Katholiek Nederland bad vannacht bij Missen en bedetochten voor Hongarije ADLER m LOT VAN ALLE LANDEN EN WEREN LIET Fa. MEERPOEL Volkswoede en heftige reaktles in Nederland Amsterdamse Velseri taxichauffeur te overvallen Jiun gedachten taaien 6y> Jiangatye MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Verbijsterd door het ondenkbare verraad van Rusland in Hongarije, hebben vele duizenden katholieken in geheel Nederland de afgelopen nacht hun toevlucht gezocht tot de enige mogelijkheid van hulp, waar mede men op het moment Hongarije kan bijstaan. In het gehele land werden om 12 uur vannacht H. Missen opgedragen en de belangstelling was overal zo groot, dat er meer mensen in de zij paden moesten blijven staan, dan dat er plaats konden vinden in banken en op stoelen. Naast deze H. Missen, die soms met ontroerende manifestaties gepaard gingen, werden er in verscheidene Nederlandse bedevaartplaatsen stille, nachtelijke tochten georganiseerd, terwijl collectes en andere hulp acties in recordtijd aanzienlijke be dragen opbrachten. Huisvestingscomité zet actie voort Het r.k. Huisvestingscomité deelt mede, dat ondanks het tragische ver loop van de gebeurtenissen in Hon garije de hulpacties onverminderd moeten worden voortgezet. In overleg met het landelijk so ciaal charitatief centrum zal het Huisvestingscomité overgaan tot zo veel mogelijk plaatselijke acties om de vele Hongaarse vluchtelingen on middellijk te hulp te komen. De bij het r.k. Huisvestingscomité aange sloten standsorganisaties hebben hun medewerking in deze plaatselijke ac ties toegezegd. Tot zondagmiddag waren bij het r.k. Huisvestingscomité 94.985,34 binnengekomen. Vrijdag zijn aan de Oostenrijkse Caritas nog 50.000, overgemaakt. HULP AAN HONGAARSE VLUCHTELINGEN. Het Katholiek Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch heeft de regering medegedeeld, dat het zijn bemidde ling aanbiedt voor onderdak voor Hongaarse vluchtelingen in Neder land. Tot dusver ontving het comité een bedrag van 103.228,37 voor hulp aan Hongarije. Nu de situatie in dat land zo plotseling wederom -veranderd is, is des te meer hulp nodig, vooral voor de duizenden vluchtelingen. Het huisvestingscomité werkt daartoe nauw samen met de Oostenrijkse Charitas. (Het giro nr. van het R.K. Huisves- tingsmomité te 's-Hertogenbosch 34348. Op het strookje te vermelden: Hongarije). DE ROZENKRANSKRUISTOCHT. Voor de tweede maal sinds enkele weken heeft Z.H. de Paus een drin gende oproep tot de wereld gedaan, tot het houden, aanmoedigen en or ganiseren van gebedsacties om door tussenkomst van de heilige Maagd God ertoe te bewegen de thans heer sende oorlogsdreigingen weg te ne men. Aan deze oproep heeft het Neder lands episcopaat j.l. zondag op krach tige wijze gehoor gegeven en geheel Nederland tot gebed en boete opge roepen. Duizenden hebben aan deze roepstem gehoor gegeven. Maar hierbij mag het niet blijven. We moeten voortgaan met ons dage lijks gebed voor de vrede en vrijheid van alle volkeren en hun terugkeer tot God. Zo ooit dan is er nu alle reden om zich bij de grote wereld-gebeds-actie aan te sluiten welke de naam Rozen krans-Kruistocht draagt. Vervullen we eindelijk het vurig verlangen van Maria, te Fatima uit gesproken, opdat zij op haar beurt uiteindelijk haar belofte kan waar maken: Indien de mensen mijn verlangen vervullen, zal Rusland zich bekeren, en zal er vrede zijn. D. A. LINNEBANK, O.P. Promotor Rozenkrans-Kruistocht. Week van gebed. De bisschoppen van Nederland hebben een beroep op geestelijkheid en gelovigen gedaan om de komende week zoveel mogelijk te bidden voor de rampzalige bevolking van Honga rije. Daartoe zullen op vele plaatsen Avondmissen gehouden worden en