LW£LGAT Scheep k unstleven in L eiöen C.H. LENS Co DUINSTREEK Aartsbisschop bij de Hongaarse vluchtelingen VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 */t /\eh itoq, (L Lmi$TAD 3 OCTOBER-VERENIGING COLLECTEERDE VOOR HONGARIJE. Ing. J. J. C. Deprez. Zondag a.s. is het 25 jaar geleden, dat ing. J. J. C. Deprez, tezamen met de in januari van dat jaar overleden Een collecte ,die op de feestavond I directeur ing. A. Prinsen, in dienst van de 3 October-vereniging gehou- trad van de N.V. Nederlandse Elek- den werd ten bate van dé slachtoffers A~ T -;j van de vrijheidsstrijd in Hongarije heeft 161.72 opgebracht. Tijdens strijken onwel geworden. De 23-jarige mevrouw W. O.P. uit de Tollenstrciif, werd gisteren tijoens het strijken plotseling onwel. Zij viel bewusteloos op de grond. In haar val sleepte ze het ingeschakelde strijkijzer van de plank. Het viel op haar gezicht, tengevolge waarvan ze ernstige brandwonden opliep aan ge laat en hals, terwijl ook haar rechter hand ernstig werd geblesseerd. De vrouw werd door de JDHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Binnenbrandje. In het kantoortje van een inkoop vereniging, gelegen in een magazijn aan de Voldersgracht, brak gister avond rond zes uur brand uit. De oot- zaak was het onoordeelkundig plaat sen en beveiligen van een kachel. Er brandde een groot gat in de ach ter de kachel gelegen houten wand. De aangerichte schade beloopt onge veer 350 gulden. De brandweer bluste het vuur met een slang, aan gesloten op de nevelspuit. Ulo-meisjes steunen Hongarije. De meisjes van de Maria-Ulo-school aan de Haarlemmerstraat 34 gaan 'n fancy-fair houden ten bate van de vluchtelingen uit Hongarije. Het wordt een fancy-fair, zoals Leiden nog niet dikwijls binnen zijn grenzen heeft gehad. Men kan in de gymnas tiekzaal van de school ballen gooien, touwtje trekken en een geheimzin nige dame uit de Oriënt vertelt alles over verleden, heden en toekomst. Offert wat geld aan deze sym- patieke onderneming van deze Ulo leerlingen. De zaal is open woensdag middag van half drie tot half elf. trolasoh Maatsdhappi' te Leiden. Programma's Scapino-ballet. Voor de opvoering van het Sca- „Pukkel en Pukkel" in Doelenkazerne Daverend plezier hebben de aem- wezigen in de kantine van de Doelen kazerne gisteravond gehad om het optreden van het gezelschap van Jac. Bijleveld, dat de klucht „Pukkel en Pukkel" op het toneel bracht. De sohryver van dit komieke toneelstuk, de profijtelijke toneelschrijver wijlen Gerard Nielen, zou weinig in zijn oude kasstuk herkennen, indien hij de heropvoering door dit gezelschap gezien had. In de a dg el open dertig jaar zijn de oorspronkelijke „gebroe ders Calcoen", van naam gewijziud tot „Pukkel en Pukkel", tegelijk daarmede zijn er aan de tekst tal van regie-vondsten toegevoegd, -die nog meer dan voorheen de nadruk op de klucht en de kolder leggen. Jac. Bijleveld en Lou Geels doen het overigens aLs Pukkel en Pukkel uitstekend. Vooral het driftig gedrib- bel van Lou Geels in zijn vertolking van Hendrik betokkelde op de juiste pino-ballet zaterdagmiddag a.s. zrul- van iT.cnuj.xis. uetuisivexut: UD ue juiüit len de programma s tegen een gering wijze laah6pim.n va^ de toe_ bedrag (tenmanste 10 cent) worden schouwers verkocht. De opbrengst is volledig I ten bate van de Hongaarse vluchte- I Pa{mira Alfredo speelde voor Fien- lingen. De Leidse jeugd, die deze*ie> meisie dat de beide <xxm- voorstelling bezoekt, wordt verzocht P^lfnons me^ haar grote ogen machte wat geld by zich te steken. H. Mis met uitleg katholieken. voor n iet loos maakt. Koddig spel zagen wij ook van de huishoudster Trui us (Ellen Du- ïieux). Het gezelschap werd door de aanwezigen, dat voor het merendeel werd gevonmd door personeel van de boksschool, met een dankbaar applaus beloond. Op zondag 18 nov. as. is er in het St. Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse Singel 34 (zij-ingang)'n H Mis waar onder een uitleg wordt gegeven. De dienst begint om 9 uur precies De adjudant Nieuwenstein dankte en is toegankelijk voor niet-katholie- het gezelschap namens de Dienst ken eventeel vergezeld van een Welzijnszorg, die deze avond orgami- katholiek. seerde. Er waren bloemen voor de SPIEKER, dames-tonelisten. Leids echtpaar 65 jaar getrouwd Bruidegom reeds 33 jaar gepensioneerd Voor het echtpaar Allers-Beuze- maker, Cobetstraat 63, zijn de bruids dagen ingegaan. Op 20 november is het 65 jaar geleden, dat zij te Oegst geest in het huwelijksbootje stapten. Bruid en bruidegom, respectievelijk 85 en 92 jaar, hebben 3 zoons en 2 dochters en 5 kleinkinderen. De heer C. A. Allers is 34 jaar in dienst van de Hollandsche IJzeren Spoor weg Mij. als machinist werkzaam ge weest en werd in 1923 gepensioneerd. Hij geniet reeds 33 jaar van zijn pensioen. De gezondheid van de heer Allers laat niets te wensen over. Hij maakt iedere dag nog wandelingen. POTLOOD en GEEST Nederlands-Belgisch concert FYANIëL STERNFELD dirigeerde gisteravond als gast het Residentie-orkest. Hij bracht met zich mee de pianist Frédéric Gevers, die met z'n interpretatie van het le klavierconcert van Frédéric Devreese, de vele concertbezoekers zeer aan zich verplichtte. Het begin was al dadelijk geluk kig: Thema met variaties van Oscar van Hemel. Vlaming van geboorte, vestigde deze zich (na studie voor violist aan het conservatorium van Antwerpen) in Holland, waar hij bij Willem Pijper te Rotterdam zijn stu die vervolmaakte, 't Is een mooi werk, vol melodiek, instrumentaal geslaagd. Modern, vrij van tonaliteit en rhythme. In de velerlei gedaanten die hij aan het thema geeft, blijf hij voor zijn toehoorders toegankelijk. Het orkest, in uitmuntende conditie speelde met veel saamhorigheid en overtuigd. De tweede noviteit voor Leiden is het le pianoconcert van Frédéric De vreese geweest, gespeeld door Frédé ric Gevers. Het werk, dat op 19-ja- rige leeftijd werd geschreven, is heer lijk bruisend van jeugd en enthou siasme. De kunst van deze nog jonge Zuid-Nederlander is temperament vol, romantisch, ook impressionis tisch en gemengd met jazz-rhythme en accenten, en verwerking van te gengestelde thema's. Het klavier- spel van onze zuidelijke nabuur Fré déric Gevers is overtuigd, vaardig, smaakvol en geacheveerd. Het orkest secundeerde voortreffelijk, afgewo gen van klank, levendig van rhyth me en het succes was groot. De com ponist, in de zaal aanwezig, werd naar voren geroepen, waar men hem de hulde bracht, die hem toekwam. \7AN CESAR FRANCK werd ver- volgens het symphonisch gedicht „Le Chasseur maudit" gespeeld. Het beroemde werk (maar zeker niet Franck's mooiste compositie) werd No. 541. Horizontaal: 1. geboorte plaats van Mohammed, 7. rand van een schip, 9. pers. voornaamwoord, 11. drietal, 12. bundel, 14. modepop, 15. couranten jongen, 16. troefkaart, 18. boomloot, 20. stad in Algerië aan de Midd. Zee, 22. muzieknoot, 23. wat niet kan gemist worden, 25. toverwoord: open u. Verticaal: 2. afnemend getij, 3. hok, 4. 