Groot tumult in Britse Lagerhuis Na luchtslag van 2 dagen naderen Brits- Franse zeestrijdkrachten 't Suez-kanaal ISRAEL VEROVERT HET SCHIEREILAND SINAII Assemblée der V. N. dringt aan op onmiddelijk staken van het vuren De strijd tekende het gelaat van Hongaarse held VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het Israëlische leger meldt heden, dat in Midden-Sinai de opmars van Israëlische eenheden voortduurt. Ver- I der wordt gezegd, dat centrale pun ten in het Negebgebied door talrijke Egyptische commandotroepen zijn aangevallen. Een aantal voertuigen en bevloeiingsbuizen werd opgebla zen. Aan de overige grenzen was het rustig. CAMERA S (Advertentie) r HET 'GEZICHT* VAM HET MIDDEN OOSIHV Olievelden Bnhse basis Amerikaanse basis i i Qefl me. ner wesren Dezirfm A Arabische Lig* Onder Egyptische leiding gesloten ill-viViiijAli militaire verdragen gericht- Legen deWesLerse invloed DE EGYPTENAREN ZOUDEN IN WANORDE TERUGTREKKEN Britse en Franse vliegtuigen en oorlogsbodems zijn woensdagmiddag om tien over half zes Nederlandse tijd begonnen met een bombardement op Egyptische militaire doelen. Vandaag naderen Franse en Britse vlootstrijdkrachten zowel van de Mid dellandse Zee als van de Golf van Suez uit het Suezkanaal. Alle scheepvaart door het Suezkanaal is geblokkeerd als gevolg van het tot zinken brengen van een Egyptisch fregat door het Frans-Britse lucht bombardement. President Nasser heeft donderdag voor geheel Egypte de staat van beleg afgekondigd. Hij is thans militair gouverneur-generaal over het land. Een Egyptische woordvoerder bij de V.N. heeft donderdag verklaard, dat Egypte zich beschouwt als zijnde „in staat van oorlog' met Frankrijk en Engeland. OP HET SCHIEREILAND 3INAI. Wat het strijdtoneel in .de Sinai- woestijn betreft, is in Tel Aviv don- deravond officieel bekend gemaakt, dat de Israëlische troepen het gebied van Gaza geheel ingesloten hebben. De Israëlische troepen hebben don derdag El Arisj, dat aan de kust van de Middellandse Zee tussen Gaza en de Nijldelta ligt, bereikt. •Volgens het Israëlische radiostation te Jeruzalem trekken de Egyptenaten in het gebied van El Arisj zich in wanorde terug. De Israëlische troepen worden ge steund door de luchtmacht De Egyp tische luchtmacht speelt een slechts onbetekenende rol in de strijd. Volgens de Israëliërs heeft presi dent Nasser persoonlijk de algemene terugtocht gelast. De Egypt >naren laten het grootste deel van hun uitrusting in de steek. De Israëliërs hebben .o.m. een hon derdtal tanks, merendeels van Russi sche en Tsjecho-Slowaakse makelij, buitgemaakt. Een deel van het Egyptische leger op het schiereiland is geliquideerd, een ander deel gevangen genomen en de rest tracht in de richting van het Suezkanaal te vluchten. De Britse admiraliteit heeft woens dagnacht bekend gemaakt, dat de Britse kruiser „New Foundland" in de Golf van Suez en Egyptisch fre gat tot zinken heeft gebracht De „New Founland" heeft overle venden van het fregat aan boord ge nomen. BOMMEN OP CAIRO? Volgens het Egyptische hoofdkwar tier in Cairo hebben Britse vliegtui gen Alexandrië, Cairo, Port Said en Ismailia aangevallen. Van officiële Britse zijde heeft men echter de aan val op Egyptische steden ontkend en verklaard dat alleen militaire doelen zijn aangevallen. De bedoeling van het luchtoffen- sief is de Egyptische luchtmacht uit te schakelen. Deze eerste fase van de militaire operatie gaat vooraf aan de inschakeling van parachutisten en luchtlandingstroepen, die de voorhoe- aangevallen wordt door een Ara bisch land, zal het terugslaan, maar het zal niet de eerste zijn om aan te vallen, aldus de verklaring. VERBITTERING IN AMERIKA. In alle lagen van de Amerikaanse regeringswereld heerst onverholen verbittering over het feit, dat de En gels-Franse beslissing om de Suezzöne te bezetten, genomen werd buiten de Ver. Staten om. Onverbloemd ver klaart men, dat het bondgenootschap Deze steen- en zandheuvels vormen de Sinai-woestijn, waar het nu tot een treffen tussen Israëlische en Egyptische troepen is gekomen. De barre vlakte wordt slechts op enkele plaatsen opgefleurd met wat groen bij een der oases. met Frankrijk en Engeland „onder de zwaarste druk" in zijn geschiedenis staat. Naar in Washington