Raad van Leiden over de gebeurtenissen in Hongarije Kransen bij monument Nachtmis te Leiden voor het volk van Hongarije Gebedsactie te Leiden Prof. F. C. Oerretson leidde de Bilderdijk-tentoonstelling in Burgemeester Van Kinschot opende haar zaterdag j.l. De heer J. Hensing bewaart 40 jaren orde in Leidse kerken VESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De voorzitter van de Leidse raad, de burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, heeft van mid dag bij de aanvang van de raads zitting een kort woord gesproken over de gebeurtenissen in Honga rije. Het komt mij voor, aldus de burgemeester, dat wij onze werk zaamheden van hedenmiddag niet kunnen aanvangen, zonder dat we stil gestaan hebben bij de schokkende gebeurtenissen in Hongarije gedurende het afgelo pen weekeinde. Het kan niet anders, of we zijn met afschuw vervuld over het feit, dat een gewetenloze overweldiger met niets ontziende bruutheid het naar vrijheid snakkende Hongaarse volk onder de voet heeft gelopen en de met weergaloze dapperheid bevoch ten vrijheid in bloed en vuur heeft vertrapt. Ik ben ervan overtuigd, dat de be volking van Leiden deze gevoelens van ontzetting en afschuw deelt, om dat ook Leiden zijn heldenstrijd om de vrijheid in de 80-jarige oorlog heeft gestreden en nog met weerzin terugdenkt aan de Duitse bezetting, toen het onder vreemde overheersing moest zuchten. Groot zijn onze gevoelens van deer nis niet alleen met de slachtoffers en hun nagelaten betrekkingen, maar ook met het volk, dat opnieuw is ge knecht. Om dit dappere volk en zijn grote zonen en dochters, die voor de vrijheid de hoogste prijs betaalden, te eren, laat ik op dit moment namens de gemeente een krans, voorzien van linten in de Hongaarse kleuren, leg- bij het verzetsmonument aan de Steenstraat. Ik verzoek u thans het zwaar ge troffen Hongaarse volk met mij staande in stilte te gedenken. Na deze verklaringen stonden alle raadsleden op. VERKLARING DEMOCRATISCHE FRACTIES. Vele honderden Leidenaars zijn «.hedennacht rond 12 uur naar de Hartebrugparochiekerk getrokken om daar de Nachtmis bij te wonen, die voor het volk van Hongarije werd opgedragen. Toen om 12 uur alle zijpaden, het koor en de portalen der kerk tot de laatste plaats bezet waren, betrad pastoor G. M. J. Lohuis het hoogal taar om te zamen met pater O. L. Vermeulen en pater J. H. I. Nieu- wen'huysen een plechtige Hoogmis op te dragen, die door zangkoor en volk gezongen werd. Pater Nieuwenhuysen vergeleek in zijn predikatie de toestand van het ogenblik met het Evangelie-verhaal, toen de storm het kleine scheepje der apostelen in zijn greep hield en Christus achter in de boot lag te ,,Ook nu", zo sprak pater Nieu wenhuysen „zijn wij geneigd te roe pen: „Heer, slaap niet langer, want wij vergaan". Maar evenals toen, waakt Christus nu over de verbijsterde mensheid, ook al is ons dat op dit moment niet zo erg duidelijk. Pater Nieuwenhuysen deed een dringend beroep op de gelovigen om de komende week in het teken van gebed te stellen voor Hongarije. Na de Consecratie werd geduren de ruim een half uur door vier pries ter? de H. Comunie uitgereikt aan de ontelbare schare gelovigen, die tot de H. Tafel naderden, No. 531. Horizontaal: 1. haag, 3. deel van een boom, 5. gem. in Gel derland, 7. soort onderwijs (afk.), 9. waterstand (afk.), 10. godin der jacht, 11. lidwoord, 12. muzieknoot, 14. krijtgebergte op Kreta, 16. sluis- 'kelk, Ï7. stuk stof. Verticaal: 1. inwendig deel van een vis, 2. voornaamwoord, 3. voor zetsel, 4. hoofddeksel, 6. ineengedril- de vezels, 8. lied, 9. figuur in het kaartspel, 11- opschik, 13. boom, 14. vervoeging van een hulpwerkwoord 15. telwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 530. Horizontaal: 