DE MIDDACHTER ALLEE ZATERDAG 17 NOVEMBER 1056 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De geheimen van een nationaal monument Zoals men weet zal dit najaar de beroemde Middacliter Allee op de Vc- luwegrens nabij Arnhem vallen onder de bijlen van de houthakkers, waarmede dan als het ware een stuk historie voor ons wordt afgesloten. De Allee was toch niet alleen zó maar een prachtige schaduwrijke beuken laan; zij was een nationaal mo nument, waarvan vele generaties van ons volk intens hebben genoten. Het is wellicht thans het moment Om even bij de geschiedenis en de „geheimen" van de Middachter Allee stil te staan. Er zullen niet veel Nederlanders zijn, die nooit van deze fraaie laan hebben gehoord. Maar er zijn er daar. entegen maar weinigen, die iets kun nen vertellen over haar geschiedenis en nog minder over het geheim van haar schoonheid. Waaraan ontleent namelijk de Mid dachter Allee haar schoonheid? Waarom is het zulk een heerlijk natuurmonument? Er zijn toch zoveel aan weerszijden beplante straatwegen in ons land? En waarom is dan juist die te Middach- ten zo iets bijzonders? AAN de hand van de jaarringen van gevelde beuken heeft men kun- nen vaststellen, dat de laan stamt uit Ï"\E as van de laan loopt Zuidwest- het begin der 18e eeuw en daar we j noordoost en dat is wel één van hier met langzaam groeiend hout j de vele redenen, dat er onder de dui tbeuken) hebben te doen, mag men zenden mooie lanen niet één is, welke rustig aannemen, dat er - wel een i de Middachter Allee evenaart. De eeuw over heen is gegaan alvorens grond en bewatering zijn in deze de laan tot volle wasdom was geko- i streek voor grote loofbomen al bij- men. Volgens andere bronnen zou deze beukembeplanting in de plaats van een eikenplantsoen zijn gekomen en wel omstreeks 1775. Of dit werke lijk de Middachter Allee of een der vele andere fraaie beboomde lanen rondom het kasteel Middachten be trof is misschien nog een vraag. Heeft men wèl met de Middachter Allee te doen dan staat het vast, dat de beuken op 2-0-jarige leeftijd wer den geplant en dat er 1500 van zulke jonge bomen voor zijn gebruikt op een lengte van 1410 m. Dat de opdrachtgevers hier iets groots tot stand wilden brengen en in elk geval tot stand brachten is ze ker, temeer omdat zij konden weten, dat eerst latere geslachten het volle genot ervan zouden smaken. Dat men hier met iets zeer bijzon ders te doen had is landgenoot en vreemdeling aldra opgevallen en werd de beplante verkeersweg de weidse naam van „Allee" gegeven. Een be naming, welke men voorheen zelden gebruikte. Zelfs de fraai beplante allee van Den Haag naar Schevenin- gen heet simpel „Scheveningse Weg" en die door Wassenaar „Leidse Straat weg".... zonder geschikt. De lengterichting is gunstig met het oog op de heersende zw-nw-winden, welke soms van stormachtig karakter zijn. Gezamen lijk hebben de bomen geleerd de har. de noordwesters te weerstaan en de erlangs strijkende zuidwesters kun nen hen niet deren. Bovendien brengt de as van de laan met zich dat de be planting aan de oostzijde van de ochtend tot de namiddag, en de west zijde alleen in de namiddag aan de zonneschijn, dus aan het directe zon licht, bloot gesteld is. Diffuus hemel licht daarentegen ontvangen beide zijden evenveel. De beplanting is zeer nauwkeurig ontworpen en uitgevoerd: in 4 even wijdige rijen zijn op elke rij 300 beukjes geplant, alle op precies ge lijke onderlinge afstand van 3.80 m. Men moet met grote zorg en liefde voor de nieuwe