nitl n handje oeld helpen „Subsidie aanpassen aan stijging bouwkosten" Rijnburgse wachtmeester kreeg ontslag 2 Doden en 23 gewonden bij diesel-botsing te Dalfsen Ambtenaar van ministerie van oorlog voerde een oorlogje en kreeg ontslag Verloren voorwerp vernielde enkele kamers te Soesterberg Nieuwe duik naar goud van de Lutine WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT Woningraad over arbeiderswoningen Het bestuur van de Nationale Woningraad heeft zich tot de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid gewend, ten einde uiting te ge ven aan zijn zorg over de voortdu rende stijging van de bouwkosten en de jongste verhogingen van de rente, die moet worden betaald over de le ningen ter financiering van de wo ningbouw. De Nationale Woningraad stelt vast, dat de bouwkosten voor arbeiderswo ningen sedert 1953 met 28 a 30% zijn gestegen. Eind 1954 is de rijkssubsidie verhoogd, maar sedertdien komt de voortgezette stijging (circa 20%) ge heel tot uitdrukking in de huur prijzen. Dat betekent bijvoorbeeld, dat de ■woningen, die thans worden gebouwd, bij gelijke grootte en kwaliteit alleen door de stijging van de bouwkosten gemiddeld 1.65 per week hoger in humor zijn dan de arbeiderswoningen, die in 195319*54 tot stand kwamen. Voor de grotere steden is het verschil waarschijnlijk nog aanzienlijker. De verhoging van de rentevoet geeft eveneens aanleiding tot een hogere huurprijs. Gedurende enge jaren konden de voor de bouw nodi ge kapitalen worden geleend tegen een rente van 3y2% 's jaars. Thans slagen de gemeenten er ternauwer nood nog in gelden aan te trekken, tegen een rente van 4^%. Het ver schil van leidt tot een verhoging van ae huur met gemiddeld 1.50 per woning per week. REGERING OVERWEEGT Uitstel huurverhoging tot 1 juli 1957 De regering overweegt ernstig de huurverhoging van 25%, die aan vankelijk per 1 januari a.s. zou in gaan, uit te stellen tot 1 juli 1957. De voorgenomen huurverhoging had betrekking op alle categorieën- vooroorlogse woningen en een klei ne categorie direct na de bevrijding gebouwde woningen met een te lage huur. Hoewel ook de internationale spanningen en de daaruit mogelijk voortvloeiende prijsverhogingen van noodzakelijke levensbehoeften een rol spelen bij de overweging, is de ministerraad er bovendien van door drongen, dat de komende algemene ouderdomsvoorziening en de daar voor verschuldigde premie van 6%% een sterke wissel gaat trekken op het huishoudbudget. Daarnaast is er het regelmatig aandringen van de vakorganisaties om een volledige compensatie te ge ven voor de komende huurverho ging, een compensatie die tenminste zal moeten leiden tot een nieuwe loonronde van 3%. Een volharden bij een huurverho ging per 1 januari zou bovendien naast de A. O. V.-premie en een eventuele nieuwe loonronde een golf van andere administratieve maatregelen nodig maken, die de uit voering van nieuwe besluiten etc. alleen maar zouden bemoeilijken en derhalve tot uitstel zouden kunnen leiden. Het zyn deze factoren, die naast de aanwezige inflatoire tendensen, op het ogenblik in de regering de stem men hebben doen opgaan het uitstel van de huurverhoging in overwe ging te nemen. („Telegraaf"). De politie te Rotterdam heeft al daar een 40-jarige elektricien aange houden, verdacht van diefstal van 'n grote hoeveelheid elektriciteitsmateri- aial. Bij huiszoeking vond men scha kelkasten, stopcontacten, schakelaars e.d., die de man gedurende geruime tijd van zijn patroon, een elektro technisch bureau, had ontvreemd. Een tweejarige baby van de fam. R. te Heyen bij Gennep stootte tij dens het spelen de paal weg, waar