In Wenen en Boedapest wacht 't Rode Kruis gigantische taak Katholieke Caritas heeft eigen taak bij de hulp aan Hongarije Koningin en Prins bij de balletvoorstelling voor Hongarije GIRONUMMER 777! Voor het kind" terwijl 't kind toekijkt Nieuw vaandel Stompwijkse K.A.B. Tante Pos wil haar dienaren twee jaar later pensioneren Distributie van benzine is voorlopig nog onzeker DINSDAG 13 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Hongaarse meisjes boden bloemen aan Pe foto Iaat zien hoe twee Hongaarse meisjes, van wie de ouders reeds enige jaren m Nederland verblijven, de zevenjarige Theresia Nobizs uit Zaandam en de 13-jarige Mathild Kaczander uit Amsterdam, H-M. bloemen aanboden terwijl prins Bernhard toekeek. Koningin Juliana en Prins Bern hard woonden gisteravond in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Den Haag een uitvoering van het Nederlands Ballet bij, dat gege ven werd ten bate van de Hongaarse slachtoffers. Deze balletavond zou aanvankelijk gegeven worden ten ba te van het revalidatiecentrum voor Nederlandse Blinden, doch de stich ting „het Nederlandse Blindenwezen" besloot na de gebeurtenissen in Hon garije de opbrengst over te dragen aan het Nationaal Comité Hulpverle ning Hongaarse Volk. Het koninklijk echtpaar werd ont vangen door de voorzitter van de stichting „het Nederlandse Blinden wezen", alsmede door de bestuursle den van de stichting en de directeur. Toen het koninklijk echtpaar de koninklijke loge betrad speelde het Amsterdams kunstmaandorkest, dat de balletvoorstellingen zou begelei den, het Wilhelmus, dat uit volle borst door de aanwezigen werd mee gezongen. Onder de aanwezigen bevonden zich de minister van maatschappelijk werk, mej. dr M. Klompé; de staats secretaris van sociale zaken, mr dr A. A. van Rhijn; de ambassadeur van Zuid-Afrika en deken van het corps diplomatique kolonel P. I. Hoogen- hout; vertegenwoordiger? van de Bel gische ambassade. In de pauze hebben twee Hongaar se meisjes, wier ouders reeds enkele jaren in Nederland verblijven, Ko ningin Juliana bloemen aangeboden. Beide meisjes waren gekleed in na tionaal Hongaars costuum. De bloe men waren versierd met linten in de Nederlandse en Hongaarse kleuren, Tweede colonne in voorbereiding! Ook ons land actief Voor de steeds wassende stroom vluchtelingen die uit Hongarije Oos tenrijk binnenkomen, en die voor lopig voor een maand verzorgd zul len worden door het Internationale Rode Kruis, zijn dringend diverse goederen nodig. Op dringend verzoek zal het Ne derlandse Rode Kruis binnen drie dagen de volgende goederen verzen den: 1000 dekens, 5000 zakdoeken, 2000 paar wollen sokken, 500 was kommen, 1000 paar herenschoenen, 1000 herenoverhemden en 3000 bad handdoeken; alles tezamen voor een waarde van ruim 80.000. Aani het eind van deze week zal de totale waarde van de goederen, die het Nederlandse Roode Kruis ter beschikking gesteld heeft van het te Wenen optredende Rode Kruis, mede dank zij diverse grote schenkingen in natura, het. bedrag van ƒ800.000 gulden overschreden hebben. In dit bedrag zijn, behalve voedingsmidde len, ook begrepen de medicamen ten, verbandstoffen en medische in strumenten, die de Rode Kruiscolon- nes bij de uitvoering van hun taak in Boedapest zullen gebruiken ten gerieve van de hulpverlening binnen de Hongaarse grenzen. Ook Nederlandse gaven naar Boedapest. Nu een eerste colonne van het In ternationale Rode Kruis toestem ming heeft gekregen de grens te overschrijden, is men in Wenen druk Nederlandse trein op weg naar Wenen Morgenavond terug met vluchtelingen Gisteravond vertrok van het sta tion Nijmegen de door de Nederland se Spoorwegen kosteloos beschikbaar gestelde trein, waarmede een aantal Hongaarse vluchtelingen van Wenen naar Nederland zal worden vervoerd. Deze trein was samengesteld uit 3 eerste klasse en 6 tweede klasse rijtuigen van het beste internationale materieel, dat de Nederlandse Spoor wegen bezitten, en voorts uit een slaaprijtuig