De Spaanse bisschop bezocht Hongaarse vluchtelingen in de Nederlandse Jaarbeurs weeckelykse cponycke Een overvloed van geschenken Landelijke gas-voorziening werd wettelijk goedgekeurd Na 4 jaar Suggesties voor bedrijven van t overwerk in de woningbouw Nationaal Katholiek Thuisfront viert tweede lustrum Hoge eis in de zaak van de zgWesterling-documenten ZATERDAG 17 NOVEMBER 1056 DE LETDSE COURANT PAGINA 3 Sint Nlcolaas heeft gisteravond met tien zwarte Pieten een bezoek ge bracht aan de Jaarbeursgebouwen te Utrecht, waar hij de Hongaarse vluch telingen bedacht met een overdaad aan geschenken. De stichting Stads ontspanning-Utrecht, die dit Sint Ni- colaas festijn organiseerde, samen met het Rode Kruis en de Koninklij ke Jaarbeurs, heeft de Sint als een bijzonder gulle man laten komen. Grootwinkelbedrijven in Utrecht, middenstandszaken, een banketfa- briek en de stichting Nederlandse Textieljaarbeurs hebben ervoor zorg gedragen dat alle 670 vluchtelingen van 1 tot 68 jaar een pakket hebben gekregen. De inhoud verschilde naar gelang de ouderdom. Voor de baby's waren er jurkjes en sokjes, voor de kleuters speelgoed, voor de jongelui trainingspakken, kammen, spiegel tjes, tandenborstels, sjaals en voor volwassenen nuttige en practische geschenken. Met gulle en liefdevolle hand werd er gegeven, gestrooid en snoep uitge deeld. Spanning. In de grote recreatiezaal van de Julianahal zaten de honderden vluch telingen in nerveuze spanning te wachten; boven op de jaarbeurshal stonden technici gereed met grote schijnwerpers. Toen gebeurde het! Uit de donkere ingang maakte zich een fleurige groep los; statig zat Sint Nicolaas op zijn vertrouwde schim mel; links en rechts van hem liepen Hongaarse vluchtelingen onderweg Gistermiddag om vijf uur is van het kamp Traiskirchen in Oostenrijk een uit twaalf wagons bestaande Ne derlandse trein vertrokken met nog maals ongeveer 650 Hongaarse vluch. telingen, die in ons land zullen wor den opgenomen. De trein vertrok gisteravond uit Wenen en wordt vandaag in de loop van de avond te Utrecht verwacht. Ditmaal is aan de trein een restau ratiewagen gekoppeld, zodat met de voeding van de reizigers niet hoeft te worden geïmproviseerd de res tauratiewagen is zelfs speciaal inge richt voor een massale voedselver- strekking. Het transport staat wederom onder leiding van dr. Jasman uit Den Haag, een Hongaar van geboorte. In middels zijn vandaag weer twee tot drieduizend nieuwe vluchtelingen uit Hongarije Oostenrijk binnengekomen. De Nederlandse regeringsmissie blijft vooralsnog in Oostenrijk om in structies af te wachten. TOTALEMAANSVERDUISTERING IN DE NACHT VAN 18 NOVEMBER'56 HOE DE VERDUISTERING VERLOOPT zwarte knechten en daarachter een grote lorrie boordevol met geschen ken. De Sint had kennelijk moeite om de betonnen oprit op te komen naar de hoger gelegen recreatiezaal. Een enthousiast gejuich ging op, toen de Sint binnen trad. Ontspanning. Kinderen keken beduusd en. ang stig naar de zwarte knechten, maar OP 19 NOVEMBER Vrouwengebedsdag Op het feest van St. Elisabeth van Hongarije, maandag 19 novemlber, zullen alle katholieke vrouiwen van Nederland en van West-Europa een vTouwengebedsdaig houden. De in tentie luidt: „Opdat het offer en het leed van Hongarije alle goede krach ten in de Sowj et-Unie in beweging mogen brengen". Het initiatief hiertoe werd genomen door de Katholieke Vrouwenbeweging in Nederland en is overgenomen door de zjuster-bewegingen in alle West- Europese landen. toen zij hoorden dat de Sint in vloeiend Hongaars zijn komst hier rechtvaardigde en vertelde dat in Ne derland tegen 5 december zijn aan wezigheid bij de kinderen ieder jaar opnieuw wordt verlangd, maakte de nerveuze, soms hier en daar angstige sfeer plaats voor een en al nieuws gierigheid. Kinderen zongen liedjes voor de Sint en vonden een ver trouwde zitplaats op de schoot van de grote kindervriend; het werd