Interdiocesane gidsen vonden eigen huis te Sassenheim Minister Beyen trachtte „Der Spiegel" af te houden van publikaiies Per 1 september j.l. 10 pet. stijging uitkeringen Soc. verzekeringen {.sur >s-Himmik - tut Onvoeldoende bescherming in Indonesië Trein vernielt autobusje DINSDAG 30 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Huis ter Leede vormingscentrum Aan de rand van Sassenheim ligt' het Huis ter Leede. In een stil park,' waarin sinds gisteren vier zwanen de vijvers bevolken ligt het witte huis j als een toonbeeld van rust. Zo als men uit de villawijk van het dorp de oprijlaan inloopt, is er niets meer dan een serene stilte. Maar in het huis is het een bedrijvigheid van belang: schilders geven muren, deuren, ko zijnen en plafonds een frisse kleur, verhuizers breneen bedden, tafels en banken, en stoffeerders lopen af en aan. Iedereen is druk in de weer om het oude huis voor te bereiden op zijn nieuwe taak. Onlangs is het buiten eigendom ge worden van het interdiocesaan be stuur van de Nederlandse gidsenbe- weging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, door welk orgaan het thans wordt ingericht tot een buiten centrum voor de katholieke vrouwe lijke jeugd beneden de zeventien jaar. Als eigendom van de gidsenbe weging is het huis enig in ons land. Het huis, waarvan de aankoop mo gelijk werd door de landelijke aktie „Een heitje voor een karweitje", zal een centrum ziin waar de jeugdleid sters haar opleiding en vorming zul len krijgen om het werk onder de hun toevertrouwde jeugd te kunnen verrichten. Maar niet alleen de gid- senbeweging zal van het centrum kunnen profiteren: het ligt- in de be doeling, dat ook voor het katholieke meisjesgilde kadercursussen gegeven zullen worden op Ter Leede. Vormings- en vakantiecentrum. Bovendien wordt er in de toekomst de vrouwelijke jeugd, die de school gaat verlaten gedurende drie dagen voorbereid op het leven, dat haar wacht, wanneer de schooldeur achter hen is dichtgeslagen. Voorts zullen op het buitencentrum vakantiegangers zowel uit het bin nenland als van over de grenzen een onderdak kunnen vinden, waar ze in volle vrijheid doch onder leiding hun vakantie geheel of gedeeltelijk kun nen doorbrengen. Met name wordt hier bedoeld, de vrouwelijke jeugd, die in haar vakantie geheel op zich zelf is aangewezen, meisjes van fa brieken, bedrijven en ateliers. Reeds lang wensten de gidsen een eigen huis. Tien jaar lang heeft het bestuur van de Nederlandse Gidsen- beweging gevochten met te kleine behuizing. Kadercursussen en vor- mingslessen werden gegeven in een clubhuis op Scheveningen, dat veel te klein was en waar de cursisten een matras op de vloer als slaapplaats kregen toegewezen. Sober comfort In Ter Leede is de oude wens in vervulling gegaan. De capaciteit van het gebouw varieert na enige klei ne verbouwingen van 64 tot maxi maal tachtig slaapplaatsen, verdeeld over slaapkamers van acht of zestien bedden, met vaste wastafels en ruime bergkasten. Er zijn leidsterskamers, toiletten en badgelegenheden, eetza len en een gezellige bar in een kel dergewelf met glas-in-loodraampjes. Het uitzicht vanuit de slaapkamer- vensters, de golvende duinenrij op de achtergrond, deels verborgen achter boomkruinen, doet zelfs denken aan het buitenlandlandschap. Het is in alle opzichten een ideaal oord om vakantie te houden en om dat men erop rekent, dat de toeloop al spoedig zeer groot zal worden, is een gewezen bollenschuur gedacht als toekomstige bivakmogelijkheid, bij uitstek geschikt voor de watergid- sen, waarvan in de gidsenbeweging drie groepen zijn opgenomen. Huis ter Leede heeft namelijk ook een di recte verbinding met de Kaag! Door spaaracties en de verkoop van zegeltjes ten bate van