Vrjje wereld steunt vrijheidsstrijd der Hongaren met gebed en medicijnen DE PAUS VRAAGT VERBAND en VERSTERKEND VOEDSEL DRINGEND NODIG gebedskruistocht voor O* Europa kwatta t/ast KWATTA kwatta repen voor DE VEILIGHEIDSRAAD plaatst Hongarije op agenda HONGARIJE WEET NOG NIET WAARHEEN MAANDAG 29 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 GIRO: 34348! Als onmiddellijk antwoord op de encycliek van Paus Pius XII richt het Nederlands Episcopaat middels het R.K. Huisvestingscomité zich tot de Nederlandse katholieken met de dringende oproep om gebed en materiële steun voor Hongarije. De materiële hulp kan gestort worden op giro 34348 ten name van het Nederlands R.K. Huisvestingscomité ten Den Bosch met vermelding „Hongarije" Giften in natura kunnen worden bezorgd op het adres van het comité, Hekellaan 6 te Den Bosch. De Bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, heeft inmiddels reeds een bedrag van 1000.— overgemaakt. Welk een diepe indruk de gebeurtenissen in Hongarije ook in Nederland hebben gemaakt, bewijzen de reacties van talloze luisteraars op een bijzon dere uitzending van de K.R.O. In plaats van de gebruikelijke Zonnewijzer bracht de K.R.O. zondagmiddag een door pater Brockbernd geleide herden king, waarin dè noodklok over Hongarije werd geluid. Onmiddellijk na de uitzending ontving de KJl.O. van talloze luisteraars telefonische en telegra fische betuigingen van sympathie en instemming. De stichting „Hulpactie voor Hon garije" te Amsterdam heeft naar alle aalmoezeniers der Hongaren in Oos tenrijk een telegram verzonden, waar in zij alle hulp aanbiedt vooral voor nieuwe vluchtelingen. In de nacht van zaterdag op zon dag knielde pater Werenfried van Straaten, leider van Oostpriester- hulp, vergezeld van Duitse, Fran se, Belgische en Hongaarse leden van zijn bouworde, neer op de Avenue Winston Churchill te Brus sel voor het gebouw van het Hon gaarse gezantschap. Argwanend gadegeslagen door Brusselse poli- tie-agenten baden zij daar de ro zenkrans voor de Hongaarse vrij heidsstrijders. Hetzelfde deden zij voor het gezantschap van Bulga rije en het consulaat-generaal van Polen te Brussel. Het drama van Magyarovar In het kleine Hongaarse stadje Maqyarovar, ongeveer twintig kilo meter van de Oostenrijkse grens, is de opstand een drama geweest. Oog getuigen van dit drama zijn in Nic- kelsdorf aangekomen om het te ver tellen, huilend van woede en met be vende stem. Vrijdag is het gebeurd. Mannen, vrouwen en kinderen van Magyaro var trokken naar de plaatselijke ka zernes, de nationale driekleur mee dragend. Zij gingen verwijdering eisen van het communistische sym bool van de kazerne. Een vrouw liep voorop. Het optreden der soldaten wekte vertrouwen. Een officier van de veliligheidspolitie kwam naar bui ten, de vrouw ging op hem toe en praatte met hem. De anderen zagen, hoe zij elkaar daarna kusten. De vrouw beduidde haar mede-demon stranten naderbij te komen.Uit de kazerne kwamen ongeveer twintig leden van de veiligheidspolitie en op het ogenblik dat de verbroedering zou" beginnen, trok de officier een hand granaat uit zijn gordel en wierp die tussen de demonstranten. Tegelijker tijd gaf hij bevel te vuren. Uit twin tig machinepistolen werden de beto gers beschoten. Toen enkele minuten later het kazerneterrein was schoon geveegd, lagen er vijftig doden en meer dan tweehonderd gewonden. Later stierven nog veertig mensen aan hun verwondingen. Dat was de balans van de opstand in Magyarovar 90 doden bijna 200 gewonden. Het kleine hospitaal kon de stroom gewonden niet aan. Er waren niet voldoende verbandmiddelen, niet vol doende medicamenten. Hongaarse artsen reden naar de grens om in We nen medische uitrusting te halen. Dat was 'snachts. De volgende ochtend was de opstand in Magayrovar een voldongen feit. Toen zijn de officier van de veiligheidspolitie en één van zijn mensen in het openbaar opge hangen. In Rome droeg mgr. Gawlina, die door de H. Stoel is belast met de zielzorg onder de Polen in balling schap, een pontificale H. Mis van Requiem op voor de gevallen vrij heidsstrijders. Instrumenten gevraagd. De hulpactie aan