Ongeschoolden-tekort dwingt tot automatisering van bedrijven Vierde Leidse L»T.S* in maart r.!ci:je in kraal gestikt Kunstkring ,De Bloembollenstreek' ££te tente ftieng-t een 6-elafte" min hums Gemeenteraad Zoetermeer Belangen van sportvereniging in handen van de Sportraad ZATERDAG 17 NOVEMBER 1056 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Maatschappij Handel en Nijverheid Met een zeer boeiende en over zichtelijke inleiding toonde prof. ir. F. M. Roeterlnk gistermiddag, na de lunch van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel In „De Turk", reidlngen voort te zetten om bij een mogelijke verruiming vooraan te staan. Part-tlme-onderwijs. Voor de groep, di erca het lager onderwijs geen opleiding meer ont vangt ln Leiden het bedenkelijke percentages van 25 adviseerde prof. Roeterlnk een soort part-time ?a,f,4! automatiseringvan het Ned. onderwijs, in samenwerking met de hedrl fslcven reen ..hohhv'' van en- ii_nju bedrijfsleven geen „hobby'' van en kelen, maar dwingende noodzaak voor allen is. De groei van de volks ontwikkeling in Nederland heeft vooral tijdens de na-oorlogse perio de zo'n vlucht genomen, dat het over 20 jaar zeer moeilijk, zo niet onmogelijk zal zijn, voldoende arbei ders aan te trekken voor het „lo pende band-werk". Aan de hand van twee schetsen liet de professor, die als opleidings adviseur aan de Philipsfabrieken ver bonden is, zien, dat vooi'al het nij verheidsonderwijs een enorme vlucht gemaakt heeft in alle sectoren, zodat de sectie „ongeschoold" in de loop der jaren steeds meer zal inkrimpen. Ondenkbare stijging. Niet alleen, is de belangstelling voor Hoger en Middelbaar Technisch Onderwijs met 100 en meer toe genomen, maar vooral de Lagere Nij verheidsscholen en het zgn. leerlin genstelsel, hebben uitbreidingen on dergaan, die voor de oorlog ondenk baar waren. Per duizend leerlingen, die jaarlijks de lagere school verla ten, gaan er thans 280 naar het La ger Technisch Onderwijs en het leer lingenstelsel een samenspel tussen bedrijf en onderwijs, dat de theorie aan de practijk bindt is na de oor log 16 maal zo groot geworden al8 vóór 1940. Doch niet alleen optimistische ge luiden werden gehoord. Het aantal leerlingen, dat vervolg-onderwijs ge niet, doch het eindpunt niet haalt, is vooral by het ULO-onderwijs schrikbarend hoog, terwijl ook een te groto doorvloeiïng van het ene naar het andere schooltype wordt ge constateerd. Geen Leidse M.T.S. Een warm pleidooi hield prof. Roe- terink voor de UTS (Uitgebreid Technische School), waardoor het voor begaafde scholieren van het La ger Technisch Onderwijs makkelij ker wordt de M.T.S. en via deze eventueel de T.H. te bereiken. Wethouder J. C. van Schaick, die als gast de lunch bijwoonde, vertel de na de inleiding, dat de cijfers voor. Leiden gunstiger lagen dan voor het al goede landsgemiddelde. Hij ver telde, dat Leiden in maart a.s. zijn 4de Lagere Technische School hoopt te openen, de bedrijfstechnlsche school meegerekend. Teleurgesteld was de wethouder over een E.T.I. (Economisch Technologisch Instituut) advies, dat de oprichting van een M.T.S. in Leiden ontraden had. Prof. Roeterink antwoordde, dat de uitbreiding van het aantal M.T.S.