Deens elftal dwong Nederland wederom een gelijk spel af £andman gepaxyeeid Appel scoorde het eerste en laatste doelpunt en heeft tien treffers op zijn naam Een harde en onplezierige wedstrijd Protest tegen wedstrijd Amsterdam-Rode Leger-ploeg MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 EEN MINUUT STILTE Er hing een grauw wolken dek boven het Idrottspark voor de aanvang van de landenwed- strijd DenemarkenNederland. De huizen in de omtrek werden omfloerst door een lichte nevel. De entourage was somber. Som ber als de berichten over de in ternationale toestand, welke in de Deense hoofdstad bekend wer den. Op vele delen van de tribu nes overheersten de gesprekken over de internationale situatie het onderwerp voetbal. Dat was helaas niet zoals anders in deze sportarena. Voor de aanvang van de wed strijd, die werd bijgewoond door de Deense minister-president il. C. Hansen, namen spelers en toe schouwers een minuut stilte in acht, als bewijs van medeleven met de bevolking van Hongarije. Het Deense voetbalelftal, dat de destijds juist gereorganiseerde Oranje ploeg anderhalf jaar geleden een on aangename verrassing bezorgde door ons reeds al winnaar gedoodverfd team een gelijk spel af te dwingen, heeft thans de zesde achtereenvol gende zege van het Nederlandse elf tal in een uitwedstrijd in de weg ge staan. Wederom bevochten de Denen een gelijke score, ditmaal met 2—2. Het was voor de onzen een nogal mager resultaat, na de voorafgegane prestaties tegen veel sterker geach te landenploegen. Niettemin waren de meeste spelers en officials tevreden over deze uit slag, zo kort na de verpletterende 60 nederlaag in de oefenwedstrijd tegen de London Combination. Grote vreugde kon er uiteraard niet over heersen. Bovendien werd de stem ming ook in het Nederlandse kamp, gedrukt door het verontrustende po litieke nieuws van zondagmiddag, dat onmiddellijk na afloop van de wed strijd leidde tot een demonstratie voor de Russische ambassade, waar aan ook een deel van het voetbalpu bliek deelnam. Het Idraets-park was niet geheel uitverkocht voor deze landenwed- strijd. Des morgens had men nog vol op kaarten kunnen kopen, wat bij een ontmoeting van de Denen tegen bijvoorbeeld Noorwegen of Zweden nooit voorkomt. Niettemin hadden 38.000 toeschouwers bij dit kille, mis tige weer ruimschoots van te voren plaats genomen op de tribunes. Het veld zag er niet bepaald smet teloos uit. In het midden en bij de doelen bevonden zich grote kale plek ken, die door de modder erg glad wa ren. Dat ondervond een geestdriftige landgenoot, die persé een geïr- provi- seerde Nederlandse vlag op de mid denstip wilde planten. Hij gleed lang uit op zijn Zondagse pantalon. Een kleine Deense jongen Weef niet achter en zette zijn supporters- vaantje parmantig naast de driekleur. Overigens ook niet zonder op zijn zit vlak terecht te zijn gekomen. De Nederlandse spelers presenteer den zich keurig in het gelid, toen het schuchter door het kleine legioen meegezongen Wilhelmus werd ge speeld. De Deense voetballers ston den verspreid over het veld de volks liederen aan te horen. DE WEDSTRIJD. Nadat Roel Wiersma met zijn Deen se collega Knud Lundberg vaantjes hadden uitgewisseld, gaf de Zweedse scheidsrechter Andersson het aan- vangssignaal. Bram Appel trapte het eerst tegen de bal. Bosselaar en Voges wilden hem verder spelen, maar de rappe Deense linkshalf Joergen Olesen wierp zich in het beginnende strijdgewoel en leidde de aanval de andere kant op. Na enkele verkenningsacties over en weer kwamen Jens en Joergen Han sen tot een bepaald