't grootste van de Ionische eilan den, 5. zangwijs, 6. gebergte in Syrië, 8. schenking, 10. term bij het bok sen (afk.), 13. groente, 17. god der liefde, 19. maandstand, 21. holte in een muur, 24. gebod. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 540. Horizontaal: 1. kabinet, 7. in, 8 raar, 9. hit, 10. was, 11. te, 12. Fin, 13. mop, 14. re, 15. mol, 16. aak, 18. naar, 20. do, 21. spiegel. Verticaal: 1. kip, 2. Aan, 3. iris, 4. nat, 5. e.a., 6. troep, 9. Han, 10. wie, 11. tol, 12. frans, 13. mok. 15. mare, 16. aai, 17. wol, 19. A.P., 20. de. Bijeenkomst Sociaal Charitatief Centrum De contactavond van het Sociaal- Charitatief Centrum was wederom druk bezocht. Hoofdaalmoezenier van het bedrijfsapostolaat in het bisdom Haarlem, C. F. A. Geraets, sprak over het huisbezoek, zowel het huisbezoek door priesters als door leken. Geen levend contact is mogelijk, ook al is de gesprekstechniek nog zo volmaakt aangeleerd, wanneer de huisbezoeker geen echt respect, geen echte hoog achting, geen echte belangstelling heeft voor de medemens, die hjj be zoekt. De vroegere neerbuigende wel willendheid werd door de mens in nederige omstandigheden als een vernedering gevoeld. Op deze manier werd het contact al in de kiem ge smoord. Men moet niet op huisbezoek gaan uit eigen gewetensnood of plichtsgevoel, maar gedreven door liefde voor de ander, door de liefde, welke Christus zelf eigen was. Hij had respect, hoogachting voor ieder een. Het is voor het welslagen van het huisbezoekwerk fundamenteel: dat men gevuld is met de geest van Jezus Christus. In het gesprek moet men de ander voor „vol" aanzien. De waarheid moet men presenteren niet door redeneren, maar bezield door een immens vertrouwen en geloof in Jezus. Geen gesprek, maar menselijk contact. Liefde tot de ander, maar ook gezond verstand. Huisbezoek genadewerk en gaat langs alle moge- ike wegen van mens tot mens. Wij moeten menselijke middelen gebrui- en, de moderne methode niet min achten, doch beseffen, dat we een re presentatie in Christus zijn en als zodanig moeten we het kruis er maar '■>h' nemen. Namens het (geboeide) gehoor sprak de voorzitter, mr. H. F. A. Donders, een hartelijk dankwoord. met veel verbetenheid gespeeld en veel overdaad van klank, terwijl 't orkest zich geheel gaf aan de op vatting van de- dirigent. In 1891 schreef Lekeu, geheel onder de in druk van de dood van zijn leermees ter César Franck, zijn Adagio voor strijkorkest, 't Werk is zeer mooi, ontroerend en begeesterend; de ge passioneerde melodiek neemt een hoge vlucht. Het strijkorkest klonk voortreffelijk. Badings hoorden wij in een zeer knappe compositie Symphonisch Scherzo. Waarom dit werk Scherzo heet, begrijpen wij niet want 't is zo serieus, als maar mogelijk is; maar mooi en knap is 't zeker; van bouw en orkestratie. Het orkest speelde voortreffelijk. Ook hierna mocht men de aanwezige componist evenals de dirigent met waarderend applaus complimenteren. Een waardig slot vormde de mooi, gespeelde „Fantaisie sur deux noëls- populaïres Wallons" van Josoph Jon gen. Voor de fraaie vertolking veel en enthousiast applaus- J. KORTMANN. Leidse Agenda VRIJDAG 16 NOVEMBER. Eeuwfeest Hartebrug-parochie. H. Mis voor schooljeugd 8.20 uur v.m. Avondoefening voor jongens en meisjes om 7 uur nam., Requiem voor overl. parochianen om 8.30 uur nam. Leidse tuiniers- en bloemistenver. Chrysantenravond Café Aniba, 8 uur nam. Ned. Mij voor Nijverh. en Handel. Koffiemaaltijd. Ir. F. M. Roeterink over: Samenwerking tussen Onder wijs en Industrie. .In den Vergulden Turk'", 12.30 uur nam. „St. Cliristoffel". Ledenvergade ring. „De Harmonie", 8 uur nam. Eeuwfeest Hartebrug-parochie. Avondoefeningen voor jongens en meisjes, 7 uur nam. Voor ouderen avondmis, 8 30 uur nam. Inaugurele rede. Dr. C. F. P. Stut- terheim. Groot Auditorium Univer siteit, 4 uur nam. K. O.