jmUGAT Séjifmm Egypte accoord met komst van UNO-leger 't Hoogverraad-proces tegen dr. John De Israëlische troepen in Egypte Scherp ZJOEKOFS STER KLOM AAN DE SOVJETHEMEL Leids Universiteits Fonds kocht gebouw Rapenburg 4 •n Nieuw Prytaneum op Doelenterrein? DINSDAG 13 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hammerskjoeld zelf naar Cairo Met de Egyptische regering is over eenstemming bereikt over de aan komst van het leger der Ver. Naties in Egypte. Dit heeft de secretaris-ge neraal der Ver. I aties, Dag Ham- marskjoeld, gisteren in New York meegedeeld. De eerste eenheden van de interna tionale politiemacht vertrekken van daag uit Napels naar Caïro. Ham- marskjoeld zelf gaat eveneens naar Cairo, om met de Egyptische regering bijzonderheden te bespreken. Onder weg zal hij het verzamelpunt van het leger der Ver. Naties in Italië inspec teren. In Cairo is officieel bekendgemaakt dat Nasser en Hammarskjoeld volle dige overeenstemming hebben bereikt over de legering van de V.N.-troepen onder de volgende (Egyptische) voor waarden: 1. Troepen van een land mogen slechts deel uitmaken van V.N.- politiemacht als Egypte daarmee akkoord gaat; 2. Iedere afzonderlijke aankomst van V.N.-troepen in Egypte kan slechts plaats hebben na goedkeuring van Caïro; 3. Troepen der V.N. zullen slechts op Churchill uit het Lagerhuis? Volgens berichten in Londen zal Sir Winston Churchill zich op 30 nov. zijn 82ste verjaardag, terugtrekken als lid van het Lagerhuis. In politieke kringen acht men het zeker, dat koningin Elizaibeth de grij ze staatsman in dat geval de hertoge lijke waardigheid zal verlenen. Dit zou Ohiurchill het recht geven zitting te nemen in het Hogerhuis. Toch gesprek van Westerse Drie President Eisenhower van de Ver. Staten heeft zich in beginsel bereid verklaard, in Washington een confe rentie te houden met premier Eden van Engeland en premier Mollet van Frankrijk. Dit hebben diplomatieke kringen in Parijs gisteravond mee gedeeld. 's Middags had de Amerikaanse am bassadeur Douglas C. Dillon met pre mier Mollet een onderhoud over de conferentie gehad. De Franse premier schijnt als datuim 20 november ge noemd te hebben, maar Eisenhower wenst een later tijdstip. een bepaalde plaats in Egypte mo gen worden gelegerd na toestem ming van de Egyptische regering; 4. De V.N.-politiemacht zal onmid dellijk worden teruggetrokken, in dien de Egyptische regering daar toe de wens te kennen geeft; 5. De V.N.-troepen zullen zich uit de Suezkanaal-zone terugtrekken on middellijk nadat de Brits-Franse troepen dit hebben gedaan. De V.N.-troepen zullen dan naar de Egyptisch-Israëlische demarcatie lijn worden overgeplaatst. Schrale huid I klonen, gesprongen handen, wintervoeten: Kloosterbalsem maakt uw huid weer gaaf. Kloosterbalsem ontsmet en geneest J (Advertentie). INT. POLITIEMACHT IN EGYPTE. Een eerste groep van 45 man van de internationale politemacht der V.N. is dinsdag om 04.00 uur op het vlieg veld van Aboe Soeweir in de Suez- kanaalzóne geland. Andere vliegtuigen met ongeveer 200 man worden in de loop van de dag in Aboe Soeweir verwacht. De Israëlische regering heeft maan dagavond in Jeruzalem bekendge maakt, dat zij „haar troepen uit Egyp te zal terugtrekken na het bereiken van een bevredigende regeling met de Ver. Naties over de internationale (politie)-macht". In de bekendmaking wordt niet ge zegd, of de terugtrekking ook geldt voor het gebied van Gaza. Functionarissen van het Iraëliti- sche ministerie van buitenlandse za ken deelden maandag mede, dat over een tijdschema voor de terugtrek king van de Israëlische troepen tus sen de V.N.