1. adder, 6. Eva, 7. lot, 8. ree, 9. nar, 10. smeer. Verticaal: 2. diadeem, 3. ellende, 4. Weert, 5. stère. fracties, in de Leidse gemeenteraad, de volgende verklaring af: De bevolking van Leiden, heeft met verbijstering en met afschuw kennis genomen van het verraad dat door de Sowjet Unie in Hongarije is ge pleegd. De met voorbedachte rade gepleeg de overrompeling door de commu nistische tyrannie heeft ook in onze stad diepe verslagenheid teweegge bracht. De fracties wensen uiting te geven aan hun diepe verontwaardiging en protesteren tegen de Sowjet aanval op het Hongaarse volk, dat trachtte te ontkomen aan de communistische dictatuur. De Vrijheidsstrijd van het Hongaar se Volk, die zijn kracht ontleent aan het aan dit volk van oudsher ingebo ren vrijheidsbesef, vervult de bevol king van onze stad met grote eerbied en diepe bewogenheid en het is ons een behoefte om daarvan getuigenis af te leggen. Naar de mening van onze fracties legt-het devies, „Haec Libertatis Er go" om der vrijheids wille onze bevolking verplichtingen op tot het lenigen van de zeer ernstige nood die voor het Hongaarse volk is ont- ontstaan. Met voldoening hebben onze frac ties vernomen, dat door onderschei dene organisaties een hulpverlening aan de lijdende Hongaarse bevolking wordt georganiseerd. Zij verzoeken het college van b. en w. zich onverwijld met de regering in verbinding te stellen, teneinde in ge meenschappelijk overleg maatregelen te treffen die op directe wijze hulp betekenen aan de vluchtelingen die thans in Oostenrijk verblijven. Zij zullen gaarne voorstellen daartoe van b. en w. in overweging nemen, zo mogelijk zulke, die strekken tot het opnemen van vluchtelingen in onze stad. Na deze verklaringen vroeg ook de heer Van Weizen (C.P.N.) het woord. De voorz. merkte echter op, dat hem het woord voor een verklaring niet verleend kon worden, omdat de heer Van Weizen, volgens het reglement van orde, het voornemen daartoe vóór de vergadering aan de voorzitter had moeten bekend maken. KRANSEN. Op het moment, dat de Leidse raad de gebeurtenissen in Hongarije me moreerde, werd door de loco-secreta ris van de gemeente Leiden, de heer G. P. E. Weyer, namens de gemeente een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen aan de Steen- Na hem legde de heer C. Zandber gen namens de stichting „Dodenher denking" een krans. In alle Leidse parochies wor den naar aanleiding van de op roep van de bisschop om gebed voor Hongarije gebedsacties ge houden. St. Lodewijkskerk. Elke avond om half acht gebedsoefening. De kinderen bidden het rozenhoedje voor. Woensdag om half tien 's avonds is er een avondmis in verband met het feest van St. Willibrord. Vrijdag wordt om half acht een kruisweg voor de gesneuvelden gehouden. St. Leonarduskerk. Iedere avond om half acht gebedsoefe ning. Herensingelkerk. Elke avond om half acht lof met rozenhoedje Woensdagavond te half tien avondmis; vrijdagavond te half acht kruisweg voor de gesneu velden. Hartebrugkerk. Elke avond te zeven uur gebedsoefening. St. Petruskerk. Iedere avond om half acht lof met gebeden voor Hongarije. Woensdagavond om half tien avondmis. DE BONTE DUIF. Op de, jaarvergadering van de Leidse Postduivenvereniging „de Bonte Duif" besprak voorzitter N. Oudshoorn allereerst het slechte vliegseizoen, waardoor vele lossingen soms later plaats konden vinden, dan de bedoeling was. Ondanks deze tegenslagen had spr. vele waarderende woorden voor de heren Otten en van Riet en bood hij beide heren een presentje aan. Na de gebruikelijke jaarverslagen volgde de bestuursverkiezing met als uitslag: N. Oudshoorn, voorzitter; J. A. Otten, secretaris; D. W. de Ro- meijn, penningmeester; A. Dekker, P. J. Fasel en G. van Albada, comm. Het hoogtepunt