een ge lukkige kennismaking voor de Hon garen met een der kleurrijkste fees ten van het Nederlandse leven. BISSCHOPPELIJKE COLLECTEN VOOR SLACHTOFFERS VAN HONGARIJE. De collecte voor het Hongaarse volk, die de bisschoppen van Neder land hebben ingesteld en waarvan de opbrengst via het Nederlandse Huis- vestings Comité zal worden aangebo den aan het Hongaarse Episcopaat en de Katholieke Charitas in Hongarije ter leniging van de noden van het Hongaarse volk, wordt in de bisdom men Utreoht, Breda, Groningen, 's Hertogenbosch en Roermond gehou den op zondag 25 november. De bisschoppen van Haarlem en Rot terdam hebben als datum zondag 2 december aangewezen. Hulde voor minister Zijlstra Met gepaste bescheidenheid heeft minister Zijlstra gisteren de lof der Kamerleden in ontvangst genomen, toen men met algemene stemmen twee wetsvoorstellen aanvaard had, die een goed funktionerende natio nale gasvoorziening en daarmede de verdere opbouw van een landelijk gekoppeld gastransportnet mogelijk maken. Vier jaren geleden moest het eer ste aardgaseontract nog afgesloten worden en gistermiddag werd door de wettelijke bezegeling: de kroon op een moeilijk werk gezet. De twee wetsontwerpen die in be handeling kwamen, regelen de defi nitieve bestuurlijke organisatie van de landelijke gasvoorziening, o.a. de deelneming van de staat ten behoeve van de Staatsmijnen en het Staats- gasbedrijf in een op te richten N.V. Nationale Gasmaatschappij. Deze N.V. zal de activiteiten van producenten en distribuanten op het gebied van de afstandsgasvoorziening coördineren. Daarbij gaat de regering van het standpunt uit, dat het nationaal eco nomisch als een verspilling moet wor den beschouwd om gas opzettelijk te produceren in plaatselijke gasfabrie ken zolang en voor zover afstandsgas (aardgas, cokesoven gas en raffina derijgas) ter beschikking is om in de gasbehoeften te voorzien. Voorts verdient volgens de rege ring uit het oogpunt van brandstof- feneconomie het gebruik van af standsgas de voorkeur boven de pro- duktie van stadsgas. Te Utrecht wordt een centrale om vormingsinstallatie voor aard- cn raffinaderij gas gebouwd, die in de eerste plaats centraal Nederland zal voorzien, doch in principe ook aan de omliggende gebieden zal kunnen le veren. In de op te richten naamloze vennootschap „De Nationale Gas maatschappij" zullen participeren: 1. Het gasdistributiebedryf van de Staatsmijnen, de Hoogovens en de rijksdienst Gasvoorziening; 2. De grote steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam; 3. De in regionale organen samen werkende gasbedrijven. Helpt Hongarije De stand van giro 777 (het Roode Kruis) was gisteren 1.447.147.38. Aan goederen is daarnaast voor een waar de van ongeveer 800.000 ontvangen. Op giro 999 van het Nationaal Co mité Hulpverlening Hongaarse Volk is gisteren weer ruim een ton bin nengekomen, waarmee het totaal der giften is gestegen tot rond 980.000. Een uur. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid is voor het tijdvak van heden tot 1 december 1956 aan hoofden of bestuurders van ondernemingen ver gunning verleend in fabrieken of werkplaatsen bp één dag gedurende één uur dan wel op twee dagen ge durende een half uur langer te laten werken, indien de opbrengst van dit overwerk wordt bestemd voor het fonds Naitonaal Comité Hulpverle ning aan het Hongaarse Volk. Kikvorfmamen zwommen koffie over De economische politierechter te Almelo heeft conform de eis, H. E. uit Alkmaar veroordeeld tot ƒ25. boete, en verbeurdverklaring van de inbesiaggenomen koffie, omdat E. met twee kennissen, G. V. uit Zaan dam, getracht had uitgerust met kik- vorspakken, over enkele riviertjes aan de Nederlands-Duitse grens, even ten zuiden van Coevorden, koffie over de grens te smokkelen. V. was op het idee gekomen met kikvorspakken de koffie over een hem niet bekende, maar veel te diep voorgestelde rivier te zwemmen die