zullen bidstonden georganiseerd wor. den. De stille tochten, die alom in Ne derland werden gehouden, waren in enkele uren georganiseerd, doch de deelname en de stichting waren zeer groot. In Amsterdam werd vannacht de „Stille Omgang" door vele duizen den gelopen; niet alleen Amsterdam mers, maar ook grote groepen uit Purmerend, Lisse en Hillegom na men aan deze tocht deel. Voorafgaande aan de Stille Om gang werd voor jong-Amsterdam in de grootste hoofdstedelijke kerk, de St. Willibrordus buiten de veste, een H. Mis opgedragen, waarbij een Hon. gaar tijdens het memento der over ledenen met luider stem voor zijn ge sneuvelde langenoten bad. In Schiedam liep men rond het middernachtelijk uur de bekende be-rije zullen verlaten. Te Amsterdam begon om twaalf uur middernacht een Stille Omgang ter nagedachtenis aan de gevallenen in de Hongaarse vrijheidsstrijd. De foto geeft een beeld van een deel van de jtocht. detocht van de H. Liduina, en in Rotterdam en Den Haag werden, na nachtelijke H. Missen, grote bedetoch ten gehouden, waaraan ook vele niet- katholieken deelnamen. Ook in Zuid-Nederland is het begin van de afgelopen nacht biddende doorgebracht. In Maastricht werden de gelovigen per geluidswagen opge roepen en de kerken konden de be langstellenden niet bergen. Overal in Nederland worden grote acties gehouden, waarbij vooral de jeugd een actieve rol speelt; duizen den guldens stromen binnen, die aan het rampzalige Hongarije alle steun zullen geven, die nog gegeven kan worden. Voorts hebben tientallen organisa ties felle protest-telegrammen aan re- gering en Verenigde Naties gezon den, waarin wordt geëist, dat de Rus sische troepen onmiddellijk Honga- Aartsbisschop Alfrink over Hongarije: Het eeuwige „WAAROM"? De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink heeft gisteravond voor de KRO-microfoon een rede ge houden over Hongarije. Hij zeide o.m.: De gebeurtenissen in het fiere land van Hongarije, dat met moed en durf voor de vrijheid strijdt, hebben elkander snel opge volgd. Wat men gisteren (zaterdag) reeds moest vrezen, is vandaag bit tere werkelijkheid geworden. Ook de vrijheidsliefde en de offerbereid heid van een volk dat jarenlang door verdrukking is getergd, zijn niet be stand tegen de overmacht van wape nen, waarover een miljoenentegen stander kan beschikken. En geheel de wereld is verbijsterd, niet alleen over de teleurstelling van de misluk te vrijheidsstrijd, maar meer nog over de trouweloosheid, waarmee de machtige tegenstander en klein volk onder de voet gaat lopen. De machteloosheid waarmee de wereld dit moet aanzien is een ang stig teken voor al degenen die nog steeds hoop hebben, dat de volken geregeerd zullen worden in recht vaardigheid en trouw. Wie voelt zich niet beklemd wie voelt niet de machteloze tranen naar zijn ogen wellen, wanneer hij denkt aan de mensenlevens, die op het spel staan en aan de nieuwe toekomst van druk en last, die dit arme volk in gaat. God zij land en volk van Hon garije en daarmee geheel Europa ge nadig". GEEN ANTWOORD. „Een vraag is er bij dit alles, die het christenhart blijft beklemmen: Hoe is het mogelijk dat Gods voor zienigheid dit alles laat geschieden? Ook al weet men, dat men de Aller hoogste niet ter verantwoording roe pen kan en ook al is men ervan over tuigd, dat God, die het lot van alle mensen en volken in zijn Vaderhand besloten houdt, de wereld regeert in wijsheid en in liefde, onze verbijs terde geest en ons treurend hart blijven vragen naar het waarom, en een antwoord ontvangen we niet. Is het misschien om aan de mens heid duidelijk te maken, wat er van de wereld worden zal, wanneer de wetten van recht en menselijkheid, die God zelf aan de mens gegeven