P.v.d.A. zal communisten in de raad ongezien en ongehoord laten „Er is te weinig stedelijk chauvinisme in Leiden'1 Scherp Op „St. Antonius"-bijeenkomst werden diverse vraagstukken behandeld Onderofficieren hielden contactavond in katholiek militair tehuis Leiden Stichting „Volksmuziekschool Leiden" opgericht Katholieke reisvereniging genoot filmvacantie dr Delfgaauw ziet goede toekomst voor middenstand in Randstad WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Leidse begrotingsdebatten zijn begonnen E. MEESTER: Hedenmiddag is de Leidse raad begonnen met de behandeling van de be groting 1957. Volgens traditie ving de eerste zitting aan met de algemene beschouwingen van de fractievoorzitters. De heer Eibert Meester (p.v.d.a.) kreeg als voorzitter van de grootste fractie van de raad als eerste het woord. Hij haakte in op de verzuchting van b. en w., dat het aantal vragen van de raadsleden al weer méér bedraagt dan 't vorig jaar. Het stellen van vele vragen getuigt, dat de raad zich intensief met de problemen bezig houdt. Daarnaast doet zich gelden, dat de verslagen van de behandeling van de begroting 1956 niet tijdig zijn verschenen. Ook de vele niets-zeggende antwoorden en de trage uitvoering van besluiten en toezeggingen kunnen de oorzaak zijn. Aldus de heer Meester. Hij meende, dat de hoofdstuks- gewijze behandeling van de begroting waarmede dit jaar op zijn verzoek een proef wordt genomen, het aantal vragen in de toekomst zal beperken. Een woord van hulde sprak de heer Meester voor het snelle verschijnen van de raadsverslagen. „Meer visie in bestuurszaken" Hij memoreerde, dat de raad in het afgelopen jaar weer vele vér strekkende besluiten heeft genomen. Toch moest hij constateren, dat hij een actieve visie op de ontwikke ling voor de toekomst mist door te weinig „mobiel" stedelijk chauvinis me. Indien er meer sprake is van grote lijnen en van een visie in het beleid zal men de belangstelling van de burgerij weten te wekken. Er zijn projecten van stadsontwikkeling, uni versiteit, cultuur en industrie, die le vend gemaakt, tot de trots van de burgerij kunnen worden. Leiden gezien en ongehoord in de raads. vergadering laten zitten. „Tot ze er, naar wij hopen en ver trouwen, by de volgende verkiezin gen uit weggestemd zullen worden". De heer Meester richtte vervolgens het verzoek tot het college de aan stelling van een maatschappelijk werkster en de instelling van een so ciaal voorzieninigsfonds ten behoeve van het gemeentepersoneel concrete vorm te geven. Deze suggestie van de P.v.d.A. loopt al enige jaren. Randstad Holland. De heer Meester sprak vervolgens «warS als^Rot- uitvoerig over de problemen, die de terdam e{ gaardingen misschien rL^.t iets te veel hebben. In dit verband is het opvallend, dat Leiden in de landelijke pers prac. tisch niet voorkomt, dit in tegenstel ling tot kleinere en minder belang rijke gemeenten. Een gemeenschap, die ondanks de vele scheidslijnen op geestelijk, po litiek en maatschappelijk terrein, zich één weet, heeft de sleutel voor een verantwoorde ontplooiing. In dit verband verheugde het hem zeer, dat de onderlinge verhouding tussen de fracties van de democratische par tijen van een prettige aard is. In aansluiting op de verkla ring, die de democratische frac ties op de raadsvergadering van 5 november hebben afgelegd, zei de heer Meester dat zijn fractie thans de tijd acht gekomen om alle relaties met de raadsleden van de C.P.N. radicaal te verbre ken. Het staatsrecht verbiedt niet het bestaan van de com munisten in de raad volkomen te negeren. De fractie van de P. v.d.A. zal de C.P.N.