Oud-burgemeester v. d* Mortel kreeg na 14 j* 't beloofde jubileum-geschenk QezeCiige (tijeea&om&t in de wad&zaat te Maatdivyk Katholieken van Oegstgeest boden geschenk aan bij de ingebruikneming van het Groene Kerkje Fotocopie van handschrift van St. Wiliibrord Tijdelijk wat regen RECHTZAKEN OP WEG NAAR 107 JAAR VHIJDAG 9 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 'i Als de heer J. B. V. M. J. v. d. Mor tel burgemeester van Noord wijk was gebleven, zou de burgerij hem vorig jaar gehuldigd hebben bij gelegen heid van zijn zilveren ambtsjubileum. Het is echter anders gegaan. Oud-bur gemeester v. d. Mortel is sinds jaren consul-generaal te Chicago en daar om kunnen we het met een gerust hart een merkwaardige gebeurtenis noemen, dat hij gisteren in het ge meentehuis te Noordwijk het ge schenk kreeg aangeboden, dat de burgerij hem bij zijn koperen jubi leum in 1942 had toegedacht. Met een hartelijk applaus werd de oud-burgemeester gisteren in een bij zondere bijeenkomst van de Noord- wijlkse raad, welke voor deze gele genheid versterkt was met oud-raads leden en andere vooraanstaande per sonen uit de gemeente, ontvangen. De raadzaal was keurig versierd en de heer v. d. Mortel, die zijn vele kennnissen hartelijk toewuifde, werd letterlijk en figuurlijk in de bloeme tjes gezet. Steen des aanstoots. Wethouder Vogelaar herinnerde aan de 19de januari '42, toen de raad van Noordwijk in de dezelfde raadzaal bijeen was, om het koperen jubileum van burgemeester v. d. Mor tel te vieren. Er is toen gesproken, aldus de wet houder, over uw onpartijdigheid, uw belangstelling voor de vragen en be hoeften van de ingezetenen en over de prettige manier, waarop u met iedereen wist om te gaan. De recep tie trok een overweldigende be langstelling, die een demonstratief karakter had en derhalve kwaad bloed zette bij de Duitse bezetting. Ook in „Volk en Vaderland" werd hierover geschreven. Ik zal niet uit weiden over alles, wat er gebeurd is, maar in ieder geval heeft het huldi gingscomité de gelden, die voor u wa ren ingezameld uit handen van de bezetter weten te houden. Voor dat geld is thans het u be loofde geschenk gekocht. U wilde niets voor persoonlijk gebruik heb ben en daarom is de keuze gevallen op een voorzittershamer van ivoor met zilverbeslag en gouden bandjes. Op deze hamer staat 'n inscriptie, die aangeeft waarom en aan wie hij werd gegeven, alsmede uw wapen en het wapen van Noordwijk. De'heer Vogelaar vint het prettig dat hij dit „uitgestelde geschenk" anocht overhandigen. „Mijn uitvinding overtroffen". In zijn dankwoord zei de heer v .d. Mortel, dat hij tijdens zijn verlof in Nederland graag naar Noordwijk was gekomen. Twaalf jaar heb ik' in deze gemeente vertoefd en zo'n periode is een stuk van je leven. Wanneer ik hier sta in deze zaal en in deze ver trouwde sfeer, kan ik mijn gevoelens moeilijk onder woorden brengen. Ik ben gelukkig om hier bij u te zijn. De voorzittrshamer, die u mij zo juist heb aangeboden, is destijds niet gemaakt, om te voorkomen, dat deze vroeg of laat in de handen van een N.S.B.-burgemeester zou ko men. Onder grote hilariteit vervolgde de heer v. d. Mortel: „Ik heb hier des tijds een uitvinding gedaan in de vorm van een dossier met het op schrift: „Stukken, waar geen haast mee is". In dit opzicht voel ik mij thans overtroffen, nu na ongeveer 14 jaar het geschenk van mijn jubileum in '42 wordt aangeboden. Als ik bur gemeester gebleven was, had ik het cadeau misschien vorig jaar gekregen bij mijn zilveren jubileum bij wijze van „twee vliegen in één klap". Naast mijn dankbaarheid voor dit geschenk moet ik u ook mijn erkente> lijkheid betuigen voor het feit, dat er in