U.V.S. - 'T GOOI televisie ET HUIS Europese en Nederlandse records sneuvelden in Naarden OHI HET WERELDDAMKAMP.QEfiSCHAP Van Dijk k!opte Gournier en staat gelijk met Roozenburg en Keiler ZATERDAG 17 NOVEMBER 1056 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Corrie Schimmel op 400 meter vrije slag In het 25 meter bad van het Naardense zwemstadion zijn gisteravond opnieuw door enkele zwemsters van 't Gooi re cordpogingen ondernomen. Corrie Schimmel slaagde er ln het ruim 1'8 jaar oude Europese record op de 400 meter vrije slag glansrijk te ver beteren. Zij ls de eerste Europese zwem ster, die onder de 5 minuten grens komt op deze afstand. Voor haar werd een tijd van 4 min. 88,0 sec. afgedrukt, waarmede zij 2,1 seo. onder het bestaande record bleef van de Deense Ragnhild Hveger, die op 15 september 1940 te Kopenhagen 5 min. en 0,1 sec. liet noteren. De belde clubgenootjes van Corrie Schimmel, te weten Jan# Koster en Tineke Lagerberg zwommen in deze race van Corrie tegen het Europees record mee. Jans Koster liet do chronometers op 5.06.4 stilstaan en verbeterde daar mee haar persoonlijk record met 1.4 sec. Tineke Lagerberg tikte als derde aan. Het officiële wereldrecord staat dit officiële record bleef. Maar de Aus tralische zwemster Lorraine Crapp heeft op 25 augustus J.l. reeds 4 min. 50,8 sec. gezwommen en deze tijd op 20 oktober tot 4.47.2 teruggebracht. Beide tijden zijn echter nog niet door de FINA ge homologeerd. De tijd van Corrie Schim mel betekent uit de aard der zaak ook een nieuw Nederlands record, dat sedert 26 augustus van het vorig jaar met 5.02.8 geo. in handen was van Mary Kok (Rob ben) destijds in zout water te Algiers gemaakt. Ada den Paan op 400 meter schoolslag Ada den Haan, die enkele dagen ge leden het wereldrecord op de 200 meter schoolslag op haar naam bracht, deed met succes een poging het Nederlands record op de 400 meter schoolslag in haar bezit te krijgen. Ada, die alleen zwom, noteerde de voortreffelijke tijd van 5 min. 48,4 sec. De drie chronometers noteerden alle drie 5.48,4. Hiermee vergruizelde Ada het bestaande Nederlandse record, dat sedert 3 november 1947 in het bezit was van de Robbenzwemster Nel van Vliet ZONDAG 2 30 UUR (m«t SCHAAP) (Advertentie) KANS VOOR AMSTERDAM OP RAPID, WENEN—REAL, MADRID De clubs Rapid, Wenen en Real, Madrid zijn overeen gekomen, de derde ont moeting tussen beide teams voor het toernooi om de Europese voetbalbeker, te spelen op donderdag 13 december. De plaats waar het duel zal worden gehou den, is nog niet vastgesteld. Besloten werd. de Europese Voetbal Unie een keuze te laten maken uit de steden Genève, Parijs, Amsterdam en Brussel. Na de gebeurtenissen in Hongarije heeft de KNVB zich beraden over de wijze, waarop men van bondswege hulp zou kunnen verlenen aan de slachtoffers. Men heeft o.a. de verenigingen verzocht, bij de thuiswedstrijden collectes te laten houden door het Nederlandse Rode Kruis, hetgeen j.l. zaterdag en zondag is ge beurd en hetgeen ook in het komende weekeinde zal gebeuren. Bovendien over woog de KNVB een extra-landenwed- strijd te organiseren, eveneens ten bate van Hongarije. Dit bleek evenwel bijzon der moeilijk. Met een drietal landen, die hiervoor het meest in aanmerking kwa men. is contact opgenomen, maar dit heeft tot dusver geen resultaat opge leverd, ten gevolge van de drukke pro-, gramma's van de betreffende nationale elftallen dan wel van de clubs iti die landen. Het bondsbestuur zal nu op korte termijn opnieuw bijeen komen om over de hulpverlening aan Hongarije te be raadslagen. Reg Matthews, de jonge doelman van Coventry City en van het Engelse elftal is door de eerste divisie club Chelsea voor een bedrag van 20.000 pond sterling (ruim f 200.000) gekocht.