vernomen wordt, zijn Eisenhower en Dulles „buitengewoon ontstemd" over wat in ambtenlijke kring in Washing ton wordt beschouwd cis een „door gestoken kaart" van Engeland, Frankrijk en Israël: de in het geheim voorbereide plotselinge invasie door Israël en de Engels-Franse stappen voor een bezetting van de kanaal- zóne. Het is op het ogenblik niet de be doeling van Amerika, dat de mili taire hulp aan het Ver. Koninkrijk en Frankrijk wordt stopgezet. Een hoge functionaris van het Ameri kaanse ministerje van Defensie heeft medegedeeld, dat het vraagstuk op het ministerie van Buitenlandse Za ken besproken wordt, maar dat niet de bedoeling bestaat de NAVO mili tair te verzwakken. Amerikaanse resolutie aanvaard De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is donderdagavond in bijzondere zitting bijeengekomen ter bespreking van het conflict in het Midden-Oosten. Met 62 tegen 2 stemmen (Frank rijk en Engeland) werd besloten de dinsdag in de Veiligheidsraad door Engeland en Frankrijk getorpedeerde Amerikaanse resolutie op de agenda te plaatsen. Daarin wordt aange drongen op een staking van het vu ren in Egypte, terugtrekking der Is raëlische troepen en niet-inmenging door andere landen. De volgende landen onthielden zich van stemming: Nieuw-Zeeland, Turkije, Nederland, Australië, Zuid- Afrika, Israël, België en Luxem burg. De eerste spreker was de Egypte naar Omar Loufti. Hij zei, dat de be zetting van Egypte doo?de Britten in 1822 door hen ook „een tijdelijke" maatregel werd genoemd. Zij had echter 74 jaar geduurd. Loefti zei dat er donderdag 21 luchtaanvallen zijn gedaan, negen op de vormen van de infanterie en de Cairo en de rest op Ismailia, Port pantsertroepen. EGYPTE NIET UIT VER. NATIES. President Nasser heeft donderdag op een kabinetsvergadering ontkend, dat Egypte overweegt zich uit de Ver. Naties terug te trekken, zo meldt radio-Cairo. „Dat bericht is absoluut onwaar", zo zei hy. JORDANIë BREEKT MET FRANKRIJK. De Jordaanse regering heeft don derdag bekend gemaakt, dat zij beslo ten heeft de diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk te verbreken en haar nieuwe ambassadeur te Parijs en diens staf terug te roepen. De Jordaanse regering heeft Enge land meegedeeld, dat zij niet zal toe staan, dat de Jordaanse luchtmacht basis door de Britse luchtmacht tegen Egypte. ISRAËLISCHE REGERINGS VERKLARING. „Israël zal tegen geen andere aan grenzende staat ten strijde trekken", aldus heeft de Israëlische regering donderdag te Tel Aviv verklaard. Israël wenst met zijn Arabische buurlanden in vrede te leven. Als het Said, Suez en Alexandrië. Hij ver zocht de Assemblée de aanvallers te veroordelen en een einde aan de agressie te maken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles heeft er op aangedrongen, dat de Verenigde Na ties om een onmiddellijk „staakt het vuren" in het Midden-Oosten zouden verzoeken en in spoedzitting verga derd zouden blijven totdat er gehoor aan is gegeven. Hy diende vervolgens de Ameri kaanse resolutie in, waarin wordt aangedrongen op een staking van het vuren in Egypte, terugtrekking der Israëlische troepen, niet-inmenging door andere landen en het doen van stappen voor de heropening van het Suezkanaal en het herstel van de vrije doorvaart. Dulles eindigde zijn betoog met te zeggen: „Ik geloof dat het eerste punt is zo snel mogelijk een eind te maken aan de strijd opdat het niet een zware brand wordt, die ons allen bedreigt. Hetgeen niet buiten de mo gelijkheden ligt". Op een door Turkije ondersteund verzoek van de Nieuw-Zeelandse ge delegeerde besloot de Assemblée met 57 tegen 2 stemmen (en tien ont houdingen) dat men niet op staande voet over de Amerikaanse resolutie zou stemmen, maar eerst enige voor- en tegenstanders zou aanhoren. „Ook ai is het laat; is het niet het ogenblik om overhaast te handelen", zei de Nieuw-Zeelandse afgevaardigde. Verscheidene afgevaardigden voer den daarna rsog het woord. Tenslotte heeft de Algemene Ver gadering met zeer grote meerderheid de Amerikaanse resolutie aangeno men, waarin wordt aangedrongen op een onmiddellijke staking van het vuren in Egypte. Zij spreekt haar ernstige bezorgdheid uit over de Britse, Franse en Israëlische militaire operaties. De