dat door de „wagon lits" is afgestaan en waarin oude en zie ke mensen zullen kunnen reizen. De Vereniging van Nederlandse Reisbureaus verzorgt de begeleiding van de trein en stelt dekens en der gelijke ter beschikking. Voorts maakt een aantal verpleeg sters van het Rode Kruis de reis mee. De extra trein zal vermoedelijk in de avond van woensdag a.s. Wenen verlaten en in de loop van donder dag op een nog niet bekende plaats van bestemming in Nederland aan komen. De Duitse Bondsspoorwegen verle nen volledig medewerking bij het vervoer van de extra trein door Duitsland. Staatssecretaris Schmelzer en de staatssecretaris van onderwijs, kunsten wetenschappen, mr. R. Höp- pener zijn gistermorgen op paleis Soestdijk door h.m. koningin Juliana beëdigd. bezig met het in gereedheid brengen van een volgende, veel grotere co lonne. Van deze colprcne zullen ook Ne derlanders deel uitmaken, die vol gens de Conventie van Genève ge ïnternationaliseerd zijn. Alle colonne leden dragen daarom de speciale arm band, waarop in het Hongaars en in het Russisch staat: „internationaal Comité van het Rode Kruis". Het spreekt vanzelf, dat het Nederlandse Rode Kruis voor de bijdrage in deze hulpverlening aan gevluchte Hongaren in We nen, zowel als aan het Hongaar se volk in Hongarije over geld moet kunnen beschikken. Daar om wordt door het hoofdbestuur met spanning uitgezien naar de binnenkomende stortingen op giro 777, die eind vorige week de acht ton reeds bereikt had den. In de tweede helft van deze week, waarschijnlijk donderdag zal een tweede colonne Rode Kruiswagens, bemand met hel pers van het Rode Kruiscorps, uit Den Haag. vertrekken. Gistermiddag heeft mevr. Van Kinschot—Dorhout Mees de stand voor de verkoop van kinderpostzegels op de Breestraat nabij de Maarsmanssteeg te Leiden geopend door de eerste vellen kinderpostzegels te verkopen. Eén van haar eerste klanten was prof. mr. J. M. van Bemmelen, die u hier op de foto ziet, terwijl hij zijn postzegels en kaarten in ontvangst neemt. Kinderen zien toe. Tot morgenmiddag wordt de verkoop in deze stand voortgezet. De jaarlijkse verkoop in de hal van het postkantoor begint 28 november a.s. 's morgens om tien uur. LYCEÏSTEN WERKEN VOOR HONGARIJE. Sinterklaasfeest opgeofferd. Leerlingen van het Chr. Lyceum te Alimelo 'Rebben het plan opgevat om ten béhoeve van de slachtoffers van het verzet in Hongiarije één dag te gaan werken bij bedrijven in Al melo. Verlenen directies en hoofden van bedrijven daarvoor steun, dan zal de school mo-rgen gesloten blijven. De lycefe'ten willen de aldius verloren gaande schooltijd op 5 december in halen. Het Sinterklaasfeest, dat dan anders op school wordt gevierd, zal <üt jaar komen te vervallen. Communist sprak „in de ruimte"! Sneek helpt Hongarije Hoofdbestuurslid der O.P.N. Meyer, gemeenteraadslid te Sneek moest gis teravond voor een lege raadszaal zijn verklaring over Hongarije afleggen; alleen de burgemeester en de gemeen tesecretaris waren reglementair ge noodzaakt de communist te beluiste ren. Even later gaf de gemeenteraad te kennen de woorden van de commu nist ongehoord'toch goed begrepen te hebben. De leden stelden 2 woningen voor Hongaarse vluchtelingen ter be schikking en besloten het bedrag dat het gemeentepersoneel mogelijk met een uurloon-actie zal bijeenbrengen, te verdubbelen. fÉjÉ éi «a *'•.£58 «f m Kit <T%. Overleg met de andere organisaties Het Nederlands R.K. Huisvestings comité heeft overleg gepleegd met het Nationaal Comité Hulp Hon gaarse volk en het Nederlandse Rode Kruis, waarbij in onderlinge overeenstemming het standpunt is ingenomen, dat het Katholieke Huis vestingscomité ten deze zijn werk in het raam van de internationale ka tholieke hulpverlening, die georga niseerd is in de Caritas Internationa- lis, welke organisatie bij de waters nood van 1953 door zelfstandige ac ties in de verschillende landen zeer belangrijke financiële en materiële hulp via het Katholiek Huisvestings