-vertegen- woordigers vanaf dit moment on- HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN (Advertentie) POTLOOD en GEEST land schept. De heer Meester stelde voor een bijeenkomst te beleggen voor raadsleden "van Leiden en rand gemeenten, waarop door deskundi gen voorlichting wordt gegeven over de randstad-problemen. Sprekend over het wegenplan, wees de heer Meester er op, dat de Hoge Rijndijk naar Bodegraven niet aan de eisen, die men aan een auto weg voor doorgaand verkeer moet stellen, voldoet. Aandacht vroeg hij ook voor het parkeerprobleem. Kan de gemeente geen contact opnemen met de „Combinatie Autosilo's Hol land", die gesloten gebouwen van vijf tot veertig verdiepingen plaatst voor het parkeren van auto's? Het is dringend noodzakelijk een weg van het viaduct Gevangenlaan naar de Lage Mors aan te leggen. De aanleg van een jachthaven aan De Zijl is urgent. Het verdwijnen van de Doelenkazerne in verband met de ontwikkeling van de universiteit dient overwogen t° worden. Ook de gemeente moet de belangen van de universiteit verdedigen. Tenslotte sprak de heer Meester de hoop uit, dat de onderhandelingen over het terrein van het voormalige hospitaal aan de Morssingel spoedig een gunstig resultaat mogen opleve ren. Het 'is van grote betekenis, dat dit terrein kan worden gebruikt voor de bebouwing en verbetering van de wegverbinding naar de Stationsbou levard. OOK WOUDSTRA LAAKTE DE COMMUNISTEN. Evenals de heer Meester maakte ook de heer Woudstra (Prot.-Chr.) hedenmiddag tijdens de behandeling van de begroting zijn mening ten aanzien van de communisten in de raad onverbloemd kenbaar. De twee communisten hebben zich gedistan- cieerd van de verklaring in de raad van 5 november. De communisten stelden zich hiermee achter het brute geweld van de Russen in Hongarije. Het tekent de mentaliteit, der com munisten ten voeten uit. Hun hou ding zal geen andere zijn, wanneer wat God verhoede, ons eigen land nog eens in de positie van Hongarije zal komen te verkeren. De vrijheid, die de communisten recht geeft op twee zetels in de raad, geeft ons het recht te zeggen, dat zij in deze stad, in deze raad en in dit land niet thuis horen. Van dit standpunt zal de commu nistische fractie de consequenties dienen te aanvaarden. Voorstel aan de Leidse Raad De behandeling van de begroting kristalliseert altijd in enige voor stellen, die aan het slot van de zit tingen in stemming worden gebracht. Tot nu toe zijn de volgende voor stellen van de raadsleden binnenge komen. De heer S. M. Stolp stelt voor, het college van b. en w. te verzoeken een onderzoek te willen doen instel len naar eventuele doublures in de werkzaamheden van de Dienst voor. Sociale Zaken en de Sociale Raad en zonodig maatregelen te willen tref fen, welke tot een coördinatie van deze werkzaamheden kunnen leiden. De heer J. van Iterson stelt voor, aan het college van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland te verzoeken met spoed maatregelen te nemen om te komen tot verbreding van de Wil- helminabrug. De heren Kortmann, Van Iterson, Meester en Hagens stellen voor het college van b. en w. te Verzoeken de Vereniging van Nederlandse Ge meenten voor te stellen er bij de regering op aan te dringen de W.A.