Nederland met Duitsland zou schei den. In Zaandam kocht hij een kik- vorspak voor 267.en Van der S. kocht 200 kg. koffie voor f 1390. Op 8 juni van dit jaar werd 100 kg- in Lemelerveld opgeslagen en een week later werd een tweede par tij naar de omgeving van Coevorden vervoerd en daar aan de oevers van de Vecht gelost. In de nacht van 14 öp 15 juni trachtte V. de rivier over te zwemmen, maar hy stuitte op een stuw. De inmiddels nat geworden koffie werd onder struiken verbor gen. Bij Denekamp werd een tweede po ging gewaagd over het kanaal Alme loNordhorn. V. ging met de koffie, die in melkbussen was gedaan, te wa ter, maar de bussen wilden niet zin- Lengte werkwerk maximaal 50 uur Alhoewel vorig jaar met de alge mene overwerk vergunning in de bouwsector 170.000 overuren zijn ge maakt, acht de Raad voor Woning bouw het toch ongewenst dat het Rijk wederom een dergelijke vergun ning verstrekt, omdat deze regeling bij de werknemers niet in bijzonder goede aarde is gevallen. Men doet thans, bij het departemen taal overleg, de suggestie cm de mo gelijkheid te scheppen, dat op korte termijn afzonderlijke overwerkver- guaininigen kunnen worden verstrekt, nada/t tussen bepaalde werkgevers en -nemers voor bepaalde gevallen over eenstemming is bereikt. Als algemene richtlijn houdt de Raad zich aan een werkdag van maxi maal 10 uiur 's zaterdags 5 uur en een werkverbod tussen 's zater dags 14 u>ur en 's maandags 7 uur; voor de toeleveringsbedrijven wordt de tijd van maandag vervroegd tot 6 uruir. Tevens spreekt de Raad als zijn mening uit, dat de mogelijkheid van belastingifaciliteiten wordt overwo gen, zodat de extra-beloning voor overwerk niet voor het grootste deel aan de fiscus ten offer valt. Moderne verkeersweg Amsterdam—'t Gooi !n 1958 gereed? De op één na drukste verkeersweg in Nederland, de weg Amsterdam Baarn zal in de komende jaren tot een grootse verkeersweg worden ge maakt. Waterstaat koestert het plan om deze weg te verbreden tot een dub- belbanige hoofdweg, waarvan iedere baan 6 tot 7 meter breed zal zijn; de banen zullen van elkaar gescheiden worden door een tussenberm. In het voorjaar 1957 hoopt men met de eerste baan te beginnen, die na gereedkoming onmiddellijk voor het verkeer opengesteld zal worden; de tweede baan hoopt men in 1958 Het is al weer een paar jaar gele den dat Nederland 'n totale maansver duistering heeft kunnen zien, maar op 18 november a.s. kunnen wij weer van dit schouwspel genieten. In de ochtend van 18 november om 4.40 uur treedt de maan in de halfschaduw van de aarde, om deze om 10.55 uur weer aan de andere zijde te verlaten. Tussen deze twee tijdstippen in zal dan de totale maansverduistering plaats grijpen, waarbij de maan ge heel door de kernschaduw van de aar de zal gaan. Gedurende de totale ver duistering zal de hemel en het land schap een paarse tint vertonen. Als de maan bijna geheel is verduisterd krijgt hij een wijnrode kleur, veroor zaakt, door onze dampkring die hier als een „rood glas" gaat werken. Het beste deel van het schouwspel zal be ginnen om 6.30 uur in de ochtend. De verduistering wordt veroorzaakt door het feit dat op dat moment de zon, aarde en maan op een lijn staan waar door de aarde het licht van de zon onderschept en de maan dus door de schaduw van de aarde gaat. De aarde is het dus die de maan doet verduis teren door zich tussen de zon en de maan te schuiven. Uiteraard zal het gehele verschijnsel alleen zichtbaar kunnen zijn als de hemel niefc be wolkt is. Met dank voor verleden en zorg voor toekomst Duizenden jongemannen ondergaan jaarlijks de militaire dienst Jongens uit alle milieus en standen: bootwer kers en studenten, middenstanders, technici cn kantoorpersoneel, arm, rijk, protestant, vrijzinnig, katholiek... Het is niet slechts de andere levens stijl, waarin zij zich op een zo kriti- tische leeftijd moeten aanpassen, het is veeleer het plotseling