Honger en gebrek dreigen in Hongarije Boedapest rilt van kou en honeer Tienduizend vluchtelingen op één dag Polen entstemd over het en van de Russen blij v Quientftet dxaayt zijn iaói aaet Decorwisseling in het Kremlin aanstaande Directeur: C. M v HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13963 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redaefe 20015. Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 Kluitje in het riet lieden; wanneer zij de leuzen, die zij zelf verzonnen hebben, zoveel ke ren hebben afgedraaid tot hun vol gelingen niet beter meer weten, me nen zij, dat het Westen er eveneens intippelt. Zij vergeten eenvoudig, dat onze hersens nog werken en niet dol gedraaid zijn. Zo pas hebben zij in het Westen al hun zuinig gekweekte good will ver speeld met de bloedige onderdruk king van de Hongaarse volksbewe ging, of met een stalen gezicht be ginnen ze alweer aan hun vredes- leuzen. Alsof er niets gebeurd is ha- 0 len zij een oud vredespaardje van stal in de vorm van af gedankte ontwapeningsvoorstellen. Zij hebben er een nieuw zadeldekje op gezet om het beestje een schijn van frisheid te geven ,n.L de aan vaarding van Eisenhowers voorstel van wederzijdse luchtinspectie. Even wel niet zoals Eisenhower het be doeld had, maar slechts voor een ge Ibiacfii'auto. $.w-ee$t Canq.1 de. fiemei OP ENKELE PLAATSEN WORDT NOG TEGENSTAND GEBODEN vain twee dagen aan voorafgegaan, in hoofdzaak over Hongarije en het Mid. den-Oosten. De voormalige leider van Nehroe's I ccngrespartij verklaarde gisteren dat Gemeld wordt, dat uit geheel Hongarije berichten komen, volgens welke de huidige Hongaarse regering er 'n tekort is aan steenkool, gronastoifen en elektrisch vermogen. njej. moet erkennen. Acharya J. B. In een semi-onicieel rapport worden dertig fabrieken genoemd, waar 25 Kripalani, die nu socialist is, zei tij tot 60 procent der op het werk verschenen arbeiders weer naar huis terug- keerden, omdat zij niet aan het werk konden gaan. Radio-Boedapest meldde dingsdagavond, dat maandag j.l. op alle fabrieken in Nyiregyhaza het werk is neergelegd. In het district Szabolcs zijn geen levensmiddelen meer. Inwoners van naburige Roemeense dorpen helpen de Hongaren door het verstrekken van zout en gist, aldus de omroep. De minister voor vervoerszaken Gyoergy Czanadi heeft via radio-Boe- dapest een beroep op de spoorwegarbeiders gedaan het werk onmiddellijk te dens het parlementaire debat dat de huidige regering in Boedapest teg°n de wil van het Hongaarse volk rr.et behulp van Russische wapens aan het bewind gebracht is". VRIJHEID SDANS. bied van 800 kilometer ter weerszij- hervatten, daar de economische toestand van Hongarije van dag tot dag den van het ijzeren gordijn. Deze beperking ontneemt aan de „concessie" elke waarde. De bedoe ling van Eisenhower was om de on gerustheid aan beide zijden van het ijzeren gordijn weg te nemen, door zowel het Oosten te laten zien, dat er in het Westen geen aanvalspogingen op touw worden gezet, als het Westen in de gelegenheidd te stellen te con stateren, dat in het Oosten alles vre delievend was. Daartoe zou men el- kaars grondgebied in z'n geheel moe ten kunnen observeren en niet al leen een klein strookje, dat aan Rus sische zijde nauwelijks meer omvat dan de satellietlanden. Wanneer Rus land bijv. heimelijk een aanval met vliegtuigen zou voorbereiden, zou dit diep in het binnenland gebeuren en zeker niet aan de Hongaarse of Poolse grens. Aan de andere kant zou het voor de Russen een aardig voordeeltje zijn om de in Europa gevestigde Na- vo-strijdkrachten op een gemakke lijke wijze te kunnen controleren. Het lijkt wel of de Russen denken, slechter wordt. HIER EN DAAR WORDT NOG GEVOCHTEN. Radio-Boedapest heeft dinsdag avond omgeroepen, dat de nieuwe politie-eenheden in de Hongaarse hoofdstad bezig zijn Boedapest „van de laatste opstandelingen te zuiveren". Zij zoeken tevens naar niet ingelever de wapens en ammunitie. „In het Petoefa-cultuurcentrum