WÊ'iBË3 1#§|| SiPP DE SPOKENJAGE ET HU Nederlanders de hel van ontkomen uit Boedapest R.K. onderwijzers namen afscheid van de heer H. de Boer (Noordwijk) Mr. Van Doorn is met 49 tegen 24 (blanco)-stemmen herkozen MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „De mensen zijn verbijsterd „Met een gevoel van diep medelij den heb ik enige uren geleden het zwaar beproefde Boedapest verlaten". Dit zei Alfred van Sprang, die zon dag met tien andere Nederlanders uit Hongarije veilig in Wenen is aange komen, in een uitzending van de NC RV. „Toen ik vanmorgen", aldus Alfred van Sprang, „door de zwaar geteis terde Hongaarse hoofdstad reed, sprongen de tranen mij in de ogen. Wij kunnen alleen maar gissen hoe veel mensen zich de afgelopen week doodgevochten hebben. De meesten waren nog jong, te jong om te ster ven". Van Sprang vervolgde: „De mate riële schade is groot. Zij was al groot toen na de eerste gevechten de vrij heid voor het grijpen leek. Nu is er nog veel meer kapot en er staat niets positiefs tegenover. Wij reden door de straten, waar zo zwaar gevochten werd: niets dan puin, gapende gaten in de huizen en dat terwijl de winter voor de deur staat. De mensen hebben geen ruiten in de huizen. Er is een groot tekort aan brandstoffen en het ziet er naar uit dat er ook spoedig een tekort aan levensmiddelen zal zijn. Op de straten ziet men voor elke winkel hoe mensen uren in de rij staan in de hoop een stuk brood, een pakje macaroni of wat suiker te be machtigen. Iedereen loopt rond met een boodschappentas als rugzak. De mensen lopen maar en alles is er op ingesteld eten te krijgen. In de stad Boedapest staan nu de Russische tanks, lopen de Rusische soldaten en officieren, rijden de Russische pant serwagens. De mensen zijn verbijsterd. Het lijkt wel alsof zij niet beseffen dat al les voorbij is. De knoet van de Rus laat zich nog niet voelen. De Russen wachten nog en de regering-Kadar ook. De mensen zijn nog zo dat zij WEER VORSTELIJKE GIFTEN VOOR HONGAARSE SLACHTOFFERS. H.M. de Koningin heeft belangrij ke giften toegezegd aan het Natio naal Comité Hulpverlening Honga rije en het Nederlandse Roode Kruis ten behoeve van de Hongaarse slachtoffers. Een uur loon voor Hongarije De suggestie van de Stichting van de Arbeid om één uurloon ter be schikking van de Hongaren te stellen, welk bedrag door de werknemer ver dubbeld zou worden, heeft grote weerklank in Nederland gevonden en verscheidene toonaangevende be drijven hebben reeds aan het Natio naal Comité Hulpverlening aan het Hongaarse Volk doen weten, dat zij met dit voorstel instemmen. Verwacht wordt, dat spoedig in alle bedrijfstakken dit initiatief overgeno men zal worden. De gelden moeten gestort worden op giro: 999. Radio 'nlichtingen over Hongaarse vluchtelingen Extra uitzendingen De in het Nationaal Comité Hulp verlening Hongaarse Volk te Amster dam en de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingen Hulp in Den Haag samenwerkende hulporganisaties, zullen dank zij de medewerking van de radio-omroep-verenigingen in de week van 12 tot '7 november de gelegenheid krijgen, informaties aangaande hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen via de radio door te geven. Deze mededelingen worden uitgezonden over Hilversum II tussen 18.15 en 18.20 uur, en over Hilversum I tussen 19.10 en 19.15 uur, telkens aansluitend aan de nieuwsbe richten. onze auto aanhouden, dat ze met je praten, dat ze je vragen boodschap pen mee te nemen. Binnenkort zal dat niet meer mogelijk zijn. Dan zal het IJzeren Gordijn weer zakken. Twee dagen geleden probeerden wij het land uit te komen. Onze co lonne is toen een paar kilometer bui ten Boedapest door de Russen tegen gehouden. Onverrichterzake gingen we terug naar de stad. De