resolutie werd aanvaard met 64 tegen 5 stemmen (Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Aus tralië en Israël). Zes landen onthielden zich: Neder land, België, Canada, Laws, Portugal en Zuid-Afrika. Meerderheid keurt Edens optreden goed Felle taal van oppositie In de zitting van het Britse Lager huis is het donderdag bij de behan deling van de kwestie van het Mid den-Oosten zo'n tumult geweest, dat geen spreker zich verstaanbaar kon maken. Tevergeefs trachtte de voorzitter, Morrison, het Huis te brengen tot het debat over de socialistische motie van afkeuring inzake het Britse be leid in het Midden-Oosten. De oppo sitie wilde echter eerst van de rege ring weten, of zij Egypte de oorlog heeft verklaard. Eden weigerde hier op te antwoorden. De oppositie voerde aan, dat leden van de Britse land-, zee. en lucht macht strijd voeren. Als zij zonder dat de oorlog is verklaard in handen vallen van degenen die aangevallen worden, hebben zij geen berscher- ming. Leden van de oppositie, die op de banken stonden, riepen naar premier Eden en zijn ministers: „Treedt af, treedt af". Nadat de zitting een half uur ge schorst was geweest, begon het de bat over de socialistische motie van afkeuring jegens de (conservatieve) regering. James Griffiths verklaarde namens de oppositie dat de Britse actie tegen Egypte een schending van de Engelse verplichtingen jegens de Verenigde Naties was. Hierop nam Eden het woord. „Wij hebben geen oorlog verklaard. De Geneefse overeenkomst inzake de behandeling der krijgsgevangenen geldt voor elk conflict, dat met de wapens wordt uitgevochten. Daarom is zij zowel voor dit conflict, als in dertijd voor de Koreaanse oorlog, van kracht. In Korea is, vanuit technisch oog punt bezien, nimmer sprake geweest van een oorlog. Hetzelfde geldt nu voor Egypte. De Egyptische en de Israëlische re gering hebben beide de overeenkomst van Genève getekend en wij achten ons dan ook gerechtigd van haar de behandeling deelachtig te worden, waarin de conventie voorziet". „Wat wij thans in Egypte doen, is in feite een politie-actie. Wij zullen geen ogenblik langer blijven, dan noodzakelijk is. Wij willen niet met geweld een oplossing yinden voor het Egyptisch-Israëlische geschil, voor het Suezkanaalvraagstuk, of voor welk ander geschil in het Midden- Oosten ook. Indien de Verenigde Naties bereid gebied te handhaven, over te nemen, zal niemand daar meer mee ingeno men zijn dan wij", aldus Eden. Onder geestdriftige toejuichingen van de conservatieve Lagerhuisleden besloot de premier: „De Britse en de Franse regering menen, dat zij niet anders konden handelen, dan zij ge daan hebben. Wij blijven bij onze eens genomen beslissing en wij zullen haar uitvoe ren ook". De door de socialistische oppositie ingediende motie van afkeuring, is tenslotte men 324 tegen 255 stemmen verworpen. Ook het Britse Hogerhuis heeft, na een debat, de Britse actie tegen Egypte met 82 tegen 30 stemmen goedgekeurd. De olie-voorziening in West-Europa De „New York Times" verneemt uit Washington, dat de Amerikaanse regering haar plannen om Engeland en Frankrijk van olie te voorzien, voor het geval de olieaanvoer van deze landen met het Nabije Oosten wordt afgesneden, heeft opgeborgen. Functionarissen van de Amerikaanse regering vermijden zorgvuldig ieder officieel commentaar op deze plan nen, maar officieus geven zij toe, dat Frankrijk en Engeland het voorwerp zijn van een „zachte zeniiwenoorlog" ten aanzien van de kwestie van de olievoorziening door de Verenigde Staten, aldus de „New York Times' Het blad herinnert eraan, dat na de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte Washington plannen heeft opgesteld om West-Europa zo nodig dagelijks 500.000 vaten (bar rels) olie per dag uit de Verenigde Staten te leveren. Er zou woensdag eerf bijeenkomst worden gehouden van de noodcommissie, die na de na tionalisatie van het Suezkanaal was opgericht om plannen voor de Euro pese olieyoorziening uit te werken Deze bijeenkomst is echter afgelast en olie-exporteurs is de raad gegeven af te wachten. Oproep van radio Cairo. Radio-Cairo heeft vanmorgen in een uitzending bestemd voor de ar beiders van alle Arabische landen, zonder uitzondering, dezen aange spoord tot het