comité aan de slachtoffers heeft ver- HONGAARSE STUDENTEN. De Nederlandse studenten-organisa ties het Universitair Asielfonds en de Nederlandse Studenten Raad zoeken naarstig naar mogelijkheden Hon gaarse studenten naar ons land te la ten komen en hen in de gelegenheid te stellen, hier hun studie te vol tooien. Er wordt nu getracht te we ten te komen, hoe groot het aantal studerende personen is onder de duizend vluchtelingen, die volgens de verlklaring van de regering in Ne derland kunnen worden ontvangen. In Wageningen is men begonnen met het zogenaamde adoptie-systeem. Volgens dit systeem belasten de par ticulieren zich met de financering van de studie van een Hongaars student. Elders heeft dit systeem reeds navol ging gevonden en op deze wijze zul len op dit ogenblik reeds 55 Honga ren in Nederland kunnen studeren. Verwacht wordt dat dit aantal aan merkelijk groter wordt. MASSA-CONCERT VOOR HONGARIJE. De Nederlandse Opera heeft zater dagavond op initiatief van de stich ting stadsontspanning te Utrecht, in de Jaarbeurshallen een massa-opera concert gegeven onder directie van Arrigo Guarnieri. Ruim 8000 bezoekers woonden dit concert, waarvan de baten voor de hulpactie Hongarije beschikbaar wer den gesteld, bij. Geopend werd met het Hongaarse volkslied, waarna door koor en orkest een groot aantal operafragmenten ten gehore werd gebracht. Een tijdens het concert gehouden collecte voor de Hongaarse hulpactie bracht enkele duizenden guldens op. verlenging gebaat zijn; leend, en dat dus bij de hulp aan het Hongaarse volk en de Hongaar se vluchtelingen de Katholieke Cari tas in Nederland een eigen taak heeft, waarvoor het R.K. Huisves tingscomité krachtens de van het episcopaat ontvangen opdracht, het aangewezen orgaan is. Als uitgangspunt van dit overleg blijft het zijn eigen inzamelings acties, onder meer middels het giro nummer 34.34.8 voortzetten. De eigen taak omvat de hulpverlening in internationaal verband aan de Hongaarse vluchtelingen in Oosten rijk en de opname en verzorging in Nederland. Voorts, indien wederom mogelijk, hulp in Hongarije zelf en het uitvoeren van kindertransporten. Uit het oogpunt van coördinatie heeft een bestuurslid van het R.K. Huis vestingscomité in het Nationaal Co mité zitting genomen. Meer vluchtelingen naar ons land? Gezien de toenemende stroom van vluchtelingen, die uit Hongarije naar Oostenrijk trekt, wordt in Nederland overwogen het aantal vluchtelingen, dat in Nederland onderdak zal wor den geboden te verhogen van dnizend op dei tienhonderd. Ministeries en het particulier ini tiatief beraden zich op het ogenblik OOK CPN RAADSLEDEN STONDEN PRESENTIEGELD AF VOOR HONGARIJE. Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering van Wormer stem den met de andere raadsleden de twee leden van de CPN-fractie er mee in het presentiegeld voor die vergadering af te staan aan het Rode Kruis voor de hulp aan Hongarije. Het CPN-lid de heer Houtman zei: „Ook wij zijn wel degelijk begaan met het leed in Hongarije". Commissie crediteuren van N.V. Linnaeushof Uit de crediteuren van de N.V Linaeushof te Bennebroek is enige tijd geleden een commissie samenge steld, welker taak het was na te gaan hoe alle crediteuren zo goed moge lijk konden worden bevredigd, naar aanleiding van de financiële moeilijk heden dezer N.V. De commissie heeft aan de crediteuren meegedeeld, dat de directeur, de heer H. W. Roo- zen uit eigen middelen alle crediteu ren tot 100 gulden heeft voldaan. Hierdoor is de situatie voor crediteu ren overzichtelijker geworden. De commissie deelt thans mee, dat zij zich in het laatste stadium van een onderzoek bevindt of zij het aanbod, dat de heer Roozen haar heeft voor gelegd, zou kunnen aanbevelen. Dit aanbod berust o.m. op door de ac countant van de heer Roozen ver strekte cijfers, die nog nader zullen worden bestudeerd en. getoetst. Het is duidelijk, aldus de commissie, dat in dit stadium rechtsmaatregelen op welke wijze de opvang in