zijn een grote waarde vertegenwoordigen de wapens en militaire uitrusting gevoncuen. In Boeda het oude ge deelte der stad verbergen zien nog steeds opstandelingen", aildus radio- Bpedapest. In Zuidslavië aangekomen Hongaar dat zij ons alles wijs kunnen ma- rw7"r- ,an w„n v^rkla^rd ken, zoals zij de Polen in de maling se M het ber«ee- hebben genomen. Zij laten Gomoelka J*de ur^urrmijnen mtottegge - - - - - bied van Mecsek, in de omgeving van Pees, nabij de Zuidslavisehe grens, in handen zijn van zesduizend jonge Hongaren, over het algemeen stud en. ten en ruim tweehonderd mijnwerkers De Hongaren zijn door Sowjet-troe- pen omsingeld, doch zij zijn over vloedig van wapens voorzien en zij kuinnen het geruime tijd uithouden. Volgens deze vluchtelingen werd nog zaterdag en zondag j.L in het gebied van Baja slag geleverd door opstandelingen en Russische troe- na ar Moskou komen om te onderhan delen over de terugtrekking der Rus sische troepen. Gomoelka komt jui chend naar huis: ,Hiep, hiep, hoera, ze blijven", alsof dat het grootste succes van zijn leven was. Maar de gelijkgerechtigdheid van de Poolse staat is dan toch maar door de Rus sen erkend! Wat de Polen doen moeten zij zelf weten, maar hier in het Westen laat men zich niet met een kluitje in het riet sturen. pen. Deze Hongaarse vluchtelingen verzekerden tevens op de meest stel lige wijze, dat in Hongarije deporta ties zijn uitgevoerd. Vluchtelingen. Er zijn dinsdag meer dan tiendui zend Hongaarse vluchtelingen over de Oostenrijkse grens gekomen. De autoriteiten van Burgenland hebben een dringend beroep op de met de hulpverlening belaste auto riteiten in geheel Oostenrijk gedaan, om hulp bij het opvangen van deze plotselinge stroom van vluchtelingen. NEHROE STUURT MEINON NAAR HONGARIJE. Premier Nehxoe van India heeft dinsdag in het parlement meegedeeld, dat hij aan K.P.S. Menon, India's am bassadeur in de So-wjet-Unie en te vens in Hongarije, heeft opgedragen zich onmiddellijk naar Boedapest te begeven om verslag uit te brengen over de toestand in Hongarije. Het lagerhuis van India heeft gis- dooh zij zijn over- teren het buitenlands beleid van de regering goedgekeurd. Er is een debat in Moskou. Algemeen had men in Fc en verwao.V, dat Gomoelka in Moskou de terugtrekking van de Sowj et-Russische troepen uit Polen zou hebben afgedwongen. Nep zabasag, het orgaan van de Hongaarse commuinistisohe partij, heeft de vrees geuit, dat de Sowjet- Unie nu ook zal vasthouden aan hand- having van de militaire bezetting van sche troepen'in beide landen wrevel Hongarije. Br is echter volgens die y krant een verschil tussen Polen en Hongarije: Polen grenst ten westen HONGAREN HOPEN NOG Uit commentaren in Poolse en Hon gaarse kranten die in Wenen zijn aangekomen kan men opmaken dat de aanwezigheid van Sowjet-Russi- blijft wekken. In de Poolse stad Bydkoszsz (het vroegere Bromberg) staken jeugdige aan Duitsland en Hongarije grenst ten westen aan het neutrale Oosten- rijk. Hongarije zou daarom meer kans demonstranten zondag uit woed-e °ver hebben op terugtrekking van de be- het in Moskou genomen besluit, de militaire bezetting van Polen te hand haven, zelfs een radiostation in brand. In een bericht daarover in een Pool se krant werd die woedeuitbarsting toegeschreven aan „avonturiers" die op relletjes belust waren Volgens het Weense blad Neuer Kurier is het in geheel Polen bij zonder cnrustig. In vele plaatsen zou het tot wanordelijkheden zijn geko men tij diens betogingen van mensen die lucht gaven aan hun verontwaar diging over Gomoelka's meegaandheid Kard. Wyszynski houdt opruiming De kortgeleden in vrijheid gestelde primaat van Polen, kardinaal Wys zynski, heeft alle door de communis ten benoemde priesters uit de bestu ren der bisdommen verwijderd. Dit werd gisteravond in kringen van het Vaticaan onthuld. Het massa-ontslag betreft ontrou we geestelijken, die zich posten in de diocesane besturen lieten geven om de communistische autoriteiten