beplanting de zaak jarenlang hebben nagelopen, want natuurlijk vallen er wel eens boom pjes uit, welke men zo spoedig mo gelijk weer dient aan te vullen, wil men tenminste een gave laan doen ontstaan. Dat dit tenslotte inderdaad gelukt is, is te danken aan het vak manschap en de liefderijke zorg, wel ke in de jeugdperiode van de Mid dachter laan, voortdurend haar deel zijn geworden. DE 4 rijen bomen vormden 3 gan gen t.w. een rijweg van 14 m. en rechts en links daarvan wandel paden elk van 2,5 m. breedte. En wat valt nu op wanneer men zich in de laan bevond? Dat de bin nenste rijen beuken on vertakte rechtopgaande gladde stammen had den en de buitenste rijen wèl aan de buitenkant zwaar vertakt wa ren, zó zelfs, dat de takken tot op de grond reikten! Op deze wijze ontstond in de zomer een zó dicht loverdak en dichte lover- muur, dat het directe zonlicht weinig of in het geheel niet tot het binnenste van de laan kon doordringen. De gemiddelde hoogte van de laan beuken bedroeg 43 m., zodat een to renhoog dakgewelf over de straatweg werd gevórmd. Een onvergetelijk ge zicht. Volgens een deskundige in „Daglicht" moet zulk een hoogte, ge paard aan een gemiddelde stamom- trek van 4 m., voor ons land bij een grote aanplant van beuken als een record worden beschouwd. ZO 'n duizend groene beuken van zulke afmetingen alle dicht bij een vormen weliswaar geen bos, doch toch zeker een natuurmonument van ongekende schoonheid. Het is vooral het licht, dat de bij zondere sfeer schept, welke zo eigen was aan de Middachter Allee in haar gloriedagen. Is het buiten fel zonnig weer, is het er zomers heet dan is er in de Middachter Allee prachtig getemperd licht en is het er hoogstens warm. Waait het op het omringend land, in de laan voelt men slechts een zuchtje. Harde geluiden van buiten dringen slechts ten dele tot het binnenste van de Allee door. Dit alles heeft tal van generaties een geheimzinnige sensatie doen on dergaan van iets wat men niet nader onder woorden kon brengen, doch er nu eenmaal was. 70 zal volgend jaar de schone na- tionale Allee er niet meer zijn. Al thans in haar oude vorm, want in het najaar hoopt men de jonge beuken alweer geplant te hebben. Het zullen, zoals de Toeristenkampioen mede deelt, beukenheesters zijn en ze zul len op onderlinge afstanden van 4 m. worden geplaatst. Dus iets verder dan de oude bomen stonden. Wèl zal een deel, dat in 1949 reeds werd geplant om de opengevallen plekken te vul len, blijven staan. Deze zijn een meter of zes hoog, doch op den duur zal men het verschil niet meer merken. „Op den duur" wil zeggen over een kwart eeuw". En zo zal dan volgend jaar opnieuw een natuurmonument zijn opgericht, dat eerst onze kleinkinderen of ach terkleinkinderen weer een soortgelijk genot zal kunnen verschaffen als de „oude" Middachter Allee het ons en onze, voorvaderen heeft gedaan. Se aeizatgtog. aan de tujtotifïouA tPjii^smaa^ £y>Pn Met de temde uit Hoe heerlijk is het, wanneer de .-effen in vlagen tegen de ruiten ilettert of mistverstikkend in de straten hangt, te denken aan het coorjaar. Zich te wanen in de jroeoe dreven, waarin duizenden vogels zingen, te wandelen in de tveiden, waar kieviten joelend stoeien of langs een landelijke (Peg. De vorige week Dat de molen, die wij de vorige Eveek afbeeldden, dicht langs een jrole in ieder geval drukke weg ligt, was goed te merken aan iet grote aantal inzendingen. Velen aerkenden in de foto de molen „De Gerechtigheid", daterend uit het jaar 1740 en gelegen aan de Valken- aurgseweg te Katwijk aan den KSjn. De foto werd genomen vanaf het Overrijn- De oplossing van de heer Th. van Essen. Hoofdstraat 94 te Valkenburg (Z.H.) werd beloond net een waardebon van f 5.