het nieuwe cen trum, heeft de gehele gidsenbeweging in de beide bisdommen het mogelijk gemaakt het nieuwe huis naar eigen smaak in te richten. Uit de grote bekendheid, die het buitencentrum reeds thans geniet, blijkt wel het best de grote behoefte die aan een dergelijk huis bestond in het westen des lands. Nu reeds be reikten het hoofdbestuur van de Ne derlandse gidsenbeweging verschil lende aanvragen om weekends te mo- gen houden op Ter Leede en scho lingen voor gezinsverzorgster en ver pleegster van het wit-gele kruis. Op 17 november, des middags om kwart voor vier, zal mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, als oud ste van de bisschoppen van de twee diocesen, Huis ter Leede officieel openen, waarna 't centrum zijn werk begint. Voorstel aan de Tweede Kamer; Met zes wetsvoorstellen, die de mi nister van Sociale Zaken binnenkort aan de Tweede Kamer zal voorleggen, hoopt de minister de achterstand, die door de jongste loonmaatregelen met betrekking tot de sociale voorzienin gen zijn ontstaan, op te heffen. De verhogingen, die voorgesteld worden, zijn voor enkele uitkeringen groter dan de maximaal toegestane 6% loonsverhoging, doch de minister heeft zich laten leiden door de over weging, dat voor bepaalde groepen de financiële positie in de laatste jaren zeer precair is geweest. In principe stelt de minister een verhoging van 10% der uitkeringen voor, met terugwerkende kracht per 1 september j.l., doch voor de noodwet-ouderdomsvoorziening zal deze verhoging gedurende 4 maan den een percentage van 25% bedra gen. De minister stelt namelijk voor om voor de periode van 1 september j.l. tot 1 januari a.s. waarop de Ouder domswet in werking zal treden in plaats van 40% (4 x 10%) de volle maanduitkering ineens te verschaf fen. Overwegende, dat de uitkeringen ingevolge de Ongevallenwet en de In validiteitswet de loonontwikkeling look vóór de 6% niet geheel hebben bijgehouden, is de minister voorne mens deze twee uitkeringen met 10% te verhogen, waardoor de gezinstoe slag ingevolge de invaliditeitswet, die thans 45.bedraagt, gesteld zal worden op ongeveer 50. De kinderbijslag zal ook met 10% verhoogd wordt, waardoor de uitke ringen het volgende overzicht zullen volgen: Kind per dag (oud Dr. Drees antwoordt op vragen: Op vragen van het Eerste Kamer lid de heer Reijers (C.H.), naar aan leiding van het in het Duitse week blad „Der Spiegel" verschenen arti kel over ons Koninklijk Huis, heeft de minister-president, dr. Drees, het volgende geantwoord: 1. De regering en de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken hebben van de materiële inhoud van het op 12 juni 1956 in het Duitse weekblad „Der Spiegel' gepubliceer de artikel over ons Koninklijk Huis geen kennis genomen voor het in druk was verschenen. Wel konden zij vermoeden wat de strekking zou zijn. 2. Reeds enige jaren geleden was het de toenmalige minister van Bui tenlandse Zaken ook toen nr. Beyen békend geworden, dat een buitenlands correspondent het voor nemen had weinig waarderende arti kelen te publiceren betreffende ons Koninklijk Huis. Door gesprekken met de betreffende journalist heeft hij destijds bereikt, dat de publika- tie niet tot stand is gekomen. Toen in mei van dit jaar verno men werd, dat buitenlandse journa listen, onder wie een correspondent van het weekblad „Der Spiegel", overeenkomstige plannen, koesterden, heeft de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken getracht ook deze correspondenten van hun voornemen te doen afzien. Spoedig bleek, dat „Der Spiegel" niet bereid was aan ditverzoek te voldoen, hetgeen werd bevestigd door de aankondiging van het te verschij nen artikel in het nummer van dit weekblad van 6 juni 1956. Op grond van