Sint Nicolaas hedenmiddag te Leiden aangekomen Kennismaking met de Leidse Bilderdijk Scherp De vrijheid wordt gekenmerkt door haar juiste begrenzing Jong administratief personeel ervaren vakbekwame eerste en aank. verkoopsters „HEI BEZOEK VU DE OUDE DIE" WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Met de trein van 13.49 uit Amster dam arriveerde hedenmiddag te Lei den St. Nicolaas. De beminde bis schop reisde gewoon tweede klas. Wat is het opmerkelijk dat de N.S. de goede Sint hebben toegestaan op een perronkaartje te reizen. Voorafgegaan door Jong K. en G. maakte Sinterklaas een korte rijtoer over de Stationsweg, Steenstraat, Breestraat, waarna hij door de bur gemeester van Leiden op het bordes van het Stadhuis werd ontvangen. Twee Zwarte Pieten en de ontvangst commissie begeleidden de hoge gast. Langs de weg juichten honderden kinderen. Bij de foto: St. Nicolaas hedenmid dag om half drie op het Stadhuis plein. (Foto: De Leidse Courant). Dr. J. Bosch sprak voor Ver. „Oud Leiden" Voor de vereniging „Oud Leiden" hield gisteravond in he<t Stedelijk museum „De Lakenhal" dr. J. Bosch uit Kampen een lezing over Bilder dijk en Leiden. Spreker, die door afwezigheid van de voorzitter van de vereniging werd ingeleid door dr. W. C. Braat, vice- voorzitter, schetste de persoon van Willem Bilderdijk, „Heer van Teister- bant" als een mens. die men niet voorbij kan lopen. Een eeuw-lang is er strijd gevoerd om Bilderdijk, die het daar ook naar tende omstandigheden zijn Door Wil. heeft gemaakt. Men heeft hem als ]arn xr rv dichter verheven boven Vondel en kind een moeilijke jeugd. Door een" verwonding aan zijn voet werd hij van zijn vijfde tot aan zijn zestiende jaar aan zijn stoel gekluisterd. Bejubeld dichter. Hoewel hij aanvankelijk de veel bejubelde jonge dichter was, kreeg 'hij, heftig Orangist, al garnv vele te genstanders. Ondanks alle strijd tus sen Patriotten en Prinsgezinden, waaraan hij vurig deel nam, slaagde hij er in, binnen twee jaar op stel lingen te promoveren. Het huwelijksleven, dat hij leidt na zijn uitwijken naar Engeland, wordt door zijn tegenstanders veel besproken, maar spr. toonde de ach tergronden, die even zovele verzadh- 'hem gedoodverfd als een prulpoeët. Bilderdijk was romantisch, oneven wichtig, maar ook zoals zijn wapen spreuk luidt: „Semper Idem", altijd hetzelfde. Geboren te Amsterdam als zoon van een medicus, had hij als wonder- Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.-ex. A Wis- en Natuurkunde de heren A. Vis te Oegstgeest en P. Zandbergen te Den Haag. Geslaagd voor het cand.-ex. K Wis- en Natuurkunde de heren D. v. d. Tooren te Leiden en A. M. Siebers te Leiden. Geslaagd voor het doct.-ex. Schei kunde de heer J. W. Steketee te Den Haag. POTLOOD en GEEST Horizontaal: 1. gelijkenis, 7. mu zieknoot, 8. gouden bul (afk. Lat.), 10. meisjesnaam, 12. eiland in het z.-o. van de Aegeïsche Zee, 14. dat is (afk. Lat.), 15. kledingstuk, 17. eind, 18. afzonderlijk, 19. voorzetsel, 21. groente. 23. voorzetsel, 24. priem, 26. bijwoord, 27. academische titel (afk.), 28. voorzetsel, 30. edelsteen. Verticaal: 2. telwoord, 3. voortgaan de strook, 4. jongensnaam, 5. afne mend getij, 6. zangstem, 9. kalm, 11. ontkenning (Eng.), 13. mondeling, 14 voorzetsel, 16. voertuig, 17. gra vure, 20. emeritus ,(afk.), 22. lidwoord (Fr.), 24. tijdrekening, 25. gebod, 27. muzieknoot, 29. voegwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 506. Horizontaal: 1. lief, 4. Siam, 7. deels, 9. vandaal, A. hem. 12. rem, 14 ed, 15. els, 