Britse en Franse troepen zijn op Egyptische bodem geland Politiemacht van de Ver. Naties aanvaard LUCHTAANVALLEN HEBBEN DE WEG VRIJ GEMAAKT De UNO stuurt waarnemers naar Hongarije Het Egyptische Iegerbericht MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het Britse ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat Britse en Franse troepen maandagochtend op Egyptische bo dem zijn geland. De Cyprische radio had al eerder gemeld, dat de Brits-Franse luchtlandingsoperatie tegen Egypte was begonnen. De gehele dag heeft gisteren reeds een D-day stemming op het eiland Cyprus geheerst, de soort spanning die ook in begin juni 1944 aan de Engelse zuidkust voelbaar was. Britse en Franse parachutisten in camouflagekleren en met automatische wapens stonden overal op de kaden. In de zonovergoten haven lag een vloot van vracht- en oorlogsschepen, kleine landings vaartuigen en grote troepen-transportschepen met de vlaggen van Engeland en Frankrijk in top. Israëliërs bereikten het Suez-kanaal Volgens een Egyptisch communi qué hebben Franse en Engelse oor logsschepen gisteren ten zuiden van Suez al een landingspoging onderno men. Kustbatterijen en marine-een heden zouden twee Engelse torpedo- boot jagers en een landingsvaartuig in de grond hebben geboord. Engeland en Frankrijk spreken dit bericht te gen. In Londen en Parijs is bekend ge maakt dat van gistermiddag 5 uur tot nader aankondiging geen officiële inlichtingen meer gegeven zouden worden over de Frans-Britse mili taire operaties. De aanval van strijdkrachten is grondig voorbereid, Er zijn luchtaanvallen gedaan op Egyptische onderkomens en stellin gen luchtafweergeschut bij Cairo. In het Brits-Franse legercommu niqué van zondagmiddag is bekend gemaakt, dat zaterdag boven Cairo pamfletten zijn uitgeworpen, waarin de Egyptische bevolking wordt op geroepen de geallieerde voorstellen inzake het Suezkanaal te aanvaarden. Wegen en spoorwegen. In een zaterdagavond door het Franse ministerie van landsverdedi ging en de leiding der strijdkrachten gezamenlijk uitgegeven bekendma king wordt medegedeeld dat bij vliegtuigaanvallen op wegen en spoorwegen in Egypte talrijke ge pantserde voertuigen werden ver nield. „Op geringe hoogte vliegende jacht bommenwerpers vielen vooral in de Suezkanaalzóne gelegerde of daar heen op weg zijnde troepen, en de wegen waarvan zij gebruik maakten, aan." In een Brits-Frans iegerbericht is zaterdagmiddage gezegd, dat de Egyp tische luchtmacht geheel is uitge schakeld. Alle militaire vliegvelden waren zwaar beschadigd en de vlieg tuigen die er op stonden vernietigd of zodanig beschadigd dat zij niet kunnen worden hersteld. Het verlies aan mensenlevens was minimaal ge weest. Israel klaar? Reuters correspondent Alex Valen tine meldt uit Tel Aviv, dat de Israë lische bliksemoorlog tegen Egypte zondagavond afgelopen scheen te zijn minder dan een week nadat het eerste schot werd gelost. In Tel Aviv gelooft men, dat voor uitgeschoven Israëlische patrouilles de oostelijke oever van het Suezka naal op verscheidene punten bereikt hebben. Andere Israëlische eenhe den hebben de Golf van Suez en de Golf van Akaba bereikt, aan weers zijden van het schiereiland van Si- Sinai de laatste Egyptische verzets- haarden opgeruimd. Het is nog niet duidelijk, of Israëlische troepen zullen oprukken tot het Suezkanaal of dat zij posities zullen betrekken 16 km. ten oosten er van, zoals Engeland en Frankrijk eisen. Mogelijk zullen zij eerst opruk ken om de Egyptenaren over het ka naal terug te werpen en later terug trekken tot op een afstand van 16 km. Premier Ben Goerion van Israël zal woensdag de zitting van het Israëli sche parlement openen met een re geringsverklaring. T ransportvliegtuigen ontmoeten geen tegenstand Piloten van op Cyprus terugge keerde transportvliegtuigen hebben verklaard dat