- verzekering voor alle weggebruikers, uitgezonderd voetgangers, evenals dit in Zwitserland het geval is, ver plichtend te stellen. De heer J. van Iterson ten slotte stelt voor om, te beginnen met 1957, per jaar, tien gezinnen gehuisvest in onbewoonbaar verklaarde wonin gen, een andere woning toe te wij zen. Hedennacht hield de afd. Leiden van de Ned. R.K. Bond van hotel-, café- restaurantpersoneel „St. Antonius" weer haar maandelijkse bijeenkomst in café „De Kroon" aan de Nieuwe Rijn. De opkomst der leden was niet bijs ter groot, doch verheugend voor het bestuur was, dat weer enkele nieuwe leden aanwezig waren, die met een hartelijk woordje door de geest, ad viseur, kapelaan J. W. de Jong, wer den geïnstalleerd. Hierbij wekte de geest, adviseur op meer propaganda voor de afdeling en daardoor voor het bedrijfsvak te maken. Daardoor draagt men bij tot zijn eigen vrijheid en tot aller vrijheid. In dit verband wees spr. op de zenuwslopende strijd, die er de laatste weken in Hongarije is gevoerd voor de vrijheid. Zo strijdt ieder mens voor zijn vrij heid. Hier doet men dit middels het lidmaatschap van de organisatie, die voor de leden alles doet om arbeids tijden en loon voorwaarden te rege len waardoor de aangesloten arbei ders vrijheid krijgen, vrijheid voor zichzelf en hun gezinnen. De afdelingsvoorzitter, de heer P. Feiten, dankte de geestelijk adviseur voor zijn woorden en onderstreepte de propagandistische strekking daar van. De secretaris, de heer Joh. van As- perdt, deelde hierna mede, dat zich in de afgelopen week zeven personen vr ..A '.voor het lidmaatschap hadden aan- 539 Hor zon aal 1 cyl'nder- deelde de secretaris vor.ee bll'kkent^mmel, 3. deel van I daf de een een auto, 5. laagvlakte, van 25.— had gegeven voor de ac- velhebber, 9. neerslachtig, (figuur-tjP_Hnneariie lijk), 11. heilige (afk.), 12. deel van tie-Honganje. de bijbel (afk.), 13. mager, rank, 16. telwoord (Eng.), 17. huid, 19. onder richt, 20. roodachtig. Verticaal: 1. slaapt men op, 2. al leenzang. 3. zijtak Donaiu, 4. maand van het jaar, 6. gem. in N. Brab., 8. soort, 10. insekt, 11. meubelstuk, 14. deel van het aamgeziidht, 15. wild zwijn, 18. niet vast. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 538. Horizontaal: 1. laars, 5. Kaïn, 6. aard, 8. som, 10. s.o.s., 13. adé, 15. Tottenham, 16. era, 17. alp, 18. ora, 20. lood, 22. rail, 24. pedel. Verticaal: 1. li, 2. Ans, 3. ram, 4. sa, 5. kasteel, 7. dremoel, 9. odeur, 11. oor, 12. sta, 13. aha, 14. dal, 18. ode, 19. are, 21. pp, 23. ad. De secretaris leidde hierna een uit voerige bespreking in van de beroeps- kaarten. De aanwezigen betuigden hun instemming met de ten deze ge voerde actie en zouden het zeer op prijs stellen, dat deze beroepskaart zo spoedig mogelijk zou worden inge voerd, rnaar dat zij dan ook verplicht zou worden gesteld. Om zich in de praktijk van het be drijf te bekwamen bestaat er op het ogenblik gelegenheid buitenlands te gaan werken. De secretaris deelde hieromtrent mede, dat de bedrijfsge- noten voor een jaar toestemming hiervoor kunnen krijgen. Spr. wek te gegadigden op zich hiervoor aan het secretariaat op te geven. Verder werd nog gesproken over een herscholingscur^us voor de vak- Leidse Agenda WOENSDAG 14 NOVEMBER K. O.-lezing. Pater Suasso de Lima de Prado over de Pygmeëen in Afrika. Foyer Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „Een engel kwam voorbij" Stadsschouw burg, 8 uur nam. Verbum Dei. Avond voor niet-ka- tholieken. Onderwerp: „Het Christe lijke getuigenis over Dood en Op standing". Plantage 16, 8 uqr nam. „St. Eloy" Bijeenkomst „De Har monie" 8 uur nam. K.A.V.