Hongarije heeft reeds overstelpende vormen aange nomen. Zondagochtend arriveerden kort na elkaar op het vliegveld te Wenen vliegtuigen uit Zweden, Zwit serland en Nederland met bloedplas- ma en waardevolle medicamenten. Met andere zendingen uit bijna alle West-Euroupese landen en de andere werelddelen zijn zij onmiddellijk met vrachtauto's naar de Oostenrijkse grens vervoerd, waar zij door de ver zetsstrijders in ontvangst zijn geno men. Hierbij hebben Hongaarse artsen medegedeeld, dat de voorraad bloed- plasma door de enorme toevoer voor lopig voldoende is, Dringend beno digd blijven echter verbandstoffen, watten, linnen, dekens, medicamen ten, voornamelijk anti-biotica en sul- phonamide, Röntgenfilms en chirur gische instrumenten. Dringend ge wenst zijn ook hoogwaardige levens middelen, versterkende middelen voor de gewonden alsmede citroenen, si naasappelen en vitamine-tabletten. „Allerdroevigste gebeurtenissen" Op zondag 28 oktober, het feest van Christus Koning, heeft Z.H. de Paus een rondschrijven doen uitgaan aan de bisschoppen en gelovigen van ge heel de Kerk, waarin hij eeri drin gende oproep richt tot allen, in het bijzonder tot de kinderen, opdat in landen van Oost-Europa een rechtvaardige orde gevestigd mag worden. Deze encycliek werd ge schreven naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Hongarije en zij begint met de woorden: „De allerdroevigste gebeurtenissen De Paus zegt daarin, dat het voor eenieder duidelijk moet zijn, dat de verstoorde orde der volkeren niet hersteld kan worden door de macht der wapenen, die alleen dood zaaien, noch door de burgers aangedaan ge weld, dat hun innerlijke gevoelens niet kan verstikken, noch door valse theorieën, die de zielen in het ver derf storten en de rechten van de Kerk en van het menselijke en chris telijke geweten schenden, en dat evenmin door machtoplegging van buitenaf het verlangen naar recht matige vrijheid ooit kan worden uit geroeid. De Paus herinnert aan het Eucha ristisch Congres te Boedapest, dat hij jaren geleden als pauselijk legaat bijwoonde en waarop de yroomheid der Hongaren tot uiting kwam. Wij koesteren daarom het vaste vertrouwen, dat dit nobele volk in de zware branding, waarin het zich thans bevindt, smeekbeden tot God zal richten, om van Hem de zo vu rig begeerde op rechtvaardigheid ge gronde vrede te verkrijgen. En wij koesteren voorts het hoopvol ver trouwen, dat alle ware christenen, waar ter wereld zij zich ook bevin den, hun gebeden met die van hun broeders in de verdrukking, die zo vele bezoekingen en onrechtvaardig heden moeten verduren, zullen ver enigen ten bewijze van de gemeen schappelijke band der naastenliefde, die allen bindt. „Wij stellen vooral in de gebeden van de kleinen vertrouwene die in ze ker opzicht de engelen van de door zoveel misdaden en zonden bevlekte wereld kunnen worden genoemd", zegt de Paus. Maar laten alle christe nen tezamen met hen de zo machtige tussenkomst van de H. Maagd Maria inroepen, opdat het Hongaarse volk „Binnenlandse kwestie" en alle andere volkeren van Oost- Europa, die van hun godsdienstige en burgerlijke vrijheden zijn beroofd op gelukkige en vreedzame wijze een juiste orde mogen geven aan hun I volk, bij het verdrag van 1947 ver- openbare leven, waarbij de rechten kregen, onderdrukken". Italië had van God en van Jezus Christus, de zich later achter dit verzoek ge- De Veiligheidsraad heeft zondag, on danks een protest van de Sowjet- Unie, besloten „de toestand in Hon garije" op de agenda te plaatsen, zo als verzocht door de westelijke Grote Drie. De Sowjet-afgevaardigde Sobolef was het er niet mee eens, dat de voor zitter van de raad, de Fransman Cornut- Gentille, de raad had bijeen geroepen zonder „een aantal leden, waaronder de Sowjet-Unie", te raad plegen. De omstandigheden rechtvaar digen zoveel spoed niet, zei hij. De V.S., Frankrijk en Engeland hadden om de spoedvergadering ver zocht met het oog op de „toestand in Hongarije, geschapen door het optre den van buitenlandse strijdkrachten die met geweld de rechten van het Goddelijke Koning, wiens rijk een rijk is van waarheid en leven, een rijk van heiligheid, dat is van gena de, een rijk van rechtvaardigheid, liefde en van vrede is, gewaarborgd zijn. schaard. Met negen tegen één stem (de Sow jet-Unie), bij één onthouding (Zuid- Slavië) verwierp de raad een verzoek van de Sowjet-afgevaardigde om het debat drie of vier dagen uit te stellen, Toestand onoverzichtelijk Volgens een speciale verslaggever van het A.N.P.