van de avond was wel de uitreiking van de kampioens- prijzen 1956. De behaalde resulta ten waren: Kampioen Generaal G. A. van Albada; le kampioen Fond G. A- van Albada; 2e OttenDekker; 3e Faselde Romeijn; le kampioen Vi tesse G. A. van Albada; 2e Otten Dekker; 3e N. Oudshoorn; le kam pioen jonge duiven W. Siera; 2e Jac. Krekelaar; 3e M. Noordervliet; le kampioen navluchten L. S. van Hees Jr.. Koppelwedstrijden: 1. OudshoornSchenkeveld 112 pnt.; 2. Otten—Dekker—W. Siera 107 pnt.; 3. Krekelaarvan Albada 81 pnt. W. Siera werd winnaar van de LPC- beker. Prof. dr. F. C. Gerretson, door het Biiderdijk-herdenkingscomité uitgenodigd een inleidend woord te spreken bij de Bilderdijk-tentoon stelling in de Leidse Lakenhal j.l. zaterdag, kan als de voor deze taak meest geschikte figuur uit het he dendaags Nederland beschouwd worden. Evenals Willem Bilderdijk is prof. Gerretson een erkend ge leerde, een vruchtbaar dichter (Geerten Gossaert) en een actief politicus, die in het Nederland van thans een strijdbaar element vormt. Het is dan ook logisch, dat prof. Gerretson zaterdagmiddag de strijd bare zijde van Bilderdijk belichtte en de meer zwakke facetten wel niet verzweeg, doch met zekere toege vendheid besprak. Prof. Gerretson benadrukte vooral de Leidse perio den van de emotionele dichter, die zoveel geestdrift en tegenstand in zijn levern wist wakker te roepen. De derde, langste en belangrijkste Leidse periode ving aan in 1817, toen Bilderdijk, vergeefs wachtend op een beloofd professoraat, zich in de Sleu telstad vestigde ais privaat-docent. In deze functie kreeg hij o.m. Da Costa, Jacob van Lennep en Groen van Prinsterer als leerling, van wie de laatste een „post-mortem-erken- ning" aan Bilderdijks politieke in zichten heeft gegeven, door Bilder dijks ideologie met het stichten van de Anti-Revolutionaire Partij te ver werkelijken, een partij die,vanaf de vorige eeuw tot aan de dag van he den en rol van betekenis speelt in het Nederlandse politieke leven. Prof. Gerretson sprak over de vrij heid voni onderwijs, die Bilderdijk voorstond en gebruikte zoals men van hem gewoon is zeer kras ver gelijkingsmateriaal. Zijn politieke denkbeelden, royalistisch en demo cratisch, kwamen tot leven in een donkere kamer aan de Leidse Hooi gracht," waar zijn geschiedenis-colle ges de studenten zo wisten te boeien, dat zij soms onafgebroken 2^2 urn" naar hem luisterden. Dr. J. J. Mak, lid van het werkco mité, dat deze herdenkingsperiode van de 200ste geboortedag van Bilder dijk voorbereidde, heette te 3 uur de aanwezigen, onder wie burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, profes- I soren en studenten, welkom en toef de ook enige tijd bij de Leidse perio den van Bilderdijk, die voor deze door het leven geslagen dichter alle als rustpunten te beschouwen zijn. Jhr. mr. Van Kinschot zou geen burgemeester van Leiden zijn ge weest, als hij niet tijdens de toe spraak, waarmede hij de tentoonstel ling opende, speciaal de nadruk had gelegd op de herleving van het 3-ok- tober-feest, die door Bilderdijk tot stand is gebracht, en zo hij niet de geste van de dichter geprezen had, die bij de ontploffing van het kruit schip in 1807 de opbrengst (ƒ1.400) van zijn gedicht „De ziekte der ge leerden" ter beschikking van de slachtoffers stelde. Nadat burgemeester Van Kinschot de tentoonstelling, die tot 26 novem ber a.s. in de Lakenhal te bezichtigen is, voor geopend had verklaard, trok ken de aanwezigen naar de tentoon stellingszaal om daar als eersten de herinnering aan deze veelzijdige dich ter te bewonderen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Prop.ex. Gódge leerdheid de heer M. Pieters te Voor burg. Voor de Speeltuinvereniging „Rondom de Watertoren" was er za