-troepen en de Israëlische autoriteiten onderhandeld moet wor den. Meer dan 50.000 Russen hebben zich de vorige week opgegeven voor dienst in Egypte, doch er zijn nog geen Rus sische vrijwilligers in Cairo aange komen, zo heeft de Egyptische ambas sadeur in Moskou, El Koeni, maan dag verklaard. De Sow jet-Unie maakte zaterdag bekend, dat niet verhinderd zal wor den, dat Russische vrijwilligers naar Egypte gaan als Engeland en Frank rijk de terugtrekking van hun troe pen uit Egypte uitstellen. DURBAN HEEFT HET DRUK. In de haven van Durban lagen van daag een groot aantal schepen, die in plaats van de route door het Suez- kanaal te volgen rond de Kaap varen. In de afgelopen 36 uur hebben on geveer 50 schepen de haven aange daan om te bunkeren en water in te nemen. Er werden vandaag nog 26 schepen verwacht. De oliemaatschap pijen werken de volle 24 uur om de schepen van brandstof te voorzien met een gemiddelde tijdsduur van 6 uiur per schip. Het aantal schepen met gewijzigde route, dat naar verwacht wordt tot 19 december Kaapstad zal Saloncommunist bedwelmde hem „Indien iemand hier in de recht zaal enig idee had, wat ik heb moe ten verduren in de 17 maanden ach ter het ijzeren gordijn, dan zou ik hier niet als een gewone misdadiger be handeld zijn". Dit verklaarde gisteren in de stamp volle zaal van het opperste gerechts hof te Karlshure de man „met de 1000 geheimen", dr. Otto John, ex-chef van de Westduitse inlichtingendienst, die in juli 1954 naar Oost-Duitsland vluchtte, maar 17 maanden later weer terugkeerde. Bleek, maar uitdagend had Jöhn de beschuldiging van hoogverraad aangehoord. Kalm verklaarde hij on schuldig te zijn en nooit voor de com munisten gespioneerd te hebben. Ook POTLOOD en GEEST No. 538. Horizontaal: 1. schoeisel, 5. Bijb. figuur, 6. karakter, 8. optel ling, 10. het noodsein, 13. vaarwel, 15. voorstad van Londen, 16. tijdrekening 17. berg, 18. bid (Lat.), 20. metaal soort, 22. spoorrichel, 24. bode aan een universiteit Verticaal: 1. munt in China, 2. meis jesnaam, 3. teken in de dierenriem, 4. welaan, 5. slot, 7. dorpel, 9. reuk, 11, lichaamsdeel, 12. gebod, 13. uit roep, 14. laagvlakte, 18. lied, 19. vlak temaat, 21. voorzetsel, 23. telwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 537. Horizontaal: 1. Harlem, 5. oor, 6. steeds, 8. Ot, 9. put, 10. sla, 13. es, 14. storen, 17. rel, 18. Medina. Verticaal: 2. rot, 3. loet, 4. ere, 6. stunt, 7. Dalen, 8. op, 11 as, 12. tred, 15. ore, 16. Eli. ontkende hij, dat hij een agent is ge weest voor de Britse, Franse of Ame rikaanse inlichtingendienst. DE MACHT DER RODE IDEOLOGIE „Ik heb nooit geloofd, dat de com munistische iedologie het Duitse volk zou pakken", aldus John, „maar ik vrees de macht van dit stelsel, om dat het Duitse volk makkelijk op de weg kan brengen, die in het verleden naar 'het nationaal-scoialisane heeft geleid, wamt het Duitse volk verlangt naar hereniging". In sobere woorden vertelde John vervolgens over zijn leven en car rière. „Vanaf mijm schooldagen ben ik een overtuigd anti-nazi. Daarom wei gerde ik later een regeringsfunctie". Hij zei, dat hij met diverse verzets groepen heeft samengewerkt tot de bomaanslag op Hitler in 1944. „Daar na vluchtte ik naar Spanje, waarvan daan de