gerichte aanval, waaruit onze doelman Landman een eerste schot te verwerken kreeg, zon der dat het hem veel inspanning kost te. De Denen bleven, mooi uit de ach terhoede opbouwend, terugkomen, maar voorlopig knalde de debuteren de middenvoor Bent Petersen hoog over. Na 4 minuten kwam de bal voor het eerst in het bezit van de nog juist op tijd van zijn griep genezen Abe Lenstra, die echter buiten de zijlijn kopte. Abe trachtte nog enkele ma len tevergeefs zich in het gevecht te mengen. De kleine, op het gladde veld toch nog razendsnelle Coen Mou- lijn ging het beter af en samen met Bosselaar dwong hij de Denen een hoekschop af. Onze tegenstanders be hielden een licht overwicht, dat in de 9e minuut werd onderbroken door 'n Lenstra-Appel-Moulijn-combinatie, waarbij doelman Joergensen 't scho* van de Rotterdammer nog met de voet kon stoppen. Het was de eerste werkelijk gevaarlijke Nederlandse actie,, die de inleiding zou blijken tot een meer tastbaar resultaat. Appel scoorde uit hoekschop. (0—1). Eerst werden Appel en Moulijn nóg gedwarsboomd door Ove Han-. sen. Daarna brachten zij het in de 12e minuut wederom tot een hoekschop. Bosselaar nam die be kwaam, precies op 't hoofd van Bram Appel, die de bal hard tegen de grond in het doel kopte, Het was een weinig spectaculaire goal, welke wel enigs zins voor rekening kwam van keeper Joergensen, die zich niet bepaald tac tisch had opgesteld en die er daar door weinig meer aan kon doen (0—1). Veldoverwicht duurt voort. Appel en Moulijn hebben het Deen se doel kort daarna nog enkele ma len onder vuur genomen, maar een schot van Moulijn werd knap gekeerd en Appel zocht het „geluk" bij her haling te ver uit de buurt van Joer gensen. Eén keer gaf hij een bijzon der mooie voorzet, doch de voor het doel opgestelde Lenstra kon niet tij dig reageren. De Denen weken terug onder de Nederlandse druk, die voor al ontstond door het uitstekende stu wende werk van onze kanthalf No- termans en (in iets mindere mate) van Klaassens. Een pracht van een kans op een tweede doelpunt kreeg onze ploeg in de 27e minuut, toen Notermans de Enschedeër Voges aan het werk zette en deze een prachtige hoge voorzet los liet. Appel stortte zich in een lijf- aarï-lijf duel met doelman Joergen sen, die op zij werd geduwd. Maar de bal stuitte tegen de paal en back Lar- sen kon met een ferme trap opluch ting brengen. Een laag schot van Ap pel glipte vervolgens uit d*e handen van Joergensen, waarna de onzen een derde hoekschop namen. Ook Land man .liet een keer de bal glippen, maar hij kon het schot van midden voor Petersen op zijn knieën krui pend door de modder nog onschade lijk maken. Joelend eiste het Deens publiek vlak voor de rust een strafschop, toen middenvoor Petersen achtereenvol gens een duw in de rug kreeg van één van onze verdedigers en vervol gens half-en-half op de rug kwam te liggen van een zich oprichtende Landman. Maar de Zweedse arbiter vond daar geen aanleiding toe. Het Nederlandse veldoverwicht duurde onverminderd voort, maar als het op schieten aankwam drie maal richt te o.a. Bosselaar verkeerd viel er niet te juichen. Zo brak de rust aan met een 10 voorsprong voor Oran je, die nog allesbehalve veilig mocht heten, doch die gezien het spelbeeld, een groot vertrouwen schonk in de goede afloop van de strijd. Onverwachte wending. De tweede helft begon erg onple zierig voor Wim Landman. Het Deen se pbliek, dat zijn woede niet kon verkroppen over de penalty, die het naar zijn mening was ontgaan, ont ving onze keeper, toen hij het veld op kwam, met een fluitconcert. Er werd