-Toneel: „Vrouwen-eiland" St. Ant. Clubhuis 8 uur nam. Eeuwfeest Hartebrug-parochie. Avondoefeningen voor jongens en meisjes om 7 uur nam.; voor ouderen Avondmis om 8.30 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petruskerk 7.30 uur nam. DONDERDAG 15 NOVEMBER Kon. Ned. Nat. Historische Ver. (afd. Den Haag) Lezing over Zee- dierentrek door Ingvar Krsitensen. Bovenzaal Diligentia, Lange Voor hout 5a, Den Haag. Soc. Charitatief Centrum. Contact avond. De zeereerw. heer C. F. A. Geraets over „Welke houding moet ik aannemen ten opzichte van de godsdienst van het gegin waar ik kom". „Het Gulden Vlies", 8 uur nam. Fotu-Leiden. Vergadering Alge meen bestuur. Stadhuis. 8 uur nam. Kon. Ver. „Litteris Sacrum", „Een engel kwam voorbij", Schouwburg, 8 uur nam. Eeuwfeest Hartebrug-parochie. H. Mis voor schooljeugd 8.20 uur v.m. Avondoefening voor jongens en meisjes om 7 uur nam., Requiem voor overl. parochianen om 8.30 uur nam. R.K. E.H.B.O. afd. Leiden. Cursus 8 uur nam. R.K. Lyceum. Huish. en gezinsvoorlichting. Le vendaal 1. Parallel-cursus St. Nico- laas-geschenken. 9.30 uur v.m. „Bak ken voor St. Nicolaas". 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond-, en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 2Ö406; Zuider Apotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553; Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Katholieken en Prot. christelijken bijeen De afdelingen Leiden van de Na- tionaal-christelijke onderofficieren- vereniging en de R.K. onderofficieren vereniging Sint Martinus hebben gis teravond in het R.K. militair tehuis aan de Mare een contactavond ge houden. Het was de eerste keer, dat dit gebeurde en het was dan ook een experiment. Een experiment, dat wij menen geslaagd te mogen noemen. De voorzitter van de Nat.-chr. o.o.-vereniging, de heer J. A. C. v. d. Akker die zei zich te hebben afge vraagd of hij een retourtje dan wel een enkele reis naar Leiden zou ne men, zou er waarschijnlijk geen spijt van hebben gehad, als hij inderdaad en „enkele" bij de N.S.-lokettiste had besteld. De heer v. d. Akker verklaarde in zijn openingswoord, dat de avond ondanks de slechte in ternationale toestand toch wel kon worden gehouden, omdat het even zeer om een contactavond ging als om een feestje en bovendien kon de avond nog eens de gedachte verlevendigen, dat het goed is wan neer men zich in vrijheid kan orga niseren. De heer v. d. Akker heette ver schillende aanwezigen in het biizon- der welkom, de vertegenwoordigers van de onderofficierenvereniging Ons Belang, adj. o.o. J. van den Bogert en fegt.-maj. A. C. Ruardy, de vertegen woordigers van de Vereniging be- roensschepelingen zeemacht, de heer J. F. Pieters, de heer A. L. Verhoog, die kwam namens de Chr. besturen bond, de heer W. W. Paats, vertegen woordiger van het Prot.Chr. militair tehuis en de heer A. Kapaan, be stuurslid van de Nat.-chr. o.o.-vere- niging die lange tijd ziek is ge weest. De heer v. d. Akker uitte in zijn openingswoord nog de suggestie, dat het contact in de toekomst mis schien nog zou kunnen worden uit gebreid tot de mensen van „Ons Be lang". Het ontspanningsprogramma, dat werd afgewerkt, werd aangekondigd door de voorzitter van „Sint Marti nus", de heer H. J. A. de Jongh. On der het motto „Lach en vergeet" trad op het duo Beij met medewerking van The Rhythm Boys, waarin Henny Choufour op excellente wijze het accordeon bespeelde. VLUCHTELINGENTREIN HEEFT VERTRAGING. Er moet op gerekend worden, dat de trein met Hongaarse vluchtelin gen, die vanavond om ruim zes uur te Utrecht zou binnenlopen, vele uren later zal arriveren. De trein is vanmorgen vroeg met ruim drie en een half uur vertraging uit Neurenberg vertrokken. genoten en over het