heeft, niet worden geëerbiedigd?" Terugkeer. „Of draagt de Christenheld van Hongarije, van wie wij in de laatste dagen zo vurig de bevrijding had den gehoopt, werkelijkheid gewor den in de vrijheid van de kardinaal, in Gods bedoeling misschien de schuld van ons allen en wil de Heer der Kerk ons leren, dat wij allen zullen moeten terugkeren naar de leer van het evangelie, de leer van liefde en trouw en van rechtvaar digheid, wil de wereld niet onder gaan in tranen en in bloed?" ALLE MOGELIJKE HULP. „God spreekt zijn bedoelingen niet uit, maar het gebeuren in Hongarije is een teken aan de wand, waarvan wij alleen maar kunnen hopen, dat al degenen die aan de wereld lei ding geven en wij allen het weten te verstaan", aldus de aartsbisschop. „Het zal onnodig zijn u op te roe pen tot gebed, gebed voor Honga rije, gebed voor de wereld, gebed voor de Kerk. Het zal overbodig zijn u op te roepen om aan het ongeluk kige volk van Hongarije alle hulp te bieden, die van hieruit thans nog mogelijk zal zijn. Wij willen hun gaarne alle materiële hulp brengen, die wij hun thans nog geven kun nen. Met een dankbaar hart, dank baar om de vrijheid en de vrede die wij nog mogen genieten. Maar voor alles willen wij voor hen blijven bidden". WEEK VAN GEBED. „Laat deze komende week een week zijn van gebed voor Hongarije, een gebed voor de vrede in de we reld. Gaat naar de kerk 's morgens en in de loop van de dag. Alle pas toors en rectoren van kapellen zou ik willen vragen om zo mogelijk in de komende week iedere avond een gebedsstond te willen houden op dat onze christelijke gedachten on verzwakt gericht blijven op dit ge teisterde volk. God zegene het arme volk van Hongarije. God zegene de fiere en moedige kardinaal Mindts- zenty met zijn ambtsbroeders in het episcopaat. De vrede van Christus zij met hen en met ons allen", zo besloot de aartsbisschop. ^ADlERy B REESTRAAT 171 Reparatie-Inrichting voor alle soorten en merken naaimachines. (Advertentie). NEDERLAND BESCHERMENDE MOGENDHEID VOOR ISRAëLl- SCHE KRIJGSGEVANGENEN. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt ons mede, dat de Israëli sche regering de Nederlandse rege ring heeft verzocht op te treden als beschermende mogendheid conform de conventie van Genève, voor de Israëlische krijgsgevangenen in Egypte. De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard deze 1 manitaire taak op zich te nemen. De vlam, die in de pan sloeg, was er de oorzaak van, dat zaterdag avond te Pancras-zuid, gemeente Koedijk, een woning geheel is uitge brand. De heer des huizes, die het vuur wilde blussen, gooide er een emmer water over, hetgeen zich het brandende vet in een ommezien deed verspreiden. De brandweer kon niet verhinderen, dat de woning ge heel tot de grond toe afbrandde. Door het centrum van de hoofdstad trokken gisteravond grote groepen Amsterdammers, die wilden protesteren tegen het uitmoorden van de stad Boedapest. Het zogenaamde „Hongaarse zuiltje" op het Leidseplein, waarin nog altijd foto's werden opgehangen die een beeld gaven van de welvaart in communistisch Hongarije, werd door een menigte van driehonderd man nen en vrouwen kapotgegooid. De etalageruit van de communistische boekhandel Pegasus aan de Leidse straat werd door een steen vernield. Twee agenten werden op wacht gezet bij het consulaat van de Sowjet-Unie aan het Museumplein, voor welk ge bouw de gehele avond grote drommen mensen te hoop liepen. Scheldwoorden galmden tegen de van de E.V.C., de communistische donkere gevel. Mannen die anders vakorganisatie aan de Koningsstraat, liever rustig thuis zitten, balden in machteloosheid hun vuisten en vrou wen huilden van ingehouden woede. Er hing een geladen sfeer en op