het feit, dat met zekerheid kon worden aangenomen, dat het artikel voor ons staatshoofd kwetsend en voor het internationaal aanzien van ons land schadelijk zou zijn, heeft de regering nagegaan of maatregelen konden worden genomen om publika- tie te voorkomen. Dit was echter niet mogelijk. De regering heeft niet willen po gen het te verwachten artikel te doen wijzigen. Zij zou daarmede ver antwoordelijkheid op zich hebben ge nomen voor het artikel, zoals het dan zou komen te luiden, hetgeen een onaanvaardbare situatie zou heb ben geschapen. KERSTPOST VOOR MILITAIREN IN DE NEDERLANDSE ANTILLEN. Voor verzending per zeepost moe ten kerst- en nieuwjaarspakketten of correspondentie ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar, bestemd voor militairen der koninklijke marine in de Nederlandse Antillen of aan boord van harer mejesteits schepen in dc Caraïbische wateren, uiterlijk 34 no vember ter post zijn bezorgd. Adressering als volgt voor aan de wal geplaatsten: rang, naam, marine- nummer, naam van de inrichting, plaatsnaam, naam van het eiland. Adressering voor leden van de be manning van de schepen: rang, naam, marinenummer, aan boord van hr. ms(volgt de naam van het schip), Amsterdam-c.s., marine. per dag (nieuw) 0.56 0.63 0.88 0.99 le 0.51 2e en 3e 0.57 4e en 5e 0.80 6e en volgende 0.90 Voor trekkers ingevolge de Invali diteits-, Ouderdoms- en Wezenwet; Kind per maand per maand (oud) (nieuw) le 13.25 2e en 3e 14.90 ie i 5e 23.40 14.60 16.40 22.90 25.80 6e en volgende De uitkeringen van de ziektewet zullen de loonontwikkeling in de di verse berijfstakken volgen, zodat zij maximaal met 6% verhoogd zullen worden. Onzekerheid bestaat nog over het tijdstip, waarop de extra-uitkeringen betaald zullen worden zo meldt de „Telegraaf" en waarop de nieuwe uit keringen gerealiseerd zullen worden, omdat de wijzigingen veel admini stratief werk van de Rijksverzeke ringsbank zullen vergen, die reeds door de in-werking-treding van de Ouderdomswet per 1 januari as. overbelast is. HAARLEMSE KEURING SLOEG EEN WEEKJE OVER. De keuringscommisie kreeg dit keer vrij-af. Er stond n.l. niet één vaasje bloemen, dat gekeurd moest worden. Alleen een vaas met prachtige kwaliteit van de donker gele Freesia Rijnveld's Golden Yel low van Wülfinghoff's Bloembollen- bedrijf, Rijswijk. De grote „kammen" werden gedragen door lange, ijzer- sterke stengels. Een uitstekende Freesia, die „ter opluistering" was ingezonden. Nu oktober 1956 bijna weer in de eeuwigheid is gegleden, gaat men zich in bollenkringen zo langzamerhand weer afvragen hoe lang het nog zal duren voor men de eerste bloeiende bolgewassen oogst 1956 te zien zal krijgen. Het is wel eens gebeurd, dat men begin november goede bloeien de narcissen had. Wie weet wat er maandag wellicht al te zien zal zijn. KERST- EN NTEUWJAARS- GESPREKKEN MET INDONESIë TEGEN VOL TARIEF. In tegenstelling tot vorige jaren zullen door de P.T.T. in de a.s. kerst en nieuwjaarsperiode geen zgn. kerst en nieuwjaarsgesprekken tegen ver laagd tarief met Indonesië kunnen worden toegelaten. Gesprekken tegen volbetaald tarief kunnen wel wor den gevoerd. De aandacht wordt er Op'gevestigd, dat in het verkeer met de Nederlandse Antillen en Suriname wel familie- gesprekken zijn toegelaten- Naar aanleiding van berichten van buitenlandse persbureaus, volgens welke h. m. koningin juliana beslo ten zou hebben haar vakantie in Taormina op Sicilië met een week te verlengen, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat de plannen van hare majesteit nog niet vast staan. Het ligt inderdaad in de be doeling, dat de koningin nog enkele dagen langer in Taormina zal blijven, doch de duur van het verblijf zal ge heel afhankelijk worden gesteld