door een keld-erluik werd opengehou den. Het luik klapte plotseling dicht en het jongetje raakte er tussen. Het was vrijwel op slag dood. Wensen. De Nationale Woningraad heeft naar aanleiding van deze ontwikkeling aan de minister gevraagd te bevorderen: 1. dat de rijkssubsidie voor de ar- derswoningen in evenredigheid met de stijging van de bouwkosten wordt verhoogd; 2. dat in de rijkssubsidie compensa tie wordt geboden voor de stijging van de rente bóven 4% 's jaars; 3. dat in de methodiek van de subsi dieregeling voor de arbeiderswo ningen een zodanige verandering zal worden gebracht, dat in het vervolg wijzigingen in de exploi tatielasten van de woningen auto matisch leiden tot evenredige ver hoging of verlaging van de rijks subsidie. Aanvragen ontheffing zondagsrijverbod Het ministerie van verkeer en wa terstaat deelt mede, dat in het alge meen gunstig zal worden beschikt op verzoeken om ontheffing van het zon dagsrijverbod voor of ten behoeve van geestelijken in de uitvoering van hun ambt, zomede voor pers, radio en televisie, chronische invaliden, ook indien zij niet zelf het motorrijtuig besturen en voor personen, die inva liden, zieken en. ouden van dagen naar en van de kerk vervoeren. Bovendien kan in dringende geval len van andere aard ontheffing wor den verleend Eerstbedoelde categorie ën zullen met voorrang worden be handeld en kunnen zich eventueel ook mondeling tot de provinciale rijksverkeersinspecties wenden, wel ke zijn gevestigd te Utrecht, Rotter dam en Amsterdam. Het verzoek moet vermelden: naam, adres en beroep van de aanvrager zo mede kenteken en soort van het mo torrijtuig waarvoor de ontheffing moet gelden. Controle raad van beroep De centrale raad van beroep te I geacht. Derhalve concludeerde hij Utrecht heeft het beroep behandeld van de gewezen wachtmeester le klasse bij de rijkspolitie T. B. te Rijnsburg tegen het hem vorig jaar gegeven ontslag uit de politiedienst wegens agressief optreden tegen zijn districstcommandant. Toen laatstgenoemde op 15 mei 1955, kort na zijn benoeming, een bezoek bracht aan de burgemeester van Rijnsburg, bemerkte hij toevallig een in uniform geklede politieman, die in diensttijd nog wel twee kin deren op zijn fiets naar school bracht. De inspecteur meende in de overtreder van de dienstvoorschrif ten de wachtmeester T. B. te herken nen. Veertien dagen later ontving de betrokken politieman van zijn chef een vermanend briefje, aan het slot waarvan werd medegedeeld, dat de commandant bij het opmaken van de conduitestaat met het ge beurde rekening zou houden. De wachtmeester in kwestie, die zich van geen kwaad bewust was, kwam tegen deze berisping in verzet, waarop een persoonlijk onderhoud door de districtscommandant volgde. Tijdens dit onderhoud moet de wachtmeester zich nogal kwaad ge maakt hebben en zou hij een zeer agressieve houding tegen zijn chef hebben aangenomen, hem zelfs met geweld bedreigd hebben. Het gevolg van een en ander was, dat hem ontslag uit de politiedienst werd ge geven. Ter zitting van de centrale raad werd het standpunt van de wacht meester verdedigd door de heer C. Oost, voorzitter van de Centrale van Rijkspersoneel te 's-Gravenhage, die nadrukkelijk stelde, dat T. B. de hem ten laste gelegde dienstovertreding niet begaan had. Hij voelde zich daarom zeer gegriefd en had zich tegenover zijn commandant inderdaad minder prettig uitgelaten. Van een bedreiging met geweld was z.i. ech ter geen sprake geweest. Wel zou hij tegen de districtscommandant tij dens een rit in diens auto hebben gezegd, dat hij nu eens uit moest scheiden met dat „gedonker". Overigens