Engelsen mij kwamen halen'. Na de oorlog was John opgeroepen als deskundige in de processen van Neurenberg later trad hij op als tolk bij een proces tegen drie Duitse ge neraals. In de middagzitting verklaarde Ot to John, dat hem een verdovings middel was toegediend door dr. Wohlgemuth, een ,,salon-commainist". Hij was daar op de avond van de 20ste juli op bezoek in West-Ber lijn en dronk met Wohlgemuth een kop koffie. Toen hij een etmaal later wakker werd, stonden er drie Russische offi cieren om hem heen. Zijn eerste reac tie was „moeilijkheden te veroorza ken". Maar hij begreep al spoedig dat hij beter het spelletje kon meespelen, om zodoende te kunnen ontsnappen". Een verklaring, waarom hij na zijn verdwijning uit West-Duitsland naar Oost-Duitsland daar een pers conferentie hield, waarop hij onder meer verklaarde, dat een geheime clausule van de Europese Defensie Gemeenschap (die nooit in werking is getreden) inhield, dat de Franse en Duitse inlichtingendiensten zouden gaan samenwerken, gaf John nie.t Op de vraag, waarom hij diezelfde persconferentie niet had benut om de vele Westerse journalisten de waar heid over zijn ontvoering te vertel len, antwoordde John: „Als ik van het manuscript was afgeweken, zou den de Russen mij van kant hebben gemaakt". John zei erin te hebben toegestemd voor de radio te spreken, aangezien hij hoopte weg te komen bij zijn Rus sische bewakers in zijn villa nabij Berlijn. Maar de uitzending was op de band opgenomen in dezelfde villa. Het proces wordt vandaag voort gezet. aandoen is tot 92 gestegen. Dit aan tal moet gevoegd worden bij de 60 schepen, die in deze tijd van het jaar die haven aandoen. Weer een buisleiding vernield De oliebuisleiding, die van Kirkoek in Irak naar Haifa in Israël loopt, is maandagnacht in Noord-Jordanië door nationalisten opgeblazen. Men zag vlammen over een uitgestrekt ge bied en ooggetuigen berichtten, dat de olie over het land stroomde. Het valt de Engelse oliemaatschap pijen overigens nog steeds moeilijk de grote hoeveelheden olie, die zij nodig hebben, in de Verenigde Sta ten te kopen, zo schrijft „Financial Times" in een hoofdartikel. Volgens het blad worden de pogingen van de oliemaatschappijen belemmerd door het ontbreken van een duidelijke leiding van de Amerikaanse regering voor de olieproducenten aan de Golf van Mexico. De Amerikaanse inter nationale oliemaatschappijen voor zien eerst in de behoeften van haar Europese dochtermaatschappijen en dekken zich tegen de te verwachten daling van haar eigen aanvoer uit het Nabije Oosten, alvorens haar in het gebied van de Golf van Mexiro beschikbare olie aan te bieden. „Financial Times" vraagt zich af, hoe lang de Engelse economie de druk van de onvoldoende olie-aan voer zal kunnen dragen. Tot dusver re zijn er volgens het blad geen te kenen, dat de Verenigde Staten heb ben besloten samen te werken bij de reorganisatie van de Europese olie- voorziening. Indien deze samenwerking lang uit blijft, zouden de gevolgen ernstig kunnen zijn. Zij zullen niet alleen En geland en continentaal Europa tref fen; ieder land zal ontdekken, dat de olieprijzen stijgen' en dat de vracht tarieven voor het vervoer van olie zich eveneens in stijgende lijn bewe gen. Indien samenwerking ontbreekt, zal er een algemene strijd ontstaan om de beschikbare olie en tanksche pen, aldus „Financial Times". Vrouweneiland". a O 1X^1/ US' SPORT De 14-jarige Dick Harskamp uit