- Dit ls bijna het dubbele van het hoogste bedrag, ooit voor een keeper in Engeland, betaald. Aan de top stond Reg Allen, die in 1950 door Manchester United voor 11.000 pond sterling (ruim f 110.000) werd gecontrac teerd. met niet minder dan 10,2 sec. Het wereld en Europees record, dat met dezelfde tijd evenoens in handen wès van Nel van Vliet is respectievelijk door de FINA en de LEN reeds per 1.1.1949 van de re cordist geschrapt. Tineke Lagerberg, die een record- aanval deed op de 200 meter vlinderslag, slaagde niet. Zij noteerde 2 min. 52,9 sec. Het wereldrecord slaat met 2 min. 44,4 sec. op naam van de Amerikaanse Shelley Mann, een tijd op 9 juli j.l. te Texas gemaakt, doch nog niet door de FINA erkend. Het Nederlandse record op deze afstand is sedert 8 mei j.l. in bezit van Corrie Schimmel met 2.49.5, terwijl voor het Europese record de door de LEN gestelde limiet van 2 min. 48,0 nog door geen enkele Europese zwemster is be reikt. Cleóiet Maait woA-foanyetjei George Sanger had niet minder fan tasie dan zyn vpW— l*"" van alles. Maar de grote stunt dde hem de jmLO-aeaen ziah®el!f te beginnen, was het -eim meen „De rokende oester". In eon sfeervol geënsceneerde ruimte zag het publiek inderdaad een oester op tafel liggen, waar ogenschijnlijk niets bijzonders aan te zien was, ook al ginig het schelpdier van.hand tot hand. Terug op tafel evenwel blies de oester rook-kringetjes naar de verbaasde toeschouwers Het enige Nederlandse clrous-boek licht de sluier op! In „De Bonte Droom van het Circus" vindt u de oplossing van dit razdsel.en van nog veel wonderlijker circus-gehei men! Spannende verhalenont roerende gebeurtenissende grappigste anekdotes: Een stan daardwerk, van vóór onze jaartel ling tot het circus van nü! Verlucht met talloze pentekeningen. Voor slechts 2.50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboter- leverancier, of rechtstreeks bestel len bij Kantoor „Roornboteralbum", PasibfciUS 47, Den Haag. U krijgt het album per omgaand toegezonden onder rembours. Ver meld vooral duidelijk U|W naam en volledig adres. De bijbehorende prachtige kleuren platen en realistische fotoreproduc ties ontvangt u gratis voor de rijks- botermerken. Op elk pakje treft u er één' aan. Nem 'n pakje extra voor de zondag! - (Advertentie) Als hoofdpartijen voor de achtste ronde te Tilburg «tonden op het pro gramma Deslauriers-Keller en Gournier- ir. V6n Dijk. De resultaten van deze partijen zouden beslissen of de leiding ln Nederlandse -handen zou overgaan. De grillige Deslauriers speelde met wit een variant van de 34—29 opening, die als enigszins passief te boek staat. Men vroeg zich af, vanwaar deze plotselinge lijdzaamheid van de Canadees kwam. Zijn „eeuwige" pijp had hij verwisseld tegen een enorme sigaar, van zeker 15 cm lengte. Alles wees op iets bijzon ders. Deslauriers heeft nu eenmaal per soonlijke opvattingen, maar naar onze smaak stond hij na 25 zetten slechter. De wijze waarop