor Autorij schoolhouders hebben de minister van verkeer en waterstaat telegrafisch ontheffing van het zon dags rijverbod gevraagd voor hun le den, opmerkend, dat de autorijschool- houders en de autoverhuurders hun inkomsten aanzienlijk zullen zien da len door het zondagsrijverbod. De Nederlandse Centrale voor het begrafenisbedrijf heeft verzocht aan de lijst van uitzonderingen toe te -/oe- gen motorrijtuigen, ingericht voor het vervoer van overledenen, lijkkisten en rouwartikelen en motorrijtuigen, door begrafenisondernemers gebe zigd bij de uitoefening van hun be roep. Veertien jaar gereden zonder rijbewijs Veegden jaar lang heeft de 41- jarige M. v. W. uit de omgeving van Gorinchem zonder rijbewijs gereden. Acht wagens heeft h(j in die tijd naar het kerkhof gebracht en de negende staat op het punt door de kantonrech ter vei'beurd te worden verklaard. Tenzij hy alsnog zijn automobllis- tisch vrijbuitersbestaan eraan geeft. Dit beloofde de kantonrechter hem; maar eerst zal hij nog veertien dagen h echten isstraf moeten uitzitten. Bij enkele vroegere veroordelingen kreeg hy sledhts geldboeten. Een oude man, woonachtig a-an de Vonder te Rotterdam werd gister morgen. toen hy met zijn hondje aan de lijn de Groene Hilledijk overstak, aangereden, door een bestelauto. De op onveilig staan. 1 worden afgemaakt. RECHTZAKEN BOEKHOUDER VERDUISTERDE. De Haagse rechtbank veroordeelde een verzekeringsagent uit Oude We- - tering (gemeente Alkemade) tot een Het artikel verbiedt in door burge- jaar en drie maanden gevangenis met b(j zondeTe ornstarfdigheden^bij «egens verduistering en.be,as- openbare kennisgeving aangewezen perioden, vuurwerk, waarvan het gebruik verstoring van de openbare orde of ernstige hinder voor derden tengevolge kan hebben, te verkopen, af te leveren, uit te delen, in voor raad te hebben en op de openbare weg bij zich te dragen, voor zover b. en w. dit bij openbare kennisge ving hebben bepaald. GEEN KENTEKEN VOOR BROMFIETSEN MET DUBBEL- ZADEL. Zeer binnenkort is een beschikking van de minister van Verkeer en Wa terstaat te verwachten, waarin be paald wordt, dat geen kenteken bewijzen mogen worden afgegeven voor bromfietsen met een dulbbel- zadel of „buddysea". De prak tijk die de laatste maanden reeds gevolgd is, krijgt daarmee officiële bevestiging. Er blijft de bromfietser*- die een brommer met drubbelzadel hebben dus niets anders over dan ge wone zadels te konen, als zij willen blijven rijden. Een brief van d? minis ter aan de bij deze zaak betrokken instanties i5 reeds in voorbereiding, mocht verrrichten. tingfraude. De verdachte had diverse malen gelden weggenomen uit de kas van een machinefab -iek te Lei den, waar hij als hoofdboekhouder werkzaam was. Wekelijks nam hij 35 tot 40 weg tot een totaal van 7000 a 8000. Voorts had hy niet alleen de verduisterde bedragen niet voor de inkomstenbelasting opgege ven, maar evenmin een bedrag van 1900, dat hij van één der vennoten had gekregen, omdat hy medewer king had verleend aan een valse schuldbekentenis en enkele andere bedragen. Er was twee jaar geëist. Een beherend vennoot van de ma chinefabriek werd voor zijn aandeel in de valse schuldbekentenis veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en 1000 boete of 100 da gen. De eis was een jaar gevangenis straf. Een monteur werd veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk en ƒ150 boete of 30 dagen wegens belastingfraude. Bij de fabriek verdiende bedragen had hij niet aangegeven omdat hij in gemeen tedienst was en dit bijwerk niet

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11