3W'uió£ó ffieabdx in Qetpzift DE SPOKENJAGE ffiaatfaein antópamde te Alaa&ótuid Laffe overval op bejaarde cafehoudster te Enschede 192 Kisten met geroofde archief stukken weer terug naar Nederland Pastoor J.J.C.M. Looyaard te Oegstgeest bereikt drie levensmijlpalen tegelijk VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 ^TDSE COURANT Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Noorder-kweekschool voor de zeevaart „Abel Tasman" te Delf zijl, heeft H.K.H. Prinses Beatrix donderdagmiddag een bezoek gebracht aan het instituut. Op de foto ziet men H.K.H. de Prinses die' zich door een ere-haag van leerlingen naar de kweekschool begeeft in gezelschap van de burgemeester van Delfzijl, drs. J. A. F. Roeien. Na mishandeling van f 1200 beroofd Gistermorgen omstreeks half vier zijn twee gemaskerde mannen bin nengedrongen in de woning van de 69-jarige caféhoudster G. J. te L.L. aan de Lipperkerkstraat te Enschede. De bejaarde vrouw werd op haar slaapkamer overvallen en met een hard voorwerp op het hoofd gesla gen, waarna het tweetal er met een portefeuille, die ongeveer 1200 gulden bevatte, vandoor ging. De vrouw moest in het ziekenhuis „Ziekenzorg" worden opgenomen. De boeven zijn cip bun weg van het café, waar zij door inbreking waren 'bir.iienigekomen, naar de slaapkamer dr.Mriest te werk gegaan. De panelen van -drie vergrendelde deuren wer den ingetrapt en ooik de slaapkamer deur moest er aan geloven. Nadat ze de vrouw, hadden geslagen, verdwe nen de mannen met het geld dat op op de wastafel lag. Buren, wakker geschrokken door het hulpgeroep van d.e vrouw, 'belden de politie. Maar toen deze kwam, waren de vogels reeds gevlogen. Dezelfde nacht werd er op nog vier plaatsen in de stad ingebroken. In twee van ae vier gevallen in levens middelen zaken, waar de buit niet bijster groot was. Uit een haringin- leggerij verdwenen twee potten ha ring en in een school bedroeg de buit een filimprojectie-aipparaat In een der levensmiddelenbedrij- ven werd de heer des huizes wakker door gerucht. Boven aan de trap trof hij een man aan, die hij naar beneden schopte. Desondanks wist de kerel te ontkomen. Of aan deze inbraken, evenals aan de vele andere, die de laatste tijd in Enschede zijn gepleegd, hetzelfde tweetal schuldig is, dat de beja:rde caféhoudster 'beroofde, is tot nu toe onbekend. Velser tunnel volgend jaar gereed Toegangswegen pas twee aar later De tunnel bij Velsen zal nog in 1957 kunnen worden opengesteld en de Tweede Kamer wil nu vernemen, wanneer ook de brug bij Schelling- woude in gebruik kan worden geno men. Met kracht wordt erop aangedron gen, om het personeel en 't njaterieel, dat thans nog bij de Velsertunnel be trokken is, dadelijk na de yoltoooiing daarvan in te schakelen bij de bouw van de tunnels nabij de Hembrug. De Tweede Kamerleden maken er zich bezorgd over, dat de wegen, wel ke zullen aansluiten aan de tunnel te Velsen, pas twee jaar later nl. in 1959 voltooid zullen zijn. Een tomatenmiddag zal op dinsdag, 27 november in de Stadsdoelen te Delft worden georganiseerd door het proefstation voor die groenten- en fruitteelt onder glas. Na een viertal korte inleidingen met betrekking tot de tomatenteelt, zal een foruim onder leiding van ir. W. van Soest vragen beantwoorden. Een grote hoeveelheid archiefstuk ken van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis te Amster dam, die gedurende de bezetting door de Duitsers is weggevoerd en nu in Polen is, zal door de Poolse regering aan Nederland worden teruggeven. Na registratie van het materiaal zul len de stukken in 192 kisten naar Amsterdam worden overgebracht en door een speciale delegatie aan de Nederlandse autoriteiten worden overhandigd. Veel van dit materiaal heeft be trekking op de geschiedenis der ar beidersbeweging en wel b.v. de brie ven van B. Bebel, Liebknecht, La Farque, Kautsky, Eleonara Marx en Aveling; verslagen van internationale congressen der arbeidersbeweging enz. Al eerder heeft het instituut 800 kisten met kranten, die te Klagen- furt in Oostenrijk waren terechtge komen, terug ontvangen. RECHTZAKEN BUURMAN MISHANDELDE BUURVROUW. Voor de Haagse Politierechter hoorde een