van de weersomstandigheden. K.A.B. nam afscheid van 2de voorzitter Na een diensttijd van 37 jaren als gesalarieerde kracht bij de KAB, heeft de tweede voorzitter, de heer J. v. d. Akker gisteren te Utrecht af scheid van de organisatie genomen. Tijdens de afscheidsbijeenkomst zijn warme woorden van hulde gesproken door vele autoriteiten, die zijdelings of direct bij het werk van de KAB betrokken zijn. Voorzitter J. A. Middelhuis, oud- voorzitter A. C. de Bruyn en de voor zitter van de Haarlemse bond J. Kor- tink spraken hun bewondering uit voor het vele werk, dat de heer Van de Akker door de jaren heen verricht heeft, vooral voor de prestaties, die in moeilijke tijden zijn leven hebben gesierd. Pastoor A. A. Olierook belichtte vooral het werk van de scheidende tweede voorzitter tijdens de oorlogs jaren en tot slot sprak de heer Van de Akker een dankwoord tot allen, die afscheid van hem waren komen nemen. Hij noemde zich een gelukkig mens omdat gebleken was, dat hij een steentje had kunnen bijdragen tot de geestelijke en materiële welvaart van de arbeiders. Vele sprekers en vertegenwoordi gers van organisaties lieten hun woorden van afscheid vergezeld gaan van geschenken. UITGAVE STREEKVERVOERCIDS. Binnenkort zal verschijnen er.n streekvervoergids, die wordt uitge geven door de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transporton dernemingen. De gids, die 124 pagina's zal tellen, bevat een register van ruim 2.000 plaatsen, die aan een strecklijn liggen en niet per spoor bereikbaar zijn. Er zijn 750 dienstregelingen van, op twee na, alle streekvervoersonder- nemingen in Nederland in opgeno men. De gids is niet bedoeld voor de be woners van de streken, die in deze gids zijn opgenomen, maar voor rei zigers, die van veraf komen per spoor en dan per stfeekvervoersonderne ming verder moeten reizen. De in de gids vermelde dienstregeling zijn daarom in hoofdzaak beperkt tot de diensten tussen 9 en 20 uur, kleine en onregelmatige diensten zijn niet vermeld. ny w 11 Tau natz - a w twtre In de spannende dagen van de held haftige strijd van de Hongaren voor de vrijheid is steun nodig voor de Al machtige God, af te smeken door onze vurige gebeden, voor onze dappere broeders en zusters, die voor hun vrijheid en democratie hun leven op offeren: een gebedskruistocht als door Z.H. Paus XXI in zijn apostolisch schrijven j.l. zondag van ons allen gevraagd. Op 17 nov. a.s. zal een bijzondere gebedsactie in een plechtige zitting door mgr. Alfrink worden ingeleid: de herleving van de Middagklok. Kort voor de historische slag bij Belgrado, waarin 1456 een klein Hon gaars leger de invasietroepen der machtige Mohammedaanse Turken verslagen heeft, stelde de toenmalige Paus Callixtus III de Middagklok in als teken voor de gebedsactie, om de moedige strijders met gebed te steu nen. Na de wonderbare overwinning bleef de Middagklok tot heden ten dage bestaan, als herinnering voor deze bovennatuurlijke ingreep in de geschiedenis van Europa. Er is geen betere historische verge- 'ijking als tussen de strijd voor Chris telijk Europa van een kleine groep strijders in 1456 en die van heden in Hongarije. Deze twee feiten zijn ook met elkaar historisch verbonden door de instelling van de Middagklok van Paus Callixtus III en de hernieuwing daarvan door Paus Pius XII onlangs bij zijn breve: Dum maerenti animo. Nederlands protest De Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiger in Djakarta, de heer Hagenaar, heeft er in een officiële nota van het ministerie van Buiten landse Zaken te Djakarta tegen ge protesteerd, dat Indonesië onvoldoen de bescherming verleent aan Neder landse burgers. In de nota wordt geprotesteerd te gen het ontbreken van „de gebruike