Wormerveer heeft in een voetbalpool 19.000 gulden gewonnen. Hij vulde zes kolommen in, waarvan vijf serieuze wijze en in de zesde plaatste hij maar lukraak cijfers. En juist deze zesde kolom was juist. Voor het toneelstuk „Vrouwen- eiland", dat morgenavond om acht uur in het St. Antoniusclubhuis door de toneelgroep van de Stedelijke K.A.V. zal worden opgevoerd, zijn nog enige kaarten verkrijgbaar bij mej. A. Neijenhuis, Tulpenstraat 10, en indien nog voorradig vóór de aanvang der voorstelling aan de 5 Jaar „Crescendo". Zaterdag 17 november a.s. om acht uur nam. zal de Leidse Mondaccor- deonvereniging „Crescendo", direc teur de heer W. van Strien, in de Stadsgehoorzaal een lustrumconcert geven, ter gelegenheid van haar vijf jarig bestaan. 's Middags zal het bestuur, ge vormd door de heren A. J. v. d. Kwa- kel, R. Wassenaar, H. van Wijk, F. H. Bouter en H. J. Jansen, recipiëren in de Kleine Burcht van 2.304.30 uur nam. Hartebrug. Men verzoekt ons mede te delen, dat de plechtige Hoogmis en het pon tificaal lof, te celebreren door mgr. Jansen in de Hartebrugkerk, zondag Voorrang Rijnsburgerweg De raadsleden J. Drijber en H. M. J. W. J Kortmann stellen het volgen de aan de Leidse raad voor: ondergetekende, leden van de Raad der Gemeente Leiden, overwegende dat op de Rijnsburgerweg een gevaar lijke verkeerssituatie bestaat omdat de uit de zijstraten van rechts ko mende motorrijtuigen veelal geen voorrang verkrijgen van het motor- verkeer op de Rijnsburgerweg, daar vele bestuurders blijkbaar menen dat laatstgenoemde een voorrangsweg is, stellen voor de kruisingen van de Rijnsburgerweg met diens zijwegen tot voorrangskruisingen te verklaren zoals in Oegstgeest reeds is ge schied zodat het doorgaand ver keer cp de Rijnsburgerweg voorrang heeft. FORUM IN LEIDSE LAKENHAL. werken van jonii kunstenaars, die de koninklijke sul sidie kregen, zal op vrijdag 16 no vember des avonds om 20.30 in het stedelijk museum „De Lakenhal" een forum gehouden worden over hedendaagse kunst. De heren J. L. Mulder, voorzitter van de jury voor de koninklijke sub sidie voor vrije schilderkunst, R. E. Penning, schilder en criticus, Lex Horn en P. van Soest, schilders, en J. N. van Wessem, directeur van het stedelijk museum De Lakenhal zul len vragen uit het publiek beant woorden. Vanaf 19.30 bestaat er ge legenheid tot voorbezichtiging van de tentoonstelling. Kroestsjef moest wat veren laten Volgens gisteren in Londen ontvan gen diplomatieke berichten schijnt er in liet Kremlin tussen de twistende partijen een onbehaaglijk bestand te zijn gesloten, waarbij het Rode Leger als bemiddelaar is opgetreden. Maar schalk Zjoekof, minister van Defen sie, zou zijn invloed aanzienlijk heb ben versterkt over zowel Molotof als Kroetstsjef heen, aldus United Press. Deze nieuwe strijd om de macht in het Kremlin zal, naar verwacht, haar hoogtepunt bereiken wanneer de vol gende maand het centrale comité van de Russische communistische partij bijeenkomt. Volgens de diplomatieke berichten is de twist tussen de oude garde en de destalinisatiegroep van Kroestsjef De plaatsvervangende marktbetaal- meester van de Langendijker groen tecentrale heeft ernstige malversaties ontdekt in de boeken van zijn be taai- kantoor. Hiervan is thans de betal- meester H. P. verdacht. Het tekort loopt naar alle waarschijnlijkheid in de tienduizenden. De verdachte moest een maand geleden zijn werk onder breken, omdat hij wegens