betonwerker uit Rijns burg een week gevangenisstraf te gen zich eisen, omdat hij op 6 juni j.l. zijn buurvrouw had mishandeld. Een kind van verdachte en enkele kinderen van de buurvrouw speelden met een trommel en daarom zocht verdachte ruzie met zijn buurvrouw. Verdachte eiste van de buurvrouw: „Geef die trommel terug" en toen zij dit niet deed sloeg hij haar met de trommel op het hoofd, waardoor zij moeite had om op haar benen te blijven staan. Verdachte heeft al eens meer terecht gestaan wegens mis handeling. Momenteel heeft verdach te nog een proeftijd lopen van een heling. De Politierechter veroordeel de hem conform de cis van de offi cier van justitie tot een week ge vangenisstraf. DRONKEN CHAUFFEUR. Een 40-jarige chauffeur uit Leiden stond voor de Haagse Politierechter omdat hij op 31 augustus een vracht auto met aanhangWagen had be stuurd, terwijl hij onder drankin- vloed verkeerde. Verdachte had moeilijkheden. Hij kwam uit het zui den met zijn vrachtauto en had on derweg hier en daar geparkeerd om wat borrels te drinken. De bloedproef wees uit dat verdachte 2 pro mille alcohol in zijn bloed had gehad. Ver dachte was nog nooit in aanraking geweest met de politie en chaufferen kon hij als de beste, want kort vóór het ongeval had hij een gouden plak verdiend omdat hij als chauffeur nog nooit een ongeluk had gehad. De of ficier van justitie eiste een maand gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De Poli tierechter veroordeelde hem tot veer tien dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De aanrijding, die verdachte met een personenauto had veroor zaakt, was nog goed afgelopen. Om het landschapsschoon te behou den beeft de raad van de gemeente Bloemendaal gisteren besloten 500.000 gulden te reserveren voor de aankoop van een landgoed. B. en w. van Bloe mendiaal hebben 'het ook op het ze ventig ha. grote landgoed „Elswoud" op de grens van Aerdenbout. 1599 Van de 1934 in de afgelopen zomer door de Stichting „Vakoplei ding Bouwbedrijf" geëxamineerde jongelui heiben blijk gegeven voldoen de vakkennis en vaardigheid te bezit ten. De examens werden afgenomen in 72 scholen of andere lokalen, door het gehele land verspreid. (64) \&tze vrienden m NU verplicht Vi SPO ken tl vmonvm iv het khsteel "BEREI ken. Vluo WORDT het NTJDKje mhterim hhnoeschhft 0MTX jrcht met succes tl WjIMN 7rmfin deze rwzak ziTpryc) Mswnvermiiïdfiebikei focljjles, ddt^mp^kënj\dncwd(f^x fieh „Margriet" het frisse blad van deze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... „Margriet" is véél gezelliger! (Advertentie). „Kerlcwerve en pas toor Looyaard" het zijn zo langzamerhand twee onafscheidelijke begrippen geworden. En dat kan ook moeilijk anders, want in de bijna negentien jaren van zijn geestelijk herdersambt in de parochie van Sint Willibrord te Oegstgeest heeft pastoor Looyaard zich tot middelpunt van het parochieleven ge maakt. En tevens ook tot een figuur, die ge zien is in Oegstgeest en mede zijn stempel drukt op het karakter van deze gemeente. En nu staat deze fi guur binnenkort weder om in het middelpunt van de belangstelling, en nog wel drievoudig (want u weet,, als Kerkwerve met iets voor de dag komt, dan is het altijd iets bij zonders!) Op de eerste plaats viert pastoor Looyaard dan op 23 november zijn zeventig ste verjaardag. En dat is nog niet alles. Want te vens herdenkt hij nog twee zeer be langrijke mijlpalen uit zijn priester lijke loopbaan, want hij werd 45 jaar geleden priester gewijd en 25 jaar geleden tot pastoor benoemd. Redenen genoeg dus voor de paro chianen van Kerkwerve om hun herder nog weer eens even voor het voetlicht te halen! Geboren te Rotterdam op 23 no vember 1886 werd pastoor J. J. C. M. Looyaard op 15 augustus 1911 door de toenmalige bisschop van Haar lem, mgr. A. J. Callier, tot priester gewijd. Achtereenvolgens wat hij kapelaan te Beverwijk, Den Haag en Rotterdam. Mgr. Aengenent benoemde kape laan Looyaard in 1931 tot pastoor te Rinnegom bij Egmond. En toen kon hij zijn activiteit ten volle gaan ont plooien. In 1932 maakte hij deel uit van een door de bisschop ingestelde commissie om het vraagstuk „Eerher stel van Egmonds