lijke bescherming", toen dertig ban dieten op 20 oktober de bungalow van de diplomatieke missie in Poent- jak overvielen. De bandieten, die zichzelf bekend maakten als leden van de Daroel Is lam drongen onder bedreiging door in het huis, terwijl daar twee Neder landse gezinnen aan tafel zaten. Zij stalen geld, voedsel, kleren en ande re dingen van waarde. De heer Ha genaar voegde er aan toe, dat de ban dieten op 20 oktober de bungalow EEN DODE Omstreeks half zes maandagmor gen zijn op de spoorwegovergang in de Nijkerkseweg bij Barneveld een kleine autobus en een houttrein met elkaar in botsing gekomen. Het busje werd geheel vernield eh een der in zittenden, de 51-jarige G. Catoen, kwam daarbij om het leven. Twee andere inzittenden en de bestuurder, de heer Morren uit Barneveld, wer den lichtgewond. Ooggetuigen verklaarden, dat de bus de overweg opreed toen het knipperlicht op groen stond. De trein, geladen met hout, reed echter ach teruit de overweg op, hoewel instruc tie gegeven was om voor de overweg te stoppen, daar bij achteruitrijden het knipperlicht pas verspringt als de achterste wagen op de overweg staat. Gewoonlijk wordt in zulk een geval iemand op de overweg ge plaatst om te waarschuwen, doch thans was niemand aanwezig. Er stond wel een lid van het personeel op de achterste wagen, doch hij kon het ongeluk niet meer voorkomen. Naar de Ned. Spoorwegen meedeel den, werkte het knipperlicht normaal, zij het dat het rode licht pas begon te branden toen de achteruitrijdende werktrein de overweg zeer dicht ge naderd was. Onderzocht wordt in hoeverre de voorgeschreven veilig heidsmaatregelen waren getroffen. in brand probeerden te steken, maar dat toen een militaire eenheid arri veerde, waarop zij de vlucht namen. De heer Hagenaar verzocht de rege ringsautoriteiten voortaan voor 'n vol doende bescherming te zorgen. Als Uw maag ln lichter laaie raakt van Brandend Maagzuur geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijke tabletje te smelten op Uw tong, of de brand bedaart en is volkomen geblust bin nen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, én de natuurlijke wijze waarop de blussende substantie 't overtollige maagzuur neutraliseert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizen den lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al Advertentie DE KINDERVERLAMMING De Staatscourant van heden bevat m. de opgave van het aantal geval len van besmnttelijke ziekten over de week van 14 tot en met 20 oktober. Daaruit blijkt dat in dat tijdvak o.a. zijn aangegeven negen en zeventig gevallen van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen, twintig geval'en van kinderverlamming zon der verlammingsverschijnselen en 12 gevallen zonder nadere aanduiding. De negen en zeventig gevallen met verlammingsverschijnselen zijn aan gegeven in: Zuid-Holland vier en twintig, nl. elf in Rotterdam, vijf in 's-Gravenhage, drie in Leerdam, twee in Brielle en telkens een in Katwijk Leiden en Zoeterwoude. De twintig gevallen zonder verlam mingsverschijnselen zijn aangegeven in: Zuid-Holland een, nl. in Zoeter woude. WINKELS DICHT OP ALLERHEILIGEN. De Ned. Kath. Middenstandsbond heeft op haar leden een beroep ge daan om indien dit enigszins mogelijk is op het feest van Allerheiligen, 1 november, de bedrijven gesloten te houden om de op deze dag verplichte zondagviering voor zichzelf en hun personeel mogelijk te maken. Het publiek wordt geadviseerd met het doen van bestellingen en inko pen daarmede rekening te houden, en dus niet te gaan „winkelen". In Oostenrijk, Duitsland, Italië, Zwitserland, België, Brazilië, Austra lië etc. is deze gebedsactie „De Mid dagklok" reeds in de loop van dit jear plechtig ingesteld. Miljoenen Christenen der wereld bestormen elke dag om 12 uur de Heer des Hemels, de Vader van alle Volkeren, om Zijn barmhartigheid uit te strekken over diegenen die het zware juk van de onderdrukking dragen. Wij willen de aandacht van Katho liek Nederland vestigen op 17 nov. als mgr. Alfrink in een herdenkirfgs-zit- ting deze gebedsactie voor de vrijheid van alle volkeren zal hernieuwen. De plechtige zitting staat onder be scherming van de aartsbisschop v^n Utrecht, terwijl in een comité van aanbeveling zitting hebben: Dr. Marga A. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk; mr. J. M. H. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; mr. J. M. A. Luns, minister van Buitenlandse Zaken; mr. J. R. H. van Schaik, mi nister van Staat, lid van de Raad van State; mr. J. R. M. van Angeren, oud minister, lid van de Raad van State; mr. E. M. J. Sassen, oud-minister, lid van de Eerste Kamer; J. W. van den Akker, voorzitter van het Kath. Bur. v. Maatsch. en Cult. Overleg; prof. dr. A. H. M. Albregts, oud-minister, voorzitter v. d. Raad v. Overleg van sociaal-econ. aangelegenheiden; ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren comm. der Kon. in de prov. Overijsel, voorz .van het Kath. Genootschap v. Geestelijke vernieuwing; prof. mr. D. van Eek, rector magn. van de Keizer Karei Universiteit te Nijmegen; J. de Rooy, S.J., nat. directeur van het Apostolaat des Gebeds. Het landelijk werkcomité „De Mid dagklok" heeft briefkaarten uitgege ven (hierbij afgedrukt) die voor de leniging der materiële nood, ontstaan door de opstand, voor een kwartje in het hele land verspreid worden. Het secretariaat is gevestigd: Voor burg, Van Gaesbekestraat 53, telefoon 77 03 60. PIONIERS v/h H. HART IN AMSTERDAM BIJEEN. In het St. Ignatius College te Am sterdam werd zondag onder leiding van de le pionier van Nederland, mr. W. Baron Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht, een re gionale bijeenkomst van de Pioniers van het H. Hart gehouden. Na een speciaal voor de Pioniers gelezen H. Mis hield pater Ing. Grol- lenberg O.P., uit Huissen, een geïm proviseerde predikatie, waarin hij wees op de liefde van de Pioniers tot het H. Hart, welke bijzonder op het feest van Christus Koning tot uiting diende te komen. Hij deed een beroep op de aanwezigen om speciaal vóór de altijd nog 30.000 alcoholisten in Nederland te bidden. Baron Michiels van Kessenich gaf later op de dag een uitvoerig verslag met lichtbeelden over het door hem bijgewoonde Ierse Congres in Juni te Cork gehouden, waarbij meer dan 80.000 pioniers verzameld waren. Pakkend schilderde hij het ontstaan en de groei van deze Ierse beweging waarvan thans één op de zeven Ieren lid is en die het land uit de greep van het alcoholisme redde. Na een aangename bespreking over het doel, wezen en nut der Pioniers beweging in óns land werd dit sa menzijn besloten. ONGEVAL NED .BUS VOOR DUITSE RECHTER. In augustus van dit jaar werd bij Ulm in Zuid-Duitsland een uit Oos tenrijk komende toeringcar van de firma C. Stok te Zwijndrecht door een aanhangwagen met eer. truck, die de autobus tegemoet reed, ge raakt en hierdoor opengereten. Vijf vakantiegangers, afkomstig uit Dordrecht, Dubbeldam en Den Haag, verloren bij die ongeval het leven, verscheidene andere werden zwaar of licht gewond. Op 13 november zal de chauffeur van de truck zich voor de rechtbank in Ulm-Memmingen te verantwoorden hebben. Hij wordt er- va nbeschuldigd het ongeval door roekeloos en onvoorzichtig rijden veroorzaakt te hebben. De chauffeurs van de verongelukte toeringscar, de heren C. Stok jr. en J. Schol ten, resp. uit Zwijndrecht en 's-Graven- deel, zijn als getuigen opgeroepen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7