—. Wat U moet doen Schrijft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlerc- dactie van onze courant, welk plekje in deze foto meent te herkennen. Envergeet D vooral niet (Jw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en behoedt zelf voor de teleurstelling dat nw Inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a^. In bezit van de redactie zijn. WAAR TIEN JAAR geleden de nylonkous een luxe-arti kel was, waar vele vrouwen met benijdende ogen naar keken en die vanwege de hoge winkel prijs een geliefdkoosd smokkel object was, geloof ik nu te mogen zeggen, dat er niet veel dames meer zijn, die nog anders dan met nylon gekousd door het le ven gaan. Maar al is de prijs dusdanig gezakt, dat hij binnen het be reik van vrijwel iedereen ligt, toch blijft de nylonkous nog al tijd een delicaat bezit, waaraan men graag de uiterste zorg be steedt, om de levensduur zo .ang mogelijk te maken. Dat de nylonkous niet zou lad deren is helaas een illusie ge bleken, zoals wij nog dagelijks kunnen constateren. Wel bestaan er de z.g. „netnylons", die inder daad niet kunnen ladderen, maar die evengoed bij de minste be schadiging door hardhandige of onvoorzichtige aanraking, gaten gaan vertonen, welke dan tot de beruchte „spinnewebben" kun nen uitdijen. 3 gram per kilometer. EEN AANMERKELIJKE ver betering is intussen de enka- lon-kous met een ajourrand langs het teengedeelte en langs de boord, zoals die de laatste ja ren in de handel is. Immers het teengedeelte en de plaats in de boord, waar de jarretels aange hecht worden, zijn de meest kwetsbare plaatsen en komen het eerst in aanmerking voor gat vorming. Krijgt men nu op die plekken een gat, dan voorkomt de ajourrand het verder ladde ren over het been. Dit is al heel wat. Maar voor de rest blijft het oppassen. Is het trouwens een wonder, dat men voorzichtig om moet springen met voorwer pen, die van een zo uiterst fijne draad gemaakt zijn? U hebt in de boord van uw nylons waarschijnlijk wel eens de aanduiding „denier" opgemerkt met een getal ervoor. „Denier" is de aanduiding van het aantal grammen, dat 9 km draad weegt. Wanneer op een kous bv. aange geven is: 30 denier, betekent dit, dat hij gemaakt is -van draad, waarvan 9 km slechts 30 gram weegt. Hoe lager het cij fer is, dat vóór de aanduiding „denier" aangegeven staat, hoe dunner de kous is. En hoe kwets baarder natuurlijk. Behandel uw nylons nooit met handen, waaraan ruwe haakjes of scherpe nagels zitten. Doe dan liever rubber-handschoenen aan. Om nylons voor beschadiging te bewaren, zou het nooit in aanra king mogen komen met ruwe materie, die er aan kan blijven ha ken. Leg uw nylons daarom niet niet op onbedekte kastplanken of in laden, waarin geen papier is. Uitspoelen en drogen. ÜLKE AVOND uw nylons uit- spoelen, zoals vaak aangera den wordt, is niet beslist nood zakelijk, maar kwaad kan het evenmin. Er wordt ook wel ge zegd, dat het schadelijk is, ze over de radiator van de verwar ming te drogen te hangen. Dit is niet waar, als u er maar een doekje onder hangt, zodat even tuele scherpe puntjes ze niet kunnen beschadigen. Iets anders is een brandende kachel. Houdt uw nylons daar liever van verwijderd. Een klei ne aanraking met de kachel zou er een gat in kunnen doen smel ten. Het smeltpunt van nylon