- sers in Nederland na de oorlog van 12 op 24 het Rijk genoopt had nieuwe stichtingen af te remmen voor een interne verbetering. Spr. achtte het niet onmogelijk, dat dit van invloed is geweest bij de samen stelling van het ETI-adVies; hij raad de Leiden aan de oprichtingsvoorbe- Burgerlijke Stand 'GeborenPetrus Antonius, zn. v. W. van der Blom en M. W. de Grijs; Riudii, zn. v. R. Hoogwout en J. H. Waag mieestar. Antonius Leonardius Maria, zn. v. S. P. van den Broek en A. C. van Klink; Marijke, dr. v. H. J. Teeaïwen en W. Cossee; Jacobus Jo hannes Gijsbertue, zn, v. J. G. van Mourik en J. P. Tromp; Annigje Su sanna Jacoba, dr. v. J. Buis en A. J. van Venetiën; Hendrik Bernard'us, zn. v. A. J. Pracht en B. de Winter; Tho mas Gerardus, zn. v. J. J. J. van Noort en C. C. Hoged-oorn; Johnnie, zn. v. C. de Roode en W. Huijgens; Hen drik. pn. v. P. van der Perk en M. Bwtebroer; Johannes Arnoldiuis Petrus zn. v. J. N. Romijn en M. W. Wijsman. Johannes Cornelia, zn. v. M. L. Heu- zen en A. C. T. de Vreede; Johannes Martinius, zn. v. J. D. Mulder en E. H. Wijt. Jacqueline, dr. v. H. Prinselaar en L. Tas; Bernard, zn. v. H. W. Schuohhard en J. du Mortier; Louisa Din a, dr. v. J. L. van den Broek en bedrijven. Wethouder Van Schaik deelde mede, dat Leiden al verder is en momenteel experimenteert met een dagonderwijs voor deze meestal minder-begaafde groep. De voorzitter van de Maatschappij voör Handel en Nijverheid, afdeling Leiden, de heer J. G. J. Verhey van Wijle, die de onlangs overleden heer A. de Koster aan hét begin van de lunch had herdacht, als een actief bestuurslid gedurende lange jaren, moest node wegens het verglijden van de tijd aan do levendige discus sie, die op de inleiding gevolgd was, Leidse Agenda ZATERDAG 17 NOVEMBER. Kon. Ver. „Litterls Sacrum". ,,Ecn engel kwam voorbij", Schouwburg, 8 uur nam. R.K. Instuif. „Sportinterviews", Leonardushuis, 8 uur nam. Leidse jeugdaktie. Scapino-ballöt, Stadsgehoorzaal, half drie nam. „St. WillibrorduB". Feestavond n. a. v. 40-jarig bestaan. Maria Gijzen- steeg, 7.30 uur nam. VEGLO: Brittannia. Enigeland- avond: Dans en film. Vliet 8, 8 uur nam. Welsprekendheidsconcours. R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat. 7.45 uur nam. Jeugdorkest „De Burcht", Bazaar, Hoogl. Kerkgracht 41. 11 uur v.m. tot 11 uur nam; K.A.V. Parochie Herensingel. 7.451 uur v.m. H. Mis voor overleden leden. ZONDAG 18 NOVEMBER Eeuwfeest Hartebrugparoohie: Plechtige Hoogmis 10.15 uur v.m.; Pontificaal lof door mgr. Jansen, bis schop van Rotterdam. 5 uur n.m. (Al leen voor houders van toegangskaar ten). K.A.B.-toneel: „Het hing in de lucht". Den Burcht. 8 uur n.m. MAANDAG 19 NOVEMBER K.A.V.: Feest St. Elisabeth v. Hon garije. Kruisweg Herensingelkerk, 3 uur. n.m. K.A.B. St. Leonardus: Kruis- en klaverjascomp. St. Leonardushuis, 8 uur n.m. L.M.C.: Jhr. dr. J. C. Mollerus over „De positie van het Nederlandse Middenstandsbedrijf". „In den Ver gulden Turk", 8 uur n.m. Eeuwfeest Hartebrugparochie: Toneel. Spelers van St. Vincent: „Wij zijn er nog" door Edm. Nicolas. St. Antonius-clubhuls. 8 uur n.m. Club de Limetz: Bijeenkomst. Café rest. „Royal". 8 uur n.m. DINSDAG 20 NOVEMBER Adviesavond „St. Eloy": Geb. Chr. Soc. Belangen, 7.30—8.30 uur n.m. Leidse Kunstkring „Voor Allen": 2e concert. Stadshoorzaal. 8 uur n.m. „Ex Animo": Mozart's Mis in C. Remonstrantse kerk, 8 uur n.m. „Oud Leiden": Dr. J. Bosch over „Bilderdijk en Leiden". Lakenhal 8 uur n.m. Credo Pugno. Geb. Chr. Soc. Be langen. 8 uur n.m. Eeuwfeest Hartebrugparochie: Toneel. Spelers van St. Vincent: „Wij zijn er nog" door Edm. Nicolas. St. Antonius-clubhuis. 8 uur n.m. K. O.-Filmstudiekrlng: „Is film keuring censuur?" Casino, 9.15 uur n.m. WOENSDAG 21 NOVEMBER Eeuwfeest Hartebrugparochie: Toneel. Spelers van St. Vincent: „Wij zijn er nog" door Edm. Nicolas. St. Antonius-clubhuis. 