terdagavond in het St. Antonius Clubhuis voldoende reden om vrolijk feest te vieren. Moest men het vorig jaar op de jaarlijkse contactavond nog zonder speeltuin stellen, thans beschikt deze vereniging over een „Wethouder Van Schaiktuin" met modern spelmateriaal. De voorzitter, de heer H. W. de Bruijn, die hierover zijn blijdschap niet onder stoelen of banken stak, had eveneens zeer veel waardering voor het damescomité, dat in enkele maanden kans zag een bedrag van 800.bijeen te brengen, waarvoor reeds een klein schommelstel werd aangeschaft. Voor Corrie en Joop, die vele uren opofferden voor de training van de korfbalclub, had de heer De Bruijn een verrassing, in petto. Beiden ontvingen een aardige attentie. Tenslotte kon spreker mededelen, dat het bestuur juist vorige week be sloten had tot aankoop van een groot schommelstel over te gaan. Na al deze vreugdevolle klanken, was het de beurt aan de toneelclub van de Leidse Politie Amusements vereniging, die een opvoering ver zorgde van „De bruidegom van mijn vrouw". Bij een vorige opvoering het stuk werd voor de derde maal op gevoerd gaven wij van de in houd van dit spel reeds een korte be schrijving. Onder aanvoering van de regisseur, de heer G. A. N. Cornelisse die ook de hoofdrol voor zijn reke ning nam, werd ook ditmaal door de tonelisten „goed partij" gegeven. Het was een amusant stuk, waarmede de vele aanwezigen, o.w. de bescherm heer de heer L. Zitman, en afgevaar digden van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en zusterver enigingen, zich kostelijk vermaakten. Na afloop volgde nog een gezellig samenzijn o.l.v. Henny Mieremet, met medewerking van „The Rhythme Combo". FEESTAVOND SANATORIUM FONDS „ONS BELANG" In de grote zaal van „Den Burcht" vond zaterdagavond weer de jaar lijkse feestavond plaats ten bate van het sanatoriumfonds „Ons Belang". Namens de afd. Leiden heette de heer J. v. d. Boogerd alle aanwezigen welkom in 't bijzonder de garnizoens commandant van Leiden lt.-kol. H. J. Gerth van Wijk:, notaris Karstens, die de notariële toezicht had op de verloting, de r.k. bond „St. Martinus" de Chr. bond en vertegenwoordigers van de bond van Mil. Oorlogsslacht offers. Vervolgens trad het gezelschap van Rudi Carell voor het voetlicht, dat met een rijk gevarieerd program ma de aanwezigen in de zaal een paar prettige uurtjes ontspanning be zorgde. Tenslotte werd een verloting ge houden waarvan de hoofdprijs een bromfiets was. De geslaagde avond werd besloten met een gezellig dansje o.l.v. de heer Alphenaar met dansmuziek van de accordeonband „The O.K. Rhythme Stars" Leidse Agenda MAANDAG 5 NOVEMBER K.A.B. St. Leonardus. Kruis - en Klaverjascompetitie Hartentroef. St. Leonardushuis 8 uur nam. DINSDAG 6 NOVEMBER. St. Bonifatius, Forumavond, St. Ant. Clubhuis, 8 uur nam. VOLA. De fabrikage van Linoleum Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. St. Eloy Adviesavond. Geb. Chr. Soc. Belangen, 7.308.30. WOENSDAG 7 NOVEMBER Selskip „Fryslan", Fryske Joun. „As men blommen prate lit", troch toanielploech fan krite Vlaardingen. St. Franciscus van Assisië. Bonds vergadering. ,,'t Gulden Vlies", 8 uur nam. DONDERDAG 8 NOVEMBER Jubileum W. A. Schrandt, Dir. Zaalberg, Receptie Snouck Hurgron- je Huis 14.3017.00 uur. Balletuitvoering, Toos Zandvliet. St. Antonius clubhuis. 8 uur nam. Commissie voor Huish. en Gez.- voorlichting: Moderne en reform voe ding. Levendaal 1, 8 uur nam. Chr. Gem. Zangver. Halleluja. Con cert bij 45-jarig bestaan. Stadsge hoorzaal, 20.15 uur nam. Milvakoor, Koksschoolkoor en ra- dioartisten (Dienst Welzijnszorg). Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Veron. De heer P. v. Prooyen over „Versterkers". Geb. Rehoboth, 8 uur. VRIJDAG 9 NOVEMBER K. &'0. Cursus Randstad Holland. Snouck Hurgronjehuis 8 uur nam. Jubileum W. A. Schrandt (Dir. Zaalberg). Feestavond Stadsgehoor zaal 7.45 uur nam. Leidse Smalfilmliga: Causerie door de heer W. Gerdes. Cantine Smit,' Herengracht 34, 8 uur nam. Ambtsaanvaarding dr J. M. M. Aler. Rede Groot Auditorium. Uni versiteit 4 uur nam. Dienst der apotheken. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Her- dingh Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tele foon 26274- Burgerlijke Stand Geboren: Jan zn v. C. J. A. Hakkel en E. Smith. Lewanski zn van F. Marquenie en J. v. d. Velden. Geer- trudis Adrianus Hendricus Maria zn van P. Weijers en G. J. Vink; Jaco- mina dr van H. Landwaart en J. M. Teske. Marianne dr van W. P. H. Hoogenboom en J. N. Martinot. Eri ca dr van S. Koppen en N. Uitentuis. Pieter zn van C. de Mol en M. van Oossanen. Katharina Janna dr van C. Pols en C. J. van Elburg. Maria Ca- tharina Elisabeth dr van F. C. Schef- fer en M. Turk. Walter zn van C. Steinmeier en A. Meijer. Helena Ma ria dr van J. Kukler en H. M. Riet bergen. Andreas Franciscus zn van W. A. J. v. Krimpen en J. R. Tim merman. Hartelijke huldiging Met een plechtig „Veni Creator" begon gistermorgen voor de heer J. Hensing, Waardstraat 26 te Leiden, in de parochiekerk aan de Heren singel de viering van zijn 40-jarig lidmaatschap van het college van orde-commissarissen. De heer Hensing kan op een rijke geschiedenis terugzien, want hij be gon zijn loopbaan als orde-commisa- ris in de oude „Mon Père"-parochie- kerk aan de Haarlemmerstraat, waar het niet zelden voorkwam, dat hij moest optreden tegen „kerkgangers", die de dikke pilaren benutten om een potje te kaarten! Na de Hoogmis tot intentie van de jubilaris door pastoor J. A. van Kleef opgedragen, vond bij de jubi laris thuis een huldiging plaats, die door zeer velen, onder wie o.m. kap. H. de Jong, werd bijgewoond. Pastoor Van Kleef zei in een toe spraakje, dat de orde-commissaris veel tact en wijsheid nodig heeft, terwijl zijn werk altijd aan grote critiek en ondankbaarheid onderhe vig is. Met lege handen was pastoor Van Kleef niet gekomen, want uit een ko ker kwam een - fraaie oorkonde te vootschijn, waarop vermeld stond, dat aan de jubilaris en zijn gezin de Pauseijke zegen werd verstrekt. De heer A. H. J. van der Horst, die als secretaris het kerkbestuur vertegenwoordigde, prees de orde, die onder 'het hoofd-commissariaat van de jubilaris in de Herensingel parochie heerste, en bood een paar kistjes sigaren aan. De heer A. de Kruyff, die enkele maanden geldeen, toen de jubilaris een vrij ernstige aandoening kreeg, het voorzitterschap van het orde-col lege overgenomen heeft, sprak over het vele, dat hij van de jubilaris heeft mogen leren en bood namens het college een bedrag onder couvert aan; voor haar vele moeite werd mevr. Hensing door 'hem geëerd met een mooi boeket bloemen. Studenten-avondmis. De Unie van Katholieke Studenten, verenigingen is van mening, dat de huidige situatie in Hongarije te ern stig is om in ons land protestdemon straties te houden. Ze wenst de na druk,te leggen op het gebed. Voor de leden van de Katholieke Studenten vereniging „Sanctus Augustinus" is er derhalve gelegenheid tot het bij wonen van een avondmis op woens dagavond 7 november om 6 uur, in de St. Leonarduskerk aan de Haag- weg. Onder deze heilige mis zal een collecte gehouden worden ten bate van de Hongaarse studenten in Ne derland. Bidstond Pieterskerk. Tot intentie van Hongarije en het behoud van de vrede zal hedenavond om tien uur in de Pieterskerk te Leiden een bidstond gehouden wor den. door de kerken, die in de oecu menische raad van kerken in Neder land samenwerken. Door gladheid gevallen. Op de hoek van de Jan van Hout kade en de Korevaarstraat kwam za terdagmorgen Omstreeks half elf de 63-jarige mevrouw A. A.