Gastvrij wachten jaarbeurshallen te Utrecht op 565 vluchtelingen AARDOLiEPRODUKTEN VANAF VANDAAG DISTRI6UTIEG0ED Rode Kruis maakte tehuis in 24 u. PHILIPS „Infraphil" De Wassenaarse politie boekte succes met haar foto-verbalen Voorbereidende mratregel Aanmelding bij nieuw bureau Piketdienst is geen overwerk Vrijspraak geëist na zeven maanden gevangenisstraf Zeventigjarige dr* Kortenhorst hartelijk gehuldigd WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 300 Hongaren meer naar Nederland Gisteravond omstreeks 9 uur is van het Weense Traiskirchenstation de Nederlandse trein met 565 Hongaarse vluchtelingen naar Nederland ver trokken en wanneer alles volgens plan verloopt zullen deze mensen heden avond in Utrecht arriveren, waar een grote colonne Roode Kruiswerken en -werksters de afgelopen 24 uur gezwoegd heeft om de Jaarbeurshallen tot een tijdelijk woon voor de vluchtelingen te maken. Meer dan de helft van deze eente groep vluchtelingen is katholiek en de leeftijd ligt voor het merendeel tussen de 16 en 25 jaar. Het zijn boeren jongens, middelbare scholieren en fabrieksarbeiders, benevens ongeveer 50 studenten. Er bevindt zich voorts een klein aantal gezinnen van gemid deld 4 personen in deze eerste colonne en daarbij bevinden zich ook enkele tientallen babies. Ook de opbrengst van de buffet ten komt geheel ten goede aan het Nationaal Hulpcomité Hongarije. Voorts is op de entréebiljetten belas ting-restitutie verleend. 1300 De steeds toenemende stroom vluch telingen in Oostenrijk heeft het Ne derlandse aanbod om 1.000 vluchte lingen op te nemen, een wijziging doen ondergaan; thans is toegezegd, dat Nederland 1.300 vluchtelingen een nieuw tehuis zal geven. De twee de groep verwacht men binnen-m- kele dagen in Utrecht en dan hoopt men het eerste transport reeds door gevoerd te hebben naar de diverse plaatsen in Nederland. Gistermorgen zijn ruim 200 Roode Kruishelpsters en -helpers onder lei ding van de ikringcommandant van Utrecht, dr. A. Vrijlandt, begonnen van de Julianahal een opvangcen trum te maken. 17 Rampdepóts le verden de materialen en gister avond laat stonden 1.300 opgemaak te bedden uitnodigend klaar om de vluchtelingen-stroom te ontvangen. Grote veldkeukens staan buiten opgesteld om de warme maaltijden gereed te maken, recreatiezalen zul len de nodige ontspanning verzorgen en speciale zalen zullen dienst doen als kerk. De morgen na hun aankomst zul len alle vluchtelingen doorgelicht worden en een medisch onderzoek ondergaan; de Utrechtse ziekenhui zen houden zich gereed om de zie ken bij het eerste transport te ont vangen en zo zijn alle voorbereidin gen getroffen. Vanmorgen vroeg zijn de grote verwarmingsinstallaties die 160 per uur kosten en door de Jaar beursdirectie bekostigd worden gaan branden en tientallen vrouwen zijn honderden pakketjes gereed gaan maken, waarmede de vluchtelingen ontvangen zullen worden. De taak, tvaarin een klein land in zwarte tijden groot kan zijn, is met Hollandse degelijkheid voorbereid. BAKKERS BAKKEN 1 UUR VOOR HONGARIJE. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse vereniging voor werkgevers in het bakkersbedrijf is besloten de leden te adviseren om, indien van perso- neelszijde de wens wordt kenbaar gemaakt een uur loonactie te hou den voor hulp aan Hongarije, hieraan volle medewerking te verlenen en van ondernemerszijde eenzelfde be drag toe te voegen aan de aldus bij eengebrachte gelden. Voedseltransport. De burgemeester van Maastricht zal donderdag om twaalf uur een ko- lonne vrachtwagens uitgeleide doen, die dan met 4000 voedselpakketten voor Hongaarse vluchtelingen de reis naar Wenen zal aanvaarden. Deze voedselzending is bestemd voor de kampen in Oostenrijk, waar de vluch telingen voorlopig zijn ondergebracht; het initiatief werd genomen door de Maastrichtse kegelbond. Haagse kunst voor Hongarije. Haagse kunstenaars, musici, toneel spelers, schilders, dansers, zangers en schrijvers zullen voor Hongarije een gezamenlijk programma uitvoe ren, dat zaterdag a.s. op het midder nachtelijk uur in de Kon. Schouwburg te Den Haag zal beginnen. Al het personeel van de Kon. Schouwburg, technici, ouvreuses, kellners etc. zullen die nachtelijke uren voor niets werken. Jeugdkrant in herdruk. Jeugdorganisaties en scholen van van alle gezindten in Den Haag zijn vorige week begonnen met de ver koop van een speciale jongeren krant-Voor Hongarije. Van de eerste oplage van 20.000 exemplaren is sedert twee dagen geen exemplaar meer in voorraad; dit be tekent in nauwelijks twee dagen een opbrengst van 5000. Er zal nu een tweede editie van de Hongarije-krant verschenen. De foto geeft een beeld uit de Juliana hal, waar leden van transportcolonnes van het Nederlandse Rode Kruis dinsdagavond bezig waren met het opstellen van kribben en bedden en het treffen van verdere voorzieningen. 30.000 Exemplaren van deze nieu we Hongarije-krant zullen donderdag en vrijdag a.s. worden gedistribueerd. Woningen voor vluchtelingen. Behoudens een bedrag van 10.000 stelde de gemeenteraad van Zwolle, die gisteren zijn enige communisti sche raadslid verloor, tevens enkele huizen beschikbaar voor de vluchte lingen, die naar Nederland zullen komen. De gemeenteraad van Woensdrecht stelde eveneens een woning ter be schikking van een vluchtelingen-ge- zin; bovendien werd de huur van deze woning voor een jaar gegaran deerd. Het destijds ddör de watersnood zo deerlijk getroffen 's-Gravendeel heeft met zrjn 5.400 imfröners 9.200 voor de Hongaarse vluchtelingen bijeen gebracht. Te Diepenveen stelde de gemeen teraad gisteren oc*k een woning voor vluchtelingen beschikbaar en een actie zal de nodige fondsen bijeen brengen om het huis te meubileren. Philips „Infraphil" PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en -voeten. (Advertentie). Gerechtelijke lof De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft gistermiddag zes verkeersover- treders veroordeeld voor overtredin gen, die zijn vastgesteld met behulp van de fotografische installatie, die is aangebracht op auto's van de ver keerspolitie te Wassenaar. ~e processen-verbaal waren alle gemaakt op 't gedeelte van de Rijks straatweg onder Wassenaar, waar met stadslichten gereden moet worden. Vier verdachten stonden terecht om dat zij met te sterke verlichting had den gereden en twee omdat het ach- terUcht onvoldoende was. Ter zitting bleek, dat het fotoma teriaal vooral waarde heeft ter iden tificatie van de verkeersovertreder, doordat het nummerbord mee wordt gefotografeerd. Ook was aan de hand van de foto's duidelijk te constateren, dat de overtreders op het bewuste gedeelte niet met stadslich ten hadden gereden. Niet volmaakt. Door de reflexen, die het blitzlicht op de foto's geeft, konden deze even wel niet dienen om uit te maken of het achterlicht van de motorvoertui gen al of niet had gebrand. Hier moest men het dus alleen met „ge wone" getuigenverklaringen doen. De ambtenaar van het O.M. zei, dat deze fotoverbalen voor het eerst