Raad krijgt dit jaar niet alle cadeautjes van zijn verlanglijst Verzorgingspeil van Leiden ligt hoger dan elders Gemeenschap plukte de vruchten van het streven der vereniging Jubilarissen In 1957 129.000 onderzoeken Subsidies voor sommige organen van jeugdzorg blijven beneden de maat Tariefsverhoging van gas en electriciteit onafwendbaar VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 WETHOUDER VAN DER KWAAK: Gesprekken in de koffiekamer Twee dagen fs de Leidie raad nu met de begroting bezig: en het xiet er zeker niet naar uit, dat de nieu we wijze van behandelen een be sparing van tUd betekent Door de hoofdstuksgewyze behandeling im mers komen bij elk te behandelen onderwerp de raadsleden en de wethouders in re- en dupliek aan het woord. De onderwerpen, die aan bod zijn, worden ontegenzeggelijk nóg meer uitgediept dan het andere jaren het geval was. Het debat Is wel overzichtelijker en vruchtbaar der. Gistermiddag kwam wethouder Van der Kwaak aan het woord. De wethouder van financiën zei in zijn antwoord, dat het college geen ogenblik spijt heeft van de kritische inhoud van de geleidebrief. Tal van ge meenten hebben een niet-sluitende be groting, maar er is toch een groeiend besef van verantwoordelijkheid. Het is niet nodig aldus de wethouder dat al het werk van gemeente van waarschuwingsborden moet worden voorzien, maar begrip voor de moeiliijke situatie van het ogenblik is noodzake lijk. Ongunstige elementèn in het ge hele financiële beeld noemde hij: een tekort op de gemeentebegroting van 1 y3 miljoen, een overspannen kapitaals markt en het ongunstig beeld van de handelsbalans. De gemeenten zullen be grip moeten hebben voor de moeilijkhe den van het Kijk. Het college heeft ge meend de begroting met het tekort te moeten indienen. Nog heel wat verlan gens zijn in portefeuille gebleven. Maar wie krijrrt er alle cadeautjes van zijn verlanglijst? Verzorgingspeil niet minimaal. Het Is zeker niet zo aldus de wethouder dat het verzorgings peil In onze gemeente aan de mi nimale kant is. Van de gemeenten Delft Dordrecht, Schiedam, Apel doorn, Hilversum en Breda wint Leiden het In alle opzichten. Aan de hand van interessante cijfers toonde spreker aan hoe de verhou dingen liggen. Spreker stelde vast, dat de inkomsten van de gemeente de aandacht van de raad verdienen. Hij huldigt niet het standpunt de ta rieven van de nutsbedrijven te verho gen met het doel een sluitende begro ting te krijgen. Wel deelde hij mede dat de tarieven met de stijgende productie- en salariskosten zullen moeten meegaan. Een speciale commissie zal uit het in vesteringsplan trachten een urgentie- program samen te stellen. Het resultkat van het efficiency-onderzoek in de be drijven is bevredigend. Voor de subsi dies aan kerken is een kleine commis sie gevormd. In de replieken kwamen gisteren nog enige raadsleden aan het woord. He denmiddag om twee uur werden de debatten voortgezet. In de koffiekamer worden fractie-gren zen snel doorbroken. Op de foto is de heer Ten Broek (KVP) in gesprek met mevr. BraggaarDe Does (P.v.d.A.). De heren Aalders (KVP) en De Bree (KVP) wisselen hun indrukken. Op de achtergrond de heer Van der Horst (P.v.d.A.). <Foto"s „De Leidse Courant") Fokvereniging „Al Beter" te Hazerswoude in het goud in 't zonnetje Jaarvergadering Fotu-Leiden Boetekleed paste niet j De voorzitter van de vereniging tot opsporng van tuberculoze, „Fötu", afdeling Leiden, de heer K. van Die- peningen, had gisteravond in het Leidse Stadhuis een zeer uitvoerige jaarvergadering-agenda voor zich, maar