wees de heer Oost er op, dat B. een plichtsgetrouw politieman is met een behoorlijke staat van dienst, tegenover wie een strafmaat regel als hier werd toegepast, alle verhoudingen te buiten gaat. Hij concludeerde dan ook tot vernieti ging van de uitspraak van het Haag se ambtenaren-gerecht, dat het ont slag destijds had goedgekeurd. Namens de algemene inspecteur van de Rijkspolitie te 's-Gravenhage trad op mr. v. d. Steur, die betoog de dat het in deze kwestie niet ging om de vraag of B. al dan niet zijn kinderen in diensttijd naar school had gebracht, maar om diens onbe heerst en agressief optreden tegen zijn districtscommandant. Pleiter was van oordeel, dat iemand, die driftig van aard is en de nodige zelfbeheersing mist, niet voor de politiedienst geschikt moet worden Beide machinisten verloren het leven Bij een dinsdagavond omstreeks half acht bij Dalfsen voorgekomen botsing tussen een stel aan elkaar gekoppelde diesellocomotieven en een personentrein, zijn de twee machinis ten om het leven gekomen, drie pas sagiers ernstig en een twintigtal licht gewond. Op het genoemde tijdstip stond de passagierstrein, bestaande uit twee stel zgn. „blauwe engels", een kilo meter voor Dalfsen te wachten voor een onveilig signaal. Terwijl de trein stond te wachten werd hij aangereden door twee aan elkaar gekoppelde diesellocomotieven, die van Zwolle naar Emmen zouden gaan om daar een trein met olie ge laden tankwagens bestemd voor Per- nis te halen. Het station Dalfsen heeft in de richtng Zwolle wel een uitrij-signaal, maar in de richting Ommen niet. De machinist van de twee loco motieven, de circa 60-jarige G. A. van Munster uit Zwolle, heeft stadgenoot L. Belles, die de per sonentrein bestuurde, tengevolge van de botsing het leven verloren. De locomotieven drongen een eind in het eerste stel van de personen trein. Uit de ravage heeft men de stoffelijke overschotten van de machinisten geborgen, zfj zijn overgebracht naar het R.K. zieken huis te Zwolle. Met ziekenauto's, particuliere auto's en taxi's zijn een twintig ge wonden voor het merendeel naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd Daar zijn drie vrij ernstige gewonden opgenomen, een reiziger uit Amster dam, een ui* Zutphen en een uit Zwolle. In het R.K. ziekenhuis is een dame uit Driebergen ter verpleging opgenomen, zij heeft een onderbeen- breuk De andere gewonden konden, na ver honden te ziin, naar huis gaan. De opruimingswerkzaamheden wer den vanochten vroeg beëindigd. De gehele nacht is er bij Dalfsen door mannen van de opruimings dienst van de Nederlandse Spoorwe gen uit Zwolle en Amersfoort, die met groot materieel op de plaats van het ongeluk aanwezig waren, hard gewerkt aan het opvijzelen en evenals zijn jeugdigere collega en uit elkaar trekken van de veronge- tot handhaving van het ontslag. De centrale raad van beroep zal 11 december a.s. uitspraak doen. Deviezen-reserve sterk verminderd Wederom is de deviezenreserve van de Nederlandsche Bank aanzien lijk verminderd. De daling bedroeg de afgelopen week 56.8 miljoen. In twee weken tijd is deze reserve ver minderd met circa f 128 miljoen tot ƒ854.45 miljoen. Waarschijnlijk houdt ook ditmaal de daling ten dele ver band met de internationale politieke toestand. De goudvoorraad bleef on veranderd op ƒ3.229.84 miljoen. Het saldo van de banken vermin derde met 33 miljoen tot 285.58 miljoen. De chartale geldhoeveelheid daalde met ƒ52 miljoen tot ƒ3.884,3 miljoen. De banken hebben weer een deel van de voorschotten afgelost. Deze post verminderde van f 74.4 miljoen tot ƒ56.9 miljoen. Ook de wissels enz. in disconto verminder