voor de Haagse kantonrechter werden be handeld, en hij juichte het initiatief van de Wassenaarse politie van harte toe. Zij heeft met de traffi-pax-appa- ratuur een middel gevonden om de verkeerstaak van de politie, die door het onrustbarende aantal verkeers overtredingen van de laatste tijd, zeer zwaar geworden is, te verlich ten. Iedere gewenste verkeerssituatie kan met het apparaat direct worden vastgelegd, hetgeen tot dusver niet mogelijk was. De overtreder kan op de foto ien welke fout hij gemaakt heeft en hoe jecpstig de overtreding was, zodat deze wijze van vastleggen van de overtreding opvoedkundige en preventieve waarde heeft. Het ministerie van Economische Zaken heeft medegedeeld (zie nummer van gisteren) dat een aantal maatregelen is genomen, die noodzakelijk zijn voor de voorbereiding van een eventuele rantsoenering van aardolie- produkten. MR. D'AILLY KEERT TERUG NAAR BANKWEZEN. Mr. Arn. d'Ailly, die op 1 januari als burgemeester van Amsterdam zijn functie zal neerleggen, zal kort na zijn afscheid terugkeren in de krin gen van het) bankwezen, dat hij in 1^46 verlaten heeft, om het burge rmeesterschap te aanvaarden. 'Binnenkort zal de heer d'Ailly, die eertijds direkteur was van de Neder landse Bank, een leidende functie gaan vervullen aan een der Amster damse bank-instellingen. Daar het hier slechts voorbereiden de maatregelen betreft, is tevens een ontheffingsbeschikking gepubliceerd, die voor alle in de distributiebe schikking genoemde aardolieproduk- ten een ontheffing geeft van het in die beschikking bepaalde. Wel is de bepaling van kracht, dat fabrikanten en importeurs van en handelaren in benzine, petro leum en donkere oliën verplicht worden zich binnen een week schriftelijk aan te melden bij het Bureau voor Aardolieproducten. Bovendien is ieder verplicht de minister van Economische Zaken op diens verzoek de door hem gewenste inlichtingen te ver strekken. Bij de aanmelding vóór 21 novem ber moeten vermeld worden naam en adres van onderneming en eigenaar, aard van het bedrijf (bijv. impor teur, grossier, e.d.), de hoeveelheid die maandelijks omgezet wordt van elk produkt afzonderlijk, het deel van de omzet dat geleverd wordt aan de handel en het deel dat recht streeks geleverd wordt aan de uitein delijke verbruikers. Van 15 november af kunnen aan vragen worden ingediend voor: toe wijzing van benzine voor stationaire motoren M.U.V., dekmotoren van schepen en motoren van land- en tuin bouw; en toewijzing van stookolie voor motorische en bedrijfsstookdoel- einden en ruimteverwarming in be drijven. Ondernemers in de land-, tuin- en bosbouw zullen in de loop van deze en volgende week bij de plaatselijke bureauhouder van de provinciale voedselcommissaris, in wiens rayon zij hun bedrijf uitoefenen, formulie ren kunnen halen voor het verstrek ken van gegevens over de op htm bedrijven aanwezige bedrijfsmotoren, verwarmingsinstallaties, enz. Een eventuele rantsoenering van aardolieprodulkten voov de visserij- vloot zal via het bedrijfschap, voor visserij produkten geschieden Contingentbeheerders. Voorts is een aantal contingent beheerders aangewezen. Dit zijn Te snelle brommers. Voorts werden veertien bromfiet sers veroordeeld, die de enige tijd ge leden ingevoerde maximum snelheid van 40 km hadden overtreden. De ambtenaar wees op het gevaar, dat men een bromfiets die met 50 a 55 km per uur rijdt, in bepaalde ver keerssituaties niet meer in de hand heeft. Hij was van mening, dat een voorbeeld gesteld