de politie rustte een zware taak om de opgewonden mensen, waarvan er ve len al stenen in de handen hadden om er de ramen mee in te gooien, steeds weer tot kalmte te manen. De ene groesp kwam, de andere ging. Belegering. Rondom het gebouw van het Com munistische dagblad „De Waaibeid", te Amsterdam zijn gisteravond tegen middernacht enige gewonden gevallen tijds schermutselingen. Dui zenden Amsterdammers waren te hoop gelopen, en het regende straat stenen door de ramen van het ge bouw, waarin zich behalve personeel van „De Waarheid" ruim honderd mensen bevonden, wie een filmvoor stelling werd gepresenteerd. Met dreghaken, weggehaald van bruggen in de omgeving, werden de deuren gerammeid doch vergeefs, wapt bij de eerste stenen hadden de mensen in het gebouw de deuren ste vig gegrendeld. Aan de achterkant van het gebouw werd getracht de ijzeren hekken, die de toegang tot de zetterij vormen te vernielen; hierbij zouden zelfs snijbranders zijn ge bruikt. Ook werd gepoogd in het gebouw brand te stichten, door via de verniel de ramen brandend hout naar binnen te werpen. Het rumoer hield niet op, toen een sterke politiemacht voor en achter het gebouw was geconcentreerd, die via geluidsversterkers bekend maakte dat, indien de onregelmatigheden niet beëindigd werden, geweld zou worden gebruikt Enige betogérs werden gewond, toen de in het gebouw ingesloten mensen naar binnen geworpen stenen in de dreigende massa gooiden. De relletjes waren nog in volle gang toen niet ver er vandaan op het Spui een stoet van duizenden mensen zich in beweging zette voor een stille omgang, die als blijk van medelenven met Hongarije minstens evenveel indruk maakte. In Den Haag. De politie in Den Haag was gister avond verplicht op te treden tegen honderden jongeren, die, in hun af keer over de gebeurtenissen in Hon garije, samendrongen voor de pan den van De Waarheid, het communis tische dagblad, aan de Prinsegracht, en van de boekhandel Pegasus, de communistische boekhandel, in de Hobbemastraat. De ruiten van deze panden werden ingeworpen. Onophoudelijk drong het publiek, hoofdzakelijk bestaande uit jongeren, op. Traag volgde men de verzoeken van de politiemannen op. Bij de Russische ambassade aan de Andreas Bickersweg was het. even VERHOGING PASSAGETARIEVEN De directies van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V. delen mede, dat hun mail- en vrachtschepen, die in verband met hun bestemming van het Suezkanaal gebruik moeten maken, deze route naar alle waarschijnlijkheid enige tijd niet meer kunnen volgen. De hogere kosten tengevolge van het varen ener andere route zijn van dien aard, dat de directies de passa getarieven met 20% moeten verho gen met onmiddellijke ingang. Over de vrachttarieven is nog geen be slissing genomen. Mochten de schepen in tegenstel ling tot het bovenstaande toch nog van het Suezkanaal gebruik kunnen maken, dan wordt- deze verhoging, tenzij ook de Suez-route duurder wordt, terugbetaald. Nederl. slepers vechten om behoud van 'n schip Op de Atlantische Oceaan tussen de Azoren en New Foundland ver leent de Nederlandse sleepboot „Ebro" bijstand aan het Duitse vrachtschip „Helga Bolten", dat vo rige week in een orkaan terecht kwam en nu hulpeloos rondzwalkt. De luiken van enkele ruimen zijn kapot geslagen en de bemanning is aan boord gegaan van een kotter van de Amerikaanse kustwacht. Gisteravond is men erin geslaagd één ruim volledig af te sluiten en de andere gedeeltelijk. Jammer genoeg brak de ketting, die beide schepen bij elkaar houdt, maar de runners zijn aan boord gebleven van het ontred derde schip. Uit Philadelphia is ook de sleep boot „Oceaan" van L. Smit en Co.'s internat, sleepvaartdienst naar het Duitse schip