vervolgens gefloten bij elke gelegen heid, dat Landman zich opmaakte om de bal uit te trappen. Deze intimida tie is, naar hij later toe gaf, niet langs onze doelman heen gegaan. Toen in de 6e minuut linkshalf Joergen Ole sen, na een combinatie met linksbui ten Paul Petersen een laag, slap schot afvuurde, kreeg Landman de bal vallende wel te pakken, maar hij liet het leer, precies op de doellijn, enkele centimeters schieten, zodat Olesen zijn eerste doelpunt uit al zijn 22 interlandwedstrijden had gemaakt (1—1). De Deense spelers en in niet min dere mate de zich steeds luider roe rende toeschouwers putten een niet gering zelfvertrouwen uit deze toe valstreffer en uiteraard deprimeerde het de oranjeploeg. Te meer, omdat de Nederlanders even vreemd stond- den te kijken nr^r de gezichten van hun respectieve tegenstanders. De Deze foto werd gemaakt toen Bram Appel het gelijkmakende punt had gescoord. V.l.n.r.: de Deense doelver- dediger Jorgensen, Appel, Ove Han sen (D.) en Bastholm Larsen (D.). (Telefoto A.N.P.). Deense trainer Arne Soerensen had namelijk het consigne gegeven tot een verrassingsmanoeuvre. Hij had de lin kervleugelspelers rechts en de rech tervleugelspelers juist links opge steld. Het was de grote verdienste van de Deense amateurs, dat zij in deze psy chologisch gunstige periode door stootten. Na een in de 13e minuut in het middenveld door Olesen vrije trap tegen Notermans, won aanvoer der Knud Lundberg glansrijk het duel met Klaassens. En de van het schot van Lundberg geschrokken linksachter Kees Kuys sloeg de bal bewust met de hand neer. Nu was ar geen twijfel mogelijk: penalty. De Deense kijkers jubelden. En zij brach ten Lundberg (36 jaar en 39 inter lands) een ovatie, toen hij de ploeg uit een feilloos genomen strafschop een 21 voorsprong bezorgde. Hard spel. De Denen bestormden nu als het' ware de Nederlandse veste. De ern stige dreiging bleek, toen Paul Peder- sen een fotografenstoeltje, vlak naapt de goalpaal omver kegelde. Onze voorwaartsen probeerden met grof geschut te antwoorden, waarbij nog al eens op de „ouderwetse" manier van de lichaamskracht gebruikt werd gemaakt. Het nog altijd geprikkelde Deense publiek toonde verontwaar digd loeiend zijn afkeuring, onder an dere tegen de forsgebouwde Appel, en ook Landman had het nog steeds gedaan. Er ontstond een enerverende situatie voer 't Nederl. doel, waarbij de heer Andersson over het hoofd zag, dat Notermans in het strafschop gebied de bal met de hand aanraakte na een schot van Pedersen. Die Lal kwam zelfs via de voet van van der Hart, in ons doel terecht, maar toen was er al afgefloten voor een over treding tegen Landman. Toen de SHS-man met de handen in zijn pijn lijk getroffen gezicht wreef, werd hij nogmaads hartgrondig uitgejouwd Men wilde hem blijkbaar niet anders zien dan als een aansteller, hetgeen een beslist verkeerde zienswijze was. Men kon er echter wel uit aflei den, dat de Nederlandse spelers al thans bij het gros van het publiek, de sympathie hadden verspeeld. Vo ges kreeg nog eens een vrije trap te gen zich, evenals Appel, die de Deen se keeper met de schouder attaqueer de, hetgeen de middenvoor o.i. ten onrechte, op een stevige reprimande kwam te staan van de scheidsrechter, die zich bij deze beslissing waar schijnlijk ook wel liet leiden door de felle protesten van de tribunes. Hoewel het spel van enkele onzer spelers in deze periode allesbehalve elegant kon worden genoemd, zette arbiter Andersson wel eens te vlug het fluitje aan de mond. Intussen ble ven de felle aanvallen van de Neder landers