moest worden en dat men streng de hand aan de vast gestelde maximum snelheid moest houden. De kantonrechter veroordeelde de meesten van deze overtreders tot 25 boete, subs 5 dagen hechtenis. Centrale raad van beroep De centrale raad van beroep te Utrecht heeft in de zaak van de re chercheur Wolf contra de gemeente Amsterdam over het al dan niet uit betalen van de zg. piketuren de uit spraak van het ambtenarengerecht te Amsterdam vernietigd, dat de recht matigheid van de uitbetaling van de piketuren had aanvaard. De centrale raad van beroep heeft de aanspraken van de betrokken po litieman afgewezen. De raad is van oordeel dat uitbetaling /an piketuren op de basis van overwerk in strijd is met de algemene voorschriften. Geen diefstal, maar een grapje? Is de thans 46-jarige hotelhoudster mevr. K. H. B.M. uit Scheveningen, tegenwoordig woonachtig in Wasse naar, twee jaar geleden ten onrechte door de rechtbank te Den Haag en later ook in hoger beroep door het gerechtshof tot 7 maanden gevange nisstraf veroordeeld? Nadat ze de straf had ondergaan, kwamen er nieuwe feiten aan het licht. In juni jl. gelastte de Hoge Raad een revisie-onderzoek en gis teren heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, waar de zaak opnieuw diende, vrij spraak voor haar gevraagd. Haar was ten laste gelegd, dat zij in augustus 1954 een dronken Indisch man, die aan de bar van haar gere nommeerde hotel in Scheveningen kwistig rondjes champagne en cock tails zat uit te delen, 3000 zou heb ben ontfutseld. Primair werd ze be schuldigde van diefstal, subsidiair van verduistering, Rechtbank en Hof veroordeelden haar wegens de dief stal. Lesje. Ze erlkende het geld uit de zak van de man gehaald te hebben, mar hield ook gisteren voor het Hof vol, dat ze dit slechts deed om hem een lesje te geven. Ook zijn autosleuteltjes had ze hem ontnomen en die gaf ze hem de volgende ochtend, toen hij veront rust terugkwam, terug. Toen hij echter zei de vorige avond ook 5060 te zijn kwijtgeraakt, zou zij in paniek zijn geraa'kt, omdat ze niet beter wist of zij had hem maar ƒ3000 afgenomen (later bleek dat ze 600 over het hoofd had gezien, die in haar slaapkamer lagen). Bezweken. Als eerste reactie loog ze toen, dat ze nergens van af wist en ze hield het vol, toen de politie haar onder vroeg. Nadat de barkeper en een citherspeelster, die haar in de zakken van de man hadden zien tasten, deze bezwarende verklaringen tegen haar aflegden, bezweek ze ten slotte na een hele dag ondervragen en kwamen drie biljetten van 1000 te voor schijn uit het dashboardkastje van haar mans auto en de 600 uit haar klerenkast. Getuigen verklaarden voor het hof dat de vrouw bekend stond om haar merkwaardige grapjes. Een vriendin van de verdachte vertelde, dat zij in 1953 haar sleutels kwijtgeraakt was. Enige tijd later vond zij, toen zij thuis kwam, alles overhoop gehaald. Zij waarschuwde de politie die haar eigen zoon arresteerde. Haar vriendin ontkende toen zij haar tele fonisch vroeg of zij soms weer een grapje had uitgehaald. Een uur later vond de politie de sleutels onder het hoofdkussen van haar bed. Haar vriendin bekende nu dat zij het ge daan hadZij schrok toen zij van de arrestatie van de zoon vernam. Ook ging de verdachte, die als eer ste de Zuiderzee overzwom, toch in Rotterdam „aan de hengel" lesnemen. De procureur-generaal zei, dat hij geen plausibele verklaring kon vin den voor dit vreemde gedrag. Dief stal en verduistering kon hij echter niet bewezen achten. Dit