Staatsdrukkerij weigert loon voor hel istische toesur Vlees hooit erbij Verdeeldheid in het Brits gemenebest Ook als nachtcrème REAKTIES TEGEN DE SCHANDE IN BOEDAPEST Onrust in de satelliet-landen Duur van eerste oefening wordt gehandhaafd Geen verbinding met Hongarije Vluchtelingen aan de do-AtennJgh&e gien& MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 het probleem-Suez. Nutting heeft vroeger Groot-Brittannië vertegen woordigd in de Verenigde Naties. OOK ELDERS BETOGINGEN. Behalve in Pakistan is ook elders ter wereld tegen het Brits-Franse in grijpen in Egypte betoogd. In Peking demonstreerden 350.000 Chinezen tegen de „Brits-Franse agressie" en op de Bahrein-eilanden in de Perzische Golf, werd na twee dagen van wanordelijkheden, waar bij gebouwen in brand werden ge stoken, een uitgaansverbod voor de nachtelijke uren ingesteld. Zestien personen werden hier gearresteerd Er waren geen slachtoffers. Churchill steunt de regering De Britse premier sir Anthony Eden, heeft zaterdagavond in een te levisieuitzending verklaard dat de Britse regering ervoor zal zorgen dat de Israëlische troepen het Egypti sche gebied zullen verlaten, wanneer de Frans-Britse strijdkrachten sleu telposities in de Suezkanaal-zóne be zet hebben. Eden betoogde nogmaals dat Groot-Brittannië het zou toejui chen wanneer de Verenigde Naties de Brits-Franse „politiële actie" zou den overnemen. Eden zei: „In de eerste plaats wil len wij een eind maken aan de strijd, de legers scheiden en er voor zorgen dat er niet meer wordt ge vochten. Wij zijn tussenbeide geko men, omdat de Verenigde Naties dit niet op tijd konden doen. Wij en de Fransen moeten bereid zijn met het werk door te gaan totdat de Verenig de Naties klaar zijn om ons werk ©ver te nemen. Laten we hopen, dat het resultaat niet slechts vrede in het Midden-Oosten zal zijn, maar ook een sterkere Verenigde Naties, met de macht om op te treden even goed als te onderhandelen, een heuse vredesmacht in de wereld". Rede van Gaitskell. De leider van de Lafoour-oppositie Hugh Gaitskell, heeft zondagavond in een rede voor de radio en tele visie de afgelopen week verreweg de ergste voor de wereld en ons land sinds 1939" genoemd. Hij sprak in hoofdzaak Over het Brits-Franse optreden in Egypte, dat hij scherp veroordeelde. Volgens hem was dat niet een politie-actie, maar een' oorlog. De reden hiervoor was niet 'de wens om de Britse on derdanen en de Britse eigendommen in Egypte te beschermen of de vrije doorvaart door het Suezkanaal te verzekeren, maar de werkelijke be doeling was, zich meester te maken van het Suezkanaal. Gaitskell eiste het aftreden van premier Eden. Alleen hierdoor zou den „de reputatie en de eer" van Engeland kunnen worden gered. CHURCHILL STEUNT BRITSE REGERING. Oud-premier Winston Churchill, Engelands leider in de tweede we reldoorlog, heeft zijn steun gegeven aan de gedragslijn der regering- Eden. Relletjes te Londen Verzet tegen Eden Terwijl Sir Anthony Eden een spoedbijeenkomst van het kabinet leidde, streed buiten, voor de deur een flinke politiemacht tegen duizen den en duizenden woedende Britten, die het ontslag van de premier eisten. Bereden politie moest verscheide ne keren charges uitvoeren, maar tel kens dromden de demonstrerenden, waarlijk niet alleen leden van de so cialistische partij, weer op. De strijd eindigde met het naar een ziekenhuis vervoeren van verschei dene gewonden, onder wie enige agenten, en het opsluiten van een kleine dertig arrestanten. De stem ming onder de betogers was echt vijandig. Het was duidelijk dat de geweldige spanning van de laatste dagen vergroot door de gebeurtenis sen in Hongarije, zich ontlaadde. Daar kwam nog bij dat de dag te voren een Britse minister het bewijs had geleverd dat het ook binnen hetin goede toestand verkeert". MORGEN EXTRA LEKKERE ZUURKOOL MET MAGER PEKELSPEK EN ROOKWORST Hoe 't ook zij: Publikatie van de verenigde slagers in Leiden en omstreken (Advertentie) DE MIJNRAMP IN NIEUW-SCHOTLAND. Van de 113 mijnwerkers, die te Springhill in Nieuw-Schotland van de buitenwereld waren afgesneden, zijn er zaterdag 