Jonge kunstenaars exposeren in de Lakenhal Aan de zijde van de burgemeester Na officiële plichten treft men mevr. Van Wijnbergen aan de schildersezel Strijd-tegen de prijstijgingen en de winst margevergroting voortgezet ZATERDAG 17 NOVEMBER 1056 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Sloniificate haagtnib aaa% Matigaatöc atucMetitigen GENERAAL GRUENTHER GROOTKRUIS ORANJE NASSAU. H. M. de Koningin heeft gistermid dag tijdens een ontvangst in het pa leis Soestdijk de versierselen van het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau aan generaal A. M. Gruenther overhandigd. Na-uitkering Rijksambtenaren Tegen het advies van de centrales van overheidspersoneel heeft de re gering enkele maanden geleden be sloten de 6 loonsverhoging voor rijkspersoneel te doen ingaan op 1 september l.p.v. 1 juli* Mede omdat de meeste gemeente- besturen de verhoging wel per 1 juli i hebben doen ingaan, dringt de Twee de Kamer er bij de regering op aan het rijkspersoneel een na-uitkering te verstrekken van 2 maanden. Gladiolenprijzen gingen omhoog j De internationale toestand is een klein beetje ontspannen en daarmede I is ook de gladiolenhandel weer opge- 1 leeft. Deden de exporteurs vorige Generaal Gruenther op Soestdijk ontvangen Een groep Hongaarse vluchtelingen ontvangt de communie tijdens de pontificale Hoogmis, die vrijdagmorgen n de tot kapel werd gelezen. door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. Alfrink, in de tot kapel ingerichte congreszaal van de Jaarbeurshallen Lissese veilingen weer belangstelling en kooplust en zo veel te meer de toestand zich ontspande, zo veel te Generaal Alfred M. Gruenther, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrach- ten in Europa, die binnenkort zijn hoge post zal verlaten, heeft vrijdag een afscheidsbezoek gebracht aan H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, die hun gast in het paleis Soestdijk ontvingen. Bij deze gelegen- heid heeft H.M. de Koningin aan de generaal de versierselen uitgereikt, week net alsof ze het woord gla- behorende bij zijn onderscheiding tot Grootkruis in de Orde van Oranje diool van het horen-zeggen kenden, Nassau. Op de foto tijdens het bezoekvan links naar rechts: generaal Groen en kocht men vrywel niets, dat niet ther, die zijn onderscheiding hier reeds draagt, Koningin Juliana en Prins onmiddellijk nodig was, de afgelo- Bernhard, in levendig gesprek. pen week bezag men de zaken weer I wat optimistischer. Er was op de Ged. Staten Z.-Holland gaan beter voorlichten Krediet van f 10.000 gevraagd De Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland stellen de Provinciale Staten voor een krediet van 10.000 voor 1957 te verlenen om de voorlichting over het werk van het provinciaal bestuur te verbeteren. In hun voorstel aan Provinciale Staten delen Gedeputeerde Staten o.a. mede, dat de bevolking niet meer voldoende heeft aan de openbaarheid woordigende lichamen en hetgeen daarover in de pers wordt gepubli ceerd. Herhaaldelijk moet worden vastgesteld, aldus Gedeputeerde Sta ten, dat velen geen of een onjuist be grip hebben van de plaats en de taak van de provincie in ons staatsbestel. De afstand tussen het provinciaal bestuur en de bevolking van het ge west dreigt inplaats van kleiner waarop het streven dient te worden gericht steeds groter te worden. Voor de ontwikkeling van de pu- bliciteits-activiteit willen Gedepu teerde Staten zich de bijstand verze keren van een geschoolde kracht of, van de vergaderingen der vertegen- een ter zake kundig bureau. ARRESTANT ONTVLUCHT EN GEGREPEN. De Amsterdammer S., die een hem voorwaardelijk opgelegde