S)e£<2id6e(2ouAci/nt Moskou dreigt Londen en Parijs met „vrijwilligers" Amerika is niet gediend van vrijwilligers Is Gaza een deel van Israël? Sowjet-wapens in Egypte Dringend beroep van de Paus om vrede te bewaren 'N RODE STER IS GEVALLEN IN WENEN Noorse „politietroepen" op weg 's eaEPr- - 1 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 48ste JAARGANG No. 13955 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 2093S, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w-, f2.35 p. mnd., 17^— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et, p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Als de Engelse, Franse en Israëlische troepen niet uit Egypte worden teruggetrokken, zullen de sowjetautoriteiten „aan sowjetvrijwilligers niet beletten Egypte te hulp te snellen". Dit heeft radio-Moskou zaterdagavond meegedeeld. Onder de vrijwilligers zouden zich volgens radio-Moskou ge oefende piloten, tankbestuurders, artilleristen en vele reserve-officieren bevinden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de V.S. zich onder alle omstandigheden zullen verzetten tegen het zenden van sowjet-vrijwilligers naar Egypte. De Ame rikaanse regering zal zich tevens met alle wettige middelen verzetten tegen het vertrek van Amerikaanse „vrijwilligers" voor het Midden-Oosten. Wat de internationale politie-macht van de Ver. Naties betreft: de voor hoede van deze 4.000 man tellende politiemacht is dit weekeinde in de Ita liaanse stad Napels aangekomen. Het waren 50 Deense en 52 Noorse mili tairen. Generaal Burns, de Canadese bevelhebber, heeft verklaard, dat Egypte nog niet heeft ingestemd met de legering van V.N.-troepen. De een heden zullen in Napels blijven tot een regeling met Egypte bereikt is. Tien waarnemers zijn gisteren echter reeds van Jeruzalem naar Egypte ver trokken. NASSERS PLAN VERIJDELD. en gereed zijn voor onmiddellijke actie, dank zij de 1000 „technici", die Het Britse conservatie parlements- alles al grondig hadden voorbereid, lid Henry Price heeft gisteren onthuld dat de Franse geheime dienst onlangs DREIGEMENT, bij de arrestatie van vijf Algerijnse rebellenleiders de hand heeft gelegd Het Russische dreigement met het op een geheime dagorder van presi- sturen van vrijwilligers werd zater- dent Nasser, waarin werd gesprokendagavond door radio-Moskou uitge- over een plan voor een aanval van zonden. Het was een perscommuni- de Arabische landen op Israël. j qué, waarin verder gezegd werd dat Price verklaarde: „Als dat plan, op-1 regeringskringen in de Sowjet-Unie gesteld op advies van Moskou, was j hun voldoening hadden uitgesproken uitgevoerd, dan zou het hele Midden-over de Britse en Franse bereidwil- Oosten nu in vlammen staan. In de jigheid het vuren te staken, ontstane chaos zouden de Russen Zij hadden echter te kennen gege ven bevreesd te zijn dat er nog 'n an- in overeenstemming met hun lang tevoren bereide plannen ingrijpen onder het moto: „De vrede in ge vaar". Daarmee zou de Sowjet-Unie volgens Price de heerschappij in het Midden-Oosten hebben verkregen, in clusief het Suezkanaal en de olie bronnen. In een officieel Brits rapport wordt gezegd, dat het communistische blok het afgelopen jaar militaire hulp aan Egypte heeft gezonden tot een bedrag van minstens 1603 miljoen gulden en aam Syrië voor 200 miljoen. Onder het naar Egypte gezonden materiaal bevinden zich 50 Ilynshinbommenwer- pers, minstens 100 Mig-straaljagers ongeveer 300 zware en middelzware tanks, twee torpedobootjagers en vier mijnenvegers. Minstens 1000 technici en instruc teurs uit het Sowjetblok zijn reeds eerder naar Egypte gezonden, aldus het rapport. Kort na het Engels Franse ingrijpen zijn ongeveer 300 Russische en Tsjechische technici naar die Soedan gevlucht. De moderne (Russiscne) bommen werpers van Egypte zijn niet tegen de dere reden bestond voor deze bereid- willigihed: namelijk om de Franse en Engelse troepen gelegenheid te geven wat op hun verhaal te komen. Voorts bevatte de verklaring scherpe opmer kingen aan het adres van Frankrijk over de Algerijnse kwestie. INCIDENT IN PORT SAID. In Port Said, waar Egyptische en Brits-Franse troepen tegenover elkaar staan, is de wapenstilstand gisteren vier uur lang verbroken geweest. Onverwacht openden des morgens de Egyptenaren langs het niemands land van 500 meter breedte met klei ne