de controletoren van nai. Vermoedelijk staan ~ij reeds aan ^et vliegveld Gamal te Port Said de zuidelijkste punt van het schier-1 vanochtend vroeg, toen de valscherm- eiland. troepen begonnen te landen, in brand Uit gewoonlijk betrouwbare bronis gebombardeerd. Een Britse offi- is vernomen, dat het sluitstuk op de cier zei: „Het liep allemaal als een ■■■ij" uurwerk". De Cyprische radio heeft de bewo ners van het noordelijke eind van het Suezkanaal gewaarschuwd, dat zij zich misschien wel drie dagen ge dekt zullen moeten houden. De Britse en Franse transport vliegtuigen zouden geen tegenstand hebben ontmoet Israëlische actie is geplaatst door de verovering van twee eilanden aan de mond van de Golf van Akaba, waar Egyptische kustbatterijen vijf jaar lang de Israëlische scheepvaart cp de haven van Elath aan het noordelijke uiteinde van de Golf van Akaba ver hinderd hebben. Zondag werden in de woestijn van de Brik-Frame'Engeland en Frankrijk gaan intussen door De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft secretaris generaal Dag Hammarskjoeld giste- van de zijde der assemblée om on middellijk het vuren te staken her nieuwd en verzocht binnen 12 uur te antwoorden. Bij deze resolutie ont hield Nederland zich van stemming. Groot-Brittannië en Frankrijk heb ben het voorstel voor een wapenstil stand reeds van de hand gewezen. ren opdracht gegeven binnen 48 uur I Beide landen hebben verklaard, „de met een plan te komen voor de vor- ming van een internationale politie macht, die toezicht moet houden op een wapenstilstand in het Midden- Oosten. Engeland en Frankrijk hebben meegedeeld, dat zij hun politiële ac tie" tegen Egypte zullen doorzetten tot een politiemacht van de Ver. Na ties in staat is hun taak over te ne men. Een officiële woordvoerder heeft namens de Israëlische regering ver klaard, dat Israël géén politiële strijdmacht van de Verenigde Naties zal aanvaarden in het gebied van de Sinai, en alleen rechtstreeks met Egypte zal onderhandelen. Evenmin zal Israël toestaan dat Engeland of Frankrijk basissen ves tigt in het gebied van de Sinai, ver klaarde de woordvoerder. Israël is echter bereid het'vuren te staken als Egypte dat ook doet. Het plan voor een politiemacht werd in de algemene vergadering der Ver. Naties met 57 tegen nul stem men goedgekeurd. Het was door Ca nada ingediend en kreeg al spoedig de steun van de Ver. Staten. Neder land stemde voor deze resolutie. Ne gentien landen onthielden zich van stemming. Dit waren Engeland, Frankrijk, Is raël en Egypte de vier landen die bij de strijd betrokken zijn als mede de landen van het Sowjet-blok, de meeste landen van het gemene best, Oostenrijk, Portugal en Laos. „Staakt het vuren". Daarna keurde de assemblée met 59 tegen 12 stemmen, bij 5 onthoudin gen, een resolutie goed, die door In dia namens 19 van de Afrikaans- Aziatische naties was ingediend. In deze resolutie werd de opwekking politiële actie in de zóne van het Suezkanaal te zullen voortzetten". Voorwaarden. Zij zijn bereid de militaire opera ties te beëindigen zodra aan de vol gende voorwaarden is voldaan: 1. Dat Israël en Egypte instem men met toelating van een V.N.- strijdmacht om de vrede te bewaren. 2. Dat de Verenigde Naties een strijdmacht inrichten en handhaven totdat Israël en de Arabische landen tot overeenstemming komen over sluiten van vrede en bevredigende regelingen voor het Suezkanaal zijn getroffen. Frankrijk én Engeland willen deze overeenkomsten door de Verenigde Naties gewaarborgd zien. 3. Dat ondertussen totdat de strijdmacht van de V.N. is opgericht, de twee tegenstanders (Egypte en Is raël) ermee instemmen, dat beperk- teafdelingen van Brits-Franse troe pen namens de Ver. Naties terstond tussen de strijdende partijen worden gestationeerd. V.N.-OPPERBEVEL INGESTELD. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft met 57 stemmen vóór, bij 19 onthoudingen (waaonder de Sow- jet-Unie, Frankrijk en Engeland), be sloten een V.N.-opperbevel voor een internationaal leger in te stellen om een staking der vijandelijkheden in Egypte te bewerkstelligen en te con troleren". De Amerikaan Lodge had er tevo ren bij Engeland, Frankrijk en Israël op aangedrongen de verplichtingen uit het Handvest na te komen en de gevechten te staken. Amerika hoop te, dat Israël zijn troepen onmiddel lijk achter de bestandslijn zou terug trekken en dat Egypte een tijdelijke stationering van V.N.-troepen op zijn grondgebied zou toestaan. Het V.N.-opperbevel zal onder lei ding staan van de Canadese generaal E. L. M. Burns. Uit niet-officiële bron verluidt, dat Paus Pius XII en de Spaanse minister van buitenlandse zaken Alberto Arta- jo zaterdag te Castelgandolfo hebben gesproken over de mogelijkheid van een Spaanse bemiddeling tussen de Arabische staten en het westen. De Egyptische autoriteiten hebben de gezagvoerders van de schepen, die zich than.s in het Suezkanaal bevin den, order gegeven hun schepen te doen verlaten. Men zou een aanval vrezen op het konvooi van twealf schepen, dat zich thans in het ka- gaarse aangelegenheden te staken, naai bevindt. Volgens scheepsagenten bevinden zich thans in totaal veertien schepen in het kanaal, twaalf met bestemming voor het zuiden en twee voov het noorden. Rusland gevraagd troepen terug te trekken De Verenigde Staten hebben zondagavond op een spoedzitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties over Hongarije een resolutie iDgediend, waarin de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie, Ham marskjoeld, verzocht wordt waarnemers naar Hongarije te zenden om een onderzoek naar de toestand in te stellen. De Hongaarse en de Sowjet-regering wordt verzocht vertegenwoordigers van de secretaris-generaal vrij overal in het land te laten reizen. Hammars kjoeld dient zo spoedig mogelijk verslag aan de Algemene Vergadering uit te brengen en suggesties te doen voor beëindiging van de huidige toe stand in Hongarije. Voorts verzoekt de Amerikaanse resolutie de Sowjet-regering de gewa pende aanval op het Hongaarse volk en elke vorm in inmenging in de Hon- Telegrammen uit Jeruzalem en uit Beiroet, die door het ministerie van buitenlandse zaken zijn ontvangen, melden, dat alle Nederlanders in Is raël en de 156 in Libanon verblijven de Nederlandeirs weibehouden zijn. Voorts is er van de Nederlandse am bassade in Cairo bericht ontvangen, dat tachtig Nederlanders op 2 novem ber j.l. met een Amerikaans schip uit Alexandrië zijn vertrokken. NEDERLANDERS IN CAÏRO. Volgens een zaterdag bij het Ne derlandse ministerie van buitenland se zaken van de ambassade van Ne derland in Cairo ontvangen bericht bevinden alle Nederlanders zich in goede orde. Ongeveer vijftig Neder landers zijn geëvacueerd; bij die groep bevinden zich ook vijf Belgen. De Sowjet-Unie wordt uitgenodigd, haar troepen uit Hongarije terug te trekken en geen versterkingen meer te sturen. Op alle V.N.-leden wordt een beroep gedaan humanitaire hulp (levens middelen, medicamenten e.d.) aan het Hongaarse volk te verlenen. De Egyptische afgevaardigde Omar Loetfi heeft in de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties medegedeeld, dat Brits- Franse strijdkrachten, die van daag gepoogd hebben in Egypte aan land te gaan zijn aangevallen Volgens de Egyptische radio zijn de landingen om 6.30 uur Ned. tijd be gonnen in Port Said en drie andere punten in de buurt: Port Foead, Ga- mil en Baz Gahhanah. „Het leger, de politie en de plaatselijke bevolking hebben de valschermtroepen volko men vernietigd", zo voegt de Egypti sche radio daar aan toe. In een Brits-Frans Iegerbericht Jlat de iaatóte man en de CaatAe centimeter De Hongaren blijven hun grondgebied tot de