gevangenis straf moet uitzitten, werd gisteren door een opperwachtmeester van de rijkspolitie begeleid naar het paleis van justitie te Leeuwarden. Toen hij sneller liepen de prijzen op. De kwe kers die aan het eind van deze week htm gladiolen hebben laten veilen, maakten voor de dikke knollen heel wat meer dan zij die eind vorige week veilden. De aanvoer was over het algemeen kleiner dan verleden week en dat was ook op de veiling merkte dat het uniform van de in .J>e Noord" te Bovenkarspel het opperwachtmeester achter een deur geval. bleef haken, wist hij zich los te ruk- Veertienen van soorten als Acca ken en rende de straat op. Twee le- Laurentia, Paul Rubens, Mrs. Mark's den van de parketwacht konden nog I Memory, Jo Wagenaar, Java, Spot- in de onmiddellijke omgeving van het^ght, Lustige Witwe, Holland's Glo- gerechtgebouw de ontvluchtte grij-1 rie, Firmament, Ankara, Marshall pen. De achtervolging trok uiteraard veel bekijks. „Oorlo -sverklaring" van minister Zijlstra Clp, &ezae& in Wa\&znaa% In Wassenaar staat een huiseen weten de weg niet om aan een wan- witte villa, waarlangs in eind ok- i delkaart te komen, die de toegang tober nog de laatste rozen bloeien, terwijl de eerste bladeren in de Ko- njjnenlaan goudgeel van de hoge bo men afdwarrelen. En in dit 'huis woont een schilderes, die haar wer ken signeert met Kessenich, en die de echtgenote is van dr. S. baron Van Wijnbergen, de burgemeester van Wassenaar. „In de gedachte van veel mensen Is Wassenaar een echte luxe plaats", zegt mevrouw Van Wijnbergen, die ons ontvangt in haar lidhte salon; „maar behalve de villa's bezit Was senaar heel wat boerderijen en zijn middenstand en arbeidersstand is flink vertegenwoordigd". De omgeving?? „Ja, die is prach tig. Eigenlijk moesten veel meer mensen in de gelegenheid zijn hier te komen wandelen. Dat gebeurt wel; er zijn landgoederen openge steld voor het publiek. Maar velen. tot deze terreinen verschaft. Jam- Als burgemeestersvrouw heeft me vrouw Van Wijnbergen haar of ficiële plichten, die haar volle be langstelling hebben. Een kunstenares daarentegen prefereert juist een on gebonden leven om zich op de mo menten waarop zij zich wenst terug te kunnen tTekken in de stilte die voor het tot stand komen van haar werk onontbeerlijk is. Levert dat geen moeilijkheden op? „Mijn man beschermt mij gelukkig als hij ziet dat ik in een periode ben, waarin ik schilderen moet", vertelt de burgemeestersvrouw. Zij kan zich dan wat vaker „opsluiten" om zich „theoretisch" ongestoord aan de kunst over te geven. Montgomery, e.d. ontliepen elkaar heel weinig in prijs. Deze variëteiten lagen vrijwel allemaal tussen ƒ6. en 6.50 per 100. Abu Hassan, de fraaie blauwe soort, die echter niet zo bijster gemakkelijk te kweken is en zeker niet in een zomer als we nu achter de rug hebben, ging van de hand voor 13.50 of daaromtrent per 1O0 stuks, terwijl de twaalven j van deze soort ook grof boven ƒ0.10 per stuk bleven. Ravel, een andere blauwe deed 8.voor veertienen en 4.50 tot 5.voor twaalven. w Nieuw Europa, de laat bloeiende rode dermeel, farmaceutische artikelen en ven de linkervleugel van de villa beslaat, hangt een sfeer typerend voor een vertrek waarin de fantasie kan opbloeien en gestalte krijgén. „Transponeren" noemt mevrouw Van Wijnbergen haar werkwijze. Tegen over de meest gangbare opvatting dat schilderen alleen zou zijn het weergeven van de visuele werkelijk- heii en de richting, die het algehele „abstraheren" van die werkelijkheid voorstaat, stelt zij haar visie waarbij zij de natuurvormen niet geheel los laat: „kijkt u maar, de vormen van deze uitbottende