3)e CetdóeSoii^mt Mo-rimM op zondagen Algemene afkeuring in de Algemene Vergadering WAARNEMERS DER V.N- WORDEN EVENWEL NIET TOEGELATEN Arbeiders te Boedapest doen het langzaam aan Benzineverbruik beperken met 15, huisbrandolie 20 en stookolie 10 pet Directeur: C. M v HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DINSDAG 20 NOVEMBER 1956 48ste JAARGANG N Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 30935, Redactie 30015. Advertenties 30836. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, 13.35 p. mnd„ 17.— p. kwart Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 et. p. m.m Telefoontje» f 1-5' V.N.-embleem van nieuwe politiemacht In scherpe bewoordingen is gisteren in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties de deportatie van Hongaren naar de Sowjet-Unie afgekeurd. Het debat ging over een Cubaanse resolutie, die er bij Rusland en Hongarije op aandringt de deportaties te staken en de reeds weggevoerde Hongaren terug te brengen. De resolutie herhaalt voorts twee eisen die de Ver. Naties reeds eerder gesteld hebben: terugtrekking van de Russische troepen uit Hon garije en toelating van V.N.-waarnemers. De Cubaanse afgevaardigde Emllio Nunez-Portuondo beschuldigde Rus land van het vermoorden van meer dan 75.000 Hongaren en het deporteren van vele anderen. Maar de Russische minister Sjepilof noemde de berichten over deportaties „dwaze verzinsels" en zei dat de Sowjettroepen uit Boeda pest zullen vertrekken zodra de toestand normaal is. SJEPILOF WAARSCHUWT TEGEN EEN POLITIE-LEGER AMERIKA IS DE SCHULD VAN DE OPSTAND. Sjepilof sprak in een lange rede voering de waarschuwing uit, dat iedere stap, die gedaan zou worden om een V.N.-politieleger naar Hon garije te zenden, de vrede in gevaar zou brengen. Hij gaf de niet-commu- nistische wereld, en in het bijzonder de Ver. Staten er de schuld van de opstand in Hongarije te hebben ver oorzaakt. Sjepilof zei dat de Cubaanse be schuldiging van massamoord niets uitstaande heeft met de toestand in Hongarije. In plaats van over Hon garije te spreken, zouden de Ver. Naties zich bezig moeten houden met de massamoord van de Engelsen in Kenya, of de uitroeiing van 48.000 Algerijnen door de Fransen. Allemaal bandieten!! Aan het begin van het debat ver klaarde de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Imre Horvath, dat geen van de mensen die in ver band met de onlusten in zijn land ge arresteerd zijn, buiten het land is gebracht. De berichten over depor taties zijn „valse geruchten" en pro paganda. Aangezien de Hongaarse re gering officieel deze berichten heeft tegengesproken, heeft de Algemene Vergadering niet het recht de kwes tie te bespreken, betoogde hij. De troepen in Hongarije trachten slechts andere gewone misdadigers onscha delijk te maken". De Cubaanse afgevaardigde ant woordde: „De heer die zegt de Hongaarse Nehroc kritiseert Moskou Premier Nehroe van India heeft gis teren in het Indiase parlement ge zegd, dat onpartijdige waarnemers, liefst van de V.N., in Hongarije en de bezette delen van Egypte moeten worden toegelaten om verslag over de toestand uit te brengen. De premier zei, dat de gebeurtenis sen in Hongarije het prestige van de Sowjet-Unie in de Oosteuropese lan den, in de andere landen en ook Rus land zelf sterk hebben aangetast. Nehroe verklaarde dat de bijzon- j derheden van wat in Hongarije ge beurd is niet duidelijk zijn. Maar „vaststaat dat de regering van Hon garije niet een vrije maar een opge legde regering is en dat het volk er niet tevreden mee is." Dit is de sterkste taal die Nehroe tot nu toe heeft gebezigd in zijn kri tiek op het