a.s. St. Nicolaas- feest. Naar aanleiding van dit laatste punt ;stelden enkele leden voor een loterij te organiseren, uit de baten waarvan het mogelijk zou zijn iets voor de zieken leden en hun kinderen te doen. De rondvraag bracht nog verschil lende problemen naar voren, waarbij de vragenstellers door voorzitter en aanwezige muzikale aanleg wordt Muziekonderwijs op moderne basis Vrijwel algemeen heerst thans wel de opvatting, dat de muziek een in tegrerend deel is van het onderwijs. Met name voor een der elementen van de opvoeding, de estetische vor ming, is de muziek van onschatbaar belang. Eveneens dit standpunt toegedaan, heeft de gemeente Leiden de Stich ting „Volksmuziekschool Leiden" in het leven geroepen, die zich ten doel stelt, muziekonderwijs te. geven aan iedereen. In de praktijk is wel duidelijk ge bleken, dat het privé-muziekonder- wijs te dikwijls stuit op financiële bezwaren. Moderne methodiek. Tot adjunct-directeur van de nieuwe volksmuziekschool is aangesteld de heer Loek Stevens, die tevens werk zaam is als adjunct-directeur van de „Maatschappij voor Toonkunst". Het idee om een volksmuziekschool op te richten is niet nieuw: in Am sterdam werd reeds in 1932 het ini tiatief genomen tot het stichten van zulk een school, welke inrichting thans 3750 leerlingen telt. Ook in Rotterdam, Den Haag, Zaandam en andere steden bestaan dergelijke in stituten. De Leidse volksmuziekschool zal worden gebaseerd op de moderne muziekpedagogiek van de heer W. Gehrels, waarmee dè in de kinderen ziekonderwijs gegeven wordt en de afdeling B., die tevens het. begin is van het instrumentaal onderwijs aan de kinderen wier geschiktheid daar voor in de voorgaande afdeling ge bleken is. In deze tweede afdeling wordt daarbij het algemeen vormend ge deelte voortgezet. Tussen de beide afdelingen is een overgangsstadium, dat gevormd wordt door de studie van de blokfluit. Het ligt in de bedoeling van de stichting, de eerste afdeling spoedig te laten vervallen, om haar dan ge heel in het milieu van het lager on derwijs op te nemen. Hiertoe zal een gedeelte van het onderwijzend per soneel worden omgeschoold. Van de zijde der onderwijzers werd in dit verband reeds grote medewerking ondervonden. Voorlopig zal het muziekonderwijs slechts aan een gedeelte van de Leid- VOORSCHOTEN Schaakvereniging „Voorschoten". Nadat de leden eerst naar een theo rieles hadden geluisterd, werden de afgebroken partijen voortgezet. Uit slagen: Groep I: MaarsenBraggaar Yz] BraggaarP. Segaar 10; Slui tervan Os 10. II A: HonsbeekHulleman 01; de WaterBesuyen 10. II B: GrobbeniKneken 01; Renswouwv. d. Werf 01; Maat M. Segaar YY- Geboren te Leiden Jan, z. v. C. J. A. Hakker en E. Smith; Maria Jo hanna, d. v. C. J. van Luijk en D. Vermeer. Overl.: Nic. A. L. van Kleef 77 j., wed. van M. van Tol; Joh. H. van der Werf 43 j., echtgenoot van P. van Boheemen. se scholen gegeven kunnen worden. Tit praktische overwegingen zal de stichting haar werk beginnen aan de scholen in de Burgemeesters- en Pro- 'essorenwijken, waarvan de leerlin gen binnenkort een aanmeldingsfor mulier zal worden verstrekt. Hier zullen de leerlingen van de vierde en vijfde klas in staat gesteld worden tweemaal per week muzieklessen te volgen, die door vakmusici gegeven worden. Aangepast aan kerkelijke richting Het ligt in de bedoeling, dat de andere scholen zo snel mogelijk volgen. Het muziekonderwijs, zoals dat door de Stichting „Volksmuziekschool Lei den" gegeven zal worden, zal zijn aangepast aan de verschillende ker kelijke richtingen. Men beoogt hier mede bij