-cursus. „Randstad Hol land" Gerecht 10. 8 uur nam. Forumavond. Ter gelegenheid van tentoonstelling „Start". Lakenhal. 8.30 uür nam. ZATERDAG 17 NOVEMBER. Eeuwfeest Hartebrug-parochie. H. Mis voor schooljeugd, 8.20 uur v.m. Kon. Ver. „Litteris Sacrum". „Een engel kwam voorbij", Schouwburg, 8 uur nam. R.K. Instuif. „Sportinterviews", Leonardushuis, 8 uur nam. Leidse Jeugdaktie. Scapino-ballet, Stadsgehoorzaal, half drie nam. „St. Willibrordus". Feestavond n. a. v. 40-iarig bestaan. Maria Gijzen- stees. 7.30 uur nam. VEGLO: Brittannia. Enigeland- avond: Dans en film. Vliet 8, 8 uur nam. Welsprekendheidsconcours. R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat.. 7.45 urn- nam. Jeugdorkest „De Burcht", Bazaar, Hoogl. Kerkgracht 41. 11 uur v.m. tot 11 uur nam. KA.V. Parochie Herensingel. 7.45 uur vmi. H. Mis voor overleden leden. ZONDAG 18 NOVEMBER. Eeuwfeest Hartebrug-parochie. Plechtige Hoogmis 10.15 uur v.m.; pontificaal lof door mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, 5 uur nam- (Alleen voor houders van toegangs kaarten). K.A.B,-toneel. Klucht „Het hing in de lucht" Den Burcht. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Tentoonstelling Vrije- en Toege paste Kunst, 1024 november 1956, Boerhaavezalen Leiden. Dienst der apotheken. De avond-, en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider Apotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553; Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, JïedUzMiIj'eS C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 BIOSCOPEN. De films in de week van 1623 nov. zijn door de Kath. Fil>m Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Casablanca", volwassenen. „De onbekende soldaat", 18 jaar. „Het trottoir", 18 jaar. „Viva Las Vegas", strikt volwassenen. „Opstand der krokodil mensen", 14 jaar. Leidse Universiteit Lido: Rex: Echtgenoot promoveert echtgenote Op 22 november a.s. 's middags 4 uur zal aan de Amsterdamse universiteit mevr. C. G. Querido- Nagtegaal promoveren op het proefschrift getiteld: „Gewone mensen". Promotor is prof. dr. A. Querido. Het is voor het eerst in de geschiedenis der Neder landse universiteiten, dat een vrouw bij haar echtegenoot pro moveert. Om de vrouwen-emancipatie recht te doen, is het wachten nu op een man, die door zijn vrouw gepromoveerd wordt. Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heren L. H. W. var» San- dick te De Bilt, J. B. Egelie te Rot terdam en J. R. van Hessen te Am sterdam. (LomntoêeS NIEUWE RIJN 39-40 LEIBSSRENDAM CHRISTELIJK SCHOOLBESTUUR CONTRA B. EN W. Enige maanden geleden heeft het bes buur van de scholen met die Bijbel bij b. en w. het verzoek ingediend om medewerking van de stichting van een christelijke kleuterschool. Het bestuur wenste bedoelde school te stichten op een terrein achter de Damlaan. B. en w. hebben dit verzoek op normale wijze in de gemeenteraad gebracht, die met alge mene stemmen het verzoek van het schoolbestuur afwees, omdat de door het schoolbestuur bedoelde bouw grond volgens het goedgekeurde uit breidingsplan een andere bestem ming had, en van die bestemming niet afgeweken kon worden. Hét schoolbestuur heeft zich