8 uur n.m. Verkoping: t-b.v. Hong. Vluchte lingen. Rapenburg 6. 3 uur n.m. K. O.-rondleiding. Start-tentoon- steling. De Lakenhal. 8 uur n.m. Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantk.: Gerecht 10. 8 uur n.m. DONDERDAG 22 NOVEMBER Huish. en Gezinsvoorl.: Excursie De Lakenhal 10—11.30 V.m. Expogé: Hr. Bakker: „Vier dagen HongarijeWenen". De Harmonie, Breestraat. 8 uur n.m. en J. B. Hugenholtz, J. J. Lanen Baron, Dienst der apotheken. Zaterdag 17 november zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend vóór het klaarmaken van spoed-recepten: Apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieu we Rijn 18, tel. 20523; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, tel 26274. Zondag 18 november is van 's mor- f;ens 8 uur tot 's avonds 12 uur al- een geopend: Apotheek Doeza, Apo theek Oegstgeest. De nachtdienst wordt vana:T 24 uur v/eer waargenomen door Apotheek Doeza, Apotheek Nieuwe Rijn, Apo theek Oegstgeest. Dienst der apotheken. De avond, en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest» wordt waargenomen doör: Apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274, Oegst geest, H Q,r- eTn Eeuwfeest Hartebrugparochie: H. M. de Brudjn, Sikodus, zn. v. L. I ToneeL Spelers van St. Vincent: „Wy zijn er nog" door Edm. Nicolas. St. W. Abspoel en M. Koster; Johannes Antonius, zn. v. J. Jansen en P. L. Bouwmeester. Ondertrouwd: A. Donders en A. C. Middelkoop; M. van Weeren en A. -van der Blom; A. G. Audi er en W. F. KI ij ms tra; J. Hoogkamer en C. M. H. Nieuwimans; C. A: van den Oord en J. C. H. Nagtegaal; J. van Leeuwen en J. R. Bouman. J. B. Russemaker en H. J. Fa'ber; N. W. van Duijven bode en W. J. Huner; A. de Goederen en F. H. van Hest; C. J. van der Meer en C. W. M. van Klink. Getrouwd: R. die Vries en W. Kalt- ner; E. J. van Dijk en M. J. Kanlbier; J. Lepoeter en J. van der Blom; J. de Lange en C. van der Linden; C. N. Turk en A. E. van der Tang; J. van der Stroom en W. Pijipers; J. van Dam en G. Siera. C. H. de Groot en B. de Geus: J. M. L. C. van der Aa en A. M. Blommesteijn; J. H. Vlieland en M. Hartman. Overleden: M. A. G. Pihl dochter. 18 jr.; J. Rlhijnsburger man, 52 jr.; W. Hoogeveen man, 82 jr.; W. H. Bruasé man, 88 jr.; C. W. van Moor- pel hsvr. van: Rotteveel, 71 jr.; A. de Koster man, 81 jr.; J. M. Dolmans wed. van: Van Liemt, 80 jr. Antonius-clubhuis. 8 uur n.m, Kon. Ned. Nat.-Hist. Ver.: Leeuwe rikstraat 8. 8 uur n.m. VRIJDAG 23 NOVEMBER Alg. Ver. v. Ned. Res.-officieren: Lt.-Gen. A. T. C. Opsomer over „Op leiding en Vorming van onze jonge officieren", Off.-mess Doelen-kazer ne. 8 uur n.m. ZATERDAG 24 NOVEMBER R.K. Instuif: „Instuifsfeer", Leo nardushuis, Haagweg. 8 uur n.m. Pers.ver. Clos en Leembruggen: Feestavond. Stadsgehoorzaal 8 u. n.m. Leidse Lichtweek: Opening Waag gebouw. 19.15 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN. Tentoonstelling Vrije- en Toege paste Kunst, 10—24 november 1956, Boerhaavezalen Leiden. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. weekend zal de dienst worden waargenomen door: dr. Langezaal, Verhoef, Pieterse, de Jager, Jansen. Doktersdienst Oegstgeest: F. W. N. KATWIJK BEGRAFENIS HOOFDINSPECTUER. Gisteren werd onder grote belang stelling ter aarde besteld het stof felijk overschot van de dezer dagen plotseling overleden hoofdinspecteur van politie, de heer P. Brasser. De overledene bereikte de leeftijd van 55 ja*r. De hêer Brasser was bij de politie werkzaam te Enschede, te Al melo, te Utrecht en vanaf 15 maart 1948 als hoofdinspecteur te Katwijk. Aan de groeve werd gesproken door burgemeester H. Duiker, vervolgens door de inspecteur, de heer J. H. van Gelderen, de heer A. N. Merkelbach namens de vereniging van korpschefs in Zuid'holland, de heer Boekhout, commissaris van politie te Almelo en do gemeentesecretaris de heer Boek hoven namens de hoo.den van dienst. Enige vooraanstaande personen uit de gemeente liepen in de stoet mee. Ko-Plu-Ko. Door de bekende Konijnen- en Pluimvee vereniging Katwijk en Omstreken werd besloten dit Jaar geen plaatselijke tentoonstel ling te organiseren, dooh wel deel te nemen aan de Krini|tentooretellin,g die op 15 en 16 december te Hillegom zal worden gehouden. LISSE BOXTWRIJwMAKFN MEER- EN DUINPLAN. Binnenkort zal begonnen worden met het bouwrljpmaken van een ge deelte van het Meer- en Duinplan. In verband daarmede stellen b. en w. voor een krediet beeahikbaar te stel len van 1CO.OÖO. BE ZILK Het zesjarig dochtertje van de fa milie J. v. Kampen aan de Delfweg had donderdagavond het ongeluk een grote kraal in te slikken. Het ding bleef in de luchtpijp hangen waardoor het kind met de verstik kingsdood werd bedreigd. De dade lijk gewaarschuwde arts achtte het noodzakelijk dat het slachtoffer direkt naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd overgebracht, teneinde door operatief ingrijpen te trachten haar leven te redden. Het heeft niet mogen baten, want bij aankomst aldaar' bleek het kind reeds te zijn overleden. LEIDERDORP B.B.-avondGisteravond werd in het Dorpshuis een Bindings-instruc- tie-avond gehouden van de plaatse lijke afdeling van de B.B., waar ook aanwezig was burgemeester Van Diepeningen en de heer Ros uit Al phen, kringhoofd van de B.B. Het hoofd van de afdeling, adjudant Kronenburg memoreerde in zijn toe spraak de gebeurtenissen in Honga rije.. Mét te meer nadruk wekt "hij daarom op te streven naar een bin dende teamgeest bij het corps en wijst verder op de verplichtingen van de B.B.-ers. Eurgemeester Van Diepeningen in stalleerde vervolgens 14 nieuwe le den, waarmede alle blokploegen, drie in getal, thans volledig bezet zijn. Nadat adj. Kronenburg een overzicht had gegeven betreffende opleidin gen en oefeningen werden enige ac tuele instructiefilms gedraaid o.a. een film over het tot ontploffing bren gen van een atoombom. Niettegen staande de geweldige verwoesting, Toneelgroep Puck speelde: Onder auspiciën van de Kunstkring „De Bloembollenstreek" trad vrijdag, avond in de toneelzaal „Treslong" te Hillegom de toneelgroep Puck voor het voetlicht met „Elke lente brengt een belofte". De thans in Argentinië woonach tige Spaanse schrijver Alejandro Ca- sona heeft in dit als een blijspel aan gekondigde werk getracht de tragi-, sche strijd tussen leven en dood, die ieder mens te voeren heeft, te schet sen bij jonge mensen die, levensmoe, de dood verkiezen; doch hij laat hen de weg naar het leven weer terug vinden. Hoewel de auteur hiervoor de vorm van het blijspel heeft gekozen, is het dat in wezen niet en kan het dat naar aard en thema ook niet zijn. Daar doet zelfs de wrange humor, waarmee hij bij tijd en wijle het tra gische gegeven tracht te milderen, niets aan af, integendeel zij accen tueert feitelijk de dramatiek. Zoals een goede clown geen komiek is, maar een mens die zichzelf en zijn medeschepselen de tragische kanten van het leven als in een spiegel voor houdt, zo is dit blijspel een