vernielen van de olie buizen die door hun landen lopen, het saboteren van alle olie-installa ties en het onbruikbaar maken van zijn t.z.t. de taak, om de vrede in dit alle vijandelijke vliegvelden. In de strfld om de door Russische troepen bezette Kflian- kazerne In Boedapest werden de Hongaarse opstande lingen-troepen aangevoerd door kolonel Pal Maleter, die zich tijdens de strijd zo dapper gedroeg, dat hij de bij naam „de held van Boedapest" kreeg. Maleter is thans benoemd tot vice-minister van de nationale defensie in de opstandelingen-regering. De foto toont de moedige kolonel (tweede van reehts), het gelaat door de strijd getekend, te Boedapest in gesprek met westelijke cor respondenten, die hij een sober reiaas van de strijd deed. Moskou vraagt Bandoeng-conferentie De Sovjet-Unie heeft gisteren aan gedrongen op het onmiddellijk bijeen roepen van een conferentie van de Bandoenglanden om een wapenstill stand in Egypte en terugtrekking van alle buitenlandse troepen van Egyp tisch grondgebied te eisen. Het Russische voorstel was vervat in een boodschap van premier Boel- ganin aan premier Nehroe van India en in een sortgelijke nota van presi dent Worosjilov aan president Soe karno van Indonesië. De perschef van de Russische re gering, Iljitsjef, die dit bekend maakt, te, deelde tevens mee, dat Boelganin gisteren een brief aan president Eisenhower heeft gezonden, waarin hij over Egypte sprak. Iljitsjef maak te niet bekend of de So* jet-Unie aan een eventuele conferentie van de Bandoenglanden zou deelnemen. Internat, politiemacht voor Midden-Oosten De Verenigde Staten en Canada hebben vrijdag hun steun verleend aan een Brits voorstel om de Ver enigde Naties een internationale poli tiemacht naar het Midden-Oosten te laten zenden, die in afwachting van een permanente regeling de vrede in dat gebied moet bewaren. De Canadese minister van buiten landse zaken, Lestor Pearson, zei in de Algemene Vergadering in een toe- lichting op zijn onthouding bij de stemming over de Amerikaanse re solutie, dat zijn land een aanbeveling had gewenst, waarin de secretaris generaal opdracht krijgt met de le den der Verenigde Naties regelingen te treffen voor de vorming van een „waarlijk internationale vredes- en politiemacht", die de vrede aan de grenzen in het Midden-Oosten be waart, in afwachting van de uitwer king van een politieke regeling. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, schaarde zich achter Pearson. De droom van Soekarno Wéér heeft Soekarno aangedron gen op opheffing van alle politieke partijen. Hij sprak ditmaal voor een congres van Indonesische onderwij zers. Na de opheffing zou er gekozen kunnen worden tussen een „eenpartij- systeem", een „massa-beweging" of een „meerpartijenstelsel". „Ik wil de democratie niet afschaf fen en ik wil gen dictator worden", zei Soekarno: „Ik heb de ziel van een democratische liberalist en ik wens geleide democratie." Hy beval het vormen van kaders aan, zoals hij tijdens zijn reis door de communistische staten had gezien. Afkeuring van de pers. De meeste Indonesische bladen te Djakarta spreken hun afkeuring uit over wat zij noemen Soekarno's droom" van afschaffing van het systeem der politieke partijen in In donesië. De „Doeta Masjarakat" (Orth. Moh.) vraagt zich af, hoe Soekarno er toe kon komen alle politieke par tijen te „begraven". Volgens dit blad ware het beter geweest als de presi dent had voorgesteld, dat de partijen zich zouden hebben verenigd op een gezamenlijk nationaal programma. De „Republik" (onafh.) schrijft dat het voorstel van de president neerkomt op het buiten werki g stellen van de constitutie en dat de resultaten van de verkiezingen zon der meer worden weggevaagd. De „Merdeka" (onafh.) schrijft: „Wil Soekarno een enkelvoudige par tij, zoals de Kwon Min Tang, die ten slotte ook haar noodlot tegemoet is gegaan? Of wil hij een systeem zo als in de „volksdemocratisch landen" in Oost-Europa, dat een contra-revo lutie in het leven heeft geroepen?" PRINS BERNHARD UIT NEW YORK VERTROKKEN. Prins Bernhard is in de nacht var» donderdag op vrijdag per K.L.M. naar Amsterdam vertrokken. De prins is twaalf dagen in de Verenigde Staten geweest.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9