59 levend naar de oppervlakte gebracht. Zij werden donderdag 1600 meter onder de grond opgesloten als gevolg van een ont ploffing. Er zijn tot dusver 21 doden. INDIA UIT HET GEMENEBEST? Kringen, die in nauw contakt staan met de Indonesische regering, onthulden heden in Djakarta, dat er aanwijzingen waren, dat India het Britse Gemenebest zou verlaten. Deze kringen zeiden dat zij be richten hadden ontvangen uit Nieuw Delhi, waarin duidelijke aanwijzin gen waren, dat India waarschijnlijk terugtrekking uit het Gemenebest in overweging zou nemen, gezien de Britse houding ten aanzien van de crisis in het Midden-Oosten. Overal verontwaardiging De Russische aanval in Hongarije is in het Westen als een bom ingesla gen. In verscheidene grote steden is gisteren hartstochtelijk tegen de „schande van Hongarije" gedemon streerd. In Bonn trok een grote groep beto gers naar de Sovjet-ambassade. Zij droegen een 15 meter lange leus op een banier: „Moskou Moordenaars van Hongarije". In Wenen was even eens de Russische ambassade het mid delpunt van een betoging. Hier wa ren het 500 afgevaardigden van het socialistische jeugdcongres. „Vrijheid voor Hongarije" stond op de meege dragen borden. Parijs. Minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau: „Het spijt Frankrijk, dat de Ver. Staten en „be paalde andere regeringen" him tijd hebben besteed aan „het redden van het gezicht van een Egyptische dic tator" in plaats van hulp aan Hon garije te verlenen. Heel Frankrijk en zijn regering eert de moed en het martelaarschap van een volk, dat be reid is voor zijn onfhankelijkheid te sterven" v West-Berlijn. Burgemeester Otto Suhr: „Niemand kan meer begrip hebben voor het lijden van het Hon gaarse volk dan de Berlijners, die voor hun eigen vrijheid strijden". De burgemeester riep de bevolking op, maandagmiddag om zes uur deel te nemen aan een stille beto gingsmars ,door de stad. In de stad hingen de vlagen gistermiddag half stok. Kopenhagen. Premier Hansen in een radiorede: „Ik verzoek de poli tieke leiders in Rusland het bloedver gieten in Hongarije te staken en nu te staken." Er war-in demonstraties in Kopen hagen tegen de Russische ambassade. Zürich. Jongemannen verzamelen op straat handtekeningen voor een petitie aan de regering, waarin af breking van de diplomatieke betrek kingen met Rusland wordt geëist. De „Landesring der Unabhangigen", een kabinet en binnen de conservatieve partij niet alles koek en ei is. Minis ter van staat Anthony Nutting, een bijzondere beschermeling van Eden, heeft zaterdagmiddag zijn ontslag ge nomen uit het kabinet omdat hij zich niet langer kan verenigen met de po litiek van de Britse regering inzake Dulles geopereerd De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles is zaterdag in het ziekenhuis opge nomen. Een gedeelte van de dikke darm van de thans 68-jarige patiënt is weg genomen. Gemeld wordt dat Dulles thans „een geriefelijke rust geniet en Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendge maakt, dat een voorlopig laborato rium-onderzoek heeft aangetoond, dat het stuk van de dikke darm, dat zaterdag bij minister Dulles werd verwijderd, door kanker was aange tast. Russisch ingrijpen gevreesd Volgens inlichtingen, die le Londen zijn ontvangen, heerst in Polen een sterk anti-Russische stemming. Men vreest zelfs de interv.entie van het Russische leger. De Poolse communistische partij heeft de leiders van haar plaatselijke afdelingen gevraagd hun invloed te gebruiken om de anti-Russische de monstraties door de jeugdige Polen tegen te gaan. „Wij moeten in deze spannende dagen de Russen in Polen tolereren, omdat er anders een ramp zou kunnen gebeuren", aldus deze oproep. De Poolse communistenleider Go- moelka heeft in een radioboodschap verklaard, dat de anti-Russische „heethoofden" er goed aan doen zich rustig te houden, omdat de kans be staat, dat Polen zich anders in een zelfde situatie zal bevinden als Hon garije. Gomoelka zei ook, dat de nieuwe Poolse regering het voorstel van president Eisenhower voor eco nomische bijstnd aanvaard heeft als er geen verplichtingen uit