daar na gewend tot gedeputeerde staten die deze zaak gisteren behandeld hebben. Namens het gemeentebestuur werd op de hiervoor genoemde gronden gepleit het verzoek van het school bestuur ongegrond te verklaren. Daartegenover stelde het schoolbe stuur dat bedoelde grond onbebouwd is en reeds in bezit is van de ge meente. La ar om verzocht het school bestuur een wijziging aan te brengen in het uitbreidingsplan. Verder was het schoolbestuur van mening dat deze zaak niet door de gemeenteraad maar enkel door b. en w. in overleg met het schoolbestuur behandeld had moeten worden. Namens b. en werd opgemerkt dat het college gaar ne tot overleg bereid is, mits het oorspronkelijke verzoek van het schoolbestuur wordt ingetrokken Het schoolbestuur was het hiermede niet eens en stond er op dat juist het be sluit van de gemeenteraad zou wor den vernietigd. Ged. Staten, gehoord de mening van be;de partijen, zullen zich nog bera den en laten van bun besluit mede deling doen. H00RDWEJK Reddingsbrigade. In de algeme ne vergadering van de N.R.B. is be sloten tot wijziging der statuten. De oude reglementen waren samenge steld in 1921 en steeds meer had men ondervonden, dat deze aangepast moesten worden aan de huidige om standigheden. SL Nicolaasfeest voor ouden van dagen. Gezien het grote succes dat het dames-comité heeft gehad met de organisatie van een St. Nicolaas feest voor de ouden van dagen in Noord wijk, zal ook dit jaar. weer een dergelijke avond worden geor ganiseerd op donderdag 6 dec. a.s. te 7.30 uur in hotel Royal. Hukasch. vernemen van de commissie, dat de uitreiking van bol len aan de deelnemers voor de in 't voorjaar te houden bloemententoon stelling Hukasch in volle gang is. Elk die liefhebberij heeft om bollen in huis of in de kas te broeien, kunnen deze gratis afhalen bij de heer de Möoij, Voorstraat. SASSENHEIM LICHT VIEL UIT. Gisteravond rorid half zes is het licht gedurende 25 minuten uitge vallen. De storing, die hiervan de oorzaak was, werd snel verholpen. VOLKSWAGENBUSJE GEKNAKT. Een geparkeerde auto en een vee wagen, die van een erf kwam rijden, blokkeerden vanmorgen r' deling de weg. De chauffeur van een volks busje remde uit alle macht, slipte en kwam toch met de barricade in aan raking. Zyn auto liep zware schade op, maar hij zelf kwam er goed van af. Met een gekneusde pols kon hij huiswaarts keren. VOORSCHOTEN Hulp Hongaarse vluchtelingen. In de week van 19 tot en met 24 nov. a.s. zal in Voorschoten een geld inzameling plaats vinden voor de zwaar getroffen Hongaarse vluchtelin gen. De inzameling wordt georgani seerd door de plaatselijke afdeling van:'de Nederlandse Federatiën voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle- nitig, de organisatie waarin alle plaat selijke vrouwenbonden zich hebben verenigd, om praktisch sociaal werk te doen. De dames zullen met inte kenlijsten erop uittrekken. Liefdadigheidsvoorstelling. overleg met het r.k. Comité voor hulpverlening aan de -Hongaarse vluchtelingen zal de r.k. toneelver. „St Genesius" een toneeluitvoering geven van het Brabantse Toneelspel „Suiuske Perdaeims" in het r.k. bonds- gebouw. Alle baten, ook die vande te houidien loterij zijn bestemd voor de I-ongaarse vluchtelingen. Gezellige avond voor collectrices. Gisteravond hield de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening (Fed. V.V.H.) een gezelli ge avond voor de •collectrices in Alle- mansgeest. Ondanks het slechte weer was de opkomst toch nog zeer goed te noe men. Mevr. S. G. van