een ern stige hartaanval in het ziekenhuis te Alkmaar moest wordien opgenomen. Op medisch advies mag hij niet worden gehoord. Uit het voorlopig onderzoek is nog ndet komen vast te staan, dat de LGC bij deze affaire schade heeft geleden. Men heeft daar om besloten alvorens aangifte te doen bij de politie eerst een onderzoek te laten instellen door de accountants dienst van het sociaal bureau naar de aard van de onregelmatigheden en de grootte van het eventuele kaste kort op generlei wijze bijgelegd. Aangeno men wordt, dat het Rode Leger heeft ingegrepen om de vrede te bewaren. Er zijn tot dusver geen aanwijzingen, dat het Rode Leger bezig is de macht van Kroestsjef over te nemen, maar wel, dat het leger reeds een belang rijke rol heeft gespeeld bij het nemen van een beslissing omtrent militaire interventie in Hongarije. Het Rode Leger houdt vol, dat het de satellietlanden moet hebben om Ruslands verdediging te verzekeren en het zou hebben gewaarschuwd, dat bij afwezigheid van militaire con trole door Moskou in Oost- en Cen- traal-Europa de grenzen der weste lijke mogendheden wel eens tot die van Rusland zouden kunnen worden gebracht. Waarnemers ter plaats hebben de volgende voorlopige indruk: De oude garde, onder leiding van Molotof en de eerste vice-premier, Kaganowitsj, heeft het, wat de bui tenlandse politiek betreft, gewonnen door het Kremlin te dwingen opnieuw een politiek van hardheid in de satel lietlanden te voeren. Deze politiek komt thans ook in het Midden-Oosten tot uiting. Kroestsjef heeft wat veren moeten laten, maar hij is niet geheel afgewe ken van zijn nieuwe politieke lijn in de ideologische sfeer, aldus de waar nemers. Zjoekof en zijn medewerkers in het Rode Leger zien intussen toe, dat de balans niet overslaat. Volgens opgave van het Centraal Bureau van de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 oktober 10 miljoen 924.121, In de eerste 9 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken 68.035 (vorig jaar 66.617), het aantal levend geborenen 176.881 (vor. jaar a.s. uitsluitend toegankelijk zal zyn voor houders van plaatskaarten. Welsprekendheidsconcours. De interscholaire culturele com missie, die met zoveel succes de ICO '56 organiseerde, zal op zaterdag 17 november om kwart voor acht, in de cantine van het r.k. lyceum een wel sprekendheidsconcours houden. Van elke middelbare school zijn drie deelnemers ingeschreven, waarvan twee een improvisatie zullen houden over een nog nader op te geven on derwerp, terwijl de derde deelne mer een geprepareerd betoog zal LEIDSE TOONKUNSTENAARS BIJEEN. Zaterdagavond hield de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Toonkun stenaarvereniging in de benedenzaal van Rehoboth een bijeenkomst voor leden en introducé's, waar de heer D. A. Muusers uit Zoeterwoude sprak over het indertijd naar aanleiding van een andere lezing door de leden aan de orde gestelde onderwerp: Linkshandigheid. Het was daarom jammer, dat niet zoveel leden als anders aanwezig wa ren; maar mèt de gasten was men in genoegelijke kring bijeen om zich met den spreker in het aangekondigde onderwerp te verdiepen. Na enige in leidende beschouwingen voerde de heer Muusers zijn hoorders langs de vier onderdeïen van zijn betocg, resp. enkele theorieën omtrent de mogelijke oorzaken van Linkshandig heid, enkele groepen, waarbij Links handigheid bijzonder veel voorkomt, de Ambidextrie (het betrekkelijk ge