den en wel van 72.4 miljoen tot 16.2 miljoen. Op de geldmarkt is de situatie iets ruimer geworden, doch dit heeft p.og niet geleid tot een vermindering van de daggeldrente, die officieel nog steeds llA procent bedraagt, doch in feite 3 procent beloopt. Tijdens een ruzie, die enige man nen maandag in de Nieiuwstraat te Tilburg kregen, greep een 39-jarige koopman, nadat hij zijn tegenstander eerst met de vuist bewerkt had, plot seling zijn mes. Een vierentwintig jarige opperman moest met zware verwondingen in het St. Elisabethzie- kenh'uis worden opgenomen. Kort na het gebeuren, arresteerde de politie de dader, die zijn mes reeds in de tuin had begraven. Koningstijger valt man aan Bij een van zijn bezoeken aan de stal len stopte Martin een mandril-aap iets lekkers toe, wat blijkbaar de af gunst wekte van een Bengaalse ko ningstijger pal er naast, die met een nijdige grauw uithaalde. Nog net kon Martin wegspringenen met de stok van zijn rijzweep gaf hij de tij ger een tik op de uitgestrekte klauw. Onder woedend gebrul trok de tijger zich terug. Toen Martin de volgende dag weer passeerde, zag hij dadelijk dat de tijger hem herkende en vijan dig aankeek Hoe moet dit aflopen? J. v. Doveren en Fred Thomas, de befaamde circus kenners, vertellen het u in het enige Nederlandse standaard-werk „De Bonte Droom van het Circus". Span ning, ontroering, humor.... en alles is waar gebeurd! Wat 'n aanwinst voor uw boekenkast! Voor slechts 2.50 kunt u dit histori sche boekwerk bestellen bij het Kan toor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag,of rechtstreeks kopen bij uw roomboter-leverancier. De bijbehorende prachtige kleuren platen en realistische fotoreproduc ties ontvangt u gratis voor de rijks- botermerken. Op elk pakje roombo ter treft u er één aan. Neem een pak je extra voor de zondag! Zaed de &tayzui in dit frtad December is voor St. Nicolaas de duurste maand van het jaar cn daarom hebben we naar middelen gezocht om zijn zware taak te verlichten. De zakenlieden van deze stad hebben het overbodig gemaakt, dat de bejaarde Sint eerst de gehele stad moet rondtrekken om te ontdek ken, waar hij de geschenken kan kopen, die op de duizenden ver langlijstjes voorkomen. Hij behoeft slechts deze krant te bekijken, want advertenties, die daarin voorkomen, vormeu een betrouwbare gids. Maar ook financieel is er een steuntje voor de goede Sint. In 40 advertenties komt een letter voor, die er eigenlijk niet in thuis hoort. Indien U alle advertenties naleest en natuurlijk doet U dat vindt U dus 40 letters en het zal een klein kunstje voor U zijn om daarmede de slagzin te vormen, die we voorlopig nog even geheim houden, maar die hier op ons bureau reeds zwart op wit staat. Als U de slagzin gevonden hebt, stuur die dan zo spoedig mogelijk op een briefkaart naar ons bureau: uiterlijk 30 november. U kent het adres: De Leidse Courant, Papengracht 32 met vermelding: Sinter- klaaspuzzle. Als U meedoet maakt U kans op één van de 42 waardebonnen t.w.: TWEE PRIJZEN VAN VIJF-EN-TWINTIG GULDEN; TIEN PRIJZEN VAN TIEN GULDEN; TIEN PRIJZEN VAN VIJF GULDEN; TWINTIG PRIJZEN VAN EEN RIJKSDAALDER. Aangezien deze waardebonnen alleen besteed kunnen worden bij de zaken, die in dit nummer adverteerden, doet U er goed aan bij het speuren naar de letters ook Uw keuze alvast te bepalen of anders de krant te bewaren. Maandag 3 december wordt de uitslag bekend gemaakt, zodat U nog vóór het heerlijke avondje de waardebonnen kunt besteden. OP 'T HAARLEMSE MATJE Poolse stamsla-bonen onder „Nederlandse vlag" Drie duizend gulden eiste de offi cier van justitie bij de economische