deze gemeente een straat naar mij zal worden genoemd. Er is nog niet de wens, dat er nog vele belang rijke raadsbesluiten bezegeld mogen worden. *n Symbool. Burgemeester v. Berckel noemde in zijn dankwoord de schoonheid van deze voorzittershamer een symbool. Het is geen machtsinstrument, waar- Oud-burgemeester v. d. Mortel over handigt de voorzittershamer aan burgemeester v. Berckel. Foto v. d. Horst. mede iets afgehamerd wordt, maar een instrument, dat de besluiten van de raad bezegelt. De fraaie uitvoering is een symbool voor de wijze, waarop de democratie in onze arbeid tot haar recht komt. In deze geest hoop dit geschenk nog( lang te mogen hanteren in deze gemeente, die mij dierbaar is. U sprak straks, aldus de burge- Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... ^Margrietis véél gezelliger! (Advertentie). meester, over „twee vliegen in één klap". Inderdaad, dit ligt ons wel. Wij hadden gehoopt deze plechtig heid te kunnen verbinden aan het dopen van de straat, die naar u zal •worden genoemd. Helaas was dit nog niet mogelijk, maar wij zijn ver heugd, dat u ook bij deze toekomstige plechtigheid aanwezig zal zijn. Het officiële gedeelte van deze ver traagde jubileumviering was hierme de ten einde, maar het duurde nog lahg eer de raad en de genodigden huiswaarts keerden. In een gezellig samenzijn werden oude herinnerin gen opgehaald en wij zijn ervan over tuigd, dat de oud-burgemeester hier van een prettige indruk zal meene men naar zijn post in Amerika. Onder zeer grote belangstelling is het gerestaureerde Groene Kerkje te Oegstgeest gisteravond officieel in ge bruik genomen. Onder de genodigden waren naast de vertegenwoordigers van de Nederlands Hervormde kerk en de Gereformeerde kerk, het col lege van b. en w. van Oegstgeest en vele raadsleden. De katholieken van Oegstgeest waren vertegenwoordigd door kapelaan F. M. v. d. Zon, dr. ir. P. Fehmers en mej. A. Mulders. Vele sprekers voerden het woord en boden hun gelukwensen aan met de prachtige restauratie. Dr. ir. P. Fehmers sprak namens pastoor Looijaard, die door uitstedig. heid zelf niet aanwezig kon zijn, en namens de katholieken van Oegst- Rondom een omvangrijke, bij IJs land gelegen depressie, wordt voort durend maritieme lucht naar de Brit se eilanden gevoerd. Het hogedruk- gebied boven centraal Europa ver plaatst zich verder in oostelijke rich ting naar Rusland. Tussen beide druksystemen voeren zuidelijke win den droge continentale lucht, waarin weinig bewolking voorkomt, uit Frankrijk naar ons land. Deze conti nentale lucht zal de komende 24 uur vervangen worden door vochtiger oceaanlucht. Tijdens de frontpassage, dit proces bewerkstelligt, zal wat regen vallen. Op de plaatselijk nooit een burgemeestersnaam op een oceaan is ten oosten van New-Found straatnaambordje gekomen vóór de land een nieuwe oceaanstoring ver- betreffende persoon dood was. hoop, dat dit voor mij geen veeg te ken is." Nadat de heer v. d. Mortel de heer Vogelaar bedankt had voor de uitste kende wijze, waarop hij de gemeente tijdens de oorlog gediend had, over handigde hij de voorzittershamer aan schenen. Deze verplaatst zich met een zeer kraohtige westelijke luchtstro ming snel naar het oosten en het ziet er naar uit, dat de storing morgen in Ierland en Zuid-Engeland en later ook bij ons regen zal veroorzaken. De regenkansen nemen daarom geleide lijk toe. In het temperatuurniveau burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel komt niet veel verandering. geest. Ik wens u van harte geluk, al dus spreker, met de weder in ge bruikneming van uw met zoveel zorg en toewijding gerestaureerde kerk. Wij doen dit in liefde en bidden, dat God U en ons