16. v.e., 17. gem., 19. kei, 20. ramazan, 24. pret, 27. tien. lean V ontslagen van zijn Orangisten eed, keert hij terug naar Leiden, de stad die hem lief is. Kort daarop komt hij aan het hof van Lodewijk Napoleon, die hij ziet als de voorloper van een Oranje-vorst. Zijn houding ten aanzien van de koning, maakt, dat hij later door de Oranje-gezinden gezien wordt als een overloper, en weer wijkt hij uit. Voor de tweede maal komt hij terug naar Leiden waar de fort"in hem negeert. De beloofde professorale functie gaat hem voorbij. Gepasseerd. De ondergang van het Koninkrijk Holland in 1810, een der dieptepun ten in de Vaderlandse historie, was één van de dieptepunten in Bilder- dijks leven. Niet alleen daarom kun nen wij hem zien als een nationale figuur. Het is meer nog, omdat de rusteloze romanticus, die altijd een professorale zetel had nagejaagd, door zijn privatissimum zo een belangrijke invloed heeft gehad op het verloop van de Nederlandse geschiedenis. Bilderdijk was een ziener die zijn lijd een eeuw vooruit was. Hij is ».e beschouwen als de voorloper van het Réveil en grondlegger van de moder ne historiografie. Daarbij heeft hij in de wetenschap door zijn afwijkende opvattingen op paradoxale wijze het rationalisme on dergraven en heeft hij op de eman cipatie der Katholieken door Broere, mgr. Schaepman en Alberdingk Thijm een grote invloed gehad. Hij heeft als een Christoforus het schijnbaar kin derachtige christendom over de revo lutie gedragen. Nadat dr. Braat spreker met een kort woordje had dank gezegd voor zijn interessante visie op de „Leidse" Bilderdijk, bezocht de vergadering enige tijd de Bilderdijk-tentoonstel- ling, waarbij dr. Bosch een en ander aan de belangstellenden verduide lijkte. EEN NIEUWE ZAAL VOOR „SPORTIEF". Men schrijft ons: Na de eerste oefenavond van de r.-k. gymnastiekvereniging „Sportief" in de gerestaureerde gym.zaal aan de Mariënpoelstraat, bleek dat de nieuw gelegde vloer geen magnesiumpoeder kan verdragen. Daar een gymnastiekvereniging niet zonder dit poeder kan werken, is men gedwongen geweest naar een andere zaal uit te zien. Het bestuur heeft daarbij geluk gehad beslag te kunnen leggen op de zaal aan het Pieterskerkhof (achter zijde r.-k. jongensschool Rapenburg) op de vrijdagavonden te gebruiken. A.s. vrijdagavond beginnen hiey de oefenavonden. Het is een uitstekend ingerichte E.V.O. hield voorlichtings bijeenkomst. Na een inleidende kleurenfilm over Nederlandse wegenbouw sprak gisteravond de heer J. Th. Schneider, districts-secretaris voor de leden van de E(igen) V)ervoerders) Organi satie), de E.V.O. over: Geld verdienen door het uit te geven. De heer J. Th. Schneider vertelde iets over het veel omvattende wenk van de E.V.O. In tegenstelling tot vo rige jaren was het programma van deze voorlichtingsavond in het bij zonder bestemd voor de directeuren eigenaren, firmanten, bedrijfs leiders en degenen, die belast zijn met het beheer van het wagenpark. Door de voorschrijder.de techniek en het specialiseren der bedrijven worden de moeilijkheden met de dag groter. Zo zijn er vooral op het ge bied der „interne" transporten, dus het vervoer in de fabriek, nog vele vragen. Voor vele bedrijven is het on mogelijk een transportspecialist in dienst te nemen, daarom is de E.V.O. zo'n nuttige organisatie, waar men zoveel mogelijk de kosten bin nen bepaalde perken houdend de be- drijfsmensen van dienst is. Het ver dere programma, dat door de afdelin gen Voorlichting, Leden-service, In tern. Transport en Technische Dienst was samengesteld, was in hoofdzaak er op gericht, te laten zien hoe men de onkosten vermindert, die veroor zaakt worden door de opslag en het transport van goederen in en buiten het bedrijf. Deze avond heeft de talrijke aanwe zigen nieuwe ideeën gegeven, die hun ondernemingen klein of groot ten goede kunnen komen. Deze interessante E.V.O.