B.B.C.-televisie de gast van Leids museum van Volkenkunde ROZENKRANSGEBED OP DE BURCHT Kapittel voor het bisdom Rotterdam benoemd Hongarije heeft dringend behoefte aan materiële hulp-verlening Nederlandse studenten houden n „vijf-daagse" voor Hongarije Maandag a s. half ton VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Gistermiddag óm 3 uur gaven bijna tweeduizend Katholieken uit Leiden aan de oproep gehoor, om het Rozen kransgebed te komen bidden op „Den Burcht". Kapelaan Lemmers, kort ge leden benoemd in de kerk aan de Herensingel, bad voor. Tevoren hield hij een kleine predikatie, waarin hij begon met de aanwezigen te danken voor hun grote opkomst. Hij herin nerde aan wat Jezus gezegd heeft: „Laat de kinderen tot Mij komen". Wij moeten, aldus kapelaan Lem mers, weer worden als een kind, ver- Resultaten van het Fotu-onderzoek Weinig actieve long-t.b.c. Uit het jaarverslag 1955 van de Fotu („Fonds tot opsporing van tu berculose Leiden"), dat 2heden is verschenen, blijkt dat het aantal ge vallen van actieve longtuberculose verheugend laag is (14 gevallen op 53000 onderzochte personen). Daar naast zijn 282 inactieve processen ge constateerd, waaruit men kan aflei den, dat waakzaamheid geboden blijft. Van deze als inactief geboekte ge vallen komt zeker een aantal toch weer tot duidelijke activiteitsver schijnselen. Nu deze mensen op het consultatiebureau bekend zijn, be staat de mogelijkheid, dat bij perio dieke controle deze activiteit in een allereerste stadium ontdekt wordt, waardoor begrijpelijkerwijs groot on heil voorkomen kan worden. Een cijfer van 106 andere afwij kingen is uit een oogpunt van alge mene gezondheidszorg zeker niet minder belangrijk. Ook darabij zijn een aantal ziekten ontdekt in een stadium, dat nog geen klachten aan leiding hadden gegeven tot- medisch onderzoek. Voor de diverse plaatsen luidt het resultaat van het onderzoek: act. inact. andere onder- long long afw. zocht tbc tbc Lisse 9856 2 75 17 Sassenheim 6640 1 28 19 Warmond 2596 7 3 Oegstgeest 6894 3 32 7 Leiderdorp 3176 17 5 Zoeterwoude 3881 42 11 Hazerswoude 4121 1 14 12 Wouforugge- Hoogmade 1864 1 5 3 Koudekerk 1291 9 4 Rijns.woude 491 1 4 Hillegom 10991 4 47 21 Leimuiden 1300 2 5 trouwend op de kracht van zijn va der; op die manier kunnen wij de hoogmoed en het materialisme laten varen, die beide God uit ons oog doen verliezen. In deze bange uren, waar in velen strijden om Christus' kruis te laten zegevieren, kunnen wij de slachtoffers helpen door onze geeste lijke steun, het gebed. En zoals Ma ria eens aan het Kruis stond van haar Zoon, zo staan ook nu weer vele moeders rond het kruisbeeld, dat misschien binnenkort de laatste rust plaats van hun zoon zal aanduiden. Tot slot spoorde kapelaan Lemmers allen aan tot een groot geloof, en te vertrouwen op God, en op God al leen. Het hierna gezamenlijk gezongen Credo klonk als een massale geloofs belijdenis van oprechte kinderen in een rond voorportaal van de hemel, die even eindeloos is als het uitzicht boven „Den Burcht". Hierna bad men het Rozenhoedje. Vooraf bazuingeschal, dan de stem Een machtig stemmengeluid van bid dende mensen klonk over de tinnen van het eeuwenoude bouwwerk heen, en kon ongehinderd de Hemel berei ken. Margriethet frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... Margrietis véél gezelliger! (Advertentie). van de kapelaan. De intenties, gezegd door oubaas Van Hameren van de St. Jozefgroep, waren als volgt: 1. De slachtoffers van de opstand in Hongarije; 2. De slachtoffers onder de Oosterse volkeren; 3. Het behoud van de wereldvrede; 4. Liefde en eenheid onder de vol keren; 5. Opdat Christus de Koning mag zijn over de mensen. Ter afsluiting van deze grootse ge bedsmanifestatie zong men twee lie deren, nl. „Paree Domine" en „Chris tus vincit", d.i. „Spaar, Heer Uw volk" en „Christus