dichter naar Zich toe moge brengen. Hoe dichter by Hem, hoe dichter wij ook bij elkander ko men. Zijn genade zal geven, wat de Christenheid hoopt met de woorden uit het hogepriesterlijk gebed van on. ze Verlosser: „Opdat zij één mogen zijn, zoals Wij". Dr. ir. Fehmers vervolgde: Mag ik u namens de parochie Oegstgeest een klein geschenk aanbieden. In zijn kalenderboek schreef St. Wiliibrord op de bladzijde van de maand no vember, in de linker marge, een be- knop getuigenis over zijn leven. Dit was in 728 en de Luxemburgse des kundige Wampach neemt aan, dat hij dit neerschreef op de dag, dat hij de 70 jaren, de leeftijd der sterken bereikte. Na een terugblik eindigt Wiliibrord, dat hij leeft „in de naam Gods gelukkig". Mogen wij allen hem dit kunnen nazeggen, ook en juist in deze moeilijke tijd! Het is het enige geschrift, aldus besloot spreker, dat van hem be waard is gebleven, thans in de Na tionale Bibliotheek te Parijs. Ons ge schenk dan is een fotocopie in smeed ijzeren lijst. Een dergelijke copie hangt ook in onze kerk. Na deze toespraak bood mej. A. Mulders het gesdhenk aan, dat met een hartelijk dankwoord werd aan vaard door de president-kerkvoogd mr. Ph. J. de Ruyter de Windt. Hij MAASTRICHTS PIJPROKER EUROPEES KAMPIOEN. In een ópen wedstrijd in het pijp roken, woensdagavond gehouden in „Den Ouden Voohel Struys" te Maas. tricht heeft de heer L. Packbiers uit Maastricht een nieuw Europees kam pioenschap gevestigd. Hij maakte met het roken van 3,'3 gram tabak een tijd van honderd minuten en 55 seconden. De heer Kleijsmg uit Pur- merend deed er 92 minuten en 19 seconden over. Mej. A. Mulders overhandigt het ge schenk aan de president kerkvoogd mr. De Ruyter de Wildt. Dr. ir. P. Fehmers, die de toespraak gehouden heeft, ziet toe. foto v. d. Horst was ook erkentelijk voor de aanwe zigheid van de katholieken op deze hoogtijdag, waaruit een wederzijdse waardering blijkt. De plechtigheid werd besloten met een kerkdienst. HAAGSE POLITIERECHTER. TWEE BROERS GINGEN VEEHOUDER TE LIJF. De officier van justitie bij de Haag se Politierechter eiste tegen een tuinder uit Ter Aar zes maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Zijn broer, even eens tuinder te Ter Aar hoorde tegen zich eisen een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aen geldboete van 50,of 25 dagen, omdat zij een veehouder ernstig hadden mishan deld. J Op 30 juni j.l. had de veehouder op zijn land 'n hoop stro en papier in brand gestoken. De beide verdach ten, die op het land er naast bezig waren, hadden last van de rook ge kregen. Eén van hen was met een schuit en een lange slang naar het brandje toegevaren, om het te blus sen. Opeens kwam de veehouder aanrennen en commandeerde hem van zijn land te gaan. De broer kwam er toen bij en ze spoten de veehou der kletsnat. De veehouder pakte de slang beet en gooide hem een beetje wild naar de jongens toe. Toen was een der broers op hem afgekomen en had hem met een stuk hout op zijn hoofd geslagen, waarop een algemene vechtpartij was ontstaan. De officier van justitie vond het een schande om een man die veel ouder dan de beide broers is zo te mishan delen. De oorzaak van het hele ge vecht is geweest, dat de veehouder met een dreigende beweging de slang zou hebben terug gegooid. Zij had den niets op andermans land te ma ken. De raadsman vertelde in zijn plei dooi dat de jongens wel degelijk uit verweer hadden gehandeld. Zij heb ben een panische angst voor de vee houder. De boer kwam als 'n dolleman aanrennen en aan de slang zit een sproeier. De grote angst heeft hen paretn gespeeld. De politierechter veroordeelde de oudste broer tot zes maanden gevangenisstraf en de ander