rechter te Haarlem tegen een Hille- gomse bonen-export-fa., welke in fe bruari 8000 kilo stam-slabonen naar West-Duitslamd had geëxporteerd met het certificaat van Nederlandse origine, terwijl het product in werke lijkheid uit Polen naar ons land was geïmporteerd. Twee maanden gevan genisstraf hoorde de directeur tegen zich requireren, omdat hij opdracht aan zijn boekhouder zou hebben ge geven tot het opmaken en onderte kenen van een valse verklaring. Toen de Ned. Bank had geweigerd een transitovergunning voor de export naar West-Duitsland te verstrekken had het Bedrijfschap van akkerbouw er de nadruk opgelegd, dat de bonen op normale wijze moesten worden uitgevoerd. Op de vraag of de bonen in Nederland waren gegroeid was een schriftelijke bevestiging gegeven. „Je moet de partij als van Nederlandse oorsprong behandelen met 't oog op de West-Duitse invoerbepalingen!" had de directeur gezegd. De raadsman mr. Vosselman ge loofde niet, dat Nederland schade zal ondervinden van de fa. en sprak te gen, dat de directeur opdracht tot het vervalsen zou hebben gegeven. De boekhouder was als zelfstandig mens geheel verantwoordelijk. Beide eisen vond pleiter te hoog. Rechter Hoe krijgshaftig de naam van zijn departement ook moge klinken, de minister van oorlog voelt niets voor strijdlustige ambtenaren, hetgeen een 31-jarige Ha genees heeft moeten on- zich in de avonduren de- partementswaarts. maar op de Prinsengracht zag hij hoe de Haagse politie handen vol werk had om „De Waarheid" tegen een waarheidsminnend publiek ging vijf-meter verder-op verdedigen, raakte hij het het schouwspel verder be- kwijt; toen hij door de po- kijken. De politie zag het echter litie weer vrijgelaten werd, was hij ook zijn dervinden, die niet langer te beschermen. Getroffen door dit blijk van waarheidsliefde bleef de ambtenaar staan, maar de politie had al belang stelling genoeg en ver zocht hem door te lopen. Een dergelijk verzoek Als ijverig ambtenaar kan zeer beperkt worden spoedde de krijgslustige opgevat en de ambtenaar een dienaar van minister en volk mocht ziin, toen hij op 5 november j.l. in de Haagse binnenstad ziin krachten met de politie ge meten had. ruimer en vertelde hem, baantje kwijt, dat hij nog verder door De officier van justitie moest lopen, waarop de van de Haagse Rechtbank ambtenaar zich beriep op *-' zijn Nederlanderschap, hetgeen zekere vrijheden waarborgt. De politie vond het mo ment om daar een boom over te beginnen niet erg handig gekozen en omdat de ambtenaar zijn recht met hand en tand wilde vertelde, dat hij twee groe pen onderscheidde: herrie schoppers en lieden, die met welgevallen toezien, als de politie in moeilijk heden verkeert. De ambtenaar kwam in de tweede groep terecht en dit kostte hem een eis van 6 weken gevangenisstraf. mr. De Vilck handhaafde de beschul diging van opzet en veroordeelde de N.V. tot 1000 en de directeur tot veertien dagen voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, plus een onvoor waardelijke boete van 500 subs, een maand. Ongeveer 80.000 rijksambtenaren wordien thans door de ideëenbusorga- nisatie benaderd. In de afgelopen 2 jaar kwamen er ongeveer 2000 iceëen binnien, waarvan er ten slotte 249 werden gehonoreerd. Dikwijls zijin er ideeën bij, die leiden tot betere service aan het publiek, besparing van tijd, materiaal of energie of tot een grotere veiligheid. Straaljager in nood Bomen onthoofd j den. Een straaljager van de Amerikaan-grootste voorwerp onthoofde se basis op Soesterberg moest gister-1®6*1 boom, sloeg vervolgens door het morgen een noodlanding maken en vfn woning van de familie