overwint", een muzikale onderstreping van wat men zojuist gebeden had. DEKEN HARING VAN LEIDEN KANUNNIK De H. Vader heeft in twee afzon derlijke apostolische brieven, geda teerd op 15 augustus 1956, zowel voor het bisdom Groningen als het bisdom i Rotterdam, een kathedraal kapittel I opgericht. In beide apostolische brie ven wordt de uitvoering opgedragen aan de internuntius. Op 1 november 11956 heeft de uitvoering plaats gehad en is dus de canonieke oprichting van een kathedraal kapittel in het bisdom Groningen en het Bisdom Rotterdam een feit geworden. Bisdom Rotterdam. De bisschop van Rotterdam, Mgr. M. A. Jansen, heeft met ingang van 1 november 1956 de volgende gees telijken. benoemd tot kanunnik van het door de H. Stoel op dezelfde da tum opgerichte kathedrale kapittel van het bisdom Rotterdam: Mgr. A. C. Schaaper, vicaris-ge neraal van de bisschop van Rotter dam; Mgr. J. H. Niekel, (tevens kanun nik theogaal), deken van Rotterdam; Mgr. W. A. E. Bokeldh, deken van Den Haag. W. P. M. Haring (tevens kanun nik penitencier), deken van Leidon; R. J. Reijnen, deken van Schiedam; J. A. Ruhe, pastoor van de H. Ge- rardus Majella te Den Haag; N. Ph. J. van Ruijven, regent van het op te richten klein-seminarie; H. C. M. Dijsselbloem, pastoor van de H. Barbara te Rotterdam; B. G. Henning pastoor van de H. Hart parochie te Zwyndrecht. Bisdom Groningen. De bisschop van Groningen, Mgr. P. A. Nierman, heeft met ingang van 1 november 1956, de volgende gees telijken benoemd tot kanunnik van het door de H. Stoel op dezelfde datum opgerichte kathedrale kapittel van het bisdom Groningen. Mgr. G. G. P. van Dijk, vicaris-ge neraal, deken en pastoor te Gronin gen; J. van Galkom, deken en pas toor te Sneek; P. J. Veltman, deken en pastoor te Weiteveen (Dr.); Mgr. Th. R. Holtmann, deken en pastoor te Leeuwarden; Mgr. J. Scholtens, de ken en pastoor te Wolvega; J. H. Koelman (tevens kanunnik peniten cier) plebaan te Groningen; F. J. B, Koopmans, pastoor te Kraggenburg (N.O.P.); C. J. Vredendaal, pastoor te Assen; en drs H. J. Meekes (tevens kanunnik theologaal), pastoor te Wijtgaard (Fr.). Telefonisch contact met kard. Mindszenty Pauselijke groet Paus Pius XII heeft woensdag een boodschap gezonden aan kardinaal Mindszenty, waarin hij deze geluk wenst met zijn bevrijding. De gehele katholieke wereld is verheugd over uw bevrijding en leeft op dit ogen blik geestelijk met uw vaderland mee, so verklaarde de Paus. De Paus sprak de hoop uit, dat de vrijlating van de kardinaal een geluk kig voorteken zal zijn voor het Hon gaarse volk en dat het katholieke leven na zovele gevaarlijke vergissin gen en bloedvergieten opnieuw zal kunnen bloeien. Volgens personen, die kardinaal Mindszenty gesproken hebben, is diens lichamelijke en geestelijke ge zondheidstoestand opmerkelijk goed. De kardinaal ontplooit een grote acti viteit. Officieren van de Hongaarse natio nalisten hebben de wacht bij zijn pa leis betrokken, waar een Hongaarse gevechtswagen staat opgesteld. De kardinaal heeft een oproep tot de bisschoppen van de gehele wereld gericht de gelovigen te ver zoeken om steun voor de Hongaarse charitasvereniging, die onder het be schermheerschap van de kardinaal is heropgericht. Telefoongesprek. Het K.N.P. in Den Haag slaagde er gisteren in, in telefonisch contact te komen met de bevrijde kardinaal. Het telefoongesprek laten wy hier volgen: „Hier kardinaal Mindzenty". Een lichte, bijna opgewekte stem. „Geloofd zij Jezus Christus, hier is het Katholiek Nederlands Persbu reau. Wij wensen u geluk met uw bevrij ding, waarover ook de katholieke van Nederland zich zo verheugen. Mogen wij u enkele vragen stellen." „Ga uw gang. Ik ben vrij. Vanmor gen heb ik mijn werk hervat." „God zij dank. Zal nu spoedig de bisschopsconferentie weer op de nor male wijze voortgang vinden?" „Tot nu toe zijn