voortduren en moesten onder andere Wiersma, van der Hart en No termans menigmaal stevig ingrijpen waarbij bijvoorbeeld Wiersma zijn „sliding" hard nodig had. Ook Nederland kreeg in de 31e mi nuut een vrije schop toegewezen en Abe Lenstra, die tot dusverre sterk had teleurgesteld, kweet zich op een voortreffelijke wijze van deze taak. Hij zond de bal haarscherp langs de baan, die een opening liet om het hoofd van Appel te bereiken en onze middenvoor kreeg daardoor gelegen heid, in zijn tiende interlandwedstrijd (die hem levenslang een vrijkaartje voor de thuiswedstrijden van de ploeg garandeert) ook zijn tiende doelpunt te scoren (22). Het Nederlandse elftal leek nu alle beklemmende banden te hebben verbroken en rukte in alles-of-niets pogingen, soms met tien man naar voren. Appel brak in een voortreffe lijke soloactie door een keten van drie verdedigers, maar hij vond in het door Joergensen verlaten doel rechtsback Larsen als een onoverko melijke hinderpaal. Het herstel van de nationale ploeg kwam te laat. En de Denen bleven met onverminderde ijver voor de overwinning vechten. Linksbinnen Jens Peter Hansen plaat ste evenwel een ver schot hoog over en vond, na een gewonnen strijd met Cor van der Hart van dichterbij, Landman op de juiste plaats. Met nog enkele minuten te spelen probeerden beide elftallen beurtelings met stormaanvallen de beslissing te forceren. Een kogel van de actieve Moulijn vloog voor langs, Wiersma onderschepte een vervaarlijk schot van middenvoor Petersen en Cor van der Hart remde een scoringspoging van Jens Peter Hansen af. Een mas sale slotactie van de Nederlanders, waarbij ook van der Hart probeerde te doelpunten, had evenmin succes, zodat het bij een gelijk spel (22) bleef. Jan Notermans mocht, als her innering aan dit treffen de bal mee naar huis nemen. Stemmen na afloop Na afloop van DenemarkenNe derland luisterden wij in de kleed kamer naar de volgende commenta ren: H. Hoolboom, voorzitter van de keuze commissie: Ik vond het een aardige wedstrijd en met de uitslag ben ik tevreden. Neen, ik had niet op een overwinning gerekend. G. Kruyver, voorzitter van de techni sche commissie: Toen ik hier kwam zou ik met 22 blij geweest zijn. Bij de rust dacht ik, dat we zouden win nen. Dit kranig herstel van de De nen na de rust had ik niet verwacht... L. Steinvaorte, lid technische com missie: Dit is de juiste verhouding. In de tweede helft was het spel werkelijk te hard; schuld van onze ploeg. H. Pellikaan, lid technische com missie: Voor de rust waren wij stuk ken beter. Uit de voor ons onfortuin lijke goals in de tweede helft hebben de Denen veel energie geput en dat betekent een compliment voor hen: Ik vond het spelpeil redelijk goed. De scheidsrechter was slecht; Noter mans een kraan Trainer Donnenfeldt: Wij hadden meer voordeel uit de eerste helft moe ten trekken. Over het spel van ons elftal ben ik niet ontevreden. Kees Kuys, (linksachter): Ja, die strafschop veroorzaakte ik expres. Ik was er van overtuigd, dat dat schot er in zou gaan. Onze ploeg speelde beter dan tegen de Belgen en Hier ziet men hoe de Nederlandse doelverdediger Landman de bal door zijn handen laat glippen, zodat hij achter de doellijn terecht kwam. Op de achtergrond de Deense rechtsbui ten Jorgen Hansen. (Telefoto A.N.P.). voor mij persoonlijk was het een heel zware wedstrijd. Roel Wiersma (rechtsachter) en aan voerder): Voor rust zag het er veel belovend uit. Daarna waren wij wat ongelukkig met de Deense goals, ik vond het allebei geluksgoals. Wim Landman (doelman): Mijn plezier was er af, toen het