als burgemeester van Leider- dorp heeft de heer Van Diepeningen ervaring opgedaan met lange agenda's en met veel élan voerde hij de aan wezige leden van plaatselijke comi- té's en gemeentebesturen langs alle klippen, die zo'n lange lijst kan ver bergen. De gewone, huishoudelijke punten, verdwenen vlot onder de hamer; zon der veel commentaar werd de prijs per foto vastgesteld op f 0,85 met mogelijke verlaging in de toekomst; de eerste werkelijke moeilijkheid kwam te voorschijn bii het vaststellen van het onderzoek-programma voor het volgend jaar. 67 1/2 procent Te beginnen volgende maand zul len in 1957 ongeveer 129.000 mensen in Leiden en de gemeenten Katw'ik, Wassenaar, Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorschoten worden doorgelicht, hetgeen een ge schatte opkomst van gemiddeld 67 1/2 procent is van de 187.000 inwoners, die voor voor doorlichting in aan merking komen. Noordwijk maakte bezwaar tegen de voorgestelde data, gevolgd door Voorhout, en Voorscho ten, zodat een niet-aantrekkelijke ruil werd voorgesteld. Voorzitter Van Diepeningen stelde een nader contact met de teamleider in het vooruitzicht en sneed het volger de programma punt aan: Vaststelling huishoudelijk reglment. Dag bestuur herkozen. Dit reglement bood eerst moeilijk heden, toen het al vastgesteld was en achteraf werden enkele wijzigingen opgenomen, zoals het gedeeltelijk af treden van het dagelijks bestuur, op dat men niet met een inter-regnum zou komen te zitten. Voorts werd vastgesteld, dat de plaatselijke be sturen voortaan alle een medisch ver slag na afloop zouden ontvangen, zo dat zij natuurlijk met bewaring van het medisch geheim op de hoogte van het onderzoek worden gesteld. Het dagelijks bestuur bestaande uit de heren K. v. Diepeningen Lei derdorp, S. Menken, Leiden, J. A. M. Pinxter Lisse, dr. v. d. Bijl Oude We tering, E. H. Moens Leiden, mevr. J. C. v. Oostromvan Konijnenburg, burg Voorschoten, A. in 't Veld Den Haag, C. de Langen R'dam, J. Pasman Voorburg, J. G. Bazuin Leiden, C. G. J. v. Alphen Leiden, A. Bots Voor hout. A. v. d. Berg Valkenburg en D. Ruiter Leiden werd bij acclamatie herkozen. Erekrans. Op voorbeeld: van Abram Kuiper meende burgemeester Van Diepingen hierna „ihiet boetekleed1" te moeten aantrekken, omdat 'hij enkele maan den geleden een beslissing buiten de ledlen om genomen had, die nogal ver strekkende financiële gevolgen voor de Fotu-Leiden kan hebben- Toen de moeilijkheden rond het Leidse consultatiebureau de werkzaamheden van het tbc-onderzoek in gevaar brachten, stelde de heer Van Diepin gen zich garant voor extra kosten, die gemaakt moesten worden. De ver gadering wilde echter niet van een boetekleed weten en stelde zich in principe achter haar voorzitter; wan neer de financiële consequenties be kend zijn, zal er een extra ledenver gadering gehouden worden. De heer J. Pasman, die de Z.H. vergadering ter bestrijding van tbc vertegenwoor digt, aan welke stiohting de garantie gegeven was, deed het boetekleed in een erekrans veranderen door de heer Van Diepingen te huldigen voor zijn krachtige leiding in penibele toestand. Juist nu! De nieuwe districtsarts, dr. D. de Ruiter, maakte kennis met de Fotu- Leidten d.m.v. een korte toespraak over t.b.c.