de jeugd de waardering te ontwikkelen voor de eigen liturgie -en de basis te leggen voor goede kerkkoren, waaraan zulk een gebrek is. Met het muziekonderwijs aan het r.k. lager onderwijs is belast de heer Simon C. Dekker. De stichting „Volksmuziekschool Leiden" hoopt, dat haar werkzaam heden een belangrijk tegenwicht zul- m blijken tegen de sportverdwazing en het „over-intellectuele". Ze ver wacht dat ze de jeugd langs gelei delijke weg zal doen groeien naar de goede muziek en naar een opleving in de koor-cultuur, zodat de jongeren niet meer aan de deuren van de con certzaal voorbijgaan. secretaris werden beantwoord, waar na de heer Feiten er zijn vreugde over uitsprak, dat verschillende nieu we leden deze bijeenkomst bezoch ten, terwijl hij met voldoening con stateerde, dat de bijeenkomst vrucht bare besprekingen had opgeleverd, hetgeen de wegblijvers hadden ge mist. Ten slotte deelde de secretaris nog mede, dat op de 2e dinsdag van de cember een kaartavond zal worden gehouden om mooie pnjzen. De da mes der leden worden hierbij tevens uitgenodigd. ontdekt en ontwikkeld. Het systeem is afgestemd op het echt-kinderlijke. Het zingen van het volkslied is het ddelpunt waar de studie van uit gaat in de ontwikkeling van de muzi- aie begrippen. Door dit systeem ont dekt de jeugd zelf dë schoonheid en krijgt zij begrip en waardering voor ":e muziek. Opgenomen in het lager onderwijs Men stelt zich voor het muziek onderwijs te onderscheiden in twee delingen: De afdeling A-, waarin klassikaal algemeen-vormend mu- Herinnering en plannen Gisteravond vond eén interes sante reisfilmavond plaats in de grote zaal van café-rest. „In den Vergulden Turk". Het was een goede gedachte in de benauwen de sfeer van de laatste weken een avond te organiseren waarop men zich als het ware weer eens echt op vakantie voelt, een avond waarop men geconfronteerd wordt met al het schoons dat de wereld nog te bieden heeft. Aan de hand van fraaie gekleurde lichtbeelden over Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland, Rome en Parijs werden veel aangename herinnerin gen opgehaald van de afgelopen va kanties en werden stellig reeds plan nen gesmeed voor de vakanties van het volgend jaar. Fraaie kleuren films werden vertoond over het zon nige Bodensee, wintervakantie in Duitsland, Kitzbükel en een frisse kleurenfilm met vele schone opnamen getiteld „Vier auf Urlaub". De films verkregen via de diverse ambassa des waren stuk voor stuk uiterst verzorgd en voorzien van prettige begeleidende landelijke muziek of gesproken tekst. De films werden, waar nodig, op prettige wijze toege licht door de heer F. Smulders uit Eindhoven. Tijdens de pauze werd een -opwekkend woord gesproken door de algemeen voorzitter der ver eniging, de heer Beyer uit Amster dam. Spreker (wiens rede wegens verhindering op de bandrecorder was vastgelegd) spoorde de aanwe zigen aan om propagandist te zijn voor onze, juist in deze tijd, zo nood zakelijke katholieke reisvereniging, en sprak de wens en het vertrouwen uit dat velen zowel in de komende winter als in het volgend zomersei zoen de weg naar 't buitenland zullen weten te vinden via de katholieke reisvereniging. Uiterst voldaan gingen de vele aanwezigen naar huis verrijkt met de wetenschap, dat zowel in de zomer lals in de winter er zo uiterst veel Natuurschoon valt te genieten. Bijeenkomst N. R. K. M. afdeling Leiden Grote stijging van de welvaart te verwachten De N.R.K.M. heeft het geluk gehad een spreker aan te trekken, die de helaas te gering in getal opgekomen leden van