zij altijd doorge gaan. Maar nu het hoofd er weer is, zal dat naturulijk weer onder leiding van het hoofd gebeuren." Nog veel verwarring. „Mogen wij u iets vragen over uw moeder, van wie wij weten, dat zij zozeer tot troost geweest is tijdens uw gevangenschap. Hebt u al contact met haar kunnen opnemen, en hoe is zij onder het blijde bericht van uw vrijlating?" „Er zijn nog moeilijkheden'bij onj met het telegraferen. Dus moet ik wachten tot ik iemand naar haar toe kan sturen, of dat de posterijen weer telegrammen bestellen". „Hebt uw uw moeder de laatste tijd van uw gevangenschap nog wel gezien?" „De laatste tijd bezocht zij mij eens per drie maanden in de gevangenis. Dat was in overeenstemming met de wettelijke voorschriften." „Wij weten, dat de H. Vader zich bijzonder voor uw lot interesseerde en dagelijks voor u bad. Hebt u met Hem al contact kunnen opnemen?" „Ja, ziet u. De situatie is eigenlijk precies dezelfds als met mijn moe der. Het telegramverkeer is nog in de war. Ik bedoel niet dat dit mij Der- soonlijk alleen treft, het is in het al gemeen een gevolg van de gevechten, die er geleverd zijn." „Verwacht Uwe Eminentie nu, dat ook alle priesters en zusters, die ge vangen zijn vrijgelaten zullen wor den?" „Met de regering heb ik nog niet onderhandeld." Boodschap vor Nederland. „Wij danken u zeer voor dit per soonlijk contact. We brengen u de in nigste groeten van katholiek Neder land over en volgen met liefde en gebeden uw verdere werkzaa- ihe- den." „Ik dank u zeer daarvoor. En ik zou u nog graag een boodschap wil len geven. Met liefde begroet ik de voorbeeldige katholieken van Ne:1'.- land. Ik waardeer ten zeerste de schoonheid en waardigheid v hun gezinsleven. Ik zou u bovendien wil len vragen mij en mijn werk i:r de toekomst met uw gebed te blijven steunen. Ik dank u ook voor de ma teriële hulp in de grote nood der Hon garen." '„Ja, Eminentie, hulp van allerlei soort is al naar u onderweg." „Ja, dat heb ik vernomen, ilk dam u daarvoor zeer. Wij wachten ep dringend op." „Kijk uit voor T.V. het is dodelijk!" „Attention please!" Vier maal klonk het gisteravond door de hal van het Volkenkundig museum aan de Steenstraat te Leiden. Vier maal drukte de spelleider nerveus de koptelefoon op zijn oren. En vier maal begon de man, die aan het team zijn vragen zou stel len, mister Daniël, onverstoorbaar met zijn „Welcome in Holland" tot zijn B.B.C.-televisie-kijkers in En geland. In televisie-kringen doet de spreuk de ronde „Beware of tele vision, it kills you": „Kijk uit voor televisie, het is dodelijk". Gister avond hebben wij in de zenuwach tige voorbereidingen voor de uit zending. van een spelletje van een half uur kunnen ervaren hoe waar deze woorden zijn. Om te beginnen heeft de televisie- groep, die speciaal uit Londen naar Leiden was overgekomen van 2 tot 8 uur 's middags allerlei voorwerpen getest, zowel uit het museum van Oudheden aan het Rapenburg als uit het museum van Volkenkunde, om te zien van hoeveel waarde zij voor de uitzending waren. Het was n.l. de bedoeling dat drie geleerden, door kneed in ethnologie en oudheidkun de zouden raden waar de voorwer pen uit deze twee Leidse musea van daan waren gekomen. Dr. W. D. van Wijngaarden en dr. P. H. Pott, resp. directeur van Oud heden en Volkenkunde, zijn enige uren achter elkaar proefkonijn voor het programma geweest. Zij waren het centrum van de zoekende lenzen van de drie camera's, die feilloos de beelden op het televisiescherm re gistreerden. Buiten het museum stond de televisiewagen van de N.T.S., die door de B.B.C. werd gebruikt. De producer van dit programma, Nancy Thomas, een bewegelijk vrouwtje, dat snel haar bevelen ratelt en on ophoudelijk in het draaiboek aante keningen van scènes maakt, zat in deze wagen achter de „monitor", het apparaat dat de beelden, die de drie camera's