-H. ten ge volge van de gladheid van het weg dek te vallen. Zij werd door de E.H. D.. naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Gevestigde personen in de week van 25 tot en met 31 okt. 1956. A. J. A. M. Warning en fam., advertentie-opmaker, Nieuwe Rijn 80a; S. de Rocfort Wall en fam., hoofd-assistent, Nw. Rijn 12; C. W. Louisse en fam., opzichter PTT, Mulder straat 15; F. Vinkestijn en fam., koop man, Moriaansteeg 10; F. W. Lipps en fam., physicus, Rijnsburger weg 153; J. C. Riemersma en fam., wetensch. amb tenaar, Rapenburg 78; A. J. A. C. Keiler- huis en fam., leraar MO, Druivenstraat 11; P. Denijs en fam., arts, Rijnsburger- weg 20; M. Verhoef en fam., metselaar, Lopsenstraat 20; V. Bell, werktuigkun dige, Breestraat 16; E. G. M. Ronde, de Goejestraat 50; J. A. van Campen, de M. v. Streefkerkstraat 43; F. M. E. Gerritsen Roodenburgerstraat 51; L-. M. H. Am- merlaan hulp in de huishouding, Thor- beckestraat 74; C. R. Taylor, Kanaal- weg 98; C. Fransen, Kersenstraat 25; E. van Heijkoop, P. de la Courtstraat 70; A. M. Winkelmolen, geoloog, Stadhou derslaan 30; Jkvr. C. W. de Graeff, Groenhovenstraat 11; G. J. Thorbecke, arts, Witte Singel 79; A. J. Koenen, Witte Singel 64; S. JongewaardZandman, ambtenaar, Witte Singel 99; G. J. Prin sen, chauffeur-monteur. Hoge Morsweg 98; R. K. F. Pankensteiner, Morsweg 7a; B. Fois, granietwerker, Calandstraat 34; D. R. M. Wilkison, leraar, Rijnsburger- weg 50; R. R. C. Scharff, Rijnsburger- weg 10; E. M. L. J. Gerritsen, Rijnsbur- gerweg 165; J. T. M. van den Bosch, J. de Wittstraat 36; P. P. van Haasen, Korte Mare 22; F. R. Hohmann, Korte Mare 22; J. Hartevelt, Langegracht 212; W. Hartevelt. Langegracht 212; D. Vijlbrief, loswerkman, Janvossensteeg 21; B. Sal vador, afspuiter, Soembastraat 21;' M. Nascivera, galvaniseur, Hansenstraat 95; M. v. d. Kamp, verpleger, Leeuwenhoek straat 2; M. J. Kollau, Sn. Hurgonje- straat 10; G. F. de Frank, hoofd-pakhuis- meester, Burggravenlaan 94; P. E. vai de Laar, Schimmelstraat 2; W. J. Schoen maker, r.k. priester, Lammenschansweg 2; F. Gomez Beltran, chemicus, Zoeter- woudse singel 39; G. D. RoogDerksen, Meidoornstraat; P. C. T. van der Hoeven, Witte Singel 29; D. M. Bakker, Merel straat 39; M. L. A. Worotikan, verpleeg ster. Rijnsburgerweg 10; J. J. H. Storms, Lorentzkade 1; D. J. Burkens, Witte Sin gel 8; T. J. Hoppener, Kapteynstraat 46; G. Mulder, banketbakker, Witte Singel 81; H. Verkerk, tuinknecht, Nic. Beet- straat 40a; S. O, Warnaar, Apothekers- dijk 27; J. D. P. van der Linde, Rijns burgerweg 145; A. Adriaanse, de Sitter- aan 12; W. M. Haasbroek, de L. de Kan terstraat 13; A. C. J. Emaus, 1.1. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; A. H. Turk, hulp in de huishouding, Breestraat 78; M. Blok, strijkster, Sophiastraat 57; A. H. H. Blink, secretaresse, Papengracht 24; J. Hesseling, mach. bankwerker, Lan gegracht 22; A. A. Wieringa, verpleeg hulp, Hooigracht 38; P. H. Esseveld, Bakh. Roozenb.straat 22; G. Schram, Rijn en Schiekade 111; A. Griep, Hoge Mors weg 118; W. van Lookeren Campagne, arts. T. Siegenbeekstraat 21; C. P. L. Alders, radarmonteur, Amstelstraat 3. Wordt vervolgd. Vervolgens voerden nog enkele collegae en oud-collegae van de ju bilaris het woord en tot slot bracht de heer Hensing dank aan allen, die de onverwachte huldiging voor hem bereid hadden, in het bijzonder aan pastoor Van Kleef voor de waarde volle oorkonde. Laatste Berichten DRIE RIJKSUNIVERSITEITEN BIEDEN HULP AAN. De rectores magnifici van de rijksuniversiteiten te Leiden, Gro ningen en Utrecht hebben zich tele grafisch gewend tot de minister-pre sident, dr. W. Drees. In dit telegram vragen de drie