-filmvoor- lichtingsavond werd in de grote zaal van „Den Burcht" gehouden. BIOSCOPEN. De films in de week van 1623 nov. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Casablanca", volwassenen. Lido: „De onbekende soldaat", 18 jaar. Luxor: „Het trottoir", 18 jaar. Trianon: „Viva Las Vegas", strikt volwassenen. Rex: „Opstand der krokodil mensen", 14 jaar. Gewandhaus Quartett uit Dresden, dat gisterenavond alhier voor de Kunstkring optrad, is een ensemble met grote en voorna me capaciteiten. De le en 2e violist Gerhard Bosze en Karl Suske, Fritz Handschke, alt, en Alwin Bauer, cello, zijn instrumentalisten waarvoor men respect moet hebben. Want knap en virtuoos werd het Quartet in Cis kl. t. no. 14 uit op. 131 van Beethoven door hen gespeeld. De zeven delen van dit opus gaan zonder onderbre king in elkander over. Romain Ro land noemde dit werk „muziek vol vreemde schaduwen". Het le fuga- tische deel is zwaarmoedig, het Alle gro vivace is wat eenvoudiger. Het Adagio (6e deel) is heel mooi en in het laatste deel van dit schijnbaar grillig kwartet keert de componist op voorgaande gedachten weer. De vier executanten zullen zeker de geest van de meester veelzeggend hebben willen benaderen, maar om dif vreemde weinig tot de mens spre kende en beklemmende werk emotie vol te herscheppen is maar aan wei nigen gegeven. De moeilijk te bespe len grote zaal brengt al heel weinig emotioneel contact aan. De vertol king met verschillende hoogstaande momenten bleef wat mat. Als 2e werk was gekozen het le strijkkwar tet van Béla Bartök een van diens jonge werken waarin bewezen wordt, dat de componist een- voor naam kwartetbouwer is, de muziek is dwingend, rijk en onweerstaanbaar In uitvoering vonden wij, dat de spe lers een hoogtepunt bereikten. Met élan en vitale kracht werd er gemu siceerd. Tot besluit het strijkkwartet in D gr. t. van Mozart KJ.V. 575; een van de Pruisische kwartetten. De le vendige instelling, die in Bartök over de spelers gevaren was, handhaafde zich voor een groot deel ook in Mo zart's zwaar opus, dat technisch per fect en homogeen werd uitgevoerd. De omspelingen van de kern waren mooi, en de door Mozart belangrijk bedeelde cello was welluidend. Men heeft de vier kunstenaars van het Gewandhaus Quartett spontaan ge huldigd met veel en hartelijk ge meende toejuichingen. J. Kortmann. K. O. OVER FILMKEURING K. O. hield gisteravond in het Casino-theater voor de leden van de Filmstudiekring een met filmstroken geïllustreerde beschouwing over Filmkeuring. Mr. D. Bijdendijk, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeu ring deed een geslaagde poging om aan te tonen, dat er in Nederland een principieel verschil is tussen „keu ring" en „censuur". De filmkeuring in Nederland gaat van het beginsel uit, dat de vrijheid ook in de bio scoop moet worden gehandhaafd, met de beperking, die iedere rechtgeaar de vrijheid heeft ter handhaven van zichzelf. Daarom gaat de wettelijke bepaling betreffende de filmkeuring slechts zover, dat zij films of delen van films verbiedt, die in strijd met de goede zeden zijn of de openbare or de in gevaar brengen. Tijdens een historische terugblik bleek, dat de idee van