- is Hongarije thans een land, waar de chaos volledig is en de ontwikkeling van de toestand in een impasse is komen te verkeren. Noch de regering in Boedapest, noch de opstandelingen in de verschillende delen van het land, hebben meer enig overzicht van de situatie. De be richten van radio-Boedapest zelf wor den in Wenen nauwelijks meer als betrouwbaar beschouwd. Hoe de toe stand zich verder zal ontwikkelen, zal nu, zo meent men, afhangen van wat Moskou besluit: doorvechten of niet. Inderdaad heeft minister-president Nagy gisteravond via de radio van Boedapest gesproken over terugtrek king van de Russische troepen uit Boedapest en over onderhandelingen met de Russen over terugtrekking van hun troepen uit het hele land. Maar of de troepen inderdaad zullen v/orden teruggetrokken is nog zeer twijfelachtig. Hoewel er berichten zijn, dat de Russen zich inderdaad j uit Boedapest terug beginnen te trek ken, staan officiële kringen in We nen sceptisch tegenover deze mede deling van Nagy. Men houdt er te Wenen ernstig rekening mee, dat deze en soortgelijke mededelingen van ra dio-Boedapest alleen bedoeld zijn om de opstandelingen in de war te bren gen. Aangezien valse berichtgeving een belangrijk element is in een oor logvoering, is men in Wenen geneigd radio-Boedapest als onbetrouwbaar te beschouwen. £eygen Sleten zied bij de nieuwe Aituatie neet Een delegatie van de fabrieken in Warschau, Polen, heeft een resolutie aan de 8ste zitting van het Centraal Comité van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij (communistische partij) aangeboden waarin zij haar instem ming betuigt met de veranderingen in de Poolse politie ke situatie. Namens het comité nam de Poolse eerste mi nister, Josef Cyrankiewicz (links), de resolutie in ont vangst, waarvan de foto een beeld geeft. De Russische troepen concentreren zich thans in de kazernes van hun garnizoensplaatsen. De legerleiding heeft onvoldoende verbindingen, daar zij bij gebrek aan voldoende telegra fische apparatuur is aangewezen op telefoonlijnen, die voor het grootste deel door de opstandelingen worden gecontroleerd. Daar de opstandelin gen bovendien grote gebieden vast in handen hebben, kan de Russische le gerleiding geen koeriers naar de on derdelen zenden, zodat deze zijn aan gewezen op initiatieven van hun com mandanten. Voor zover uit in Wenen binnengekomen berichten valt op te maken, geven deze er de voorkeur aan bij gebrek aan orders van hoger hand hun manschappen in de kazer nes te concentreren en af te wachten, daardoor de macht overlatend aan de opstandelingen. Succes of niet? Een correspondent van Reuter bij de revolutionaire strijdkrachten Hongarije heeft op een tocht van 18 uur door de provincies ten westen van de Donau Sowjet- en Hongaarse tanks tegenover elkaar gezien. Ge schoten werd er niet. De correspondent is van mening, dat de revolutionairen globaal in 2 groepen kunnen worden verdeeld: de nationale (Titoïstische) communisten en de anti-communisten. Volgens de eerste groep heeft de opstand alles en volgens de tweede niets tot stand gebracht. Verdere vragen, waarover de revolutionairen fundamenteel van mening verschillen, zijn volgens de correspondent: Kan de communist Imre Nagy premier blijven? Moeten al degenen, die met het bewind van de laatste elf jaar te maken hebben gehad, plaats maken voor een voor lopige regering, die slechts aan het bewind zal blijven totdat vrije ver kiezingen gehouden kunnen worden? Moeten de Russische troepen in Hon garije die op 80.000 man geschat worden met alle mogelijke be schikbare wapens aangevallen of met rust gelaten worden. Amerika wil wel helpen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft in een rede te Dallas in Texas verklaard, dat het „heldhaftige volk van Hon