-bestrijding. Hij zette uit een, dat juist een toeneming van het aantal ziektegevallen een intensieve controle noodzakelijk maakt, omdat vroeger kinderen op zeer jeugdige leeftijd automatisch immuun werden voor t.b.c., terwijl thans de kans op een ongevaarlijke besmetting ge lukkig zeer gering is, doch daar om ook de vatbaarheid op latere leef tijd groter. Een opeoming van tech nische wenken bij huisbezoek besloot de causerie, die gevolgd werd door een levendige gedachte-wisseling. Gistermorgen is in het verenigings gebouw te Koudekerk aan den Rijn een begin gemaakt met de viering van het gouden jubileum van de Ha- zerswoudse fok- en controlevereni ging „Al beter". Het was eigenlijk dubbel feest, want behalve aan het vijftigjarig bestaan van de vereniging werd ook aandacht geschonken aan drie persoonlijke jubilea: de heer Ar nold J. de Jong was een halve eeuw bestuurslid, de heer N. J. Kaptein vijftig jaar lid en de heer A. J. Borst mocht het heuglijk feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden als hoofd controleur in dienst van „Al beter" kwam. De fok- en controlevereniging heeft met haar streven naar verhoging van de produktie en verbetering van de veestapel ook de gemeenschap ge diend. Vanzelfsprekend waren daar om de officiële vertegenwoordigers van de gemeente Koudekerk aan den Rijn aanwezig in de personen van de wethouders T. Molema en W. van Vegten (burgemeester De Herder was ambtshalve verhinderd), terwijl bur gemeester L. J. den Hollander het ge meentebestuur van Hazerswoude ver tegenwoordigde. Groei. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer L. M. de Boer, legde in zijn openingswoord de nadruk op de groei van de vereniging. Met vijftien leden werd indertijd in Hazerswoude begonnen en nu zijn 97 bedrijven, een hoofdcontroleur, een controleur en vier monsternemers aan „Al beter" verbonden, terwijl behalve in Hazers woude ook leden zijn te vinden in Koudekerk, Alphen aan den Rijn, Leiderdorp, Zoeterwoude en Benthui zen. In ouderdom is de vereniging de derde in het land en de vijftien initia tiefnemers, van wie nu nog de heren De Jong, Kaptein en Lommers in le ven zijn, hebben het gezegde „Hazers- woudse afwachters" dus wel flink ge logenstraft. De heer Arnold J. de Jong is eerst zestien jaar penningmeester geweest en thans, op tachtigjarige leeftijd, hanteert hij nog steeds de voorzitters hamer. „Vijftig jaar lang heeft hij de vereniging met ijver, liefde en grote kennis van zaken gediend en wij zou den dus nu eigenlijk met een dave rend geschenk op de proppen moeten komen", zo zei de heer De Boer. „Wij zouden dan echter niet in de geest van onze voorzitter hebben gehan deld en omdat wij toch gaarne 'ets wilden doen, is ten slotte besloten hem een kistje sigaren aan te bieden. Het is een zeer bescheiden cadeau, want het is in de verte niet vergelijk baar met de grote waardering, die wij voor onze kranige voorzitter hebben", aldus de voorzitter van de feestcom missie. Tot de heren Kaptein en Borst werd in dezelfde geest gesproken en ook zij ontvingen uit handen van secretaris Roest een '-;stje met sigaren. Lof. Namens de gemeenten Hazerswou de en Koudekerk voerde burgemees- Secretaris H. Roest overhandigt voorz. A. J. de Jong namens de ver eniging een presentje. (Foto: v. d. Horst). A. VAN DIJK: Mist schakel tussen gemeentediensten Gistermiddag kwam de fractie voorzitter van de KVP in de Leidse raad aan het woord voor de alge mene beschouwing. Ziekte had hem verhinderd zijn rede eergisteren uit te spreken. De heer Van Dijk sprak allereerst over de nieuwe wijze van behandeling der begro ting, waarmede ook z{jn fractie ac- i coord was gegaan. De tijd zal moe- I ten leren of de behandeling door deze methode korter zal duren. De raad zal zich echter ook beperkin gen op moeten leggen. Hij was getroffen door de vele vra gen, die in de