heilige grond" in studie te nemen. En dat ook zijn herderlijke gaven niet onopgemerkt gebleven waren, bleek uit zijn be noeming tot pastoor te Oegstgeest op 27 december 1937 door mgr. J. P. Huibers. Deken Homulle installeerde hem op 9 januari 1938, nadat hij twee dagen tevoren zijn „blijde incomste" in de parochie had gehouden. Zijn pastoraat in de parochie van Kerkwerve kenmerkte zich vooral door zijn invermoeid streven, de bloei ervan te bestendigen en nog hoger op te voeren. Daartoe zat hij altijd vol plannen en initiatieven, en hoewel deze lang niet altijd voor ver wezenlijking vatbaar waren, verliet zijn optimisme hem nimmer en bleef hij met heilige ijver voortgaan. En hij zag inderdaad zijn werken beloond met een flinke vooruitgang van het geestelijk leven in zijn pa rochie. Hijzelf was de grote stimu lans, allereerst door het oprichten van de Katholieke Actie, en verder ook door zijn drang tot liturgisch feestbetoon in de kerk en tot feest betoon naar buiten ter versterking van de parochieband. Een hoogtepunt vormden reeds in 1939 de Willibrordusfeesten, toen ook de toren verrijkt werd met drie nieu we klokken. Zij werden in de oorlog door de bezetters opgeëst, doch pas toor Looyaard rustte niet, vóórdat hij in 1948 wederom drie nieuwe klok ken in de toren had. De parochie kreeg een eigen embleem, de kerk werd verrijkt met wandschilderin gen, de „armenbanken", die hem een doorn in het oog waren, werden ver vangen door normale banken. Bij zijn veertigjarige priesterjubileum schonk men hem prachtige kroonluchters voor zijn kerk, en zijn in de oorlog gedane belofte plus de milde bijdra gen van zijn parochianen verrijkten de kerk in 1955 (eindelijk!) met een Mariakapel. Zijn hang naar het solemnele in de liturgie vindt bevrediging in het bestaan van twee Aanbiddings* es- ten en de instelling van twee nacht missen, alsmede de mei- en novem- berprocessies, plus de andere kerke lijke feesten, waarvoor pastoor Looyaard een liturgische feestvie ring nodig acht. Als grote Maria-vereerder wordt de meimaand gevierd met een dage lijks Marialof, evenals de oktober maand met dagelijks Rozenkransge bed. De nieuwe meisjesschool kreeg de naam Maria-school. En pastoor Looyaard zal nooit ontbreken op de jaarlijkse bedevaart naar Lourdes, die hij als bestuurslid van het comi té tot samenstelling van Nederland se bedevaarten mede helpt organise ren. In 1953 werd hij geëerd met de be noeming tot ere-kanunnik van de ba siliek te Lourdes, een onderschei ding die zowel hemzelf als de ge hele parochie vreugde bereidde. Pastoor Looyaard is een figuur, die bij de niet-katholieken van Oegst geest al evenzeer bemind en geacht is als bij zijn parochianen. Dit vindt zijn oorzaak in zijn ge moedelijkheid en prettige manier van omgang, waardoor hij voor een ieder gemakkelijk te benaderen is. En nu maakt Kerkwerve zich op om het drievoudige feest van zijn herder te gaan vieren. De parochie zal dit doen met liefde en enthousias me, want zij gunt het haar pastoor zo van harte, en hij heeft het tenslotte ook wèl verdiend! Moge het hem gegeven zijn, nog lange jaren zijn herderlijke taak over Kerikwerve's schapen te verrichten. Verkeerscursus. Veilig Verkeer gaat gratis een cursus geven, om de kennis van de verkeersregels te ver breiden en daardoor het aantal onge vallen te beperken. De cursus zal uit 12 avonden bestaan. Wie belangstel ling hiervoor heeft, kan zich schrif telijk opgeven bij jhr. W. Ph. Teding v. Berkhout, Hofdijk 49, Oegstgeest. Op de brug over de haven aan de Govert van Wijnkade te Maassluis is woensdagavond de uit drie treinstellen bestaande boottrein, die op weg was van Amsterdam naar Hoek van Holland, ontspoord. Het gevolg was een enorme ravage, in vergelijking waarmee de persoonlijke ongelukken bijzonder meevielen. Deze beperkten zich n.I. tot twee Engelse reizigers, die lichte verwondingen op liepen en de tocht konden voortzetten na ter plaatse verbonden te zijn. Het treinverkeer tussen Rotterdam en Hoek van Holland werd ernstig gestremd. De foto *>ont de ontspoorde trein en di vernieling, aangericht aan het brugdek.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8