der Hoevende Jongh de Leeuw opende deze avond met een welkomstwoord. Zij heette in het bijzonder de heer Ritsema welkom, die iets over het werk van de A.V.O. (Arbeid voor onvolwaar- digen) vertelde. Mevr. J. Wiertsema—Van den Boom gaf een overzicht van de ge houden collectes. Hieruit bleek, dat in 1956 door de collectrices van de Federatie voor 9 collectes een bedrag van 5647.24 was bijeengebracht, dat is 666,46 meer dan in 1955. De grootste opbrengst was voor de Kan kerbestrijding (n.l. 1562.83), maar ook de Roode Kruis-collecte kwam een eind boven de 1000,De op brengsten van de overige collecten varieerden tussen de 325 en 460,—. Nadat in de pauze een kopje kof fie was aangeboden leidde de heer Tuitel van het Marine Opkomst Cen trum de attractie van deze avond, het BINCO-spel. Er was een twaalf tal prijzen beschikbaar en er werd met zeer veel enthousiasme ge speeld. Mevr. van der Hoeven besloot de avond met een dankwoord aan de dames vpor hun komst en aan de heer Tuitel voor zijn spe1 leiding. WASSENAAR ST. NICOLAAS KOMT VOLGENDE WEEK ZATERDAG. Naar het bestuur van de Wasse- naarse Middenstandsactie meedeelt, zal St. Nicolaas op zaterdag 24 no vember a.s. zijn intrede in Wassenaar doen. Omdat het toegangskanaal naar de Haven op het ogenblk afgesloten is, zal de Sint per auto naar Wasse naar komen. Om half drie wordt de Sint verwacht op het Molenplein, waar de burgemeester hem zal ver welkomen. In een open rijtuig zal Sint Niconlaas een rondrit door de straten van het dorp maken, de zwarte knechten van de Sint zullen onderweg pepernoten strooien. De aankomst van Sint Nicolaas betekent het begin van een nieuwe actie van de Wassenaarse Middenstand. Er zal o.m. een gratis loterij worden gehou den met een fraai radiomeubel met ingebouwde bandrecorder als hoofdprijs, 's Avonds zal ook weer de feestverlichting bij de deelnemende winkeliers ontstoken worden. R.K. JONGEREN ADOPTEERDEN GRIEKS VLUCHTELINGENKIND. „Niet praten, maar doen" onder dit motto begonnen de R.K. jongeren in september j.l. hun winterprogram- ma met het plan, iets te doen tot le niging van de noden van deze tijd. En de keuze viel op een actie voor vluchtelingenkinderen in de Griekse kampen, die voor het herstel van hun gezondheid een kuur van vier maan den moeten doormaken in een van de jeugdhuizen in Zwitserland. Na overleg met de betrokken instanties in Zwitserland werd be-loten een 9- jarige jongen, Petros Kirdis, die op het ogenblik in Zwitserland verblijft, te „adopteren" dat wil zeggen het geld dat voor zijn verblijf in het her stellingsoord nodig is, ongeveer f 1000 bijeen te brengen. In het verenigings gebouw is woensdagavond de actie voor Petros gestart. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft vanmorgen in een geïmproviseerde kapel op de Jaarbeursterreinen een pontificale Hoogmis opgedragen ter intentie van de Hongaarse vluchtelingen. Hij werd hierbij geassisteerd door tel van hoogwaardigheidsbekleders van het aartsbisdom. De congreszaal, die tot kapel is in gericht, was gevuld met meer dan 500 vluchtelingen toen de aartsbis schop zegenend binnentrad. Ook de directeur van de jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit, woonde de plech tigheid bij. Mgr. Alfrink sprak de vluchtelin gen tijdens de Mis in het Duits toe. De Hongaarse pater Rochus Radanyi vertaalde deze toespraak, die getuigde van de wil van het Nederlandse volk om alles te doen wat mogelijk is om deze Hongaren hier vrijheid en lief de te bieden. „Thans