filmkeuring voor het eerst toegepast werd in Frankrijk, waar een verfilming van de „zaak Drey fus" verboden werd, omdat de over heid vreesde voor verstoring van de openbare orde. FOTO- FOTO-CIME EN FILMARTIkELEN Fototoestel Flitsapparaat Rolfilmpjes Flitslampjes E renet, r_- Verticaal: 1. la, 2. Edam, 3. fen, 4. sla 5 Isar, 6. mi, 8. edelman, 9. ve der 10 leven, 11. heg, 13 mei, 18. zaal, die ons de weken van zwerven mare, 19. kati, 21. met, 22. zet, 23. op, en behelpen spoedig zal doen ver- 25. en. I geten. tieus en overgegeven haar belangrij ke taak van deze avond aesthetisch verzorgde. Het koor zong met een heilig vuur, nauwkeurig accen tuerend wat de dirigent vroeg. Het fluitspel was geacheveerd. Ware het niet een uitvoering in de kerk ge weest, men zou de dirigent en alle medewerkenden hartelijk hebben toegejuicht. Na afloop werd staande, door alle aanwezigen „Mijn schild en de betrouwen" aangeheven. „CATENA". A. J. Filters Zonnekap Belichtingsmeter E Voorzetlens Kleinbeeldfilms E Electronenflitser V ergrotingsapparaat Camera-tas Ontwikkeldoos Ontwikkelschaal - Fotopapier tegemover het stadhuis Foto-album Smalfilm E Chr. Gem. Koor „Ex Animo" LIERMAN DE WOLFF gaf gister- avond voor een flink aantal aan dachtige toehoorders in de Remon strantse kerk een avond van gewijde muziek. Het kerkgebouw was wel willend beschikbaar Jnsteld, mede omdat de baten van dit concert afge staan werden voor noodlijdend Hon garije. 't Was een geslaagde uitvoe ring door Ex Animo's gemengd koor gegeven. Vóór de eigenlijke aanvang speel de mevrouw Amsie Blankenstein Offenberg op het orgel het Hongaarse volkslied op verzoek; waarna zij een Pastorale van Bach ingetogen en mu zikaal vertolkte. Het gemengd koor vervolgde met het ontroerend mooie Koraal uit Cantate 147: Jesus bleibet meine Freude, eveneens van boven genoemde meester. De stemming was zuiver en mooi. Dan voegde zich de fluitist Jan Goudswaard in de rij van executanten en in voortreffelijk sa menspel met de organiste werd heel verzorgd de vierdelige 5e Sonate in F uitgevoerd. Hierna werd overgeschakeld naar Mozart, n.l. de Missa in C. KV 115 voor koor en orgel waarvan deze uitvoering de eerste te Leiden was. Nu eens niet Mozart's Missa in C KV. 317, welke veel meer beroemd is en meer gezongen wordt dan deze. Maar verdient 't niet waardering wanneer een dirigent eens een minder bekend werk van een groot meester maakt? Wij hebben het gewaardeerd, de Ky- rië en Gloria (deze prachtige hym ne) te mogen horen en even later de Sanctus, Benedictus en het verheven gebed „Agnus Dei". Waarom de ver schillende delen van de Missr. onder broken werden, begrijpen wij niet en vinden wij ook jammer, al prijzen wij de wedergave van Mozart's Andante C dur als kunstzinnig. Na de grootse uitbouw in Prélude fugue et variation, een van de won derbaarlijke werken van César Franck, die de organiste intensief tot klinken heeft gebracht, kregen wij in eerste uitvoering een werk van de hand van Herman de Wolff te horen, n.l. „De Herdersfluit", ge schreven voor fluit, koor en orgel. Aangetrokken door de mooie tekst van Aart van der Leeuw schreef De Wolff 'n eenvoudig, modern gedacht klein werk, dat door het koor met grote toewijding werd verklankt en waarbij fluit en orgel een belangrijk aandeel vertolkten. Wij bewonderen 1 de organiste, die zo vaardig, ambi- Ouderavond S.F.R. Morgenavond wordt in de „Vro- lyke Ark", het clubhuis van de meis jes van het Sint Francisca Romana- werk, de bekende ouderavond gege ven. Het clubhuis is