Russische optreden Hongarije. Premier Nehroe stelt zich voor op 16 december Washington te bezoeken voor besprekingen met president Eisenhower. WAT TE DOEN? |>E VERENIGDE NATIES hebben gesprokenmet de nadruk op gesproken. Sovjet-Rusland heeft in tussen gehandeld, duivels gehandeld-, maar gehandeld. Nu ziet de wereld verder gelaten toe, hoe een klein en dapper volk, waarover de stilte des doods is gevallen, dreigt te worden uitgeroeid. Al is er dan een kentering geko men in de gedachten en opvattingen in de internationale politiek (voor hoelang?) Estland, Letland, Li- tauen en Polen werden destijds zon der één woord van protest opgeofferd aan de Russische machtswellust met het gesproken internationale pro test schijnt nu ook het lot van Hon garije te worden bezegeld. Rusland, dat zich een verschrikkelijker dicta tor heeft getoond dan Hitier ooit was, wordt zijn prooi gelaten. De wereld gromt en trekt af. Men heeft blijkbaar van Hitler's nationaal-socialistische agressie niets geleerd. Ook toen werden kleine lan den één voor één afgeslacht en het bleef bij een protest, omdatin grijpen een wereldoorlog zou ontke tenen. Die wereldoorlog is toch gekomen. Vooral omdat men te lang met ingrij pen wachtte. Het laatste duivelswerk van Mos kou heeft wel overvloedig aange toond, dat vreedzame co-existentie met het communisme een dwaze illu sie van het Westen, een hoon aan de vertrapte volkeren en tegelijk een grenzeloze domheid is. Terwijl het reeds jaren vrede- schreeuwende Sovjet-Rusland sluip moord pleegde op een klein volk, droomden wij nog van een vreedzaam naast elkaar bestaan, daarbij eigen lijk steunend op Kain's woord: „Ben ik mijns broeders hoeder?". Wij be seften tegelijkertijd niet meer, dat iedere leugen, ieder bedrog, iedere sluipmoord en ieder verraad voor dit duivelse systeem goed genoeg is om de wereld in haar macht te krijgen, niet beseffend, dat, indien men iedere agressie toelaat, zoals men de agres sies van Hitier toeliet om dezelfde reden, die wereldoorlog toch eens ko men zal. Maar dan op een tijd, dat dit com munisme gereed zal zijn voor de be slissende slag. VELEN, die bij deze gebeurtenissen hebben gestaan met gebalde vuisten, hebben zich in machteloze woede de vraag gesteld: maar kun nen wij dan niet iets doen? Zo is het begrijpelijk, dat er her haaldelijk op de regering een beroep is gedaan om de diplomatieke betrek regering te vertegenwoordigen, heeft ons hier verteld dat het allemaal maar propaganda is. Er zijn 75.000 doden. Is dat propaganda? Er zijn 25.000 vluchtelingen in Oostenrijk. Is dat propaganda? Het is een zelfs door radio-Boedapest erkend feit, dat er gevangenen gedeporteerd zijn". De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge zei, dat minstens 16.000 Hongaren gedeporteerd zijn. „Voor de Cubaanse resolutie stemmen is niet veel, maar het is iets", zei Lodge. De Canadese afgevaardigde Lester Pearson verklaarde, dat de Sowjet- regering de „volledige verantwoor delijkheid moet dragen voor het ver ijdelen der pogingen van de Verenig de Naties, om een onderzoek naar de toestand in Hongarije in te stel len. „Blijkbaar hebben de Sowj et- Russische autoriteiten goede rede nen, om voor de wereld hun hard vochtige onderdrukking in Honga rije te verbergen", zei hij. INDISCHE RESOLUTIE. India heeft een resolutie bij de Al gemene Vergadering ingediend, waarin een beroep op Honga rije wordt gedaan, waarnemers der Ver. Naties toe te laten, opdat deze verslag over de toestand in het land kunnen uitbrengen. De Franse minister Pineau zei, dat Frankrijk en Engeland hun verant woordelijkheid als leden van de Ver. Naties op zich hebben genomen, toen er een beroep op beide landen werd gedaan om uitleg te geven van de beweegredenen van hun optreden in het Midden-Oosten. De Sowjet-Unie moet nu op .de zelfde wijze handelen, aldus de Fran se minister. EINDELOOS GEPRAAT. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties is maandag niet klaar gekomen met het spoeddebat over een Cubaanse resolutie, waarin beëindi ging van deportaties van Hongaren naar de Sowjet-Unie wordt geëist. Aanvankelijk was het gewone debat in de Algemene Vergadering voor een dag onderbroken om over de Hon gaarse kwestie te spreken, doch de vergadering van maandag werd vrij wel geheel in beslag genomen door lange redevoeringen van de afge vaardigden der communistische lan den, die de „inmenging in de Hon gaarse binnenlandse aangelegenhe den" veroordeelden. Toen de vergadering maandagmid dag tot dinsdag werd verdaagd, ston den er nog 23 sprekers op de lijst kingen met Rusland af te breken. Het zou iets zyn, maar met alle na delen, die eraan verbonden zijn. Men zou namelijk de bescherming opgeven van alle vreemde staatsburgers, die in dat land leven en wier land daar niet meer vertegenwoordigd is. Van de andere kant zou men kun nen zeggen, dat deze dan maar naar huis moeten terugkeren, al is dat dan wel wat al te simplistisch gesteld. Maar ook kan men er weer op wijzen, dat een land als Sovjet Rusland van zijn diplomatieke vertegenwoordigin gen in het buitenland gebruik maakt om andere landen ook ons land te overstromen met honderden spion nen, die op diplomatieke paspoorten binnenkomen en ongehinderd hun gang gaan. Maar dan is daar ook weer de vraag, wat het afbreken van de diplomatie ke betrekkingen uithaalt, indien de commerciële banden niet worden ver broken. En óók geldt de vraag, waar op dr Drees heeft geattendeerd, wat het zou uithalen als ons kleine land als eenling daartoe overging. Het zou waarlijk beter in groter verband kun nen geschieden. Maar toch is er dan nog iets, dat men kan doen. Het is opnieuw zijn houding bepalen tegenover het com munisme, zoals het I.V.V. heeft ge daan toen het de arbeiders adviseer de de transporten van alle Russische goederen te boycotten. Men kan zijn houding opnieuw ook bepalen tegenover hen, die zich soli dair verklaren met deze massale sluipmoord. Men zou met al dezulken eigenlijk geen enkele omgang meer moeten hebben en hen eenvoudig door zijn houding burgerlijk dood moeten ver klaren. Men rëalisere zich echter wel, dat hier een belangrijk gewetensconflict kan ontstaan, het conflict van de christelijke naastenliefde. De zaak is echter zo, dat men zijn houding niet wijzigend, de indruk zou wekken alsof men de houding der communisten en ook de moord op een geheel volk goedkeurt. Aan de andere kant mag ook de christelijke naastenliefde niet in het gedrang 1. .men. In zijn encycliek van 6 november heeft ook de Paus gerept over het isolement. Dit schijnt gerechtigd voor hen, die door him houding zich zelf hebben geplaatst buiten de maatschappij en voor de maatschappij bovendien het grootste gevaar opleveren. Men zal dus zijn houding moeten vinden tus sen recht en naastenliefde. Ook hier zal men zich moeten be zinnen zoals de Paus in die encycliek heeft verklaard ,',op de eeuwige be ginselen der broederlijkheid en ge rechtigheid, de terughoudendheid en 1 de voorzichtigheid." De winter staat voor de deur Radio-Boedapest heeft dinsdagmor gen een beroep op het Hongaarse volk van Szantho, de directeur van de Nationale Hongaarse bank, uitge zonden. Szantho verklaarde dat „Hongarije bedreigd wordt door een inflatie, die vooral de arbeidersklasse zal tref