lijkelijk gebruiken van beide han den) en de consequenties van de Linkshandigheid en van eventuele pogingen tot overschakelen naar Rechtshandigheid. Met grote belang stelling volgde men de heldere en overzichtelijke uiteenzettingen van de spreker en van de gelegenheid tot houden. De jury zal bestaan uit cbe j het maken van opmerkingen en het verschillende leraren Nederlands stellen van vragen werd ruim en ge- van de middelbare scholen. animeerd gebruik gemaakt. Medewerking van de autoriteiten Het Leldsch Universiteits Fonds heeft aangekocht het gebouw Rapen burg 4, dat naast het Prytaneum is gelegen. De bedoeling van deze aankoop is beslag te leggen op een huis, dat van belang zou kunnen worden voor de academie. Het Universiteitsfonds heeft al meer panden aan het Rapenburg Wéér dat ichroaland, brandend maagzuur. Tgd nor 'n paar Rennies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't ver keerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddel lijk! 'n Wonder die Rennies - U ge bruikt ze toch ook? In iedere apo theek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. (Advertentie) Leidse Expogé Verzetspoëzie Aan het slot van een lezing over verzetspoëzie, die de heer D. de Jong gisteravond in het „Rehoboth"-ge- bouw hield op uitnodiging, van de Leidse Expogé, wijdde hij enkele treffende woorden aan het adres van de Hongaren, die momenteel hun verzetspoëzie met bloed schrijven. Spr. toonde hiermede aan, dat ver zetspoëzie niet aan tijd of actuali teit gebonden is, omdat iedereen, die de vrijheid mint, de kreet van hem, die dit grote goed moet ontberen, al tijd zal kunnen begrijpen. De heer De Jong mag bij uitstek deskundig op het gebied van verzets poëzie geacht worden, want hij werkt momenteel aan een ministe riële opdracht om alle verzets-ge- dichten, die gedurende de oorlogsja ren geschreven zijn, te verzamelen en van commentaar te voorzien. Aan deze publicatie werkt een letterkun dige mee. Nadat spr. uiteengezet had, dat verzetspoëzie behalve mogelijke lite raire en geschiedkundige waarde, grote betekenis heeft als symbool van het Nederlandse volk ging hij de verschillende vormen van oorlogsge dichten na. In de aanvang waren de ze slechts gericht op de Meidagen, de verwoesting van Rotterdam en het verlies van de vrijheid. Eerst toen de druk der bezet ting steeds zwaarder werd, toen de Jodenvervolging begon, de gijzelaars en de ondergrondse ge stalte kreeg, kwam ook de eigen lijke verzetspoëzie op de illegale markt. De meeste gedichten, zo vertelde de heer De Jong, zijn spontane re gels, zonder veel letterkundige waar de, want betrekkelijk weinig van de grote hoeveelheid is door „vakmen sen" samengesteld. Een beschouwing over de techni sche moeilijkheden, die met de pu blicatie in oorlogstijd gepaard ging, en het gevaar van drukken en ver spreiden, besloot de boeiende lezing, die rijk gedocumenteerd was met fragmenten uit gedichten. De heer L. Questroo had een dank bare taak, na een levendige rond vraag, de spreker dank te zeggen; tevens deelde de voorzitter mede, dat 22 november a.s. een lid van de Expogé, die momenteel met goederen op weg is naar Wenen, zijn ervarin- 174.776) en het aantal overledenen gen bij Hongaarse vrijheidsstrijders 63.659 (vorig jaar 60.838). 