wapens en machinegeweren het vuur. De Britse parachutisten, die aan die andere kant van het niemands land de voorste linie bezet hielden, wisten zich drie uiux lang te beheer sen, hoewel het vuur voortduurde. Maar na drie uur was hun geduld uit geput en schoten zij met lichte wa pens terug. Na een uur hadden de Egyptenaren er genoeg van en hield het schieten op. De Engelsen en Fransen leden geen verliezen. ISRAEL WIL GAZA BEHOUDEN. De Iraëlische minister van Buiten landse Zaken, mevr. Golda Meir heeft op ae partijvergadering van de Ma- paipartij verklaard, dal Israël „Gaza als een deel van Iraël beschouwt". Israël heeft in de woestijn voor 130 miljoen gulden waarde aan oorlogs- materieel buitgemaakt, is in Tel Aviv meegedeeld. Hieronder waren zeven duizend ton mimi tie, ruim honderd tanks in goede of te herstellen staat, deels van Russisch deels van Tsje chische makelijk, ruim duizend mili taire voertuigen, tweehonderd stuk ken artillerie en een volledige mobie le radarpost van het modernste type. Volgens Israëlische schattingen heeft Egypte de helft van zijn militaire ver mogen verloren. EGYPTE LAAT INTERN. POLITIEMACHT TOE. De Egyptische ministerraad heeft zich akkoord verklaard met de aan wezigheid van een internationale po litiemacht op Egyptisch grondgebied, mits er hierdoor op geen enkele wij ze afbreuk wordt gedaan aan Egyptische soevereiniteit, aldus heeft radio-Cairo vanochtend (maandag) gemeld. De ministers waren zondagavond onder voorzitterschap van president Nasser gedurende twee uur en een kwartier bijeen geweest. Volgens een artikel in het conser vatieve Engelse zondagsblad „Sunday Times" overweegt de Britse regering, - de openbaarmaking van inlichtingen, cluscllecn ïetijktijdige vertaUng uit- volgen welke Egypte vlak voor de landen aChter het H. Vader uit ernstige bezorgheid De H. Vader heeft zaterdagavond in een radiotoespraak tot de gehele wereld een hartstochtelijk beroep op de regeringen en de volkeren gedaan- alles in het werk te stellen om de vrede te bewaren en de volkeren hun rechtvaardige onafhankelijkheid te schenken. De toespraak van de Paus werd door Radio Vaticana uitgezonden en gerelayeerd door verschillende ande re zenders. Bovendien heeft radio Vrij Europa in het Hongaars en Tsje- Israëlische inval zelf klaar stond voor een aanval op Israël. De correspondent van het blad in Tel Aviv meldt voorts, dat de Sow jet-Unie in de woestijn van Sinai een zeer grote militaire basis bezat. Er zou een ondergrondse opslagplaats met voor tientallen miljoenen dollars aan communistisch materieel ont dekt zijn. „De verovering van Sinai door de Israëliërs heeft juist bijtijds de Sow- jet-plannen doorkruist, even vóór Nasser en de Sowjet-Unie klaar wa- Britten en de Fransen gebruikt. Zij ren om toe te slaan", aldus de cor- zijn vermoedelijk allemaal over de c respondent. grens in veiligheid gebracht. De Russen waren volgens de woord voerders vam het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken van plan in het Midden-Oosten een krachtig léger op te zetten, dat dan zogenaamd zou bestaan uit „vrijwiliigers". Die Russen zouden dan met wapens zijn uitgerust Volgens Britse zegslieden zouden zich voor het begin van de operaties meer dan duizend technici en in structeurs uit het Sowjet-blok in Egypte bevonden hebben. Een drie honderdtal Russische en Tsjechische technici vertrokken kort na de Brits- Franse tussenkomst naar Soedan. IJzeren Gordijn. „Ons vaderhart, aldus de H. Vader wordt verscheurd bij het zien van zo veel onrechtvaardigheid, die wordt begaan bij het neerslaan van 't Hon gaarse volk, dat slechts eerbied heeft opgeëist voor de fundamentele rech ten van de mens. Bij deze droefheid voegt zich thans nog bezorgdheid om wille van de vrede, die bedreigd wordt, en diepe onrust bij het vast stellen van het verzwakken der po gingen van hen, op wier krachten wij meenden te kunnen rekenen, op dat geleidelijk de eendracht en de sa menwerking tussen de landen in een geest van rechtvaardigheid en echte vrijheid zou kunnen worden hersteld. Wie zou nog durven ontkennen, dat vrede en echte vrijheid helaas een stap achteruit zijn gegaan en dat te vens alle hoop, die zo moeizaam was gegroeid en verstevigd, weer terug geworpen is in het duister der on rust? Wij willen hier aan alle volkeren Tijdens anti-communistische relletjes