garije" kan rekenen op hulp uit de Amerikaanse overvloed om het door de overgangstijd heen te helpen wan neer het zijn productiekracht weer voor zichzelf gaat gebruiken in plaats van voor „uitbuitende mees ters". Dulles zei, dat de Verenigde Sta ten bij het verlenen van hulp aan dergelijke volkeren om hen door een teriode van economische aanpassing teen te helpen geen economische verbintenissen als voorwaarde zou den stellen en er ook niet op reke nen, dat deze volkeren eventueel militaire bondgenoten zouden wor den. De onafhankelijkheid van die volkeren, indien dadelijk verleend, zou naar hjj vertrouwde ten zeerste bijdragen tot het stabiliseren van de vrede in geheel Europa. opdat, naar hij zei, alle leden volle dige inlichtingen over de kwestie konden inwinnen. De Rus Sobolef hield een rede tegen het westen, die herinnerde aan de ergste tijd van de koude oorlog. Hij zei, dat Amerika „misdadige fascisti sche elementen" aanzette om het „wettige democratische regime" in Hongarije omver te werpen. Hij acht te raad niet bevoegd deze binnen landse aangelegenheid te behandelen. Na het besluit om de „toestand van Hongarije" op de agenda te plaatsen werd de vergadering verdaagd tot na der order. BOEDAPEST JUICHT BESLUIT TOE Radio-Boedapest meldt, dat de Hon gaarse regering het besluit van de Veiligheidsraad om de Hongaarse kwestie te bespreken toejuicht. Radio-Boekarest (Roemenië) sluit zich echter geheel aan bij het stand punt van de Sowjet-Unie. VANDAAG DE FRANSE KLACHT. De Veiligheidsraad van de Ver. Na ties komt maandag bijeen voor be handeling van de Franse klacht, dat Egypte militaire hulp heeft verstrekt aan de Algerijnse opstandelingen. NEDERLANDFR UIT BOEDAPEST TERUGGEKEERD. Een Nederlands zakenman, ren via Wenen uit Boedapest terug gekeerd, heeft gisteravond in een Amsterdams hotel aan een A.N.P. verslaggever een relaas verteld van zijn 4-daags verblijf in de Hongaarse hoofdstad Dinsdag j.l. kwam hij er aan, en vrijdag j.l. vertrok hij weer met bestemming Wenen. In Hongarije leeft men op het ogen blik in twijfel of het al dan niet Nagy is geweest, die de Russische troepen in de nacht van dinsdag op woensdag i te hulp heeft geroepen. Volgens de Nederlandse zakenman neigt de meer derheid van de inwoners van Boeda pest naar de opvatting dat de commu nistische partij-secretaris Geroe dit heeft gedaan. De Nederlander was zeer pertinent in zijn verklaring, dat de Russische troepen alleen maar schieten wanneer er eerst op hen wordt gevuurd. De schietpartij voor het parlementsge bouw in Boedapest, waarbij honder den doden zijn gevallen, zou zijn ont staan tussen Russische tanks en in paniek geraakte leden van de Hon gaarse veiligheidspolitie. Rokossowsky toch ontslagen Te Warschau meent men te weten, dat maarschalk Rokossowsky, Poolse minister van verdediging, met verlof gaat, theoretisch „op eigen ver zoek" en /lus niet tengevolge van een Pools regeringsbesluit. Volgens de Londense pers van maandagmorgen heeft Rokossowsky Polen verlaten. De maarschalk zal binnenkort benoemcf worden tot op perbevelhebber van het pact van Warschau, aldus de Londense bla den. Overigens worden in Polen steeds meer hoge partijfunctionarissen ge dwongen ontslag te nemen naar aan leiding van hun verzet tegen de „de mocratisering". Zo zijn de eerste se cretarissen van de partijbesturen te Warschau, Gdansk (Danzig), Szczecin (Stettin) en Lublin van het toneel verdwenen. Verwacht wordt, dat deze zuive ring in de partij en de vakbeweging in alle gelederen zal worden voort gezet. Alle Sowjet-militairen in Polen zijn thans terug in hun kazernes, aldus heeft radio-Warschau zaterdagavond gemeld. De leider van de Poolse communis, ten, Gomoelka, heeft, naar men za terdagavond in gewoonlijk welinge lichte kringen te Warschap dacht, zijn bezoek aan Moskou in dit weekeinde uitgesteld met het oog op de gebeur tenissen in Hongarije. Mobilisatie in Israël Israël gaat gedeeltelijk mobiliseren, zo is officieel in Tel Aviv bekend gemaakt. De maatregel wordt geno men met het oog op Iraakse troepen concentraties langs de Jordaanse grens en omdat Jordanië deel uit maakt Van een gemeenschappelijk