op de hoogte te houden van de interne ker kelijke activiteiten. Er zijn tekenen, dat de regering van Gomoelka bereid is de vrijheden van de Kerk voor een zeer belangrijke deel te herstellen. Alle priesters, die voor de laatste omwenteling gearresteerd werden, zijn uit de gevangenis ontslagen. Go moelka heeft er ook in toegestemd, de officiële erkenning van de Pax- groepen zogenaamde progressieve katholieken, die met het communis tische regiem samenwerken in te trekken. zettingstroepen dan Polen. Wie liegt? De waarnemende Hongaarse minis ter van buitenlandse zaken, Istvan Sebes, heeft in een telegram aan se cretaris-generaal Hammarskjoeld ver klaard, dat „geen van de personen, die de laatste tijd in Hongarije zijn gearresteerd, is gedeporteerd". De laatste weken waren slechts „fascistische terroristen en gewapen de bandieten" aangehouden, die voor gewone rechtbanken terecht zullen staan. Aan de andere kant wordt uit Boe dapest gemeld, dat onlangs nog vier spoorwegwagons met 250 Hongaarse gedeporteerden via het grensstation Zahony naar Rusland vertrokken. De laatste man, die in de trein ge stopt werd, was Sandor Szuecs, de stationschef van Zahony, en de man, die aantekening had gehouden van de treinen, die zijn station op weg naar Rusland gepasseerd waren Dat noemt men: sporen uitwissen. Het Oostenrijkse blad „Neuer Ku rier" mellt, dat de vooraanstaande Hongaarse danseres Vera Pasztor met haar echtgenoot, Ernest Vashegyi, naar Oostenrijk is gevlucht. Zij had zich vermomd als oude vrouw. Haar man verklaarde tegenover de „Neuer Kurier", dat hij een paar dagen geleden in Boedapest maar net aan deportatie was ontsnapt. Hij was, ondanks waarschuwingen, over straat gegaan om te proberen of hij in het Gellerhotel, een warme maaltijd kon krijgen. Hij werd door een Sowjet-patrouille aangehouden en in een vrachtauto met andere Hon garen naar het station West van Boedapest gebracht. Met honderden anderen werd hij in de kelder van het station opge sloten, doch hij had de Russische schildwacht omgekocht met zijn gouden horloge en kon ontsnappen. Na dit voorval besloten zijn vrouw en hij te vluchten. De Paus voor één Europa Z. H. de Paus heeft gisteren be toogd, dat eenheid van Europa „nut tig voor de wereldvrede" zou zijn en „een prachtige weg" is, die nog open staat „voor de jeugd, die bereid is een betere wereld te organiseren, on geacht de donkere wolken, welke thans boven de toekomst zweven". De Paus sprak in het Frans tot ge delegeerden van de internationale commissie voor in ontwikkeling ach tergebleven gebieden, een jeugdorga nisatie, die op het ogenblik te Rome vergadert. De Paus merkte Op, dat „jeugdige personen, die op het punt staan thans het maatschappelijk leven binnen te treden of te beginnen verantwoorde lijkheden te dragen, zich soms be drukt voelen door de omvang en de moeilijkheden van de plichten, die hen wachten". Niettemin voorzag de Paus „snelle verbetering va nde levensomstandig heden van tal van mensen" door „de uitbreiding van de automatisering en het gebruik van atoomenergie, waar door thans onbeperkte vooruitzichten worden geopend". De Paus, die reeds lang het denk beeld van Europese eenheid steunt, zei verder, dat de jeugd van heden „minder vatbaar voor de voordelen van het verleden" is en vurig ver langt „voor de toekomst een een drachtiger en broederlijker Europa voor te bereiden". In het Shape-hoofdkwartier te Fontainebleau bij Parijs heeft genetaal Alfred M. Gruenther, de commandant van de NAVO-strijdkrachten in Europa, zijn commando over gedragen aan generaal Lauris Nors tad. De foto geeft een beeld van de overdracht Links generaal Gruenther, rechts zijn opvolger. In Amerika heeft men proeven genomen met het afwerpen van zwaardere lasten en voertuigen, dan voorheen met parachutes werd gedaan. Lag voor korte tijd terug het maximum bij een jeep, nu is men al zo ver, dat ook een vrachtauto van ly, ton met een parachute neergelaten kan worden en na aankomst op