in Wenen hebben demonstranten de Rode Ster losgerukt van het Rus sische oorlogsgedenkteken op het Schwarzenberg-plein en deze vernield na er een triomftocht mee door de stad te hebben gemaakt. Deze foto toont de ster in handen van de, merendeels jonge, demonstranten. Aanleiding tot de relletjes was de viering door de Russen van de 39ste verjaardag van de oktoher-revolutie. zeggen, hoezeer wij ons bezorgd gevoe len; laten we allen de vrede, de een dracht tussen allen herstellen en weer vertrouwen teruggeven aan al len, die het misschien verloren heb ben. Daarom richten we ons eerst en vooral tot u volkeren van de wereld, mannen? en vrouwen, intellectuelen, arbeiders, ambachtslieden en land bouwers van alle rasseri en uit alle landen opdat u bij uw regeerders uw stem zult verheffen, opdat u hun laat blijken, welke uw diepste gevoelens zijn en welke uw oprechte hoop. Beter rust dan rijkdom. De recente gebeurtenissen hebben bewezen, dat de volkeren, de gezin nen en de enkelingen meer hechten aan de rust bij hun arbeid en in hun gezin en deze stellen boven rijkdom. Zij zijn bereid van rijkdom af te zien, indien deze de prijs zou worden voor het herstel van tyrannie of het ont staan van oorlog met al zijn ruïnes, zijn rouw en zijn gevangenissen en dood Uit naam van de godsdienst en van de beschaving, uit naam van het rechtvaardig menselijk gevoel zeg ik: Houdt op met de brutale en onwettige represailles, met deze oorlogszucht, met die rivaliteiten tussen grote lan den om hun hegemonie te verstevigen. Want dat zijn slechts dingen, die het aardse leven tot een afgrond van smarten en terreur maken, die de zie len folteren en de vruchten van ar beid en vooruitgang vernietigen. Hongarije. Meer nog dan enige andere zorg drukt ons hart datgene wat zich nu in Hongarije aan het voltrekken is. De algemene ontroering, de spontane emotie van de gehele wereld is zo danig, dat geen enkel andere gebeur tenis hoe ern.stig ook, deze emotie heeft kunnen doen verflauwen. Dit alles wijst erop, hoe noodzake lijk, hoe dringend het :s de volkeren de vrijheid terug te geven, die hun werd ontnomen. Kan de wereld dan onverschillig blijven tegenover haar broeders en het overlaten aan een onterende slavernij? Dit staat vast: het christelijke geweten kan zich aan de morele verplichting om met alle toelaatbare middelen de menselijke waardigheid en de vrijheid dezer vol keren te herstellen, niet onttrekken. Het is ons niet onbekend hoe inge wikkeld tegenwoordig de verhoudin gen tussen de naties zijn en tussen de continentale groepen, waarvan de ze naties deel uitmaken. Moge noch tans de stem van het geweten en van de beschaving gehoord worden, moge de stem gehoord worden van God zelf, Schepper en Vader van iedereen. Laten we toch naar de tweede plaats verschuiven alles wat maar enigszins op eigenbelang lijkt, en laten preva leren wat primodinaal en fundamen teel is: millioenen mensen die tot sla vernij zijn gedoemd. Nauwere aaneensluiting. Laten we opnieuw ervoor zorgen, dat zich de gelederen van allen, re geerders en volkeren, die er nog op staan dat de wereld de weg volgt van eer en vrijheid nauwer sluiten. Laten de kinderen van God een overeen komst aangaan, die hen in staat stelt hun medebroeders te verdedigen te gen iedere onrechtvaardige aanval op hun rechten of op hun onafhanke lijkheid. Het zal werkelijk dan niet de schuld van rechtschapen mensen zijn, wanneer diegene, die nu van de ze rechte weg afwijkt, eenmaal rond om zich slechts eenzaamheid en woe stijn vindt. Misschien komt dan wel de tijd B2sjsBSÉIfiBfiSR-® :1.J Zwaarbepakte Noorse soldaten gaan op het vliegveld van Oslo aan boord boord van 'n Amerikaanse „vliegende vrachtwagen", die hen naar Italië zal brengen vanwaar zij met een Zwitserse machine door zullen gaan naar het Midden-Oosten. Deze Noorse soldaten vormen een deel van de „politie troepen" van de V.N., die naar Egypte zullen gaan. en wij hopen het van ganser harte dat de hechte eenheid tussen de na ties, die werkelijk vrede en vrijheid willen, diegenen, die nu afbreuk doen aan deze elementaire wetten tot meer gematigd optreden zal terug brengen. Want thans hebben zij het recht verloren te spreken in naam van de mensheid. Eenmaal komt wel het ogenblik, dat hun volkeren op nieuw in zich de drang zullen gevoe len om weer deel uit te maken van de grote wereldfamilie en de voorde len daarvan te genieten. Laten dus allen eensgezind blijven voor vrede en vrijheid, gij allen, volkeren van Oost en West, leden van de grote mensenfamilie. Hongarije en de V. N. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft zaterdag in spoed zitting besloten de kwestie HóngariJ: en het Midden-Oosten als voorrangs- punt te plaatsen op de agenda voor de gewone zitting, die vanavond be gint. Voor de Hongaarse kwestie viel dit besluit met 53 tegen 9 (communis tische) stemmen bij 8 onthoudingen en voor het Midden-Oosten was de uitslag 66 tegen 0 stemmen bij 2 onthoudingen. Nationalistisch China zal, naar men verwacht, voorstellen de Sowjet-Unie uit de volkerenorganisatie te stoten wegens haar optreden in Hongarije. De algemene vergadering heeft in haar spoedzitting nog met 48 tegen 11 stemmen bij 16 onthoudingen een re solutie aanvaard, waarin wordt aan gedrongen op de onmiddellijke terug trekking van de Russische troepen uit Hongarije en het houden van VTije verkiezingen in Hongarije onder toe zicht van de Ver. Naties, zodra recht en orde in het land zijn hersteld. De communistische landen en India stemden tegen, terwijl een deel van de Aziatisch-Afrikaanse groep zich van stemming onthield. Kadar „overweegt" De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft zaterdagavond bekendgemaakt, dat de Hongaarse regering van Janos Kadar hem heeft meegedeeld het verzoek om waarnemers van de V.N. in Hongarije toe te laten „overweegt". DADEN, GEEN WOORDEN Wat Hongarije nodig heeft zijn daden, nu. Er is al te veel gepraat in de UNO en er wordt te veel ge stemd. De regering van Kadar laat de Hongaren door de Russen uitmoor den." Deze energieke eis is aan de UNO gesteld door Jozef Kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije. Hij werd pas in Wenen bekend door de Westerse journalisten, die uit de Hongaarse hoofdstad zijn ontkomen. De kardinaal zei„De secretaris generaal van de UNO moet naar Boedapest komen, niet morgen maar vandaag. Er is al te veel gestemd en te veel gepraat. Wat wij nodig heb ben is actie en wel terstond. De Rus sen houden gee-n Tokening met de UNO. Eisenhower voelt er weinig voor President Eisenhower heeft de Zwitserse regering meegedeeld, dat de Amerikaanse regering onder de huidige omstandigheden liever de be handeling van de huidige internatio nale crisis in de Ver. Naties wil voort zetten dan hiervoor een conferentie te beleggen van regeringsleiders van de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, En geland, Frankrijk en India, zoals Zwitserland had voorgesteld. De Russische premier Boelganin heeft Zwitserland meegedeeld dat hij voorstander is van een samenkomst der vier grote mogendheden op het hoogste niveau. Vandaag proces tegen John Voor het Westduitse hooggerechts hof te Karlsruhe begint vandaag het proces tegen het voormalige hoofd van de Westduitse contra-spionage dienst dr. Otto John, die in juni 1954 naar Oost-Brelijn verdween en in december 1955 op even verrasende wijze in de Bondsrepubliek terug keerde. Hém wardlt ten laste gelegd, dat hij staatsgeheimen heeft verraden en lands veraderlij ke betrekkingen heeft aangeknoopt en onderhouden. Voorts wordt hem verweten, dat hij de na men van vertrouwensmannen van de Westduitse contra-siponagedienst aan de Oostdiuitse geheime diienst heeft doorgegeven en voor de communis tische propaganda heeft gewerkt. Het proces, waarbij ongeveer hon derd getuigen zullen worden gehoord, zal waarschijnlijk verscheidene weken duren. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). s BEWOLKT. Veel bewolking met plaatselijk 5 mist. Geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind tus- sen noord en noordoost. Iets kouder. 13 Nov. zon op 7.58; onder 16.54. Maan op 14.32; onder 2.18. Hoogwaterstanden 13 Nov. 11.25; n.m. 12.—. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICÊ BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA weer temp. sneeuw —3 C.' geheel bew. 0 geheel bew. 3 onbewolkt 4 geheel bew. 8 zwaar bew. 6 half bew. 6 regen 7 nevel 6 licht bew. 7 tegen 5 zwaar bew. 9 nevel 4 nevel 7 mist 1 regen 5 zwaar bew. 5 regen 6 regen 1 zwaar bew. 0 zwaar bew. 14 regen 11 Korreltje Met twee ogen kan men verkopen, maar wie koopt, heeft er hond*»-'' nodig.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1