de bond gisteravond an derhalf uur met een gezellige, zeer stellig uitgesproken en reële causerie over de toekomst van de midden stand heeft beziggehouden. Spreker op deze bijeenkomst in „Het Gulden Vlies" van de afdeling Leiden van de NRKM was dr. J. G. M. Delfgaauw uit Rijswijk, bekend pu blicist over middenstands-kwesties, stafdocent van de katholieke school voor maatschappelijk werk te Den Haag. De conclusie, waartoe de heer Delfgaauw in zijn causerie kwam was, dat er voor de middenstand een zeer goede toekomst is weggelegd in de gebieden, die zich in de komende jaren zullen uitbreiden. In sterke ma te geldt dat voor de Randstad Hol land. Voorwaarden zijn echter, dat de middenstander oog heeft voor zijn tijd, efficiënt werict en rekening houdt met de mogelijkheid tot ont wikkeling in zijn branche. Per branche is immers in de komende jaren enorme variatie mogelijk. De snelle groei van de bevolking in West-Nederland kan specialise ring en arbeidsverdeling van de middenstand in de hand werken. Aan de andere kant lean men in de ver koop van levensmiddelen een bran che-vervaging verwachten. 60 Pet. meer welvaart. Spr. stelde, dat de welvaartsstij ging over 25 jaar met 60 procent zal zijn toegenomen. Dit wil zeggen, dat de gezinnen straks 60 pet. méér zul len kunnen besteden. Dr. Delfgaauw sprak als zijn mening uit, dat deze meerdere besteding op de eerste plaats ten goede zal komen aan het onderwijs van de kinderen. Voor het onderwijs is dus een grote toekomst te verwachten. Grotere investeringen in levens middelen achtte hij weinig waar-1 tractie, waarmede de reclame sterk schijnlijk. Wel zullen de producten, verweven is. die tot doel hebben het leven gerief lijker en efficiënter in te richten, enorm in de waardering stijgen. Ook de huisvrouw wenst in haar „be drijf": het huishouden, de apparaten, waarmede zij haar werk sneller en beter zal kunnen verrichten. Spr. ver wachtte dus voor de branches, waar in deze produ'kten te koop aangebo den worden, een gouden toekomst. De middenstander zal met dit alles bij de beroepskeuze van de kinderen re kening dienen te houden. Het kind, dat de vader opvolgt, zal misschien tot de eeuwwisseling met de gekozen branche toe moeten komen. Vooral middenstanders, die in de levensmid delenbranches bevestigd zijn, dienen dit in overweging te nemen. Betreffende de ambachtelijke sec tor sprak dr. Delfgaauw als zijn me ning uit, dat service-vakkennis ook hier voor 'n groto deel van het succes bepalend zijn, al zal deze sector on dervinden van de „doe 't zelf "-perio de, die gaat komen. Tijdens de rondvraag kwam de zelfbedieningszaa, die door spr. gete kend was als typisch voortbrengsel van deze tijd op het tapijt. Haidelskennis-actie. Na een dankwoord aan de spreker deed de voorzitter van de NRKM, de heer J. C. J. Lambermont enige me dedelingen. Hij sprak onder meer over de handtekeningen, die het protest te gen de gebeurtenissen in Hongarije zal ondersteunen. Middenstanders in Leiden zullen van morgen af in hun zaak gelegenheid schenken een handtekening te plaatsen. Deze vergadering was ook met ge bed voor Hongarije geopend. Tenslotte werd de vraag gesteld of de lichtweek, die volgende week za terdag geopend wordt, in verband met de droevige gebeurtenissen niet afgelast moet worden. In een vergadering van de Leidse middenstand met V.V.V. heeft men echter gesteld, dat de lichtweek géén feest is in de zin van het wooi"d. Het is een verlengstuk van de St. Nicolaasviering. Een traditionele at-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2