kastanjeknoppen zijn te herkennen". Wat „afwijkt" is o.a. de kleur: blauw inplaats van groen. .Hetzelfde treffen we toch ook aan in de muziek, waar de componist gebruik maakt van een bepaald mo tief dat hij steeds weer anders laat optreden, met telkens nieuwe vorm en kleuraspecten. Na mijn jaren in Parijs heb ik als het ware een pe riode afgesloten. Tegenwoordig werk ik veel vrijer en heel veel zonder model". Pij de bezichtiging van de werken komen we Einstein tegen, te midden van de Kosmos, met ogen als planeten. Een wirwar van geweldige zuilenrijen, waarboven het oog van God de mens volgt op zijn weg, stelt voor wie een verklaring wenst, aldus mevrouw Van Wijnbergen „Het Labyrinth des Levens" voor. Hoe de schilderes staat tegenover het gebruik van lucifershoutjes en punaises? „Waarom zou een kunste naar geen gebruik maken van nieu we uitdrukkingsmogelijkheden? Niet de materie bepaalt de waarde van een kunstwerk, maar de mate van gees telijke uitdrukking waartoe zij dient'.' „Een echt kunstenaar zal zich ook met waardeloos materiaal kunnen uitdrukken om met een nieuw geluid gehoord te worden, maar er is ten slotte wel verschil tussen schreeu wen, kraaien en zingen als ziels uiting. Evenals de schreeuw of het spel gaat ook het waardeloze mate riaal voorbij zonder het nageslacht te belasten. Men moet echter de kun stenaar het recht toekennen nieuwe uidrukkingsmogelijkheden te gebrui ken. Die wisselen met de eeuwen. Neem bijvoorbeeld eens de heden daagse dichtkunst met zijn klanken dié vaak geen enkele verstandelijke inhoud meer hebben: een reactie op het te ver doorgevoerde rationalis tische element in de kunst. Niets is zo irrationeel of bovenrationeel als de werkelijkheid". tionalisme rekent mevrouw Van Wijnbergen de mening dat voor alles een verklaring mogelijk zou zijn. Er blijven dingen die men niet met het verstand kan begrijpen- „In het le ven hébben we behoefte aan mensen die een zeker evenwicht hebben be reikt tussen ge/oei en verstand. Zet evenwel een kunstenaar tegenover een louter verstandsmens, en deze zal superieur zijn schouders ophalen. Maar de kunstenaar heeft een bij- In de begroting van economische zaken, welke thans bij het parle ment in behandeling is, laat minis ter Zijlstra een dreigend geluid ho ren aan het adres van bepaalde be drijven, die de afgelopen jaren hun winstmarges hebben vergroot. De minister maakt het vaste voor nemen bekend om, evenals enkele jaren geleden, krachtdadig op te tre den, wanneer ongemotiveerde prijs opdrijvingen of winstmarge-ver grotingen worden geconstateerd. Een onderzoek wordt momenteel ingesteld naar de winstmarges in tri cot en kousen en fototoestellen; met voldoening constateert de minister, dat door toedoen van de ziekenfond sen de zeer ruime winsten in het op ticien-bedrijf teruggelopen zijn. Kin gladiool, die ook laat groeit, is dit seizoen niet uit voorraad leverbaar. Mooie veertienen brachten dan ook tussen ƒ7.50 en ƒ8.per 100 op en twaalven van 6.50 tot 7. Sneeuwprinses vorige week te graai en te grabbel gegooid voor 1.10 en 1.20 steeg nu zo waar in sommige gevallen nog boven 2. vleeswaren voldoen aan de door de per 100 uit, terwijl Johann Strauss ook een flinke sprong in de hoogte maakte: veertienen tot *4.75 en twaalven tot ƒ4.15 per 100. Voor de nieuwe rose Flower Dream werd resp. 7.40 en 6.75 tot 7.gege ven. minister gestelde winst-grenzen. Alleen als het Nederlandse pu bliek zich aanwent om het brood en de melk in de winkel te gaan halen, bestaat, volgens de minister, kans, dat deze prijzen verlaagd zullen worden. VOORMALIG HOTEL TE HAREN AFGEBRAND. Gistermorgen is het voormalige hotel Van der Wo<Uide te Haren, naJbij Groningen, in korte tijd grotendeels een prooi der vlamnmen geworden. De bovenverdieping en de dakverdieping zijn volkamen vernield. De brand werd ontdekt door de P.T.T.