terwijl de piloot op de startbaan van Nieuwkerk, boorde zich door een tus- de basis de richting poogde te be- senmuur en verdween weer door de palen, werden enkele voorwerpen Bussums plan Voor de achtste maal sinds 1800 wordt waarschijnlijk deze zomer weer een poging ondernomen om de schat van het Engelse goudschip „De Lutine", die in 1799 tijdens vliegende storm op de Wester gronden bij Ter schelling verging, te bergen. De Bussumse ingenieur W. v. Wie- nen, die directeur is van een ber gingsmaatschappij heeft een tech nisch en financieel plan gemaakt, dat hij momenteel poogt te verwezen lijken en waarvan hij zeer grote ver wachtingen heeft. Wanneer hij kans ziet om 1.760.000 bijeen te krij gen en daarmede de vereiste appara tuur te vervaardigen, voorspelt hij de deelnemers 'n kapitaal van 45.000.000 dat volgens hem nog onder het drijf zand in het wrak aanwezig moet zijn. Deze 45 miljoen zal niet geheel ten goede komen aan de aandeelhouders, want Lloyds verzekeringsmaatschap pij heeft reeds in 1800 een verzeke ringssom uitbetaald en kreeg daar mede dus de rechten op het wrak. De heer Van Wienen heeft echter een zeer voordelige concessie van de Londense verzekeringsmaatschappij losgekregen. De bedoeling is om in mei-juni 1957 met de opsporingswerkzaamheden te beginnen, waarbij gebruik zal wor- lukte treinen. Tegen tien uur vanmorgen kon toen het treinverkeer op de normale wijze worden hervat. achtermuur naar buiten, om daar, na diverse kleine boompjes geveld te hebben, drie meter verder in de tuin van de buurman een gat in de grond te slaan. De slaapkamers van 'de familie Nieuwkerk boden een aanblik als na een explosie; het zware m talen voor werp was rakelings car de bedden gescheerd, dekens en kussens ver nielend. Op 't nippertje. De heer Nieuwkerk heeft gewoon lijk nachtdien t en slaapt dus 's mor gens. Gisteren echter had hij toeval lig een andere dienst. Was dat niet het geval geweest, dan waren per soonlijke ongelukken niet uitgeble- ven, daar het bed van de heer Nieuw- kerk precies in de baan van het voor werp stond. Ook mevrouw Nieuw kerk, die tevoren in de slaapkamer bezig was geweest en net even naar beneden ging ontkwam op het nip pertje. De straaljager zelf "kwam aan het begin van de Van Weerden Poel- manweg, aan het eind van de start baan, tot stilstand en boorde zijn neus in de grond. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade aan het toestel is vrij ge ring. den gemaakt van een speciaal op sporingsapparaat. De Bussumse ingenieur is overtuigd van succes en huldigt daarmede een geheel andere mening dan drie com missarissen van de bergingsmaat schappij, waarvan hij directeur is, want deze hebben, toen zij van de plannen hoorden, hun baantje neer gelegd, omdat zij de onderneming te riskant vonden. Dp de foto ziet men ir. Willem van Wienen (rechts), met het ontwerp van de duik-installatie en zijn as sistent de heer D. Luik. De ponton zal worden vervaardigd van beton, een doorsnede krijgen van 35 me- j schakelde verkeerd, 7<xlat de wagen ter een 40.000 kg. wegen. Als de 25 achteruit tegen oen goederenwagon Een havenarbeider verongelukte maandagavond op het terrein van Thomsens havenbedrijf aan de Lek haven te Rotterdam. De man, die op een yale-wagen gestapt was met de bedoeling deze wat vooruit te rijden, meter hoge toren door het drijfzand op de harde zeebodem staat, zal deze een hangend gewicht van circa 6.000 kg. hebben. reed. De bestuurder raakte daardoor bekneld tussen de bumper en ziin eigen voertuig. Aan de bekomen ver wondingen is de man overleden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5