onderweg. Men ver wacht, dat beide sleepboten vanavond kunnen beginnen het naar de Azo ren te brengen. RUSSISCHE SCHEPEN WORDEN NIET GELOST. Rotterdamse havenarbeiders, die eens onrustig. Nadat hier een ruit vanmorgen moesten beginnen met de ingeworpen was, had de politie een cordon om het gebouw gelegd. Te Rotterdam. Te Rotterdam werden ook demon straties gehouden. Op de Heemraads singel, waar een bureau van „De Waarheid" gevestigd is, werden eni ge ruiten ingegooid. Tegen de dader, een 35-jarige man, is procesverbaal opgemaakt. Het bijkantoor is onder politiebewaking gesteld. Ook te Utrecht was het onrustig. lossing van twee Russische schepen, welke met stukgoed geladen in de Rijnhaven lagen, hebben geweigerd dit werk uit te voeren. Aanvankelijk waren de kranen op de wal reeds bijgesteld, doch zij zijn nu door de betrokken arbeiders weggedraaid. Het betreft hier het s.s. „Kolom- ma" en de „Tartu". Laatstgenoemd schip zal nu, naar verluidt, naar Ant werpen gaan om daar verder te wor den gelost. De lading was er n.l. za terdag j.l. reeds ten dele uitgehaald. Taxi te Lisse gevonden Twee passagiers vonden gisteravond om een uur of tien een Amsterdamse taxichauffeur voor een café aan de Nieuwedijk. „Het leken leuke jongens Een grote en een kleine. Ik kreeg een sigaret en een van hen zei, dat ze bij de hoogovens te Velsen moesten zijn, waar ze om elf uur aan boord moes ten zijn van een ertsboot, die maan dag naar Spanje zou varen.". De man die het woord voerde zeide uit Gro ningen te komen, maar de chauffeur meende eerder dat het een Amster dammer was. Nadat hij enige kilometers buiten Amsterdam reed, op de stille Velser- weg, voelde de chauffeur plotseling een hard voorwerp in zijn rug en de tweede jongeman, die zich gedurende de rit nog weinig spraakzaam had ge toond, beet hem toe: „Sta, of ik schiet!" Hij remde af, voelde een zware slag op het achterhoofd, zodat hij niets meer zag en werd door de kerel op de achterbank bij de keel gegrepen. Hij beet uit alle macht in diens pols, waardoor de boet hem losliet en hij zich uit het geopende portier kon la ten vallen. De aanvaller kwam hem nog even na met een voorwerp in de hand, dat door de chauffeur niet her- 4 kend was. Maar daar hij vreesde dat er op hem geschoten zou worden, was hij zig-zaggend weggerend naar een cafeetje verderop. Omkijkend, zag hij de overvallers er met zijn wa gen vandoor gaan. De chauffeur, die een bloedende wonde aan de hals had opgelopen bel de politie op. Met de agenten reed hij direct naar Velsen. Uit de monsterboekjes van de ge meerd liggende schepen werden de verdachten niet herkend en ook een onderzoek op de Poolse trawlers, die verderop aan de wal lagen, leverde niets op. Laat in de nacht kwam het bericht, dat de vermiste wagen op een bin nenweg bij de Nachtegaal in Lisse was teruggevonden. Bij navraag in 't Amsterdamse café, van waar de twee struikrover de taxi genomen hadden, bleek het tweetal ook daar onbekend. De chauffeur, die voor de eerste keer in zijn zeven en twin tig-jarige loopbaan een overval meemaakte, had zondag nog zulk een hoofdpijn, dat hij geen dienst kon doen. Het lijk van de 66-jarige nacht waker W. M. uit Amsterdam is gis termorgen uit het water van de Rea lengracht aldaar opgehaald. Volgens de politie is van misdrijf niets ge bleken. Zondagavond had de Amsterdamse politie de handen vol om de anti communistische relletjes de baas te blijven. Evenals in Den Haag en Utrecht moest ook hier het gebouw van het communistische dagblad „De Waarheid" het ontgelden. De foto geeft een beeld van de opdringende menigte die slechts met moeite door de politie kan worden tegenhouden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10