-ajnbte- naar G. Scholten, die op weg was naar zijn werk. Toen de brandweer van Haren ingreep, brandde het per ceel reeds a^s een fakkel. Onverwacht stortte tijdens de blius- singswerkzaamheid en de boven gevel in, waardoor twee brandweerlieden licht gewond raakten. De brandweer man J. Harkema, die op een ladder stond, werd door vallend puin ge raakt; hij liep een gekneusde rechter schouder en een lichte hersenschud ding op en werd met 'n politie-auto naar het Stads- en Academisch zie kenhuis gebracht. De brandweerman L. Oosterveld kreeg enkele snij won den en een lichte shock. In haar atelier, dat de ruimte bo- dat van God spreekt". „START 5" start RAET STEUN van het Ministerie 1** van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is thans in de Lakenhal een tentoonstelling ingericht van jon ge Nederlandse kunstenaars, die prak tisch allen op min of meer experi mentele wijze een gestalte pogen te geven aan het schoonheidsideaal dat zij nastreven. Het beoordelen van een dergelijke tentoonstelling is in deze tijd een gevaarlijke bezigheid, daar de kunst bij vele kunstenaars nog niet gerijpt is en de critiek variërend van die pe afschuw tot dweperige verheerlij king waarschijnlijk voorbarig is. Onder deskundige leiding van de heer J. L. Mulder is gistermiddag in zondere gave gekregen; hij kan zich de smaakvol ingerichte zaal van de door middel van zijn intuïtie bewe- Lakenhal deze tentoonstelling gen in het grensgebied van het be- I „Start 5" genaamd geopend en de wuste kennen waar hij het onzicht-1 eerste indruk is een neiging naar bare en onzegbare tracht te vangen, vlugge schifting, die echter onjuist I blijkt PEN EXPRESSIONISTISCHE hoek met o.m. een treffend Dooi- gezicht van Hans Engelman vindt aansluiting bij een verzameling expe rimentelen, waarbij vele werken van Simon Erb, een oud-Leidenaar. Deze laatste fascineert door zijn strakke balance-werking en door zijn einde lijk lijnenspel, dat de toeschouwer dwingt tot aandachtige beschouwing. „Achterbuurt" van Dick Zwier legt de nadruk op de kleuren; zijn som ber grijs en vuil-groen roepen de sfeer op van een troosteloze verlaten heid, anders dan het „Dooigezicht", meer uitzichtloos. Gerrit Veldhuyzen wekt herinne ringen aan Middeleeuwse Kunst en doet dan ook weinig „modern" aan, hetgeen ook gezegd kan worden van Marijke Stultiens Thunissen, de kleur rijke streeksprookjes schilderde. De surrealist Pierre v. Soest ge bruikt zijn penseel om een slopende angst voor al de gevaren van de wereld af te reageren en zijn werk is huiveringswekkend, wanneer men Aart Roos: rustende maaisters... er de tijd van een nadere beschou wing aan besteedt. Een zeer typisch element vormt Nico Molenkamp, die naast ontroerend mooie tekeningen, gedrochtige schilderwerken expo seert, omdat Molenkamp met verf de lijdende mensheid, die doelloosheid van menig mensenleven wil uitbeel den. Een verstild hoekje van Jan Goe- ting, waar het uitzond Ti ijk fraaie stuk van „ziek jongetje" domineert, sluit deze tentoonstelling. PEN OVERKOEPELEND oordeel vellen valt moelijk. Maar al wie met de ernst van willen begrijpen de komende weken tot 10 december een bezoek aan de Lakenhal brengt, neemt iets mee en zal in ieder geval begrip krijgen voor de jonge kunste naars, die meestal nog zoeken. Maandag 3 december 8 uur 's avonds zal de heer Mulder de bezoekers rondleiden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6