laatste centimeter verdedigen. Op de foto ziet men een leger- vrachtwagen met mitrailleur en jonge vrijheidsstrijders die opereren in het gebied van Sopron, Hongarije, vlak bij de Oostenrijkse grens. wordt gezegd dat Port Said niet van tevoren is gebombardeerd om schade en slachtoffers onder de burgerbe volking te vermijden. Eerder al '-«eeft radio Beiroet van het Egyptische hoofdkwartier gemeld dat Britse en Franse marine-eenhe den zaterdag dc haven van Suez heb ben aangevallen. „De aanvallende schepen wer den door kustgeschut beschoten, waarna zij, achtervolgd door on ze motortorpedoboten, terugvoe ren. Een Britse onderzeebootja ger en een landingsvaartuig wer den tot zinken gebracht, evenals een andere oorlogsbodem. Britse landingsvaartuigen hebben gepoogd troepen in de haven van Suez aan wal te zetten. Zij werden aangevallen door Egyptische motor torpedoboten, die drie dezer vaartui gen buit wisten te maken. De Egyptische luchtdoelartillerie heeft boven het gebied van het Suez kanaal zestien Britse en Franse vlieg tuigen omlaag geschoten. Voorts is een Britse vliegtuig door ?n Egyptisch oorlogsschip omlaag gehaald", aldus het door radio Bei"- roet omgeroepen communique van het hoofdkwartier der Egyptische strijdkrachten. Pijpleidingen in Midden-Oosten vernield Op vele plaatsen in het Midden- Oosten zijn olie-installaties en pijp leidingen vernietigd. Een Egyptische zegsman bij de Verenigde Naties verklaarde zelfs, dat alle oliepijpleidingen in alle lan den van het Midden-Oosten, behalve Saoedi-Arabië, waren opgeblazen. Officieel is door de betrokken maatschappijen bekendgemaakt, dat Noord-Syrië en Saoedi-Arabië pijpleidingen zijn vernietigd. De toevoer van olie van Irak naar de Middellandse Zeekust is tot stil stand gekomen. e Libanese regering heeft alle olievoorraden in Tripoli is tot stil- genomen. Ook op het eiland Bahrein in de Perzische Golf zouden olie-installa ties zijn vernietigd. Op de vluchten van Singapore naar Sydney wordt Indonesië op het ogenblik gemeden door vliegtuigen van de Britse maatschappij Boac, na- BINNENLANDSE AANGELEGENHEID. De Sowjet-afgevaardigde, Sobolef maakte onmiddellijk bezwaar tegen bespreking van de toestand in Honga rije, omdat dat inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van dat land zou zijn. Het beroep van de afgezette Hon gaarse premier, Imre Nagy, op de Ver. Naties was ongrondwettig, en dus ongeldig. De regering van Nagy is uiteengevallen en vervangen door een revolutionaire arbeiders- en boe- renregering, waarin voormalige mi nisters van Nagy, die trouw zijn ge bleven aan het volk, zitting hebben. Volgens Sobolef was de bespreking van de kwestie niet ingegeven door de wens de toestand te normaliseren, doch hem „acuter te maken en fas cistische elementen te steunen tegen het Hongaarse volk en zijn wettige regering". De vergadering verwierp de argu menten van Sobolef en sprak zich met 53 tegen acht stemmen bij zeven onthoudingen uit voor een debat over Hongarije. De communistische landen stemden tegen. De Arabische staten Egypte, Irak, Libië, Saoedi-Arabië, Libanon, Syrië en Jordanië onthiel den zich van stemming. Dubbelhartigheid. De Amerikaan Cabot Lodge be schuldigde de Sowjet-Unie van „dub belhartigheid" in Hongarije. De Sow jet-Unie heeft zich overgegever aan „grootscheepse onmenselijkheid". Ter wijl dat gaande is, prijst de Sowjet- afgevaardigde in de Ver. Naties de vrede en protesteert hij tegen bloed vergieten in het Midden-Oosten. Geen van ons die streeft naar vrede in het Midden-Oosten, zal ooit dit „onuit sprekelijke cynisme" kunnen verge ten, aldus Lodge. De Sowjet-afgevaardigde heeft in de Ver. Naties verklaai'd, dat de Sow- jet-troepen in Hongarije niet ver sterkt waren en ook niet versterkt zouden worden. De Sowjet-Unie sprak over onderhandelingen volgens het pact van Warschau over terug trekking van haar troepen uit ande re landen en in 't bijzonder uit Hon garije. „Welk een misleidend beeld was dat", zo zei hij. RESOLUTIE AANGENOMEN. De Algemene Vergadering heeft in de nacht van zondag op maandag de Amerikaanse resolutie aangenomen, met vijftig tegen acht stemmen bij vijftien onthoudingen. De onthouders zijn landen van de Aziatisch-Afri- kaanse groep, Finland en Zuid-Slavië. 