losgelaten worden door de vertrouwde en be schermende omgeving van gezin, pa rochie en verenigingsleven, dat de jonge, katholieke militair bedreigt Waar de gebondenheid van de mens in miltaire dienst op een geheel ander niveau liykt te ligigen dan in het vei lige burgerleven, lijkt de vrijheid plotseling veel groter. Tot heil van het vaderland. Doch ook die vermeende vrijheid houdt een bedreiging in voor vele jonge soldaten. Een bedreiging naar lichaam en geest. Tien ja?r geleden weid het Natio naal Katholiek Thuisfront opgericht, dat zich ten doel stelde te waken over het heü van de jongens, die hiun vaderlandse plichten uitoefenen. Op zaterdag, 24 november a.s. viert het N.K.T. zdjm tweede lustrum, en by deze gelegenheid is het goed een ogenblik stil te staan bij het werk van het Thuisfront, dat zulk een ge weldige omvang heeft aangenomen en waarvoor steeds meer geld nodig is. Geld om de arbeid van de vele aal moezeniers en militaire tehuizen mo gelijk te maken. GeM, niet alleen om het werk op het materiële en sociale vlak te vergemakkelijken maar ook om het werk op zielzorg-niveau mo gelijk te maken. Bij het werk in hun „militaire paro chies" ondervinden de aalmoezeniers slechts een minkmim-steun van het Rijk: Elke aalmoezenier wordt be zoldigd en krijgt een moskoffer. Geen liefdadigheid. Deze steun, hoe dankbaar ook aan vaard, is te gering voor een zo be langrijk arbeidsterrein. De werke lijke zielzorg, zorg voor lektuur en lesboeken het garnizoen Utrecht heeft gemiddeld jaarlijks 20 gefoofs- leerlingen! de viering van Sint Nicolaas en Christelijke feestdagen onder de parate troepen en de strijd krachten overzee, uitgave van het weekblad „Salvo" en het werk in het Katholieke Militair Vormingscentrum „Waalheuvel' te Ubbergen en zovele Het kerekjen van Ocgstgcest (dat altyd groen sal heeten staet weer in onse streeck of 't nieuw werd opgericht. Men seght dat deese kerek, (de oudste der contreyen) door Willebrordus self hier eenmael werd gesticht. De Roomschen van Oegstgeest die synder wèl verdraeghsaem en boden by dit feest hun goede wenschen aen. Wat kon men beter doen dan 't eren van de man die hier het Godswoord bracht? Die kan, wil 't al verstaen! In Noortwyck aen de See, daer houdt men niet van afstel AI wasset wel wat laet, het bleef toch goed gemeend. Was 't veertien jaer geleen het feest van Van de Mortel, toch bleeck in al die tyd de hulde niet versteend. Men heeft daer veertien jaer de duyten trouw bewaerd; de buydel toegeknoopt hoe oock de Duytscher keeck. Al komt het feestgeschenck niet in de Mortels handen, hy heeft het wel verdiend soals oock nu nogh bleeck. r» alderweeghen breeckt de Charitas sich baen, en niemand, jongh of oud blyft achter waer het gaet om nood en leed van hen die alles wilden geeven voor vryheyd en voor recht van volck en kerek en staet. Tsy in het kleynste vleck of in de grote steeden, men geeft met gulle hand en leenigt bitter leed. Maer dencken wy daerby dat slechts dan hulpe baet oock voor onsselfwanneer ons linckerhand nix van de rechte.* weet. WILLEM VAN HORSTENDAEL. Twee broers voor de rechtbank De officier van Justitie bij de Bre dase rechtbank heeft requisitoir ge houden in de affaire van de zgn. Wes terling-documenten. Dit is geen poli tieke zaak, zeide hij, maar het merk waardige verweer van verdachte heeft de kwestie onnodig ingewikkeld ge maakt. De officier eiste tegen J. B. ander ken. De twee metgeaellen, die in Duitsland wachtten, moesten onver- richterzake terugkeren. Een paar da gen later werd de koffie, welke in negen bussen in Raalte en vijf bus sen te Dalfsen zo lang was opgesla gen, weer opgehaald voor een derde poging, die bij Buurse zou geschie den. Maar V., die de omgeving had verkend, kwam toen tot de conclu sie dat ook de Buursebeek te on diep was. Tenslotte ging men naar de Berkel bij Rekken, maar tijdens het vervoer werden V. en E. gepakt. V. en