bent u hier en hebt alles achtergelaten. Uw familie en uw be zit, uw woning en werkkring. Wij willen proberen v de mogelijkheid te bieden voor een leven zonder angst. U ontvangt in ons land nieu we liefde en leert nieuwe vrijheid kennen. Uw Vaderland teruggeven kunnen wij niet, maar wij zullen dit vergoe den door onze liefde en genegenheid voor een volk, dat jarenlang onder drukt is", aldus de aartsbisschop. Tijdens de vertaling van het ge sprokene lieten velen hun tranei de vrije loop. „Vergeet ons arme Hongaren niet", was de eerste regel van een Hon gaars Marialied, dat de vluchtelin gen onder de pontificale H. Mis aan hieven. De plechtigheid werd beslo ten met de officiële bisschoppelijke zegen, welke mgr. Alfrink de aanwe zigen gaf. Tenslotte werd het Hongaarse volkslied gezongen. (Advertentie). 200 Miljoen meer voor landbouw? De regering is bereid voor een be langrijk deel tegemoet te lcomen aan de verlangens, die het landbouw schap heeft over een een verbetering van de berekening van kostprijzen voor landbouwprodukten. De wen sen van het landbouwschap komen neer op een bedrag van rond 350 mil joen gulden (te betalen door verbrui ker of schatkist). De regering zou de landbouw nu tegemoet willen komen voor een bedrag van zeker 200 mil joen gulden. In de ministerraad moet over een en ander nog overleg wor den gepleegd. Een definitieve beslis sing moet daarop wachten. De algemene verwachting is vervolgt de „Volkskrant" dat de verlangens van het landbouwschap over de eigenaarslasten tot op de helft (100 miljoen) zullen worden te ruggebracht. De rest ou dan besteed kunnen worden aan een loonsverho ging voor de landarbeiders en een verhoging van de vergoeding voor bedrijfsleiding. VLIEGONGELUK IN MEXICO. Een Mexicaanse luchtvaartmaat schappij heeft donderdagavond mee gedeeld, dat één van haar vliegtuigen met 24 inzittenden aan boord nabij Puerto Somoza in Nicaraqua is neer gestort. Volgens de eerste berichten heeft één inzittende het ongeluk over leefd. Laatste Berichten POOLSE PERS WIJDT VEEL AANDACHT AAN TITO'S REDE. Het Poolse persbureau heeft be kend gemaakt, dat er in de Poolse pers „lange uittreksels" van de rede van Tito over de gebeurtenissen in Polen en Hongarije zijn verschenen. COMMUNISTISCH JOURNALIST ZAG BOEDAPEST. Een correspondent van het Britse communistische blad „Daily Wor ker", Peter Fryyer genaamd, heeft na zijn terugkeer uit Boedapest ont slag genomen. „Geen eerlijke com munist kan de waarheid over Hon garije negeren" zei hij. Militairen overvielen taxichauffeur Twee militairen hebben in de af gelopen nacht „met bruut geweld op de Kramatweg in Amsterdam-Oost een taxichauffeur overvallen", die deze ruwe klanten van het Damrak naar deze straat had vervoerd. Toen de chauffeur n.l. op de Kra matweg was aangekomen en wilde stoppen, vielen de beide onverlaten de man plotseling van achteren aan. gaven hem een klap op het hoofd en bewerkten hem met hun vuisten. De chauffeur sloeg aanhoudend alarm met zijn claxon, waarna de militai ren de vlucht namen. De koelbloedige chauffeur zette een achtervolging in en ontdekte zijn aanvallers in een portiek. Hij wist de jongelui met be hulp van enige toegeschoten bewoners te overmeesteren. Ze zijn ter beschik king gesteld van de marechaussee. Omtrent de beweegredenen tot deze overval tast men in het duister De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de militairen wat te veel hadden ge dronken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2