hij echter aan zijn sigaar zat te trekken, duidde er eerder op, dat hij zich „lekker" gevoelde. Gournier speelde tegen Van Dijk weer een frisse aanvalspartij, door onzo land genoot afwachtend tegen gespeeld. Na 25 zetten was het voordeel eerder bij Van Dijk dan bij de Fransman. Gournier heeft echter zijn aanval laten glippen, of niet durven doorzetten. In ieder geval wist Van Dijk het betere spel te krijgen en toen de Fransman in grote tijdnood de beste zet niet vond, profiteerde Van Dijk döar uitstekend van. Hij wist een Zeer voordelig eind spel te bereiken en te winnen. Dlonis kon totaal geen vat krijgeh Op de stelling van zijn tegenstander Merono en in 7 om 7 werd tot remise besloten. De partij VerleeneVerpoest had snel gewonnen moeten worden door Verleene, doch deze miste in tijdnood de sterkste voortzetting. Róozenburg had met de Zwitser Forclaz korte metten gemaakt door hem uit te nodigen, een damzet te doen. Ook deze dam bleek evenwel te duur. Roo zenburg kwam een stuk voor en toen was het vonnis over de Zwitser spoedig voltrokken. De Jong vond ln de Fransman Hisard eèn tegenstander van formaat en een speler, die de moeilijkheden niet uit de weg ging. Het werd een zeer bóeiènde partij. Jammer, dat Hisard bij de 40ste zet het slachtoffer werd van een geraf fineerde lokzet. Amzand en Huisman speelden zeer wisselend. Het begon met een gesloten hekstelling, die door de Surinamer uit stekend werd verdedigd. Huisman moest loslaten en in de volgende hergroepering was er weinig voor hem té bereiken. Zelfs moest hij uitkijken om een neder- TAFELTENNIS R.K.T.V.V. „Avanti". Uitslagen van deze week gespeelde wedstrijden Dames 3e klas Avanti 1Netbal 3 73; De Groot won 3 partijen, R. Heyker 2 en A. Rietveld 1, het dubbel was voor Avanti. Dames 4e klas: Avanti 2Tref fers 3 19. Dit team werd gehandicapt door het niet meespelen van A. Rietveld. De heren van Avanti hadden nog een week rust daar Wilskracht 3 zich uit de competitie heeft teruggetrokken. Programma voor de komende week: Dames 3e klas: WV 2Avanti 1 te Voorburg: Dames 4e kl.: Slagvaardig 1 Avanti 2 te Hazerswoude Rijndijk. Heren 4e kl.: Slagvaardig 1Avanti 1 idem. Sportief '61. De béide teams van de Kath, Tafeltennisclub Sportief '51 Speelden in het Parochiehuis voor de competitie tegen resp. JMF 1 en 2 uit Gouda. Sportief 1 kwam uit met 2 in vallers n.l. A. Weerdenburg en K. Bak ker. G. Walraven en A. Weerdenburg wisten ieder 2 partijen te winnen. Be'den verloren echter van De Gruil. Het dub belspel was voor Bodegraven. K. Bakker verloor al ziin partijen, zodat de eind stand op 5—5 kwam. Het tweede team was niet zo gelukkig. Wel won J. van de Bosch al zijn partijen, doch de beide Van Niekerks verloren al hun pgrtijen. Het dubbelsnel door J. van de Bosch en A. van Niekerk was voor Sportief.' Het einde kwam mét een kleine nederlaag: 46. laag te ontgaan. De Leidenaar was.blij met zijn achtste remise in successie. 