mensen dachten toen dat wij de eerste buitenlanders waren, die hulp kwamen bieden. Zij stonden te wui ven met twee handen in de lucht. Wij, buitenlanders, kregen 't schaam rood op de kaken omdat wij niets konden doen. Nu, na een korte tijd van vrijheid, is Hongarije weer teruggevallen in de ellende van het communisme. De re gering-Kadar is er, maar die heeft in het geheel geen macht. Die macht rust alleen op de kracht van het Rus- siesche leger." Koningin thuis Zaterdagavond omstreeks zes uur is H.M. de Koningin per vliegtuig op Soesterberg aangekomen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden was ter ont vangst op het vliegveld aanwezig. H.M. de Koningin is, zoals be kend, enkele weken met vakantie geweest in Taormina op Sicilië. VORSTELIJKE BELANGSTELLING VOOR HONGARIJE-UITVOERING. Met H.M. de Koningin zal ook Z.K.H- prins Bernhard hedenavond de uitvoering van het Nederlands ballet onder leiding van Sonia Gas- kell in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage bij wonen. De baten van deze uitvoering zouden aanvankelijk ten goede ko men aan het Revalidatiecentrum voor Nederlandse Blinden. De stich ting het Nederlandse Blindenwezen heeft echter, zoals gemeld, besloten de opbrengst van deze avond ter be schikking te stellen van het Natio naal Comité Hulpverlening Hon gaarse Volk. H.M. de Koningin is be schermvrouwe van dit comité. C.P.N.-leider verlaat partij Steeds meer meldingen "komen bin nen van leidinggevende Nederlandse communisten, die de gebeurtenissen in Hongarije de ogen geopend heb ben en die nu het lidmaatschap van hun partij niet langer op prijs stel len. De distriftsbestuurder van de Alg. Schippersvereniging te Groningen', de heer Jan Meertens, heeft het hoofdbestuur der C.P.N. medege deeld, dat hij zo geschokt is door de gebeurtenissen in Hongarije, dat hij zich genoodzaakt ziet als C.P.N.-lid te bedanken. Voor de Kamerverkiezingen van dit jaar werd de heer Meertens door de C.P.N. candidaat gesteld. Westerling opgelicht Donderdag a.s. zal de ex-kapitein Westerling als getuige moeten ver schijnen voor de rechtbank te Breda in een zaak tegen 2 van zijn vroegere vertrouwensmannen, die verdacht worden de nodige oplichtingen ge pleegd te hebben. De twee mannen beschikten over een document, waaruit moest blijken, dat Westerling van de Ned. regering een bedrag van 200.000,toegezegd had gekregen voor acties in Indonesië. Met dit papier hebben zij de nodige gelden 'te pakken gekregen en toen Westerling verklaarde, dat hij een dergelijk document nooit getekend had, ging de politie een der mannen van valsheid in geschrifte verden ken en werden de beide mannen ge arresteerd. Niet alleen worden zij beschuldigd met het vervalste document een po ging te hebben gedaan om het minis terie van buitenlandse zaken op te lichten, doch tevens is Westerling zeer vergramd, omdat 15.000, die hij hen ter hand had gesteld voor het betalen van schulden, verdwe nen zijn. DRS. W. K. N. SCHMELZER STAATSSECRETARIS VAN BINNENLANDSE ZAKEN Bezitsvor™'"^ *n Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Drs. W. K. N. Schmelzer is met in sane van vandaae benoemd tot staet^^PCTpfarls van binnp^landse za- Vcn. hpT.-fc^orminP pn n»W«Vror.Me- IÜVp ho^riifqorcrpniqotip. FÜ 7al wor- r*pn hplasf. rript V>oh oneliner var) rip 7P\Pr) hetreFer^e dp h<"''tKVOr- m<n<f en 'le T>"h1'°kror»MoliiVp bp- driifsorp^nicptie en met de voorlich ting van de vipp-TTvni^tPr-Twe'drfpnt ter 7oVp van dp snpïa*l-ernr,nmi««he pri finsm«isie noii+ïoV nrs. ^"bmelzer die on 22 moart 1Q21 te wer peboren, is lid van de K.V.P. pvixsfinff* KoHitucr TWEE DODEN B*J AUTOBOTSTNG. Een burger en een militair zijn vannacht om het leven gekomen bij een botsing op de rijksweg tussen Hoevelaken en Voorthuizen. Tijdens zware mist; botsten twee elkaar tegemoetkomende personen auto's op elkaar. De bestuurder van één der wagens was op slag dood: Zijn mede-inzittende werd zwaar ge wond. In de andere personenauto za ten zes militairen 'van het legerkamp Nunspeet. Deze wagen kwam in een sloot naast de weg terecht. Alle ge wonden zijn naar een ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Tijdens het vervoer overleed één der militairen aan zijn verwondingen. BOTSTNG MET EEN VERTRAAGDE UITWERKING. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur zijn bij Gorinchem een brom fietser en een motorrijder met*e!kaar in botsing gekomen. Aanvankelijk leek het, dat het ongeluk geen ern stige gevolgen had, maar even later werd de bromfietser uit Gorinchem onwel en moestvermoedelijk met een hersenb! ceding naar een zie kenhuis in Utrecht worden ver voerd. De politie te Gorinchem verzoekt de motorrijder, die bij dit ongeluk was betrokken, zich ten spoedigste met haar in verbinding te stellen: telefoonnummer 3141, kengetal K 1830. De aanrijding geschudde bij een kruispunt van de rijksweg Utrecht- Gorinchem, de brug van Ceelen en de Concordiaweg. De motorrijder reed in de richting Gorinchem heeft vermoedeliik een kle:ne repa ratie lat°n verrichten bij een nabij gelegen Ford-garage. DODELIJKE HULP. Schipper overleden. Een 61-jarige schipper was zater dagavond op visite op een drijvende I hijskraan van de gemeentelijke han delsinrichtingen, die in de Minerva- haven te Amsterdam lag. De kraan moest Verhaald borden en daarbij bood de schipper de behulpzame hand. Tijdens het Werk werd hij plot seling onwel, zakte in elkaar en over leed korte tijd later. Ruim halve eeuw In de zaterdag te Utrecht gehou den vergadering van het verbonds- bestuur van het Katholieke Onder- wijzersverbond, is uitdrukking gege ven aan de verontwaardiging over het schandelijk verraad en de mensonwaardige rechtsverkrachting, waaraan Rusland zich in de afgelo pen week in Hongarije heeft schul dig gemaakt. Voorzitter J. H. M. Derksen wees op de verschrikkelijke dwingelandij, waaronder het arme Hongaarse volk gebukt gaat, en spoorde aan tot gebed en offervaar digheid. Met algemene stemmen besloot het verbondsbestuur om, in overleg met het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, pogingen in het werk te stellen te komen tot een landelijke gebedsactie op de scholen vodr het zo zwaar beproefde Hongaarse volk. actie voor Hongarije zal de volle steun voor het K.O.V. krijgen. In de vergadering werd afscheid genomen van de heer H. G. de Boer uit Noordwijk, die meer dan 50 jaar de onderwijspers heeft gediend, hééft De Boer was 43 jaar achtereen redacteur van het Katholieke School blad en heeft zich in die jaren doen kénnen als een man, die zijn vele gaven in dienst stelde van de onder wijzers, maar zeker niet in de laatste plaats van het kind. Wijdvertakte belangstelling. Naast zijn werk in de school en zijn werk als journalist was de heer De Boer 25 jaar lang voorzitter van de St. Augustinusvereniging, de dioce sane onderwijzersvereniging in het bisdom Haarlem. Voorts was hij voorzitter van de vroegere St. Willi brordusfederatie van katholieke on derwijzers in de beide noordelijke diocesen. Op internationaal terrein is het mede aan zijn activiteit te dan ken, dat tot stand kwam de Union Móndiale des Enseignants Catholi- ques, van welke wereldorganisatie hij nog tot in 1957 voorzitter blijft. Nu de heer De Boer op 76-jarige leeftijd terugtreedt, kan hij met trots terug zien op een welbesteed leven. Dit werd in de vergadering van zaterdag door de vele sprekers duidelijk in het licht gesteld. Een speciaal num mer van het Katholieke Schoolblad, geheel gewijd aan de scheidende re dacteur, werd hem aangeboden. In de