soort ver gaande grapjes ligt ons Nederlanders niet, aldus de procureur-generaal. Uitspraak 27 november. Zilveren broodmand als geschenk Dr. L.. G'. Kortenhorst, de voorzit ter der Tweede Kamer, is gisteren na de middagvergadering van de Ka mer hartelijk gehuldigd in verband met het feit dat hij maandag 70 jaar ucucciuciD aa116c»c4.cu. ^iii ui-geworden is. Het jongste vrouwelijke stanties, die een eventuele rantsoe-Kamerlid, mej. mr. A. P. Schilthuis, nering regelen. Deze contingentbe-1 bood mevr. Kortenhorst bloemen aan heerders zijn: het ministerie van en het oudste lid in jaren, de heer Verkeer en Waterstaat en wel het' H. W. Tilanus, sprak namens de Ka directoraat-generaal van het Ver- nier een hartelijke rede uit. keer, voor het wegverkeer en de bin nenvaart, en het directoraat-generaal voor de Scheepvaart, voor de kust- en zeevaart, het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie- j ning, voor de land-, tuin- en bos bouw en de visserij en de Nederland- se Bakkerij stichting voor de bak- kers. Voor het industriële en het ove-1 rige verbruik zal een eventueel in te voeren rantsoenering worden gere geld door het Bureau voor Aardolie produlkten. Commissie van overleg. Voorts is nog ingesteld een inter departementale commissie voor over leg, die de minister van Economische Zaken van advies zal dienen inzake I de verdeling der beschikbare hoe veelheden aardolie en aardoliepro- dukten. Ten slotte is in de Staatscourant bekend gemaakt, dat de uitvoer van ruwe aardolie en de in de Aardolife- distributiebeschikking '56 genoemde aardolieprodukten van 17 nov. 1906 af wederom onder controle zullén worden gebracht. De staatssecretaris van Sociale zfc- ken heeft vergunning* verleend, n in verband met de drukte vóór St. Nicolaas, Kerstmis en nieuwjaar'pn de broodbakkerijen op woensdag. 5, maandag 24 en maandag 31 decenh- ber eerder met de arbeid te begirwfSn De heer Tilanus wees er op, dat twee van de huidige leden, prof. Oud en hijzelf, dr. Kortenhorst de Kamer hebben zien binnentreden. Dat was op 16 september 1925. Zijn algemene belangstelling voor staat kundige problemen en zijn grote be langstelling voor handel en welvaart bleken van het begin af. De heer Tilanus wees er ook op, dat dr. Kortenhorst de pen op voortref felijke wijze hanteert. De heer Kor tenhorst gaat helemaal in het Kamer werk op. „Het beste wat u ons geeft zijn uw redevoeringen", aldus spr. „Wat mij in uw redevoeringen goed doet, is, dat er steeds in doorklinkt de belijdenis van Gods almacht". De heer Tilanus bood namens de Kamer leden een zilveren broodmand aan. Mr. A. F. Schepel, griffier der Tweede Kamer, sprak namens het personeel der Kamer en van de ste nografische inrichting. Mr. A. Stempels voerde het woord als voorzitter der parlementaire pers. In zijn dankwoord wierp dr. Kor tenhorst een terugblik op de afgeleg de weg en hij uitte de hoop dat de jonge Kamerleden zich in de Kamer thuis mogen voelen. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag (12 nov.) is mr. L. G. Kortenhorst. voorzitter van de Twee- cwuci nicv «c <uUCm uBfiiiniv. i de Kamer dinsdagmiddag door de leden van de Kamer in Den Haag gehuldigd. De foto toont mr. Kortenhorst en reeds vanaf 8 uur af vers broocPfe Aet zijn echtgenote en kleinkinderen hij een van hem beschilderd portret dat hem namens de Kamer werd bezorgen. IJ aangeboden door het C.H.-kamerlid H. W. Tilanus, hier zichtbaar op de achtergrond.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5