'Hij was zeer onder de indruk van de speel- kracht van zijn tegenstander. De uitslagen luidden: FanelliLi Tchoan King 0—2; Hisard—De Jong 0—2; Amzand—Huisman 1—1, Navarro— Verse 11; MeronoDionis 11; Roo zenburgFordaz 20. Deslauriers- Keller 1—1; VerleeneVerpoest 1—1; GournierVan Dijk 0—2; Bom was vrij. Na de achtste ronde is de stand: 1. Roozenburg, Keiler en Gournier, allen 12 p.; 4. Van Dijk 11 p.; 5. Bom en King beiden 10 (uil 7 part,); 7. Deslau riers 9 p. (uit 7); 8. Huisman en Verse beiden 8 p.; 10. De Jong 7 p. (uit 7); 11. Verpoest 7 p.; 12. Navarro 6 p. (uit 7); 13. Verleene en Dionis beiden 6 p.; 15. Hisard en Amzand beiden 5 p. (uit 7); 17. Forclaz 5 p.; 18. Merono 3 p. (uit 7); 19. Finelli 2 p. OLYMPISCHE SPELEN NED. PLOEG WOENSDAG A.S. TERUG De gehele Nederlandse ploeg, die thans te Melbourne vertoeft, met uitzondering van Puck van Duyne-Brouwer en waar schijnlijk Henk Visser, vertrekt zondag morgen 18 november via Sydney, Ma nilla. Karaohi en Rome naar Schiphol, waar men volgens het reisschema woens dagmiddag 21 november 17.05 uur zal arriveren. Puck van Duyne-Brouwer keert via Amerika terug en Henk Visser waar schijnlijk ook. Er zijn nieuwe moeilijkheden gerezen inzake de terugkeer van de Nederlandse ploeg. Eef Kamerbeek hééft zijn bezwa ren tegen een terugkeer voor do aanvang van de spelen besproken met coach Grootewal. Kamerbeek deelde Grootewal mede dat hij advies zou vragen aan zijn familie te Eindhoven in deze voor hem moeilijke beslissing. Tevoren hadden dr. Van Zijll en Grootewal hem ontraden in Melbourne te blijven tijdens de spelen. Kamerbeek bleef echter bij zijn persoon lijke mening en pond vrijdagavond een telegram naar zijn moeder in Eindhoven. Dit telegram luidde: „Kan toeschouwer zijn tijdens spelen door uitnodiging of ik kom terug achttien november uit Melbourne. Sein'onmiddellijk jullie me ning of beslissing." Een uur later kreeg Kamerbeek in het Victoria Hotel te Melbourne telegrafisch antwoord. De in houd was: „Mag blijven, kans van je leVen." Kamerbeek heeft zaterdagmorgen aan het ontbijt dr. Van Zijll en Groote wal de beslissing ven zijn moeder mee gedeeld. Puck van Duyne-Brouwer gaat 22 no vember via Honoloeloe per Pnnamerican Airways naar de Verenigde Staten. Ge ruchten in Nederland maken er melding van, dat Puck in de States zou deel nemen aan atletiekwedstrijden doch reeds vóór het vertrek van de ploeg uit Ne derland wisten het Olympisch Comité en de Atletiek Unie dat zij een persoonlijke invitatie had ontvangen van vrienden uit Salem, een stadje in de staat Oregon, om daar voor enkele weken te blijven. Reeds tien dagen geleden heeft Puck mede gedeeld. dat zij de wedstrijdsport vaar wel Zegt. Haar snortultrusting gaat recht streeks naar Nederland terug. D'ni Hobers keert evenals dr. Van Zijll en Grootewal op normale wiize terug on vertrekt dus uit Melbourne per KLM op 18 november, aankomst op Schiphol 21 november. Henk Visser heeft contact gelegd met de bekende Amérlknense verspringer Bennet, die voor de Nederlander tele grafisch heeft verzocht onze landgenoot voor enkele dagen gastvriiheid te ver lenen ln een college te Milwaukee. In dien bevestiging wordt ontvangen ver trekt Visser tezamen met Puck op 22 no vember naar de Ver. Staten. BRUNDAGE ONTEVREDEN Met betrekking tot het niet deelnemen van een aantal landen gaf Avery Brun- dage, president van het I.O.C., als zijn mening te kénnen, dat de internationale spanning geen invloed behoorde te heb ben op de spelen te Melbourne! „Het schijnt, dat we in 2000 jaar niet veel geleerd hebben", alduè Brundagc. „De oude Grieken plachten oorlogen té be ëindigen opdat zij de spelen konden houden. Nu zou men de spelen willen stopzetten om met de oorlog door te kunnen gaan. Brundage heeft allo spelen