'De tegenstemn ers zijn de Sowjet- Unie en zeven landen van het com munistische blok. De Hongaarse de legatie was niet aanwezig bij de stem ming. Turkije en Perzië zijn de enige dat de communistische vakbond van arbeiders in de olie-industrie, zijn diensten had geweigerd uit protest tegen het Brits optreden in Egypte. Premier Soehrawardy van Paki stan heeft verklaard, dat als Pakistan er niet in slaagde zijn pogingen om een vreedzame regeling van de Egyptische kwestie tot stand te bren gen, het zeker „zal overgaan tot het overwegen van andere middelen". „Wat vandaag in Egypte gebeurt vormt een bedreiging van de gehele Mohammedaanse wereld',' aldus Soehrawardy. Tanden van het Midden-Oosten die vóór gestemd hebben. Verscheidene sprekers, onder wie Lester Pearson van Canada, stelden voor, dat een plan voor een politie- ■macht van de Verenigde Naties, dat de Assemblee zaterdagavond goed keurde om de vrede in het Midden- Oosten te helpen bewaren, eveneens voor Hongarije van toepassing zou zijn. De Nieuw-Zeelander Munro ontke tende een_ daverend applaus met in-, directe kritiek op de houding van de Afrikaanse en Aziatische landen. Hij zei, dat men had mogen verwachten, dat ledenstaten buiten de Sowjet- sfeer even krachtig gereageerd zou den hebben t.a.v. de toestand in Hon garije als zij klaar gestaan hadden over de crisis in het Midden-Oosten te spreken. (In het debat heeft geen afgevaardigde van het Midden-Oos ten het woord gevoerd. De Philippij- nen hebben als enig lid van de Azia- tisch-Afrikaanse groep zich vóór de Amerikaanse resolutie uitgesproken). Geroe werd vermoord Radio-Boedepest heeft zondag avond gemeld, dat Ernoe Geroe, de voormalige secretaris-generaal van de Hongaarse communistische partij, „op barbaarse wijze" door de Hon gaarse opstandelingen is vermoord. Geroe, die de Stalinistische eerste secretaris Rakosi had vervangen, werd op zijn beurt afgezet op 25 oktober, toen de verzetsstrijd in Boe dapest op zijn hoogtepunt was. Hij werd opgevolgd door Janos Kadar, die nu met de Russen heeft aange papt. Meer dan een week geleden had den spoorwegmensen gemeld, dat Geroe dood was, doch dit bericht werd later tegengesproken. In andere berichten was gezegd, dat hij het land had verlaten. Geroe was 59 jaar. Eisenhower tot Boelganin President Eisenhower heeft zondag een dringende boodschap aan premier Boelganin gezonden, waarin hij deze vraagt de Sowjet-troepen uit Honga rije terug te trekken. Het Amerikaanse staatshoofd gaf uitdrukking aan zijn „ontzetting en ontsteltenis" over de Sowjet-aanval op Hongarije. Veto verlamde V eiligheidsraad Aan de spoedbijeenkomst van de Assemblée der Ver. Naties was een vergadering van de Veiligheidsraad voorafgegaan, waarin de Sowjet-Unie haar veto had uitgesproken over bo vengenoemde Amerikaanse resolutie. Dit gebeurde in een dramatische zitting, die de Veiligheidsraad zondag voor het aanbreken van de dag hield, nadat de Russsiche aanval op Hon garije was bekend gemaakt. Voor de Amerikaanse resolutie wa ren negen stemmen uitgebracht. Joe goslavië onthield zich van stemming, aangezien nog geen instructies uit Belgrado waren ontvangen. Onmid dellijk diende Amerika een tegen voorstel in om de Hongaarse kwes tie te behandelen op een spoedzitting van de algemene vergadering. Met tien tegen één (de Sowjet-Unie) ging de Veiligheidsraad hiermee akkoord.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6