produceren tegelijk laat zien. Om elf uur staan de zenuwen van de medewerkers op scherp, maar uit Londen komt het bericht, dat de uitzending „animal, mineral, vegetable", uitgesteld moet worden in verband met een uitzending over de strijd rond het Suez-kanaal. Bij de foto: Camera-man houdt het team in de lens. De uitzending werd via Lopik met een gerichte straal naar Londen gezonden. De Neder landse televisie-kijkers konden het programma niet zien. (Foto: De Leidse Courant) Om tien over elf begint de com mentator voor de tweede maal met een opgewerkt: „good evening". De doos van Pandora, waaruit de voorwerpen worden opgediept en die bij de aanvang van het programma het eerst in de lenzen komt, draait weer, wederom neemt een lieftallige televisie-juffrouw, die met het oog op het lawaai op blote voeten loopt, één van de kostbare voorwer pen van het museum uit de doos. Weer wordt het programma onder broken. In de lucht. Maar dan is het programma in de ether. Prof. dr. Bushnell van de uni versiteit van Cambridge, de Neder landse lectrix uit Groningen, mevr. van Griffen-Duyvis en Philip Cor- der, secretaris van de oudheidkundi ge verenigingen, krijgen nu verschil lende museum-voorwerpen in han den waarvan zij met meer of min der succes de afkomst raden. Vooral Philip Corder druk reagerend op de vragen, die de man achter de mi crofoon hem stelt, weet dikwijls het vereiste aantal punten door goede antwoorden voor het team te scoren. We zagen o.m. een Romaanse vaas, een bewerkte buffelhoorn uit Suma tra, die één van de teamleden aan zag voor een houten Noormannen- schip, en een Balinese Itrishouder. Eerst om kwart voor twaalf besloot de commentator het programma. Nog géén kwartier daarna, waren came ra's lampen en andere apparaten in gepakt en voor vertrek gereed. Mrs. Thomas vertelde ons na af loop, dat het programma uitstekend geslaagd was, dank zij de medewer king van de Ned. Televisiestichting en de staf van de Leidse musea. Zij komt zeker nog eens terug naar Lei den met haar programma, want „er staan hier van die verrukkelijke voorwerpen in de musea". Gistermiddag te vier uur vulde burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot in zijn kamer op het Leidse stadhuis een cheque in van het Ne derlandse Roode Kruis, hem door een Leidse student aangeboden, en gaf hij zijn sympathie te kennen met de actie, die de Nederlandse Studenten Raad woensdagavond in geheel Ne derland begonnen is. De Nederlandse Studenten Raad besloot woensdagavond 8.000 coupon boekjes met ieder 10 cheques onder alle studenten van de Nederlandse universiteiten te verspreiden. Het ligt in de bedoeling, dat binnen vijf dagen vóór maandag a.s. alle cheques geplaatst worden, waarna men verwacht een bedrag van 50.000.aan het Ned. Roode Kruis voor hulpverlening aan Hongarije te kunnen afdragen. Teneinde landelijke collecten o.m. voor de blinden niet te door kruisen, heeft men besloten de actie tot universitaire kringen te beperken met dien verstande dat deze „kring" zeer ruim genomen wordt. Persoonlijk contact. Naast deze „vijfdaagse" heeft de Nederlandse Studenten Raad een commissie benoemd, die een ontmoe ting tussen Nederlandse en Hongaar se studenten voorbereidt, welke waarschijnlijk op korte termijn in Wenen zal plaatsvinden. Tijdens deze ontmoeting hoopt men de behoeften op de Hongaarse uni versiteiten te leren kennen aan stu diemateriaal, dat tijdens het totali taire bewind van de Hongaarse hoge scholen geweerd werd. Een volgende actie om in deze behoeften te voor zien zal daarna hoogstwaarschijnlijk ter hand genomen worden. De/ vijf-daagse actie is in alle Ne derlandse universiteitssteden met grote geestdrift ontvangen en men koestert gegronde verwachtingen, dat alle cheques vóór maandag a.s. ge plaatst zullen worden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5