bijgewoond sinds die van Stockholm ln 1912. Hij zelde, dat hij zich zeker, niet Voor 1960 uit het I.O.C. zou terugtrekken, zoals beweerd was. Hij verwachtte öok geen incidenten te Melbourne tussen de deel nemers onderling want „als alle mensen zich onderling verhielden als sportlui, Zouden er geen oorlogen zijn." Als er ongeregeldheden ontstonden, zou dat op de grote tribune zijn, meende Brudage. Brundage, die destijds herhaaldelijk Zijn afkeuring uitsprak over de vertra ging in de voorbereidingen in Australië, zeide thans, dat hij een groot succes van de spelen verwachtte. Alhoewel een aantal lenden verstek heeft laten gaan, moet men Vooral zien naar het zeventig tal andere, dat wel ln Australië ver tegenwoordigd ls, ln weerwil van de grote kosten aan geld en de tijd die hiermee gemoeid zijn. In antwoord op een vraag over het verstrekken van zakgeld aan atleten voor plaatselijke transportkosten, post zegels, enz. zeide Brundage, dat een atleet recht heeft op vergoeding van normale onkosten. Maar of het beter was dat de atleet zakgeld kreeg dan wel dat zijn olympische comité deze kosten betaalde, hing van de omstandigheden af. „De kern van de kwestie van het amateurisme is, dat een atleet zijn of haar roem als zodanig niet te géide moet makeh", aldus Brundage. Hij verklaarde tenslotte, dat het I.O.C. geen macht heeft over een atleet als Weg Santee, de geschorste Amerikaanse loper, die verklaarde dat. wanneer hij alles vertelde wat hij wist, vele Ameri kaanse atleten niet voor de olympische ploeg in aanmerking zouden komen. Brundage heeft zich eveneens moeite gegeven het „misverstand" uit de wereld te helpen inzake de van alle deelnemers te vragen schriftelijke verklaring, in houdende. dat zij niet slechts amateur ziji*. maar tevens voornemens zijn het te blijven. Hij zeide, dat dezê verkla ring de atleet slechts bond voor het tegenwoordig ogenblik, en niet voor de toekomst Wat de internationale situatie aangaat zeide Brundage: „Als we de spelen tel kens zouden afgelasten wanneer de poli tici de zaken in de wereld verknoeien, zouden we ze nooit kunnen houden." Hij zelde te vermoeden, dat de oor zaken van de niet-deelneming van Spanje van politieke aard zijn. Het Spaanse olympische comité was gereor ganiseerd en waarschijnlijk had de re gering, van wie het geld moest komen, geweigerd fondsen te verstrekken. ZWITSERSE BOYCOT Twee Zwitserse kranten, het „Neues Winterthurer Tagblatt" en de „Neue Zürlcher Nachrlchten". hebben besloten het olympische nieuws te boycotten. Zij zullen niets over de spelen te Melbourne publiceren. 8TAKINGSDREIGINGEN Aan de vooravond van de opening der Olympische Spelen beramen de leiders van de vakorganisaties plannen voor een serie stakingen, gericht tegen de' af schaffing van de aanpassing van de lonen aan de kosten van het levensonderhoud. Men verwacht, dat zowel gas- en elektri citeitsvoorziening als spoor- en tram wegen hierbij betrokken zullen zijn. De eerste stakingen zullen vermoede lijk maandag en dinsdag a.s. uitbreken in het transportbedrijf. De actie zal stop gezet worden tijdens de opening van de spelen, om de daarop volgende week hervat te worden in andere bedrijven. SCHAKEN INTERNATIONAAL DAMESTOERNOOI De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, heeft gisteravond het inter nationaal dames-schaaktoernooi in Am sterdam geopend. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Groep A: Mevr. F. Heemskerk (Ned.) —Mevr. I. Larsen (Den.) 1—0; Mevr. Ch. Silans (Fr.)Mevr. A. van Aalst (Ned.) 1—0. Groep B: Mej. L. Loef fier (Belg.)— Mevr. Van der Veen (Ned.) 0—1; Mevr. F. Rindler (W.-Dld.)—Mevr. C. Rood- zant (Ned.) 1—0. „Ha, ha, ik weet niet hoe je 't uit spreekt, maar geef me er maar wat van". Toen de zon kwam. Toen de zon opging, keken de twee vissertjes el kaar aan en een van hen zei: „Tijd voor 't ontbijt, Tinus". „Wat hebben we bij ons?" infor meerde Tinus zakelijk. „Effe kijken", was 't antwoord. „Een fles jenever, 'n fles cognac, 'n fles port en vier boterhammen". „Ja", zuchtte Tinus diepzinnig. „Wat zullen we met die vier boter hammen doen?". Kunstenaar. A^ent: „Wat voert u daar bij die deur uit?" Nachtbrakex„Ik maak de deur van mijn huis open". Agent: „'Iet een sigaar?" Nachtbraker: „Lieve help, nou heb ik m'n sleutel opgerookt. Juist. Prof: „Welke vijf woorden gebruiken studenten het meest?" Student: „Ik weet 't niet, profes sor!" Prof.: „Juist". Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmakerlj - StoffeerderiJ Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie). WIELRENNEN Het bestuur van do UCI heeft tijdens het kalendercongres te Zürieh besloten, in contact te treden met de Internatio nale Federatie van Dames-Wlelrenbon- den om in de toekomst eventueel officiële wereldkampioenschappen voor dames te organiseren. De UCI nam verder de meeste voor stellen van do onlangs opgerichte ver eniging van organisatoren aan. Het be trof in het bijzonder de duur en de data van de verschillende grote ronden. Een ultimatum werd gesteld aan de Britse wielerwereld. In Groot-Brittannië heeft men nog altijd twee wielerbonden, terwijl reglementair slechts één bond per land kan worden toegelaten. Als voor 1 februari 1957 de twee vijandige bonden niet tot overeenstemming zijn gekomen, zou Groot-Brittannië niet meer worden geacht, bij de UCI aangesloten te zijn. „Swlft-Comblnatle". Morgen worden in de zaal van Koperen Vrouwesteog 6 hometrainwedstrijden gehouden. De se nioren rijden 2 maal 1 km, versnelling 48x12=108 inch. De afstand voor de junioren is 2x500 m. versn. 48x14=93 inch. Aanvang der wedstrijden 10.30 uur. Op de laatst gehouden algemene leden vergadering is het bestuur als volgt samengesteld: G. Vreeswijk, Hofzicht- straat 25. Alphen a. d. Rijn, voorzitter; Chr. Veithuijzen, Lange Diefsteeg 14, Leiden, secretaris; R. Riethoven, Poel eeststraat 20 A, penningmeester; P. de ong, Roelofarendsveen; G. Sikking, Warmond. „Lenig en Snel". Morgen worden voor alle categorieën de 3e hometrain wedstrijden verreden. Vertrek 10 uur Zijlpoort. Aanvang 11 uur Oud-Ade. Uit 't hart. De wereldreiziger voerde de hele avond het woord en begon de gasten danig te vervelen. Hij wist echter niet van ophouden. „Ik heb eens meegemaakt, dat er links van mij een leeuw uit de strui ken kwam cn rechts een tijger „Ik wou dat je ze alledrie gescho ten had", viel een van de gasten in de rede. Op de bank. Twee oude baasjes zaten elkaar op het bankje over hun kwalen te onderhouden. „Ik vat zó 'n kou", vertelde de een, „en dan ben ik helemaal doof en hoor ik een fluittoon in mijn oren". „Ik heb precies hetzelfde", over troefde de ander, „maar ik word zó doof, dat ik zelfs die fluittoon niet meer kan horen". Te