sectievergadering gesteld waren. Dit gaat ten koste van de duide lijkheid der antwoorden. Persoonlijk zag hij liever in het sectieverslag 150 vragen, die steek houden, dan een over vloed van kleingoed". J Openheid. Hij memoreerde nog even d« verga dering. waarin het rapport van de com missie ad hoc was behandeld. Bepaalde uitlatingen van het college hebben een pijnlijke reactie veroorzaakt. Men kan het niet altijd eens zijn, maar men mag toch wel een open en eerlijke bespreking van het college verwachten. In de ver gadering werd door het college, dat altijd een gesloten systeem heeft ge voerd, openheid in de besprekingen be pleit. Deze openheid is echter altijd door zijn fractie voorgestaan. Hij toon de echter vertrouwen -in de toezeggin gen van het college in het bijzonder van de voorzitter. Dit vertrouwen wordt nog versterkt door het openhartig finan cieel verslag van de wethouder van fi nanciën. Sluitende begroting. De heer Van Dijk ging vervolgens dieper in op het verzorgjngspeil en de positie van de begroting. Ook zijn fractie is altijd een voorstander geweest van een sluitende begroting. In dit verband betoogde h(J In het A. VAN DIJK: MATIGING.... vervolg van zijn rede, dat verhoging van de tarieven van gas en elektri citeit b(jna onafwendbaar is. Men dient er zich ernstig over te beraden hoe alle diensten van de gemeente kunnen meewerken om de begroting sluitend te maken. De positie van de begroting vraagt matiging van de eisen. Het is echter niet de bedoeling nu direct de vlag „bezui niging" in de hoogste mast van het ge meentelijk schip te hijsen. Wel dient men efficiënt te werken en ook het subsidie beleid met verstand te voeren. Subsidies. Bij het verlenen van subsidies mag men niet de zelfwerkzaamheid doelstelling van betreffende stichting uit het oog verliezen. Hij concludeerde, dat de subsidies voor de jeugrzorg in Leiden beneden de maat liggen. Onderzoekingen handeid worden. van zijn fractie hebben uitgewezen, dat de subsidie voor jeugdzorg als regel is: Rijk 40%. Provincie 5%, Gemeente 35 en de organisatie tenminste 20 Enige organen van Jeugdzorg te Lelden echter moeten tenminste t van de kosten voor hun rekening nemen. Het R(jk geeft aan deze stich tingen 35 de provincie 4 en d< gemeente slechts 5 Hij stelde voor een commissie samen te stellen, die op korte termijn dit alles zal onderzoeken. Ook de heer Van Dijk drong in het vervolg van zijn betoog nogmaals aan op contact met de randgemeenten. „Missing Link". Tenslotte stelde de heer Van Dijk vast, dat er een „missing link" is tussen de verschillende diensten. Zo constateer de hij, dat men in de uitbreidingsplan nen geen rekenng had gehouden met de noodzakelijke uitbreiding van de r.-k. Technische School „Don Bosco". Het terrein, dat aan de uitbreiding van „Don Bosco" plaats moet geven Is intussen volgebouwd. Het zou op uit kunnen draalen, dat elders tweede Technische School gebouwd moet worden. Hij drong er tot besluit op aan, dat in het uitbreidingsplan rekening met be staande inrichtingen wordt gehouden. Leiden leent 3 miljoen Voor flat assistenten Aan het slot van de zitting heeft de Leidse raad gisteren besloten een lening van 3 miljoen gulden te slui ten voor de bouw van de assisten tenflat aan de Boerhaavelaan. Deze flat zal woningen bevatten voor de leden van de wetenschappelijke sta ven aan de Leidse universitaire or ganen. De lening voor deze universi taire flat wordt gesloten bij de So ciale Verzekeringsbank te Amster dam. De raadsleden maakten geen be zwaar tegen de lening als zodanig, wel