opperbevel onder leiding van Egypte. EISENHOWER GOED GEZOND. Acht artsen hebben zondag ver klaard, dat de gezondheid van presi dent Eisenhower uitstekend is. Er zijn geen tekenen waar te nemen van gebreken als gevolg van zijn hart aanval in 1955 en zyn operatie van dit jaar. i Nederland helpt Na een nieuwe, dringende Hon gaarse oproep om verbandmiddelen en medicijnen is de' directeur van het Nederlandse Rode Kruis de heer A. van Emden onmiddellijk begon nen met de aankoop van verband middelen, watten, pijnstillende mid delen en vitaminen. De aangekochte voorraden worden onverwijld per vliegtuig naar Wenen gebracht, waar thans het centrum voor de hulpver lening aan Hongarije gevestigd is. De commandant van het Neder landse Rode Kruis korps generaal b.d. P. Alons is naar Genève vertrok ken om met de internationale leiding te bespreken of personele hulp van het Nederlandse Rode Kruis in Hon garije nodig is. Zo ja, dan is hij in staat om op zeer korte termijn een Nederlandse medische hulpploeg "naar Hongarije te dirigeren. De bewogenheid in Nederland met het wedervaren van het Hongaarse volk blijkt groot te zijn. Reeds van morgen kwamen gaven voor de hulp verlening op giro 777 van het Neder landse Rode Kruis binnen. Men hoopt op een aanzwellende stroom om snelle en doelmatige hulpverle ning aan Hongarije te kunnen finan- ciëren. 50.000 voor Hongarije. Het R.K. Huisvestingsbureau in Den Bosch heeft 50.000 overgemaakt aan de Oostenrijkse Caritas voor hulp aan Hongarije. De hulpverlening is in dit stadium meer gebaat met geld dan met goederen, die vaak dagenlang onderweg zijn. In dit verband zij nog vermeld, dat in Oostenrijk voldoen de voorraden zijn, om direct goede ren aan te kopen. Zó niet! Voor het gebouw van de Hongaar se legatie te Den Haag is een politie post geplaatst. Onbekenden hebben namelijk het zich aan het gebouw bevindende wa pen van Hongarije met verf en teer besmeurd. NEDFRLANS BLOEDPLASMA. VOOR HONGARIJE. De eerste van de twee Nederlandse regerings-Dakota's, die bloedplasma en medicamenten van het Nederland se Rode Kruis ten behoeve van de ge wonden in Hongarije naar Wenen brengen, heeft een hoeveelheid bloed plasma ter waarde ongeveer van 100.000 overgedragen aan de verte genwoordiger van het internationale Rode Kruis te Wenen, die voor door zending naar Hongarije zal zorgen. Een tweede Dakota met peniciline, morfine en andere medicamenten is ook naar Oostenrijk vertrokken. Oost-Duitsland in spanning De eerste secretaris van de Oost- duitse communistische partij, Ul- bricht, heeft zaterdag in Oost-Berlijn voor de radio verklaard, dat de bloe dige gebeurtehissen in Hongarije niet hadden kunnen worden vermeden, tenzij de partij en de regering het volk tijdig „de gehele waarheid" had den meegedeeld over de economische moeilijkheden. De Oostduitse minister-president, Grotewohl, zei, dat de voorspelling in kranten in westelijke landen, dat ook in Oost-Duitsland zich gebeurte nissen zullen voordoen, zoals in Po len en Hongarije, ongegrond is. Reizigers uit Oost-Duitsland, die zaterdag in West-Berlijn zijn aange komen, hebben meegedeeld, dat Oost duitse militairen langs de hoofdwe gen patrouilleren en dat de politie bewaking op belangrijke punten, zo als bij bruggen en knooppunten van wegen, is versterkt. Ook langs de spoorlijnen zijn mili tairen waargenomen. Reizigers naar Berlijn werd gevraagd wat het doel van hun bezoek was. Speciaal jeug dige personen werden ondervraagd. Grijper stortte op een arbeider Dode te Terapel-Kanaal Zaterdagmiddag is bij de coöpera tieve aardappelenmeelfabriek „Mus- selkanaal en Omstreken" te Terapel- kanaal een bedrijfsongeval gebeurd, waarbij de 33-jarige G. Wiering om het leven is gekomen. Tijdens het los sen van een aardappelschip zakte een grijper door een mechanische storing onverwacht naar omlaag. De heer Wiering raakte eronder, liep hierbij zware inwendige kneuzingen op en overleed vrijwel direct. Het slachtof fer was gehuwd. Dit is het tweede be drijfsongeval waarbij een dode is ge vallen binnen veertien dagen aan de zelfde fabriek.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6