reeks van tragische beelden, Het stuk speelt in een sanatorium, waarin de vrijwillige dood als een soort ritus wordt voorgesteld, om met dit bizarre middel genezing van levensmoeheid te verkrijgen. Een jong liefdespaar, bij toeval tussen al die „halfzachten" verzeild, draagt er echter toe bij ndet alleen genezing te brengen, maar ook te methode als een grote misvatting te doen ken nen. Dat alles gaat niet gemakkelijk, er ontstaat een conflict tussen die jónge mensen, dat culmineert in een poging tot zelfmoord. Hét is alles nogal vreemdsoortig en bizar en tot het onvermijdelijke happy end wordt de toeschouwer geconfronteerd met afwisselend dramatisch en min of meer kolderieke situaties. Die gesta ge afwisseling maakt het stuk wat onevenwichtig; men weet soms niet of men lachen of huilen moet, om dit „dramatische blijspel". Het twee slachtige in de uitwerking van het gegeven zet zich voort in het spel der verschillende acteurs, want naast de wrange en lugubere humor van Plet Römer als Hare, de assistent van dr. Rode (Egbert van Paridon) staat het over-dramatische sp-ïl van Wim v. d. Heuvel als Juan, de gekwelde broer van het liefdespaar Fernando en Chole, respectievelijk vertolkt dóór Cas Baas en Karin Haage. Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reumotlsche pijnen verdwijnen 's naphts dank zij Witte Kruis- poeders en U staat verkwikt op! Advertentie de film ook aan, dat door het nemen van goede voorzorgsmaatregelen, het mogelijk is zich tegen de vernielen de werking te beveiligen. Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP Bidden voor Hongarije. Op ver zoek van de N.K.V.B. wil ook de Ka tholieke Arbeidersvrouwensvereni- ging maandag 19 november a.s., de feestdag van de H. Elisabeth van Hongarije maken tot een gebedsdag voor de vrouwen voor Hongarije. Het bestuur van de K.A.V. verwacht daarom, niet alleen de leden, maar alle vrouwen van de parochie maan dagavond om 7 uur in de gymnastiek zaal voor het bidden van de rozen- die deze bom teweeg brengt toonde krans. De raad van Zoetermeer kwam gis teravond bijeen. Het verzoek van de gemeente tot plaatsing van een tele fooncel op het Piet Heinplein is door de P.T.T. afgewezen. Wat het wegdek van de Dorpsstraat betreft, waardoor de omliggende huizen door het zware verkeer zoveel te lijden hebben, besloot de raad f 2400 beschikbaar te stellen voor het nemen van een proef, hetgeen de heer Van 't Hoff de verzuchting ontlokte: Dan zijn we 25 jaar ten achter! Ge zien de slechte toestand van de toren van de Ned. Herv. Kerk werd beslo ten, bij de Delftse Wallen een maxi mum snelheid van 15 km in te voeren. Het instellen van een wachtverbod zal onderzocht worden. De winkelsluitingswet werd zodanig gewijzigd, dat de winkels tijdens de Oranjefeesten voortaan tot 23 uur ge opend mogen zijn. Van 28 november tot en met 5 december mogen de win kels tot negen uur 'e avonds open bliiven. De vaststelling van straatnamen ontmoette deze keer weinig tegen stand van de raad. Er zal een schil ders- en een dichterswijk komen. Ook werden diverse straatnamen toege voegd aan de Oranjewyk. Bijzonder sympathiek was het een grote verkeersweg de Dr. W. J. Palthelaan te noemen. Nu er geen badhuis in Zoetermeer komt, is het wenselijk de Badhuisstraat een an dere naam te geven. Schertsend merkte de heer Van 't Hoff op, deze straat dan maar Geyserstraat te noemen. Besloten werd de Badhuis straat om te dopen in de 5-Meistraat. Door de colleges van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kern