hulde werden ook zijn kinderen betrokken; aan mevrouw De Boer, die niet in de vergadering aanwezig kon zijn, werden thuis bloemen aan geboden. Het verbondsbestuur sprak de wen. lijkheid uit om een onderzoek in te stellen naar de gemeentelijke be moeiingen met het lager onderwijs, zoals deze zioh in de loop der jaren hebben ontwikkeld. Getracht zal worden om in samenwerking met andere betrokken instanties tot een dergelijk onderzoek te komen. DRAAD OP LIJN. Stagnatie Den HaagLeiden. Op de Benoordenhoutseweg in Den Haag, ter hoogte van de The- rèse Schwartzestraat, is vrijdagmid dag om vijf uur de voedingsdraad van de tramlijn den HaagWasse naarLeiden van de Haagse Tram weg Mij ten gevolge van kortslui ting doorgebrand. De draad viel over eep lengte van 200 meter op de rails. Het tramverkeer had tot kwart over zeven vertraging. Met zijn scooter reed gister avond de 26-jarige M. de L. tegen een geparkeerd staande auto. Zijn zuster, die achterop zat, werd hierbij op slag gedood. De bestuurder is in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. BESTUURSRAADSVERGADERING KVP Een kapschuur waarin de land bouwer B. B. te Odoornervéen (ge meente Odoorn) de korenoogst van 15 ha alsmede vele landbouwwerktui gen had opgeslagen, is gistermiddag in brand geraakt.. De schuur brandde geheel uit. Het blussingswerk en het nathouden van de naastliggende boer derij werd verricht door de brand weren van Exloo, Schoonoord, Sleen en Emmen. Oppositie tegen Kamer-lidmaatschap In de zaterdag te Utrecht gehou den bestuursraadsvergadering, van de K.V.P. heeft de voorzitter, mr. H. W. van Doorn, aandacht gewijd aan de gebeurtenissen in Hongarije en de hoop uitgesproken, dat mede van ons land uit een grote kracht zou uitgaan om het geweld te overwinnen. Voor de zielerust van de slachtoffers en voor de verzetsstrijders werd gebe den. Het bestuursvoorstel om het regle ment zo te wijzigen, dat het mogelijk wordt, dat de functie van secretaris der partij en die van directeur van het partijbureau niet door dezelfde persoon vervuld behoeft te worden, werd met 18 stemmen blanco aan vaard. Na vaststelling van de begroting 19561957 is gediscussieerd over de bestuursverkiezing, waarbij onder andere de combinatie van het voor zitterschap der partij met het kamer, lidmaatschap niet juist werd geacht. Reeds eerder had mr. Van Doorn uiteengezet, dat het zijn nut kan hebben, dat het zijn top van de partij functionarissen zitten, die zich ook met dc prac- tische politiek bezig houden. Uit sluitend terwille van de partij had de heer Van Doorn na lang beraad en ingewonnen advies, het wenselijk geacht in de Kamer zitting te nemen, omdat het goed is voor een partijvoorzitter van hetgeen zich daar afspeelt voort durend op de hoogte te zijn; het zelfde geldt ook voor de partij secretaris. Mr. Van Doorn werd tenslotte met 49 van de 73 uitgebrachte stemmen de rest was blanco als partij voorzitter herkozen. (60) teoenvemoroen WORDEN bUSNE EN W/ÉNE DOOR IRMBIEN EN Tim ftDONIR U/EDE R100F VER WST, NfföffT NUN VERDWf N/NO mroEsmv m fflSDEVERSlROENNFlD Sj NET VERNEMEN VNN "DE TOESTRND EENBEETJE OEzmris.BESwirlNM- m. m een Mmir om hotel, öeiutv m en die ipèken tvrpj/Khferm! Wi moeten hen vonten voor ze 7o, ikhebifmkenötVtw imtippen. en vin mifzön wi spokemiters "'FTOjj ^C- In de plaats van. de heer J. van Lieshout uit Eindhoven, die bedankt had, werd als vice-voorzitter geko zen de heer Jan Maenen, voorzitter van de Limburgse K.A.B. Als nieu we leden van het partijbestuur wer den voorts gekozen mevrouw H. M. J. Beyaert-Drost, mevrouw mr. M. T. Sutorius-jkvr. Alting van Geusau, mevrouw Witteveen en mr. A. M. J. A. Sassen. Dr.Festen uit Tilburg; mgr. Op de Coul, directeur van het katholiek centraal bureau voor onderwijs en opvoeding; mejuffrouw Kessel van de K.A.V. in het bisdom Breda; prof. mr. S. baron van Wijnbergen, hoogleraar te Nijmegen en de heer A. F. M. Ver beek uit Enschede zijn bij stemming aangewezen als nieuwe landelijke figuren voor de partijraad naast de 25 anderen, die herkozen zijn. Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA. N.T.S.: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.4522.00 Filmprogr. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8-15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tuinib. meded. 12.33 Metropole ork. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gram- 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Caba ret. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Vóór de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.; Neder land en de Wereld: mr. J. Prins: Ne derland en de zeescheepvaart. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.3o R.V.U.: Dr. H. Groot; Hoe oud is de wereld en hoe weten we dat? 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gram. 21.00 Mozartprogi*. 21.55 Kamp vuren langs de evenaar, caus. 22.15 Lichte muz. 22.30 Gram- 22.40 We reldkamp. dammen 1956. 22.45 Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—2400 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.lo Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9-40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Prome- nade-ork. 13 00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordr. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Nieuwe gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.40 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Amateur- progr. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De Antwoordman. 22-30 Orgel concert. 22.55 Ik geloof, dat. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 20). Als het geen scherts was, hoe zou hij er dan een halve eeuw geleden hebben uitgezien? Leek zijn huid ook al op doorschijnend buigzaam perka ment? Werden zijn ogen al dof? Had zijn stem een metaalklank? Op welke leeftijd was hij opgehouden, ouder te worden? Die vraag sleepte weer andere mee. Niemand kon jaar in jaar uit licha melijk onveranderd blijven zonder op te vallen! Men kon zich niet maar losmaken van de gevolgen en uit werking van de tijd en kalm de uit werking daarvan o-p andere aanzien. Als een man niet stierf wanneer hij, praktisch gesproken, sterven moest, dan zou hij een levende curiositeit, een menselijk stuk antiek worden. En het zou weldra bekend raken Toen Hector hierover nadadht, be greep hij ineens de betekenis van Dimitri's opmerking over mevrouw Baxter: „ze zal spoedig verder moe ten trekken. Waarheen zal het dit maal z(jn?" Verder trekken! Dat sloeg niet op een afscheid van deze wereld, maar op het zoeken van een andere woon plaats, omdat ze bij een te lang ver blijf in één oord de aandacht zou trekken. Hoe verstandig hoe ab soluut noodzakelijk voor voor een vrouw als mrs. Baxter, die een rol in het openbare leven speelde! Haar vrienden begonnen zich immers nu al te verwonderen. Hector keerde naar Absalom terug en ook hier ging hem een licht op. Wenen Parijs Warschau en Dimitri wilde, dat hij naar Boeka rest terugkeerde. Natuurlijk! Hij had in al die steden gewoond. En in hoe- vele nog meer? Hij was een Wande lende Jood. Zijn gedachten dwaalden af naar Dimitri Hector, zijn ontbijt vergetend peinsde hij over de oude Bulgaar. Hier was een prins van de bloede. De identiteit van een prins was niet te verbergen en een. alibi onmogelijk. Hij was een persoonlijkheid. Hij kon niet verhuizen, niet verdwijnen om elders op te duiken Daardoor zou hij zijn positie, zijn erfenis, zijn gezag, zelfs zijn rang verliezen. Nee, voor hem ging alles niet op. Hector ging