v. d. S. zyn ter zake van dit feit reeds in Haarlem veroordeeld tot één maand voorwaardelijk en 100 boete. andere zorgen, dat alles kost geld. Geld om het hoogste doel in jonge mensen te bereiken. De zorg voor de soldaten is geen IdeMad'igheid. Het is een zorg als de opvoeding zelf, een voortzetting van die op voeding bijna. Ongetwijfeld bevat de zorg voor de miltair ook een grote mate van eigenbelang: De mmtscliapipy van straks, is wat wij er thans van ma ken. De viering. Bij gelegenheid van de tweede lus trumviering zal op zaterdag, 24 nov. om 'half elf in de kathedrale kerk te Utrecht een pontificale H. Mis wor den gecelebreerd door de aartsbis schop, mgr. dr. B. J. Alfrink, die ge assisteerd wordt door mgr. kolonel F. M. die Saen, hoofdvlootaalmoe- Wilt U iets weten? Vraag J. v. d. H.: Enige tyd gele den vernam ik dat tydens de waters nood een aantal aannemers gezamen lijk een opleiding in het leven heeft geroepen tot bulldozer-chauffeurs en daglinemachinist. Gaarne zou ik ver nemen waar deze opleidingen zijn gevestigd en wat de toelatingseisen hiervoor zijn. Mijn interesse gaat in het bizonder uit naar dragline machinist. Antwoord: de voorbereidingen voor het oprichten van deze cursus sen verkeren nog in een beginsta dium; de juiste man op de juiste plaats voor het geven van die lessen is nog niet gevonden, weshalve de be trokken instantie vooralsnog geen nadere inlichtingen wil geven, 't Zou ongeveer 1958 worden voordat met de aanvang der lessen een begin kan worden gemaakt. In Ede is daartoe een terrein met gebouw, machines en modellen beschikbaar. Vraag C. M.ï Kunt u mij zeggen wat er nodig is om een lunchroom te beginnen waar geen diners gege ven worden. Het gaat om diploma's en dergelijke. Antwoord: u moet wel een diploma hebben van vakbekwaamheid of ter zake een test afleggen. Via de K. v. K. ten uwent moet u zich vervoegen tot de Soc. Ec. Raad. Vraag W. N. P.: Het door my ge teelde witlof vertoont kromme wor tels. Wat te doen en hoe moet ik het verder behandelen? Antwoord: dat uitgeplante witlof vertakte wortels vormt, komt zeer veel voor, vooral op droge en nogal zenier, Overste R. H. M. Verhoeven, I grove grond, b.v. waar veel strorijke staf aalmoezenier van de L/udhtmacih't, rector J. Doesburg, geestelijk adviseur van N.K.T. en door pater J. B. van Froonenburg, C.S.Sp., oud-geestelijk adviseur vain Katholiek Thuisfront. Do feestpredikatie wordt gehouden door de hoofdaalmoezenier, mgr. kolo nel H. J. J. M. van Straelen. Des middags van twee uur tot tien voor half drie wordt door de K.R.O. een klankbeeld over het werk van Katholiek Thuisfront uitgezonden en van twee uur tot half vier recioi^ert het hoofdbestuur in Hotel Noord-Bra bant aan het Vreeburg te Utrecht. U behoeft op deze receptie niet aanwezig te zijn om van uw mede leven en steun aan het Thuisfront te getuigen: wanneer u het Thuisfront een verjaringsgeschenk wilt overhan digen of uw dank wilt uitdrukken voor de behouden terugkeer in het gezin van uw zoon of verloofde, stort dan een bijdrage oo gironummer 7033 ten name van Katholiek Thuis front te 's Gravenh-ige of speel mee in de grote loterij „De vlag in top!", die on 25 november ten bate van 'iet zo belangrijke apostolaatswerk onder de ro»Mt°lrrtn gA*-G-T(jen wordt. Het is nodiger dan ooit! mest in voorkomt. Wanneer u er het volgende jaar grond voor heeft, kunt u ze beter ter plaatse zaaien en later uitdunnen, b.v. op een rijafstand van 25—30 cm. en op de ry uitdunnen tot op 12 a 15 cm. Dat de door u ge tekende wortel een krom onderein de vertoont, is een bewijs, dat er zeer slordig geplant is, dus niet in vol doende diepe plantgaten. Ook Lykt het me uit de beschryving dat de grond wel wat schraal is, anders had den ze zich flinker kunnen ontwik kelen. De kwaliteit van de kroppen kan evenwel wel goed zyn, daar dit afhangt van de herkomst van het zand, dus is een erfelijkheidskwes