was reeds in een vorige vergaderi' verzocht de Kerktoren over te nemen voor f 1.Deze toren bevindt zich in een zeer deplorabele toestand. Het college achtte het echter beter, dat de Ned. Herv. Gemeente eerst tracht subsidie van het Rijk te krijgen, die zeker meer zal bedragen dan wanneer de gemeente hierom vraagt. De Kerk voogden kunnen dan later bii de ge meente om subsidie komen. Het ver- -èer zal er ook wel schuldig aan zijn. De heer Van 't Hoff vond het maar een rare geschiedenis met deze toren. Met de gemeente is reeds vijfmaal stuivertje gewisseld, aldus had hij nageplozen en het was nu maar beter dat de Kerkvoogden eerst maar eens zelf aan het werk gingen. De laatste gaf zeer sterk spel te zien. Karin Haage beeldde deze fi guur op innig-mensélljke wtyze uit in haar wisselende stemmingen zon der daarbij de grenzen van het te veel of het te-kort te overschrijden en zelfs de scène na haar zelfmoord poging, nadat zij de noodzaak van het zielsconflict van Juan had leren ken nen, speelde zij beheerst. Ook het spel van Pim Mallan als Alicia ver toonde dat rustige beeld zonder dat aan de sterke dramatische kracht van haar dialoog met dr. Roda ge weld werd aangedaan. Van de mannelijke rollen kon ons die van» Piet Römer als Hans het meest bekoren. Deze speler die, wrang en luguber, zijn idee-fixe bleef .koesteren, wist zijn rol tot het einde toe strak vol te houden. Eg- bert van Paridon wist met de figuur van dr. Roda, de leider van het sa natorium, blijkbaar niet goed raad, het ging net iets te vlot om over tuigend te zijn. De anderen droegen er toe bij om het geheel af te ron den, in de taak en op de wijze hen door de auteur opgei igd. Niet be paald zwak, niet bepaald sterk; soms wat al te veel naar het emotionele. De regie was in handen van Guus Verstraete; voor de goede décors was Herman van Elteren verantwoorde lijk. Miep Eouhuys heeft het stuk vertaald. W. PRINS. Hachelijk avontuur van Audrey Hepburn PARIJS, 16 ncv. In een bos, enkele kilometers van de Franse hoofdstad, heeft de populaire Engels-Nederland se filmactrice Audrey Hepburn dezer dagen een hachelijk avontuur beleefd. Om even wat op verhaal te komen in een drukke tijd, was zij de studio's in Parijs ontvlucht in het gezelschap van een collega (die later de Amerikaan se acteur Cary Cooper bleek te zijn). Het tweetal had net op een open plek in het bos alles klaar gezet voor een knusse picknick, toen Audrey Hep burn plotseling met een gil van schrik opsprong. Tientallen paren ogen staarden haar tussen het dichte ge boomte nieuwsgierig aan. De hevig ontstelde actrice en haar eveneens zeer verbaasde metgezel begonnen in allerijl de zojuist uitgepakte lunch weer in te paitken, met d- bedoeling zich door een overhaaste aftocht te onttrekken aan dit onbeschaamde spionneren. Op dat moment echter stapte een der bespieders naar voren en ontpopte zich als de befaamde Amerikaanse regisseur Billy Wilder. Achter hem stond de complete came ra-staf voor Audrey's nieuwe film ge amuseerd tr grlnneken. Mocht u interesse hebben voor de opnamen die toen gemaakt zijn, met een schaterende Audrey en een opge luchte Gary, dan moet u er Libelle van 24 ovember maar eens op na slaan. Daarin vindt u een bijzonder charmante foto-reportage: „Audrey flirt op hoog bevel". Elke week brengt Libelle zulke verrassende en interessante artike len. Eén briefkaartje naar Libelle, Nasc-iplein 7, Haarlem, en er ontgaat u geen nummer meer! (Advertentie) Overkoepelend orgaan