tot een geldboete van 50, of 25 dagen en een maand gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. ZEVEN KLEINTJES PILS. Drie weken gevangenisstraf en an derhalf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid requireerde de officier van justitie bij de Haagse Politie rechter tegen een 36-jarige instru mentmaker uit Leiden. De verdachte had op 15 september te Leiden in de Breestraat met een auto gereden, ter wijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De verdachte meen de dat hij heel goed in staat was ge weest om behoorlijk te rijden. Hij zou zeven „kleintjes pils" en een paar borrels hebben gedronken. Bij zijn aanhouding had verdachte de agent aangesproken als „beste jongen, beste knul". Hij was onvast ter been. Het vonnis luidde: veertien dagen gevan genisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor een jaar. DURE KLAP. Een 43-jarige landarbeider uit Katwijk aan Zee werd conform de eis door de Haagse Politierechter ver oordeeld wegens mishandeling tot 40,boete of 20 dagen en beta ling van 4,schadevergoeding aan het slachtoffer. De verdachte ver huurde 's zomers zijn huis en ging dan zelf in een zomerhuisje wonen. Tot zijn ergernis zette z'n huurder wel eens zijn auto precies voor het raam van het huisje. Hij had al eens eer der er wat van gezegd, maar toen het op 10 juli weer gebeurde kwam het tot een uitbarsting. Hij had zijn huur der geslagen en over de straat ge sleurd. VERDUISTERING IN DIENST BETREKKING. Voor verduistering in dienstbetrek king stond voor de Haagse Politie rechter terecht een 33-jarige inwo ner uit Wassenaar. Verdachte was loopknecht geweest bij een apotheek, waar hij ook wel geld ontving van betaalde kwitanties. Hy had geld verduisterd tot een bedrag van ƒ220. Toen het uitkwam had verdachte ge zegd, dat zijn jasje gestolen was waar het geld inzat, maar dit was niet juist. Het jasje hing thuis en het geld had hij opgemaakt. Verdachte zat toen in moeilijkhe den. Hij heeft een blanco strafregis ter. De reclassering vertelde dat ver dachte erg gemakkelijk is. Zijn meis je heeft echter een gunstige invloed op hem. De officier eiste drie maan den geheel voorwaarde ijk met een proeftijd van drie jaar, een geldboete van 50,of 25 dagen en toezicht van de R.K. reclassering. De Politie rechter veroordeelde hem tot 50, boete of 25 daen, twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een jaar toe zicht van de R.K. reclassering. FANTASIERIJKE TUINMAN. Een fantasierijke tuinman, de 57- jarige J. J. G. uit Den Haag, hoorde gisteren voor de Haagse rechtbank tien maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk, tegen zich eisen. De officier van justitie, mr. G. J. De Lint, merkte hierbij op dat het hem moeilijk viel deze zesmaal ver oordeelde verdachte nog een kans te geven. Hij wilde zich echter bij het advies van de psychiater aansluiten. IDe tuinman had tientallen Hage naars opgelicht met het aanbod, voor 35.per jaar het tuintje te onder houden en door relaties te zullen zor gen voor goedkope planten en strui ken. Hij vroeg 17.50 vooraf en het geld van de planten. Nadien liet hy zich niet meer bij dezelfde mensen zien. Na zijn aanhouding was verd. weer op vrije voeten gesteld, maar toen ging hij rustig door met zijn 'vertel sels. Hij werd toen opnieuw in be waring gesteld. Uitspraak 22 nov. Op zondag 11 november a.s. hoopt mevrouw J. J. de CalonneMeister, de op een na oudste inwoonster van Nederland en de oudste inwoonster van den Haag, haar 107de verjaardag te vieren. Mevrouw de Calonne— Meister verheugt zich nog in een goede gezondheid en leest nog zonder bril de krant,

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7