1 zal vertellen. aangekocht. Het is echter geenszins zijn bedoeling door deze aankopen beleggingen in huizen te zoeken. Het pand Rapenburg 4 is gunstig gelegen, doordat het grenst aan het Prytaneum. Een doorbraak zou mo gelijk zijn. Daarnaast heeft men overwogen, dat in het gebouw ge vestigd is het „Coördiinatmig Secreta riat of National Unions of Students". Het is van belang dat deze interna tionale organisatie zijn zetel in Lei den behoudt. Door de aankoop kun nen ook talrijke studenten in het ge bouw gehuisvest blijven. Doelenterrein Is nodig. In de kring van het Leids univer siteitsfonds is men van mening, dat het zig.n Doelenterrein, dat aan de ge meente toebehoort en waarop op het moment de koksschool is gevestigd, van groot belang is voor de univer siteit. Het terrein sluit volkmen aan bij de gebouwen op het Rapenburg en is voorbestemd aldus lezen wij in een pubükatie van het universiteits fonds voorbestemd om eenmaal aan grotere academiegebouwen plaats te verschaffen. Gedacht is hierbij aan een uitbrei ding van de biologische laboratoria, studentenhuizen, een nieuw Pryta neum, een universitair gymnastiek- zalencomplex en een auditorium maximum met bijbehorende vertrek ken. Deze wensen zijn by de mili taire autoriteiten bekend en er be staan gegronde redenen om aan te nemen, dat die autoriteiten, die na bij het Doelenterrein betrokken zijn, •hun medewerking niet zullen onthou den. JAARLIJKS CONCERT „EX ANIMO". Het jaarlijks concert van Ex Ani mo op 20 november a.s. in de Remon strantse kerk, draagt wel een heel bij zonder karakter. Niet alleen dat men het batig saldo wil bestemmen voor Hongarije, maar ook het feit dat de Mis in C. van W. A. Mozart voor het eerst in Leiden zal worden ten gehore gebracht, verdient belangstelling en waardering. Deze Mis, de enige die Mozart schreef voor Gemengd Koor en Orgel, dus zonder aanvulling door orkestin strumenten of zangsolisten, bevond zich nog in 1860 in het bezit van een uitgever in Offenbach. Nadien is het werk verborgen gebleven, to* in 1949 Bernhard Paumgartner, de grote Mo- zartdirigent en kenner, een nieuwe uitgave verzorgde. Vermoedelijk is de Mis gecomponeerd in 1773 (dus op ongeveer 17 jarige leeftijd) en heeft de componist het werk niet geheel voltooid. Tot aan het begin van het Sanctus was Mozart, gevorderd, toen hij het werk om onbekende redenen terzijde heeft gelegd. Wel zijn schet sen aanwezig, aan de hand waarvan Paumgartner de verschillende delen heeft uitgewerkt, en aangevuld met door Mozart afzonderlijk gecompo neerde misdelen, (eveneens voor koor en orgel). Paumgartner heeft op knappe wijze de eenheid van het werk weten te bewaren. Het geheel is in een vloeiende, melodieuze stijl geschreven. Volgens Einstein een meesterwerk van de jonge componist. Prachtig zijn o.m. de lyrische gedeel ten in het Gloria en het Credo, b.v. „miserere nobis" (ontferm U onzer) de knappe dubbelfuga aan het eind van het Gloria, en vooral ook het prachtige Benedictus (gezegend Hij die komt). Typische toonschilderin- gen o.m. in het „opgevaren ten he mel" in het Credo; het „wederkomen ten oordeel van levenden en doden". De bede „Geef ons vrede" besluit op ontroerende wijze het geheel. Behalve dit Mozartwerk staan op het programma enkele orgelwerken, en fluitsoli van Handel en Mozart. Alle medewerkenden, de organiste Annie Blankenstein-Offenberg, de fluitist Jan Goduswaard en Ex Ani mo besluiten met „De Herdersfluit", een nieuw werk van de dirigent, op tekst van Aart van der Leeuw. Mogen velen dit concert komen be luisteren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2