ligt op 200 gr. Een kachel is meestal warmer; een radiator nooit. Uit het bovenstaande volgt meteen, dat nylonkousen gerust in warm water gewassen mogen worden. Dit zal u nog duidelijker worden, wanneer u bedenkt, dat het in vorm bren gen en verven van de kousen ge schiedt bij temperaturen, die bo ven het kookpunt liggen. Over verven gesproken, nylon kousen mogen gerust kleurvast genoemd worden. Maar dat wil nog niet zeggen, dat u ze in de felle zon moet drogen, aangezien die de kleur toch niet ten goede zal komen. Qaed taetzatgd tegen de daude OET is van groot belang in ons *land om geschikte kleding te bezitten, waarmede men de kou de kan trotseren. Het is echter begrijpelijk, dat we er onder der gelijke omstandigheden toch ook aardig willen uitzien en hier mede hebben de couturiers dit seizoen danig rekening gehou den. In de nieuwe wintermode kun nen we dit constateren. Er moge een nieuwe lijn verschenen zijn, de ontwerpers hebben zich toch gehouden aan de principiële grondslagen, van stevige warme stoffen en soliditeit. Onze illustratie toont een ccs- tuumpje gedragen met een bij passend jasje, dat evenals de rok vervaardigd werd van zware de gelijke rode tweed. Opvallend is de brede band, die aan het voorpand werd gezet en over de rug doorloopt, voorts de i.'ooie grote kraag en de strakke lijn van de rok tegenover het ruim vallende jasje. Een heer lijke warme combinatie van Jean Patou. Gezellig en sjiek staat de bontshaw., inplaats van de tra ditionele wollen of andere shawls, Wij behoeven ons niet if te vragen hoe nuttig eer. derge lijk bont soms zal zijn. Men kan er op rekenen, dat zo'n shawl de kou zeker buiten houdt, ter wijl tevens het ensemble er schitterend door wordt afge werkt. Dit is het nuttige met het aangename verenigen. Een hoed je volgens de laatste mode com pleteert het geheel. Welke vrouw zou zoiets niet wTlen bezitten? H 't Portretvan een baby In het Imperial Institute in Sonth Kensington, Londen, werd een door de vereniging van portretbeeldhouwers ingerichte tentoonstel ling geopend. Beeldhouwer Anthony Gray maakte een beeldje van een 3-weken onde baby en telkenmale, wanneer hij zijn model kwam bekijken, huilde de kleine hetgeen tot resultaat heeft gehad dat het conterfeitsel dat thans op de tentoonstelling staat een en al protest ademt zoals de foto laat zien. Uit de keuken geklapt |j Bouillon met eiergelei. 11 1 liter bouillon, 1 ei, eidooier, 1 3 lepels bouillon, zout, noot. Het I ei, de eidooier, zout, noot en de koude bouillon goed loskloppen en in een met boter besmeerd 1 kopje overdoen. Dit kopje met een dekseltje afgesloten in een pan met haast kokend water plaatsen, dat het water bijna tot de rand van het kopje reikt. De eiermassa hierin laten stollen en daarna keren en in dobbel steentjes snijden. Deze op de soepborden leggen en de kokend hete bouillon erover gieten. Zwezerik met schorseneren. 1 kg schorseneren, 2 haïszwe- zjrikken, 59 gr. boter, zout, ci troensap, iyz dl. kookxom, 3 eierdooiers. De schorseneren en de zweze rik apart gaar koken. De zweze rik van de velletjes ontdoen. De Voter romig roeren, de eidooiers er stuk voor stuk aan toevoegen en d arna met de room op stoom onder voortdurend roeren ver- warmen tot de saus gebonden g is. De saus afmaken met zout fif en citroensap. De in plakjes ge- m sneden zwezerik op een ver- §s warmde schotel leggen, de schor- l neren er omheen schikken en d. saus er over gieten. illllll

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12