de begane grond nog te gebruiken is. Op de bijgaande foto zien we zo'n vrachtwagen naar moeder aarde zweven. De auto staat op een plankier, dat de schok van het neerkomen nog aanzienlijk vermindert. Stalinisten komen op In Londen doen geruchten de ronde dat Boelganin en Kroestsjef binnen kort als leiders van de Sow jet-Unie vervangen zullen worden door Molo- tof en Malenkof. De geruchten zijn gegrond op officiële rapporten uit Moskou, die in diplomatieke kringen te Londen van hand tot hand gaan. De bittere aanval van de rawda", het dagblad van de Sowjet-Russische communistische partij, op president Tito van Joegoslavië ziet men in Lon den als een nieuw bewijs voor de ver onderstelling dat de stalinisten, waar schijnlijk met steun van het rode leger, iii het Kremlin aan de winnen de hand zijn. Waarnemers menen dat de uitbar sting van de Prawda twee dingen kan betekenen: óf Kroestsjef is van koers veranderd óf de politiek van het blad wordt bepaald door stali nisten, die daarmee laten zien, dat zij aan het opkomen zijn. Dit laatste acht men het waarschijnlijkst. Zowel Ma lenkof als Molotof zijn stalinisten. Hun verwachte promotie zou dus passen in het zich ontwikkelende beeld. Men verwacht dat de vervanging van Boelganin en Kroestsjef bekend gemaakt zal worden op de bijeen komst van het centrale comité van de partij, die volgende maand zou kun nen worden gehouden. Onzekerheid of drank? De uitval van Kroestsjef tegen de Westelijke diplomaten tijdens een ontvangst op de Poolse legatie zou beschouwd kunnen worden als een teken van zijn onzekerheid, ofschoon ook de drank een rol kan hebben gespeeld. Kroestsjef is een vroliifce baas zolang de zaken goed gaan, maar bij het eerste teken van gevaar wordt hij venijnig. De toestand is overigens nog erg ondoorzichtig. Thaler, correspond *nt van United Press, maakt uit diplo matieke berichten op, dat een „com binatie" van de door Kroestsjef ge leide Kromlin-groep en het rode leger uit de jongste strijd om de macht naar boven begint te komen. Kroestsjef zou er echter in toegestemd hebben, enkele onderdelen van de destalini satie te herzien. Dit nummer bestaat nit 16 pagina's Nog iets kouder Een hogedrukgebied boven de Oost zee blijft het weer in een groot deel van Europa beheersen. Aan de flank ervan voeren oostelijke winden koude lucht naar onze omgeving. Vanmor gen vroor het in het noorden van het land ongeveer 5 graden. In de ko mende nacht zal de vorst nog wat toenemen. Over Tsjechoslowakiie is een hoeveelheid zeer koude lucht in aantocht, zodat in de komende nacht minimumtemperaturen van 5 tot 8 graden onder nul worden verwacht in het oosten van het land. In Scandinavië is het in de afge lopen 24 uur minder koud geworden door het binnenstromen van Atlan tische ludht. Deze lucht stroomt in de riohtinig van Rjirsland en zal ons voorlopig nog ndet bereiken. Het ziet er danook naar uit. dat ook in de nr.chl van donderdag op vrijdag nog vorst zal voorkomen in Nederland. HOE wordt het veer (Geldig van woensdagavond tot j donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER VORST. Droog en zonnig weer met een j S matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuid-oost. Van- j nacht en morgenochtend lichte 1 5 tot matige vorst, morgenmiddag j temperaturen om het vriespunt. 22 Nov. zon op 8.14; onder 16.42. Maan op 21.25; onder 11.33. Hoogwaterstanden 22 Nov. v.m. 5.45; n.m. 6.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt —9 C. OSLO nevel —8 KOPENHAGEN onbewolkt —o ABERDEEN geheel bew. 7 DUBLIN nevel 8 LONDEN geheel bew. 3 AMSTERDAM onbewolkt —3 BRUSSEL onbewolkt —3 PARIJS onbewolkt —1 BORDEAUX mist 4 GRENOBLE mist —1 NICE onbewolkt 6 BERLIJN onbewolkt 6 FRANKFORT onbewolkt —5 MüNCHEN onbewolkt —7 ZüRICH nevel —2 GENèVE nevel 1 LOCARNO geheel bew. 5 WENEN nevel —8 INNSBRUCK nevel 3„ ROME nevel 5 MALLORCA regen 10 Korreltje Wie te ver wil springen, valt mid den in de gracht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1