naar beneden en vond Hervey bezig, chrysanten te schikken in de hoge vazen van de salon. „Morgen, Hervey. ia de Graaf al op?" „Wel op, meneer, maar nog niet in zijn kamer", „Zou je me een raad willen ge ven?" De man keek verbaast toen beslist niet op zijn gemak. „Het betreft de Graaf. Je hoorde mr. Absolom zeggen, dat hij van plan was, vandaag te jagen?" „Ja, meneer." „Wel, wat denk je ervan? Is het veilig ik bedoel voor hem? Hij ziet er volgens mij niet uit of hij een ge weer kan vasthouden". „Dat is wel in orde, meneer. Hij heeft goed gerust en voelt zich veel beter. Ik heb hem wel vaker zo ge zien en hij is een uistekend schut- ter". „Goeden morgen, jonge Vijfentwin tig! Heb je een geweer voor me ja?" Hector draaide zich met een ruk om. Een man kwam over het gras veld naar hem toe. Dimitri? Hij moest even kijken voor hij het zekér wist, en zelfs toen nog kon hij zijn ogen niet geloven. De lenige gedaante met het korte leren jasje en de beenkap pen, Dimitri! Waar waren de gebo gen rug, de onzekere schreden, de zwakte van de vorige avond? De man leek omgetoverd.. Hij sloeg Hector op de schouder en lachte. „Ge .zijt verbaasd ja maar wat doet een goede nachtrust al niet? Nu zal ik u laten zien, hoe die Engelse vogels, zo vet en vadzig, be handelen moet. Laat ons gaan". Hector mompelde een antwoord en zé gingen naar de woning van de boswachter, Dimitri voortschrijdend niet lange, lenige stappen. Het scheen hem geen inspanning te kosten. Het donkere gezicht was even mager, de gestalte even smal, maar de mense lijke vulkaan was weer in volle wer king. In één nacht scheen hij jaren jonger geworden. Hij wierp een steel se blik op z(jn metgezel en lachte: „Waar denk je aan, Vijfentwintig? Ja, zo zal ik je noemen vertel eens op". „Ik dacht erover, meneer, welk wild u in uw eigen land hebt". Dimitri grinnikte. „Zo is het nu: altijd verzwijgen de Engelsen hun werkelijke gedachten! Bij ons schiet men herten, beren, patrijzen en een den. Hoe oninteressant! Wel, laten we het nog eens proberen. Vertel me eens, Vijfentwintiger, wat je van plan bent te doen in je leven!" „Dat zou ik niet kunnen zeggen, graaf. Ik zou graag willen reizen, maar dat is een „Trouwen ga je trouwen?" „Ik denk het". „Hij denkt het! Trés amusant. U bent nog niet verloofd?" „Neen, graaf, daarvoor ben ik te arm". „Hoe negetief is dat allemaal! Ik, Dimitri, zal u eens wat voorspellen Voordat één kort jaar verlopen is. zult u verloofd, getrouwd, huisvader en rijk zijn. Vandaag over een jaar op 20 november, denk dan ben uzelf: Paul Dimitri, uit Bulgarije, heeft me dit voorspeld en hij had gelijk". Hector grijsde tegen hem. „Wel Graaf, als dat gebeurten ik kan het me niet voorstellen zal ik ze ker aan u denken". „Hoe lang ben je al b(j myn vriend Absalom?" „Nog maar een paar dagen, graaf'. „En welke indruk heb je van hem?" „Wel, meneer", zei Hetor verlegen, .,U kent hem langer en beter dan ik. Maar ik kan wel zien, dat hij buiten gewoon schrander is". Dimitri lachte luid. „Ik geloof heus, dat er veel, ja heel veel nodig is, om de tong van een En gelsman los te maken. Als hij boos is, wordt hij zwijgzaam een onheil spellend teken. Als hij gelukkig is, fluit hij misschien niet al te goed een kort deuntje. Als hij treurig is, zegt hij niemand wat, maar neemt zijn hond en zijn stok en wandelt rond, tegen struiken en bomen slaan de. Als hij verliefd is, maakt hij rare gesmoorde geluiden. Alleen als hij aanmerkingen heeft op zijn land, spreekt hij vrijuit. Vraag hem naar iemand anders en hij wil weten waarom je dat vraagt. Praat over hemzelf, en hij zal zeggen, dat het onderwerp te onbelangrijk is. Him- mel! Vijfentwintig, je bent een echte Engelsman". (Wordt vervol

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5