in Voorschoten Gisteravond waren in Allemans- geest bestuursleden van vele sport verenigingen bijeen om te komen tot oprichting van een sportraad. Als, gastvrouwe trad de Voorschotense IJsclub op. De voorzitter van de IJs club, de heer Versseput, heette allen welkom in het bijzonder de heer L. Boetjon en de heer J. Kalverkamp, beiden van het Ned. Olymp. Comité. De geestelijke vader 'van de op te richten sportraad, de heer A. G. v. d. Linde, lid van verdienste van de K. N.V.B. herinnerde nog even de aan wezigen aan zijn pleidooi voor de sportraad op 20 juni j.l., en legde de nadruk op Let overkoepelend orgaan voor alle takken van sport, waardoor de sport meer aanzien en de beoefe naars meer karakter zullen krijgen, contacten gelegd kunnen wo^d.en met b. en w„ jaarlijkse sportdagen gehou den kunnen worden en bovendien de spelers van een bepaalde sport be kendheid kunnen krijgen met andere takken van sport. Naast het Gemeen tebestuur moet de sportraad een op voedende taak hebben en daardoor zal zij r?cht op steun hebben van de overheid. De heer L. Boeljon, adv. v.h. N.O.C., ziet een sportraad als een noodzake lijk kwaad, dat vooral nu in deze tijd onmisbaar is. Na de laatste oorlog is het voor een vereniging practisch on mogelijk zélf een sportgelegenheld te bekostigen en aan te leggen. De sportraad is dan ook een stootblok tussen gemeente en verenigingen; hij zal deskundig moeten zijn en het vol ledige vertrouwen moeten hebben van alle verenigingen; dan kan hij nuttig werk doen. Hierna volgde de candi- daatstelling voor de sportraad. De volgende heren werden door de aan wezigen candidaat gesteld: van Aken, IJsclub Voorschoten; Ankel, S. V. Rouwkoop; de Bruin, Biljardclub en Damvereniging; van Lookeren Cam- paghe Hockeyclub; den Elzen, Paar densport; Jansen S.V. S.V.L.V.; Schoonbeek en Verseput, Hengelsport. Na de stemming bleek dat de volgern de heren gekozen waren: L. J. van stelling. Een 70-tal dames gaf zich Aken 19 stemmen; van Lookeren Campagne 18 st.; D. A. Anker 16 st.; J. M. Jansen, 1' st.; J. H. Schoonbeek 11 si Hierna werd de voorzitter ge kozen, met grote meerderheid werd de heer P. J. van Lookeren Campag ne aangewezen. Als adviseurs werden gevraagd de heren A; G. van der Linde en J. Kal verkamp. Beide heren hadden gewei gerd om in het bestuur deel te ne men, maar stelden zich gaarne als ad viseurs beschikbaar, omdat zij zich op deze manier beter voor de sportraad verdienstelijk kunnen maken. De nieuwe voorzitter, die tevens voor zitter van de Nederlandse Roeibond is, dankte allen voor het vertrouwen ln hem gesteld en verzekerde dat hij alle takken Van sport en alle vereni gingen objectief zal en kan bekijken, o.m. daar hij slechts twee maanden in Voorschoten woonachtig is en daar hij verscheidene takken van sport thans nog zelf beoefent. Hij is be zield met enthousiasme en zal alles in het werk stellen om het begrip sportraad, dat nu nog bij velen een grote onbekende is, bekendheid te OEGSTGEEST Aotie Hongarije. De actie „Heel Oegstgeest helpt Hongarije" blijkt zich in een grote belangstelling te kunhen verheugen. Reeds meer dan 60 middenstanders gaven zich hier voor op. De gelegenheid tot aanmel ding moet binnen enkele dagen wor den gesloten, daar het oomité nog veel te doen heeft ten uitvoering dezer plannen. Zoals bekend zoillen ambachtsbedrijven ook in deze actie worden ingeschakeld èn de commis sie mocht reeds spontane aanmeldin gen Ontvangen. St Nicolaas komt 1 december in deze gemeente om mede