fen". „Ik ben ervan overtuigd dat de Hongaarse arbeiders de ernst van de toestand inzien en dat zij het werk onverwijld zullen hervatten", aldus Szantho. De staking begint inderdaad te verlopen; uuizenden arbeiders gingen gisteren in Boedapest weer aan het werk, maar niet omdat het Rode Le ger of de beloften van Kadar hen tot andere gedachten hebben ge bracht, doch eenvoudig, omdat de winter voor de deur staat, omdat hun vrouwen en kinderen honger lijden en omdat de ellende hen wacht. In de werkplaatsen, die westelijke correspondenten mochten bezoeken, vonden zij de arbeiders echter in groepen bij elkaar, pratend en niet aan de arbeid. Een woordvoerder van de arbei ders verklaarde: „Wij denken dat dit het enige juiste is, dat we kun nen doen. Wij melden ons bij de fa brieken, omdat wij ons loon willen ontvangen en omdat wij bij elkaar moeten blijven. Als wij thuis zou den blijven zou het voor de regering gemakkelijker zijn ons elk afzonder lijk te arresteren. Gistermorgen bezochten enige Rus sische officieren de fabrieken in Boe dapest. De Russen vroegen beleefd, wat het rode leger kon doen om te helpen. De president van de arbei dersraad in de Fganzfabriek vertel de: „Wij hebben hun geantwoord, dat de enige hulp, die we van hen no- De troepen, die deel uitmaken van de V.N.-politiemacht zullen in hun eigen uniformen opereren. Als algemeen herkenningsteken zullen zij echter een insigne krijgen op hun baret dat hun nieuwe functie aanduidt: Het is een goudkleurige ronde speld, met in blauw en wit het N.V.-embleem. Bromfietsen blijven vrij dig hebben is, dat zy ons alleen la ten". In een fabriek in Czepel (Boeda pest) waren de arbeiders zeer rus tig. Maar over het algemeen was hun commentaar tegenover de westelijke verslaggevers gepeperd: „Brengt u alstublieft onze dank over aan mijn heer Eden, ómdat hij onze revolutie een dolkstoot in de rug heeft gege ven". Een ander voegde hieraan toe: „Zij roosterden hun Suezkastanjes in het vuur van Boedapest". De Hongaarse premier, Janos Ka- dar, heeft gisteren in een lange ver klaring aan het Franse communisti sche orgaan „l'Humanité" een scher pe aanval op de stakende Hongaren gelanceerd .De verklaring bevatte geen enkele aanwijzing van een com promis met de patriotten, zoals deze zijn verschenen in andere verklarin gen, die hij in Boedapest heeft afge legd. VERSMADE HULP. De correspondenten van het orgaan van het Russische leger „De Rode Ster", hebben uit Boedapest gemeld, dat de wagons met hulpgoederen uit dc Sowjet-Unie en andere communis tische landen in Boedapest niet ge lost worden als gevolg van de staking der spoorwegarbeiders, aldus maakte het offciële Sowj et-persbureau „Tass" dinsdag bekend. Op 19 november stonden reeds 500 wagons met communistische hulp op goederenstations van de Hongaarse hoofdstad en er werden toen nog 2000 wegons met vlees, meel, hout, ijzer en bouwmateriaal verwacht. HET AANTAL VLUCHTELINGEN. De Liga van Rode-Kruisverenigin gen heeft bekend gemaakt, dat zich thans ongeveer 40.000 vluchtelingen1 uit Hongarije in Oostenrijk bevinden. Ook een neef van kardinaal Minds- zenty is uitgeweken. Hongaarse vluchtelingen, die zon dagavond in Oostenrijk aankwamen, In de Staatscourant van vandaag is een beschikking gepubliceerd van de minister van Economische Zaken, waarbij op grond van de aardoliedis- tributiebeschikking een Zondagsrij verbod wordt ingesteld van 's mor gens 5 uur tot 's avonds 12 uur voor motorrijtuigen, die benzine als brand stof gebruiken. Dit Zondagsrijverbod gaat in op Zondag 25 november a.s. Het geldt niet voor militair verkeer, politieverkeer, brandweerauto's, zie