Neder-1 voor de N.V. Linnaeushof voor de land dient te worden geregeld. crediteuren bepaald ongunstig kun- Het tijdstip van aankomst van die nen worden genoemd. De commissie eerste gfoep vluchtelingen staat nog adviseert derhalve zich van al der- niet definitief vast 'gelijke maatregelen te onthouden. Dienst-beperking Door nijpend personeelsgebrek ge dwongen, heeft de directeur-generaal van de P.T.T. thans besloten, dat dienstonderdelen gerechtigd zijn per soneel van 65 jaar. dat reglementair gepensioneerd moet worden, nog 2 jaar in dienst te houden; de ontslag datum is nu verzet naar de 1ste van de maand volgend op die, waarin de P.T.T.-er 67 jaar wordt. Uiteraard moet deze dienstverlen- ging geschieden met volledige in stemming van de betrokkene en vaarts moet zij aan de volgende voorwaarden voldoen: a:het bedrijfsbelang moet bij de Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Stompwijk van i de K.A.B. mocht het bestuur een mooi vaandel als jubileumgeschenk in systeem om de verkopers der olie- Geen bonnen en geen rijverbod op zondag? Het is nog steeds onzeker, of de overheid zal overgaan tot maatrege- j len, die distributie of beperking van het gebruik van aardolieprodukten beogen. Met de olie-maatschappijen wordt voortdurend overleg gepleegd. Iedere methode van distributie of gebruiks beperking van benzine, dieselolie en petroleum brengt bijzonder grote moeilijkheden mee. Een bonnensys teem zou bij voorbeeld al zeer be zwaarlijk zijn, alleen ai, omdat men de werkkrachten voor registratie van verbruikers en voor uitreiking van bonnen mist. De gedachten gaan uit naar een pompen, op basis van hun gemiddel de verkopen zo nodig te gaan korten en de verdeling onder de afnemers in hun handen te laten. In Engeland bij voorbeeld krijgen de wederverkopers, thans 90 procent van hun normale gemiddelde omzet. Zij dienen hun af nemers op dezelfde wijze te korten. Ook is overwogen, om, zo nodig, een rijverbod voor de zondagen in te stellen. Dit echter stuit op grote be zwaren van de horeca- en amuse mentsbedrijven. Het staat intussen nog beslist niet vast of de overheid er toe over zal moeten gaan om het verbruik te be perken. Dit hangt in hoge mate af van de aanvoeren van ruwe olie naar de raffinaderijen, die Nederland voor zien. De voorraden aardolieproduk ten in ons land ten behoeve van het binnenlands verbruik zijn tamelijk groot en zouden voor twee tot drie outvangst nemen. produkten, zoals houders van benzine- maanden toereikend zijn. b: de verlenging mag de promo tie van anderen niet belemmeren; c: de verlenging moet medisch verantwoord zijn. Wanneer aan deze voorwaarden voldaan wordt, zal de diensttijd dus 2 jaar verlengd worden; er is dus geen sprake van een nieuwe arbeids overeenkomst. Geslaagde proef. Deze nieuwe regeling, die tot nu toe op enkele plaatsen als „proef" ingevoerd was, krijgt een algemeen karakter. Zij zal voorlopig slechts betrekking hebben op de „geünifor meerde dienst", zowel postaal als technisch. De directeur-generaal is voorts van mening, dat het aantal overwerk-uren drastisch beperkt dienst te worden, al zal dit voorlopig nog wel een vrome wens blijven, daar op de begroting voor 1957 al leen voor overwerk al een post van 8}/2 miljoen is uitgetrokken. Men hoopt echter het werk van de post te verlichten door enkele diensten te beperken; zo gaan de ge dachte uit naar een grote beperking van de „huis-aan-huis postbestellin gen". Geen post op Nieuwjaarsdag Voor de eerste maal in de posthis- torie zal op Nieuwjaarsdag geen post worden bezorgd. De directieraad van de PTT heeft n.l. besloten om even als op de beide Kerstdagen nu ook met Nieuwjaar de dienst uit te voeren als op zondag. Verder zullen de nachtposttreinen niet rijden in de nachten van 24 op 25, 25 op 26 en van 26 op 27 december a.s. Er zullen wel twee briefpostbe stellingen zijn op de maandagen voor afgaande aan Kerstmis en Nieuwjaar,

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5