wilde men ten aanzien van het besluit tot de bouw van de flat het nodige voorbehoud maken. De plan nen zullen nog in de commissie voor openbare werken en in de raad be ter Den Hollander het woord. Hij wil de het vaktechnische gedeelte maar liever overslaan, doch hij prees het bestuur, dat ook in moeilijke tijden dapper stand heeft gehouden. De fok vereniging „Al beter" heeft de le venskracht kunnen opbrengen haar doel te verwezenlijken en daarmede h-eft zij bijgedragen tot het op hoger peil brengen van de Rynstreekse vee stapel. Namens de gemeentebesturen bood de burgemeester een grote mand met bloemen aan. De heer De Hollander memoreerde verder uitvoerig de verdiensten van de jubilarissen, die zo lange tijd hun beste krachten aan de vereniging hebben gegeven. Hij bood hun zijn hartelijke gelukwensen aan. Vervolgens kwam een hele rij van sprekers aan het woord. Allen spra ken over de belangrijkheid van het door de vereniging verrichte werk. Zo kreeg het jubilerende bestuur de gelukwensen aan te horen van de he ren ir Schroder, rijkszuivelconsulent te Gouda, De Boer van 't Nederlands Rundveestamboek, ir. Verhoeven, rijksveeteeltconsulent te Gouda, P. van Bemmelen, die namens de con troleurs sprak, P. Merwe namens de Hollandia melkfabrieken, Wij ma na mens de Vebo, S. C. Rijlaarsdam uit naam van de K. I., J. E. Goedhart voor de plaatselijke afdeling van de gezondheidsdienst, P. Paardekoper uit Zoeterwoude en wethouder Van Dam uit Hazerswoude namens de aangesloten bedrijven. Geschenken. Enkele sprekers lieten hun felicita ties vergezeld gaan van een geschenk. De heer S. J. van der Stoel bood na mens de Bond van Rundveefokkers een bureaustoel aan, de heer P. On derwater uit Zoeterwoude, die sprak namens de buurtverenigingen te Zoe terwoude, Hazerswoude dorp, Alphen aan den Rijn en Leiderdorp overhan digde de heer Arnold J. de Jong een voorzittershamer en ten slotte droeg de heer Mourits als huldeblijk van de monsternemers enkele manden met fruit aan. Nadat dit min of meer officiële ge deelte achter de rug was bleef men nog wat gezellig bijeen. Het feest is BODEGRAVEN DOORBRAAK EEN FEIT. De veelbesproken doorbraak in onze gemeente is een feit geworden. Een perscommuniqué, door het gemeente bestuur vertrekt, deelt mede, dat de werkzaamheden aan de nieuwe Marktstraat nog deze week beëindigd zullen worden met de aansluiting van de daar geplaatste straatlantaarns aan het lichtnet. Met het gereed komen van deze voor het plaatselijk verkeer zo belangrijke verkeersweg en verbinding met het nieuwe* ge deelte van Bodegraven ten noorden van de Rijn is de doorbraak eindelijk •rkelijkheid geworden. Het eerste na-oorlogse plan inzake de stede- bouwkundige ontwikkeling der ge meente binnen een tijdsverloop van 3 jaar is hiermede geheel ten uitvoer gebracht. De openstelling van de Marktstraat voor het verkeer zal officieel plaats hebben door de bur gemeester in tegenwoordigheid van een aantal genodigden, bij welke ge legenheid het belang van een en ander nader zal worden gememo reerd. In het laboratorium van de Kon. Zaadhandel P. Turkenburg, naast de Marktstraat gelegen, zal de officiële samenkomst gehouden wor den op vrijdag 16 november om 7.30 uur namiddag. H00GMADE STREMMING DOESBRUG. In verband met de beschadiging aan de Doesbrug, veroorzaakt door de aanvaring van enkele weken geleden, dient een nieuwe stoel op de klap- brug geplaatst te worden. Het ver keer zal dientengevolge op maandag 19 november gestremd zijn van 12— 14 uur.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7