vroeg. De verliefde jonge man besloot zijn meisje te verrassen en liet zijn baard afscheren. Toen hij zich voor het eerst baardloos bij haar aandiende, keek zij hem twee minu ten aan en sloeg de déur voor hem dicht. De andere morgen kroeg hij een briefje met: „Nu weet ik waarom ik je nooit heb kunnen uitstaan". Raar gezegd. De politle-agent ondervroeg de man, die zojuist onge deerd uit de puinhopen van »ijn auto te voorschijn was gekomen. „Bent u gehuwd?", informeerde hij.', „Nee", antwoordde de man. „Dit U de moeilijkste situatie, iie ik ooit heb meegemaakt". Twijfel. „Heren ik kom de ge boorte van mijn twee zoons aange ven". „Waarom zegt u heren, ik zit hier maar alleen?" „Oh, dan zal ik voor alle zekerheid nog maar even naar huis gaan, om ze daar nog eens na te tellen", Verdacht. „Wat leuk", zei de oude dame, „dat je me een pakje brengt op m'n verjaardag. Wat zou erin zitten?" Jantje: „Ik denk een visje". Oude dame: ,,'n Visje?" Jantje: „Ja, ik hoorde m'n vader nog zeggen: 't Is een spiering om een kabeljauw mee te vangen". LIGTvoe GANG TJE 12 Hl door ALAN SULLIVAN. 25). Op dat ogenblik drong tot Hector het verpletterend besef door, dat, hoe waardeloos en vol lijden het leven van een mens ook zijn mag, onver mijdelijk een uur aanbreekt, waarop het boven alles kostbaar lijkt. Voor Hervey was dat uur al aangekomen, zijn angstige ogen verrieden het. En wat zou het zijn, als hij de beloning niet ontving? „Wel", zei Hector langzaam, „ik kan je dat niet aanbieden. Dat is dus afgedaan". Mr. Court vergist u zich niet in mr. Absalom. Hij leeft wel verder, maar gelukkig is hij niet. Hij houdt van juffrouw Anthea. Hij is niet wreed. Soms ziet hij eruit, of hü het leven moe is. Maar het heeft hem te pakken en wil hem niet loslaten, en hij moet volhouden tot het èinde als zo iets een einde heeft. Ik weet het niet". Angst had "hem die woorden opge drongen, dat was duidelijk. Hoe wei nig had een andet te geven, bij Ab salom vergeleken. „Dat ongeluk eergisteravond, Her vey, dat was geen glas". „Nee, meneer". „Kun je me niet vertellen wat het was?" „U zult het vandaag nog horen, me neer. Wilt u me nu verontschuldi gen?" De deur viel achter hem dicht en Hector zat 'n tijdje in gedachten voor zich uit te kijken. Oni tien uur ging hij naar de stu deerkamer. Absalom zat op zijn vaste plaats, met Maktai aan zijn voeten. Naast hem stond Anthea. I De aanwezigheid van het meisje veranderde de situatie geheel en Hec tor kon nu zijn verklaring niet af steken, Absalom's houding vergrootte zijn onzekerheid. „Ga zitten, Court. Ga ook zitten, Anthea dat is beter. Ik zal je niet lang ophouden. Court, jou heb ik langer nodig". Hij zweeg, drukte de vingertoppen tegen elkaar en glim lachte raadselachtig. „Court, ik heb je vanmorgen heel wat te vertellen, maar om te begin nen en nu Anthea er bij is wil ik je zeggen, dat je verlövipg met haar zeer naar mijn zin is". Hector staarde hem verbluft aan. „Meent u dat, meneer?" „Ik zeg gewoonlijk géén dingen die ik niet meen". „Anthea, lieveling, hoor je dat?" Hij ging snel naar haar toe en greep haar hand. De hand was slap, haar gezichtje bleek en haar blik ont week de zijne. „Anthea, liefste, wat scheelt eraan? Begrijp je het niet?" 7 Eén ogenblik. Court", zei dé koele stem. „Anthea begrijpt het volkomen. Ik herhaal, dat ik gaarne m£n toe stemming geef onder