voort vloeien. Oost-Duitsland. De communistische partij, Walter Ul- bricht, heeft in een rede in het par lement verklaard, dat „Westelijke imperialisten pogingen deden om in Oost-Duitsland een contra-revolutie zoals in Hongarije te verwekken". De opstandige acties van de Oostber- ljjnse studenten noemde hij een schande. Roemenië. Een in het Roemeens op de korte golf uitzendend radiostation heeft ge meld, dat er onrust heerst onder de Roemeense fabrieks. en spoorweg arbeiders en studenten. Studenten te Boekarest zouden de colleges in Marxisme en Leninisme en het on derwijs in de Russische taal hebben geboycot. Tsjechoslowakije. De president van Tsjechoslowakije, Zapotocky, heeft in een radiorede verklaard, dat „buitenlandse sabo teurs tevergeefs geprobeerd hebben een opstand in Tsjechoslowakije te ontketenen". Een groot aantal bui tenlandse agenten zou gearresteerd zijn. Verder verklaarde de president, dat in Tsjechoslowakije gehamsterd werd, maar hij gaf de bevolking de verzekering, dat de levensmiddelen- secretaris van de Oostduitse voorraden groter waren dan ooit. partij, die in het parlement 10 zetels bezet, heeft de regering deze zelfde eis gesteld. Rome. Minister van Buitenlandse Zaken Martino heeft premier Nehroe van India telegrafisch verzocht te trachten de Russische regering over te halen tot het terugtrekken van haar troepen uit Hongarije Belgrado: Het Joego-Slavische nieuwsagentschap Tanyoung heeft zijn goedkeuring uitgesproken over het programma van de nieuwe Hon gaarse regering, maar betreurt, dat deze regering aan de macht is geko men met de steun van buitenlandse troepen. In een hedenmorgen door het „ge- sprekcentrum" van het statasdruk- kerij- en uitgeverijbedrijf gehouden bijeenkomst in welk „gesprek- centrum" directie en personeel verte genwoordigd zijn is onderstaand manifest van het personeel opge steld en aangenomen: Met in onze herinnering gegrift de hartstochtelijke noodkreet van de om vrijheid strijdende Hongaren, die wij per radio uit het stervende Boe dapest vernamen, zijn wij personeel van de staatsdrukkerij vertegen woordigd door ons gesprekcentrum bijeengekomen. Wij die het verraad van de com munisten in Hongarije niet kunnen en willen verdragen, gevoelen nu meer dan ooit gewetensbezwaren als drukkers van onze Staten-Generaal mede te werken aan het zetten en drukken van de redevoeringen en opmerkingen van de in onze demo cratische staat nog gedulde commu nistische Kamerleden. In geen geval zijn wij bereid in de Handelingen op te nemen uitla tingen van communistische Kamer leden, die beledigend zouden zijn Ir. Staf bezorgd over Duits besluit Geen inkrimping van Kon. Marine Het besluit van de Duitse bondsre gering om de duur van de eerste mi litaire oefening tot twaalf maanden te beperken, heeft minister Staf met zorg vervuld. Hij acht een dergelijke korte tijdsduur onvoldoende en hij ziet dan ook geen reden om de duur der eerste oefening ook in Nederland te gaan inkorten. De minister betreurt het dat het Duitse besluit in Neder land twijfel heeft doen rijzen aan de juistheid en onvermijdelijkheid van de in Nederland bestaande regelin gen. De minister ontkent, dat, nu tegen over het stijgend kostenniveau de middelen niet evenredig kunnen worden verhoogd, een speciale beper king van onze marine-inspanning no dig zou zijn. Ook ontkent de minister dat ons land op maritiem gebied meer doet dan de bondgenootschappelijke samenwerking vereist. Daarom acht ir Staf het onjuist enig negatief ver band te leggen tussen het „tijdelijk stilleggen" van de „Karei Doorman" en het belang van dit schip voor de Atlantische verdediging. In het alge meen vindt de minister het in strijd met de doelmatigheid om enig krijgs machtonderdeel in het bijzonder aan te tasten en daarmee voor dat deel tekort te doen aan onze NAVO-bij- drage. Minister Staf spreekt in de Memo rie van Antwoord over zijn begroting ook zijn bezorgdheid uit over de ver- WACHTMEESTER. SCHOOT UIT ZELFVERDEDIGING. Een wachtmeester van de rijkspo litie te Oude Pekela heeft zaterdag avond, toen hij door twee mannen werd bedreigd, na enige