deze actie te ondersteunen. doen krfjgen door doortastend en ;oed werk. Hij vroeg hiervoor de me iewerking van alle sportverenigin gen om hun moeilijkheden door te geven en steldé de eerste bestuurs vergadering vast op 23 november a.s. De heer van der Linde merkte tot slot op, dat deze avond van grote be te'. enis is voor de gehele Voorscho tense sport en was heel verheugd dat dit alles in zo'n goede harmonie tot stand gekomen was. R.K. VROUWENBEWEGING. Direct na de opening van de bijeen komst van de R.K. Vrouwenbewe ging, afd. Gilde werd er gebeden voor Hongarije en voor de vrede in de wereld. Mevr. van Gent-Zonne veld stond deze avond in hot middel punt van de belangstelling. De pre sidente werd gehuldigd, omdat zij reeds 20 jaar bestuurslid is van de R.K. Vrouwenbeweging, waarvan ve le jaren presidente. Er waren bloe men van medebestuursleden en van de leden. Het Diocees vierde zijn 10- jarig bestaan en omdat het bestuur verhinderd was de receptie bij te wo nen werd besloten een gelukstele gram te sturen. De leden van de R.K. Vrouwenbeweging werden opgewekt om zondagavond a.s. de toneeluitvoe ring van „St. Genesius" te gaan bij wonen. De opbrengst van deze avond is voor -de vluchtelingen van Honga rije. De avond begint om 8 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. Opgevoerd wordt het toneelstuk „Suske Perdaems". In de pauze tracteerde de presi dente op koffie en bruidsuikers, want de presidente en haar echtgenoot hadden kort geleden hun 40-jarige echtvereniging gevierd en op dat feest had de R.K. Vrouwenbeweging zich ook niet onbetuigd gelaten. Na de pauze werd door de Rijksvoor lichtingsdienst uit 's-Gravenhage een viertal goede films vertoond. Dit wa ren de films van het bezoek van het Koninklijk Paar aan Suriname en de Antillen. Verder een kleurenfilm oVer de Zuiderzeewerken en de film Nederland-Linnenland en tot slot de film Circus Elleboog. Voor de excur sie naar de fabrieken van Van Nelle te Rotterdam bestond veel belang- hiervoor op. Het toelaatbare aantal deelnemers is echter 45. In overleg met de directie van Van Nelle zullen nu twee groepen de fabrieken kun nen bezichtigen. De ene groep gaat dan in november en de andere groep in december. De uitvoering van St. Genesius wordt zondagavond ge02ven in her bondsgebouw. Aanvang 8 uur. Gemeenteraad. De raad komt bijeen op maandagavond 19 nov. a.s om 8 uur. In behandeling komen al lereerst het voorstel inzake de kleed gebouwen op het sportveldenccrn- plex. Verder talrijke voorstelen be treffende het onderwijs ter plaatse. Verder een voorstel tot het aangaan van kasgeldleningen voor het jaar 1957. En als hoofdschotel de behande ling met algemene beschouwingen van de begrotingen van de Gemeen tebedrijven en van de algemene dienst voor het jaar 1957. Naar SVLV-terrein. Wegens af keuring van het Gemeentelijk Sport wedstrijd RouwkoopSVLV niet door wedstrijd Rouwkoop SVLV niet door. Hiervoor in de plaats komt de wed strijd SVLV—Rouwkoop op het SV LV-terrein. Eveneens zal de wed strijd SVLV 2Rouwkoop 2, die 14 dagen geleden ook wegens terreinaf keuring niet door kon gaan, nu ge speeld worden op het oude Rouw koopterrein, Wijngaardenlaan. De medische dienst wordt waar genomen door dr Th. J. Thies, Leid- seweg 51, telefoon 2520. Voor de zus ter vervoege men zich tot het Ge zondheidscentrum, Wyngaardenlaan 1. Telefoon 2177. LEIDSCHENDAM De heer J. Broertjes slaagde voor het doctoraal examen economie.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8