publiek mij zo ging uitjouwen. Als ik iemand een schop gegeven had, zou ik het begrepen hebben. Maar die Petersen viel bovenop me toen ik overeind kwam. Natuurlijk had het een slech te uitwerking op mijn spel. Bram Appel (middenvoor): Geen kwaaie dag: tien interlandwedstrij den en precies tien goals. Trainer Arne Soerensen: (39 in terlands): In de rust dachten mijn jongens, dat ze verloren waren. Ik draaide de vleugels om en ontsloeg de kanthalves van voortdurende per soonlijke dekiking om de aanval te versterken. Het heeft geholpen. Knud Lundberg (aanvoerder): Het was een verrassing voor me, dat wij na de rust veel meer vat op het spel kregen. Hard? Het ging iets harder toe dan wij het hier in de De Vereniging van ex-politieke gevangenen heeft een telegram gezon den aan de Kon. Nederlandse Voetbalbond dat als volgt luidt: „De Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd en het nationaal comité ter bestrijding van het concentratiekamp systeem vraagt dringend uw medewerking om de voetbalwedstrijd, waarbij betrokken is het elftal van de Rode Ster, een leger-elftal uit Rusland, niet te laten doorgaan. Wèl doorgaan betekent, dat de duizenden vrijheidsstrij ders, die tengevolge van het Russische verraad en Russische tanks en bom men gevallen zijn, worden gehoond. Het vertrouwen in de Nederlandse be volking van de zijde der in angst levende Hongaarse bevolking zou er diep door worden geschokt". Een afschrift van dit telegram is verzonden aan ir H. F. Hopster, voorzit ter van de Kon. Ned. Voetbalbond te 's Hertogenbosch. Het betreft hier de wedstrijd tussen de ploegen van Amsterdam en van het Rode leger, die vastgesteld is op 28 november in de hoofdstad. De heer Hopster deelde desgevraagd mede, dat hij de kwestie met zijn medebestuursleden zou bespreken na hun terugkeer uit Denemarken. Er lijkt ons inderdaad maar één oplossing voor de KNVB: zo spoedig mo gelijk deze wedstrijd annuleren! competitie gewend zijn. Ik heb er niets onfatsoenlijks in gezien. In een interland wedstrijd moet je op een duwtje rekenen. Kai Joergensen (doelman): De tweede Nederlandse goal was een cadeautje van mij. Iemand riep, dat ik moest uitlopen, zelf wilde ik blij ven staan. Toen ging ik aarzelen en liep toch. Ove Hansen (spil): Bram Appel is de beste middenvoor, die ik ooit tegen mij heb gehad. Ze zeggen, dat ik goed ben in de „lucht", maar hij was beter. UITSLAGEN KON. NED. VOETBALBOND. Eerste divisie A: De Volewijckers DWS 1—1. Eerste divisie B: EBOHBlauw Wit 02; Hermes DVSExcelsior 3—1; EDO—Volendam 0—1. Tweede divisie A: Velocitas Veendam 13; Ensch. BoysOlden- zaal 11. AMATEURS Eerste klasse A: DWV—VCS 2—1. Eerste klasse B: HengeloQuick '20 13; ZwaagwesteindeAchilles 0—0. Tweede klasse A: RKAVVWasse. naar 12. Derde klasse A: WestlandiaDelft 34. Derde klasse B: GDAWilhelmus 0—4. Vierde klasse A: DOCOSWar- munda 31. Vierde klasse E: Moordrecht Waddinxveen 72; StolwijkWoer den 23; BoskoopBodegraven 3 2; OudewaterUNIO 51. Res. 3e klasse A: LPC 2RKAW 2 3—2. Res. 3e klasse C: Roodenburg 2 HBS 3 02; VUC 3Lugdunum 3 4—2. LEIDSE VOETBALBOND. Zaterdag. Adspiranten: k: Warmunda (a) SJC (a) 0—3. m: SJC (b)SVLV (a) 7—0; SJC (c) Foreh. (a) 12. o: SJC (f)—SJC (g) 6—2. Zondag. Senioren:lA: Alphen 3Alphia 2 2A: LFC 4—ASC 4 3—1. 3B: Rouwkoop 3—SVLV 3 7—1. Junioren: B: Foreholte (A)WSB (A) 10—1. G: WSB (B)-WSB (C) 3—0. Op de foto ziet men Bent Petersen, die in de strijd om de ba( over doel verdediger Landman struikelt, terwijl Notermans (4) er op toe komt. (Telefoto A.N.P.).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7