kenauto's, taxi's en huurauto's met chauffeur, invalidewagens, autobus sen zowel op lijndiensten als voor groepsvervoer, motorrijtuigen, die blijkens hun kenteken aan het Ko ninklijk Huis, buitenlanders of bui tenlandse missies toebehoren bromfietsen. Auto's, die gebruikt worden ten be hoeve van het vervoer van goederen en krachtens artikel 4, 2e lid, van het rijtijdenbesluit op zondag mogen rij den, vallen evenmin onder het ver bod. Ook huisartsen, artsen-specialis ten, verloskundigen en veeartsen mo gen op zondag, voor de uitoefening van hun beroep, van hun motorrijtuig gebruik maken, mits zij zich bij con trole ter plaatse kunnen legitimeren. Andere bezitters van motorrijtuigen, die menen om bijzondere redenen aanspraak te kunnen maken op ont heffing van het zondagsrijverbod die nen zich schriftelijk te wen'den tot het bureau der rijksverkeersinspec tie in de provincie waar zij wonen. (Zie vervolg pag. 2). hebben verklaard, dat Russische en Hongaarse soldaten in het grensge bied tegen de Oostenrijkse provin cie Burgenland een „tolgeld" van 200 florints heffen. De meeste van de 2.700 vluchtelin gen die zondag in Oostenrijk aan kwamen, zijn aan de grens van hun geld, horloges en juwelen beroofd. 'n Nieuwe verklaring.... wat is zij waard Aan het einde van de Pools-Russische besprekingen in het Kremlin te Moskou werd een gezamenlijke verklaring ondertekend, waarin wordt overeengekomen, dat de Sowjet-troepen in Polen binnen de kazernes zullen blijven. Verder werd overeengekomen dat Polen een lening krijgt van 700 miljoen roebel voor in de Sowjet- Unie te kopen goedéren en dat de Poolse schulden zullen worden kwijtgescholden in ruil voor de Poolse kolen- leveranties aan de Sowjet-Unie tassen 1946 en 1958. Op de foto ziet men (zittend v.l.n.r.:) Boelganin, Gornoel- ka, Kroestsjef en Cyranckiewicz tijdens de ondertekening van de verklaring. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 1-1.1*5 uur). NACHTVORST. Droog weer met enkele over- drijvende wolkenvelden. Over- wegend matige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht over het S algemeen lichbe vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 21 Nov. zon op 8.12; onder 16.43. Maan op 20.07; onder 11.13. Hoogwaterstanden 21 Nov. v.m. 5.10; n.m. 5.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. —2 C. OSLO mist —4 KOPENHAGEN licht bew. 1 ABERDEEN geheel bew. 7 99 DUBLIN regen 9 M LONDEN geheel bew. 7 AMSTERDAM onbew. —0 BRUSSEL onbew. 2 PARI J Z licht bew. 1 BORDEAUX geheel bew. 4 GRENOBLE motregen —3 NICE geheel bew. 8 BHR.LIJN onbew. 5 FRANKFORT ziwaar bew. —2 MüNCHEN geheel bew. —2 ZURICH nevel 0 99 GENèVE nevel 1 LOCARNO geheel bew. 1 WENEN half bew. —5 INNSBRUCK ROME nevel —4 onbew. 5 MALLORCA lichte regen 7 MINDER WIND De afgelopen 24 uur heeft een bo ven Scandinavië gelegen hogedruk- gebied zich nog versterkt, zodat nu in Zuid-Zweden barometerstanden voorkomen van meer dan 01035 mb. Aan de zuidoostflank van dit maxi mum voeren oostelijke winden koude lucht aan. Deze winden werden tij delijk aangewakkerd door een actieve depressie ten zuiden van Ierland. Deze vult rnu echter weer snel op, zodat de winden zullen gaan afne men. Intussen is de koude luoht uit Polen en Duitsland geheel over onze omgeving uitgevloeid. In het oosten van ons land heeft het de afgelopen nacht ongeveer twee graden gevro ren, terwijl voor de komende nacht minima van 4 tot 5 graden onder mul worden verwacht. De neerslagkansen blijven uiterst klein. Korreltje De waarheid is een schaars artikel dat meestal in de leugen verpakt i wordt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1