zekerg voor waarden". „Welke?", riep Hector. „Die we béter onder vier ogen kunnen bespreken", i „Weet Anthea, welke het zijn?", vroeg de jongeman wantrouwend. „Ze heeft het altijd geweten", zei Absalom. Het meisje zuchtte, hief de ogen op en wierp haar minnaar een blik toe, waarin leed en liefde, trots en verdriet met elkaar streden. Die ene blik bracht hem het ogenblik voor de geest, waarin ze zichzelf van lafheid en onvrouwelijkheid beschuldigd had. Die blik deed zijn hart ineenkrimpen. „Anthea, kijk me niet zo aan! Het is in orde allemaal en wacht hier niet langer. Ik kom aanstonds bij je". „Ja", knikte Absalom, „we Zullen de zaak samen bespreken". „Nee", zei ze zacht, „ik wil blijven". Absalom haalde de schouders op, terwijl Hector, met een blik op die beide gezichten, het ene zo ondoor grondelijk, het andere zo teer bemind zijn krachten verzamelde als nooit te voren. Maar nu was het anders. Hij was gewend iets zichtbaars, tast baars te bevechten, waar men de snel heid en kracht van zijn stoten bereke nen kon en het resultaat ervan zien. Hier vocht hij met iets ontastbaars, dat geen teken gaf als het gekwetst werd zo het al kwetsbaar was. En nooit was hij zich zo de schitterende geestelijke gaven van de man tegen over hem bewust geweest. „Wel, meneer", zei hij rustig, „wel ke zijn uw voorwaarden? Ik heb An thea lief en we zullen in elk geval trouwen". Deze verklaring scheen Absalom te bevallen. „Ik moet een eindje teruggaan. Heb je de betekenis beseft van wat je gis teravond gehoord hebt? Nu, laten we Dimitri en mrs. Baxter als bewijzen van mijn successen nemen. Toen ik met mijn proefnemingen begon tastte ik in het duister. Ik ondervond te leurstellingen, die natuurlijk ook an deren troffen. Toen zag ik licht. Kun- je begrijpen, wat het voor me bete kende te bereiken, wat geen sterve ling mogelijk had geacht?" „Enigszins". „Wel, langzamerhand vond ik het gezochte geheim het geheim van de dood". Hij zweeg even en zijn stem daalde. „Toen, op een onvergetelijke nacht, overschreed ik de verborgen drempel der onsterfelijkheid. Ik wist! Ik was de eerste sterveling die het wist! Dat andere geheim dat des levens heb ik niet pogen op te lossen. Zo we dat konden, zou onze hele maat schappij ineenstorten de wereld is er nog niet rijp voor". I Hij zweep en keek de jongeman door- l dringend aan, als om zich te overtui gen dat deze hem volgen kon. Hec tor bewoog zich niet. Anthea zat on bewegelijk, met sombere blik. „Om kort te gaan", vervolgde Ab salom, ..Ik begon met dieren en nam Maktai. Zestig jaar geleden was Maktai drie jaar oud. De laatste vijf tig jaar zie ik niet veel verschil meer,, hé, Maktai?" Het grijze dier rekte zich uit en geeuwde een geeuw van eindeloze onverschilligheid. Absalom grijnsde, zag de uitdrukking op Hectors gezicht en vervolgde: „Je zult je herinneren wat Dimitri gister over katten zei, Hij weet dat van Maktai en schertste slechts. Hij weet ook, dat ik al jaron een ander dier in leven heb gehouden, dat nog veel intelligenter is dan zelfs een hond. Kom maar mee". Hij schoof de grendels van de zware deur aan de noordzijde weg en toen deze openging, rook Hector weer die scherpe lucht, die hij al tweemaal opgemerkt had. Ditmaal nog acherper en doordringender. „Court, mag ik mijn vriend Siak voorstellen?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9