rijksuniversiteiten de minister de universiteiten in te scha kelen bij alle mogelijke hulp, die ons land Hongarije kan verlenen. Senaat, staf en studenten bieden asyl aan voor studerenden, medici stellen zich beschikbaar voor uitzen ding en eventuele andere hulp. De senaten en curatoren van de Nederlandse universiteiten en hoge scholen hebben vanochtend de vol gende verklaring uitgegeven: „De Nederlandse universiteiten en hogescholen, diep geschokt dooi de tragische gebeurtenissen in Honga rije, spreken hun felle verontwaar diging uit over de wrede overweldi ging van dit kleine vrijheidslievende land door Russische troepen en ge ven uiting aan hun gevoelens van ver bondenheid met het lijdende en strij dende Hongaarse volk. DIPLOMATEN EN JOURNALISTEN UIT HONGARIJE. Een Amerikaanse diplomatieke co lonne, die een paar dagen geleden door de Russen in Hongarije was vastgehouden, is maandagmiddag omstreeks twaalf uur bij Nidkelsdorf Oostenrijk binnengereden. De colonne bestaat uit ongeveer twintig auto's met diplomaten en journalisten van verschillende natio naliteit. De arbeiders van de scheepswerf Jonker en Stand te Hendrik Ido Am bacht hebben vanochtend geweigerd hun werkzaamheden voort te zetten aan dekhuizen, die deze firma in op dracht van de N.V. „Schelde" te Vlis- singen bouwt voor de Russische schepen, die daar in aanbouw zijn. NOG GEVECHTEN IN BOEDAPEST De gehele nacht zijn er nog spora disch gevechten geleverd in Boeda pest, aldus berichten die maandag in Belgrado zijn ontvangen. Verdere bij zonderheden ontbreken. TOELATING VLUCHTELINGEN. De Stichting van de arbeid heeft aan de raad van ministers een tele gram gestuurd, waarin zij de rege ring verzoekt, op ruime schaal Hon garen in ons land toe te laten. „Het bedrijfsleven is bereid hen zoveel mogelijk aan werk te helpen", aldus het telegram. DE LANDING IN EGYPTE Het hoofdkwartier van de Egypti sche strijdkrachten heeft in een maandagochtend uitgegeven commu niqué verklaard, dat de Egyptische strijdkrachten de toestand volledig in de hand hebben. De eerste golf pa rachutisten, die op drie plaatsen in het gebied van Port Said zijn geland, werd geheel vernietigd. „De gehele bevolking neemt deel aan het nationale verzet", aldus het communiqué. Zeven vliegtuigen die parachutis ten en voorraden wilden afzetten, stortten in zee. „De vijand na het mislukken van zijn aanval tracht Port Said uit de lucht te bombarderen om te pogen de rest van zijn strijdkracht te red den", aldus het communiqué. OEGSTGEEST Godsdienstoefening voor Hongarije. Deze week zal er iedere avond om 7.30 uur een Lof worden gehouden tijdens welke gebeden zal worden voor Hongarije. Gemeenteraad. Op de raadsver gadering a.s. woensdagavond zal ook worden behandeld het voorstel van b. en w. om de wedden en lonen van het daarvoor in aanmerking ko mend personeel met ingang 1 juli te verhogen met 6 pet. Verder wordt behandeld de subsi die aan het regionaal woonwagen kamp, waaraan verschillende omlig gende gemeenten als Leiderdorp, Zoe- terwoude, Voorschoten en Rijnsburg hun medewerking reeds hebben toe gezegd. De jaarlijkse lasten, die voor rekening van de deelnemende ge meenten komen zijn geraamd op ruim 10.000. Een verdeling van deze las ten naar de grondslag van het aantal inwoners biedt de meeste waarborg voor objectiviteit. Voor onze ge meente is dit 905. Ook zal de raad zich moeten uitspreken over de huur overeenkomst met de heer G. A. de Graaff betreffende de vuilnisstort plaats. De huursom is 1000 per jaar. Gemeenteraad. De raad verga dert op woensdag 7 november te 19.30 uur. Agenda o.a.: voorstel van b. en .w. om medewerking te verle nen aan de stichting van een regio naal woonwagenkamp.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2