gevestigd in de Pieterskerkskoorsteeg 15. De ouder avond begint om acht uur. Het is een leuk en gezellig pro gramma, dat door de kinderen onder leiding van de leidsters is samenge steld. Men krijgt zangnummers te horen, er wordt zelfs een hele orkest repetitie gehouden; de gymnasten laten iets van haar prestaties zien, toneelstukjes in rijke variatie wor den op de planken gebracht.. In een van de zalen is tevens, een kleine tentoonstelling van hetgeen de kin deren dit seizoen in de clubs ver vaardigd hebben. Onder de pauze, die moet dienen om de kinderen even op verhaal te brengen, zal men er zorg voor dra gen dat de belangstellenden zich niet vervelen. De opkomst van alle ouders wordt gevraagd. Een dubbel jubileum. Vrijdag a.s. is het 25 jaar geleden, dat het filiaal van de firma Pres burg, Donkersteeg te Leiden, werd geopend. De heer J. F. Bekkers her denkt diezelfde dag, dat hij geduren de 25 jaar als filiaalchef bij deze firma in dienst is- Hij wordt om zijn punctuele bediening van de cliënten algemeen geacht. R.K. Mixed Hockeyclub „Siseo", De leden van „Siseo" worden er op geattendeerd, dat de contact avond hedenavond gehouden wordt, inplaats van vrijdag a.s., zoals in het hockeyblad vermeld staat. Raad van Overleg. Vriendelijk verzoekt het bestuur De senaat van de studievereniging „Catena" is thans als volgt samen- van de raad van maatschappelijk en gesteld: J. F. van Gemund, praeses I cultureel Overleg de besturen van J. W. Pannekoek, ab-actis (Lorentz- de plaatselijke organisaties hun op- ade 58, Leiden); H. Zwart, quaestor Save tot deelname aan de Sociale H. van Malde, assessor 1, A. Mossel, zondagmorgen op 25 nov. a.s. uiterlijk assessor 2. 23 nov. a.s. in te dienen bij de heer van Veldhoven, Thorbeckestraat 38. A.R.K.A. De contact-avond van de A.R.K.A., afdeling Leiden wordt gehouden op donderdag 29 november a.s. ARKA- leden worden verzocht deze avond te reserveren. Rozenkranskruistocht. De Rozenkranskruistocht vraagt uw aandacht vanavond om half acht. Intenties kunnen in een gesloten en veloppe gebracht worden aan het adres; Kamerling Onneslaan 23. VOORSCHOTEN Raadsvergadering. De raad van Voorschoten komt hedenavond om 8 uur bijeen om de behandeling van de begroting voort te zetten. Deze avond zal het college een antwoord geven op de vele wensen en verlan gens, die de fracties in de vergade ring van maandagavond j.l. kenbaar hebben gemaakt. Geen grote gevolgen. Sinds 1908 speelt de keuring ook in Nederland een rol, maar met enkele cijfers toonde de heer Bijdendijk aan, dat de consequenties van Jeze "keuring nogal meevallen. In 1954 werden van de 2.100 gekeurde films er 20 afgekeurd en in 1955 van de 2.000 18. Beboudens afkeuring kan de commissie ook besluiten een bepaald gedeelte van een film te couperen. Ook deze ingreep wordt spaarzaam toegepast: In 1954 werd van de ruim 1 miljoen meter filmband 1.200 me ter gecoupeerd en in 1955 295 meter van de 1.5 miljoen meter. Natuurlijk, zo gaf spr. toe, is de filmkeuring-commissie een groep mensen, die als mens falen kunnen.: „De vrijheid moet begrersd zijn, maar waar ligt die grens?" Er is echter voor het theater of verhuurkantoor altijd mogelijkheid tot beroep en met vele facetten wordt rekening ge houden. Ter afronding van zijn betoog liet spr. vervolgens enkele coupures zien, die door de keuringscommissie uit bepaalde films geknipt waren. Hierbij viel op, dat de verwijderde scènes niet op de eerste plaats het primair-sexuele vlak raakten zo als men te vaak veronderstelt doch meer uitbeeldingen waren van grove wreedheid, of kwetsend voor bepaalde overtuigingen. Een korte nabeschouwing over de vertoonde coupures sloot de avond. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Maria d. v. C. E. van Ruiten en J. M. van den Hoek. Agnes Maria Phillipa d. v. H. Meijer en P. M. H. Steuns. Willem Frederik z. v. L. Hurkmans en A. M. Geuke. Angelina Hubertina d. v. J. C. van Egmond en A. H. Gommans. Laura Hubertina d. van W. P. J. Vincken en L. C. van Rhoon. Saskia d. v. A. van Egmond en M. Kroesemeijer. Mensto z. van M. Flameling en C. N. Kraaykamp. Wilrna Wilhelmina Jo hanna d. van W. J. van Barneveld en C. W. T. Disseldorp. Hetty d. v. T. v. Rootselaar en S. Scholten. Overleden: M. Th. Bogaerts wed. van: du Pon 73 j. N. M. van Daalen man 68 j. C. M. Haasbroek huisvr. v.: A. Schutten 31 j. P. J. van der Zeeuw man 80 jaar. Leidse Agenda WOENSDAG 21 NOVEMBER Eeuwfeest Hartebrugparochie: Toneel. Spelers van St. Vincent: „Wij zijn er-nog" door Edm. Nicolas. St. Antonius-clubhuis. 8 uur n.m. K. O.-rondleiding. Start-tentoon- steling. De Lakenhal. 8 uur n.m. Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantk.: Gerecht 10. 8 uur n.m. Ned. Ver. van Suikerzieken. Voor lichtingsavond. 7.45 uur nam. „De Kleine Burcht". Kath. Nat. Bond van E.H.B.O. afd. Leiden. Vervolgcursus voor diegene die donderdags niet kunnen. 8 uur nam. R.K. Lyceum. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7.30 uur nam. DONDERDAG 22 NOVEMBER Huish. en Gezinsvoorl.: Excursie De Lakenhal 1011.30 v.m. Expogé: Hr. Bakker: „Vier dagen HongarijeWenen". De Harmonie, Breestraat. 8 uur n.m. Eeuwfeest Hartebrugparochie: Toneel. Spelers van St. Vincent: „Wij zijn er nog" door Edm. Nicolas. St. Antonius-clubhuis. 8 uur n.m. Kon. Ned. Nat.-Hist. Ver.: Leeuwe rikstraat 8. 8 uur n.m. VRIJDAG 23 NOVEMBER Alg. Ver. v. Ned. Res.-officieren: Lt.-Gen. A. T. C. Opsomer over „Op leiding en Vorming van onze jonge officieren", Off.-mess Doelen-kazer ne. 8 uur n.m. APOTHEKERSDIENST Voor Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen tot zaterdagmorgen 24 nov. 8 uur door apotheek „Doeza", Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek „Nieuwe Rijn", Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en apotheek „Oegstgeest" Wli- helminapark 8, tel. 26274. Mar ktberir ten WOERDEN, 21 nov. Kaas. Aan gevoerd 45 partijen. Notering: eerste kwal. 2.402.43. tweede kwal. s 2.362.39; extra kwal. tot 2.50. Handel matig. Groot industrieel bedrijf te Den Haag vraagt voor haar kantoor voor eenvoudige admin. werkzaamheden. Brieven onder no. 6612 aan het bureau van dit blad. Kousen-, Lingerie- en Tricotagebedrijf vraagt: Brieven onder no. 6633 bureau van dit blad. LEBDSCHE SCHOUWBURG 3e ABONNEMENTSVOORSTELLING op vrijdag 23 en maandag 26 november Toneelspel in drie bedr. van Friedrich Dürrenmatt. Regie: Elise Hoomans door Toneelgezelschap THEATER Medespelenden: Willy Haak, Louki van Oven, Fientje Berghegge, Jacques Snoek a.g., John Soer a.g., Henk Shaer, Wim Hoddes e.v.a. Prijzen der plaatsen: Loge en Baignoire ƒ4.50, 2e Rang 2.50, Galerij 1.50 r.i. In voornoemde rangen zijn voldoende goede plaatsen verkrijgbaar. Plaatsbespr.: voor losse kaarten vanaf donder dag dagel. van 101 uur aan de Schouwburg, tel. 20195. N.B. Aan houders van abonnementen op dins dag. Denk aan de verandering van dinsdag 27 nov. naar vrijdag 23 nov.!!! TELEFOONTJES worden dagelijksgeplaatst IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOI!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2