tie. Alleen geven deze vertakte wor tels wat ongemak by het opzetten. Vraag H. J. S.: Hoe kan ik een vergulde lijst en het doek zelf van een schilderstuk zonder beschadiging reinigen? Antwoord: volgens een bekend huismiddeltje kan men vergulde lijs ten reinigen met een doorgesneden ui met wat zout bestrooid. Wij raden half jaar en tegen diens broer M. B. een jaar gevangenisstraf, zonder af trek. De verdedigers voerden aan, dat hert bewys niet geleverd was en vroe gen vrijspraak. J. B. had met zijn broer M. B. in dertijd ex-kapitein Westerling naar België gesmokkeld. De eerste had een document samengesteld, waarin Wea- terldng geschreven zou hebben dat hij een overeenkomst had met de Neder landse regering, die hem met 200.000 zou helpen bij acties op Niéuw-Gui- nea. Bovendien was er een schuldbe- kenetnis, door Westerling onderte kend, waarin was te lezen, dat deze aan B. 35.000 zou betalen. Ter zit ting bleek, dat deze stokken vals waren. Westerling, zelf ter zitting aanwe zig, vertelde dat hy van een derge lijke verklaring niets afwist. De offi cier toonde een aantal op sigaretten papier geschreven briefjes, die J. B. buriten de gevangenis had willen smokkelen in een mand met was. Op deze briefjes stond een instructie voor zyn broer over wat deze voor de rechtbank zeggen moest. M. H. is met het valse document naar Buitenlandse Zaken gegaan en probeerde daar geld los te krijgen. Dit verklaarde mr. P. de Kanter. Hij had zelfs met chantage gedreigd tij dens dit gesprek, door het te doen voorkomen alsof hij dit document earn Indonesië wilde uitleveren. M. B. heeft diverse malen minister Beyen ever dit document opgebeld. Op één dag zelfs tot viermaal toe. Ten slotte schreef J. B. nan de minister een dreigbrief, wat de arres tatie van de gebroeders ten gevolge •had. M. B. werd verduistering van 1500 ten nadele van Westerling ten laste gelegd. Westerling gaf aan M. B. indertijd 1500 om twee oude schiulden af te doen. Dit schulden, werden echter door B. nooit betaald. reinigen en opnieuw vernissen wen de men zich tot een goede restaura teur. Vraag G. H.: Wanneer er aan de noodrem getrokken wordt van een sneltrein, die 100 km. per uur rijdt, na hoeveel meter staat die trein dan stil? Antwoord: na ongeveer 700 tot 750 meter, dat is dus een tydsverloop van ongeveer een halve tot één minuut, afhankelijk van de zwaarte van de trein. Ook speelt een rol het feit of trein op stijgend dan wel dalend baanvak rijdt. Gladde rails spelen eveneens een rol. Bovenvermelde ge gevens hebben betrekking op nor maal liggend spoor. Vraag B. te B.: Ik heb drie zoons in Nieuw Zeeland en zou gaarne aan ieder 2 wollen dekens ten geschenke geven. Hoe kan ik dat pak verzen den? Moeten er ook invoerrechten voor betaald worden? Antwoord: u moet hiervoor zyn op het postkantoor. Verzending kan plaats hebben met de zeepost. In voerrechten worden geheven door het land van bestemming en deze bedra gen worden aldaar vastgesteld, af hankelijk van de waarde. Vraag A. B. D.: Myn haar Is erg droog en zwak, het valt verschrikke lijk uit en breekt gemakkelijk. Nu is mij aangeraden: het haar wassen in boraxwater en naspoelen met bier. Niet te vaak wassen, niet blootstel len aan de zon. Helpt dat afdoende? En zo niet, kunt u mij een gemakke- lyk recept geven, dat afdoende helpt? Ook dat het haar wat overvloediger wordt? Ik meen dat het ook van de leeftijd afhangt welke behandeling helpt. Ik ben 20 jaar. Antwoord: als uw haar dun en bro« is, kan dat een oorzaak hebben die in uw gestel zit. U moet u dus aller eerst tot een dokter wenden, die zich een denkbeeld over de oorzaak kan vonnen. Voor de haarvrezorging kunt u inmiddels het best volstaan met de gewone beproefde middelen: wassen u het echter sterk af om zelf met het met een goed soort shampoo, invet doek te experimenteren. Voor het ten met brillantine.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5