malerf te hebben gewaarschuwd, drie schoten uit zijn pistool gelost. De personen die hem bedreigden, S. uit Oude Pe kela en een van diens zoons, werden hierbij gewond. Zij zijn naar het aca demisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. De wachtmeester was onderweg naar zijn vertrekpunt voor het ver richten van nachtdienst, toen hij ver nam, dat in een nabij gelegen straat een vrouw zou worden mishandeld. Hij stelde een onderzoek in, maar werd, in de betreffende straat aan gekomen, bedreigd door twee man nen, van wie een een bezem in de hand had. Hij achtte het noodzake lijk, gezien de plaatselijke omstan digheden in de buurt, die als minder gunstig bekend staat, na herhaalde waarschuwing, uit zelfverdediging van zijn vuurwapen gebruik te ma ken. BUTAGAS-ONTPLOFFING OP SLEEPBOOT TE ROTTERDAM. Gistermorgen heeft zich aan boord van de sleepboot „Johanna", die aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam ligt, een hevige ontploffing voorge daan, waardoor de kapitein ernstig werd gewond en er aanzienlijk ma teriële schade werd aangericht. De ontploffing ontstond door het lek in een slang, die een butaangas- fles met het gasstel verbond. Toen er vuur werd aangestoken ontplofte het gas en ontstond er een steekvlam. Het gehele dek van het schip werd ontzet; een begin van brand kon met emmers water worden geblust. De kapitein, de 34-jarige A. Ha merslag die aan boord woont, lien ernstige brandwonden op en moe. i in het havenziekenhuis worden opge-,. nomen. I De schade aan de sleepboot wordt op meer dan 10.000,geschat. 1 mindering van de parate militaire kracht van de NAVO in Europa, doordat verscheidene landen zich ge noodzaakt hebben gezien een groot deel van hun militaire kracht in hun overzeese gebiedsdelen te concentre ren. Hij hoopt dat hiervoor spoedig een oplossing gevonden kan worden. Tweede divisie. Dat niet eerder dan in 1957 over gegaan zal worden tot vorming van een tweede parate divisie, verklaart de minister uit het feit, dat de Kon. Landmacht zich nog in opbouw be vond en dat niet eerder kon worden voorzien of de organisatie kon wor den gewijzigd dat vorming van een tweede parate divisie mogelijk zou zijn. De minister ontkent dat kostbare tijd verloren is gegaan: de reorgani satie wordt op het vroegst mogelijke tijdstip ingeleid. De reorganisatie zal zich in twee fasen voltrekken: eerst het omvor men van de huidige organisatie, ge bruik makende van het materieel dat aanwezig is of waarop kan worden gerekend en daarna het aanvullen der bestaande uitrusting, gelet op de eisen van de atoomoorlogvoering en met inbegrip der noodzakelijke ver nieuwingen. Lawaai. Op en door de vliegbasis Soester- berg zijn ter vermindering van de hinder voor de omwonenden verschil lende maatregelen genomen om het lawaai van op het vliegveld draaien de motoren naar buiten zoveel moge lijk te beperken en het lawaai van de met zgn. nabranders startende vlieg tuigen binnen de perken te houden. Voortdurend wordt gezocht naar me thoden om het lawaai voor het pu bliek op de grond te verminderen. De minister vestigt er echter de aandacht op, dat dit probleem nooit geheel zal zijn op te lossen. Het Nederlandse pu bliek zal er begrip voor moeten heb ben. voor de Hongaarse vrijheidsstrijders, die ook voor onze vrijheid zijn ge sneuveld. Wij zijn echter overtuigd dat de voorzitters van beide Kamers dergelijke uitlatingen reeds direct ontoelaatbaar zullen achter voor het doen opnemen in de Handelingen der Staten-Generaal. Omdat wy als drukkers van het parlement niet zelfstandig mogen besluiten onze medewerking te wei geren aan het doen verschijnen van het communistische gedeelte van de Kamerstukken en de Handelingen der Staten-Generaal, wensen wij hier te verklaren, dat zo lang de C.P.N, nog in de Staten-Generaal is vertegenwoordigd, wij geen loon meer wensen te ontvangen voor onze staatsrechtelijk gedwongen mede werking aan gratis propaganda voor het communisme. Dit loon zal naast het door ons beschikbaar stellen van vrije tijd en geld als offer voor de vrijheid, be stemd worden voor hulp aan de Hon- merleden per woord betalen voor de hulp aan de weduwen en wezen van de moedige Hongaren, die de hel dendood zijn ingegaan voor de vrij heid. Wij doen een ernstig beroep op de Staten-Generaal ons niet blijvend in gewetensconflict te laten. De Handelingen en Kamerstukken dienen vrij te worden van commu nistische smetten". Tot hedenmiddag zijn alle verbin dingen met Boedapest verbroken ge bleven, nadat de Sowjet-troepen de controle in het land in handen had den genomen en een nieuwe regering onder Janos Kadar was ingesteld. De laatste zender van de opstan delingen verdween zondagavond uit de lucht. Enkele zenders kwamen daarna nog terug maar met andere omroepers en de strekking van hun mededelingen deed vermoeden, dat zij aan de kant van Kadar stonden. Over de vraag of op Boedapest, na het verstrijken van het Russische ul timatum van zondag, al dan niet bombardementen zijn uitgevoerd, kon geen nadere mededeling worden verkregen. BUSRAMP VALKENBURG BERECHT. Het hof van beroep te Luik heeft vrijdag arrest gewezen in de zaak van de ramp te Valkenburg op 29 september 1954 met een Luikse auto bus, waarbij 18 personen om het le ven kwamen en 7 gewond werden. In eerste aanleg had de correctio nele rechtbank R. V., chef van de ga rage, tot 18 maanden veroordeeld en de andere drie beklaagden vrijge sproken. Het hof aanvaardde, dat er gedeelde verantwoordelijkheid was, waaruit een veroordeling van alle verdachten en een strafvermindering voor V. moest voortvloeien. V. werd veroordeeld tot 12 maanden. De andere drie beschuldigden: J. T. en J. D., die de reis hadden geor ganiseerd en R. M. bestuurder van de bus, werden respect, tot 8 maan den, 6 maanden en 2 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd veroordeeld. Allctn NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid (Advertentie). Af en toe regen Het gebied van hoge druk, dat za terdag in het zeegebied tussen IJs land en Ierland lag, heeft zich tij dens het weekeinde langzaam naar het zuid-zuidoosten verplaatst en daarbij een weinig in betekenis af genomen. Het beheerst echter nog steeds de luchtbeweging over de Britse eilanden en het Noordzeege bied, zowel in de onderste delen van de atmosfeer als in de hogere lucht lagen. Men treft daar een overwe gend krachtige noordwestelijke stro ming aan, waarin depressies meebe wegen, die in de omgeving van IJs land ontstaan en vandaar naar Scan dinavië trekken. Eén van deze de pressies, die nu de Oostzee heeft bereikt, veroorzaakte gisteren op het noordelijk deel van de Noordzee storm. Een volgende depressie is na bij IJsland in ontwikkeling. De fronten van de depressies kun nen tot Nederland doordringen, in verband waarmede de kans op af en toe regen tamelijk groot blijft. De koude polaire lucht, die achter de depressies om naar het zuiden stroomt, kan ons land evenwel nau welijks bereiken. Het voor de tijd van het jaar vrij zachte, maar over wegend zwaarbewolkte weer duurt daarom voort. KORTE golf Een ree, die plotseling de weg overstak in de ontginning De Fled- ders (Groningen) kwam in botsing met een bromfietser uit Opeinde. De man werd tegen de grond gesmakt en liep een zware hersenschudding op, terwijl ook de bromfiets zwaar werd beschadigd. De toestand van het dier, dat ijlings het bos in vlucht te, is onbekend. Twee verkeersslachtoffers zijn zaterdag te Amsterdam overleden. Het waren het zeventienjarige meis je, dat op 2 november op de Cein tuurbaan door een auto was aange reden en de 81-jarige voetganger, die op 29 oktober op de Koninginneweg door een auto werd gegrepen. Door gasverstikking is zater dagmorgen te Tilburg de 49-jarige mevrouw H. M. A. L. van der Pas Cuypers om het leven gekomen. Zij was moeder van vijf kinderen, waar van er reeds enige zijn getrouwd. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Beweegbare brug De primitiefste en oudste voertuigen komen vanuit Hongarije naar de Oostenrijkse grens. De foto toont een Hongaars gezin van een vrijheidsstrijder dat in een gebrekkig gemotoriseerd driewielertje de besneewde grens passeert.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5